School Leiderdorp in grote [L eidse agenda Hofwijck wordt met opgeknapt" Alleen anderstalige kinderen aangemeld Discussie-avonden over energiebeleid in de Leidse regio Buurtbus Zoeterwoude ook naar Hoge Rijndijk Katwijk helpt dierenpark ,/ttef/rk li Bungalows op terrein voormalige school aan Hoge Rijndijk LEIDERDORP - De Leiderdorpse openbare lagere school de Springschans heeft een triest diep tepunt bereikt. Voor het volgend schooljaar is vijf anderstalige kinderen aangemeld, maar geen één Nederlandstalig. "Als we de lijn van deze ontwikkeling volgen zal duidelijk zijn dat over ongeveer twee a drie jaar de Springschans zal terugvallen naar een hooguit twee- of drieklassige school met voor wellicht tachtig procent buitenlandse kinderen", schrijven de leerkrachten van de Springschans en de daarmee verbonden kleuterschool 't Startblok. Het zal duidelijk zijn dat de Springschans in zeer grote pro blemen verkeert. Toen de school in augustus 1971 open ging wa ren de vooruitzichten uitste kend. Al snel was de Spring schans uitgegroeid tot een zesklassige lagere school. Vanaf het begin kwamen er al andersta lige - vooral Turkse leerlingen naar de Springschans. Hun aan tal groeide en de Springschans kreeg extra faciliteiten voor de les aan anderstaligen. Het aantal buitenlandse kinderen werd ech ter nooit hoger dan 28, ongeveer zeventien procent van de totale schoolbevolking. Profijt Omdat het onderwijs aan andersta ligen niet de resultaten oplever de als werd verwacht, besloot de gemeente een experiment in te stellen. De anderstalige kinderen kregen een aantal uren les van een Turkse leidster op 't Start blok, zodat ze hun eigen cultuur en taal zouden behouden. Het experiment slaagde en er is nu een permante opvangklas op de kleuterschool. Het probleem was echter dat er steeds minder Nederlandse kin deren werden aangemeld. Over de mogelijke oorzaken bestaan diverse vermoedens. In een nota van de ouderraden en de leer- kachten van de Springschans en 't Startblok worden die opge somd. Vooral de negatieve beeld vorming bij ouders over de in stelling van de opvangklas heeft de aanmeldingen beïnvloed. Een beeld dat overigens niet juist is. Uit een eerder onderzoek is vast komen te staan dat beide groe pen, de buitenlandse en de Ne derlandse kleuters, profijt heb ben van de extra mogelijkheden. Extra "Verder is vast komen te staan dat Nederlandse ouders het niet prettig vinden als hun kinderen maar met heel weinig andere Ne derlandse kinderen om kunnen gaan. Niet zo zeer omdat de bui tenlandse kinderen "minder" zouden zijn, maar omdat de so ciale contacten moeizamer lo pen", aldus de nota. De derde mogelijke oorzaak ligt op de Springschans, die als school te weinig aantrekkingskracht zou hebben. Aanwijzingen daar voor zijn onder andere dat ou ders tussentijds hun kind van school halen en dat een ouder kind wel naar de Springschans gaat maar zijn jongere broertje of zusje niet meer. Volgens de nota komt die verminderde aantrek kingskracht door de bezorgd heid van ouders. Die zouden bang zijn dat het onderwijs voor hun kinderen door het grote aan tal anderstaligen gevaar loopt. "Evenals op 't Startblok geldt dat hiervoor eigenlijk geen reden bestaat. Als de buitenlandse leer lingen apart onderwijs volgen, krijgen de Nederlandstalige kin deren zelfs extra aandacht". Als er niets gebeurt zullen de ge volgen enorm zijn. De Spring schans gaat terug naar een vierklassige school en wordt nog minder aantrekkelijk. Er komen in verhouding steeds meer bui tenlandse kinderen, er is geen sprake meer van geïntegreerd onderwijs (Nederlandse en bui tenlandse kinderen samen) en uiteindelijk zal de school niet kunnen bestaan van alleen de buitenlandse leerlingen en wordt opgeheven. Bovendien zal een school met alleen maar buiten landse kinderen gemakkelijk "het doelwit van vernielingen