3 Rekening van enkele tonnen btw voor vuflafvoerbediijf Provincie vindt vier miljoen voor opknappen Hoofd straat Couprie vraagt naar roest bij Atlantic Noordwijkerhoütse jeugd plant bomen -C Misschien proef met inzamelen chemisch afval in Noordwijk Gedeputeerde wil nog deze zomer beslissing Programma voor bezoek Koningin vrijwel rond DONDERDAG 14 APRIL 1983 Streek PAGINA 19 Vordering belastingdienst mogelijk van invloed op hoogte nota DUIN - EN BOLLEN STREEK - Het vuilaf- voerbedrijf "Duin- en Bol lenstreek" moet alsnog honderdduizenden gul dens aan achterstallige btw betalen aan de belas tingsdienst in Leiden. Het bedrijf heeft grof vuil in ontvangst genomen van vooral de gemeente Sas- senheim, die als enige ge meente in de regio niet deelneemt aan de ge meenschappelijke rege- Rijnwater zakt al bij Keulen ARNHEM (GPD) - Nu de Rijn bij Keulen alweer aan het dalen is en in Nederland het water lang zamer stijgt dan de afgelopen da gen het geval was, is de verwach ting dat het water morgen bij Lo- bith niet hoger komt dan 15.85 meter boven NAP. Vanochtend werd 15.57 meter gemeten. De stijging is nog maar 1 centimeter per uur. De afdeling scheepvaart van Rijk waterstaat heeft vanmorgen om half tien de scheepvaart gewaar schuwd dat bakens en licht boeien niet altijd op hun normale plekje liggen. De binnenvaart is gevraagd om rustig te varen en golfslag te vermijden. ling vuilafvoerbedrijf, en particuliere containerbe- drijven. De btw zal alsnog op de gemeente Sassen- heim en de containerbe- drijven worden verhaald. Door vuil in ontvangst te i van Sassenheim is het vuilaf voerbedrijf als ondernemer op getreden en moet er btw worden betaald. Het bedrijf heeft van de Leidse belastinginspectie een maand de tijd gekregen om als nog aangifte te doen over de af gelopen vijf jaar. De gemeenten die zijn vertegenwoordigd in de gemeenschappelijke regeling vuilafvoerbedrijf "Duin- en Bol lenstreek" hoeven geen btw te betalen. Volgens administrateur G. van den Eijkel van het bedrijf is bij bena dering niet te zeggen hoeveel btw er moet worden betaald. "Maar het loopt zeker in de ton nen, zo deelde hij eergisteren» tijdens een vergadering van de Algemene Raad van het Vuilaf voerbedrijf in het gemeentehuis van Katwijk mee. Inzichten Overigens is het vuilafvoerbedrijf niet het eerste slachtoffer van ge wijzigde inzichten bij de belas tingdienst. Die nieuwe inzichten zijn een gevolg van uitspraken van de Hoge Raad, die sinds kort vindt dat het verlenen van dien sten aan derden wel aan btw-hef- fing onderhevig is. Eerder dit jaar kreeg de gemeente Noordwijkerhout e( van 600.000 gulden wegens het niet innen van btw. De aanslag ging gepaard met een boete van 50.000 gulden. Volgens Van den Eijkel is voor zover hem bekend geen sprake van een boete voor het vuilafvoerbedrijf. "Maar ik weet niet wat er gebeurt als we de aangifte hebben ingediend. door Henk van der Post Dat doen van die aangifte kost het bedrijf trouwens veel inspan ning en moeite omdat het veel re kenwerk is uit te zoeken over welke bedragen alsnog btw moet worden betaald". Geen stok Wat de containerbedrijven betreft wil Van den Eijkel op eenzelfde manier te werk gaan als het ge meentebestuur van Noordwij kerhout. De bedrijven zullen worden benaderd met een schrij ven van de belastingdienst waar in staat dat de te betalen btw vol ledig aftrekbaar is. "Als het goed is komt er nul uit die rekensom, een enkel faillissement van een bedrijf in die vijf jaren daargela ten", zo zei Van den Eijkel, daar- i mee aangevend dat het bedrijf ervan uitgaat dat de te betalen btw volledig door de bedrijven en de gemeente Sassenheim wordt betaald. Het VAM-afvoerbedrijfaan de Leidsevaart in