Geen chemische wapens gedoogd Gandhi 'heilig'? Florijn weer favoriet voor skifhead C Snelle dood gratis dagblad 3 'Medianota tegen bestaan AVRO, TROS en Veronica' Van den Berg blijft voorzitter van PvdA Nederlandse regering: Plan nieuweRDM bijna rond "Rente in VS nog te hoog" Barcelona en Real Madrid ronde verder Floyer naar Fortuna S MVKV haalt fors uit: 7—1 DONDERDAG 14 APRIL 1983 AMSTERDAM (ANP) - Het einde van het Eindhovens Nieuwsblad is nog sneller gekomen dan wij heben gedacht, hoewel wij wis ten dat dit blad geen lang leven beschoren was. Dit is het com mentaar van algemeen secretaris drs. K.J. van der Zande van de Nederlandse Dagbladpers (NDP), de vereniging van dag bladuitgevers, op de mededeling dat het Eindhovens Nieuwsblad er mee stopt. In een maand tijd zijn de verliezen tot een miljoen opgelopen. Secretaris Hans Ver- ploeg van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten (NVJ) spreekt van een "onbezonnen avontuur". De mensen die elders een baan hebben opgegeven om bij het nieuwsblad te gaan werken en Varia Oprichter wil verder met weekblad dar nu hun werk kwijtraken be landen daarmee in een moeilijke situatie. Het is zelfs de vraag of zij wel een ww-uitkering zullen ontvangen, aldus de NVJ-secre- taris. Volgens directeur Schalwijk van het 20 maal verschenen blad wordt voor 37 van de 44 werkne mers ontslag aangevraagd. Het merendeel van hen zit nog in de proeftijd, aldus Schalkwijk. Ont slagen zullen vallen onder de journalistieke medewerkers, het secretariaat en de verkoopafde ling. Het debacle is naar de mening van Schalkwijk veroorzaakt door de golf van negatieve publiciteit. "Er zijn tal van artikelen ver schenen over de grote verliezen die we de eerste weken zouden hebben geleden. Een deel van die verliezen was ingecalculeerd maar de adverteerders werden er wel argwanend door een afwachtende houding aan. Daar kwam bij dat de bezorging te wensen overliet. Uit een eigen onderzoek bleek dat 15 procent van de mensen in het versprei dingsgebied geen krant ontving. Dat is te veel". Schalkwijk wil nu een nieuw weekblad realiseren met zeven of acht medewerkers. In welke oplage het zal verschijnen en waar het wordt gedrukt is nog niet bekend. Hoofdredacteur Wim Jongsma van het Eindhovens Nieuwsblad weet nog niet wat hij gaat doen. "Schalkwijk heeft mij aangebo den met het weekblad door te gaan. Voordat ik een beslissing neem wil ik eerst weten wat de plannen daarmee precies zijn", aldus Jongsma. Het personeel heeft volgens Jongs ma teleurgesteld maar verder be trekkelijk nuchter gereageerd. Van de 29 journalisten hebben er vijf destijds hun baan opgezegd om bij het Eindhovens Nieuws blad te kunnen werken. De ove rigen hadden geen werk. Jongs ma zelf was voorlichter bij de Eindhovense Gemeentepolitie. DEN HAAG (GPD) - Het congres van de PvdA kiest volgende week donderdag een nieuw partijbestuur. Bij gebrek aan tegenkandidaten is Max van den Berg zeker van een nieuwe termijn als voorzitter. Voor het eerste vice-voorzitterschap zijn twee kandidaten: het Tweede-Kamerlid Stan Poppe en diens voormalige collega Hein Roethof. De kamerleden (en oud-bewindslieden) Ien Dales en Jcs van Kemenade hebben zich teruggetrokken als kandidaat voor het eerste vice-voorzit terschap van het Pvd A-bestuur. Ze doen dat ten gunste van hun fractie genoot Stan Poppe, die ook nu vice-voorzitter is. Inmiddels heeft de Amsterdamse wethouder Jan Schaefer zich via De Tijd kandidaat gesteld voor de opvolging van oppositieleider Joop den Uyl. In een interview met het weekblad zegt Schaefer de kwaliteiten te bezitten om Den Uyl als fractieleider op te volgen. DEN HAAG (GPD) - Chemische wapens moeten nooit meer in Nederland (en liefst ook niet elders) worden geproduceerd en/of gestationeerd. Dat is de opvatting van de rege ring en daarom moet een voorbehoud dat in 1930 is gemaakt bij de ondertekening van het Geneefse Protocol tegen de zgn. bio-chemische wapens ongedaan worden gemaakt. Dat voorbehoud hield in dat Nederland de mogelijkheid van gebruik van deze wapens wilde openhouden, wanneer andere landen het verbod van het Protocol zouden schen den. In de nota over chemische wapens, die de ministers van defensie en buitenlandse zaken gisteren heb ben gepubliceerd (en waarover volgende week woensdag met de Tweede-Kamercommissie van buitenlandse zaken zal worden gesproken), wordt gesteld dat het effect van intrekking van dit voorbehoud het grootst is, wan neer ook andere NAVO-landen die stap doen. Nederland consul teert daarover de bondgenoten en de uitkomst daarvan zal bepa lend zijn voor een besluit tot in trekking. Maar, aldus de nota, de bondgeno ten zullen om zo'n beslissing te gen te houden met heel zwaarwe gende argumenten moeten ko men. Landen die destijds net als Nederland het zgn. voorbehoud van wederkerig naleving maak ten zijn Amerika, België, Frank rijk, Engeland, Portugal, Canada en Spanje. Van de huidige War- schau-paktstaten waren dat de Sowjet-Unie, Bulgarije, Roeme nië en Tsjecho-Slowakije. In de nota wordt overigens erkend dat intrekking van het voorbe houd slechts een symbolische stap is. De Nederlandse strijd krachten beschikken niet over chemische wapens en de pro- duktie ervan is hier niet aan de orde. Amerika De Nederlandse opstelling houdt ook in dat een besluit tot produk- tie van nieuwe chemische wa pens „niet zonder meer zal wor den gesteund en eventuele op slag daarvan op Nederlands grondgebied en bij de Neder landse strijdkrachten zal worden afgewezen". Een directe verwij zing naar de opstelling van de Verenigde Staten, want de Rea- gan-administratie wil als ant woord op de veronderstelde Rus sische voorsprong in chemische wapens een modernisering van het eigen arsenaal doorvoeren. Amerika beschikt volgens de nota over 42.000 ton chemische wa pens. Een gedeelte daarvan („voldoende voor twee weken chemische oorlogsvoering") is opgeslagen in West-Duitsland. Bij de modernisering van het Amerikaans chemisch arsenaal zou eventuele produktie van nieuwe (zgn. binaire) chemische wapens volgens de opvatting van Washington los moeten worden gezien van eventuele statione ring in West-Europa. Bij de argumentatie voor intrek king van het Nederlandse voor behoud volgen de beide minis ters trouwens een redenering die ook voorstanders van eenzijdige Nederlandse stappen tegen kern bewapening wel hanteren. In de nota wordt gesteld: „Intrekking van het voorbehoud zou in zover re een zeker internationaal-poli- tiek belang in zich kunnen dra gen, dat deze zou kunnen dienen ter navolging en als voorschot op de totstandkoming van een che mische wapensverdrag". ROTTERDAM - Een dreigend beeld op de Nieuwe Maas bij de Nieuwe Willemsbrug: de Mobiele Eenheid oefent op een politieboot om vertrouwd te raken met het werken op het water. Zo moet de ME zich voorbereiden op eventuele onlusten in de Rotterdamse haven. (Foto ANP). ROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam, het Zweedse bedrijf Scanmarine en de scheepswerf Boele in Bolnes hebben in Rottqcdam in principe overeenstemming bereikt over'het oprichten van een nieuwe scheepswerf, waar 480 van de 700 ontsla gen werknemers van RDM-reparatie een baan kun nen krijgen. Uit een gezamenlijke mededeling blijkt dat RDM Re paratie b.v. pas werkelijk kan worden