Bedrijven bereid geld te steken in parkeergarage Steeds Bioscoop en buurtvereniging willen van garagebedrijf af KMIJ wil doorgaan met ijshal Door aandelen te kopen Aanvoer op veemarkt Leiden flink gestegen Zó gevarieerd en zó smakelijk is alleen het menu van meeneem- restaurant De Smulpot. z,>»< Sen met fccletnb ktadblieefd WOENSDAG 13 APRIL 1983 LEIDEN - Directeur P. Beers van de Exploitatiemaat schappij Ijsbanen (EMIJ) wil de ijshal aan de Vondellaan voor vijf jaar huren. Boven dien wil hij in de komende onderhandelingen met de nieuwe eigenaar van de voor malige Menkenhal ook nog eens vijf zogenaamde optieja ren afdwingen. Met de huur van de ijshal zou een jaarlijks bedrag van ongeveer twee ton zijn gemoeid. Een woordvoerder van de Westland Utrecht Hypo theekbank, de enige bieder bij de onlangs gehouden vei ling van de hal, kondigde na de koop van het object (2,1 miljoen gulden) aan in princi pe de schaatsbestemming te willen handhaven. Voor Beers, die dit seizoen al in op dracht van de Westland Utrecht de ijshal exploiteert, aanleiding om het bestuur van de Stichting Schaatscen- trum Leiden, een samenwer kingsorgaan van de regionale ijsclubs, te beloven dat hij als beheerder van de ijshal zal doorgaan. "Alleen", aldus Beers, "weet ik nog niet op welke manier ik het manage ment van de ijsbaan ga uit voeren. Daarover moet nog met de Westland Utrecht worden onderhandeld. Op dit moment is nog maar één ding zeker. Namelijk dat de bank en ik hebben afgesproken de zaak voor 1 juli aanstaande af te ronden". Inmiddels is Beers wel de on derhandelingen begonnen met het energiebedrijf voor een nieuwe tariefstelling. Bo vendien heeft hij bij verschil lende aannemers bestek op gevraagd voor een flinke op knapbeurt Overleg gisteravond in Holiday Innwaar de mogelijkheden t rage aan het Levendaal werden besproken. i de bouw én de exploitatie van een parkeerga- LEIDEN - De bereidheid van het Leidse bedrijfsleven om te investeren in de bouw van de Sanders parkeergarage aan het Levendaal is behoorlijk. Dat bleek gisteravond alleen al uit de massale opkomst van het bedrijfsleven op een door de Stichting Leidse Bin nenstad georganiseerde bijeenkomst. Secretaris Jünger van de stichting toonde zich na afloop bovendien zeer verheugd over het aantal toezeggingen om aandelen in de par keergarage te kopen. 'Het is me dik meegevallen. Als ik dit zie zeg ik: die parkeergarage komt er'. DEN HAAG/LEIDEN - Het Lido- theater en de buurtvereniging D'Oude Morsch zijn de garage van Van Werkhoven aan de Narmstraat 6-8 liever kwijt dan rijk. Lido is bang dat er brand uitbreekt waardoor de vijf bio scoopzalen (met een waarde van tien miljoen gulden) in rook op gaan; de buurtvereniging wil van de overlast af die de garage de woonwijk bezorgt. Beide partijen én de gemeente Lei den stonden daarom gisteren LEIDEN - De positie van de Leidse veemarkt is flink verbeterd. De totaalaanvoer is in de afgelopen maanden met 7,72 procent gestegen. Op de ranglijst van veemarkten in het land blijft de markt in de Groenoordhallen een derde plaats innemen. Den Bosch is nog steeds eerste, Zwolle tweede. Vooral in de sector schapen/lammeren boerde de Leidse veemarkt goed. Daar kon een verbetering van bijna 29 procent worden genoteerd. Eer ste blijft Leiden in de categorie nuchtere kalveren (+4,76 procent), eer ste werd Leiden bij de varkens (+8,94 procent). Wel moest de Leidse markt terrein prijsgeven bij