Damesploeg langs Verenigde Staten Kruize stelt winst veilig Europese Commissie moet worden versterkt 'Homeopathie is duivels Be Fair moet afhaken: 0-3 LSW verslaat Ter Leede: 3-0 Overwerk voor grootmeesters Aanbevelingen in rapport: Na herindeling Friesland Kamer wil uitleg financiële gevolgen Bunschoter dominee: WOENSDAG 13 APRIL 1983 PAGINA 15 ALPHEN AAN DEN RIJN - Be Fair komt niet langer in aan merking voor de titel in de za terdag tweede klasse B. De Waddinxveense ploeg haakte gisteravond definitief af door kansloos te verliezen van het laaggeklasseerde RWH. In Ridderkerk ging Be Fair met 3-0 ten onder. Het in degradatiegevaar verke rende RWH toonde zich agressiever dan Be Fair en kwam verdiend aan de twee punten. In de eerste helft nam de thuisploeg na 25 mi nuten een 1-0 voorsprong door Eric den Hartog. Na de hervatting schoot Rob Older- man nummer twee in de tou wen en opnieuw Eric den Hartog maakte het karwei af: 3-0. Be Fair kwam weliswaar met regelmaat tot offensieve daden, maar echt gevaarlijk werd het voor RVVH nooit. Beker Alphense Boys leverde giste ren een knappe prestatie door RCL het bekertoernooi uit te kegelen. De Alphense tweedeklasser zegevierde met 1-2. Cees Ruis nam de enige treffer van de Leider- dorpse zaterdageersteklasser voor z'n rekening. Nic Ver woerd en Ton van der Laan zorgden er met hun produk- tie voor, dat Alphense Boys een ronde verder kwam in het KNVB-bekertoernooi. Afdeling ZLC - Sleutels 1-0 ZLC boekte gisteren op eigen veld een even verdiende als nuttige 1-0 zege op Sleutels. Beide teams zijn nog niet vei lig in de klasse waar straks ongetwijfeld drie ploegen het loodje moeten leggen. ZLC legde de basis voor de winst in de eerste helft. Na tien minuten verlengde Jan van Tongeren op beheerste wijze een corner en dat bete kende 1-0. Daarna drong ZLC fel aan, maar zowel Fred Pleijter als Joop de Boer als ook Roel Pegt zagen hun in zetten door de lat gekeerd. Na de rust zette Sleutels alles op alles om gelijk te maken. Zelfs zonder de geblessseerd geraakte doelman Van Hal (spits Van Tongeren moest onder de lat) klaarde ZLC het karwei eenvoudig. LEIDEN - De damesvoetbalteams van KRV en LSW '70 plaatsten zich gisteren voor de halve finales van het bekertoernooi van de afdeling Leiden. Met name de overwinning van LSW op het in de interregionale klasse spelende Ter Leede was op vallend. Voor rust werd niet gescoord, maar na de pauze speelde LSW Ter Leede van de mat en drukte dat ook uit in drie doelpunten. Jorien Juf fermans Jolanda Spuy en Megchel van Es waren verantwoordelijk voor deze doelpunten. KRV ondervond in de andere kwartfinale veel tegen stand van het Langeraarse Altior. De eerste helft verstreek zonder dat er gescoord werd. Wel stuitte een inzet van KRV-speeister Trudy de Vreugd af op de paal. Na rust was het Arien Schaap, die het Katwijkse team middels een schot vanaf de vleugel de halve finale bin nenloodste. De wedstrijd Hazerswoudse Boys- Lugdunum werd afgelast. Wel door ging de strijd tussen Stompwijkse Boys en Sleutels. Stomp- wijkse Boys won dit duel met 2-0 dankzij twee treffers van Marjan van Rijn. KOEALA LOEMPOER (ANP) Nederland heeft vanochtend in alle vroegte een forse stap gezet in de richting van de halve finales van de strijd om de wereldbeker in Koeala Loempoer. Een doelpunt, uit een strafcorner van Fieke Boekhorst halverwege de twee de helft, was voldoende om het gevreesde Verenigde Staten op afstand te houden. De overwinning met 1—0 was slechts een flauwe afspiegeling van het enorme veldover- wicht, dat Oranje vrijwel gedurende de gehele wedstrijd had. Net als tegen India (2-1) en Schot land (0-0) wilden de verlossende doelpunten maar niet komen. Nederland heeft nu vijf punten uit drie wedstrijden en twee pun ten voorsprong op de Verenigde Staten, dat net als Nederland nog