Rem gezet op sociale nieuwbouw Lubbers: uitkeringen niet apart aangepakt Markens Sijtje Boes (87) overleden -C Grote fraude met zwart werken in haven A'dam I? Kritiek op taakverdeling Universiteiten wijzen gesprek minister af Jaar cel voor ex-notaris In Nederland voorlopig geen harttransplantatie Rienk Kamer voorlopig op vrije voeten DINSDAG 12 APRIL 1983 Weggelopen kind helpen niet meer altijd strafbaar DEN HAAG (GPD) - De hulpvei'le- ner die een weggelopen minder jarige onderdak verschaft zonder diens verblijfplaats mee te delen aan de ouders, voogd of verzor gers, zal vanaf 2 mei niet meer in alle gevallen strafbaar zijn. De hulpverlener gaat vrijuit wan neer de verblijfplaats van de minderjarige direct wordt mee gedeeld aan de Raad voor de Kinderbescherming of wanneer er sprake is van handelen in het kader van zorgvuldige hulpverle ning. De rechter zal dienen uit te maken wat zorgvuldige hulpver lening is. De wijziging van de strafbepaling is vandaag afgedrukt in het Staatsblad. Tot deze wijziging is indertijd het initiatief genomen door de PvdA-Tweede-Kamerle- den Roethof en Haas-Berger. Binnenland AMSTERDAM De rijkspoli tie te water in Amsterdam heeft vier directeuren en een boekhouder van vier haven bedrijven in Amsterdam aangehouden, die ervan worden verdacht sinds 1978 op grote schaal zwartwer kers in dienst te hebben ge had. Volgens districtscommandant K. de Maat van de rijkspoli tie hebben twee havenbe drijven voor 20 miljoen gul den valse facturen gemaakt om daarmee de lonen van de zwartwerkers te betalen. Over dit geld werden geen belasting en sociale premies betaald. Om hoeveel zwartwerkers het gaat en welk bedrag er bij de bedrijven in totaal mee ge moeid is, is nog niet precies bekend, aldus De Maat gis termiddag. Gisteren werden een 64-jarige directeur en zijn boekhou der (54) van het stuwadoors- bedrijf Van der Velde aange houden. Eerder al, in maart, werden de directeuren van havenbedrijven Stuconex, Vebaco en Vorklift aange houden. Volgens De Maat werden bij Vebaco en Vorklift valse fac turen ter waarde van 20 mil joen ontdekt in de admini stratie. Voor welk bedrag Stuconex de belastingen en sociale premies ontdook is nog niet bekend. Evenmin van het bedrijf Van der Vel de. Hier werd echter wel op grote schaal valsheid in ge schrifte gepleegd, aldus De Maat. Volgens districtscommandant De Maat is het zwart werken in de Amsterdamse haven gigantisch. "Dit brengt enor me schade toe aan de regu liere arbeidsplaatsen. Door het zwart werken van velen onder meer uitgezonden door deze vier havenbedrij ven, die voor levering van mensen en materieel zorgen kan de stichting Samen werkende Havenbedrijven Amsterdam geen havenar beider inzetten". "De positie van de SHB wordt op deze manier sterk onder mijnd. De teruglopende stukgoedsector in de haven en de economische recessie brengen al klappen toe aan de haven. Het zwart werken geeft daar nog eens een forse deuk bovenop", aldus De Maat. WEERRAPPORTEN d 3 E E gisterer E Amsterdam regen 10 4 4 De Bilt 12 5 4 Deelen regen 11 4 6 Eelde regen 11 4 3 Eindhoven regen 12 5 3 Den Helder regenbui 10 4 4 Rotterdam 10 4 2 Twente geheel bew. 12 5 21 Vlissingen 10 4 5 Zuid Limburg 11 5 9 Aberdeen sneeuwbui 8 1 Barcelona onbewolkt 24 6 0 motregen 17 7 28 Bordeaux 12 5 9 Brussel 12 4 6 Frankfort 16 6 9 Genève 16 4 3 Helsinki 5 0 0 Innsbruck 20 1 11 Klagenfurt regenbui 10 7 1 Kopenhagen 6 3 03 Lissabon licht bew. 19 10 0 Locarno onbewolkt 12 4 28 Londen onbewolkt 7 1 4 Luxemburg motregen 8 9 Madrid onbewolkt 19 2 0 