'Als't éven kan." Volksverzekering moet lappendeken vervangen Monsterverbond van verzekeraars Achtergrond De eerste „vingeroefeningen" van staatssecretaris Van der Reijden V) „Het meisje met het rode haar" van Ben Verbong vond ik een hele goeie en ook heel interessante film. „De stilte rond Christine M." van Mar leen Goris vond ik een heel interes sante en ook wel goeie film. De re censies van de Nederlandse filmcri tici over beide films waren ver deeld, en dat geldt ook voor de re censies van de Britse filmcritici, nu beide films kort achtereen de Lon- dense bioscopen hebben bereikt. Om een negatieve recensie over Christine M. te citeren: Milton Shulman schrijft in The Standard van 17 februari 1983 dat het argu ment van tjiannenhaat dat de drie vrouwen in de film ertoe brengt die arme Bram van der Vlugt te ver moorden en ontmannen, ook een rechtvaardiging zou zijn geweest voor de nazi's om de joden te ver moorden, voor Herodes om de kin dertjes te laten doden en voor het lynchen van negers, maar dat de film ongetwijfeld zal worden toege juicht door dezelfde vrouwen die tegen de sjah marcheerden en in ruil daarvoor de onderdrukkende maatregelen van de ayatollahs te gen de Iraanse vrouwen terugkre gen... Maar daar staat tegenover aai Geoff Brown van The Times zijn re censie besluit met de woorden dat Marleen Gorris' carrière in de ga ten gehouden dient te worden, ter wijl Patrick Gibbs van de Daily Telegraph zijn eerdere mening over de film („de meest meedogen loze feministenfilm die ik ooit zag"), eerder versterkt dan ver zwakt zag nu hij hem had terugge zien: „Mijn bewondering voor de zeer ingenieuze constructie die met grote vakkundigheid is aangepakt. „Hij vindt de film „uitstekend ge schreven en uitstekend geacteerd door een talentvolle groep acteurs, die men onrecht zou aandoen door er namen uit te lichten. Een verba zingwekkend talentvolle eerste film derhalve, en een sterke greep van de nieuwe distributeur, Cinema of V/omen". Me dunkt... „Het meisje met het rode haar" heeft in Amerika „niks gedaan", zoals dat heet, in België evenmin, in Duitsland en Noorwegen kreeg de film weer veel meer bijval, maar geen van de Oostbloklanden heeft tot nu toe toegehapt, ondanks het feit dat Hannie Schaft een commu nistische verzetsstrijdster was en zij wel op postzegels van de DDR is afgebeeld. Vreemd? Of veelbeteke nend? In Nederland was de film een groot succes (700.000 toeschouwers), en de recensies van „The Girl with the Red Hair" in de Engelse zondags bladen van deze week zijn ook heel hoopgevend. David Castell van The Sunday Telegraph spreekt van „een voortreffelijke eerste film van Ben Verbong", vindt Renee Souten- dijk „meeslepend", de regie „uitste kend", maar de beste recensie komt toch van David Hughes in The Sun day Times: „Zoals de zaken er nu voor staan", begint hij,pullen maar zeer weini gen van ons „The Girl with the Red Hair" te zien krijgen. Maar als de mensen wisten wat ze te zien kre gen, zouden velen de film willen zien". De film heeft veel tegen, vervolgt hij: „Hollands, ondertitels, artis tiek, spelend in 1945, onbekende ac teurs, ingetogen,' somber en waarachtig. Toch is het geen art house-film, maar een zo bescheiden kunstwerk dat ik er zeker van ben dat volle zalen zouden worden geë motioneerd (en naar ik hoop ook zullen worden geëmotioneerd) door de tragedie van alledaagse he- roiek, die met zoveel hart en zo eco nomisch wordt verteld, en dat zij ook geraakt zouden worden door de schoonheid waarmee het thema werd verwezenlijkt". Vervolgens geeft David Hughes in twee alinea's de inhoud van de film weer, waarbij het opvalt dat alle Nederlandse