AUTO Topversie Renault 11 vol met elektronica Citroën CX nu ook met turbodiesebnotor Nog zo'n makkelijke Japanse middenklas voorwielaandrijver Gislaved: Zweedse eend in (banden)bijt W egenbelastingontduikers pas op voor bekeuringen... mazDa Auto—Home Leiderdorp Uitkeringstrekkersgoedkoper winkelen VS willen economisch vooroverleg WOENSDAG 13 APRIL 1983 PAGINA 19 Samengesteld door Koos Post Luchtzak heeft erg weinig tijd Opvolger van Renault 14 Mercedes is tot nu toe het enige merk dat op al zijn personen auto's een zogenaamde "air bag" kan leveren. Het is een luchtzak die zich bij een bot sing snel opblaast, zodat hoofd en bovenlichaam van de bestuurder tegen verwon dingen worden beschermd. De eerste proeven met deze luchtzak dateren al van vele jaren terug. Men heeft voor namelijk moeten vechten te gen de factor tijd. Het gaat immers bij een botsing om fracties van seconden. Bin nen ééntiende van een secon de is alles voorbij. Dus moet die zak in een mum van tijd zijn opgeblazen. Mercedes heeft in deze voor een elektronische oplossing gekozen. Maar het merk ziet deze luchtzak toch slechts als een aanvullende voorziening naast de altijd noodzakelijke veiligheidsgordel. Op de foto zit onder de be- schermplaat in het hart van het stuur(l) de luchtzak (2) te zamen met de generator voor het gas dat de zak moet op blazen (3). Daaronder ligt de schok absorberende zone (4), die men in alle sturen van Mercedes en bij vele andere merken tegenkomt. Overigens zorgt een permanen te controle er wel voor dat het luchtzak-systeem te allen tij de storingsvrij kan functione- Renault heeft de produktie van de 14 gestopt. Daarvoor is de Renault 11 in de plaats geko men. Eind deze maand zal hy ook in ons land verkrijgbaar worden. Er is voor dit "nieuwe" model veel uit de Renault 9 (eens auto van het jaar 1982) geplukt. De Amerikaanse exporteditie van de 9 die aan de andere kant van de oceaan "Alliance" heet heeft de neus mogen leve ren, de Fuego de achterkant. Mechanisch en motorisch is er echter nauwelijks verschil met de destijds bekroonde 9 van Renault. Wel is er meer dan ge wone zorg besteed aan de ge- luidsbeheersing. Zo is de vloer bespoten met een laag bitu men en is het schot tussen mo torcompartiment en cabine be kleed met schuimrubber. Het windgeruis is bovendien te ruggebracht door het weglaten van regengoten aan de voor- ruitstijlen. En in de duurdere modellen (de prijslijst begint bij 18 en eindigt boven de 25 mille) zit ook een vijfde ver snelling, altijd goed voor min der rumoer en minder benzine verbruik. Met zo'n vijf-versnellingsbak kwamen we tijdens onze eerste kennismaking tot een verbruik van bijna 1 op 15, waarbij wel moet worden gezegd dat het om een zeer gunstig en rustig traject ging. De verkoop begint met zes uit voeringen. Met keuze uit drie of vijf deuren, verschillende versnellingsbakken en moto ren van 1100 of 1400 cc inhoud. Uiteraard hangen de prestaties af van het soort motor. Te zij ner tijd komen de diesel en tur bo. De allerduurste editie is de Re nault 11 TSE Electronic, die is volgestopt met allerlei leuke elektronische apparatuur. Stuk voor stuk snufjes en foef jes, die ik al eens eerder elders heb gezien, maar zover ik me herinner nog niet zoveel bij el kaar. Als er iets fout gaat zegt een boordcomputerstem niet al leen wat er mis is, hij laat de bestuurder ook weten wat hij moet doen. Onmiddellijk stop pen, de eerste de beste garage opzoeken enzovoorts. Zelfs de machtige ingebouwde Philips Hifi-stereo-installatie wordt het zwijgen opgelegd door deze metalen