de biggen en lopers, waar ruim 16 procent werd verloren. voor de Raad van State (het hoogste rechtscollege in ons land). Lido en de D'Oude Morsch willen hiermee bereiken dat de gemeente geen -hinderwetver gunning afgeeft. Directeur Van Praag van Lido uitte zijn angst als volgt: "Alle voor schriften worden met handen voeten getreden. Er wordt gespo ten, er zijn licht-ontvlambare spullen opgeslagen en de deuren staan altijd wagenwijd open. De garage ligt tegen het theater, daarom moet er veilig worden gewerkt. Lido zit tegen een situa tie geplakt die het niet wenst." Een woordvoerder van de buurt vereniging vertelde dat de gara ge zeker tien jaar illegaal heeft gedraaid. Pas toen de wijk stam pij ging maken, stapte de eige naar naar de gemeente om een hinderwetvergunning aan te vra gen. "De Morsch moet, volgens het stadsvernieuwingsplan, weer een woonfunctie krijgen. In dat plan", aldus de woordvoerder van de buurtvereniging, "staat dat garagebedrijven verkeer aan trekken en stank- en lawaaiover last bezorgen. Alleen daarom al is het gewenst dat dit bedrijf op een andere plek in de stad wordt gevestigd. Maar de gemeente ADVERTENTIE 1. Kip au Vin stukjes kip en champignons in rode wijn saus 2. Kip Stroganoff stukjes kip in Stroganoff saus 3. Kip Madras stukjes kip en champignons in keny saus 4. Kip Madagaskar stukjes kip in romige groene peper saus 5. Kip Bali stukjes kip in pittige saté saus 6. Porc au Vin blokjes varkensvlees en champignons in rode wijn saus 7. Porc Stroganoff blokjes varkensvlees in Stroganoff saus 8. Porc Bombay blokjes varkensvlees en champignons in keny saus 9. Porc Ceylon blokjes varkensvlees in romige groene 10. Porc Java blokjes varkensvlees in pittige saté saus 11. Boeuf Bourguignonne blokjes rundvlees en champignons in rode wijn saus 12. Boeuf Stroganoff blokjes rundvlees in Stroganoff saus 13. Boeuf Indienne blokjes rundvlees en champignons in kerry saus 12,50 12,50 11,50 9,50 11,50 13,50 13,50 12,50 10,50 12,50 14,50 14,50 13,50 n romige groene Elk gerecht krijgt u lekker warm mee in een vuurvas1 aardewerk potje. Bij de gerechten 1 t/'m 25 krijgt u n; keuze warme rijst of noedels. Apart verpakt. Diverse bijgerechten, groenten en salades, dranken e 14. Boeuf Poivre Vert blokjes rundvlees ir 15. Boeuf Sumatra blokjes rundvlees in pittige saté saus 16. Smulpot au Vin gehaktballetjes en champignons in rode wijn saus 17. Smulpot Stroganoff gehaktballetjes in Stroganoff saus 18. Smulpot Curry gehaktballetjes en champignons in keny saus 19. Smulpot Nepal gehaktballetjes in romige groene peper saus 20. Smulpot Bandung gehaktballetjes in pittige saté saus 21. Russische Visschotel stukjes kabeljauw in Stroganoff saus 22. Engelse Visschotel stukjes kabeljauw en champignons in kerry saus 23. Franse Visschotel stukjes kabeljauw in romige groene 24. Indische Visschotel stukjes kabeljauw in pittige saté saus 25. Hongaarse Goulash van rundvlees, fijne uitjes, verse paprika, zacht gekruid 26. Kindersmulpot stukjes kip in fruitige saté saus met noedeltjes nagerechten maken het verrassend veelzijdige n De Smulpot kompleet. Kortom, het lekkerste meeneem-restaurant vi Nederland is De Smulpot. Naast de ingang v; AC Restaurant Leiderdorp. 