opgericht als is voldaan aan voorwaarden die de gemeenteraad van Rotterdam heeft verbonden aan deelname van de gemeente in het aandelenkapitaal var werf (vijf miljoen gulden) en aan de lening van vijf miljoen gulden aan het bedrijf. Belangrijkste voorwaarden zijn dat de bedrijfsvereni ging metaalindustrie moet afzien van het indienen van een miljoenenclaim bij de nieuwe werf voor uit keringen aan ontslagen RDM-werknemers en dat' een of meer banken acht miljoen gulden krediet wil len verstrekken. De bedrijfsvereniging zal pas na het weekeinde een beslissing nemen. Paul Volcker: WASHINGTON (Reuter) - Voor zitter Paul Volcker van de Fede ral Reserve Board, het bestuur van het stelsel van Amerikaanse centrale banken, vindt dat de rente in de Verenigde Staten ver der moet dalen omdat er anders op langere termijn geen blijvend economisch herstel mogelijk is. Hij zei dat in een hoorzitting van de bankcommissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den. Volcker zei dat de Verenigde Sta ten zich in een periode van eco nomisch herstel bevinden maar dat de voortgang van dat herstel sterk afhankelijk is van de mate waarin het Congres erin slaagt de enorme begrotingstekorten die voor de komende jaren worden voorzien te verkleinen. De mini mumrente die de banken in de VS voor leningen aan bedrijven hanteren bedraagt nu 10,5 pro cent tegen een jaar geleden 16,5 procent. DEN HAAG (ANP) - De rente daling en de verlaging van de olieprijs met de daaraan gekop pelde gasprijs, kunnen de overle vingskansen van de Nederlandse glastuinbouw sterk verbeteren. De verlaging van het renteniveau betekent voor de bloemisterij op jaarbasis globaal een voordeel van 100 miljoen gulden; een vier cent lagere gasprijs 60 miljoen. Voorzitter drs. G. Hogewoning van de Vereniging van Bloemen veilingen in Nederland heeft dit gisteren gezegd in Den Haag. LEIDEN - Zondag wordt op de Amstel de 33e editie van het lange afstandskampioenschap voor skiffeurs, zoals de Skifhead officieel heet, gehouden. Vroeger was deze wedstrijd een onderonsje van 'bezeten' Amsterdamse skiffeurs, die elkaar in het najaar wilden bestrijden op het 7,5 km lange parcours, in twee divisies; de gladde en de overnaadse skif, een boottype dat allang niet meer op wedstrijden wordt gebruikt. In 1962 verhuisde de Skifhead naar het voorjaar en werd een serieu ze wedstrijd, die de laatste jaren bijzonder veel belangstelling trekt. Net als bij het hardlopen wordt ook in het roeien het pres teren op de lange afstanden steeds populairder, waardoor er ook dit keer weer sprake is van een record aantal inschrijvingen (269). Er zijn 18 deelnemers uit Leiden, van wie er 14 lid zijn van Die Leythe. Die vereniging le vert ook de favoriet in de per soon van de winnaar van vorig BARCELONA (ANP) - Barcelona heeft zich geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Spaanse beker. De club won gis teravond in het eigen stadion met 3-0 van Athletic Bilbao, dat veertien dagen geleden de eerste wedstrijd met 1-0 had gewon nen. Barcelona nam al in de der de minuut de leiding door een doelpunt van Carrasco uit een voorzet van Schuster. Na rust scoorde Maradona tweemaal. De eerste keer uit een van de lat te rugspringende bal, de tweede maal uit een met veel effect ge- vrije trap. Real Madrid - met Metgod - plaatst zich eveneens bij de laat ste vier. De club won bij Sevilla met dezelfde cijfers als in Ma drid: 2—1. Real Sociedad en Sporting Gijon zijn de overige halve finalisten. jaar, nationaal kampioen Ronald Florijn. De enige die roet in het eten zou kunnen gooien is de Westduitser Andreas Schmelz, de enige bui tenlander van naam in het