„Dit is een enorm winstpunt 5DT "Hoe is het mogelijk. Van Heumen: "Halve finale is haalbaar" Europees voetbal voor NEC? Wanhopige poging VS om WK'86 in huis te halen Vastgelopen Ajax 'dankzij' Ernie Brandts in bekerfinale Lingen blijft bij Scylla DONDERDAG 14 APRIL 1983 KOEALA LOEMPOER (ANP) Australië is gistermiddag tijdens de strijd om'de we reldbeker hockey voor da mes in Koeala Loempoer ook het eerste punt kwijtgeraakt. Tegen de taaie Schotse ploeg werd het 1—1, nadat Australië bij de rust nog tegen een ach terstand had aangekeken. In een andere wedstrijd voor Poule A speelden Wales en India eveneens 1—1. Door de ze resultaten en de knappe overwinning van Oranje op de Verenigde Staten staan Australië en Nederland met vijf punten uit drie wedstrij den bovenaan in de poule. Deze twee ploegen treffen el kaar morgenochtend. Glen- cross keek al bij voorbaat erg op tegen dat duel: "Neder land is van wereldklasse. Daar moeten we gewoon van uit gaan. Het zal erg moeilijk worden daar een gunstig re sultaat tegen te halen". Gijs van Heumen wreef zich in de handen toen de wedstrijd Australië Schotland in de stromende regen op 1-1 was blijven steken. "Ik denk dat wij aan drie punten uit de volgende twee wedstrijden voldoende hebben voor een plaats in de halve finales", zei hij, "en dat moet tegen Au stralië en Wales mogelijk zijn". De stand in groep A: 1. Australië 2. Nederland 3. Ver. Staten 4. Schotland 5. Wales 6. India In groep B werd gisteren niet gespeeld. 3 2 1 0 5 9-4 3 2 1 0 5 3-1 3 1113 4-2 3 0 2 1 2 1-4 3 0 2 1 2 3-7 3 0 12 14-6 NIJMEGEN (GPD) - Henk Grim, pas sinds het begin van dit seizoen actief in het betaalde voetbal, moest uiteinde lijk na 120 minuten typisch bekervoetbal het vonnis vel len over Haarlem. De 21-jarige Groesbeker faalde niet. Loepzuiver schoof hij de vijfde en laatste strafschop ach ter doelman Metgod en omdat Van Leen zijn elf-meter- trap niet in een doelpunt had omgezet, plaatste NEC zich voor de finale van het nationale bekertoernooi. Omdat Ajax zich ten koste van PSV eveneens plaatste, heeft NEC een gerede kans op Europa Cup-voetbal. „Hoe is het mogelijk", verzuchtte trainer Van der Meent. 'Grimmig' bestoken de NEC'ers Piet Wijnberg (l) en Toon Willemse de Haarlemse svits Joop Böcklinqdie de bal overigens al verder heeft getransporteerd. Toonbeeld van agressiviteit aan Nijmeegse zijde, goed voor een plaatsje in de bekerfinale en misschien zelfs goed voor een Euro pees avontuurf tje). (ANP-foto). NEW YORK (Rtr.) - Henry Kis singer, de voormalig minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, is giste ren benoemd tot voorzitter van het Amerikaanse organi satiecomité voor de eindron den van het wereldkampioen schap voetbal in 1986. Deze stap lijkt een laatste wanho pige poging van de Amerika nen het toernooi naar eigen land te halen. Vorige maand maakte de we reld voetbal organisatie (FI FA) bekend Mexico als enige kandidaat te be schouwen voor de organisa tie. Canada en de Verenigde Staten, naast Mexico de enig overgebleven kandidaten, toonden zich over die beslis sing zeer teleurgesteld. De FI FA maakte in het weekeinde bekend te overwegen beide Kissinger zei bij zijn installe ring dat hij van plan is poli tieke en zakelijke leiders te vragen voor het organisatie comité. "Als deze mensen de uitnodiging aanvaarden, kan de FIFA er niet omheen, dat ons land er voor honderd procent achter staat dat de Verenigde Staten dit toernooi herbergen". Kissinger voegde daaraan toe dat de Verenig de Staten 'de faciliteiten en de mensen heeft om dit toer nooi het succesvolste van alle wereldkampioenschapstoer- nooien tot nu toe te maken'. De FIFA neemt een definitie ve