Wellicht nieuw vredesplan YS WIEL Seveso-gif, veilig "ergens in Europa Vredesmissie in Midden-Amerika Steeds meer gemeenten worden kernwapenvrij contactlenzen, das pas fijn. van der Rol Bouterse nog onbewezen Galtieri moet voor ereraad verschijnen Fransman na 28 jaar kamp vrijgelaten Reagan wil bemiddeling Marokko Campagne naar verhuizn Jordaan WOENSDAG 13 APRIL 1983 PAGINA DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van buitenlandse zaken be schikt niet over harde bewijzen dat de Surinaamse legerleider Bouterse persoonlijk betrokken was bij de executie van 15 Suri- namers op 8 december vorig jaar. Dat verklaarde de woordvoerder van het ministerie. De Surinaam se oud-premier Chin A Sen ver klaarde maandag over een „zeer betrouwbare bron" te beschik ken die had gezien dat Bouterse persoonlijk vakbondsleider Cy- riel Daal en ex-luitenant Surin- dré Rambocus had doodgescho ten. Al eerder verklaarden familieleden van de nabestaanden dat ook buitenlandse zaken van de ware toedracht van de gebeurtenissen op 8 december op de hoogte is via de rapportage van de Neder landse ambassadeur Hoekman in Paramaribo. Maar de woord voerder ontkende dat uit de am bassaderapporten directe be trokkenheid van Bouterse bij de executies blijkt. PANAMA-STAD (GPD/Reuter/ AFP/UPI/DPA) - De ministers van buitenlandse zaken van de zogenaamde Contadora-groep - Mexico, Venezuela, Colombia en Panama - zijn gisteren vertrok ken voor een aantal bezoeken aan vijf landen in Midden-Ameri- ka. Door middel van een twee daagse rondreis willen de minis ters proberen vrede te brengen in het door strijd verscheurde ge bied van Nicaruagua, Honduras, Costa Rica, Guatemala en El Sal vador. Het dagelijks bestuur van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft zich achter de vredesmissie van de Contadora- groep ge|teld. Door deze verrassende beslissing van het dagelijks bestuur van de OAS, officieel de Politieke Raad geheten, is een motie van Hon duras om te komen tot een geslo ten overleg tussen de vijf direct betrokken Middenamerikaanse landen voorlopig in de ijskast be land. Mexico, Venezuela, Colombia en Panama voeren een koers die be trekkelijk onafhankelijk is van de Verenigde Staten. De groep ontleent haar naam aan de ver klaring van Contadora, op 9 ja nuari dit jaar op het Panamese eiland Contadora ondertekend. Daarin wordt gezegd dat de con flicten van landen in Midden- Amerika niet moeten worden beoordeeld als een confrontatie tussen Oost en West. Recht streekse of indirecte buitenland se inmenging wordt in de verkla ring veroordeeld. Conflicten zou den moeten worden opgelost op vreedzame wijze.Aanvankelijk gebeurde er niets met dit vredes initiatief. Afgelopen weekeinde blies de Colombiaanse president Belisario Betancurt de zaak nieuw leven in door een diplo matieke bliksemreis naar diverse landen in Midden Amerika. Het resultaat was dat afgelopen zon dag werd besloten tot een spoed zitting van de ministers van bui tenlandse zaken van de vier Con- tadora-landen. De kans op een Middenamerikaan se dialoog lijkt uiterst klein. Ni caragua ziet zich in een „open oorlog" met de Verenigde Staten verwikkeld, want volgens de sandinisten (en de Amerikaanse pers) zorgt Washington voor fi nanciering en opleiding van de rebellen die Nicaragua vanuit Honduras binnenvallen. Op die manier, zeggen de machthebbers in Managua, hoopt Washington een oorlog tussen Nicaragua en Honduras uit te lokken, die uit eindelijk zal moeten leiden tot een eventueel directe Ameri kaanse interventie om orde op zaken te kunnen zetten in heel Midden-Amerika. Honduras blijft elke betrokkenheid bij de anti-sandinistische activiteiten ontkennen. Niettemin zegt Hon duras wel bereid te zijn om met de sandinisten te onderhande len, maar niet alleen met hen. Honduras wil tegelijkertijd over leg met Guatemala, El Salvador, Costa Rica. Een ontmoeting waarbij de sandinisten vrijwel geisoleerd zouden staan. Washington gaat elke vorm van ge sprek met het bewind in Nicara gua uit de weg. Jean Kirkpatrick, de Amerikaanse ambassadrice bij de Verenigde Naties, zei afge lopen maandag