deel nemersveld, die overigens een pupil is van oud-Nederlands kampioen Harald Punt. Opvallend dit jaar is de medede ling dat, hoewel de constructie van de boten vrij is volgens de voorschriften van de FISA, skif feurs die in de zogenaamde rol- riggerbopot starten, niet mee zul len dingen naar de hoofdprijzen. Ze worden wel geklasseerd, maar zijn ze bij de snelsten, dan worden ze uit de eindrangschik king geschrapt. Dit is natuurlijk tegen de regels, te meer daar de maatregel pas werd genomen na het sluiten van de inschrijvingstermijn. De organi serende vereniging De Hoop is echter een tegenstander van de rolriggerskif, omdat deze sneller gaat dan de skif met een rolbank- je. De leiding van de vereniging, waarvan topsculler Göbel lid is, weet dat Ronald Florijn binnen kort over zo'n boot zal beschik ken en dat Schmelz (werkzaam bij de Duitse werf, die twee jaar geleden de rolriggerskif op de markt bracht), zeker ook in zo'n skif vaart. Het is een poging van De Hoop om de rolriggerskif, waarvan er al meer dan honderd in bestelling zijn bij de grote Europese wer ven, buiten de deur te houden. Geen rolriggerskif dus, zondag op de Amstel, waar Florijn zijn eer ste plaats moet verdedigen. Rob Robbers zijn derde en Xjark de Vries zijn eerste plek bij de ju nioren. Bij de dames is de winna res van vorig jaar, Lily Meeuwis se, niet van de partij. Volgens de in Rome wonende Zwitserse pater dr. Walter BÜhl- mann zijn er goede gronden om Mahatma Gandhi - de Indiase godsdienstige en politieke leider die in de wereldherinnering zo'n onuitwisbare indruk heeft ach tergelaten - heilig te verklaren. Hij heeft hiervoor zijn voelhorens in Vatikaanse kringen al uitge stoken en is niet zonder hoop. "Mijn suggestie is zeker niet kansloos als de Rooms-Katholie- ke Kerk van India deze ook op neemt en tot de hare maakt", ver klaarde de pater. Walter Bühlmann die naam heeft gemaakt als auteur van boeken over religies in de Derde Wereld - herinnerde aan de uitspraak van paus Johannes Paulus 2 in de encycliek 'Redemptor Homi- nis' dat ook niet-christelijke reli gies werk kunnen zijn van de Heilige Geest. De kerk zou met een heiligverklaring ook hele maal blijven in het voetspoor van Petrus, die in het bijbelboek van zijn naam schrijft, dat God 'zon der aanzien des persoons naar ie ders werk oordeelt'. In hindoe-kringen wordt Gandhi openlijk vereerd. "Zou hij in dit tijdsgewricht van de oecumene op een goede dag door de kerk heilig worden verklaard, dan zou hij daarmee ook voor christenen officieel gaan gelden als navol genswaardig voorbeeld", zei Bühlmann. "Gandhi heeft een historisch nieu we situatie geschapen met alleen het wapen van de geweldloos heid, het passieve verzet. Hij was daarbij ten diepste overtuigd van de alomtegenwoordigheid van God en van Zijn allesomvattende liefde. Als gevolg daarvan geloof de Gandhi ook in de gelijkwaar digheid van alle mensen". Het voorstel van de Zwitserse pater valt samen met de wereldwijde vertoning van een film over het leven en handelen van Gandhi (die in 1948 door een fanatieke hindoe werd doodgeschoten). Bühlmann vindt het jammer, dat de regisseur van deze film geen aandacht heeft besteed aan de grote sympathie van Gandhi voor het christelijke evangelie, in het bijzonder de Bergrede van Je zus Christus. Verbod. Enkele geschriften van de ex-moslim Hamram Ambrie - die enige tijd geleden christen werd - mogen in Indonesië niet meer worden verspreid, zo heeft de regering bepaald. Na zijn be kering tot het christendom wilde Ambrie in een aantal publikaties het 'grote publiek' uitleggen, waarom naar zijn mening de christelijke religie de waarheid