Spaanse zwemmeiij uitdaging Sitters „Aanvallen is de opdracht 5ÜT Competitie voor NEC belangrijk Voetballiefhebbers voor niets naar het LFC-terrein PSV-bestuur eist spektakel van duo Reker/Van der Kuylen Lerby wellicht afwezig WOENSDAG 13 APRIL 1983 PAGINA 13 NIJMEGEN (GPD) - Het humeur van NEC-trainer Pim van der Meent is sinds zaterdagavond aardig opgeklaard. Na de 5-2-ze- ge op Sparta zijn de kansen op behoud van de eredivisiestatus weer wat gestegen en bovendien heeft de Nijmeegse ploeg uit de overwinning vertrouwen geput voor de tweede wedstrijd van avond in de halve finale van het nationale bekertoernooi tegen Haarlem. „De competitie staat voor ons na tuurlijk op de eerste plaats", zegt Van der Meent. „NEC moet in de eredivisie blijven en daaraan ma ken we alles ondergeschikt, ook het bekertoernooi. Een finale plaats en dan misschien wel Eu ropa Cup-voetbal is vreselijk aantrekkelijk, maar ik wil vol gend seizoen niet op woensdag tegen Barcelona spelen en zon- dag's tegen Veendam". Toch is er de afgelopen dagen een apart sfeertje onstaan in het Nij meegse kamp. De degradatiezor- gen zijn voor enkele dagen naar de achtergrond verbannen om dat na het 2-2 gelijke spel in Haarlem (in de slotfase werd een ogenschijnlijk kansloze 2-0-ach- terstand goedgemaakt) de voor uitzichten op een finaleplaats gunstig zijn. Een overwinning voor eigen publiek moet moge lijk zijn en mocht NEC niet ver der komen dan een gelijk spel dan is er altijd nog de mogelijk heid om via een verlenging en eventueel strafschoppen Haar lem aan de kant te schuiven. NEC dus in een favorietenrol maar Pim van der Meent wil daar niets van weten. „Wij hebben inder daad het thuisvoordeel maar daar staat tegenover dat Haarlem kwalitatief meer in huis heeft. Ik kan niet beschikken over jon gens als Haar, Balm en Kleton. Wij moeten het hebben van ka rakter en mentaliteit. De afgelo- pen weken is gebleken dat je daar ook een eind mee kunt ko men. Bij Haarlem en afgelopen zaterdag tegen Sparta hebben we een 2-0-achterstand weggewerkt. Dat is de Ipacht van mijn ploeg. Laten we Ket erop houden dat de kansen woensdagavond fifty-fif- ty zijn". Dat NEC de halve finale van het bekertoernooi heeft bereikt is overigens mede te danken aan een gelukkige loting. In de voor gaande drie ronden rolde even zovele keren een eerste divisie club uit de koker. Sportclub Cambuur en De Graafschap wer den zonder veel moeite aan de kant geschoven (beide keren 3-0) maar in de kwartfinale tegen Wa- geningen had NEC het aan het merkwaardige reglement te dan ken dat het bekeravontuur kon worden voortgezet. Na een 3-1- nederlaag in Wageningen, een 2- 1-zege in eigen huis en een doel puntloze verlenging plaatsten de Nijmegenaren zich na het nemen van strafschoppen. Ondanks de goede perspectieven leeft het bekerduel tegen Haar lem nauwelijks in Nijmegen. „Een halve finalewedstrijd zou toch minstens 20.000 toeschou wers moeten trekken maar ik verwacht er niet meer dan de helft", aldus Van der Meent, die met deze schatting waarschijn lijk nog aan de hoge kant zit. De Amsterdamse oefenmeester kan geen beroep doen op Paul Meijers, Andre Heisper, Ron de Groot (allen geblesseerd) en Sije Visser (geschorst). Wanneer zich op het laatste moment geen bles sures voordoen stuurt Van der Meent hetzelfde elftal het veld in als zaterdag tegen Sparta. Land moet terug naar top UTRECHT - Het Spaanse zwemmen in Nederlandse handen. Het klinkt zelfs KNZB- trainingscoördinator Bert Sitters wat vreemd in de oren. „Maar het is de realiteit", stelt de 41-jarige leraar lichamelijke opvoeding uit Diemen. Het afgelopen weekeinde be reikte hij overeenstemming met