beslissing over de toewij zing van het toernooi tijdens het congres op 20 mei in Stockholm. Wanneer strafschoppen een wed strijd moeten beslissen wordt de winnaar over het algemeen het predikaat „gelukkig" opgeplakt. Zo was het gisteravond echter niet. Haarlem had geen ant woord op de agressieve speelwij ze van de gastheren en vandaar dat NEC de overwinning dik ver- diende. Trainer Van Doorneveld van Haar lem stond er na afloop een beetje beteuterd bij. „Wat heeft een ploeg als NEC nu in de finale te zoeken", liet de oefenmeester zich twee weken geleden na af loop van de eerste wedstrijd ont vallen. Ook gisteravond begreep Van Doorneveld dat nog niet, maar feit is dat Haarlem de schuld vooral bij zichzelf moet zoeken. Haarlem heeft zonder meer een betere ploeg, maar waar inzet en enthousiasme toe kunnen leiden dat demonstreer de NEC hem. EINDHOVEN (GPD) - Johan Cruijff kreeg uiteindelijk net geen kans meer om zijn gram in Eindhoven te halen. De Mos had het vanaf de zijlijn keurig geregeld, toen de tweede halve bekerfinale tussen PSV en Ajax met een serie van tien strafschoppen moest worden beslist. Johan Cruijff, die in de loop der jaren in Eindhoven nooit bijster popu lair is geweest en ook ditmaal weer tijdens de warming-up vanaf de tribunes werd bekogeld, deze keer met Spaanse sinaasappelen, zou als laatste en vijfde Ajacied door scheidsrechter Egbert Mulder naar de penaltystip worden ontboden om PSV de toe gang tot de bekerfinale te versperren. Cruijff hoefde evenwel niet meer in actie te komen om hoogstper soonlijk de apotheose van dit boeiende bekerspectakel in te luiden. Want nadat Piet Schrij vers eerder al strafschoppen van Thoressen en Huh had ge stopt, liet de scheidende Beer van de Meer o.ok Wildschut kansloos bij de vijfde PSV-po- ging alsnog een tweede straf schoppen-serie af te dwingen. Daarmee was het allemaal voorbij voor PSV, dat tot aan de aller laatste minuut van de tweede verlenging een riant uitzicht had gehad op het bereiken van de fi nale. Na twee maal 45 minuten hadden de Eindhovenaren met doelpunten van Landsbergen (30e minuut eerste helft) en Tho- resen (5e minuut tweede helft) revanche genomen op de in de eerste halve finalewedstrijd gele den 2-0-nederlaag. De verlenging zou derhalve de beslissing moe ten brengen en leek voor PSV ook gunstig uit te pakken toen Hallvar Thoresen al in de eerste minuut van de extra speeltijd een pass van Van Duuren, in het veld gekomen voor de moege streden en lichtelijk uit vorm zijnde Jurrie Kolof, de bal kop pend achter Schrijvers depo neerde. Noodlot Exact een half uur lang kon PSV zich daardoor in de beker-eind strijd wanen. Precies 20 secon den in blessuretijd van de twee de verlenging sloeg evenwel het noodloot voor de PSV'ers toe, toen de steeds nerveuzer wor dende Ernie Brandts een diepe bal van Lerby op Olsen verkeer de beoordeelde en zijn eigen doelman kansloos passeerde: 1- Ajax leefde weer en putte uit die treffer zoveel zelfvertrouwen, dat men bij de serie strafschoppen de zenuwen beter in bedwang wist te houden dan de Braban ders, die de serie begonnen met twee missers, waardoor die ene misser van Kieft de Ajacieden nauwelijks nog uit balans kon brengen. Dat eigen doelpunt van Ernie Brandts, zo erkende Aad de Mos later, was voor Ajax zonder meer een geschenk uit de hemel ge weest. „Ik had het gevoel", aldus de Amsterdamse oefenmeester, „dat we hier in nog geen honderd jaar zelf een doelpunt zouden scoren". De tweede halve finale-wedstrijd tussen PSV en Ajax bood overi gens werkelijk alles wat een be kerwedstrijd zo bijzonder boeiend kan maken. Twee doel punten in de normale speeltijd, eveneens twee treffers in de ver lenging (in