vertolkt. Die publikaties zijn nogal aan de felle kant, vandaar het verbod. Het dagelijks bestuur van de Raad van Kerken in Indonesië heeft de regering nu gevraagd om 'objectieve maatstaven' bij het al dan niet verbieden van po lemische godsdienstige lectuur, om te voorkomen dat zulke ge schriften zonder pardon worden verboden. De moslims laten zich namelijk ook niet onbetuigd als het erom gaat, de waarheid van hun godsdienst aan te tonen. Raketten. De evangelische syno de van Berlijn-Brandenburg (Oost-Duitsland, DDR) spreekt zich in een slotverklaring uit voor het Zweedse idee om in centraal Europa een kernwapen- vrije zone te maken. Ze veroor deelt de wapenwedloop als af schrikkingsmiddel en wijst op de angst onder de mensen voor de raketten en de voortgaande ontwikkeling van nieuwe wa pens. Bezwaarden De rooms-katholieke vredesbewe ging 'Pax Christi' zegt in een no ta, dat de erkende 'gewetensbe zwaarde militaire dienst' meer kans moet krijgen op tewerkstel ling in overeenstemming met zijn motieven om dienst te weigeren. De nota is vandaag overhandigd aan minister De Koning van so ciale zaken en werkgelegenheid. "Vervangende dienst behoort wat inhoud en vorm betreft wezen lijk te verschillen van de militai re dienst", hoewel 'Pax Christi' goed beseft, dat tewerkstelling een verplichting is die de over heid oplegt. De nota doet een aantal voorstellen voor een bete re regeling. 'Pax' pleit ook voor verkorting van de vervangende dienst, die nu een derde langer duurt dan de gewone dienst. De vervanging zou niet langer mo gen duren dan de militaire dienst plus de gemiddelde duur van de herhalingsoefeningen. Hervormde Kerk: beroepen te Hengelo (Geld.) kandidaat P. Hendriks Den Dolder, te Deil- Enspijk (Geld.) kandidaat P. Baars Groningen; verbetering: ds. G. J. Rijks te Santpoort is niet beroepen in Velsen. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Drachten N. W. Schreuder Goes. Om leeftijdsredenen heeft de heer J. F. Samsom te Noordwijk afscheid genomen als voorzitter van de oecumenische stichting 'Wilde Ganzen' (hulp aan Derde Wereld in acute nood). Hij is sinds 1978 voorzitter geweest. Opvolger is de heer J. van Os van den Abeelen te Rotterdam, een man die op kerkelijk en sociaal gebied diverse functies bekleedt. Premier Lubbers heeft gisteren een exemplaar gekregen van de nieuwe complete Groot Nieuws Bijbel in de omgangstaal. Dr. A. Kruyswijk, voorzitter van het Nederlands Bijbelgenootschap, was naar Den Haag gegaan om hem het boek te overhandigen. Trouw Nu de toenadering tussen her vormden en gereformeerden ('Samen op weg') in dit land vas tere vorm krijgt, moeten rechts- gereformeerde kringen vooral niet denken, dat zij de "Bonders' (ook rechts) uit de Hervormde Kerk kunnen weglokken. Van daag schrijft hoofdredacteur ir. J. van der Graaf in 'De Waar heidsvriend' (het officiële orgaan van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk): "De 'vaderlandse kerk' konden en kunnen wij niet prijsgeven, ook niet als 'Samen op weg' door gaat, hoe de Heere dan ook ver der Zijn kerk leiden zal. Wij staan voor de hoge opdracht om bij alle ontwikkelingen die zich ten aanzien van 'Samen op weg' voordoen kerkelijk te blijven den ken". Er is momenteel geen aanleiding om een andere opstelling te kie zen dan de 'Bonders' in het verle den hebben gedaan, verklaart Van der Graaf. "De Hervormde Kerk is de Hervormde Kerk nog, en de gereformeerde confessie is nog steeds ons richtsnoer. Trouw zal juist de komende jaren, hoe zeer ook beproefd, extra moeien blijken, hoewel de kerk moet we ten, dat die trouw juist ons verzet tegen 'Samen op weg' insluit". LEIDEN - DIOK heeft gisteren de competitie in de rugby-ereklasse win nend besloten. In hun laatste wedstrijd kwamen de Leidenaars op ei gen terrein tot een 17-0 zege op KMD, dat daardoor degradeerde. Hoewel DIOK met zeven invallers moest aantreden, was het Leidse team toch twee maten te groot voor de tegenstander uit Wateringen. De in vallers speelden een uitstekende partij (vooral de driekwart-lijn was goed op dreef), terwijl ook Gideon van der Born goed presteerde als fly half. Het wekte dan ook nauwelijks verwondering dat DIOK al in de eerste helft wegliep van KMD. Fred Duquesnoi benutte daarin twee penalty-kicks en daartussen door zorgde Erik Meyer voor de eerste try. Na de rust voegde Jan Hamers daar nog een try aan toe, toen hij kon profiteren van goed stoorwerk van Brian Gillies en Duquesnoi besloot het duel door andermaal te scoren uit een penalty-kick. Kampioenskandidaat Hilversum versloeg Castricum met 24-6. TILBURG (ANP) - Middenvelder Arthur Hoyer van de Tilburgse eredi visieclub Willem II zal het volgend seizoen voor Fortuna Sittard uitko men. De 26-jarige middenvelder kwam gisteren met de Limburgse eredivisie club tot een akkoord en tekende een tweejarig contract. De transfer- overeenkomst tussen Fortuna en Willem II is eveneens geregeld. In zijn contract met Willem II had Hoyer op laten nemen dat hij voor een gelimiteerd transferbedrag van 75.000 gulden weg kon. HILVERSUM (GPD) - Bepaalde passages uit de medianota zijn rechtstreeks gericht tegen het bestaan en de bestaansgronden van de AVRO, TROS en Veroni ca. Dit zeggen de drie omroepen in een gezamenlijke reactie op de onlangs gepresenteerde con cept-medianota van minister Brinkman van WVC. In een brief aan de bewindsman wijzen de drie organisaties erop dat uitvoering van de plannen uit de medianota tot gevolg zal heb ben dat een ruime meerderheid van de bevolking alleen nog pro gramma's kan zien waaraan slechts een minderheid de voor keur geeft. In de nota van minister Brinkman wordt onder meer gesteld dat in het vervolg het representatief zijn van een omroeporganisatie voor een bepaalde stroming on der de bevolking bepalend zal zijn voor het toekennen van zendtijd. Op die manier wordt volgens AVRO, TROS en VOO geen rekening gehouden met de programmawensen van de meer derheid van de kijkers. De drie omroepen stellen dat het representativiteits-criterium maatschappelijk onaanvaardba re gevolgen zal hebben omdat veel mensen, die zich niet tot een van de klassieke stromingen (protestant, katholiek en socialis me) rekenen, monddood zouden worden gemaakt in omroepland. „Het feit dat onze drie organisaties zich kunnen verheugen in een zeer grote aanhang (circa 2 mil joen huishoudens) betekent dat velen zich niet thuisvoelen bij omroeporganisaties op politiek- confessionele grondslag", wordt de brief schreven. AVRO, TROS onjuist dat ii blijkt ten de minister i n VOO vinden het de nota een afkeur commer ciële aspecten van het mediawe- zen. Verwaarlozing van de markt-economische aspecten zal ertoe leiden dat de Nederlandse media de competitie met het bui tenland moeilijk kunnen volhou den. De drie organisaties vinden dat in de medianota de NOS een te grote rol wordt toebedacht. LEIDEN MVKV is hard op weg het seizoen ongeslagen af te ma ken. De kampioen van de tweede klasse van de Leidse zaterdagaf deling verpulverde gisteravond LSW met 7—1. Reeds na vijtien seconden scoorde Rolf de Jong 0-1. Hy zou nog driemaal doel treffen, nadat Erik Onderwater na drie minuten 0-2 had gefabri ceerd. De overige twee doelpun ten kwamen op naam van Dick de Koning.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17