namen foutloos wor den gespeld: zelfs Renee Soutendijk met een ij met puntjes. Dat geldt overigens ook voor de Sunday Tele graph: Ben Verbong, Theun de Vries, Peter Tuinman, Theo van de SancLe (de cameraman, wiens op merkelijke camerawerk wordt ge prezen), Hannie Schaft, ze worden allemaal feilloos gespeld. David Hughes schrijft dat de film zonder dialectische nadruk veel dingen belichaamt die we van- daag-de-dag moeten weten (en voe len) met betrekking tot onze om gang met de dood, de nog niet aan geboorde extremen in onszelf, de fi losofie van het individuele verzet tegen regimes en zelfs tegen stand punten die onverdraaglijk zijn. Al die dingen, schrijft Hughes, weet regisseur Ben Verbong duidelijk te maken met een visuele magie die volslagen nieuw is voor het oog. Als in een droom die de realiteit versterkt, selecteren zijn beelden de essenties van kleur: een pluk rood haar, een gifgroen strookje gras, bloed - terwijl hij de rest van de film in het sepia van de herinne ring dompelt of hard aanzet in het zwart en wit van een plotselinge dood... Enzovoort enzovoort. David Hughes besluit met de zin: „Try to make sure is comes to your local" - Probeer ervoor te zorgen dat de film in uw plaatselijke bioscoop komt! Hear, hear!, zou ik daaraan willen toevoegen, oftewel: zo is het maar net! door Kees Cornelisse De gezondheidszorg in Nederland is erg goed, maar ook erg duur. In vergelijking met andere landen staat ons land wat de kosten betreft aan de wereldtop. Een belangrijke oorzaak ligt in de ongebreidelde groei die de gezondheidszorg door de ja ren been beeft doorgemaakt. Of, zoals dr. L.J.M.C. le Blanc, directeur van de rijksbegroting, het eens formuleerde: "Een mooi systeem, zeer dnur, zeer on doelmatig en buitengewoon ongecontroleerd. Een produkt van een voorbije periode. Een systeem dat werd opgezet, ge zien een vertrouwenwekkende ervaring en in de verwachting van voortgaande hoge economische groei. Het is het succes verbaal van de Westerse verzorgingsstaten". Kortom: het mes moet er in, de bestaande structuur van de ge zondheidszorg moet op de helling. Het kabinet-Lubbers heeft al een eerste aanzet gegeven: tot en met 1986 moeten de uitga ven in de gezondheidszorg met zes miljard gulden omlaag; daarna mogen de kosten niet meer groeien. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) heeft aan dit plan een per soonlijke ambitie toegevoegd. Hij wil een volksverzekering op poten zetten, die de bestaande lappendeken van ziektekosten verzekeringen moet gaan vervangen. Volgens de staatssecre taris kan het allemaal beter en goedkoper. Van der Reijden is overigens de eerste niet. De gedachte om de bestaande ziektekostenverzekeringen aan te pakken, leefde al bij de voormalige staatssecretaris van volksgezondheid Hendriks (kabinet-Den Uyi 1973-'77), bij de Ziekenfondsraad en bij de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, die vorig jaar met een voorstel kwam voor een algehele volks verzekering met eigen bijdragen. Dat voorstel heeft de ideeënwereld van staatssecretaris Van der Reijden niet onberoerd gelaten. Kort na zijn aantreden pre senteerde hij een soortgelijk plan, dat in de gelederen van ziekenfondsen en bij particuliere verzekeraars een soort scho keffect teweeg bracht. Sindsdien is de discussie over de volks verzekering in een stroomversnelling geraakt. In die discussie heeft Van der Reijden in elk geval met twee problemen te kampen: de vrijwillige ziekenfondsverzekering is niet meer betaalbaar en het volledige ziekenfondspakket is niet meer te handhaven. GPD-redacteur Kees Cornelisse schetst de plannen van de staatssecretaris en de reacties