en brandstichting van discrimine rende en aggresieve elementen worden". Als de school ter ziele zou gaan wordt het probleem bovendien niet opgelost. De groep buiten landse leerlingen blijft evengroot en zal een andere school gaan be zoeken waar dan weer dezelfde problemen kunnen ontstaan. WOENSDAG 13 APRIL 1983 Et moet snel wat gebeuren aan de scheefgetrokken situatie op 't Startblok en de Springschans. Er komen steeds minder Nederlandse kinderen, waardoor het voortbestaan van de twee scholen in gevaar komt. Het opknappen van de omgeving en de school is één van de mogelijkheden om de situatie te verbeteren. (Foto Holvast). WOENSDAG Leiden - Stadsbouwhuis, Langegracht: raad van advies voor verkeers- en ver- voersaangelegenheden, 15 uur. Stadhuis - raadscommissies ruimtelijke ordening, openbare werken en ver keer; volkshuisvesting; maatschap pelijke aangelegenheden, volksge zondheid, cultuur en sport, 20 uur. Wienerwald - Steenstraat, ledenverga dering CDA, 20 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, huiswerkhulp voor volwassenen, 15 uur, inl. 130701. K&O - Oude Vest 45, kinderfilmmiddag met tekenfilms en de lachfilm 'De Emigrant' met Charley Chaplin, 14.30 Clubhuis Matilo - Zaanstraat, informa tie-avond over het vervangen van de populieren in de Amstelstraat en de Van de Aarstraat door kleinere bo men, 20 uur. Juridisch Studiecentrum Hugo de Groot - Hugo de Grootstraat 27, zaal A, lezing door Mr. J.Th. de Smidt met als titel 'In het straatje van Hugo de Groot', 16 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, filmochtend voor vrouwen 'South Af- Sturen Maatregelen om de situatie te ver beteren zijn er wel. maar de mo gelijkheden zijn beperkt. Het ge meentebestuur, het bestuur van de openbare scholen, kan ouders bijvoorbeeld niet verplichten hun kind op de Springschans te doen. Dat is in strijd met de vrije keuze van onderwijs, die vastge legd is in de grondwet. De gemeente zal wel, evenals de school, wat kunnen doen aan de negatieve beeldvorming. De voorlichting, die dit jaar weinig resultaten heeft opgeleverd ge zien het aantal aanmeldingen, moet worden uitgebreid. Boven dien moet de gemeente ouders die in het verzorgingsgebied van 't Startblok en de Springschans wonen het dringende advies ge ven hun kinderen op die scholen te plaatsen. Met ouders die dat niet willen moet de gemeente gaan praten. "Zo treedt de ge meente wel sturend op, maar be perkt niet nodeloos de keuzevrij heid van de ouders", staat in de nota. Bovendien zou er voor een periode van twee jaar met andere scholen moeten worden afgesproken dat zij tijdens een lopend schooljaar geen kinderen aannemen doe van 't Startblok of de Spring schans komen. De gemeente zou daarom moeten gaan praten met de besturen van die scholen. In het verleden zijn voorstellen in deze richting altijd mislukt, om dat volgens wethouder Bezemer, de bijzondere scholen niet mee wilden werken. Om de aantrekkingskracht van de Springschans te vergroten wor den er ook een aantal maatrege len voorgesteld. Volgens de schrijvers van de nota moet de School, het plein en de fietsen rekken worden opgeknapt en moet er een veilige oversteek ko men over de Engelendaal. Ge dacht wordt aan een tunnel of loopbrug zodat kinderen uit Bui tenhof veilig naar de twee scho len kunnen. De problemen van 't Startblok en de Springschans staan op de agenda van de eerstvolgende raadscommissie onderwijs. REGIO - Deze en volgende week zijn enkele plaatsen uit de Leidse regio aan de beurt om te discus sieren over energie en energiebe leid. De door de regering in het leven geroepen Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid houdt informatie- en discussiebijeenkomsten in Voorschoten, Oegstgeest, Lei derdorp en Wassenaar. Tijdens de informatiebijeenkom sten zal een nadere toelichting op het door de Stuurgroep gepu