stem. "De diesel drukt door", consta teerde ik twee weken geleden naar aanleiding van diverse be richten over verschenen of ko mende diesels. De rij is inmiddels alweer met enkele Citroëns aangevuld. In Frankrijk zijn namelijk twee turboversies te krijgen van de Citroën CX-diesel. Motorisch zijn de beide wagens gelijk, de verschillen zitten in de uitrusting. De gewone die sels blijven ook leverbaar, maar wie sneller wil kan nu een CX-diesel met turbocom pressormotor kiezen, die een cilinderinhoud van 2500 cc heeft en bij slechts 3700 toeren per minuut al een vermogen van 95 paardekrachten levert. Vertaald in prestaties betekent dat: bijna vier seconden sneller van stilstand tot 100 kilometer per uur en een top die bijna 20 kilometer hoger ligt, 174 kilo meter per uur volgens de fa briek. Wat het voor de beurs betekent is nog niet bekend. De prijzen worden pas bepaald als de modellen in september naar ons land komen. RIJ- IMPRESSIE Autopalace - De Binckhorst, de Haagse importeur van Mazda- automobielen, viert tegen het einde van dit jaar het 75-jarig bestaan. De directie verwacht dat deze viering zal samenvallen met de voltooiing van een groot scheepse verbouwing, waar door de bedrijfsoppervlakte aan de Binckhorstlaan meer dan verdubbeld wordt. Maar zij hoopt ook dat deze vie ring extra luister zal worden bijgezet door een herstel van de vorig jaar teleurstellende bedrijfsresultaten. De terugge lopen verkoopcijfers werden in de eerste plaats geweten aan het uitblijven van nieuwe mo dellen. Volgens diezelfde directie heeft de praktijk haar duidelijk in het gelijk gesteld. Sinds de compleet vernieuwde mid denklasser Mazda 626 op de RAI in februari zeer nadrukke lijk werd geïntroduceerd be staat er ruime vraag naar dit model. De meest luxueuze mo dellen hebben reeds levertij den tot augustus toe. Zoals ik al eerder heb geschre ven hebben de Japanners van deze 626 alleen de type-aandui ding overeind gehouden. Voor het overige is alles grondig in Mazda 626 de restauratie geweest. Andere carrosserieën, nieuwe 1,6 en 2,0 liter motoren, aandrijving verplaatst van achteren naar voren en een modernere aan kleding van binnen. Alles bij elkaar is het ook Mazda gelukt om zo'n leuke en gemakkelijk hanteerbare Japanse mid denklasser in elkaar te flansen. Er zijn drie modellen: een gewo ne sedan, een aantrekkelijke coupé en ongetwijfeld "moe ders mooiste": een vijfdeurs hatchback. Er zijn allerlei uit voeringen denkbaar. De prijs lijst begint bij een betrekkelijk sober aangeklede sedan (1,6 1) met vier versnellingen voor bijna 19 mille en eindigt bij een leuk luxueuze hatchback (2,01) met automatische versnel lingsbak voor 25Vfe mille. Ik koos voor een wat diepergaan- de rij-impressie een 1,6 liter se dan met vijf versnellingen die in de buurt van de 20 mille bi vakkeert. Met een gewicht van nog geen duizend kilo en 81 paardekrachten onder de mo torkap is zo'n auto natuurlijk vernijnig genoeg. Hij accelereert goed, laat zich in de versnellingen goed door trekken en kan een topsnel heid van tegen de 170 op de tel ler bereiken. Dat gebeurt wel in de vijfde versnelling, die enigszins verrassend geen overdrive is maar een gewone versnelling. Wellicht is het mede daaraan te wijten dat de resultaten aan de benzinepomp tegenvielen. Met een zo uitgeldende wigvorm en zulke leuke Cw-waarden (de coupé zelfs 0.34, maar de sedan toch altijd nog 0.36) had ik eer lijk gezegd wat beters ver wacht dan de 1 op 10 die ik na heel gewone ritten noteerde. Ik ken concurrenten die het be duidend beter doen. Deze Mazda 626 sedan