de allereerste en de allerlaatste minuut notabene), een door Doesburg gestopte strafschop van Ophof, veel ge miste kansen, vier gele kaarten en fors wat irritatie bij de spelers onderling. Tien minuten voor tijd dreigde het duel zelfs even uit de hand te lopen, toen de Ko- reaan Huh in botsing kwam met een ietwat provocerende Johan Cruijff en als gevolg daarvan meende aan iedereen te moeten gaan trekken. Stevens (namens PSV) en Ajax-doelman Piet Schrijvers assisteerden echter scheidsrechter Mulder om de or de op het speelveld te herstellen. Minpunt De gele kaarten werden overigens keurig over beide ploegen ver deeld: bij PSV gingen Stevens en Huh op de bon, terwijl Molby en Rijkaard bij Ajax een gele prent werd voorgehouden. „Het enige minpunt van deze wed strijd", vond De Mos. „Die gele kaarten hebben voor Molby en Rijkaard tot gevolg dat ze enkele weken aan de kant zullen moe ten blijven. Ik verwacht dat zij er dit weekeinde tegen Willem II nog wel bij zullen zijn, maar te gen zowel FC Utrecht als Feye- noord hou ik er toch maar vast rekening mee dat ik niet over ze zal kunnen beschikken". Aan het gemis van de twee in die komende wedstrijden tilt De Mos echter ook weer niet zo heel erg zwaar. „Deze winst in Eind hoven kan alleen maar een bij zonder positieve uitwerking op Ajax hebben. We zaten de laatste tijd wat vast, maar psychisch ge zien kan het niet anders of het bereiken van de KNVB-bekerfi- nale is een enorm winstpunt voor ons. En dat is voor mij de extra winst van deze wedstrijd". Dat dan in tegenstelling tot PSV, dat volkomen gedesillusioneerd het Eindhovense strijdperk ver liet, nadat de equipe van trainer Libregts de Ajacieden na een moeizaam begin volkomen aan banden had gelegd. In de eerste speelhelft werd de kansen nog redelijk over beide teams ver deeld: 3 tegen 3, waarbij Lands bergen uit een pass van Thore sen Schrijvers van dichtbij kon verslaan. Na rust domineerden de Oostbrabanders op alle fron ten en terecht kon via Thoresen een 2-0-voorsprong worden ge nomen. Middenveld Had Ajax tegen dit PSV al in nor male speeltijd tot succes willen komen dan hadden de Ajacieden toe moeten slaan op het midden veld. Al tegen FC Groningen, za terdagavond, bleek dit het meest kwetsbare deel van de PSV- ploeg te zijn. Toen kon dat even wel worden gecamoufleerd, Piet Schrijvers neemt glorieus de felicitaties Wijk. In de beslissende strafschoppenreeks bleef 'de Beer' tot driemaal toe (ANP-fot doordat de gehele ploeg erg aan vallend speelde en bovendien ook nog eens zes treffers produ ceerde. Het merkwaardige evenwel was nu dat Ajax qua middenveldbezet ting in de PSV'ers toch hun meerdere moesten erkennen. Schoenaker, Lerby en Vanen burg kwamen in dit bekerhoofd stuk nauwelijks voor. Daarbij kwam ook nog eens dat Mole naar al in de beginfase na een ac tie van Van Aarle geblesseerd raakte en door Van Basten moest worden vervangen, waardoor De Mos al vroegtijdig in de wed strijd zijn taktiek moest wijzigen. Onder meer hield dat in dat Rij kaard van het middenveld naar de voorstopperspositie werd ge haald, Vanenburg in Huh zijn di recte opponent kreeg en Ophof (als voorstopper gestart) op Tho resen ging spelen. Druk Dat alles maakte dat de tweemans voorhoede van Ajax, waarin Kieft aanvankelijk ontbrak, nau welijks van bespeelbare ballen werd voorzien. Pas toen Cruijff zich wat nadrukkelijker liet af zakken, kon Ajax voorin wat meer druk ontwikkelen. Daar voor konden de hoofdstedelin gen niet veel anders bedenken dan de ballen hoog voor het doel van Doesburg te brengen waar Brandts en Landsbergen nauwe lijks enige problemen hadden die ballen te onderscheppen. Pas toen Cruijff van achteruit zich