Malaga 31 16 0 Mallorca licht bew. 25 4 0 Malta licht bew. 15 0 München 4 3 onbewolkt 17 11 0 Oslo licht bew. 9 0 2 regen 11 4 2 zwaar bew. 20 15 0 Split 22 0 0 Stockholm 9 -2 0 Wenen 21 6 1 regenbui 17 9 Istanbul onbewolkt 18 11 0 Tel-Aviv 19 12 0 Tunis half bew. 33 14 0 MARKEN (GPD) - De onge kroonde „koningin van Mar ken" Sijtje Boes-Vlasbloem is op 87-jarige leeftijd overleden in het verpleegtehuis Over- where te Purmerend. Sijtje Boes leefde de laatste zes jaar in het verpleegtehuis en vooral het laatste jaar was ze ernstig ziek. Sijtje Boes was bekend tot in de verste uithoeken van de we reld. Die vermaardheid kreeg zij door haar activiteiten in de souvenirindustrie. Ze werkte tot op hoge leeftijd in haar win kels aan de haven waar toeris ten niet alleen Marker produk- ten konden kopen maar ook een Marker huis van binnen konden bekijken. Het meest kenmerkend voor Sij tje Boes was dan ook haar han- (foto anp) delsgeest waarbij ze echter ook op haar principes stond. Ze schaarde zich volledig achter de verplichte winkelsluiting op zondag. Desondanks heb ben miljoenen toeristen haar winkels op de dijk bezocht. Ze zal in even zovele fotoboeken voorkomen. De handel werd haar overigens met de paplepel ingegoten. Pa Boes was viskoper en als klein meisje stond ze met haar zusje al met een mand op de dijk waar zij de toeristen zelfge maakte poppen verkocht. Sij tje was toen 13, haar zusje 12. In 1923 opende Sijtje Boes haar eerste winkel in de kerk buurt. Een jaar later ging de tweede winkel aan de haven open. De winkel is er nu nog. haar eigen naam werkzaam in haar winkels. In de loop der ja ren maakte zij zich diverse ta len eigen zodat ze haar praatje in het Marker kijkhuis voor toeristen van vele nationalitei ten kon doen. Sijtje Boes heeft gestreden tegen de aanleg van de dijk naar Mar ken waarvan zij verwachtte dat die funest voor haar winkels op de haven zou zijn. In werkelijkheid bleek de dijk Marken voor het toerisme juist nog aantrekkelijker te maken. Sijtje Boes heeft overigens ook op Marken zelf een belangrijk stempel gedrukt. Met name in de crisisjaren die door de aan leg van de afsluitdijk en het wegvallen van de visserij op Marken extra hard aankwa men, bezorgde zij door haar re laties in de zakenwereld veel Markers baantjes bij baggerbe drijven of op de koopvaardij. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet brengt het bouwpro gramma in de sociale sector omlaag en stimuleert verder de vrije koopsector. Het gesubsidieerde programma daalt van 105.000 woningen dit jaar naar 90.000 en 85.000 in 1984 en 1985. Deze daling is in overeenstemming met het regeerakkoord. Om de koopsector te stimuleren zal een extre premiemogelijk heid worden gecreëerd voor de vrije sector. Het gaat om een een malige premie. Voorts zal de huursubsidie verder worden ver- Rente laagd. Het rijk zal ook minder le ningen verstrekken aan woning corporaties om nieuwe wonin gen te bouwen. De corporaties mogen in plaats daarvan geld op de kapitaalmarkt lenen. Overleg afgebroken UTRECHT (ANP) - De bonden AbvaKabo en CFO gisteren het overleg met de werkgeversver enigingen voor bejaardentehui zen over arbeidstijdverkorting afgebroken omdat de werkge vers (nog) geen drie extra vrije dagen willen toekennen in ruil voor de prijscompensatie van ja nuari (2,06 pet.). Werkgevers en bonden beschuldigen elkaar er van, dat ze verder ovejleg over arbeidstijdverkorting blokkeren. De 55.000 werknemers in de be jaardentehuizen zijn zogenaam de "trendvolgers". Zij krijgen geen prijscompensatie, maar