c 'En wijn bottelen als het regent, doe ik ook niet' Mogelijk gezondheids centrum in Stevenshof D Wijnkoperij aan Hogewoerd 150 jaar In combinatie met onderwijs Studenten misdragen zich Aanrijding Raamsteeg: automobilist rijdt door Burgemeester bepleit inhaalverbod op weg nabij Kwantumhallen Ambulancevervoer per takel Leiden Tien uur 's ochtends. Mevrouw Maat zegt dat ze zit te wachten op een aantal fusten wijn uit Frankrijk. In een van de ruimtes van haar wijnkoperij ligt een grote verzameling eikehouten fusten. Die gaan zeker weer te rug? "Jazeker. Vierhonderd gulden sta tiegeld zit erop. Voordat de han delaar ze terugkrijgt maak ik ze overigens wel goed schoon". Later op de ochtend zal de wijn koopster laten zien hoe ze dat precies doet: zo wordt in de fust bijvoorveeld een brandend reep je zwavel gehangen. "Is de reep opgebrand, dan is de fust weer mooi schoon". Hotel In 1833 werd de wijnkoperij opge richt door Zandvliet. Hij nam de wijnkelder van het aan de Hoge- woerd gevestigde hotel Het Wa pen van Antwerpen over. (Dat hotel schijnt later een klooster te zijn geworden.) Die kelder werd in 1873 gekocht door de grootva der van de wijnkoopster. "Zijn vader was meelhandelaar, maar mijn grootvader had astma, dus kon hij geen meel gaan verko pen. Hij ging in de wijn". Die grootvader had vanzelfspre kend nog niet zoveel verstand van wijnen toen hij begon. Maar al doende leert men en na een verblijf in Frankrijk kende hij ook alle rituelen. Zette maar een paar glazen voor z'n neus en vroeg maar gerust welke wijnen het waren, hij gaf je zo het goede antwoord. Na de eerste wereldoorlog nam zijn zoon de zaak over. Over hem ver telt de dochter de volgende anec dote. In '44 geboden de Duitsers hem duizend flessen te bottelen. Nu had hij een paar fusten in huis waarin Bulgaarse wijn zat. LEIDEN Haar vader zei altijd: wijn begint als inkt en eindigt als azijn, maar tussen die twee periodes is het een goddelijke drank. Wijnkoperij C.C.M. Maat, gevestigd aan de Hogewoerd, bestaat 150 jaar. Een gesprek met de eigenaresse M.H.S. Maat. "Zie ik iemand een glas wijn in één slok opdrinken, wel meneer, dan draait mijn hart om". Te weinig echter om duizend flessen vol te krijgen. Geen pro bleem: water bij de wijn. "Die wijn werd opgeslagen in de Pie tersberg. En nu is het leuke dat alle wijnhandelaren na de oorlog te horen kregen: haalt u uw wijn maar op. Heeft niemand gedaan hahaha". Haar lach gaat over in een hoestbui. "Verkouden", ver klaart ze kortweg. "Ik was ook geinteresseerd in wij nen", vervolgt de huidige eigena resse, "en het was dus logisch dat ook ik in de zaak zou komen. Hoewel...dat heeft nog wel wat voeten in de aarde gehad. Toen ik van school kwam zei m'n va der: ga jij nou maar gerust nog een jaartje naar de huishoud school, dan kun je daarna alle kanten op. Ik hield mooi voet bij stuk: in de zaak wilde ik". WOENSDAG 13 APRIL 1983 zit, dan komt het etiket erop. En een strookje papier waarop staat dat ik de wijn gebotteld heb". Ijsblokjes Frankrijk beste was. "Ja, ik hield wel van wijn. In het begin niet. Op m'n zevende - na de eerste communie - dronk ik m'n eerste glaasje. Ik herinner me nog goed dat ik toen zei: vinden jullie, grote mensen, dit nu lekker! Later ben ik wel van opinie veranderd. Hoe dan ook, ik kwam in de zaak en moest dus eerst een jaartje naar Frankrijk. Bestuderen hoe de druiven geoogst werden, hoe ze geperst werden, kijken naar het bottelen, het zelf doen, kortom: alles leren watje maar leren kon. Het proeven leerde