Kabinet verdeeld over uitkeringen HUISHOUD1 AVR wil chemisch afval C y Niet-joodverklaring: 1500 geëist Proces tegen Flakt in hoger beroep Vrijdag mogelijk oplossing Voorrijkosten voor brandweer gehekeld van de ene verbazing in de andere op de 38e Starfighter stort neer: piloot dood Vijf jaar voor doodschieten van scholier "Kamp Westerbork officieel geopend "Minister moet geen particulier inschakelen" Nederlandse regering bedroefd over China WOENSDAG 13 APRIL 1983 UTRECHT (GPD) - In hoger be roep heeft officier van justitie mr. A. Droessen gisteren voor de rechtbank in Utrecht opnieuw 1500 gulden boete geëist tegen het Amersfoortse bedrijf Flakt BV wegens het afgeven van zo geheten niet-jood-verklaringen. De kantonrechter in Amersfoort had in februari van dit jaar het bedrijf vrijgesproken van over treding van het strafrechtsartikel dat het maken van onderscheid tussen personen op grond van ras verbiedt. Het openbaar ministerie had tegen het vonnis appèl aangetekend. In de overweging van het vonnis had de kantonrechter, mr. H. C. van Eek, slechts volstaan met de constatering dat joden een volk vormen en niet tot een ras beho ren. Omdat de wetstekst spreekt van „ras" meende de kanton rechter dat het ten laste gelegde niet was bewezen. Tijdens de zitting van de recht bank zei mr. Droessen dat hij zich over de motivering van de kantonrechter nogal had ver- Binnenland „Wat heeft hem bewo gen?", vroeg de officier zich af. „Zou de rechter de algemene ca tegorieën waarin het mensdom is verdeeld hebben toegepast? Of een biologisch begrip hebben ge hanteerd? Ik weet natuurlijk niet wat deze rechter heeft gedacht, maar het valt mij op dat bij rech ters een opmerkelijke weerstand bestaat het anti-discriminatie wetsartikel toe te passen waar voor het is bedoeld". De officier doelde op het feit dat in alle strafzaken tegen bedrijven die verdacht werden van discri minatie van joden door kanton rechters in Den Haag, Amster dam en Amersfoort zijn vrijge sproken. Geen nieuws De behandeling in Utrecht van de zaak-Flakt bracht geen nieuwe gezichtspunten naar voren. Weer ging het om de vraag of het afge ven van een verklaring waarin het geloof van de reiziger naar een arabisch land staat vermeld in combinatie met de medede ling dat die persoon noch het be drijf geen economische banden met Israël heeft, een verkapte niet-joodverklaring oplevert. Met name Saoedi-Arabië eiste tot voor kort dergelijke verklarin gen van bedrijven die in dat land een project moesten uitvoeren. Flakt was als onderaannemer van Philips betrokken bij de bouw van een telefoonnet in Sa oedi-Arabië. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers blijft voorlopig tegenover de WD-ministers staan in het conflict dat is ontstaan over de mogelijke korting van de sociale uitkeringen per 1 oktober. Hij weigerde gisteravond de liberale bewindslieden duidelijkheid op dit punt te verschaffen. Volgens de woordvoerder van de premier zal een oplossing moeten worden gevonden tijdens de kabinetsvergadering van komende vrijdag, als de minis ters de Voorjaarsnota definitief vaststellen. De WD-ministers zijn het niet eens met de uitleg die premier Lubbers geeft aan de kabinets besluiten over de Voorjaarsnota. Volgens de liberale bewindslie den is afgesproken dat het kabi net een apart wetsontwerp zal in dienen, waarmee de sociale-uit keringen per 1 oktober met 2 procent worden gekort. Maandag zei Lubbers in een tv-uit- zending, dat niet gevergd kan worden dat de uitkeringen wor den achteruitgezet, zonder dat ook de ambtenaren een inko mensoffer brengen in ruil voor arbeidstijdverkorting. Lubbers schaarde zich hiermee achter CDA-fractieleider De Vries, die eveneens een koppeling legt tus sen de uitkeringen en de ambte narensalarissen. Volgens Rietkerk is dat verband in het kabinetsberaad niet gelegd. Hij wil een „open en reëel over leg" voeren met de ambtenaren bonden, „en dat kan alleen als helemaal los daarvan voorstellen voor de korting van de uitkerin gen worden ingediend. Dat