is onge twijfeld een goed ogende, mo dern gestyleerde automobiel. De ruimte binnenin, waarop bij de eerste kennismaking in Japan nogal kritiek was, blijkt achteraf niet tegen te vallen. De stoelen zitten goed, de bank achterin heeft een nogal korte zitting, maar iedereen kan zijn benen net kwijt. Het interieur is smaakvol en tot in de puntjes afgewerkt, het in strumentarium is ook in deze simpele editie heel redelijk compleet. De schakeling gaat prettig, soepel maar niet te week. De besturing gaat bij la gere snelheden nogal zwaar, maar blijkt eenmaal op snel heid zijnde behoorlijk nauw keurig, al laat ze af en toe een tikkeltje vage indruk achter. De wegligging is zonder meer goed. Het comfort laat weinig te wensen over door de onaf hankelijke wielophanging rondom, de soepele vering en het geringe geluidsvolume. Al leen bij hoge toerentallen is de motor goed hoorbaar. De bagageruimte is ruim genoeg, ook netjes afgewerkt en ge makkelijk toegankelijk. Alles bij elkaar: een prettig te rij den, leuke middenklasser, waarvan alleen het verbruik aan de hoge kant is. Van de 2,7 miljoen personenautobanden die jaarlijks in Neder land worden verkocht dragen er meer dan 100.000 de merknaam "Gislaved". - "Nog nooit van gehoord", zullen velen zeggen. "Dat ligt niet aan hen maar aan ons", geeft directeur P.G.Chou- foer grif toe. Met vijf medewerkers bevolkt hij aan de Fokker straat in Zoetermeer het Nederlandse hoofdkwartier van deze Zweedse bandenfabriek. Overigens is de naam Gislaved willens en wetens wat in de scha duw gehouden. Want al in 1905 werden de eerste Zweedse ban den gemaakt in het kleine plaatsje Gislaved. Sindsdien zijn ze zonder veel aan de weg te timmeren langzaam groter gegroeid. Maar wel gestaag. Ze hebben nu eigen vestigingen in negen lan den. In Nederland sinds 1978. En ook hier hebben ze niets overijld wil len doen. Er was tijd en geld genoeg om rustig een dealernet op te bouwen. Op ongeveer 150 punten in Nederland worden nu Gisla- ved-banden verkocht. In geen enkele stad op meer dan één plaats. Zoals bij Oppelaar in Alphen en bij Berk in Leiden. Er werd tot nu toe ook weinig reclame gemaakt. De band jnoest het werk doen. Desondanks konden de Zweden nog een marktaan deel van dik vier procent bereiken. Maar daarmee kwamen ook de ambities. Het moet méér worden. Dus directer aandacht voor de consument. Zeker nu het assorti ment is aangevuld met de z.g. Speed 226-T. "Een HR-band voor een SR-prijs", zegt Choufoer. Het is een feit dat tal van grotere middenklasse auto's niet meer genoeg hebben aan een band in de klasse S. Die SR-banden zijn namelijk goedgekeurd voor snelheden die niet boven de 180 km per uur uitgaan en zulke wagens kunnen harder. En bijvoor beeld in Duitsland mogen ze dat ook. Maar als ze boven die 180 km per uur uit wilden moesten ze om veiligheidsredenen wel HR-banden onder de auto laten monte ren. Banden dus die tot 210 km per uur gaan. Dat zijn echter banden die door hun structuur vaak minder rijcomfort bieden en aanzienlijk sneller slijten. Daarom is de Speed 226-T van Gis laved - die door zijn rubbersamenstelling 190 kilometer per uur kan hebben zo'n passend aanbod. Temeer omdat hij meestal nog goedkoper uitkomt ook, althans ver geleken bij de gerenommeerde merken. De soms inferieure im portpartijen, die links en rechts voor een echt zacht prijsje wor den aangeboden, laat ik maar buiten beschouwing. En ik heb het ook maar niet over de kortingen - soms tot vijftig procent - die vrijwel overal worden gegeven. Wat dat betreft is de bandenhandel grondig verziekt. Net