ik natuurlijk ook. Een slokje nemen, goed door je mond laten circuleren, en uitspugen die wijn. Dan een stukje stokboord om een neutra le smaak te krijgen, en hup, de volgende slok. Ja, ik zat geduren de een jaar op een kasteel in Frankrijk". Die Fransen vonden het helemaal niet vreemd, een vrouw die wijn koopster wilde worden. "Zii wis- door Wim Brands ten namelijk al lang dat veel vrouwen een goede smaak heb ben. En daar komt het op aan in deze handel: een goede smaak. Het verschil tussen bepaalde ja ren herkennen? O, daar heb ik hehemaal geen problemen mee. Het wordt moeilijk als u me een Montagne St. Emilion en een Lussac St. Emilion voorzet. Die twee wijnen zijn moeilijk uit el kaar te houden". Begin maar met flessen spoelen, moet haar vader tegen haar ge zegd hebben. Dat was een heel karwei. Zonder warm water sme rige flessen schoonmaken, dat is niet makkelijk. Maar je kreeg door dat werk wel de juiste in stelling: aanpakken. Aanbellen Ze verkoopt aan particulieren, niet aan restaurants. Wie een fles wijn uit de bourgogne wil kopen moet even aanbellen. "Nee, ik vind het helemaal niet vervelend dat ik geen echte winkel heb. Ik ben niet anders gewend dan dat de mensen gewoon in myn werkruimte komen kopen. Re clame maken doe ik niet. Ja, af en toe zet ik weieens een adver tentie in kalender voor paters. U moet weten dat ik nogal veel pas toors in de familie heb. En verder moet ik het hebben van mond tot reclame. Vergis u niet hoor. Ik heb zelfs klanten in het zuiden des lands". Tijd voor een rondleiding. Eerder had ze al gezegd dat ze nog veel spullen gebruikt die nog uit de tijd van haar vader stammen. En inderdaad, de koperij zou zo kunnen worden gebruikt als de cor voor een reclamefilm voor het bekende bier uit Groenlo. "Hierin spoel ik flessen", zegt ze, wijzend op een grote bak. "Als u nou een kind was zou ik zeggen: hou je neus hier even boven. Kijk, als je hier op drukt komt er een grote straal water tevoor schijn". Het volgende voorwerp waarop ze de aandacht vestigt is een machi ne waarmee de kurken in de fles worden geduwd. Volgt een be spiegeling over de kwaliteit van de kurk. "Je hebt ze van vijf cent, van vijftien, en ga zo maar door. Je moet op een fles die een tijdje blijft liggen natuurlijk nooit een goedkope kurk doen. Krijg je last mee". Kaarsensteker We lopen richting wijnkelder. "Hier bewaar ik ook wijn voor mensen die zelf geen keider heb ben. Ze kopen dan wat flessen, laten ze hier liggen en bellen op als ze wat willen ophalen. Kijk, en dit is nou een kaarsensteker". Het voorwerp, een staaf metaal met aan het uiteinde een huls waarin een stompje kaars zit, wordt gebruik om te controleren of de wijn wel helder genoeg is. Ze steekt het voorwerp tussen een paar liggende flessen, pakt een fles en houdt die tegen het schijnsel van een brandende kaars. "Nu zult u zeggen: waar om die fles niet gewoon tegen het licht gehouden? Welnu, het antwoord is: dit is een veel bete re methode". Ze gaat verder: "Soms klaar ik de wijn ook. Je neemt dan het wit van vier eieren, pakt wat zout, klopt dat door elkaar, doet er wat wijn bij, en gooit dat vervolgens in de fust met als resultaat: hel dere wijn". Bottelen doet ze vaak zelf. Uit een fust komen driehonderd flessen. Zo'n anderhalf twee uur is ze er mee bezig. "Ik doe het altijd 's avonds, want dan word ik niet gestoord. Dit werk onderbreken om even de telefoon aan te ne men is funest. Dan komt de droe sem naar boven in de fust. En bottelen als het regent doe ik ook niet, want dat