dat er niets is om met Managua over te onderhan delen. Ze pleitte voor de ontmoe ting van vijf Middenamerikaanse landen waarnaar Honduras streeft, een zaak die volgens haar best aan de OAS zou kunnen worden overgelaten. Wat Kirkpa trick op dat ogenblik nog niet wist was dat het dagelijks be stuur van de OAS het vrede zoe ken in Midden-Amerika iets later op de dag aan de Nicaragua gun stig gezinde Contadora Groep zou overlaten. De leider van het sandinistische bewind in Nicaragua heeft giste ren het gesprek met de vier be middelende ministers van de Contadora-groep als 'zeer posi tief omschreven. De ministers zijn momenteel in El Salvador, morgen zullen zij Guatemala be zoeken. BUENOS AIRES (Reuter) - Ex- president Leopoldo Galtieri van Argentinië, die maandag tot twee maanden militaire detentie is veroordeeld, moet na het uitzit ten van deze straf voor een "ere raad" verschijnen. Dit is gisteren uit militaire bron vernomen. Christino Nicolaides, het hoofd van de Argentijnse strijdkrach ten, heeft tot deze disciplinaire maatregelen tegen Galtieri beslo ten naar aanleiding van diens op merkingen in vraaggesprekken met een Argentijnse krant over de oorlog om de Malvinas (Falk- land-eilanden) die een jaar gele den ontbrandde tussen Argenti nië en het Verenigde Koninkrijk. In drie opeenvolgende interviews met het in Buenos Aires verschij nende dagblad "Clarin" oefende Galtieri, die als president en chef van de strijdkracht op 2 april 1982 opdracht gaf tot de Argen tijnse invasie van de Archipel, scherpe kritiek op de toenmalige Argentijnse militaire gouverneur van de eilandengroep, generaal Mario Benjamin Menendez. Ook laakte hij het gedrag van drie andere generaals die betrokken waren bij zijn afzetting als staats hoofd enkele dagen nadat Britse militairen op 14 juni de Falkland- eilanden hadden heroverd De militaire straf van Galteiri be gint waarschijnlijk vandaag op een legerbasis in de buurt van Buenos Aires. De strijdkrachten hebben tot dusver geweigerd de aan Galtieri opgelegde straffen officieel te bevestigen. Nicolai des wilde de pers niet te woord staan toen hij op het punt stond op inspectiereis te gaan langs eenheden in het centrum van het land. VASHINGTON/BEIROET/CAIRO <UPI/AP/DPA/Reuter) - De Amerikaanse president Reagan zal op korte termijn een nieuw voorstel uitbrengen voor een vredesregeling in het Midden-Oosten, zo heeft het persbureau van de Arabische Golfstaten gemeld, op basis van informatie uit Marokko. Marokko is door Reagan gevraagd te bemiddelen tussen Jordanië en de PLO. Uitgangspunt daarbij blijft voor Reagan dat koning Hoessein van Jordanië in het vredesoverleg met Israël ook de" PLO vertegenwoordigt. De PLO heeft daar dit weekeinde be zwaar tegengemaakt. wachten. Tegen die achtergrond moet het bericht worden gezien, dat Reagan mogelijk een aanpas sing van zijn vredesplan voor het Midden-Oosten achter de hand houdt. Centraal in het huidige plan van Reagan staat de vestiging van om een compromis uit te werken. De Egyptische presi dent Moebarak sloot zich giste ren bij dat idee aan. Probleem is wel dat zaterdag en zondag een Arabische Topconfe rentie wordt gehouden. Voor die tijd zou enige voortgang moeten zijn geboekt. Doel van de top- Het gezin vertrok gisteren met Reagan is sedertdien bezig gema tigde Arabische landen, waaron der Saoedië Arabië, Marokko en de Golfstaten voor zijn visie te winnen. De PLO heeft al duidelijk gemaakt de banden met Jodanië niet te willen verbreken, maar van de VS wel meer concessies te ver- Koning Hassan (Foto AP) op toever van de Jordaan in federa tie met Jordanië. De PLO wijst dat af en wil op die plek een onaf hankelijke staat. Daar tegen be staat bezwaar bij Israël. Reagan is er nu op uit Jordanië en de PLO wat meer tijd te geven ROME, PARIJS - De dioxine van Seveso ligt in een leemgroeve „ergens in Europa" bedolven on der vijf meter leem, afgedekt met schuimplastic. Dit verzekert de Italiaanse regeringscommissaris voor Seveso, Luigi Noè, naar aanleiding van de ongeruste vra- door Rudolph Bakker en Hein ten Kortenaar gen die in verschillende Europe se