bliceerde 'Tussenrapport' wor den gegeven. Het Tussenrapport is verkrijgbaar bij de bibliothe ken en in de zalen waar de bij eenkomsten zullen plaatsvinden. De deelnemers aan de discussie krijgen na afloop van de informa tie-avonden een vragenformu lier, dat zij, aldus de Stuurgroep "naar huis kunnen nemen om het op hun gemak door te lezen en, als zij dat willen, met anderen te bespreken". De discussiebijeenkomst volgt in alle plaatsen een week later in hetzelfde gebouw en op het zelf de tijdstip (20.00 uur) als de infor matiebijeenkomst. Bedoeling van de discussiebijeenkomsten is dat voor- en tegenstanders van de verschillende richtingen die met het energiebeleid kunnen worden ingeslagen met elkaar in discussie gaan en de argumenten voor hun standpunten op tafel leggen. De Voorschotense informatiebij eenkomst vindt vanavond plaats in 'De Werf, Schoolstraat 4. Oegstgeest is op donderdag 14 april aan de beurt. Plaats van handeling is 'De Rode Leeuw', Dorpsstraat 55. Leiderdorp: maandag 18 april in Muzenhof aan de Cor Gordijn- singel 4. Wassenaar: dinsdag 19 april in 'Het Dorpshuis' aan de School straat 6. ZOETERWOUDE - De bewoners van Zoeterwoude-Rijndijk kun nen binnenkort met de buurtbus naar het andere deel van het dorp. Dit wordt mogelijk nu het gemeentebestuur akkoord is ge gaan met het verleggen van de route van de bus. Op de nieuwe route doet de bus de Oranjelaan en de Nassaulaan in Zoeterwou de-Rijndijk aan. Een en ander werd bekend tijdens de evaluatie van het eerste half jaar dat de door vrijwilligers be mande bus rijdt. De ervaringen blijken over het algemeen posi tief te zijn. Per week maken ge middeld honderd mensen ge bruik van de diensten van de bus. Voorzitter A. Noordman van het buurtbuscomité noemt dit behoorlijk voor het eerste half jaar. Zeker in vergelijking met andere busprojecten, aldus de voorzitter. Noordman merkt dat steeds meer mensen gaan ont dekken hoe ze van het busje ge bruik kunnen maken. De zogenaamde ziekenhuisritten (de bus rijdt tijdens de bezoeku ren naar het St. Elizabethzieken- huis in Leiderdorp) blijken voor de grootste pieken in het busge- bruik te zorgen. De weekend diensten zijn wat betreft de be schikbaarheid van bestuurders het meest problematisch. "Voor deze dagen kunnen we nog best wat mannetjes gebruiken", aldus comitélid J. van Leeuwen. Op de opmerking van het WD- commissielid P. Mulder dat de chauffeurs zich soms afvragen waar ze het eigenlijk voor doen omdat ze vaak "leeg" rijden ant woordde Van Leeuwen: "Het schijnt erbij te horen dat je af en toe leeg rijdt". Volgens hem zijn er geen ritten die kunnen wor den geschrapt door een chro nisch gebrek aan passagiers. KATWIJK - Alleen als het merendeel van de ongeveer twaalf omlig gende gemeenten hetzelfde doet, zal Katwijk een financiële bijdrage leveren om het dierenpark Wassenaar voor sluiting te behoeden. Het gaat om een eenmalige bijdrage van naar schatting 14.000 gulden, waarna de Stichting Dierenpark Wassenaar op eigen krachten verder moet. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van de raadscommissie voor woningbouw, economische zaken en ontmoeting. Voor Katwijk zal de bijdrage niet zo'n groot probleem zijn, meenden de commissie leden. Jubileum De basketbalvereniging Leider dorp viert op 16 aprii haar twee de lustrum. De club doet dat in sportzaal Op Dreef aan het Lei derdorpse Van Alphenplein waar de jeugd de festiviteiten 's middags opent. Van vijf tot ze ven uur is er in de kantine ver volgens een receptie voor oud leden en genodigden. Daarna is er, in de hal zelf, een groot feest voor alle leden. Drugs In 't Meerpunt aan de Warmondse Dorpsstraat wordt vanavond gediscusieerd over het gebruik en misbruik van alcohol en drugs. Er zal een forum zijn met onder andere de arts Walen kamp en rijkspolitieman Van Abswoude dat vragen beant