J wnHsmrm "Je pufte even uit, trok schone kleren aan en ging weer lopen 0=eidse agenda Huis minister in Voorschoten doelwit actie -c 'Beweegbare brug over Vliet bij Kniplaan Voorschotenaar liep 96 uur 'Renovatie Hofwijck moet wel donderdag doorgaan' Oegstgeest wil werk zoeken voor werldozen Burgerlijke stand Stad en rand DONDERDAG 14 APRIL 1983 VOORSCHOTEN - Hui lend passeerde de Voor- schotense hardloper Marco van der Berg vo rige week donderdag de eindstreep van één van de langste presta tielopen ter wereld: de 1450 kilometer lange tocht van het noorde lijkste puntje van Schotland naar het zuidelijkste puntje van Engeland. In een "emotioneel moment" ontlaadde hij zijn gevoelens van moeheid en gebrek aan slaap. In de 96 uur die de tocht had geduurdhad Van den Berg nauwelijks negen uur geslapen. Samen met veertien ploegmakkers was hij bijna constant in touw ge weest voor de tocht, die werd georganiseerd door zes Engel se bedrijven en tot doel had reclame te maken voor een lo terij van het Engelse Reuma fonds en de Engelse Hart stichting. De opzet was dat de zes deelne mende ploegen zouden wor den opgedeeld in achttien teams van vijf man. Deze vijf mannen zouden om de beurt vier uur rennen. Vervolgens zouden ze acht uur kunnen slapen in een officiële rust plaats. In werkelijkheid kwam weinig terecht van de ze prachtige plannen De officiële slaapplaatsen kon den vaak pas na een auto tocht van vele uren worden bereikt. De rustpauze van acht uur werd vaak dan ook behoorlijk opgesnoept. "Vaak verklaarden dat hij zich kon neervleien moest hij vaak slapen op een keihard matras. Na twee da gen had hij reeds blauwe heu pen. Ook in de camperbus die de mannen begeleidde kon wei nig worden uitgerust: "Er ging veel tijd zitten in het om kleden. Als je gelopen hebt, pufte je even uit, trok je scho ne kleren aan en moest je al bijna weer klaar gaan ma ken voor de volgende sprint". door Paul van der Kooij Dit gebrek aan slaap en rust is hem echter niet opgebroken. Hij heeft geen momenten van uitputting gekend. Geen mo ment ook heeft hij zich rot ge voeld. "Het wordt een soort automatisme", zo meent hij. "Je gddt gewoon". Geen mo ment heeft Van den Berg ge dacht: ik blijf liever in de bus. Ook niet toen de eerste twee dagen de sneeuw met bakken uit de hemel kwam en zijn kuiten buitengewoon stijf waren. Verbondenheid "Daar wen je aan", zegt hij. "Je trekt gewoon een extra jas aan en zet door", zo meent hij bescheiden. "Wanneer je merkte dat het echt niet meer ging gaf je een seintje en nam de ander het over. Wat dat be treft ontzagen we elkaar ont zettend. We zijn echt ontzet tende goede vrienden voor el kaar geworden. Eigenlijk word je familie van elkaar. In het begin praatten we al leen over de sportprestatie, later gingen we foto's van vrouw en kinderen uitwisse len. Er was een enorme ver bondenheid. Je hebt samen al les meegemaakt. Zo hebben we vier dagen in ons eigen zweet gelopen. We hebben ons niet één keer kunnen dou chen". De mannen maakten hier ech ter geen probleem van. Deze sfeer heeft hem veel geholpen. Ook de omgeving hield hem op de been: "Het is één en al unieke belevenis. Je ziet ont zettend veel onderweg". Diepe indruk maakte het mo ment waarop hij op de och tend van tweede paasdag hoog in de Schotse Hooglan den de zon zag opgaan van achter een besneeuwde hel ling. Wat je dan voelt, kan ik niet navertellen. Maar ik had het voor geen goud willen missen", meent hij. Gek De media besteedden nauwe lijks aandacht aan de tocht en langs de weg stonden op vallend weinig mensen. Over al waar de lopers stopten, moesten ze aan voorbijgan gers uitleggen wat