landen worden gesteld. „Ik weet zelf niet precies waar", ver klaarde hij maandag, „maar ik weet wel dat alle noodzakelijke voorzorgen zijn genomen en dat de opslagplaats beantwoordt aan alle hydrogeologische en techni sche eisen die aan dergelijke operaties worden gesteld". conferentie is het combineren van het Arabische vredesplan met het plan van Reagan. PLO-leider Arafat zal vandaag van uit Zweden, waar hij een bezoek brengt, naar Marokko reizen voor een gesprek met koning Hassan. Hij ontleent zijn zekerheid aan een notarisakte, die door de Zwitser se maatschappij Givaudan op 13 december 1982 bij een Italiaanse notaris is gedeponeerd. „Ik heb het transport tot over de Franse grens zelf begeleid en daarmee was onze wettelijke taak beëin digd". Het Euratom-centrum van Ispra in Noord-Italië, dat van de Italiaan se autoriteiten de opdracht had gekregen de zaak te controleren, heeft geconstateerd dat het ging om 300 gram dioxine, verdeeld over 2,2 ton aarde in 41 vaten. „Het is hetzelfde soort vaten", zo verklaarde men in Ispra, „als waar wij ons radioactief afval in vervoeren, en ook al zijn ze enke le dagen in (het Franse) Saint Quentin geweest, niemand heeft daar tijdens het vervoer ook maar het minste gevaar gelo pen". Leden Pinkster gemeente nu weg uit Moskou MOSKOU (UPI/Reuter) Zes leden van de Pinksterge meente in de Sowjet-Unie, die bijna vijfjaar geleden hun toevlucht zochten in de Ame rikaanse ambassade in Mos kou, zijn gisteren naar de luchthaven van de Russische hoofdstad vertrokken om vandaar terug te vliegen naar hun woonplaats in Siberië. Een lid van deze groep ver klaarde dat zij na hun terug keer een uitreisvisum voor Israël zullen ontvangen. Het zestal vertrok in twee au to's van de Amerikaanse am bassade. Russische bewakers buiten het ambassadege bouw deden niets om het ver trek te verhinderen. De zes leden van twee gezinnen hopen toestemming te krij gen zich bij Lydia Vatsjtsjen- ko te voegen, die veertien maanden geleden de ambas sade verliet, naar huis terug ging en een uitreisvisum kreeg. Lydia Vasjtsjenko is inmiddels in Israël. De zes christenen zijn Lydia's ou ders, twee zusters en twee buren. De leden van de Pinksterge meente zochten in juni 1978 hun toevlucht in de ambassa de van de Verenigde Staten in de hoop hulp te krijgen voor hun emigratieplannen. Lydia Vasjtsjenko keerde na een hongerstaking van ruim een maand in februari 1982 naar haar woonplaats Tsjer- nogosk terug. De Russische autoriteiten hadden laten we ten dat zij alleen een verzoek voor een uitreisvisum wilden behandelen als zij naar huis was teruggekeerd. Wat Luigi Noè met kracht ontken de, was het gerucht van de afge lopen dagen, dat de dioxine zou zijn vernietigd aan boord van het Duitse schip Matthias II. „Er is een manier om de dioxine defini tief te vernietigen, en dat is ver hitting tot 1400 graden. Om aan alle ongerustheid een eind te ma ken, is dat de methode die ik Gi vaudan zou aanraden". Het Zwitserse chemiebedrijf Gi vaudan, dochteronderneming van Hoffmann-La Roche, heeft tot nu toe 103 miljard lire (200 miljoen gulden) uitgegeven aan de dioxineontploffing in Seveso. Ook het vervoer van de laatste dioxineresten was onderdeel van de operatie „Houdt het Givau- dan-blazoen rein", en de absolu te geheimhouding van de uitein delijke bestemming maakt waar schijnlijk deel uit van de over eenkomst tussen de Zwitserse BRUSSEL - Het NAVO-hoofd- kwartier is sinds kort gevestigd in een atoomvrije zone. Dat is geen daad van NAVO-militairen die hun eigen werkomgeving wat veiliger willen maken, maar een beslissing van het bestuur van Evère, de Brusselse deelge meente waarin de NAVO geves tigd is. Voor het NAVO-hoofdkwartier blijkt het gemeentelijke besluit van Evère een complete verras sing. „We weten werkelijk ner gens van, niemand heeft ons geinformeerd. Overigens zijn hier ook helemaal geen atoom wapens", reageerde een NAVO- woordvoerder gisteren desge vraagd. De afwezigheid van kernwapens en de geringe kans dat die ooit te midden van de NAVO-burelen geplaatst zouden worden, heeft de actievoerders in Evère niet ontmoedigd. Zij