als op het moment de benzi- nehandel. In plaats van met normale vastgestelde prijzen te werken wordt grif met kortingen gesmeten. De ene nog hoger dan de ander. En voor de gewone man wordt het alsmaar ondoorzich tiger... Automobilisten die hun motorrijtuigenbelasting niet betalen moe ten niet alleen zorgen uit de buurt van controlerende fotocame ra's te blijven, ze moeten ook opletten dat zij niet tegen een bekeu ring oplopen. Zelfs een parkeerovertreding is dan voldoende. Want de politie stuurt alle bonnen op naar Apeldoorn, waar ze door de computer worden gecontroleerd. En wie niet aan zijn verplichtingen voor de wegenbelasting heeft voldaan kan op een fiks verhoogde "navordering" rekenen. De meesten van ons kennen wel de sterke verhalen over het ontdui ken van de motorrijtuigenbelasting. U weet wel: drie maanden betalen en dan weer drie maanden niet. Dan zou men ongrijp baar zijn voor de fiscus. Maar volgens te goeder naam en faam bekend staande belasting consulenten kan men dat beter vergeten. Wie aan de wegenbelas ting wil "verdienen" moet minimaal twee jaar ongesnapt rond rijden. Dus zonder foto en zonder bekeuring. Pas als men dat heeft volgehouden - en volgens die deskundigen ia de kans op slagen niet groot, de pakkans is althans vele malen groter heeft men voldoende financiële speling verkregen om een opgelegde boete zonder schade te voldoen. Want als men waar dan ook op de openbare weg rijdend of stil staand wordt betrapt wordt meteen het voorafgaande jaar bere kend, verhoogd met honderd procent. Met aftrek van het betaal de. Of er al of niet opzet in het spel is doet niet meer ter zake. Er wordt in elk geval gedoubleerd. Dat heeft het parlement nadrukkelijk zo gewild. ADVERTENTIE MET BLIJDSCHAP GEVEN WIJ KENNIS Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een legende: de totaal nieuwe Mazda 626. Met een ongekend temperament,voorwielaandrijving, zelf corrigerende stuurinrichting en een comfort dat in z'n klasse nauwelijks denkbaar is. U ziet hier de riante 5-deurs Hatch back. Een ideale combinatie van spor tief rijplezier en dagelijks gebruiksgemak. Maar u vindt bij ons in de showroom ook de 2-deurs Coupé en de 4-deurs Sedan. De auto's zijn leverbaar met naar keuze een 1.6 of 2.0 L motQr. De laatste is bijvoorbeeld goed voor 0-100 km/u in 10.2 sec. en een top van rondde 180 km/u. Menige sportwagen krijgt er blosjes van op de flanken. Het stuurgedrag is direct, licht en zonder valse reacties in de bocht.Uvoelt gewoon dat de baas bent over uw Mazda 626 in plaats van andersom. Terwijl u rijdt blijft het opvallend stil in En wat duurzaamheid betreft: e serie speciale dompelbaden (o.a. zmk- chromaat) voorkomt roestvormingvan binnenuit. Alles bij elkaar reden genoeg om een proefrit te maken in de nieuwe Mazda 626 die in Japan is gekozen tot auto van het jaar 1983. Wij heten u van harte welkom. Pnjzen: v.a. f 18.995.- ind BTW. Afleveringskosten f355,-. Prijswijzigingen voorbehouden. MÉÉR ALTTO. MINDER ZORGEN. MAAK EEN PROEFRIT IN DE NIEUWE 626 DORDRECHT (ANP) - In Dor drecht is een organisatie in het leven geroepen die moge lijk maakt dat uitkerings trekkers bij aankopen in win kelbedrijven 10 tot 30 procent korting krijgen. Werklozen en andere uitke ringstrekkers krijgen op ver toon van een bewijs van uit kering en tegen betaling van tien gulden een pasje. Met dit pasje krijgen zij bij tot dus ver 40 winkelbedrijven kor ting. Het is een initiatief van voorzitter Van Baaren van de stichting vrijwilligersor ganisatie Drechtsteden. Er zijn op het ogenblik ongeveer 400 