Pakhuis verbouwd tot schoolgebouw ziekenverzorging Steeds 'Spaanplaatgas' door ventilatie verdrijven Gemeente koopt veevoederbedrijf "Zó'ra ruimte verwacht niemand Politie speurt naar fraude in bouwwereld Verkeers- examen met 1800 lagere scholieren Woningbouw aan Rijndijk Herbestrating Rapenburg In LWS-woningen in Leiden-noord Sen met fcolenib bladkteefd Goekoop moet ideeën over subsidiëring restauraties toelichten DONDERDAG 14 APRIL 1983 Leiden LEIDEN - Waar een voormalig pakhuis al niet voor kan dienen. In het pand op de hoek van de Groensteeg en Vestestraat is sinds een paar maanden de Centrale Opleiding Ziekenverzorgenden 'De Zevensprong' gevestigd. Zo op het oog lijkt er weinig veran derd; pas als je de tweede verdieping bereikt (ingang kant Vestestraat) zie je hoe de haveloze opslagruimten zijn verbouwd tot fleurige docentenkamers, leslokalen en praktijkruimten. Ruim 250 leerlingen (80% meisjes en 20% jongens) uit Leiden en omgeving volgen de opleiding tot ziekenverzorgende. De drie jaar oude opleiding was tot vorig jaar september nog gehuisvest op de Hooglandse Kerkgracht. Deze ruimte, boven de Hoog landse Kerkgrachtschool werd te klein en ook liep het huurcon tract af. Overleg met de gemeen- DEN HAAG/LEIDEN/OEGST- GEEST - Een opsporingsteam van het openbaar ministerie heeft in samenwerking met een rechercheteam van onder andere de Leidse politie vanochtend vroeg een drietal invallen gedaan op verschillende adressen in Lei: den en Oegstgeest. Deze invallen houden verband met een moge lijke fraude in de bouwwereld. In verband met deze fraudezaak zijn ook een zestal invallen op adressen in Den Haag gedaan. Welk schadebedrag er met de fraude is gemoeid en of er arres taties zijn verricht wilde een woordvoerster van het openbaar ministerie vanochtend nog niet zeggen. "Het enige dat ik kwijt kan is dat er een gerechtelijk vooronderzoek is begonnen", al dus officier van justitie mevrouw Couzijn. te over een andere behuizing in een leegstaapde school liep op niets uit. De toenmalige wethou der van onderwijs, H. van Dam, kon in elk geval niets beloven. De directeur van de opleiding, me vrouw Meijer, is uit nood toen zelf maar op zoek gegaan in de binnenstad. Het leegstaande pakhuis van aannemer en hui zenbezitter De Bolster leek haar wel wat. Met De Bolster werden goed zaken gedaan. "Onmiddel lijk werden er spijkers met kop pen geslagen. In mei was het contract opgesteld en enkele da gen later kon men beginnen met de drastische verbouwing", zegt ze waarschijnlijk met dezelfde snelheid als waarmee De Bolster de zaken aanpakte. Omdat de Centrale Opleiding Zie kenverzorgenden de eerste huur der was, had zij ook de eerste keus wat betreft de indeling en materialen voor het interieur. "Bij de meeste mensen is, als ze de deur naar onze verdieping hebben geopend, de verbazing van het gezicht af te lezen. Zo'n ruimte verwacht niemand hè?". De zolder van het pakhuis, die via een trap is te bereiken, is hele maal in tact gelaten. Voor de leerlingen is hier een kantine en aula geschapen. De hanebalken zijn evenals het ander houtwerk blauw geverfd. De wanden zijn om een ruimtelijk effect te berei ken spierwit gehouden. Uit huis Enkele jaren geleden besloten ze ven verpleeghuizen uit Leiden, Katwijk, Leiderdorp, Alphen a/d Rijn, Oegstgeest en Warmond de tot dusver aan de huizen verbon den opleiding tot ziekenverzor gende 'uit huis' te doen en onder te brengen in een centrale oplei ding. Deze centrale opleiding zorgt ervoor dat de verpleeghui zen op hun beurt goed opgeleide krachten terug krijgen. De opleiding duurt ruim 26 maan den en is toegankelijk voor ieder een met een diploma lhno (min sten 2 vakken C en 4 vakken B niveau). Een gedeelte van de op leiding krijgen de leerlingen op school, het andere gedeelte in de praktijk van één