11,50 13,50 11,50 11,50 10,50 8,50 11,50 12,50 11,50 9,50 11,50 7,50 7,50 roept al jaren dat er aan een be leid wordt gewerkt. Helaas, wij zien er niks van." Volgens de buurtvereniging zijn er in de Oude Morsch al negen an dere garagebedrijven. "Nu komt de tiende erbij. En dat is toch wel een beetje te veel van het goede in een woonwijk met acht blok ken huizen." Ernstig bezwaar had de buurtver eniging ook dat er 's avonds in de garage mag worden gewerkt. Maar de gemeente heeft hier geen enkel bezwaar tegen als de garagehouder zich maar aan de regels houdt. En daar knelt het, meent de buurtvereniging. Con troleren doet de gemeente niet. "Bovendien zit die garage naast een taxi-onderneming die het ook niet al te nauw neemt met de regels." De eigenaar van het omstreden be drijf was zelf niet op de zitting verschenen. Wel een vriendin van zijn dochter. Tegen haar zei staadsraad Toxopeus: "Zeg maar tegen de garagehouder dat hij zich donders goed aan de ver gunning moet houden, anders loopt hij grote kans die kwijt te raken." De geplande parkeergarage op de hoek van het Levendaal en de Korevaarstraat, die ruimte zal bieden aan vijfhonderd auto's, gaat 5.245.000 gulden kosten. Daarvan kan ruim vier miljoen van de bank worden geleend. Het resterende miljoen moet van het Leidse bedrijfsleven komen via aandelen van duizend gulden per stuk. De gemeente, die de grond voor Sanders parkeergara ge kosteloos wil overdragen, had geëist dat initiatiefnemer/bou wer Du Prie vóór 1 mei vertelt of de garage een haalbare zaak is. De bijeenkomst van gisteravond had tot doel de bereidheid van het bedrijfsleven te meten. Exploitatie Du Prie deed gisteravond uit de doeken hoe de opzet van het plan is. Het is de bedoeling een naam loze vennootschap op te richten, die eigenaar wordt van de par keergarage en het erfpachtscon tract met de gemeente Leiden overneemt. De N.V. sluit met een exploitant een pachtcontract voor de garage. Gedacht wordt aan een bedrijf dat meerdere par keergarages exploiteert. De N.V. zou dat ook zelf kunnen doen, maar "in verband met het gebrek aan ervaring" lijkt het Du Prie beter de exploitatie uit te beste den. Er zijn op dit moment on derhandelingen gaande met een bedrijf dat al twintig andere par keergarages in Nederland, Duits land en België exploiteert. Bij de exploitatie kan ook het parkaer- terrein aan de overkant, de Ga- renmarkt, worden betrokken. Net als het voormalige terrein van zeepfabriek Sanders heeft de gemeente deze grond voor niets ter beschikking gesteld. De Stichting Leidse Binnenstad, de belangenorganisatie van het bedrijfsleven, steunt het plan van Du Prie. Op hoeveel aande len reeds een optie is genomen, wilde secretaris Jünger gister avond niet kwijt, omdat hü 'het grootwinkelbedrijf niet in de wielen wil rijden. Door het groot winkelbedrijf is een aantal toe zeggingen gedaan, en dan gaat het om de grotere porties aande len. Bovendien was er vanavond nog maar tien procent (150 men sen) van de 1600 aangeschreven bedrijven. Duidelijk is in ieder geval dat iedereen ervan is over tuigd dat er iets gedaan moet worden aan het enorme parkeer probleem. Met de garage kan Leiden weer een regionale func tie krijgen als winkelcentrum'. Vraagtekens De Sanders parkeergarage zou de Leidse parkeernood, eens bere kend op 1300 plaatsen, met 500 plaatsen kunnen verminderen. Sommige vertegenwoordigers van het gisteravond aanwezige bedrijfsleven zetten echter vraagtekens bij dit aantal. 