tegen Australië (zonder verlies- punten) moet aantreden. Na een rustdag speelt Nederland vrijdag tegen de Australische dames. De wekker liep vroeg af in de ho telkamers van de Nederlandse speelsters. Om half vijf klonk er al luid gezang door de gangen ter ere van de veijaardag van Irene Hendriks. De warming up in het Tun Razak-stadion, dat slechts weinig toeschouwers tot nu toe weten te vinden, vond plaats in het pikkedonker. Zelfs rond het aanvangstijdstip was de scheme ring nog niet geheel opgetrok-_ ken. Daarentegen was de tempe ratuur (rond de twintig graden) wel bijzonder aangenaam om te spelen. Gijs van Heumen had een wijziging aangebracht in de basisopstelling. Hij liet Annelies Kaptein buiten de ploeg, gaf Aletta van Manen de rechtsbui tenplaats en posteerde Carina Benninga als rechter verdedig ster. Vooral laatstgenoemde speelde een prima partij. De ge blokte speelster van HGC scha kelde de gevaarlijke Char Morett volledig uit. "En dan te beden ken, dat ik van haar nog les heb gehad op de universiteit van Norfolk in Virginia, toen ik een jaar in /Vmerika verbleef', zei Benninga, die pas haar tweede interlandwedstrijd speelde, glunderend. Met een fel stuwend middenveld (Elsemieke Hillen had deze keer een vrije opdracht en dat ligt haar toch het beste) werden de Amerikaanse speelsters direct op eigen helft teruggedrongen. Van Heumen, die overigens dui zelig was opgestaan en zich alles behalve lekker voelde, had tevo ren zijn hoop op de strafcorners gevestigd. Niet voor niets liet hij daar nog eens extra op oefenen. De Nederlandse aanvalsgolven leverden inderdaad een hele rits korte hockslagen op. In het eer ste kwartier mocht Fieke Boek horst maar liefst zes keer aanleg gen. Daar bleef het echter veelal bij. Door matig aangeven (Hillen) en stoppen (Van Doorn) kwam de werkloze Helmondse gymnas- tieklerares vrijwel niet aan een gericht schot toe. Na vijf misluk kingen nam Irene Hendriks het aangeven van Elsemieke Hillen over. Haar optreden bleef voor de rust echter tot een keer be perkt. Eerder haalde Anita Miller een maal de bal van de doellijn weg en zag Marjolein Eysvogel een rebound wegschampen. Pas bij de achtste Nederlandse strafcorner moest doelvrouw Gwen Cheeseman voor het eerst zwichten. Eindelijk vond Fieke Boekhorst, die nu wel de tijd had te mikken, een gaatje (1-0). Kort daarop wisselde Van Heumen de nog niet geheel fitte Sandra le Poole voor Annelies Kaptein en maakte Marjolein Eys vogel plaats voor Eveline Kuik. Dicteren Hoewel Nederland het spel bleef dicteren kwam de Verenigde Staten toch wat vaker in de buurt van het doel van Monique Broere, die eenmaal volkomen onnodig een strafcorner weggaf door de bal buiten de cirkel weg te trappen. Zes Amerikaanse strafhoekslagen bleven zonder nadelige gevolgen voor Oranje, dat in de slotfase nog dicht bij een tweede treffer was. Een mag nifieke scoop van Elsemieke Hil len bracht de met haar laatste krachten sprintende Aletta van Manen in schitterende stelling. In plaats van zelf hard in te schie ten gaf ze de bal te laat af aan Eveline Kuik, die er toen niets zinnigs meer mee kon doen. BOXTEL (ANP) - Het Nederlands hockeyteam heeft gis teravond in Boxtel in een slecht duel de interlandwed strijd tegen België met 3-2 gewonnen, na een ruststand van 1-2. Het was de eerste van de acht wedstrijden in de "promotietournee" een nieuwe opzet in de aanloop naar een belangrijk hockeytoernooi. Het eindpunt is deze keer de strijd om het Europees kampioenschap voor lan denploegen van 18 tot en met 28 augustus in Amstelveen. Roderik Bouwman houdt de Belg Patrick Remy op afstand. Oranje won met 3-2. (Foto ANP) VELDEN (ANP) - Na de tiende op de 47e zet remise overeen. De partij in de schaaktweekamp tus- stand werd daardoor 5-5. sen de Westduitser Robert Hüb- Vassili Smislov uit de Wanneer