LEIDSCH DAGBLAD WD doet stap terug in conflict Akkoord over aftrek buitenschilderwerk Alternatieve straffen succesvol Congres bezorgt Reagan nederlaag Prins Claus logeert in kuuroord Driburg Regelmatig overwerk telt mee voor wao'er Korting uitkeringen niet hard Geen prijs compensatie voor student Ook los werk straks in cao's vastleggen Drie doden bij ongeval DONDERDAG 14 APRIL 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37061 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEÊDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIDEN VOOR TEL.NRS ZIE COLOFON Bij familie prins Bernhard BAD DRIBURG (GPD) - Prins Claus verblijft op het ogen blik in het Westduitse kuu roord Bad Driburg om verder te herstellen van zijn klach ten van depressieve aard. Hij logeert bij de eigenaar van dat kuuroord, Caspar Hein- rich graaf Von Oeynhausen, een familielid van prins Bernhard en een persoonlij ke vriend van prins Claus. Claus en toen nog prinses Beatrix hebben elkaar leren kennen op het kasteel in Driburg. Het Ne derlandse koningshuis heeft al heel lang goede contacten met de familie Von Oeynhausen. De moeder van prins Bernhard, wij len prinses Armgard die later het kasteel Warmelo te Diepenheim bewoonde, is geboren op het kas teel te Driburg. Getuige De vader van de huidige bewoner was destijds getuige bij het hu welijk van prinses Juliana en prins Bernhard. Sindsdien en ook tegenwoordig is het prinse lijk paar nog geregeld te gast in Bad Driburg. De nu 57-jarige graaf Von Oeyn hausen was slippendrager bij het huwelijk van Claus en Beatrix. Hij is getrouwd met de twee jaar jongere Ramona gravin Von We- del, die een eigen zogenaamde beautyfarm als onderdeel van het kuuroord exploiteert. In het jaar voordat prins Claus ziek werd, heeft hij nog twee keer met de koningin in Bad Driburg gelo geerd. De GPD-foto van prins Claus werd gemaakt bij zijn terugkeer UTRECHT (ANP) - Bij het vaststellen van wao-uitkerin- gen, waarbij het vroegere dagloon uitgangspunt is, moet regelmatig overwerk worden meegerekend. Dat heeft de Centrale Raad van Beroep, de hoogste rechterlij ke instantie voor'sociale ver- zkeringszaken, bepaald. De raad gaat daarmee in tegen het oordeel van staatssecreta ris De Graaf van sociale za ken. De Graaf bepaalde drie jaar ge leden dat overwerk alleen mee mocht tellen in de hoog te van de uitkering, als dat ook bij het vaststellen van de ziekteuitkering was gebeurt. Een arbeidsongeschikte komt altijd via de ziektewet in de wao terecht. De Centrale Raad vindt even wel dat er dan onrechtvaardi ge verschillen kunnen optre den, omdat de ene bedrijfs vereniging overwerk dan wel in de uitkeringen kan door berekenen en de ander niet. Om dergelijke willekeur te voorkomen heeft de raad be paald dat als richtlijn moet gelden of er al dan niet spra ke is van structureel over werk. Volgens FN V-rechtskundige mr D. de Vos heeft de uit spraak verstrekkende gevol- gen, omdat in alle gevallen waarin de richtlijn van De Graaf is toegepast het dag loon opnieuw bekeken zal moeten worden. Perioden met zon Droog en perioden met z temperatuur ongeveer 4 graden. Middagtemperatuur omstreeks 12 graden, matige, aan zee af en toe vrij krachtige westenwind. 15 april 1983 Zon op: 06.45 uur, onder: 20.36 uur. Maan op: 08.02 uur, onder: 23.20 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.27 en 17.47 uur, laagwater 01.18 en 13.46 uur. in het kasteeltje na een uurtje trimmen. Het is de bedoeling dat de prins veertien dagen in Bad Driburg blijft. Maandagmiddag vertrok Claus uit Nederland. DEN HAAG (GPD) - De alternatie ve dienstverlening die rechters of officieren van justitie bij wijze van proef kunnen opleggen in plaats van gevangenisstraf, is succesvol te noemen. In negen tig procent van de gevallen waar in verdachten in hun vrije tijd klusjes van allerlei aard moesten opknappen om zo gevangenis straf te ontlopen, is