'Hoe weten we zeker dat de gemeente die plaatsen niet elders weg haalt?' en 'Wij zijn erbij gebaat dat die 500 parkeerplaatsen éxtra plaatsen betekenen' waren hun argumenten om een uitspraak van de gemeente hierover te ei sen. In de gemeenteraad zijn stemmen opgegaan om bijvoor beeld het Pieterskerkplein auto vrij te maken. Wethouder Waal heeft zich op het standpunt ge steld dat vermindering van het aantal parkeerplaatsen elders al nodig zal zijn om de parkeergara ge exploitabel te maken. Concre te besluiteen zijn in dit verband nog niet genomen. In de te bou wen garage zijn ook 735 vierkan te meters gepland voor de vesti ging van bijvoorbeeld een hore- ca-bedrijf of kantoor. Ook is er gelegenheid om wat etalages in te richten. Het complex zal, naast de begane grond, drie verdiepin gen tellen, terwijl ook op het dak nog geparkeerd kan worden. Om de bouwtijd minimaal te houden is gekozen voor een betoncon structie die van buiten iets vrien delijker wordt gemaakt door glas en staalplaten. De toegang en uit gang van de garage zijn aan de kant van de Kaardesteeg gepro jecteerd. Bouw Bij het ontwerp is rekening gehou den met bezwaarschriften die zijn ingediend tegen het bestem mingsplan. De initiatiefnemers hopen daarom nog voor de zo mervakantie van de provincie toestemming te krijgen om te mogen bouwen. Enkele maan den later kunnen dan de eerste palen de grond in als begin van een bouwtijd van zes maanden. Als alles meezit voor de autobe zitters en het Leids bedrijfsleven zijn de eerste auto's dan nog voor Pasen 1984 gestald. ACAfhaalservire «alaCarte Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Duivensport Binnenkort zijn ze er weer, die vertrouwde plaatsnamen: Duf fel, Chateauroux, Strombeek, Compiegne en al die andere. De rubriek 'Actief in vrije tijd' zal er weer van uitpuilen. Aan staand weekeinde trekken de vaderlandse duiven er weer op los, het virusgevaar is gewe ken. Een paar weken geleden werden duivenmelkers opgeschrikt door verhalen over een ge heimzinnige ziekte die het op hun koerende huisdieren had gemunt. Paramyxo-3 heette het dodelijke virus en na enke le alarmerende verhalen werd besloten tot een massale inen ting. Alle duiven (in Leiden en omgeving zijn dat er zo'n tien duizend) moesten voor 1 april een prikje krijgen en het sei zoen werd daarom met voorlo pig twee weken uitgesteld. Bij die twee weken is het dus ook gebleven. "Ja, het is inenten is in een recordtijd gegaan", puft dierenarts Muurling. "Het is een succesvolle zaak geweest. Komt ook omdat we verschrik kelijk veel medewerking heb ben gehad van de duivenhou- ders". Slachtoffers zijn er in Leiden bij zijn weten dan ook niet gevallen. "Nee, er is gen duif gesneuveld. Maar ik moet er wel bij zeggen dat er nog wel jonge duiven tegen het virus worden ingeënt". "Wonderlijk goed afgelopen", vindt W. Dokkum, voorzitter van de afdeling West van de Bond van Zaterdagvliegers. "Het vaccin bleek fantastisch te werken. Er zijn nog proeven genomen. Zieke duiven bij ge zonde duiven gezet en die hiel den zich geweldig. Zaterdag trekken we er al weer op los. Ja, ja, internationaal alweer". België is voor deze eerste keer het Goede Doel. Zeer toepasse lijk B.J. Schuimbekken PvdA-gemeenteraadslid Rene Eikerbout mag dan maandag avond zo ongeveer de vloer van de raadzaal met burge meester Cees Goekoop hebben aangedweild, mooi dat het plan van Leidens eerste burger wel door zal gaan. De PvdA- raadsfractie kraakte het voor stel van Goekoop een nieuw horecaproef met latere slui- Duivenvoorzitter Dokkum temidden van zijn koerende vrienden. Met dat virus is