mo gen van minister De Koning (so ciale zaken) korter gaan werken. Al die maatregelen moeten de be groting van volkshuisvesting, waar de komende jaren een te kort van ruim 2 miljard dreigt door alleen al de uitgaven voor huursubsidie, verlichten. De re gering verwacht dat door de ho ge huren en de lage rente de koopmarkt sterker aan zal trek ken waardoor het totale bouw programma op peil blijft. De precieze uitgewerkte maatrege len zullen volgende week be kend worden gemaakt. Ze zijn een rechtsstreeks uitvloeisel van de afspraken die zijn gemaakt in het kader van de Voorjaarsnota. Volkshuisvesting moet op haar begroting 673 miljoen gulden be zuinigen om in ieder geval de te genvallers op de eigen begroting van totaal 759 miljoen gulden voor het grootste deel te com- UTRECHT (ANP) - De colleges van bestuur van universiteiten en hogescholen hebben gisteren in een vergadering in Utrecht de uitnodiging van minister Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) afgewezen om met hem op donderdag te overleggen over concrete taakverdelingsmaatre gelen. De colleges menen dat de minister het plan van de taakverdelings commissie (TVC) moet toetsen, maar dat uit zijn eerste reactie op dat plan blijkt dat de bewinds man met een geheel eigen plan werkt. Dit strookt niet met de toezeggingen van de minister, toen de colleges aan een taakver delingsplan begonnen, aldus de besturen. De minister heeft bijvoorbeeld te kennen gegeven dat de TVC in haar plan te weinig vestigings plaatsen van studierichtingen opheft. De colleges wijzen er echter op dat de TVC niet alleen een fors aantal van deze concen traties heeft voorgesteld, maar ook ingrijpende maatregelen op onderdelen van vakgebieden. Als de minister nu toch tot meer concentraties wil komen, belem mert hij het verdere besluitvor mingsproces. De colleges van be stuur zijn dan niet meer van plan of bereid het TVC-plan uit te voe ren. De operatie taakverdeling in het wetenschappelijk onderwijs moet in 1987 een besparing van een kwart miljard gulden opleve ren, waardoor enige duizenden volledige arbeidsplaatsen verlo ren gaan. De colleges verklaarden gisteren dat de minister in dit verband zijn rol niet kent. Daardoor is de operatie taakverdeling in het we tenschappelijk onderwijs op een verkeerd spoor gekomen. De mi nister doorkruist de afgesproken procedures, wat ongedaan moet worden gemaakt. De colleges gaan de minister een brief schrij ven, waarin ze onder meer zullen ingaan op de rol die zij behoort te spelen. Ze hopen dat zo de opera tie weer op het goede spoor kan worden gebracht. Volgens een woordvoerder van het ministerie van onderwys is er haast met het formuleren van een standpunt over de taakver deling en concentratie binnen het wetenschappelijk onderwijs. In de eerste of tweede week van mei moet de minister van onder wijs al met een voorlopig stand punt daarover komen, dat dan nog allerlei adviesorganen moet passeren alvorens het in de Tweede Kamer komt. In augustus moeten die plannen dan zijn afgerond in verband met het opstellen van de begroting voor onderwijs voor 1984, waar bij er rekening mee moet worden gehouden. Daarom hoopt en ver wacht minister Deetman dat er snel besprekingen zullen komen met de colleges van bestuur van de Nederlandse universiteiten en hogescholen. De woordvoerder zei dit in een reactie op de hou ding van die colleges van be stuur. Over het plan van de taakverde lingscommissie zei de woord voerder dat minister Deetman van meet af aan heeft gesteld dat dit plan zal worden getoetst aan de voorwaarden die zijn gesteld in de nota taakverdeling en con centratie. 