de dienstver lening zonder problemen verlo pen. de dienstverlening werd opgelegd de betrokkenen zelf twijfels hadden over de juiste uitvoering ervan. Deze gegevens heeft het ministerie van justitie verzamelt en besproken in een eerste deelrapport over het expe riment. De alternatieve dienstverlening is sinds november 1980 bij wijze van experiment mogelijk in de arrondissementen Alkmaar, Al melo, Breda, Groningen, Haar lem, Den Bosch en Zutphen. In die gebieden werden dienstver leningen opgelegd aan 453 ver dachten in de periode februari 1981 tot en met mei 1982. De ver dachten betroffen voor het meer- dendeel mannen tussen twintig en dertig jaar oud, voor tweeder de werkloos en met lage oplei ding. Alternatieve dienstverlening wordt alleen opgelegd aan ver dachten die dat zelf vragen. De rechter mag het niet onder dwang opleggen omdat het an ders gezien kan worden als dwangarbeid. Advocaat of re classering blijken in de praktijk de verdachte te begeleiden en een werkproject te zoeken. Het bleef geen probleem voldoende werkprojecten te vinden. De dienstverlening betrof over het algemeen onderhouds, reparatie- en schilderwerk voor instellin gen in de welzijnssector. Meestal werd niet meer dan 150 uur ar beid opgelegd (de uren moeten verplicht in vrije tijd worden ver richt), in enkele gevallen waarin de normale straf boven de drie maanden hechtenis zou uitko men tussen 150 en 300 uur. DEN HAAG (GPD) - De WD houdt niet onverkort vast aan een verlaging van de sociale uitkeringen met twee procent per 1 oktober. Daarmee doen de liberalen een belangrijke stap terug in het conflict dat is gerezen tussen de regeringsfracties CDA en WD over een verschillende uitleg van de Vooijaarsnota. Tot gisteren hield de WD vast aan de eis dat er in elk geval twee procent op de uitkeringen moest worden gekort als de ambtenarensa larissen niet per 1 oktober werden verlaagd. WD-fractieleider Nijpels ver klaarde gisteren in een interview dat er door het conflict een nieu we situatie is ontstaan en dat hij bereid is over de bezuiniging op de uitkeringen te praten. Dat in terview staat vandaag afgedrukt op pagina 11 van onze krant. In DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft met de regeringspartijen CDA en WD overeenstemming bereikt over de aftrekbaarheid van het buitenschilderwerk voor de belasting. De regeling gaat on- DEN HAAG (GPD) - Studenten met een beurs of een renteloos voorschot zullen het komende studiejaar geen prijscompensatie krijgen. Verder zullen de beur zen voor 18-, 19- en 20-jarrge stu denten zo verlaagd worden dat ze op gelijke hoogte komen met de bijstandsuitkeringen van hun leeftijdsgenoten. Op deze manier wil minister Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) de 60 miljoen gulden op brengen die hij in het kader van de Voorjaarsnota moet bezuini gen. Het uitblijven van prijscom pensatie betekent een verlaging van beurzen en renteloze voor schotten met 3,7 procent. De 18-, 19- en 20-jarige studenten zullen er enkele tientjes op achteruit gaan. van de ene verbazing in de andere op de 38e INTERNATIONALE derdeel uitmaken van de tijdelij ke aftrekbaarheid van het groot onderhoud. De aftrekbaarheid van het schilderwerk wordt ge deeltelijk betaald door een ver dere verhoging van het huur waardeforfait, een soort extra be lasting voor huizenbezitters. Met de nieuwe regeling volgt het kabinet in grote lijnen de voor stellen van de WD-fractie. Vori ge maand kwamen de liberalen met het voorstelom het mini mum-bedrag aan onderhouds kosten voor de aftrekbaarheid af hankelijk te stellen van de hoog te van het forfait. In de nieuwe regeling wordt ge dacht aan een verlaging van dat bedrag voor de goedkoopste hui zen. Duurdere huizen (het huur waardeforfait is gekoppeld aan de waarde van het huis) krijgen te maken met een hogere drem pel. De precieze grenzen worden op dit moment nog berekend