daadwerkelijk met de opbouw ging bezighouden kon Ajax via Van Basten en Kieft enkele ma len gevaarlijk doorbreken, zoda nig zelfs dat het de PSV'ers op de zenuwen begon te werken. Dit maal ging niet de vaak super-ner veuze Huub Stevens uiteindelijk in de fout, maar Ernie Brandts, die met zijn eigen treffer PSV zó ver demoraliseerde dat het ne men van de strafschoppen op voorhand voor de PSV'ers in fei te al een heel erg moeilijke opga ve was. NEC stelde in de openingsfase on danks het ontbreken van Hei- sper, Meijers, De Groot (allen ge blesseerd) en Visser (geschorst) de tienduizend toeschouwers niet teleur. Dank zij de agressie ve strijdwijze van de Nijmegena- ren kreeg Haarlem geen greep op de wedstrijd en kwam doelman Metgod verschillende keren in het nauw bij gevaarlijke corners van Henk Grim. De offensieve acties van de gasten stelden wei nig voor. Böckling en Keur wer den afdoende geschaduwd door Wijnberg en Mulderij en ook ge legenheids-rechtsbuiten Leijs- ner had na een sterk begin wei nig in te brengen bij verdediger Selbach. Sok Een van de opvallendste spelers bij NEC was opnieuw Wim van Zin nen, die overigens solliciteerde naar een gele kaart toen hij Luc Nijholt zo hard raakte dat de sok van de Haarlem-verdediger van boven tot onder scheurde. Bij ontstentenis van de geblesseerde Heisper fungeerde Van Zinnen als hangende spits en behalve de moeilijkheden die hij voorstop per Huijg bezorgde, verrichtte de voorstopper ook hand- en span diensten op het middenveld. Doelpunten bleven echter duin en langzaam maar zeker kreeg Haarlem meer greep op het spel. Vooral op het middenveld leden de Nijmegenaren steeds vaker onnodig balverlies. NEC had in die fase ook geluk dat scheidsrechter Thomas vrij cou lant optrad bij overtredingen van Mulderij en Selbach in het straf schopgebied. Dat NEC deson danks ongeschonden de rust haalde was te danken aan doel man Schellekens die met een fraaie reflex een kopbal van Keur uit de bedreigde hoek grab belde. Onmacht Met een inzet op de lat van Mulde rij opende NEC ook na de rust sterk. Haarlem kreeg via Leijs- ner wel een mogelijkheid iets te rug te doen, maar desondanks bouwden de gastheren aan een overwicht. Hoewel de Nijmege naren bijna alle persoonlijke duels in hun voordeel beslisten, was een chronisch gebrek aan creativiteit er de oorzaak van dat zich vrijwel geen mogelijkheden voordeden. Het was tekenend voor de onmacht van NEC dat verre ingooien van Willemse en Vievermans voor het meeste ge vaar zorgden. Ondanks het uit blijven van doelpunten zorgde de spanning er voor dat het duel het aankijken waard bleef en vandaar ook dat de toeschou wers er bij de verlenging nog eens goed voor gingen zitten. Voor NEC bleek dat half uurtje ex tra net te veel van het goede. Conditioneel kwamen de semi- profs van trainer Van der Meent in moeilijkheden en dat bood Haarlem eindelijk de mogelijk heid aanvallend iets terug te doen. Doelpunten leverde dat echter niet op. Strafschoppen moesten zodoende de beslissing brengen met een verrassende ontknoping tot gevolg. LEIDEN (GPD) - Hans Lingen blijft bij Scylla. Hij komt met die beslissing terug van zijn voornemen naar De Ko renbeurs over te stappen. De keuze van Lingen voor een voortgezet verblijf bij de Leidse tafeltennisvereni ging is mede bepaald door de degradatie van De Koren beurs naar de derde divisie. "Lingen heeft uiteindelijk ge kozen voor Scylla, omdat bij op betzelfde boge niveau wil blijven spelen", aldus coach Theo Bakker. "Ik ben blij dat hij blijft, want nu blijft bet team van vier man in tact. In bet afgelopen sei zoen beeft dat goed gefunc tioneerd".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13