de verlengingsronde ook Sowjet-Unie is een verlenging van vier partijen noodzakelijk geworden. De grootmeesters kwamen gisteren in Velden in de eerder afgebroken tiende partij geen beslissing oplevert, beslist het lot wie zich plaatst voor de halve finales van het kadidaten- toernooi om het wereldkam pioenschap. Wim van Heumen voorziet een zwaar jaar voor zijn selectie. De als altijd op de achtergrond blij vende coach stelde dat in de af gelopen drie jaar het peil met ten minste evenveel klassen is geste gen, met alle daartoe behorende belastingen zowel fysiek als maatschappelijk. Hij kan zich dan ook duidelijk vinden in de huidige trainings- en voorberei- dingsopzet. Hij onderkende ech ter wel een heel andere moeilijk heid. "Ik weet, het is alleen mijn probleem, maar ik heb zoveel er- i varen spelers in mijn ploeg dat ik soms niet weet wie ik moet op- stellen. Dat bevordert wel weer de concurrentiestrijd, waardoor de motivatie voor eendaagse wedstrijden, zoals nu tegen Bel gië, sterker is". Vorig jaar mei in Brussel was de inspiratie er stellig niet, met het gevolg een nederlaag van 1-2 in een partijtje "zomeravondhoc- key" in de 75ste confrontatie met België. In Boxtel stond Neder land in de 76ste ontmoeting met een basiselftal op het kunstgras veld, dat in totaal 829 'caps' her bergde. Alleen Jan Carel Jennis- kens (rugblessure) ontbrak. De laatste minuut bracht meer op winding teweeg dan de voor gaande 69. Toen namelijk sloeg, ae overigens onzichtbare aan voerder, Ties Kruize raak uit Ne derlands derde strafhoekslag. De bal kwam tot rust boven de plank, en dus te hoog. De West- duitse arbiter Kraft besloot zijn uiterst matige optreden met een disputabele beslissing: doelpunt. De Belgen vormden een geel cor don om de Westduitser die ten slotte collega Seidler om raad vroeg. Toen hij opnieuw naar het midden wees, stormde ook coach Armand Solie op hem af. Zaterdagvoetbal Tweede klasse B Spirit - DOTO 3-2, RWH - Be Fair 3-0. Vierde klasse B (west I) WRA Aristos 1-4. Vierde klasse B Unicum DSVP 0-0. Afdeling zaterdag ZLC - Sleutels14-22 Voorschoten14-21 Kagia-14-18 Leiden15-18 TAW14-16 ZLC 15-14 Sleutels13-12 Alphia13-12 GWS 14-11 WSB16- 9 Abbenes14- 3 DEN HAAG (ANP) - De positie van de voorzitter van de Europe se Commissie zal moeten wor den versterkt. Dit is nodig om de commisie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, beter te laten functioneren. De commissie moet vooral beter be stand worden tegen de pogingen van de nationale regeringen van de EG-staten om haar te beïn vloeden. Deze aanbeveling wordt gedaan in het rapport "De Europese Ge meenschap: vooruitgang of ver val", opgesteld door vijf institu ten die zich bezighouden met de bestudering van de internationa le betrekkingen. Het functioneren van de Europese Commisie moet worden verbe terd, schrijven de opstellers. De sleutel hiertoe is de versterking van de positie van haar voorzit ter, momenteel de Luxemburger Gaston Thorn. Hij moet bijvoor beeld het laatste woord krijgen bij de benoeming van individue le commissieleden. Volgens het rapport is op dit mo ment de positie van de commis sie verzwakt door het binnen sluipen van allerlei nationale in vloeden. Dat gebeurt onder meer via de benoeming van de com missieleden. De samenstellers van het rapport constateren dat West-Europa aan Schietpartij Delft DELFT (ANP) Na een maandag door de Delftse politie afgeno men getuigenverklaring is ko men vast te staan dat de ver dachte van de schietpartij in het Delftse cafe "'t Koetsiertje", de 27-jarige Cevdet Yilmaz op vrijdagavond 18 maart in een ander Delfts cafe na een ruzie enkele bezoekers heeft be dreigd. Hierbij zou hij een wa pen hebben getrokken. IKV -demonstratie MILHEEZE (ANP) - Het IKV on derzoekt of de landelijke anti- kernwapendemonstratie op 29 oktober bij het