van de huizen op basis van een leer-arbeidscon- tract. Meijer: "Het beroep van ziekenverzorgende is vijftien jaar geleden uit nood geboren. De verpleging ging zich steeds meer begeven op het technische vlak. Wij zijn een opleiding die men sen vormt die zelfstandig de ver antwoording kunnen dragen voor de totale verzorging van een aantal zieke bejaarden; dat bete kent dat ze iets leren over de ou dere mens, hoe je hem of haar moet verzorgen en begeleiden in verschillende situaties van het ziek-zijn". Toekomstperspectieven voor de afgestudeerden zijn er volgens directeur Meijer nog wel. "Onze ervaring tot nu toe is, dat het grootste deel nog aan de slag komt in de by ons aangesloten huizen. De overigen komen te recht in een bejaardenhuis of wijkcentrum. Natuurlijk besef- Directeur Meijer staandtemidden van een aantal leerlingen van de Centrale Opleiding Ziekenverzorgenden: "De meeste afgetudeerden komen aan de slag". (Foto Holvast» fen wij terdege met een onzekere toekomst te maken te hebben. Maar de mensen die in de WW terecht komen hebben in elk ge val een diploma én ervaring". LEIDEN - Zo'n 1800 leerlingen van basisscholen in Leiden zullen dit jaar deelnemen aan het ver- keersexamen 1983. Het examen wordt georganiseerd in de week van 18 tot 26 april en zal bestaan uit een praktisch en een theoretisch deel. Leerlingen van vijfde klassen van basisscho len in Leiden-noord en De Kooi bijten op 18 april de spits af. Zij zullen op de fiets een trcyect van twee kilometer afleggen waarbij wordt gelet op het zo duidelijk mogelijk gedrag van de fietsers in het verkeer. Andere wegge bruikers wordt gevraagd zoveel mogelijke rekening te houden met de examinanten die herken baar zijn aan een nummer op de rug. De organisatie van het verkeersex- amen is in handen van het Staf bureau Verkeerszaken. LEIDEN - De gemeente Leiden zal voor drie miljoen gulden het vee voederbedrijf Schrama aan de Rijndijk kopen. De bedoeling van de gemeente is om het fa briekscomplex te slopen en er huizen neer te zetten.- Met de eigenaar van het bedrijf is overeenstemming bereikt over de aankoop van het fabriekscom plex. Voorwaarde is wel dat het rijk over de brug komt omdat de gemeente de koopsom niet zelf kan opbrengen. Met het Ministe rie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieu wor den thans besprekingen gevoerd om een subsidie los te krijgen voor de aankoop. Aankoop van het fabriekscomplex is voor de gemeente van belang in verband met de bebouwing van de Stevenshofpolder. Hand haven van het bedrijf zou beteke nen dat er in de Stevenshof zo'n 125 woningen minder gebouwd kunnen worden dan de gemeen te voor ogen staat. Dit zou het be bouwingsplan voor de polder aanzienlijk duurder maken. Op grond daarvan heeft het college van B en W al eerder geconclu deerd dat verplaatsing van het bedrijf voor de overheid goedko per is dan het te handhaven aan de Rijndijk. De wethouder van volkshuisves ting, Tesselaar, toonde zich gis teravond ingenomen met de aan koop van het fabriekscomplex door de gemeente. Behalve dat het de weg vrijmaakt voor de bouw van meer huizen in de Ste venshofpolder kunnen op het terrein van het bedrijf ook een beperkt aantal woningen worden gebouwd. Het veevoederbedrijf mag, na aan koop van het complex door de gemeente, nog ten hoogste Vijf jaar aan de Rijndijk blijven zit ten. Het is nog niet bekend wat er in die tijd met het veevoeder bedrijf gaat gebeuren. Vorig jaar is door wethouder Waal (ruimte lijke ordening) gesuggereerd dat het bedrijf mogelijk kan verhui zen naar het toekomstige be drijfsterrein in Roomburg. Het veevoederbedrijf Schrama aan de Rijndijk. (foto Holvast» LEIDEN - De gemeente is vandaag begonnen met de herbestrating van het stukje Rapenburg tussen Kaiserstraat en Nonnenbrug. Het gaat hier om de rijbaan, het