pasjes uitgegeven. Van Baaren verwacht dat dat aantal alleen al in Dordrecht zal groeien naar 2000, maar hij mikt ook op interesse in de omliggende plaatsen. Ook het aantal winkeliers dat mee doet, stijgt. Sommige zaken mensen nemen volgens Van Baaren aan de regeling deel, omdat zij extra afzetmoge lijkheden zien, anderen vin den het een sympathieke ge dachte om mensen die het het hardst nodig hebben enig voordeel te bieden. Van Baaren had snel succes bij zijn rondgang langs bedrij ven, en zegt nu dat zijn actie zich als een olievlek lijkt uit te breiden. Negatieve reacties van middenstands-organisa ties heeft hij niet gehoord. Hij heeft veel verzoeken om in lichtingen gehad van buiten Dordrecht. Binnenkort kun nen de pasjeshouders ook goe deren kopen in het baanlo- zencentrum van de stichting vrijwilligersorganisatie. Dat zijn dan onder meer gerevi seerde huishoudelijke appa raten, fietsen, radiotoestellen en televisietoestellen. De vakcentrales FNV en CNV hebben verdeeld gereageerd op het Dordtse initiatief om uitkeringsgerechtigden met korting te laten winkelen. De FNV wijst het idee van de hand omdat daardoor een aparte maatschappelijke ca tegorie zou ontstaan. Het CNV daarentegen heeft 'geen enkel bezwaar' tegen het ini tiatief, zolang het zich tot plaatselijke activiteiten be perkt. Volgens CNV-hoofdbestuurder Terpstra is het op zichzelf geen goede zaak om een apar te categorie mensen te creë ren. Maar volgens hem is het geen bezwaar als het om plaatselijke activiteiten gaat, omdat daar betere selectie kan worden toegepast. De organisatie van onderne mers in het midden- en klein bedrijf KNOV waarschuwt tegen de actie in Dordrecht. De winkeliers doen mee in de hoop ondanks de slechte tij den wat meer klanten te krij gen en zo hun omzet te zien stijgen. Maar het geven van korting zal hun winst verder afromen, aldus een woord voerder. BRUSSEL (ANP) De Verenigde Staten hebben hun zes voor naamste bondgenoten laten we ten dat ze aan de economische topconferentie die eind mei in Williamsburg (Virginia) wordt gehouden diverse ministerscon ferenties over belangrijke inter nationale economische en finan ciële vraagstukken vooraf willen laten gaan. Als de regeringen van Canada, Ja pan, Groot-Brittannië, West- Duitsland, Frankrijk en Italië er mee instemmen komen de mi nisters van financiën van de ze ven landen en de ministers van economische zaken eind april af zonderlijk bijeen in Washington en Brussel. Daarna zou half mei nog een geza menlijke vergadering van alle ministers kunnen worden ge houden in Parijs, aldus het Ame rikaanse voorstel. Weg effenen voor topconferentie In de Europese hoofdsteden wordt het Amerikaanse voorstel be schouwd als een poging om ze kerheid te krijgen dat de maatre gelen waartoe eventueel op de top in Williamsburg wordt beslo ten ook zullen worden uitge voerd. 6 in de vorige topconferentie in Ver sailles werden ook afspraken ge maakt, maar daarvan kwam niet veel terecht doordat de VS het met hun Europese bondgenoten aan de stok kregen over zaken als de Siberische gasleiding, de Europese staalexport en de ex portsubsidies voor landbouw- produkten. In Brussel wordt verwacht dat de voorstellen van Washington op bezwaren uit de kleinere landen van de Europese Gemeenschap zouden kunnen stoten. In de Be nelux en in Ierland en Denemar ken voelt men er niets voor om buiten spel gezet te worden als het over de handel gaat, al was het alleen maar omdat de EG in principe een gemeenschappelijk handelsbeleid voert

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19