ze aan het doen waren: "Vaak verklaar den ze ons voor gek, soms ook geloofden ze het niet", zegt Van der Berg. Vaak echter gaven de mensen een beetje geld aan de lopers. Zo ook een Engelse verkoop ster van fish en chips. Deze Engelse kost was het enige voedsel wat de mannen gedu rende de vijf dagen hebben gegeten. Ook wanneer ze 's - morgens wakker werden op de slaapzaal rook het naar deze Engelse hap. "Ik kan dan ook geen fish en chips meer zien", zegt Van der Berg. Een luid knorrende maag onderstreept zijn woor den. Wethouder: OEGSTGEEST - "De renovatie van het Oegstgeestse bejaarden centrum "Hofwijck" moet door gaan. Hoe naar dit ook voor de bewoners is. Anders krijgen we problemen met Den Haag. Er zijn immers al de nodige onkos ten gemaakt". >- Zo reageerde wethouder Blom gis teravond op de evntuele moge lijkheid, dat de grote 'opknap beurt' geen doorgang zou kun nen vinden. CD A-fractievoorzit ter Van Veen beweerde eergiste ren, dat die kans er dik in zou zit ten. Blom: "Op het ogenblik heeft het rijk nog geen stop gezet (op de rijksbijdrageregeling). We moeten maar afwachten. Voor de raadsvergadering van deze maand zal ik het ministerie in ieder geval nogmaals bellen". In de vergadering van de commis sie onderwijs en welzijn zijn de standpunten gelijk gebleven aan die van de leden van financiën, die zich dinsdagavond bezig hiel den met deze zaak. Mevrouw De Vroomen (CDA) vindt dat de ge meente niet garant moet staan voor de lening van vijftien mil joen aan Hofwijck. Mevrouw Ha- jonides (WD) alsmede Haasnoot (PvdA) en Sanders (PPR) wilden nog nader overleg voeren met hun fractiegenoten. "Kale Kip" contra De Koning (Vervolg van pagina 1) VOORSCHOTEN (ANP) - Drie leden van het actiecomité "Kale kip" zijn vanmorgen even voor half elf de Voorschotense woning van minister De Koning van sociale zaKen en werkgelegenheid binnengedrongen om de ijskast te plunderen. Toen niemand reageerde op de deurbel de minister en zijn vrouw waren niet thuis - werd een ruitje naast de deur ingeslagen en gingen de actievoerders naar binnen. Dat heeft een woordvoerder van het actiecomité vanmorgen bekend ge maakt. Aan de ijskast zijn ze overigens niet toegekomen omdat de rijks politie die door omwonenden was gewaarschuwd in een mum van tijd ter plaatse was. Wel kregen de andere acht leden van de actiegroep de tijd om hun visitekaartje achter te laten. Met de spuitbus werden leuzen als "De Koning bravo" op de garagedeur gespoten. Met dit soort acties wil "Kale kip" protesteren tegen de afschaffing van de WWV-uitkeringen voor jongeren tot 23 jaar. De woordvoerder van de actiegroep "Kale kip" zei liever geen acties te voeren waarbij ruiten worden ingeslagen. "Het is niet leuk andermans ruiten in te gooien maar afschaffen van WWV-uitkeringen is nog veel vervelender", aldus de woordvoerder. Onlangs dreigde ook de ijskast van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken het doelwit van een dergelijke actie te worden. Maar op het laat ste moment werd die afgelast omdat iedereen al vantevoren was ge waarschuwd door de aanwezigheid van een schare persvertegenwoor digers. OEGSTGEEST - Er komt waar schijnlijk nog dit jaar in Oegst geest een soort werkgelegen heidsplan. Wethouder Blom maakte dit gisteravond in de commissie onderwijs en welzijn bekend. De onlangs opgerichte werkgroep "Ander Werk" is momenteel nog druk doende om het plan op te zetten. De gemeente Oegstgeest heeft begin maart een tweetal vrijwilligers aangezocht om te praten met alle Oegstgeestse ver enigingen en instellingen of er "gemeenschapstaken" voor langdurig werklozen zijn wegge legd. Blom: "Het is geen echt werkgelegenheidsplan zoals in Leiden. Werklozen kunnen ech ter met behoud van hun uitke ring wel weer aan het werk. De gemeente wil daarmee de nare gevolgen van de werkloosheid verzachten. Het is echter niet de bedoeling dat langdurige werk lozen bestaande banen gaan ver vangen". 