woordt. Aanvang acht uur. Con Bravura Leiderdorp heeft er een tweede muziekvereniging bij, de mu ziek- en showgroep Con Bravu ra. De nieuwe vereniging wil Amerikaanse shows brengen. In november hoopt de groep zich voor het eerst te presenteren. Voorlopig is de vereniging nog op zoek naar leden. Vooral mu zikanten (slagwerkers), meisjes voor de showgroep en voor de vlaggenshow (colour guards) worden gezocht. Opgave kan te lefonisch (893400). Daar kunnen ook mensen terecht die spullen hebben voor een te houden rom melmarkt om de verenigings kas te spekken. Links bezuinigen De Leiderdorpse PPR houdt woensdag 13 april een avond met als thema "Links bezuini gen". De avond wordt gegeven aan het Heelblaadjespad 15 en begint om half negen. Acupunctuur A. Nelissen geeft woensdagavond 13 april een lezing over acu punctuur. Dat gebeurt in ge bouw Irene aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Aanvang half acht. Het Oegstgeestse bejaardencentrum Hofwijck wordt niet opgeknapt, meent CD A-fractieleider Van Veen). (Foto Holvast). CDA-raadslid Van Veen: OEGSTGEEST - "Er zijn sterke aanwijzingen dat de renovatie van het bejaardencentrum 'Hof wijck' niet doorgaat. Bel morgen het ministerie maar op en doe maar navraag bij de betreffende bewindslieden of mijn bewering juist is". Deze woorden van CDA-fractie- voorzitter Van Veen sloegen gis teravond in als een bom bij de andere commissieleden van fi nanciën. Een woordvoerder van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur kon de mededeling vanmiddag desge vraagd nog niet bevestigen. Het directe gevolg van de medede ling was echter wel dat de ga rantstelling van de gemeente Oegstgeest voor de opknapkos- ten (zo'n vijftien miljoen gulden) op een laag pitje werd gezet door de commissie. WD'er Heilbron wenste nader fractieberaad en ook Bosman (PvdA) wilde eerst afwachten "wat er gaande is". De opknapbeurt van 'Hofwijck' is nodig omdat het huidige pand niet meer aan de eisen van deze tijd voldoet. De kamers zijn bij voorbeeld te klein. Mocht er toch goedkeuring komen van het ministerie voor de reno vatie dan zal het CDA het plan niet steunen. Van Veen: "Het be stuur van het CDA-Oegstgeest vindt het maatschappelijk onver antwoord ten opzichte van de be lastingbetalers om voor zo'n ab surd hoog bedrag in te stemmen met de renovatie. Doorberekend betekent het namelijk een pen- sionprijs van vierduizend gulden per kamer per maand. Voor de bejaarden, waarvan nu nog ne gentig procent de verpleegkos- ten zelf kan betalen, zou deze re novatie een ongelooflijk zorgelij ke toekomst teweegbrengen. Zij zullen in moeten teren of direct de bijstandswet moeten instap pen. Dit is zowel voor de bejaar den zelf, een kwart is boven de negentig jaar, als voor de ge meenschap een slechte zaak". ZOETERWOUDE - Zes bunga lows zullen waarschijnlijk het open gat aan de Meerburgerwa tering in Zoeterwoude-Rijndijk vullen. In de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening bleek een meerderheid voor dit plan te vinden. Een eerder plan om op het terrein van de voormalige St. Bernar- dusschool en het verenigingsge bouw De Drie Eendjes achttien appartementen voor één- en tweepersoonshuishoudens te bouwen is afgeketst op bezwaren van omwonenden. De geluids hinder zou bij de bouw van de appartementen in drie woonla gen het hoogst toelaatbare ni veau overschrijden. Het nieuwe bouwplan van het plaatselijke bouwbedrijf Bos man voorziet in bungalows met tuinen aan de Meerburgerwate ring. De geluidshinder voor de omwonenden is in dit plan terug gebracht tot een aanvaardbaar niveau. De huizen gaan iets min der dan drie ton kosten. De prijs wordt voor een belangrijk deel opgedreven door de hoge ont- sluitingskosten. Om de wonin gen aansluiting op de openbare weg te geven zal namelijk een brug over de Meerburgerwate ring naar Laan de Goede