is vrijdag ook in het kabinet afge sproken", aldus Rietkerk. "Nieuwe situatie" Vice-premier Van Aardenne en zijn WD-collega Rietkerk (bin nenlandse zaken) spraken giste ren uitgebreid met WD-fractie- leider Nijpels over de proble men. Volgens Nijpels ziet de WD geen aanleiding op de eer der gegeven interpretatie van het kabinetsbesluit terug te komen. De korting op de sociale uitke- ENSCHEDE (ANP) - Het ministe rie van binnenlandse zaken is er fel tegen gekant dat gemeenten voorrijkosten van de brandweer laten betalen in geval van brand. Het inppn van een dergeli ke le ges is volgens een woordvoerder van het ministerie onjuist omdat het bestrijden van brand een ge meenschapstaak is. Het uitoefe nen van die functie mag naar de mening van het ministerie niet afhankelijk worden van indivi duele bijdragen. De gemeente Enschede heeft aan gekondigd op korte termijn een verordening voor voorrijkosten van de brandweer aan binnen landse zaken ter goedkeuring voor te leggen. De leges moeten jaarlijks een bedrag van twee ton opleveren. Enschede heeft dat geld hard nodig in verband met zijn financieel netelige positie. De gemeente wil de voorrijkosten niet alleen bij brand in rekening brengen maar ook als de brand weer uitrukt na vals alarm. Dat laatste komt nogal eens voor doordat de alarmeringsapara- tuur niet optimaal functioneert. WEERRAPPORTEN Het ministerie van binnenlandse zaken kan zich voorstellen dat in die gevallen wel een bijdrage wordt geïnd. Datzelfde geldt voor andere hulpverlening van de brandweer, zoals het redden van poesjes uit een boom of het wegslepen van verkeerd gepar keerde auto's. Van die laatste ac tiviteiten brengt menig brand weerkorps al de kosten in reke ning. Burgemeester K. Wierenga van En schede vindt dat de brandverze- keraars bereid moeten zijn de voorrijkosten van de brandweer bij brand te betalen. Dat is naar zijn oordeel reeds mogelijk na een zeer kleine stijging van de premie. De VBAN, de Vereni ging van Brandassuradeuren in Nederland, voelt daar echter niets voor. ringen moet doorgaan, onafhan kelijk van wat er met de ambte narensalarissen gebeurt. Er ontstaat alleen een „nieuwe si tuatie" als met de ambtenaren bonden geen overeenstemming over een inkomensoffer wordt bereikt, aldus Nijpels. Dan zou de beperking van de uitkeringen opnieuw moeten worden beke ken en de mogelijkheid van een of ander algemeen inkomensof fer besproken moeten worden. Het zal echter zeer moeilijk zijn de 225 miljoen gulden, die de korting van de uitkeringen moet opbrengen, in de rest van het jaar „nog boven water te krijgen", meent de liberale fractieleider. Maar het kan niet de bedoeling van het kabinet geweest zijn een kop peling tussen ambtenarensalaris sen en uitkeringen te leggen, al dus Nijpels. Het kabinet heeft immers voor één datum gekozen, waarop de uitkeringen gekort zouden moeten worden èn de overeenstemming met de ambte narenbonden zou moeten blij ken. "Vrij groot gat" De WD kon zich goed vinden in de uitspraken van de premier van vrijdag na afloop van het ka binetsberaad, aldus Nypels. Het standpunt van Lubbers, zoals die dat maandag voor de tv ver woordde, kan de WD echter niet delen. Volgens de liberale voorman zit er een „vrij groot gat" tussen deze twee optredens van de premier en het waarom van die verandering is Nijpels onduidelijk. In de loop van de week zal moeten blijken hoe de partijen in het ka binet en de twee regeringsfrac ties in de Kamer elkaar zullen vinden. Pas volgende week zal de tekst van de Voorjaarsnota de Tweede Kamer bereiken, aldus de premier in antwoord op schriftelijke vragen van Meijer, vice-voorzitter van de PvdA-frac- tie. ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis regenbui licht bew. licht bew. half bew. licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. half bew. sneeuwbui zwaar bew. half bew. onbewolkt licht bew. licht bew. regenbui sneeuwbui onbewolkt geheel bew. 10 01 -1 01 1 07 sneeuwbui licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. 