1 A. M. E. Morsch; A. P V. M. Sor- mani en A. P. Dreef; H. J M. van der Meer en C. G. Hoek; R. Beer en B. L. C. Niemeijer; J. D. van der Meide en M. H. Mojet; R. Tetteroo en M. J. Schiebroek; H. E. Hoekstra en A. Koert; J. P. Bontje en G. Huiser; C. J Christiaanse en T. M. J. de Jong; B. J de Goeij en L. T. van Hees wijk; X. G. J. E. Preel en M. F. Wackerlin. Overleden: G. Rezelman, geb. 7-1-1900, vrk geh. gew. met O. Veenendaal; A. F. Hoekstra, geb. 25-9-1961, vrl.; C. M. van den Burgh, geb. 8-6-1916, vrl. echtg. van J. Janse; B. Mechelse, geb. 24-12-1926, man; D. van Pijlen, geb 29-4-1907, man; J. Pereira, geb. 10-5- 1954, man; W. Hoogenboom, geb: 20- 6-1899, man; J. de Graaf. geb. 12-3- 1900, vrl. geh. gew. met G. H. C. A. de Laive; W. A Bergers, geb. 28-10-1895 man; G. J. Prevo, geb. 2-7-1890, man P. M. de Tombe, geb. 9-4-1907, vrl.; B C. Ouwendijk, geb. 28-7-1931, man; W J. Webber, geb. 16-1-1889, man; A. J van der Hulst, geb. 21-2-1924, man. Gehuwd: R. van Slee en Y. Hartevelt, S H. Braxhoven en J. J C. Boeff; G Zierikzee en W. Boekkooi. Actievoerders op de vlucht na het bekladden van de garagedeur van minister De Koning. (Foto ANP) Expositie Textielcollages van Corrie van der Kroft zijn tot en met 10 mei te zien in het Leiderdorpse ge meentehuis. De collages ge maakt van textiel, aquarel en inkt zijn op werkdagen te be zichtigen van acht tot vijf uur. Kasteel Het Voorschotense kasteel Dui venvoorde kan weer worden be zichtigd. Tot 1 oktober zijn er op dinsdag, donderdag en zater dag rondleidingen om half twaalf, twee uur en half vier. Ook woensdags om half drie kan het kasteel, dat twintig jaar geleden werd opengesteld voor het publiek, worden bekeken. Op Hemelvaartsdag zijn er van half elf tot half vier doorlopend rondleidingen. Piek In de Voorschotense Lindehoeve treedt donderdag 14 april Fred Piek op. Hij was één van de op richters van de groep Fungus, die landelijke bekendheid kreeg door het nummer "Kaapren Va ren". Nu zal Piek echter alleen optreden. Hij speelt wel num mers uit de Fungus-periode. De kleine soos van de Lindehoeve gaat om half tien open. Voorkeur Gedeputeerde Staten DEN HAAG/V OORSCHOTEN - Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland willen een beweegbare brug over de Vliet bij de Knip. GS volgen daarmee de gemeen ten Leidschendam en Voorscho ten die al eerder voor deze oplos sing kozen. Bij het voorlopige besluit van GS heeft echter ook meegespeeld dat de beweegbare brug de goedkoopste van de op lossingen was. Omdat het voorlopig nog wel enke le jaren zal duren voordat er daadwerkelijk een brug wordt gebouwd, willen GS binnenkort de mogelijkheid onderzoeken om via een pont de verbinding te realiseren. De oeververbinding voor fietsers en wandelaars is een belangrijke schakel in re creatieve routes. Op die manier kan ook het toekomstige recrea tiegebied Vlietland en het Star- dammerbos ontsloten worden. Bovendien zal de verbinding het woon/werk- en schoolverkeer tussen Stompwijk en Leidschen- Verkeerscontrole in Leiderdorp LEIDERDORP Bij een verkeers controle in Leiderdorp zijn gis termorgen dertig processen-ver baal uitgedeeld. Twintig vracht wagens en vijftig personenwa gens werden onderzocht. Twee auto's verkeerden in een zodani ge staat dat ze van de weg wer den gehaald. Slechte remmen, een kapotte wielophanging en