Herder worden aangelegd. Deze brug gaat rond de honderdduizend gulden kosten. Het bouwbedrijf komt tegemoet aan een grote wens van het Zoe- terwoudse gemeentebestuur om in eerste instantie Zoeterwoude- naren voor de vrije sector-wonin gen in aanmerking te laten ko men. "Dat maakt ons niks uit", was het commentaar van een aanwezige vertegenwoordiger van het bouwbedrijf. De omwonenden worden middels een informatieavond over het nieuwe plan ingelicht. Eventuele nieuwe bezwaren kunnen dan kenbaar worden gemaakt. Een van de tegenstanders van het ou de bouwplan (achttien apparte menten in drie woonlagen) beoordeelde het nieuwe plan voorzichtig als "een stuk positie ver". Hij voegde er aan toe "na tuurlijk liever een park op het braakliggende terrein te zien ver rijzen". s', 10 t Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, in het kader van de actie- maand 'Geef fascisme geen kans' vi deoproducties over de situatie in Ma rokko en Turkije, 14-17 en 19.30-22 Kijkhuis Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Yol' van Yilmaz Guney, woe, don vr en za om 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'De moe der' van Vsevolod Pudovkin, woe en don om 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatie-program ma's, 15-17 uur. Wassenaar - gemeentehuis - commissie ad hoe tot herziening reglement van orde gemeenteraad, 19.30 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, onderwijs, 20 uur. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid, cultuur en sport, 20 Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'De moe der' van Vsevolod Pudovkin, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Yol' van Yilmaz Guney, don. vr en za om 20 en 22.15 uur. Dienstencentrum Morschwijck - Top aaslaan 19, voorlichtingsbijeenkomst over concept-beleidsplan, 14 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Voorschoten - Ambachts- en Baljuw- huis, vergadering jumelage, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie algemene en bestuurlijke aangelegen heden, 20.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sie financiën en welzijn, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 8 april tot 15 april door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noprden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden' van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan,' tel. 4641. DIVERSEN Woensdag Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Ver eniging Leiden, adviesbureau, 10-12 't Spoortje - Berhardkade 40, spreekuur voor vrouwen in de bijstand, 's och- Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel. 126052. Architektenwinkel - Oude Vest 167, kosteloos advies, 17-18 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Donderdag Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO WSW. 19-20.30 uur. tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Milieuwinkel/informatiecentrum Ver eniging Milieuwdefensie - Zonne veldstraat 2, 18.30-21.30 uur, tel. 123459 (ook 'giflijn'). Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, tel. 149180, rechtsspreekuur voor ,9.30-11.30 uur. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £1 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Post uitsluitend Geen krant ontvangen sturen naar tel 071-123143 Postbus 54. 2300 AB «ussen 18.00-19 30 uur LEIDEN (nabezorging na 19.30 uur); Telefoon: 071-144941 zaterdag van 16.30-18.00 uur Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83,60 Maandabonnement f 20,5 (machtiging per incassogiro) Adj.dir.: N. Qüakernaat Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: R. D Paauw, W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F J Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo. Rome. Madrid, Mexico en Wenen. tel. 071-144941, tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2