daar op van ziekenfondsen en particuliere verzekeraars. Staatssecretaris Van der Reijden: beter en goedkoper. (tot» gpd> Splits de ziektekostenver zekering in drie delen: een verplicht „pakket beperkte volksverzeke ring", een verplichte „basispakketverzeke ring" en een aanvullen de verzekering. In die delen zitten achtereen volgens 40, 30 en 30 pro cent van de kosten van de gezondheidszorg. Dat is de hoofdlijn op het departement van wel zijn, volksgezondheid en cultuur, waar de herzie ning van het verzeke ringsstelsel voor de ge zondheidszorg wordt voorbereid. De "drie trapsraket" van staatsse cretaris J. P. van der Reijden heeft de discus sie al flink op gang ge bracht. Wat tot dusver aan details is be kend geworden betreft de stand van februari. Inmiddels denkt, praat en schrijft men op het mi nisterie in Leidschendam ver der. In mei moet er een nota bij de Tweede Kamer komen. Daarom ook liet Van der Reij den weten dat het „eerste vin geroefeningen" betreft, waar aan nog geen conclusies kun nen worden verbonden. Duidelijk is wel dat in de voorlo pige opzet inderdaad de ver schuivingen tot stand komen die velen wenselijk vinden om de lasten evenrediger te verde len. Mensen met lagere inko mens zullen minder premie moeten betalen dan ze nu doen en mensen met hogere inko mens komen voor hogere kos ten te staan. Er is nog een andere verschui ving: in het plan-Van der Reij den betalen werkgevers geen ziektekostenpremies meer. De werkgevers betalen nu de helft van de verplichte ziekenfonds premies en de volledige pre mie voor de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (zware geneeskundige risico's zoals het verblijf in een verpleegte huis). Het gaat om een jaarlijks totaal van zeker 12 miljard gul den. Wat gaat er met dit geld gebeuren? Plannen gebundeld De grote lijn die Van der Reijden volgt, is een bundeling van tot dusver gepresenteerde plan nen. De eerste moot is een „be perkte volksverzekering" voor iedereen, die door het zieken fonds zal worden verzorgd. In deze verzekering komen de „zware risico's" (zoals verple ging in een ziekenhuis), waar van de overheid het noodzake lijk vindt dat ze collectief wor den geregeld. Veel van de hui dige awbz zal hierin worden ondergebracht. Dit deel ziet er dan verder uit als alle bestaande volksverzeke ringen: alle inwoners zijn van rechtswege verzekerd en beta len een premie naar draag kracht. Er zal ook een een ei gen bijdrage worden gevraagd maar hoe groot die wordt is on bekend. Wa-verzekering Dan is er de „verplichte verzeke ring", ook voor iedereen. Van der Reijden noemt dit een „ba sispakket". Het zal eveneens moeten bestaan uit verplicht te verzekeren risico's. Uitgangs punt is dat voor verzekerden fi nanciële catastrofes moeten worden uitgesloten. Het is het zelfde idee als bij de verplichte wa-verzekering voor de auto mobilist. Voor (een deel van) de betaling denkt de staatsse cretaris aan een opslag op de premie voor de „volksverzeke ring". Ook bij deze verzekering zal een eigen risico (een ander woord voor eigen bijdrage) worden ondergebracht om on nodige vraag te kunnen beta len en, tegelijkertijd, te beper ken. De uitvoering moet in handen komen van particulie re vezekeringsmaatschappijen. Het derde deel heet „aanvullen de verzekering". Die kan alle verstrekkingen omvatten, waarin de twee eerste (ver plichte) onderdelen niet voor zien. Iedereen is vrij een aan vullende verzekering af te slui ten. De premie moet een nomi naal bedrag (dus geen percen tage van het inkomen) per ver zekerde worden, zoals dat nu ook bestaat bij de particuliere verzekeringen. Van der Reij den wil het aangaan van een „eigen