wilden met hun beslissing protesteren tegen de nucleaire NAVO-strategie en de meegaande houding van de na tionale Belgische regering daar- Het middel daartoe, de stichting van kernwapenvrije gemeenten, blijkt ook aan te slaan in de ande re Westeuropese landen die aan gewezen zijn voor de plaatsing van de nieuwe NAVO-atoomra- ketten. Dat is althans de indruk op de internationale conferentie van burgemeesters van kernwa penvrije steden en gemeenten, die deze week in Brussel werd gehouden op initiatief van de multinational en de regering van het land dat zich over de smurrie ontfermde. Maandag begint in Monza het Ita liaanse proces tegen de Givau- dan-directie over de schuldvraag inzake de ontploffing van 10 juli 1976, waarmee de hele onver kwikkelijke affaire is begonnen. Het Franse ministerie voor milieu hygiëne bestudeert inmiddels Vlaamse en Waalse anti-kernwa penbeweging. Volgens de confe rentie is men in Groot-Brittan- nië, waar dit actiemodel werd uitgevonden, het verst. Daar zijn zo'n 140 gemeentelijke gebieden, waaronder hele grote zoals Lon den en Manchester, atoomvrij verklaard. Ook in Nederland, met zo'n hon derd gemeenten, Italië met naar schatting 2000 gemeenten (op de 8000) en België met een kleine 250 gemeenten is deze actie flink in opmars. Overigens valt in Bel gië daar niet de Waalse gemeente Florennes onder, waar de nieuwe door Ferry Mingelen atoomraketten waarschijnlijk ge plaatst zullen worden. Het ge meentebestuur van Florennes is niet tegen die raketten, maar daar hoopt de gezamenlijke anti kernwapenbeweging in een gro te demonstratie op 23 april in het Waalse dorp wat aan te doen. Het enige land waar men weinig succes heeft met de atoomvrije gemeenten, is West-Duitsland. Tot nu toe hebben daar slechts 15 tot 20 gemeenten de anti-kern wapenverklaring aanvaard. De conferentie in Brussel, met twee vertegenwoordigers uit elk van de vijf Westeuropese landen, werd gehouden om de interna tionale samenwerking te verste- nog steeds de documenten die haar door het Westduitse minis terie van binnenlandse zaken in verband met de dioxine-affaire zyn toegestuurd. Volgens de Fransen bevindt zich bij de West duitse documenten een aantal stukken die ze al kennen, en ze geloven helemaal niet dat alleen de gearresteerde directeur van de transportfirma Soelidec. PARIJS (AP) - Een Fransman die 28 jaar in een Chinees werkkamp heeft doorgebracht is door Pe king vrijgelaten en teruggekeerd naar Frankrijk. De 49-jange Raymond Ratillon, de zoon van een Fransman en een Chinese, werd in 1955 opgepakt, omdat hij weigerde een docu ment te ondertekenen dat on gunstig was voor de voormalige rooms-katholieke bisschop van Sjanghai. Ratillon, genoot de laatste jaren van zijn gevangenschap van een milder behandeling, die hem vrijheid binnen het kamp toe stond. Zijn moeder woont nog steeds in Sjanghai en zijn vader in Frankrijk. In diplomatieke kringen in Parijs wordt vermoed dat de vrijlating van Ratillon te maken heeft met een komend staatsbezoek van de Franse president Mitterrand aan China. vigen nu de datum van plaatsing van de nieuwe atoomraketten, in december dit jaar, naderbij komt. De vraag of gemeentebe sturen zich wel over zo'n zaak van nationaal belang mogen uit spreken, kwam daarbij ook aan de orde. De burgemeester van Zaanstad, drs. A. J. Lems, had een duide lijk antwoord op die vraag: „Ik ben niet alleen met mijn oplei ding en diploma's als burge meester ingehuurd, maar ook met mijn overtuiging en mijn idealen, en ik vind het mijn ver antwoordelijkheid de mensen op deze manier op de gevaren van atoomwapens te wijzen". Zaan stad was dan ook de eerste Ne derlandse gemeente waar offi cieel het bordje „kernwapenvrije gemeente" aan de toegangswe gen tot de stad geplaatst werd. De conferentie deed gisteren een oproep aan alle collega-burge meesters en gemeentebesturen „in Europa, West en Oost, en in de hele wereld", om de actie te volgen. Voorzitter André Bo- gaert van het Vlaams Actiecomi té tegen Atoomwapens moest echter toegeven dat de reacties uit Oost-Europa tot nu toe wei nig positief zijn. „Geen enkele