12 1 28 15 23 13 25 22 20 13 25 10 INTERNATIONALE li. Pe Internationale 10 nT l urs Amsterdam 10 Dagen bruisend middelpunt Wonen.'rSh|OW Op he'gebied van' Culinair Vrije tijd Mode Neem het ervan dit iaar 'S 61 aLteer de '1e'e familie 'od een dag/e Huishoudbeurs X ••■Om nog wekenlang TL Plezier van te hebben PI 15t/m 24 april Amsterdam RAI Dagelijks van 10-17 uur en 19-22.30 uur Zaterdag en zondag van 10-17 uur. Toegang f8- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Voor de officier leed het geen twij fel dat Saoedi-Arabiê met het toelatingsbeleid van buitenland se werknemers de bedoeling had en feitelijk nog heeft om joden te weren. In praktisch alle vonnissen van kantonrechters staat dat niet is aangetoond dat Saoedi-Arabië zich aan rassendiscriminatie schuldig maakt. Maar de officier hield de rechtbank een uit 1975 daterende officiële verklaring van de Saoedisch autoriteiten voor, waarin onomwonden staat vermeld dat joden op grond van him afkomst, waar ze ook van daan komen, uit Arabische lan den moeten worden geweerd. Uitvoeriger dan bij de kantonrech ter motiveerde de officier zijn stelling dat joden juridisch tot een ras moeten worden gere kend. Hij baseerde zich op een arrest van de Hoge Raad dat er bij het juridisch begrip ras niet alleen gaat om erfelijke lichame lijke kenmerken maar ook ver wijzing naar de herkomst vol doende is. Gebrek aan lef Tussen de verdediger van Flakt, mr. J. J. van Es en de officier ont spon zich een discussie over de duidelijkheid van het discrimi natie-artikel. De advocaat vond de tekst duister en verweet de wetgever gebrek aan lef tot een scheipe omschrijving, wat nu ei genlijk onder ras moet worden verstaan, achterwege te laten. Mr. Droessen stelde daar tegen over dat er destijds in het parle ment wel is gesproken over een duidelijker wetstekst, maar dat niemand het heeft aangedurfd in het artikel de woorden .Joods volk" of Joodse religie" op te ne men. Dat ligt volgens de officier zeer gevoelig bij de joden die de rampzalige gevolgen van de nazi- rassentheeorieën nog vers in het geheugen hebben. Hoewel volgens de officier Flakt ter goeder trouw is en geenszins anti-semitische bedoelingen heeft gehad, meende hy toch dat het bedrijf door het verstrekken van niet-jood-verklaringen zout in de wonden heeft gestrooid van de slachtoffers van de vernieti gingsmachine van de nazi's. Doordat de vertegenwoordiger van Flakt die op de zitting was ver schenen geen machtiging had namens het bedrijf te kunnen op treden hield de rechtbank de zaak aan. Over veertien dagen moet die machtiging in haar be zit zfjn. Pas twee weken daarna zal de rechtbank uitspraak doen. DEN HAAG (ANP) - Gistermid dag is een Starfighter F-104 straaljager van de vliegbasis Vol- kel in de buurt van het Engelse Newcastle neergestort. Daarbij is de vlieger, de 26-jarige tweede luitenant M. Sasbrink-Harkema uit het Brabantse Uden, om het leven gekomen. Het slachtoffer was gehuwd. Volgens een woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht waren 's ochtends twee Nederlandse Starfighters vanaf de Engelse ba sis Coningsby bij Huil voor een oefenvlucht vertrokken. Aange komen bij het schietterrein Ot- terburn bij Newcastle raakte de jager-bommenwerper van de omgekomen vlieger in een steile duik en stortte rond kwart over een Nederlandse tijd neer. Het is de 39ste Starfighter die sinds de invoering van dit type straal jager in 1960 is neergestort. Daar bij kwamen in totaal 19 vliegers om het leven. De laatste keer dat een Starfighter neerstortte was op 1 december 1981 boven de Waddenzee. De vlieger wist zich toen met zijn schietstoel te red den. AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft giste ren een 19-jarige Amsterdammer veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf jaar met aftrek van voorarrest wegens het dood schieten van de 19-jarige scholier Ronald Snijders uit Amsterdam. Er was zeven jaar geeïst. Ronald Snijders kwam op 12 juni vorig jaar om het leven bij een schietpartij voor