risico" toestaan. Ook deze verzekering zou in han den moeten komen van de par ticuliere verzekeraars. Verschuivingen Hoewel de cijfers niet „hard" zijn, staan in het voorlopige plan (dat dus nog wel zal wor den veranderd) rekenvoorbeel den waaruit flinke verschui vingen blijken: zo zullen al leenstaande ziekenfondsverze kerden (werknemers) met een inkomen van f 30.000 per jaar ruim duizend gulden minder gaan betalen. De nieuwe opzet houdt namelijk rekening met de gezinssamenstelling: ge trouwden met twee kinderen en een zelfde inkomen moeten f945 méér betalen dan ze nu aan het ziekenfonds kwijt zijn. Wie nu particulier verzekerd is zal méér moeten betalen: dat verschil varieert naar inkomen en gezinssamenstelling van 0,6 tot 2 procent van dat inkomen. Grotere dalingen wachten in deze plannen de vrijwillig ver zekerden en de bejaarden. De premies voor deze verzekering zijn nu verhoudingsgewijs hoog, vanwege de „zware risi co's". Voor de laagste inko mensgroepen zijn er daarom nu de zg. premiereducties, be taald door de overheid. Vooral bejaarden zouden wor den gedupeerd als de overheid haar bijdrageregeling geheel afschaft, een bezuinigings maatregel waarop Van der Reijden kennelijk mikt. Het gaat om een totaal van bijna twee miljard gulden per jaar voor de vrijwillige- en de be jaardenverzekering. Concurrentie De „verplichte verzekering" moet betaalbaar zijn voor de laagste inkomens. Het gaat om een gedeeltelijk procentuele premie en een gedeeltelijk no minale premie (voor ieder ge lijk bedrag). Door daar tussen te schuiven, moet het mogelijk worden ongewenste inkomen seffecten te beperken. De no minale premie moet worden betaald aan de desbetreffende (particuliere) verzekeringsin stelling en kan per instelling verschillen. Daarbij kunnen die instellingen onderling bUj- Ook moeten verzekerden een verlaagde premie kunnen beta len als zij een hoger eigen risi co verkiezen. In de nominale premie wordt het verschil in ziekterisico tot uitdrukking ge bracht, gemeten naar de ge zinssamenstelling. Voor de aanvullende verzekering (derde deel van het stelsel) zal een nominale premie worden geheven, die per verzekeraar verschilt. Ook de inhoud van dit aanvullende pakket en het eigen risico dat de verzekerde kiest, zullen op de premie van invloed zijn. Omdat de verze kerden grote invloed hebben op het gebruik van deze (niet- noodzakelijke) verstrekkin gen, zullen hiervoor geen re gels gelden. Kosten De kosten van de ziektekosten verzekering (ziekenfonds en particulier) worden voor dit jaar te geschat op f31 miljard. De kosten van Van der Reij- dens „drietrapsraket" bedra gen: volksverzekering onge veer f12,5 miljard; verplichte verzekering ongeveer f 9,5 mil jard; aanvullende verzekering ongeveer f 6 miljard. Het premieplichtig inkomen van de volksverzekering wordt in totaal op 210 miljard gulden geschat; berekend is dat een premiepercentage van onge veer 7,5 nodig zal zijn. Dat is dus een opbrengst van ruim 15,5 miljard gulden: 3 miljard gulden méér dan de kosten. Dat geld wordt „overgehe veld" naar de verplichte verze kering, waarvan de kosten, zo als gezegd, f 9,5 miljard bedra gen, maar de premie-op brengst op zes miljard gulden wordt geschat. Hoe het er allemaal concreet gaat uitzien moet blijken uit de de finitieve nota die Van der Reij den binnenkort aan de Tweede Kamer zal sturen. Waarschijn lijk zal dat stuk alleen de hoofdlijnen voor een nieuw stelsel bevatten. Er zal niet in staan welke risico's in welke pakketten worden opgeno men, dat komt later. De staats secretaris moet hierover advies vragen aan de Sociaal-Econo mische Raad, de Ziekenfonds raad en de