Oosteuropese gemeente heeft zich al atoomvrij verklaard. Gent heeft het in de contacten met het Oostduitse Potzdam geprobeerd, maar dat is mislukt. In de DDR zeggen ze gewoon: dat is bij ons niet nodig, want het hele land is atoomwapenvry". monsieur Bernard Paringaud, in staat zou zijn het antwoord te ge ven op de vraag naar de verblijf plaats van de vaten. Een Franse rechter van instructie is bezig het spoor van de verdwe nen vaten te achterhalen. De be trokken autoriteiten gaan ervan uit dat de rechter alle medewer king zal krijgen van de Zwitserse firma Hoffman-La Roche: ten slotte zijn er wederzijdse interna tionale afspraken en leven we in een geciviliseerde wereld, aldus de woordvoerder van mevrouw Bouchardeau. AI met al is de verblijfplaats van het levensgevaarlijke gif nog niet vastgesteld: het kan overal zijn, aldus hoort men van Franse zij de. Er is geen enkele zekerheid over de plaats, noch wat ons be treft, noch wat de anderen aan gaat, aldus de woordvoerder van het Franse ministerie. Een zekere vrolijkheid maakte zich van de woordvoerder meester toen hij over de grote Nederland se belangstelling voor de dioxi ne-zaak kwam te spreken. Hij be kende ook verantwoordelijk te zijn voor de kwestie van het zout uit de kalimijnen in de Elzas, dat het Rijnwater verziekt. „U weet", sprak hij grappend, „dat er ge ruchten gaan dat de vaten naar de haven van Rotterdam zouden zijn verscheept". Bosbranden Drie grote bosbranden hebben in de omgeving van de Spaanse stad Tarragona bijna 9.000 hectare bosgebied ver woest. Ook enkele huizen werden door het vuur ver nield. Dit is gisteren in Ma drid meegedeeld. De branden ontstonden maan dag. Het gaat waarschijnlijk om brandstichting. Anti-conceptie De Amerikaanse dienst voor controle op Farmaceutische produkten (FDA) heeft toe stemming gegeven voor de verkoop zonder recept van een nieuw voorbehoedmid del. Het gaat om een soort sponsje met een zaaddodend middel dat een etmaal werkt. Het middel waarmee sinds 1976 proeven zijn genomen, is voor 82 tot 90 procent doel treffend, waarmee het te ver gelijken is met een pessa rium. Het sponsje kost een dollar 2,70) per stuk. Napoleon President Frangois Mitterrand van Frankrijk is bereid op "symbolische wijze" een Na poleontische schuld aan een Zwiters bergdorp in te los sen. De president zei maandag te gen Zwiterse journalisten in Parijs dat hij had besloten een gebaar te maken in de richting van het dorp Bourg- St. Pierre in het zuidwesten van Zwitserland. De burgemeester van het dorp schreef vorige week aan de Franse ambassade in Bern hoe Frankrijk zich voorstelde een opgelopen .schuld van 45.334 Zwiterse frank te ver effenen die Napoleon ge maakt had toen hij door de Alpen op veldtocht trok te gen Italië. JERUZALEM (Reuter) - De Israëlische regering is met een grote publi citeitscampagne begonnen om nog eens 20.000 Israëliërs ertoe te bewe gen dat zij zich in het bezette deel van Jordanië vestigen. Het doel van de actie is het aantal joodse bewoners daar te verdubbelen. Ondanks herhaalde oproepen van Amerikaanse en Europese zijde om het beleid ten aanzien van de nederzettingen te bevriezen, zetten de autori teiten deze politiek onverminderd voort. Voor de propaganda-actie is acht miljoen Shekel (ongeveer 540.000) uitgetrokken. Woordvoerder Avraham Hoffman van het ministerie van arbeid zei dat in het komen de anderhalfjaar naar schatting 3.900 wooneenheden gereed zullen ko men in 68 bestaande nederzettingen. In totaal zijn daar nu ongeveer 100 vestigingen waar circa 22.500 joden wonen. Daartegenover staat een bevolking van 800.000 Palestijnen. Het gebrek aan werkgelegenheid en de kans dat het gebied wellicht eens zal moeten worden afgestaan heb ben tot dusver veel Israëliërs ervan weerhouden naar het bezette ge bied te verhuizen. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 Actievoerders wisten gisteren het hoofdkantoor van Hoffman-Laroche in Basel binnen te komen en aan het raam een spandoek op te hangen met de tekst: "Seveso-gif, Roche is verantwoordelijk". (Foto AP)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9