de Febo-snack- bar aan de Amsteldijk in de hoofdstad. Hij werd getroffen door kogels uit het pistool van de verdachte, die eigenlijk voor ie mand anders bedoeld waren. WESTERBORK (ANP) - Konin gin Beatrix heeft gistermiddag het herinneringscentrum Kamp Westerbork officieel ge opend door het naambord naast het nieuwe tentoonstel lingsgebouw te onthullen. Het officiële gedeelte dat aan deze plechtigheid vooraf ging, had plaats in het provinciehuis in Assen, waar de minister van WVC, Brinkman, een ope ningsrede hield. De bewindsman zei dat men aan het tentoongestelde in Wester bork kan zien waartoe rassen waan kan leiden en hij waar schuwde voor verborgen slui pende discriminatie op grond van huidskleur, geloof of ge slacht. Voor het officiële gedeelte in de Asser statenzaal legde minister Brinkman een krans bij het monument op het terrein waar het voormalige kamp Wester bork gedurende de oorlogsja ren fungeerde. Dit monument, dat op 4 mei 1970 door toenma lige koningin Juliana werd onthuld, is een ontwerp van Ralph Prins. Het stelt het stootblok voor waartegen de trein tot stilstand kwam, die tijdens de oorlog wekelijks 106.000 joden vanuit Wester- borionaar een van de Duitse vernietineskamDen vervoerde. Het herinneringscentrum Kamp Westerbork ligt niet op het voormalig terrein van het kamp zelf, dat stiltegebied is geworden door de aanwezig heid van de radiosterrenwacht aldaar. Het herinneringscen trum ligt daar ongeveer 4 kilo meter vandaan. Het tentoonstellingsgebouw, waarin men de replica kan zien van de permanente tentoon stelling zoals die sinds 1980 in Auschwitz betaat, bevat verder onder meer een diashow van een transport per trein zoals dat gedurende de oorlogsjaren in opdracht van een van de kampcommandanten is gefo tografeerd. Het herinneringscentrum Kamp Westerbork heeft anderhalf miljoen gulden gekost. Dit geld is bijeengebracht door bij dragen van de rijksoverheid, maar ook hebben talloze jood se groeperingen aanzienlijke bedragen in het project geïn vesteerd. DEN HAAG (GPD) - Het Afvalver werkingsbedrijf Rijnmond (AVR) gaat ervan uit dat minister Winsemius (milieubeheer) de verwerking van het chemisch af val niet zal opdragen aan een par ticulier bedrijf maar aan de AVR. Op basis van gesprekken met de minister en met ambtenaren zal de AVR, waarvan de gemeente Rotterdam de grootste aandeel houder is, op zeer korte termijn 3 miljoen gulden investeren in de uitbreiding van de chemische af deling. Het totale plan van de AVR gaat ongeveer 100 miljoen gulden kosten. De investering houdt voor de AVR en de gemeente Rotterdam die garant staat een groot risico in. Juist vandaag verstuurt minister Winsemius een uitnodiging naar een aantal particuliere bedrijven, waaronder Akzo en Shell, om sa men een opzet te maken voor een nieuw verwerkingsbedrijf. Kern punten van die besprekingen zijn het management en de finan ciële exploitatie. In interviews die de bewindsman de afgelopen dagen heeft gege ven zei hij dat hij niet wenst op te draaien voor exploitatietekorten van een overheidsbedrijf. Niet al leen omdat de minister van me ning is dat het bedrijfsleven zelf verantwoordelijk is voor het af val, maar ook om redenen van ef- ficiëncy moet de verwerking van chemisch afval in particuliere handen komen. Groot bedrijf ister Winsemius denkt aan een groot bedrijf van naam dat finan cieel gezond is, de milieubelan gen respecteert en dat over inter nationale contacten beschikt om op die manier eventuele proble men op te lossen. Winsemius is bereid de aanloopkosten van het nieuwe verwerkingsbedrijf ruim te subsidiëren. Directeur M. J. Kleinjan van de AVR is niet ongerust over de uit latingen van Winsemius. „Hij wijst niet de AVR maar het bij passen in de exploitatiekosten af'. De gemeente Rotterdam zal zich garant stellen voor een goe de bedrijfsvoering van het AVR- project. Daar moet tegenover staan dat wettelijk wordt gere geld dat alle chemische afval uit Nederland naar de AVR gaat, of dat zekerheid wordt verkregen door