Nationale Raad voor de Volksgezondheid. Die adviezen zouden dan in de loop van 1984 binnen moeten zijn, waarna het ministerie kan gaan werken aan een ontwerp voor een nieuwe financierings wet op het gebied van de ziek tekostenverzekering. Van der Reijden mikt erop dat het nieu we stelsel in 1986 wordt inge voerd, omdat daarna de kosten van de gezondheidszorg niet meer zouden mogen groeien. ADVERTENTIE j Echte Boter, die laat je niet schieten, '-'-v i Als 't éven kan. Want waar blijf je als zelfs de echt lekkere dingen geschrapt worden? Bovendien is Echte Boter lichter verteerbaar. Er zitten natüürlijke vitaminen in. Daarom mag Echte Boter hoog op uw boodschappenlijstje blijven staan. Zo is het toch? De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) en het Kontaktorgaan Landelijke Organi saties van Ziektekostenverzekeraars (KLOZ) slo ten onlangs een "monsterverbond" om de kosten van de gezondheidszorg gezamenlijk te lijf te gaan. Bij die gelegenheid werd een aantal grafie ken gepresenteerd, waaruit moest blijken dat, als het zo doorgaat, de kosten van de gezondheids zorg over enkele jaren niet meer zijn op te bren gen. Bijvoorbeeld: het aantal bejaarden zal in 1990 ten opzichte van 1960 zijn verdubbeld; in die periode zullen de 65-plussers vier en een half maal zo duur zijn geworden als mensen die jonger zijn dan 65 jaar. Tot nu toe kosten 65-plussers de zie kenfondsen onevenredig veel geld. Dat kunnen ze straks niet meer opbrengen, evenmin als de kos ten van de vrijwillige verzekering. Deze verzeke- ringsvorm (anderhalf miljoen aangeslotenen, on der wie kleine zelfstandigen en bijstandstrek kers) dreigt dan ook begin volgend jaar uit el kaar te vallen. Daarom wil staatssecretaris Van der Reijden de vrijwillige verzekering overhevelen naar de niet- winstbeogende ziektekostenverzekeraars. Nogal verrassend zijn de particuliere ziektekostenverze keraars - samen met de ziekenfondsen - echter met een tegenplan gekomen. Zij willen f180 miljoen overbrengen naar de kas van de vrijwillige ver zekering: dat is ongeveer het tekort. Op die ma nier zou de vrijwillige verzekering ongewijzigd kunnen worden voortgezet. Verder willen de ziekenfondsen en particuliere ver zekeraars samen de problemen in het bestaande stelsel van de gezondheidszorg gaan aanpakken. Daarvoor wordt een gezamenlijke projectorgani satie op poten gezet die nog dit jaar met een stu die moet beginnen. Het is evenwel nog onduide lijk wanneer de resultaten van die studie kunnen worden .verwacht. Dat klemt des temeer omdat de particuliere verze keraars en de ziekenfondsen nogal verschillend denken over de volksverzekering-nieuwe-stijl. De ziekenfondsen bijvoorbeeld streven naar een uit voering-in-fasen van de volksverzekering, met een premie naar draagkracht. De particuliere verzekeraars voelen daar weinig voor. Inmiddels is wel duidelijk geworden dat staatsse cretaris Van der Reijden niet zit te wachten op een langdurige studie van de verzekeraars. Hij staat in principe positief tegenover het geopperde reddingsplan voor de vrijwillige verzekering. Maar een stelselwijziging moet er, meent hij, snel komen. Van der Reijden zal zich waarschijnlijk dan ook niet door ziekenfondsen en/of particuliere verze keraars voor de voeten laten lopen. Hij mikt op een politieke beslissing en gaat ervan uit dat de verzekeraars in het verleden al teveel kansen heb ben laten liggen om tot een kostenbeheersing te komen. Het onlangs gesloten "monsterverbond"' van twee partijen, die in wezen met zo gelukkig zijn met de plannen van de staatssecretaris, doet daar weinig aan af.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17