de Spaanse zwembond en het Spaanse ministerie van sport over een vierjarig contract als technisch directeur van de Spaanse zwembond. Sitters: "Ik doe het zeker niet AMSTERDAM (GPD/ANP) - Vijf voetbalverenigingen van de afdeling Amsterdam gaan op persoonlijke titel de alge mene tuchtcommissie van de KNVB gelasten een onder zoek in te stellen naar de be trokkenheid van mr. Eric Vi- lé bij de geruchtmakende zaak FC Utrecht. Het initia tief is uitgegaan van de BA- VA (Belangen Vereniging Amateur Voetbalclubs Am sterdam e.o.). Secretaris Ties Diekema van deze vereniging: "Het is be- Clubs willen onderzoek in zaak Vilé slist niet de bedoeling Eric Vilé aan de schandpaal te na gelen, maar om duidelijkheid te krijgen in deze affaire". SW moet op zoek naar een nieuw trainer. Nol de Ruiter, die vorig jaar Rob Jacobs op volgde na eerder onder con tract te hebben gestaan bij o.a. Wageningen en SC Cam buur heeft namelijk geen overeenstemming kunnen bereiken met het bestuur van SW over een nieuwe verbin tenis. Het Oostenrijkse voetbalelftal heeft gisteravond in Gronin gen een oefenwedstrijd tegen eredivisieclub FC Groningen gelijk gespeeld, 1—1. Ronald Koeman en Krankl (straf schop) maakten na rust de doelpunten. Bert Sitters heeft er zin in. „Niet", aldus Sitters, „zoals er gesugge reerd is omdat ik er financieel een stuk beter van wordt of om dat ik er bij de KNZB geen zin meer in had. In mijn nieuwe functie kan ik mij echter volledig richten op het zwemmen. En daar zie ik een uitdaging in". Ook Sitters heeft geconstateerd dat er in Spanje met de nationale zwemploegen en trainingen maar wat wordt aangerommeld. De afgelopen dagen heeft hij dat met eigen ogen kunnen aan schouwen. Zowel bij de nationa le winterkampioenschappen als in het dorpje Palencia, niet ver van Madrid. Sitters: „Ik ben er van overtuigd, dat er in dat dorp je een potentiële wereldkam pioen zit met een zwembad van 15 bij 25 meter. Alleen: in de di recte omgeving is geen enkele zweminstructeur te vinden. Dat zijn kwalijke praktijken". Het Spaanse ministerie van sport, dat een belangrijke vinger in de pap (zeker op financieel gebied) heeft bij de Spaanse zwembond, heeft Sitters nu aangetrokken om dit soort uitwassen tegen te gaan. „Ik heb als belangrijkste opdracht meegekregen de lijnen uit te zetten waarlangs clubtrai ners hun pupillen moeten klaar stomen voor de wereldkam pioenschappen van 1986 in Ma drid. Dat is het voornaamste doel, al zal de aandacht ook ge richt worden op de Olympische Spelen, volgend jaar, en de Euro pese kampioenschapen een jaar later. Maar in feite komen die evenementen pas op het tweede plan. Het belangrijkste is dat Spanje erbij het mondiale zwem- toernooi van '86 in eigen land bij is". Sitters kan daarbij op voorhand re kenen op de steun van de club- trainers, met wie hii de afgelopen EINDHOVEN (GPD) - Met meer dan normale belangstelling zal Jan Reker vanavond het vervolg van het bekertreffen tussen PSV en Ajax gade slaan. Vanaf de tribune. Met de armen ineen geslagen rustend op de borst. Een geliefkoosde houding van erkende toptrainers, wanneer ogen en hersenen analytische arbeid verrichten. Met naast hem, even onverstoor baar, Willy van der Kuylen, door Reker persoonlijk bij het bestuur van PSV aanbevolen als zijn op volger als scouting-manager, een van de functies die Reker per 1 juli van dit jaar uit handen zal moeten geven wanneer hij Thijs Libregts als eerst verantwoorde- Duel Leids elftal-Feyenoord afgelast •LEIDEN - De wedstrijd tussen het Leids elftal en Feye- noord is gisteren niet door gegaan. Hoewel het veld van LFC gisteravond goed be speelbaar leek en het fraai voetbalweer