vliegveld De Peel kan worden gehouden. Het stre ven is, aldus IKV-secretaris Fa- ber, er in ieder geval op gericht om de overlast voor de plaatselij ke bevolking bij een eventuele landelijke demonstratie zo veel mogelijk te beperken. het afglijden is, en dat het be staan van de EG wordt bedreigd. Volgens hen kan er niets voor in de plaats worden gesteld als de gemeenschap verloren zou gaan. Een terugval in nationale poli tiek achten zij niet gewenst. De opstellers zijn ook van mening dat de EG zich niet langer mag verschuilen achter de Verenigde Staten, maar moet streven naar een grotere Europese identiteit binnen de NAVO. Het Europese Parlement stemt in met een plan voor een nieuwe Europese acte, dat beoogt de Eu ropese samenwerking krachtiger te maken. Dat het plan voor een nieuwe Eu ropese acte binnen afzienbare tijd werkelijkheid zal worden is niet te verwachten. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer vindt de onzekerheid voor de Friese gemeenten na de herindeling bijzonder groot. Minister Koos Rietkerk (binnenlandse zaken) moet vandaag eerst opheldering ver schaffen over de financiële gevolgen voor de gemeenten. Dat zei de Tweede Kamer gisteren bij het begin van de begrotingsbehan deling van het wetsontwerp Gemeentelijke Herindeling Friesland. On der de ogen van tientallen Friese belangstellenden betoogden de frac ties dat men grote zorg heeft over de geldzorgen van de gemeenten. De hele Tweede Kamer wil voorkomen dat gemeenten in de problemen komen na de herindeling. De felste kritiek kwam van CDA-woord voerder Mateman. Deze zei dat in het land de wildste verhalen de ronde doen over alle financiële proble men van heringedeelde gemeenten. Ook PvdA-woordvoerder Rienks bespeurde de neiging dat de wetgever niet vooraf in een vroeg stadium de financiële gevolgen wilde verken nen. Doordat die gevolgen niet tijdig gesignaleerd worden, heeft de Kamer onvoldoende kennis. De Kamer moet die informatie krijgen, betoogde Rienks. Na afloop klopt er vaak niks van voorspellingen. De partijgenoot van de minister, Huub Jacobse van de WD, stelde dat de rekenmeesters wat betreft eerdere herindelingen als West-Friesland en Zuid-Limburg duidelijk tekort waren geschoten. Friese spelling De meerderheid van de Tweede Kamer is van mening dat de namen van Friese gemeenten ook best in de Friese spelling mogen worden vastge steld. Dat bleek gisteren bij het debat over de gemeentelijke herinde ling van Friesland. De PvdA heeft al per amendement gevraagd om meteen bij wet vast te stellen dat drie Friese gemeenten Littenseradiel, Boarnsterhim en Skarsterlan mogen heten. Tot nu toe wil minister Rietkerk (binnenlandse zaken) dat vermijden: hij houdt het op Litten- seradeel, Boornsterhem en Scharsterland. Op SGP en GPV na is de Kamer van mening dat de Friese gemeentebe stuurders zelf mogen weten welke officiële naam ze in het Fries dan wel Nederlands willen voeren. De CDA-er Mateman zei „Alle kansen aan het Fries". Voor D'66 was de „moeilijke uitspreekbaarheid" geen be zwaar, zoals Rietkerk had aangevoerd. Kamerlid Van Rossum van het SGP beklaagde zich over de correspon dentie die hij de laatste tijd kreeg „in een taal die zeer duidelijk van het Nederlands verschilt en die in de meeste gevallen niet van een Neder landse vertaling was voorzien". De schrik was hem om het hart gesla gen. Friese gemeenten gaan volgens hem tegen elkaar opbieden in het bedenken yan onuitspreekbare namen. Daar moet een rem op, aldus het kamerlid. Hij is bang dat in Friesland „het water opening" krijgt. Een klein gaatje is genoeg om een dijkdoorbraak te veroorzaken, zo waarschuwde hij voor het al te uitbundig toelaten van het Fries in de naamgeving.... Binnen de christelijke gerefor meerde kerk van Bunschoten is enige beroering ontstaan naar aanleiding van een artikel van