het "wonderlijk goed afgelopen", vindt hij achter af. (Foto Holvast) tingstijden te houden. Maar CDA, WD en D'66, samen een meerderheid in de Leidse raad, zullen waarschijnlijk op de eerstvolgende raadsvergade ring gewoon voor het plan- Goekoop stemmen. En dat be tekent dat vijftien kroegbazen een jaar lang één avond in het weekeinde pas om drie uur in plaats van om twee uur 's nachts de tap op slot hoeven draaien. Onder aanvoering van Willem Ankoné, alias Ome Henne van De Hut van Ome Henne, pro testeerde een aantal caféhou ders maandagavond op het Stadhuisplein tegen het plan- Goekoop. Het werd geen spec taculaire actie zoals aanvanke lijk Hennes bedoeling was. Zijn plan om het hele Stad huisplein vol te zetten met lege flessen, zette hij op het laatste moment toch maar niet door evenals het plan om het 'inne- mersvolk' gewapend met span doeken en muziek te mobilise- Ankoné en zijn collega's beperk ten zich nu tot het 'bewerken' van raadsleden. Net als PvdA- er Eikerbout vindt Ankoné dat Goekoop "criteria heeft uitge vonden en die aanwendt om te bepalen welke vijftien cafés er aan de proef mee mogen doen. Van twee cafés die zo'n dertig meter van elkaar liggen krijgt bijvoorbeeld het ene café wel een ontheffing omdat de par keergelegenheid er gunstig zou zijn, terwijl het andere café geen ontheffing krijgt omdat de parkeergelegenheid juist ongunstig zou zijn. Dat soort bezopen argumenten zijn er gebruikt". Eikerbout betoogde maandag avond dat iedere horecaonder nemer die in beroep gaat tegen de weigering van een extra ontheffing zeer goede winst kansen heeft. Daar was Anko né inmiddels ook achter geko men. "Op het moment dat de gemeenteraad voor het plan van Goekoop stemt, zal ik dan ook onmiddellijk bij een advo caat aan de bel hangen en een procedure beginnen". De laatste ronde in de eindeloze Leidse horecadiscussie is dus bij lange na nog niet ingeluid. J.V. Zonnig (2) De zonnewijzer bij molen De Valk is niet helemaal bij de tijd, zo hebben enkele reken kundige slimmerikken ont dekt. Verantwoordelijk ambte naar C. van Groeningen is de eerste die dat wil bevestigen. "Kennissen hebben mij er ook al over aangesproken". Maar de zonnewijzer is bewust niet bij de tijd, legt hij dan uit "Kijk, je staat voor de keuze: of je geeft onze tijd of wat de na tuur aangeeft" en Van Groe ningen koos voor het laatste. "Wij zijn in lineaire tijden gaan denken, maar dit is iets heel anders". Daardoor ontstaan de verschillen, zeker als we de na tuur ook nog in de war bren gen met zomer- en wintertij den. Echt nauwkeurig krijg je het vol gens hem trouwens toch nooit. "Het gaat om graden en secon den, heel precies. Als een straatmaker één steen ver keerd legt, kan dat al zes minu ten schelen". En, voegt hij er aan toe: het gaat meer om de versiering dan om de juiste tijd. Voor de zonnewijzer aan de Meelfabriek - binnenkort klaar - geldt dat net zo. Direc teur Bouterse: "Een zonnewij zer die perfect is, en die schijnt op een enkele plaats wel te staan, is volstrekt onaflees baar. Dan zouden er werkelijk tientallen lijnen op moeten worden geplaatst. Daar word je geen wijs uit". Wie echt het juiste tijdsein wil hebben, daar heeft Bouterse een andere oplossing voor. "Die loopt maar een kruidenier binnen. Voor twaalf gulden heb je tegenwoordig zo een horloge". En daar hoeft de zon ook nog niet eens voor te schijnen. B.J.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3