was, moest het treffen ten bate van het ge handicapte kind worden verschoven naar een later datum. De Rotterdamse profs komen nu op 3 of op 17 mei hun krachten meten met de geselecteerde spelers van de clubs uit de regio Leiden. De voetballers konden ge woon thuisblijven, omdat zij op de hoogte waren ge bracht van de afgelasting. Politie en voetballiefheb bers waren dat niet, hoewel mede-organisator Joop Riet hoven nog een geluidswagen met die mededeling door de stad had gestuurd, zodat het gisteravond een drukte van belang was bij de hekken van het LFC-terrein, waar zich honderden belangstel lenden meldden. Ze moesten onverrichter zake terugke ren, nu Riethoven eerder op de dag had moeten besluiten het duel af të gelasten. Middaguur Die min of meer gedwongen beslissing was al rond het middaguur gevallen. Met consul Rijsdara aanwezig op het LFC-terrein, werd Riet hoven gebeld door Feye- noords bestuurslid Aad van der Laan. In verband met de organisatie van het één en ander (wel of geen middag- training voor de Feyenoor- ders) wilde hij op dat mo ment weten of er 's avonds al dan niet gespeeld zou wor den in Leiden. Hoewel 's morgens al zeven man aan het prikken waren geweest, was het veld op dat tijdstip nog te drassig. Dat, plus de mededeling van Van der Laan dat Feyenoord vier geblesseerde spelers telde (Nielsen, Stafleu, Gullit en Jeliazkov zouden zeker niet in actie kunnen komen), deed Riethoven tot de afge lasting besluiten. Verliezers "De kans was te groot dat we alleen verliezers hadden ge had", bracht hij als motiva tie aan. "Het veld was 's morgens echt als een spons. Daarom en met het oog op de belangen, heb ik het afge keurd. Zoals het er op dat moment uitzag, zou het geld gaan kosten. Dat wilde ik niemand aandoen. Ik kon ook niet weten dat het goed weer zou blijven. Het is jam mer dat het zo gelopen is, maar misschien maken we nu wel een veel grotere klap per op 3 of 17 mei. Met een landskampioenschap op zak, trekt Feyenoord natuur lijk veel meer r lijke technische man bij de Eind- hovenaren zal opvolgen. Jan Reker (34) is een van het CIOS afkomstige A-oefenmeester, heeft nooit voetbal op niveau ge speeld. Dat laatste - geeft hij toe - ervaart hij als een tekortkoming, maar zou grotendeels gecompen seerd kunnen worden wanneer Van der Kuylen, toch een van de meest geroutineerde ex-topvoet- ballers die er momenteel in Ne derland rondlopen, aan de tech nische staf van PSV zou kunnen worden toegevoegd. De extra-interesse van de Vessem- se oefenmeester geldt dan niet op de eerste plaats het uiteinde lijke resultaat, hoewel een over winning op Ajax met meer dan twee doelpunten verschil de Eindhovenaren heel dicht bij het eerstkomende en meer interes sante Europa Cup-II-toernooi zou kunnen brengen. Jan Reker is vooral benieuwd of PSV voor de tweede achtereenvolgende maal in een thuiswedstrijd (za terdag tegen Groningen was de eerste keer) de durf zal hebben volledig op de aanval te spelen. Opdracht Per slot van rekening zal Reker volgend seizoen met vrijwel de zelfde ploeg aan de slag moeten, een ploeg waarvan het PSV-be stuur volgend jaar in de thuis wedstrijden beduidend meer voetbalspectakel verwacht. Jan Reker: „Dat is in mijn contract inderdaad de belangrijkste op dracht. De mensen in en rond Eindhoven weer enthousiast ma ken voor het voetbal van PSV. Ik denk de oorzaken van de vermin derde belangstelling voor PSV landelijk en meer speciaal in Oost-Brabant te kennen, maar die houd ik liever voor me. Er zou alleen maar in deze fase van de competitie een hoop narig heid door kunnen ontstaan, wan neer ik nu schoolmeesterachtig het vingertje zou heffen. Ik denk