op het ministerie van financiën. Voorlopig wordt gedacht aan een minimum-bedrag aan schilder- kosten tot ongeveer f 1000 voor goedkope premiewoningen. Voor duurdere huizen wordt de drempel dan via een glijdende schaal langzaam hoger. Op die manier wordt voorkomen dat al leen bezitters van grote huizen van de regeling kunnen profite- Voor de financiering van de nieu we regeling zal het huurwaarde- forfait tot 1,8 procent van de waarde van de woning worden verhoogd. Dat is 0,3 procent meer dan nu. Dat levert de schat kist 45 miljoen gulden op. Danuta Walesa (Foto AP) Politie hoort vrouw Walesa WARSCHAU (AFP) - Danuta Walesa, echtgenote van de leider van de buiten de wet gestelde vrije vakbond Soli dariteit, moest vanmiddag op het hoofdbureau van politie in Gdansk verschijnen. Zij moet volgens de oproep worden gehoord als .getuige' in een ,zaak', waarvan alleen het dossiernummer werd ge noemd. Gisteren was Lech Walesa op het hoofdbureau gedurende vijf uur ondervraagd naar aanleiding van zijn ontmoe ting in het afgelopen week einde met de ondergronds gegane topfiguren van de verboden vakbond. (Zie ook pagina 9) de Tweede Kamer zou vandaag een interpellatiedebat) e over het conflict worden gehouden, dat is aangevraagd door PvdA-fractie- leider Den Uyl. Hij wil dat pre mier Lubbers inzicht geeft in de plannen die het kabinet in petto heeft voor de uitkeringstrekkers. Ook wil hij opheldering over het verschil van inzicht tussen beide regeringspartijen. Door dit verschil van inzicht, naar buiten gebracht door CDA-frac- tieleider De Vries, premier Lub bers, WD-minister Rietkerk (binnenlandse zaken) en Nijpels, was de indruk ontstaan dat de WD hoe dan ook de uitkeringen wilde verlagen. Nijpels liet giste ren echter weten dat deze zaak voor hem bespreekbaar is als de ambtenaren weigeren extra sala ris in te leveren. Nijpels zei zich vandaag niet te zul len mengen in het interpellatie- debatje, omdat hij er geen be hoefte aan heeft te discussiëren over een akkoord dat al gesloten is. In het interview zegt hij overi gens hevig ontstemd te zijn over de verklaringen die De Vries en Lubbers vóór en na het weekein de hebben afgelegd. Volgens hem heeft Lubbers twee met el kaar in strijd zijnde verklaringen afgelegd. Overigens betekent de nieuwe op stelling van Nijpels, die als een openingsgebaar jegens het CDA mag worden beschouwd, niet dat de WD geheel van haar kor- tingseis afstapt: „Het is onwaar schijnlijk dat er dan in oktober met de uitkeringen helemaal niets gebeurt. Alleen is er dan geen sprake meer van een ak koord over de Vooij aarsnota, hoogstens van een nieuw ak koord over een Herfstnota". Minister Ruding (financiën, CDA) weigert zich inmiddels te men gen in de interpretatiestrijd over een eventuele korting op de uit keringen. Tijdens een spreek beurt in het Zuidhollandse dorp De Lier verwees hij gisteren voor opheldering naar premier Lub bers. Die zal morgen, na defini tieve vaststelling van de Voor jaarsnota in de ministerraad, dui delijk maken of de omstreden korting nu wel of niet samen hangt met een eventueel ak koord over verdere arbeidstijd verkorting voor ambtenaren, zei Ruding. Schrijvers juicht Ajax op vAlreep toch in finale PAGINA 13 Mildere aanpak jongeren in wwv PAGINA 7 Arafat wil weer praten met Hoessein PAGINA 9 Nissan kiest voor Amsterdam PAGINA 23 WASHINGTON (DPA/Reuter/ UPI) - President Reagan heeft gisteravond in het Amerikaanse Congres twee nederlagen gele den. Dit gebeurde bij de stem- mingen over het amendement op de zogenaamde 'nuclear freeze- resolutie', die voorstelt de kern wapenarsenalen van de twee su- permogendheden te bevriezen. De eindstemming over deze amendementen werd verscho ven naar volgende week. Dan zal de 'bevriezingsresolutie', naar politieke waarnemers verwach ten, zonder veel moeilijkheden worden aangenomen. Reagan had voor de behandeling van de resolutie door het