trottoir is inmiddels gereed. De werkzaamheden duren tot en met volgende week vrijdag als alles goed gaat. Tot dan wordt het verkeer op het Rapenburg met behulp van verkeersborden omgeleid. Onbekend Op de vraag waarom niet meer ver pleeghuizen de opleiding laten verzorgen door de centrale oplei ding, zegt directeur Meijer: "De meesten verpleeghuizen staan er wat aarzelend tegenover. Wij zor gen voor een algemene oplei ding, terwijl de opleiding ver bonden aan de verpleeghuizen vaak hele eigen specifieke eisen hebben. Ook hoor je geluiden dat ze bang zijn, dat de contacten tussen opleiding en praktijk niet meer zo goed zullen zijn. Tja... zelf vind ik het allemaal wat overdreven. De specifieke wen sen die een huis heeft kunnen de leerling juist in de praktijk wor den aangeleerd. En voor de op leiding maken we gebruik van de deskundigen, zoals artsen, ver pleegkundigen van de verpleeg huizen zelf. Dus er is vaak ge noeg een rechtstreeks contact. Het is, denk ik, gewoon een kwestie van wennen. Dat is ook één van de redenen waarom we vrijdag naast de officiële opening tevens een open huis houden. Dan kunnen al deze beroeps mensen, die onbekend zijn met het fenomeen Centrale Oplei ding Ziekenverzorgende, in de nieuwe huisvesting kennis ma ken met dit instituut". LEIDEN - Voor het eind van deze maand worden maatregelen ge troffen die een eind moeten ma ken aan de hoge concentratie 'spaanplaatgas' in een aantal nieuwe woningen in Leiden- noord. In acht van de 'spaan plaatwoningen' zal. bij wijze van proef, de natuurlijke ventilatie worden verbeterd. Verwacht wordt dat na deze maatregel de klachten voorgoed verholpen zullen zijn. Bewoners van het complex van 92 LWS-woningen klagen al gerui me tijd over hoofdpijn, be nauwdheid, diarree en huiduit slag. Symptomen die verband zouden houden met een te hoge concentratie van het formalde- hydegas dat vrij komt uit het het spaanplaat dat is gebruikt in het dak van de huizen. Metingen naar de aanwezigheid van 'spaanplaatgas' hebben uit eenlopende resultaten te zien ge geven. Uit een onderzoek van de Keuringsdienst voor Waren is ge bleken dat de concentratie 'spaanplaatgas' in sommige wo ningen het maximaal toelaatbare ver overschrijdt. Het ministerie (volksgezondheid) zegt dat maxi maal 120 microgram formaldehy- degas per kubieke meter lucht toelaatbaar is. In sommige ver trekken werd door de keurings dienst een concentratie van 350 microgram per kubieke meter gemeten. Een nieuw onderzoek dat de Stich ting Centrum voor Oppervlakte Technologie (C.O.T.) begin dit jaar heeft ingesteld, wees echter uit dat de maximaal toelaatbare norm niet wordt overschreden. De hoogste concentratie die door het C.O.T. werd gemeten be draagt 116 microgram per kubie ke meter lucht. De meeste metin gen bleven echter ver daaronder. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Schuimbekken (2) Opvallende verschijning by de horecademonstratie van afge lopen maandagavond was 'Koetsbaas' Leo Kamphues. De Hocuram-directeur (Koets- o-theek, 1' Esperance, Hooykist en Le Forestier) stond vooraan bij de tegen het plan-Goekoop protesterende caféhouders. Het bestuur van de plaatselijke horecabond ondersteunt dit plan (een jaar proefdraaien met vijftien cafés die één avond in het weekeinde pas óm drie uur dicht hoeven). En secretaris van dit Leidse 'horecacollege' is niemand minder dan Leo Kamphues... Bondsvoorzitter Wim Visscher (café Van Meizen) vindt dat Kamphues deze solo-actie niet kan maken. "Als bestuur van de bond hebben we een geza menlijk standpunt ingenomen, namelijk meedoen aan de proef. En ik vind dat je je daar als bestuurder aan moet hou den en dat je dan niet een an dere pet op kunt zetten en om als ondernemer tegen dat standpunt te gaan protesteren. Dan ben je niet geloofwaardig meer". Het