niet dat daar ook maar iemand mee gebaat is". Wat die door Reker gesignaleerde oorzaken van de teruglopende interesse voor PSV ook mogen zijn, het beleid van Thijs Li bregts in de afgelopen drie jaar is in de ogen van Reker altijd erg goed geweest. „Ondanks de vele kritiek die er op zijn werk is ge weest, heb ik Libregts altijd in zijn beleid gesteund. In die drie jaar heeft het bijzonder goed tus sen ons beiden geklikt en heb ben we allerhande zaken rond PSV meer dan eens uitvoerig doorgesproken. Tegen alle kri tiek in zette Libregts steeds zijn eigen visie door en is nu bezig voor PSV Europees voetbal vei lig te stellen. En dat is Thijs heus wel toevertrouwd, daarbij hoef ik hem echt niet voor de voeten te gaan lopen". Aanbiedingen Jan Reker kon enkele weken gele den uit twee aanbiedingen kie zen: een tweejarig contract bij NAC of een eenjarige verbintenis met PSV, nadat Rinus Michels te kennen had gegeven nog wat langer bij FC Koln te willen blij ven. Met NAC zou Reker op ze ker hebben gespeeld; bij PSV loopt hij de kans na elf jaar als assistent-trainer te hebben ge fungeerd binnen een seizoen aan de kant te worden geschoven. Reker durft evenwel die uitda ging aan: „Drie jaar geleden, toen Rijvers hier tussentijds ver trok, heb ik al eens een half sei zoen voor de groep gestaan. Toen durfde ik het nog niet aan om van hulptrainer naar een functie van hoofdcoach over te stappen. Nu ben ik er echter rijp voor, vind ik. PSV heeft de nek uitge stoken om met een jonge kerel als ik in zee te gaan, maar datzelf de kun je ook omkeren: een jon ge kerel kan in een seizoen tijd zijn (trainers)nek bij een club als af'. Dat halve seizoen dat Reker bij PSV als interim-coach fungeerde hebben de spelers hem als een keiharde trainer leren kennen. Een oefenmeester, die in de voet ballerij puur wit-zwart denkt, zijn emoties goed weet te ver stoppen en erg zelfverzekerd over komt. Een soort mini-Mi- AMSTERDAM (GPD) - Ajax heeft voor de tweede wedstrijd tegen PSV in de halve finale van het bekertoernooi plotseling de nodi ge problemen gekregen. Zowel linkervleugelverdediger Peter Boeve als middenvelder-aanvoerder Soren Lerby is tijdens de training door de enkel gegaari. Het meespelen van het duo woensdagavond in Eindhoven is daar door onzeker geworden. Met name achter de naam van Boeve, die maandag geblesseerd raakte, staat een groot vraagteken. Boeve en Lerby, van wie laatstgenoemde zijn blessure dinsdag opliep, zullen woensdag intensief worden behandeld. Pas kort voor de wedstrijd zal worden beslist of zij kunnen worden opge steld. chels, die enig sfinxachtig ge drag niet ontzegd kan worden. Hij loopt - ondanks zijn pas 34 jaar - al zo'n 14 jaar in het betaal de voetbal mee. Dat betaalde voetbal heeft voor hem nauwe lijks nog geheimen. Hij leerde van Kurt Linder de noodzake lijkheid onder alle omstandighe den de discipline in de groep te handhaven, van Kees Rijvers het coachen en van Thijs Libregts erfde hij inmiddels de drang om steeds te zegevieren. Overwicht Bovendien is Jan Reker een man die erg dicht bij de spelersgroep staat, wiens natuurlijke gezag en overwicht door iedereen echt zonder meer wordt geaccep teerd. Door de steeds nadrukke lijker aan de PSV-poort ramme lende jongeren alsook - wat net zo belangrijk is - door de in het verleden bij herhaling gelauwer de „vedetten" als Stevens, Brands, Poortvliet en Wildschut als door zijn „leeftijdgenoten" René en Willy van de Kerkhof en Pim Doesburg. dagen gesprekken voerde. „De clubtrainers van nu zijn de zwempupillen van toen", zegt de KNZB-bondscoach. Dat toen slaat terug op de periode 1967- 1972, toen Sitters als clubtrainer