Huis van Afgevaardigden stad en land afgebeld om aanvaarding ervan te voorkomen. Maar na vier uur debatteren werd gisteravond het wijzigingsvoor stel, dat modernisering van het kernwapenarsenaal toestond, met 229 tegen 190 stemmen ver worpen. Later sneuvelde een voorstel tot het vernietigen van twee kernkoppen voor elke nieu we geplaatste kernkop, omdat daaruit "modernere vernieti gingsmethoden" zouden kunnen voortvloeien. Wanneer de bevriezingsresolutie volgende week door het Huis van Afgevaardigden wordt aan genomen, moet de conservatie vere Senaat er vervolgens over stemmen. Mocht de Senaat ech ter ook vóór de resolutie stem men, dan zal deze bijna zeker worden getroffen door een veto van Reagan, zo is de overtuiging van Amerikaanse functionaris sen. Huis en auto in brand na botsing 15 t/m 24 april Dagelijks van 10-17 uur en 19-22.30 u Zaterdagen zondag van 10-17 uur Toegang f8- Amsterdam RAI Trein-Toegang-biljetten bij NS-station MENSINGEVEER (GPD) - Drie inwoners van Wagenborgen zijn gisteravond in het Noordgro- ningse Mensingeveer om het le ven gekomen bij een verkeerson geval. De auto waarin ze zaten raakte in een slip, ramde een boom, vloog vervolgens een boerderij binnen waarna er brand ontstond. Een 15-jarig meisje dat ook in de auto zat werd eruit geslingerd en kon tij dig uit de vuurzee worden gered. Ze ligt inmiddels buiten levens gevaar in een ziekenhuis. De slachtoffers waren de 42-jarige J. Bijkerk, zijn 35-jarige echtge note J.A. Bijkerk-Van Heijnin- gen en hun 15-jarige zoon. In de boerderij zaten op het ogenblik van het ongeval twee mannen in de woonkamer. Ze zagen kans om vier slapende kinderen uit de woning te halen. Bij de botsing was onder meer het dak inge stort. Korte tijd later vatten auto en huis vlam. Ondanks snel op treden van de brandweer kwam de hulp voor de drie inzittenden van de auto te laat. DEN HAAG (GPD) - In het belang van de herverdeling van werk en goede arbeidsverhoudingen zou los werk geregeld moeten wor den in de cao's. Hierin zullen af spraken moeten worden ge maakt voor wat betreft de maxi male percentages losse werkne mers, die in een bedrijf werk zaam mogen zijn. Dat staat in een adviesaanvraag, die minister De Koning van so ciale zaken en werkgelegenheid naar het parlement en de Stich ting van de Arbeid heeft gezon den. De studie, die zich uitstrek te over 13 ondernemingen en overheidsorganisaties, betreft uitzendkrachten, free-lancers, re giewerkers, thuiswerkers, af- roepkrachten, uurloners en ar- beidscontractanten. De onder zoekers verwachten dat er in de komende 2 4 jaar een verhoog de vraag zal zijn naar losse ar beidskrachten ten koste van vas te arbeidsplaatsen. De onderzoekers hebben ook ge constateerd dat het gebruik van losse arbeidskrachten vaak onei genlijk kan worden genoemd. „Hiervan is bijvoorbeeld sprake als losse arbeidsverhoudingen worden aangegaan om sociale premies te ontlopen, om de in stelling van een ondernemings raad te kunnen voorkomen, om slecht personeelsbeleid te kun nen compenseren of om gebruik te maken van goedkope malafide bemiddelaars". Zonder zwaarwegende redenen zullen losse arbeidskrachten de vaste arbeidsplaatsen niet mo gen vervangen, aldus de onder zoekers. Arrestaties na bekladden van huis minister VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense politie heeft vanmorgen elf jongeren aangehouden die ervan worden verdacht het woonhuis van minister De Ko ning (sociale zaken en werkgele genheid) te zijn binnengedron gen en de gevel met verf te heb ben beklad. De arrestanten zijn lid van het ac tiecomité "Kale kip". Ze zouden de woning zijn binnengedron gen met het plan de ijskast van de bewindsman te plunderen en aandacht te vestigen op de werkloosheid onder jongeren. Rond het middaguur werden de arrestanten in het politiebu reau in Voorschoten verhoord.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1