'Ten aanzien van de taakverdeling is de commissie tot een opzet gekomen. Maar dat kan'nauwelijks worden gezegd ten aanzien van de concentratie", aldus de woordvoerder van het ministerie. DEN tiAAG (ANP) - Staatsse cretaris Koning (financiën) wil de mogelijkheid uitbreiden om lijfrentetermijnen af te trekken voor de inkomstenbelasting. Dat blijkt uit een wijziging op het be treffende wetsontwerp, die hy voor advies naar de Raad van State heeft gestuurd nadat de mi nisterraad daarmee had inge stemd. TIEL - De commissaris van de koningin in Gelderland, mr. W. Geerlse- ma, heeft gistermiddag op een bijna elementaire wijze een nieuwe riool waterzuiveringsinstallatie, die het afvalwater van Tiel, Zoelen, Kerk- Avezaath en het industriegebied De Keilen zuivert, officieel in gebruik gesteld. Namelijk door het doortrekken van een wc. (Foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. M. Bos, heeft gisteren in hoger beroep een jaar celstraf geëist tegen een 67-jarige Haagse ex-notaris wegens vals heid in geschrifte en verduiste ring. Die eis komt overeen met het von nis van de rechtbank. Het open baar ministerie eist bij de recht bank enige tijd geleden nog twee jaar cel tegen de ex-notaris. De notaris kwam in 1979 in op spraak nadat hij zelf in onroe rend goed-zaken zou zijn getre den. Na een onderzoek kwam volgens de rechtbank aan het licht dat hij akten opzettelijk had vervalst, erfgenamen had bedro gen met rente-opbrengsten van een inboedel en zich gelaten en erfenissen had toegeëigend. UTRECHT (ANP) - In Nederland zullen geen harttransplantaties worden uitgevoerd zonder dat daarover eerst overleg is ge pleegd met de kontaktgroep ziektekostenverzekeraars hartchi- rurgie (fondsen en particuliere verzekeraars) of de Ziekenfonds raad. Alleen bij hoge uitzondering zullen patiënten voor een harttransplantatie naar het buitenland worden verwezen. Dit is afgesproken tussen de begeleidingscommissie hartchirurgie Nederland en de kontaktgroep, zo heeft de Ziekenfondsraad meegedeeld. Wie de kosten van een transplantatie in het buiten land betaalt, staat nog niet vast. De kontaktgroep heeft zich nog niet bereid verklaard daar een positief advies over uit te bren gen. De Nederlandse hartchirurgen hebben wel veel belangstelling voor het doen van harttransplantaties en ze zijn daartoe ook wel in staat. Maar voorlopig staan ze nog niet te trappelen om ermee te beginnen omdat er dan zoveel beslag wordt gelegd op be schikbare mankracht en middelen dat het aantal "gewone" hart operaties in het gedrang zou komen. Ook beschikt men in Nederland nog niet (voldoende) over de tech nische kennis die nodig is om na een transplantatie te kunnen vaststellen of er sprake is van afstotingsverschijnselen. Rienk Kamer (met doos) verlaat de Amsterdamse Bijlmerbajes nadat het gerechtshof in Amsterdam had geconcludeerd dat zijn voorlopige hechtenis gedurende het onderzoek kon worden geschorst. Kamer werd afae- haald door drie medewerkers. (Foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Rienk Ka mer, de initiatiefnemer van het American Land Program (ALP), is gistermiddag voorlopig op vrije voeten gesteld. Dit heeft het gerechtshof in Amsterdam belist in het hoger beroep dat Kamer had ingesteld tegen het verzoek van het openbaar ministerie zijn voorlopige hechtenis met dertig dagen te verlengen. Volgens de Amsterdamse fraude officier mr. J. de Bruin is het hof tot de conclusie gekomen dat de voorlopige