kwalijke van de opstelling van Kamphues vindt Visscher dat zijn collega bestuurslid al leen maar tegen de nieuwe sluitingstijdenproef protes teert omdat hij zelf geen extra ontheffing heeft gekregen voor de Koets-o-theek. Visscher: "Als hij die ontheffing wel had gekregen dan was hij gewoon ook voor de proef geweest. Mij maakt maakt het niet uit wie er een extra-ontheffing heeft want het gaat mij er alleen om dat Leidenaars die in het week einde na twee uur nog een bier tje willen niet de stad uit hoe ven. Waar ze dat biertje dan kunnen gaan drinken, maakt mij verder niet uit", beweert Visscher die dus wel een extra ontheffing heeft gekregen. Leo Kamphues noemt de uitla tingen van zijn voorzitter "ui termate lullig". Volgens hem is er helemaal geen sprake van een gezamenlijk standpunt van het horecabestuur over de proef, maar is juist Wim Vis scher op de solotoer gegaan. Kamphues: "Volgende week donderdag hebben we een be stuursvergadering over deze kwestie en ik kan jullie nu al Leo Kamphues: "Van bestuur blijft geen spat heel". zeggen dat er dan geen spat meer heel zal blijven van dit bestuur". En met een dergelijke onderlin ge verdeeldheid lijkt ons dat maar het beste ook. J.V. Schuimbekken (3) Zo midden in de hele horeca-dis- cussie kan het ook geen kwaad eens over de stadswallen te loeren. Hoe zijn de sluitingstij den in andere steden geregeld en hoe bevalt dat? Navraag bij zes vergelijkbare plaatsen (on geveer even grote steden met veel studenten binnen de gren zen) leert het volgende: in de provincie nemen ze het wat minder nauw, er wordt weinig geklaagd en straffe drinkers moeten er in Leiden verhou dingsgewijs vroeg bij zijn. TILBURG (circa 150.000 inwo ners, Kath. Hogeschool) - Alle horecabedrijven zijn in Tilburg tot twee uur open. Allemaal hebben ze de mogelijkheid om twee avonden in de week tot drie uur open te zijn. Dat is dus meestal in het weekeinde. De ze regeling geldt ook voor cafe taria's. Vroeger mochten die zelfs een uur langer open zijn, maar dat bleek teveel overlast te geven. De Tilburgse politie is zeer tevreden over de huidi ge gang van zaken. "Het gaat hier goed, de situatie bestaat al jaren zo". ENSCHEDE (circa 143.000 inwo ners, Techn. Hogeschool) - Stad voor nachtbrakers. Som mige cafés gaan daar tot vier uur door, ook doordeweeks. De gemiddelde drankgelegen heid in de binnenstad houdt het overigens beperkt: op werkdagen tot twee uur en in het weekeinde wat later. Klachten zyn er weinig, maar als cafés het te gek maken, wordt er ook meteen hard in gegrepen. Daar zijn ze bij de Enschedese politie makkelijk in. "Dan moeten ze subiet drie maanden lang om twaalf uur dicht". En dat scheelt een slok op een borrel. DELFT (circa 86.000 inwoners, Techn. Hogeschool) Onge veer net zo als in Leiden. Door deweeks één uur, vrijdag en za terdag twee uur. Alleen kent Delft wel nachtcafés die tot vier uur open zijn. Klagende buurtbewoners hebben ze in Delft ook. Vandaar dat nieuwe cafés vaak een tijdelijke ver gunning krijgen. Wordt bij overlast weer afgepakt. De Delftse horeca is overigens wel een stuk minder opstandig dan die in Leiden. Althans dat zegt de politie. MAASTRICHT (circa 112.000 in woners, universiteit) Alle ca fés om twee uur dicht, alle da gen van de week. In bepaalde gevallen wordt verlenging toe gestaan. "Bijvoorbeeld als er een groot feest is op het Vrijt hof'. Zowel horeca als buurt bewoners vinden het best zo. Het uitgaansleven is volgens de politie erg rustig en boven dien geconcentreerd in de bin- Wim Visscher: "Dit kan hij niet maken". (Foto Holvast) nenstad. Persoonlijk hadden we in Maastricht wel een wat 'alcoholvriendelijker' beleid verwacht. "Nee hoor, dat valt reuze mee. Althans voor ons valt het mee", zegt de politie. EINDHOVEN (circa 194.000 in woners, Techn. Hogeschool) Ook hier