gladde banden werden geconsta teerd bij diverse onderzochte wa gens. Leiden - Stadhuis, raadscommissie maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid, cultuur en sport, 20 Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'De moe der' van Vsevolod Pudovkin, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Yol' van Yilmaz Guney, don, vr en za om 20 en 22.15 uur. Dienstencentrum Morschwijck - Top aaslaan 19, voorlichtingsbijeenkomst over concept-beleidsplan, 14 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Voorschoten - Ambachts- en Baljuw- huis, vergadering jumelage, 20 uur. heden, 20.30 Zoeterwoude - gemeentehuis, sie financiën en welzijn, 20 i APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 8 april tot 15 april door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten fuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. DIVERSEN kosteloos advies, 17-18 i Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/ WSW. 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Milieuwinkel/informatiecentrum Ver eniging Milieuwdefensie - Zonne veldstraat 2, 18.30-21.30 uur, tel. dam vergemakkelijken. Wanneer de brug precies wordt aangelegd is nog niet bekend. Morgen zal de vaste provinciale commissie voor verkeer over het voorstel van GS vergaderen en over twee weken de commissie recreatie. Als die akkoord gaan willen GS een bijdrage gaan vra gen aan het ministerie van land bouw en visserij. In de tussentijd zal de mogelijkheid van een pont met beperkte dienstregeling worden onderzocht. Bezuiniging op vakonderwijs in Oegstgeest OEGSTGEEST Door het totale aantal uren vakonderwijs aan de vier Oegstgeestse openbare lage re scholen te verminderen met bijna tien uur zal de gemeente Oegstgéest een bezuiniging voor dit jaar bereiken van achttien duizend gulden en voor 1984 van ruim vierenveertigduizend gul den. Voor dit schooljaar be draagt het aantal uren vakonder wijs nog 45 uur per week. Vanaf augustus zal dit aantal afnemen tot 35 uren. Op de Oegstgeestse lagere scholen kunnen naast de klasse-onder wijzers, vakleerkrachten worden aangesteld voor de vakken gymnastiek, muziek en handvaardigheid. Aan het vak li chamelijke opvoeding wil de ge meente niet toren. "In verband met de bewegings-armoede van onze jeugd dienen de 25 uren gymnastiek gehandhaafd te blij ven", aldus het college van B en W. Ook het vak muziek blijft ge spaard. Sterker nog, het moet volgens de gemeente nog meer aandacht kriieen. Het vak handvaardigheid moet het evenwel ontgelden. Door ge bruik te maken van deskundige ouders kan dit vak het stellen zonder al te veel vakleerkrach ten. "Op dit terrein kan ouder- particatie zich volledig waar ma ken", meent het college. De leden van de raadscommissie van onderwijs en welzijn waren het gisteravond met de zienswij ze van B en W eens. Volgens wet houder Blom is het vakonder wijs nog de enige pot waaruit de gemeente Oegstgeest direct zal kunnen bezuinigen. "Vrijwel alle randgemeenten, uitgezonderd Wassenaar, hebben op het vak onderwijs al veel moeten bezui nigen. Wij zitten dus nog erg goed", aldus Blom. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Post uitsluitend sturen naar Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement f 61,25 Per post 83,60 Maandabonnement 20,5 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj dir.: N. Qüakernaat Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: R. D Paauw. W F J. Wirtz en A. A. van Brussel Alg redactiechef: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen P J. de Tombe (sport) A. vao Kaam (plv) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2