is slecht voor de wijn. Bijgeloof, overdreven? Sommigen zeggen van wel, maar ik bottel niet als het buiten giet. Wijn, het blijft een natuurpro duct. Als de wijn nou in de fles Terug in het kantoor, een kleine ruimte, komen we te spreken over drinkgewoonten. Leken raadt ze altijd aan oi een goedko pe fles te nemen. Ze komen dan na verloop van tijd vanzelf terug voor een duurdere. Wijn naar binnen klokken hoort niet, vindt ze. "Zonder snobistisch te worden vind ik toch wel datje een beetje rekening moet blijven houden met de wijncultuur. Zo heb ik me verbaasd toen een kennis me vertelde dat hij in Amerika een goed glas wijn voorgezet had ge kregen waarin ijsblokjes dreven. Ijsblokjes! Je moet er'maar op komen". Smaken veranderen voortdurend. Raadselachtig vindt ze dat. Jaren geleden dronken veel mensen ro se. Tegenwoordig is ze al blij als ze een paar flessen verkoopt. Beklaagt ze mensen die geen wijn drinken eigenlijk? "Ach, ik res pecteer die mensen. Maar ja, wijn drinken blijft natuurlijk fantastisch. Nee hoor, als ik nog maar tweehonderd gulden zou hebben zou ik helemaal niet schromen om een fles wijn van honderdvijftig gulden te kopen. Drink je die wijn, dan heb je he lemaal niets anders meer nodig. Met Pasen is m'n broer overge komen. Om te vieren dat de zaak 150 jaar bestaat. We hebben een fles uit '45 gedronken. Alsof een engeltje....wijn...ja..leest u maar eens wat er op die asbak staat". We lezen. Rokert'en drinken doodt het chagrijn Haar lach wordt gesmoord in een hoestbui, ze was verkouden had ze al gezegd. i fles die een tijdje blijft liggen mag je nooit een kurk van vijf cent stoppen' LEIDEN - In de wijk Stevenshof komt mogelijk een wijkzorgcen trum met onderwijsfaciliteiten. Naast huisartsen, fysio-therapie, maatschappelijk werk, apotheek en wijkverzorging zou er in dit gezondheidsheidscentrum plaats zijn voor mensen die nog een opleiding volgen in een van die vijf disciplines. Het is de be doeling dat de werkers van het gecombineerde onderwijs- en ge zondheidscentrum in loondienst worden genomen. Een projectgroep zal tenminste gaan onderzoeken of een derge lijk gezondheidscentrum in de Stevensnoi Kan worden opgezet en kostendekkend kan draaien. Verwezenlijking van het wijk zorgcentrum zou uniek voor Ne derland zijn. De ontwikkeling van een universitair gezond heidscentrum wordt dan ook ge zien als een experiment dat een belangrijk voorbeeld kan zijn. Ook in het wijkzorgcentrum zou de zorg voor de patiënten altijd voorop staan. De omvang van de Stevenshofplannen en de geïso leerdheid van de wijk maakt een goede patiëntenvoorziening noodzakelijk. Of de wijkbewo ners gelukkig zijn met de onder- LEIDEN - Een twintigtal studen ten, leden van de Utrechtse stu dentenvereniging 'Veritas', is vannacht aangehouden nadat zij op de Korte Mare en de Lammer markt tal van bloembakken had den vernield. De dames en heren hadden een feestje in Leiden achter de rug. Omstreeks drie uur waren zij op weg naar een touringcar die bij molen De Valk stond gepar keerd, daarbij een spoor van ver nieling achterlatend. Er werden planten uit bloembakken gerukt en de bakken omver gesmeten. De Leidse politie was nog net op tijd om de studenten, voor ver trek, uit de touringcar te halen. De gemeente Leiden zal van de po litie een lijstje met de namen van de dames en heren ontvangen zo dat de schade op hen kan wor den verhaald. LEIDEN - De bestuurder van een personenauto is gisteravond na een ongeval, op de kruising Ko- revaarstraat/Raamsteeg, doorge