werkzaam was in Spanje. „Als clubtrainer had ik met de heren een inbreng van 30 procent in de nationale ploeg; by de dames was dat bijna 80 procent. Daar door heb ik bijgedragen aan het feit dat Spanje in 1970 een top jaar in de zwemmerij beleefde. En daar wil ik ook naar terug, nu het Spaanse zwemmen interna tionaal weinig voorstelt". In zijn plannen staan Europese kampioenschappen centraal en niet zoals tot dusver gebruikelijk was wedstrijden om de Middel landse Zee-cup of de Latijns- Amerikaanse cup. Het Spaanse zwemmen moet volwassen wor den en nu al stelt Sitters, dat hem daarbij het niveau van de Italia nen voor ogen staat. „Sportief gezien betekent dat met het da- meszwemmen voor mij een sprong achteruit. Bij de heren zit Spanje dan op hetzelfde niveau als de Nederlanders, maar zyn de Spanjaarden in de breedte wel sterker. Misschien heeft mijn keuze uiteindelijk ook wel iets te maken gehad met een groeiende onzekerheid in eigen land". Gebeiteld Sitters doelt daarmee op zijn fucn- tie als leraar lichamelijke opvoe ding, als vakleerkracht dus. „Tien jaar geleden dacht je dan: in de gymnastiek zitje gebeiteld. Kun je tot je zestigste blijven zit ten. Die combinatie: leraar licha melijke opvoeding in Diemen en trainingscoordinator bij de zwembond was me op het lijf ge schreven. Want je kunt nog zo fantastisch lesgeven op school, als minister Deetman besluit een streep door de vakleerkrachten te zetten, dan vliegt ook Bert Sit ters eruit. Noem dat die onzekere factor". De Diemenaar erkent dat vier jaar Spaanse zwembond ook geen garantie voor zekerheid inhoudt. „Ach, als ik gewild had, had ik er een contract van acht jaar uit kunnen slepen. Maar zover wilde ik niet gaan. Ik krijg vier jaar de tijd om er iets van te maken. Als het mislukt heb ik pech gehad, maar als het mislukt zal ik er in ieder geval voor zorgen, dat er op mijn werkzaamheden in tech nisch opzicht weinig is aan te merken". Overeenstemming Per 1 juni stapt Sitters op, daarover heeft hij inmiddels ook overeen stemming bereikt met bonds voorzitter Klaas van der Pol. „Ik begrijp best, dat de zwembond mij tot na de Europese kam pioenschappen in augustus wil de vasthouden. Maar wat dan. Los Angeles staat voor de deur en hoe sneller de zwembond een geschikte opvolger vindt, hoe be ter het voor het Nederlandse zwemmen is. Ik heb voor een eerder vertrek gepleit". „Als ik namelijk weet dat ik pas in september weg ga, dan verdwijnt de uitstraling op de zwemmers en zwemsters. Dan is het dwin gende eraf. En dat zou weieens negatief uit kunnen werken op de prestatie van de Nederlandse zwemmers in Rome. Aan de an dere kant wil ik ook voorkomen dat het Nederlandse zwemmen in elkaar stort als ik weg ben. De zwembond moet er dus voor wa ken dat het zwemmen als insti tuut overeind blijft". ADVERTENTIE bekerwedstrijd U.V.S. 1 - VREDENBURCH 1 Ingevolge bepaling K.N.V B. leden en donateurs geen gratis toegang. Lotto 14: Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto 580.363,60 ontvangt. Tweede prijs: 8 winnaars, die ieder bruto 18.750,- ontvangen. Derde prijs: 121 winnaars, die ieder bruto 1866,70 ontvangen. Vierde prijs: 5913 winnaars, uitkering 38,20. Vijfde prijs: 93.398 winnaars, uitkering 5,-. Toto 14: Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto ƒ42.331,10 ontvangt. Tweede prijs: 105 winnaars, uitkenng 268.70 Der de prijs: 1439 winnaars, uitkering ƒ49,-. Toto-gelijk 14: Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto 5040,70 ontvangt. Tweede prijs: geen winnaar. Derde prijs: 24 win naars, uitkering 176,80. Vierde prijs: uitkering 12,80.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13