Noordwijkerhout. Het gebouw staat er al sinds 1969. Volgens G. van den Eijkel, administrateur van het vuilavoerbedrijf, bestaat een gerede kans dat de btw op het gebouw nog wordt terugbetaald door de belasting. De tonnen achterstallige btw kun nen bepaald niet worden betaald' uit de reserves van het bedrijf. Die zijn door het bestuur van het bedrijf altijd klein gehouden. Volgens Van den Eijkel zijn de reserves van het bedrijf slechts enkele tienduizenden guldens groot. Overigens heelt Van den Eijkel er weinig vertrouwen in dat de ge meente Sassenheim bereid is de achterstallige btw te betalen. Sassenheim krijgt in tegenstel ling tot de containerbedrijven de btw niet terug van de belasting dienst. "Toch hoop ik op mede werking van Sassenheim. Het vuilafvoerbedrijf heeft de ge meente al die jaren van haar grof vuil verlost. Daarmee heeft het bedrijf Sassenheim toch een dienst bewezen", aldus Van den Eijkel na afloop van de vergade ring. Het huisvuil wordt door Sassenheim, in tegenstelling tot omliggende gemeenten, naar de vuilafvoer in Leiden gebracht. Hij realiseert zich overigens dat het bedrijf geen enkele stok achter de deur heeft als Sassenheim de achterstallige btw niet wenst te betalen. Dan draaien de leden van de gemeenschappelijke re geling vuilafvoerbedrijf "Duin en Bollenstreek" voor de schade op. Die leden zijn de gemeenten Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Katwijk, Voorhout, Valkenburg en Rijns- burg. In de praktijk betekent dat dat hun inwoners voor de hogere kosten opdraaien. Lichtpuntje Toch ziet hij nog een lichtpuntje in deze zaak. Volgens Van den Eij kel bestaat de mogelijkheid dat het bedrijf aslnog de btw terug krijgt die is betaald over de bouw van het bedrijf aan de Leidse vaart in Noordwijkerhout. Dat bedrijf is in 1969 naast de spoor lijn neergezet en heeft ruim twee miljoen gulden gekost. Over een belangrijk deel van dat bedrag zou btw kunnen worden terug gevorderd, ondanks het feit dat het gebouw er reeds 14 jaar staat. DEN HAAG/VALKENBURG - Het Tweede Kamerlid drs. H.C. Couprie (CDA) wil de staatsse cretaris van defensie Van Hou- welingen eind deze maand aan spreken over de moeilijkheden op het Marine Vliegkamp Val kenburg met de Breguet Atlan tic, een type vliegtuig dat meer aan de grond staat, dan vliegt. De christen-democraat doet dit on der andere naar aanleiding van een publicatie in deze krant over de problemen met het toestel. Couprie kan de staatssecretaris daarover aan het eind van de maand pas spreken omdat de be windsman op dit moment in Griekenland is. Eind vorige maand werd bekend dat de helft van de zes toestellen grote Atlantic-vloot in Valken burg aan de grond stond. Mate riaalproblemen waren daarvan de oorzaak. Een van die proble men is roestvorming. Daarnaast heeft de marine grote moeilijk heden om aan onderdelen voor het toestel te komen. Eén van de zaken waarover het ka merlid met de staatssecretaris wil praten is roestvorming bij de vliegtuigen. "Wij zijn nooit zo voor dit vliegtuig geweest", zegt Couprie. "Maar er waren andere belangen, zoals handelsbelangen binnen de EG waarom toch voor dit toestel is eekozen". NOORDWIJK - De ge meente Noordwijk gaat waarschijnlijk een proef nemen met het inzamelen van chemische afvalstof fen. Dit werd bekend tij dens de vergadering van de commissie voor open bare werken van het zee dorp. De gemeente denkt er over om een enquête te houden onder Noord wij k- se bedrijven of er bij hen belangstelling bestaat voor het inleveren van kleine hoeveelheden che misch afval. Het is de bedoeling dat ook de bur gers terecht kunnen bij het inza melpunt met kleine hoeveelhe den chemisch afval dat anders waarschijnlijk in het riool