de plaatselijke predikant P. J. Kok in het kerkblad van deze ge meente. De dominee viel in dat artikel de homeopathie aan en noemde die 'duivels'. Christenen zouden hun heil om van ziekte te genezen niet in deze middelen mogen zoeken. Toen een lid van de christelijke ge reformeerde kerk, Rita Malen stein, een reactie op de veroorde ling door haar predikant schreef, werd deze niet opgenomen in het volgende nummer van het blad. Rita Malenstein hangt de genees wijze van de homeopathie zelf aan en heeft er veel baat bij. Een plaatselijk onafhankelijk nieuwsblad van christelijke sig natuur, dat het artikel van ds. Kok had overgenomen, weigerde onder invloed van de predi kant het ingezonden stuk van mevrouw Malenstein eveneens. De dominee beweerde in zijn ver haal, dat de kruiden, waarvan de homeopathie gebruik maakt, door demonische krachten zijn bezworen. Mevrouw Malenstein daarentegen zegt, dat voor haar kruiden gewoon kruiden zijn. Het enige wat zij wilde was, een andere mening tegenover die van de dominee zetten. "Dat dit zou worden geweigerd, had ik nooit gedacht. Ik heb te gen de dominee gezegd: wij zit ten hier toch niet in Rusland. Ie dereen mag toch vrij zijn mening zeggen. Maar hij bleef volharden in zijn standpunt". In Bunschoten werken twee fysio therapeuten met homeopathi sche middelen. Zij passen tevens acupunctuur toe. Ook daarop was de aanval dominee Kok ge richt. Fysiotherapeut Gottmer: "Uitlatingen van dit niveau zou den kunnen betekenen, dat in Bunschoten mensen afzien van dergelijke behandelingen, alleen uit angst". Hoewel de fysiotherapeut niet pre cies op de hoogte is van het kerk lidmaatschap van zijn patiën ten, weet hij wel dat ze een door snee zijn van de Bunschoter be volking. "Er zullen ongetwijfeld gelovigen van de christelijke ge reformeerde kerk onder zijn. De ze mensen komen nu door onjuis te argumenten in gewetensnood" Bunschoten is de eerste stand plaats van ds. Kok, die 43 jaar is. Hij kwam daar in 1980. Kerk in grote stad niet dood "Kerkelijk gezien is er geen spra ke van, dat in de grote steden de dood in de pot is. Juist daar wordt gezocht naar nieuwe we gen en getroost men zich grote fi nanciële offers om de kerk in stand te houden". Dat optimistische geluid kwam gisteren van de voorzitter van de hervormde synode, ds. C. B. Roos, die op een vergadering van de hervormde predikantenver eniging in Utrecht sprak over de grote-stadskerk. Hij zei er grote behoefte aan te hebben, de nega tieve verhalen over de kerken daar te relativeren. "Het gaat niet aan, almaar te ver klaren dat het daar zo slecht gaat met de kerk nu ze qua getal vol strekt niet meer is wat ze was. Als de kerkelijke gemeente werkelijk voor de vraag komt te staan, hoe zij kerk kan zijn in een volstrekt geseculariseerde (on kerkelijk geworden) samenle ving, dan is er ruimte voor geestelijke nieuwbouw. Dan wordt naar nieuwe wegen en vor men gezocht en is de bereidheid heid. Die uit zich niet meer van zelfsprekend en alleen in de zon dagse kerkgang. Er wordt hard gewerkt door een groot arsenaal van vrijwilligers en een naar ver houding kleine groep beroeps mensen". Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Neerlangbroek (U.) kandidaat C. van de Scheur Ede. Gereformeerde Kerken: bedankt voor Vuren W. Wester Droge- ham. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Oosterland (Z.) R. Boogaard Leiden. De Volle-Evangeliegemeente in Alphen aan den Rijn neemt zon dag haar nieuwe plaats van sa menkomst, Prins Hendrikstraat 54, in gebruik in tegenwoordig- om daaraan ook financieel bij te dragen nergens zo groot als juist daar". Het aantal mensen dat financieel bijdraagt neemt af, maar wie dat nog wél doen hebben voor de kerk steeds meer geld over. In de grote steden zitten de drie catego rieën hervormden met hun bij dragen boven het landelijke ge middelde. "Alle hervormde ge meenten zouden er wel bij varen als ze het geefgedrag van de kerk leden in de steden overnamen", verklaarde ds. Roos. "En als het waar is, dat in grootste delijke situaties de dingen altijd wat eerder aan de orde komen dan ergens anders, dan zullen we als kerk attent moeten zijn op wat zich aan nieuwe mogelijkhe den voor de kerk in de toekomst juist dé&r aanbiedt". Volgens ds. Roos wordt in de kerk te veel toegegeven aan de heden daagse neiging alles in cijfers te willen vertalen. Daaruit zou dan blijken, dat de kerken leeglopen en dat de kerk de jeugd kwij traakt. "Maar recente cijfers to nen juist aan, dat het kerkbezoek ongeveer gelijk blijft. Wel veran dert de kerkeliike betrokken heid van genodigden, onder wie plaatselijke predikanten en pas tores en voorgangers en oudsten- raden van bevriende evangelie gemeenten. De bijeenkomst be gint om half 8. Sprekers zijn de heer A. van den Hoorn, voorgan ger van de gemeente, en de heer J. E. van den Brink, hoofdredac teur van het blad 'Kracht van Omhoog'. Het gebouw 'De Ark' is een voor malig winkelpand. De gemeente leden hebben het zelf binnen drie maanden verbouwd. Naast de vaste zondagsdiensten en we kelijkse bijbelstudies wil 'De Ark' een 'open huis' zijn, "waar mensen kunnen binnenlopen om zich in de ontspannen sfeer van positief christen-zijn op hun ge mak te voelen". Concordantie Ruim 30 jaar is er gewerkt aan een 'concordantie' op de bijbel in de Nieuwe Vertaling uit 1951 van het Nederlands Bijbelgenoot schap. Het boek is nu uit. Een eerste exemplaar kreeg dr. A. Kruyswijk, voorzitter van het bij belgenootschap. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in een ruimte van de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Een concordantie is een alfabeti sche lijst van alle woorden in de bijbel met opgave van de plaat sen en aanhaling van de teksten. Wie bijvoorbeeld wu weten op welke plaatsen het woord 'rechtvaardig' in de bijbel voor komt, vindt in de concordantie onmiddellijk het antwoord. Be grijpelijk dat zo'n boek voor theologisch, bijbelkundig en taalkundig onderzoek onmisbaar is. Concordanties bestaan dan ook al sinds de dertiende eeuw. Aan de totstandkoming van de nieuwe hebben ongeveer 100 mensen meegewerkt, onder wie tientallen studenten van de twee gereformeerde theologische hoge scholen in Kampen. Zij kregen een gulden per bladzijde ingele verde kopij. Voor iedere fout en vergeten punt of komma werd een kwartje afgetrokken. Bij de uitgeverij Boekencentrum in Den Haag is de definitieve ver sie in hedendaags Nederlands verschenen van de Nederlandse belijdenisgeschriften (de Neder landse Geloofsbelijdenis, de Hei- delberger Catechismus en de Dordtse Leerregels) en de oude re geloofsbelijdenissen (de apostolische, de belijdenis van Nicea en de belijdenis naar Atha- nasius). Vrede In het Zweedse Uppsala wordt van 20 tot 24 april, op initiatief van de lutherse aartsbisschop Olf Sundby, de 'eerste christelij ke wereldconferentie voor vre de en verzoening' gehouden. Er worden ruim 200 deelnemers verwacht, onder wie prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland. Tij dens de conferentie worden 2 miljoen handtekeningen aange boden ter ondersteuning van een pleidooi voor een kernwapen- vrije zone in Europa en voor be vriezing van het aantal kernwa pens op het huidige niveau. De Amerikaanse Conferentie van Rooms-katholieken (leken) pleit in een verklaring voor terugtrek king van alle Zuidafrikaanse troepen uit Namibië en voor vrije verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties. Vijftig bisschoppen hebben de verkla ring mee ondertekend. "De Ame rikaanse regering moet al het mogelijke doen om een eind te maken aan de guerrilla-oorlog in Namibië".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15