lange-termijn-contracten met de afvalproducenten. Aan de laatste oplossing denkt Winse mius vooral. AVR-directeur Kleinjan vindt dat. de minister een risico voor het milieu neemt wanneer hy de ver werking van het chemische afval overlaat aan particulieren. Hy wijst er op dat particuliere be drijven winsten moet maken en failliet kunnen gaan. „Ik heb er alle vertrouwen in dat de minis ter na de gesprekken met het be drijfsleven inziet dat de AVR de enige goede keuze is". Wanneer Winsemius toch anders besluit, betekent dat de sluiting van de huidige chemieafdeling van de AVR. De drie miljoen gulden zyn dan ook verloren. Indien de keus wel op de AVR valt, kan de hele installatie medio 1986 gereed zijn. Concurreren Wanneer het nieuwe chemische af valbedrijf gereed is en kan werken met tarieven die concur rerend zijn met het buitenland, zal nog slechts 3 procent van het afval worden geëxporteerd. Mo menteel gaat 32 procent de grens over. Dat is het gevolg van de knelpunten in Nederland en de lage tarieven in het buitenland, die mede worden veroorzaakt door overheidssubsidies. Volgens zeer recente en nog niet gepubliceerde berekeningen wordt jaarlijks in Nederland 475.000 ton chemisch- afval ter verwerkjng aangeboden. Daar van wordt 240.000 ton geregi streerd. Een hoeveelheid van 130.000 ton wordt niet aange meld, maar daarvan is de be stemming bekend. Het betreft hier afvalstoffen, waarvoor een ontheffingsvergunning in het ka der van de wetgeving afvalstof fen in behandeling is, of waarvan nog niet zeker is dat het che misch afval is. Of dat het als che misch afval kan worden aange-' merkt Op basis van een enquête in Over ijssel wordt geschat dat 100.000 ton chemisch afval spoorloos verdwijnt Het zou hier gaan om kleine porties, afkomstig van tienduizenden bedrijven. Men veronderstelt dat het grootste deel op het riool wordt geloosd of, vermengd met ander afval, naar de vuilnisbelt gaat. Tot nog toe werd aangenomen dat per jaar bijna 200.000 ton chemisch afval in Nederland verdween. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering is zeer teleurge steld door de „negatieve reactie" van de Volksrepubliek China op het totstandkomen van een vliegverbinding tussen Schiphol en Taipeh, de hoofdstad van Tai wan. Dat deelde gisteren de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken mee naar aanleiding van de Chinese waarschuwing, het afgelopen weekeinde, dat de relaties tussen China en Nederland zullen ver slechteren als gevolg van de ope ning van de luchtlijn. Volgens de regeringsverklaring is er sprake van een particuliere overeenkomst tussen de Taiwa nese luchtvaartmaatschappij China Airlines en de Nederland se chartermaatschappij Martin Air. Aan Nederlandse kant zijn van overheidszijde slechts „tech nische criteria" gehanteerd, dat wil zeggen: het verlenen van lan- dingsrechten aan China Airlines door de Rijks Luchtvaart Dienst. Ook bij de levering van twee on derzeeërs aan Taiwan door Rijn Schelde Verolme huldigde de re gering het standpunt dat sprake was van een particuliere over eenkomst, waarin de overheid slechts administratief is betrok ken. De Volksrepubliek be schouwt Taiwan als een Chinese provincie en ziet de betrokken heid van de Nederlandse rege ring in beide gevallen als een vorm van volkenrechtelijke er kenning van het bewind in Tai peh. Politieke waarnemers verwachten overigens niet dat Peking, toch al geirriteerd door de Nederland se houding ten opzichte van Tai wan, water bij de wijn zal doen. Vandaag landt het eerste vlieg tuig van China Airlines op Schip hol. Aangenomen wordt dat Pe king met nieuwe maatregelen zal komen. Diplomatieke bronnen in Den Haag nemen aan dat die zullen neerkomen op verdere uit dunning van de wederzijdse di plomatieke vertegenwoordigin gen. By de duikbootaffaire wer den de relaties al teruggebracht van ambassadeursniveau naar tijdelyk zaakgelastigde. Totale verbreking van de betrekkingen wordt niet aannemelijk geacht.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7