één lijn: alle dagen om twee uur dicht. Behalve met oud en nieuw, dan gaat het de hele nacht door. Eindhoven bevalt deze tijden prima, aldus de politie. "Al treedt er natuur lijk ook een zekere gewenning op". De politievoorlichter woont er nu elf jaar en zo is het altijd geweest. GRONINGEN (170.000 inwo ners, universiteit) - Een revo lutionair kroegenbeleid in Gro ningen. Er is onderscheid ge maakt in drie typen: dagzaken (open tot een uur), avondzaken (open tot twee uur) en nachtza ken (van tien tot vier uur). In de nacht van woensdag op donderdag mogen alle cafés bovendien nog één uur langer open blijven. De nachtzaken zijn in principe gehouden aan een dansvloer en levende mu ziek. Maar erg strikt wordt dat niet opgevat, ze hebben in Gro ningen bijvoorbeeld ook een nachtrestaurant. Afgezien van "wat startende motoren en uri nerende mensen" wordt er in Groningen weinig geklaagd. Nauwelijks sprake van over last, meldt de politie. Een leerzaam overzicht. Onver beterlijke doorzakkers weten nu in elk geval waar ze moeten zijn. B.J. Bewoners en de Leidse Woning stichting wisten na de twee on derzoeken niet meer waar ze aan toe waren. Inmiddels is uit een rapport van de Keuringsdienst voor Waren en uit informatie van het ministerie van volkshuisves ting gebleken dat de zonne warmte grote invloed heeft op de afgifte van formaldehydegas. De afwijkingen tussen beide metin gen zou simpelweg te verklaren zijn uit het verschil in weersom standigheden. De oorzaak van een te hoge con centratie formaldehydegas in sommige vertrekken zou vooral zijn gelegen in de geringe venti- latiemogelijkheden van de wo ningen. Vóór 30 april zullen maatregelen worden getroffen, zo is door de gemeente en de Leidse Woningstichting (LWS) toegezegd, om by wijze van proef de ventilatie in acht woningen, waar metingen zijn verricht, te verbeteren. Vervolgens zullen opnieuw metingen worden ver richt om te kyken of de maatre gelen resultaat hebben afgewor pen. Afdoende Een woordvoerder van de gemeen te laat desgevraagd weten dat zo wel de Keuringsdienst voor Wa ren als het Centrum voor Opper vlakte Technologie verwacht dat een dergelijke maatregel afdoen de zal blijken. De Leidse Wo ningstichting voert nog overleg met beide instanties over de wij ze waarop de natuurlijke ventila tie het best kan worden aange bracht. Als de maatregel inder daad helpt zullen ook de overige 84 woningen worden aangepakt. Een woordvoerder van het actieco mité laat blijken voorlopig tevre den te zijn met de beoogde maat regel, maar "als mocht blijken dat één en ander onvoldoende is dan zal het actiecomité terugko men op de eerdere eis dat het spaanplaat uit de woningen ver wijderd moet worden". LEIDEN - Burgemeester Goekoop licht binnenkort zijn standpunt over een ander subsidiesysteem voor de restauratie van monu menten toe. Hij is daartoe uitge nodigd door de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Goekoop pleitte onlangs, tijdens de Nationale Monumentenstu diedag, voor een nieuw systeem waarbij de gemeenten zoge naamde 'doeluitkeringen' wordt gegeven op basis van een meeija- renbeleidsplan. Deze en andere uitspraken van Goekoop wekte de woede op van wethouder Waal die de uitlatingen van de burgemeester "schadelijk voor het stadsvernieuwingsproces" noemde. Op vragen van het D'66-raadslid Hoekema antwoordde Waal, gis teravond in een commissieverga dering, dat zowel de burgemees ter als hijzelf hun persoonlijke mening hadden gegeven en dat het college van B en W geen standpunt heeft ingenomen over één en ander. Nieuwsgierig ge worden naar de toespraak van de burgemeester suggereerde Hoe kema dat Goekoop maar moet worden uigenodigd zijn opvat tingen toe te lichten. Waal zegde toe die uitnodiging te zullen overbrengen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3