reden. Een 17-jarige Leidse jon gen raakte bij de aanrijding licht gewond. De fietser reed, omstreeks kwart over negen gisteravond, in de richting van de kruising toen hij door de auto, die uit de Raam steeg kwam. werd gegrepen. Na het ongeval reed de automobilist door in de richting van het Le vendaal. De jongen kwam door de aanrijding ten val en brak daarbij zijn rechter midden-' handsbeentje. De automobilist reed in een mitsu- bishi-galant sigma en had, aan de achterzijde, naast de kenteken plaat een geel bord met daarop in zwarte letters het woord 'spe cial'. De Leidse politie vraagt de genen die informatie kunnen verschaffen over de bestuurder van de auto contact op te nemen. wijsaspecten van het centrum, is volgens de gemeente nog een vraag. Gewezen wordt wel op het AZL, waar patiënten ook regel matig met leerlingen worden ge confronteerd. 'Veel mensen ge ven juist de voorkeur aan het AZL vanwege de bijzondere hulpverleningsmogelijkheden, ondanks de onderwijssituatie daar. Bovendien treft iedereen bij zijn huisarts wel eens een sta- gaire aan'. In elk geval wil de gemeente zo snel mogelijk duidelijkheid over de haalbaarheid van het wijk zorgcentrum. Want in juni ko men de eerste bewoners al in de Stevenshof en peilingen hebben uitgewezen dat zij een huisarts de meest noodzakelijke voorzie ning vinden. Steeds moeilijker wordt het ook om huisartsen te gen te houden die belangstelling hebben voor vrije vestiging in de Stevenshof. Daarom moet een projectgroep van mogelijke deel nemers gaan uitzoeken hoe het 'financiële plaatje' van een wijk zorgcentrum eruit ziet. Het centrum zal namelijk met twee financiële problemen te kampen kunnen krijgen: aanloopverlie zen doordat investeringen en aangenomen personeel niet di rect rendabel worden gemaakt, en extra samenwerkingskosten. Door samenwerken van bijvoor beeld artsen, therapeuten en maatschappelijk werkers wordt de kwaliteit van de zorg ver hoogd en hoeft er minder te wor den doorverwezen. Gezond heidscentra krijgen dus vaak subsidies, maar die dekken niet alle extra kosten. Volgens de ge meente ligt het voor de hand dat de onderwijsinstituten wel kos tendekkend kunnen meewer ken. In de toekomst, wanneer de Ste venshof groot is en genoeg pa tiënten oplevert, zouden zich ook 'solo-artsen' in de wijk kunnen vestigen. De patiënt, die drem pelvrees voor een centrum zou kunnen hebben, heeft dan een keuze. Ook deze solisten zouden echter een nauwe band met het wijkzorgcentrum moeten onder houden. LEIDEN - De Leidse brandweer moest er gistermiddag op de Steenstraat aan te pas komen om een patiënt per brancard, buiten de woning om, naar beneden te brengen. De eerste hulpdienst zag geen kans de patiënt via de normale weg op de begane grond te krijgen omdat de trappen van de woning te smal waren. "Het komt wel vaker voor met woningen in de binnenstad dat de trappen zo smal zijn dat een patiënt niet per brancard naar beneden kan komen", aldus een woordvoerder van de brandweer. "We hebben een beproefd systeem om in voorkomende gevallen de patiënt buiten de woning om naar beneden te brengen". VALKENBURG - Burgemees ter Van 't Wout van Valken burg gaat pogingen in het werk stellen om op een deel van de Valkenburgseweg een inhaal verbod in te stellen. Dit liet hij gisteravond weten tijdens de vergadering van de gemeente raad van het Rijndorp in ant woord op vragen van het raadslid A.P. Bremer (PvdA/ PPR), die de aandacht vroeg voor de verkeerssituatie bij de Kwantumhallen. "Wij mogen dat niet zelf beslis