of in de vuilniszak zou verdwijnen. Met de proef wil Noordwijk on derzoeken of er voldoende be langstelling bestaat voor een in zamelpunt. Een voorwaarde is wel dat er een waterdichte regeling komt voor het afvoeren van kleine hoeveel heden chemisch vuil, aldus de wethouder. De gemeente heeft geen zin om opgescheept te wor den met dit afval als zij het niet kwijt kan. Admiraal hoopt dat de regeling over enkele maanden gereed is. Overigens wordt al ja ren aan een regeling voor het af voeren van chemisch vuil ge werkt. Het probleem is volgens Admiraal veel gecompliceerder dan op het eerste gezicht lijkt. Nog niet is bekend of het inzame len gratis zal zijn. Wethouder Ad miraal merkte op dat veel bedrij ven best een luttel bedrag over hebben om van hun chemisch af val af te komen. Enige commis sieleden vinden dat het inleveren van het afval gratis moet zijn om dat de toeloop dan groter zal zijn. Wethouder Admiraal verwacht overigens dat Noord wij kse be drijven vrijwel geen kleine hoe veelheden chemisch afval heb ben. Admiraal zei na afloop van de ver gadering niet zoveel van de proef te verwachten. De directeur ge meentewerken van Noordwijk, A.P. Sijens, had al eerder opge merkt dat al jarenlang de moge lijkheid bestaat om afgewerkte olie in te leveren bij de gemeente en dat daar vrijwel geen gebruik van wordt gemaakt. Wetten De gemeentelijke inzamelplaats voor chemisch afval kwam ter sprake tijdens de behandeling van een notitie van burgemees ter en wethouders over de mi lieuwetgeving. In deze notitie hebben B en W de milieuwetten van de overheid en de verorde ningen van de gemeente zelf als mede de toepassing daarvan op een rijtje gezet. Het grote aantal wetten ontlokte WD-commis- sielid E. Hogervorst de opmer king dat er vroeger te weinig aan dacht aan het milieu werd ge schonken, maar tegenwoordig te veel. Jonge, beginnende ondernemers moeten veel tijd besteden om de nodige vergunningen te verkrij gen. Hogervorst vindt dat het soms onbegonnen werk is om een nieuw bedrijf te beginnen. Admiraal antwoordde hierop dat de verschillende wetten stuk voor stuk nodig zijn gebleken. NOORDWIJKERHOUT - De gemeente Noordwijkerhout is gistermor gen vijfenveertig bomen en ongeveer 2000 heesters rijker geworden. In de wijk Zeeburg in de nabijheid van de Koepelberg waren de zesdeklas- sers van vier Noordwijkerhoütse scholen actief in het kader van de "boomfeestdag Op de landelijke boomfeestdag enkele weken geleden werden weliswaar enkele bomen op de Noordwijkerhoütse Brink neergezet, maar het eigen lijke planten werd verschoven naar een latere datum omdat er niet eerder ruimte voor was in verband met werkzaamheden in de Noord wijkerhoütse wijk. Gisteren was het dan zover en konden de ongeveer honderd leerlingen van de St. Victorschool, het Mossenets, de Regenboog en de Ireneschool onder het toeziend oog van de gemeentelijke plantsoenendienst hun gang gaan. (Foto Holvast) VALKENBURG Nog deze zomer valt de beslissing of de Hoofdstraat in Valkenburg wordt opgeknapt. "De recon structie daarvan heeft voor mij de hoogste prioriteit", zegt provinciebestuurder T. Jansen. "Er is op dit mo ment in Valkenburg sprake van een noodsituatie". Gedeputeerde T. Jansen: "Reconstructie Hoofdstraat in Valkenburg heeft hoge prioriteit". "Binnen twee maanden probeer ik vanuit een bepaald fonds vier miljoen gulden los te krijgen. Dat geld wordt dan in een com missievergadering verdeeld. Val kenburg staat daarbij voor mij bovenaan de lijst", aldus Jansen. Vrijdag moet die commissie eerst nog anderhalf miljoen gulden verdelen voor het opknappen van andere wegen in de provin cie. Van dat geld krijgt onder meer de Kerkstraat in Hoogma- de een grote beurt. In