sen omdat deze weg buiten de bebouwde kom ligt. Maar we zullen de desbetreffende in stanties vragen of dat mogelijk is", aldus Van 't Wout. Het socialistische raadslid wees in de rondvraag op de gevaar lijke situatie die vaak ontstaan als bezoekers de weg naar het koopcentrum willen overste ken. Volgens Bremer laten sommige automobilisten voet gangers voorgaan, terwyl an deren door op dat moment te gaan inhalen voor levensge vaarlijke situaties zorgen. Verwijt Dezelfde problematiek leverde een felle woordewisseling op tussen het WD-raadslid P T. Mizee en burgemeester N. van 't Wout. "Jullie halen het vuur onder mijn nagels vandaan", verweet de burgemeester het raadslid. Dit verwijt kreeg de liberale frac tieleider toen hij de burge meester van het Rijndorp op heldering vroeg waarom er bij de verkeersmaatregelen by het koopcentrum aan de Valken burgseweg geen waarschu- wingslichten waren opgeno men. "De uitgangen naar de hallen zijn verlegd, maar waar- schuwingslichten zijn er niet gekomen. Terwijl de gemeen teraad, inclusief de burge meester, in de discussie rond de verkeersvoorzieningen po sitief tegenover de waarschu- wingslichten stonden". De li beraal zei dat hij vond dat de burgemeester zich te weinig had ingespannen om de lich ten alsnog bij de Kwantumhal len geplaatst te krijgen. Onverantwoord In zijn antwoord zei Valken- burgs burgemeester dat die waarschuwingslichten er niet waren gekomen door proble men met de uitvoering van het werk. De eerste aannemer ging failliet, terwijl de tweede niets van de waarschuwingslichten wist, hield Van 't Wout Mizee voor. Hij meende dan ook dat Mizee volkomen onverant woord uithaalde naar het colle ge van burgemeester en wet houders. Een verwijt dat Mizee als niet te recht betitelde. "We hebben in dertijd voor die lichten geko zen en dan moet dat ook uitge voerd worden", aldus een ver ontwaardigde Mizee. Rommelmarkt De werkgroep Terre des Hommes organiseert zaterdag een rom melmarkt op haar zolder aan het Noordeinde (ingang naast de bloemenkiosk). De opbrengst komt ten goede aan het wees huis St. Michael's Orphanage in Guntur (India). Het is de be doeling dat dit instituut zich zelf gaat bedruipen, onder meer door eigen groente te ver bouwen. Twee ossen en een ploegwerktuig zijn hiervoor nodig. Met de rommelmarkt hoopt Terre des Hommes een flink deel van het benodigde bedrag (5500 gulden) binnen te krijgen. Het is waarschijnlijk de voorlopig laatste rommel markt van de werkgroep, want zij moet van de gemeente de zolder verlaten. Daarom wor den ook allerlei tweedehands spullen zaterdag tegen dump prijzen aangeboden. De rom melmarkt duurt van tien tot Stadskrant De Stadskrant is op zoek naar vrijwilligers die een hand wil len uitsteken bij het vervaardi gen van dit door de makers als "progressief opinieblad" geaf ficheerd orgaan. "Het vergt heel wat enthousiasme en tijd om de krant elke drie weken uit te laten komen", meldt het col lectief dat dit op zich heeft ge nomen. Wie belangstelling heeft kan voor meer informatie 215279 (Loes Bellaart of Fran- ka Vermeulen) bellen of schrij ven: Stadskrant, postbus 878, 2300 AW Leiden. Hugo de Groot De lezing "In het straat van Hu- go de Groot" die prof. mr. J.Th de Smidt morgenmiddag houdt, ter gelegenheid van de vierhonderdste verjaardag van Hugo de Groot begint niet om vier uur, zoals gisteren in deze krant stond, maar om kwart over een. Plaats: Juri disch Studiecentrum, Hugo de Grootstraat 27, zaal A.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4