Alkemade NOORDWIJK De voorbereidingen voor het bezoek van konin gin Beatrix aan de duin- en bollenstreek van vrijdag 22 april zijn bijna rond. Het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek, dat het werkbezoek coördineert, heeft een voorlopig programma opge steld. Om 9.30 uur arriveert koningin in het park 'Groot Leerust' in War mond, waarna zij een boottocht zal maken over de Kagerplas- sen. Aangekomen in de Oosthaven in Sassenheim maakt zij een korte rijtoer en opent vervolgens de braderie in de Hoofdstraat. In Lisse wordt de koningin rondgeleid door de Hobahohallen en in Hillegom zal zij de gerestaureerde pomp (Houttuin) bezichti gen. Langs het alternatieve (wind-)energieproject bij het bloem bollenexportbedrijf M. van Waveren en zn. rijdt zij daarna naar Noordwijkerhout, waar het 'Witte Kerkje' wordt bezocht en een wandeling over de gereconstrueerde Dorpsringweg wordt ge maakt. In Noordwijk wandelt zij vervolgens over de Koningin Wilhelmi- naboulevard. De leerlingen van de afdelingen koken, serveren en broodbakken van de Technische School in Voorhout, hebben daarna in hun school voor de koningin een lunch klaar. Na de lunch zal zij een beeld onthullen op de Taatedam in Katwijk. In Valkenburg legt de koningin een krans op het oorlogsmonu ment en bezoekt zij het Castellumplein om een bronzen plaat van de Romeinse Castella te bezichtigen. Vervolgens is de vei ling Flora in Rijnsburg aan de beurt en het monument 'Graven van Holland' bij de Laurentius- of Grote Kerk. In het gemeente huis tenslotte zal de koningin de colleges van burgemeester en wethouders van de tien deelnemende gemeenten ontmoeten. Om 17.00 uur vertrekt zij weer. moet een nieuw wegdek komen op de Alkemadelaan. Verder zijn er nog drie kleine projecten, zo als fietspaden. door Thijs Jansen Volgens gedeputeerde Jansen is er in Valkenburg sprake van een noodsituatie. Hij zegt er pas nog twee keer te zijn geweest. "Eén keer bij droog en één keer bij nat weer. Als het niet regent is het al erg, maar als het nat is is het nog slechter. Ik heb dan ook besloten dit project nu als eerste te laten uitvoeren". Prioriteit De gedeputeerde tekent er bij aan dat het een "persoonlijke priori teit" is. Ik heb nu opdracht gege ven uit te zoeken in hoeverre Valkenburg ambtelijk boven aan de lijst kan worden gezet. Over een week of vijf, zes, hoop ik met een voorstel op tafel te komen, dat in het college van gedepu teerde staten zal worden bespro- Jansen dan van de gemeente Valkenburg af of direct kan wor den begonnen met het opknap pen van de Hoofdstraat. "Omdat de straat door het dorp loopt, moet de gemeente zelf de techni sche plannen voor de reconstruc tie maken". Volgens burgemeester N. van 't Wout van Valkenburg zijn deze plannen juist deze maand gereed gekomen. "Toen wij er mee aan de slag gingen wilde de provin cie daarvoor geen geld geven. Gelukkig zijn we daar nu toch mee door gegaan", aldus de bur gemeester. Rondweg ken. Daarna gaat het naar de commissie". V. Het hangt volgens gedeputeerde Over de S4, de nieuwe weg tussen Katwijk en Leiden, langs Val kenburg, kan gedeputeerde Jan sen niet méér zeggen dan dat het geld daarvoor is gereserveerd. "Op dit moment is er een studie gaande over waar de weg precies bij Leiden moet aansluiten. Zelf voel ik veel voor een aansluiting op de Plesmanlaan". Gedeputeerde Jansen zegt pas nog met de Leidse wethouder Waal hierover van gedachten te heb ben gewisseld. Zoals bekend was de gemeente Leiden tegen aan sluiting van deze weg op de Ples manlaan. Waal zei onlangs tegen Jansen dat wat hem betreft de discussie op dit moment daar over open is, aldus Jansen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19