hechtenis hangende het onderzoek geschorst kan worden. Kamer mag Nederland niet verlaten en moet zich bege ven naar zijn woning in Moerge stel en daar blijven, zo heeft het hof bepaald. "Zijn paspoort is in mijn bezit", aldus De Bruin. Ka mer werd op 21 februari gearres teerd op verdenking van oplich ting, verduistering en valsheid in geschrifte in verband met beleg gingen in de Verenigde Staten. Op 22 april zal het hof overigens uitspraak doen over de aanvraag van het openbaar ministerie om - het ALP failliet te laten verkla ren. De rechtbank wees dit ver zoek af, omdat Kamer volhield over voldoende middelen te be schikken om alle beleggers scha deloos te stellen. Mr. de Bruin ging echter tegen deze beslising in hoger beroep. "Kamer beant woordt geen enkele brief van mensen die hun geld terug wil len", aldus De Bruin. Wel werd onlangs de Murray First Finan cial Europe bv failliet verklaard. Bij deze bank konden beleggers in het ALP hun geld storten ten behoeve van investeringen in on roerend goed in de Verenigde Staten. De Bruin deelde verder mee dat er al meer dan honderd aangiften binnen zijn gekomen van men sen die zich door de praktijken van Kamer benadeeld voelen. "Het is onvoorstelbaar, ik ver zand er zo langzamerhand in", al dus De Bruin. Hij wilde niet zeg gen om hoeveel geld het gaat. Volgens de officier zal er binnen kort een team van de hoofdstede lijke politie naar Amerika ver trekken om zich daar van een en ander op de hoogte te stellen. Inmiddels heeft een aantal gedu peerden zich verenigd in de stichting Beleggers Antelope Valley en Wheatlands (BAW), twee projecten van ALP. Zij wil len proberen nog zoveel moge lijk van de beleggingsgelden te redden. HILVERSUM (GPD/ANP) - De voorgenomen korting van de so ciale uitkeringen per 1 oktober gaat alleen door als ook de amb tenaren een gelijk inkomensoffer brengen voor de verkorting van de arbeidstijd. Dit zei premier Lubbers gisteravond voor de KRO-tele visie. De plannen om de sociale uitkerin gen met twee procent te vermin deren vormen een onderdeel van de extra bezuinigingen (voor jaarsnota) waartoe het kabinet afgelopen vrijdag besloot. De maatregel zou 225 miljoen gul den moeten opleveren. De totale ombuigingen belopen twee mil jard gulden. De regeringspartijen reageerden sterk verdeeld op de kabinets plannen. Het CDA wil dat van een verlaging van de uitkeringen wordt afgezien als met de ambte narenbonden geen overeenstem ming wordt bereikt over arbeids tijdverkorting. De WD vindt dat de korting ongeacht het ambte- narenoverleg moet doorgaan. Premier Lubbers wees gisteren de WD-stelling resoluut van de hand. Volgens de minister-presi dent is het „vrijwel zeker" dat er geen sprake kan zijn van een kor ting op de sociale uitkeringen als ambtenaren en trendvolgens niet ook een inkomensoffer brengen. Hij wil niet aan een „pure achter uitzetting" van mensen met een uitkering denken. Volgens pre mier Lubbers kan niet eindeloos verder worden gegaan met be zuinigingen. Bij de begroting voor 1984 die dit najaar wordt ge presenteerd wil het kabinet alle maatregelen op tafel leggen waarna tot 1986 geen verdere ombuigingen meer in het ver schiet liggen, aldus Lubbers. zette een vraagteken achter het streven van het kabi net het tekort van de overheid te rug te brengen tot zeven procent in 1986. Dit doel staat wel na drukkelijk in het regeerakkoord dat CDA en WD tijdens de for matie van het kabinet-Lubbers sloten. Volgens Lubbers zal ze ven procent „heel moeilijk te ha len zijn", vooral om dat bezuini gen alleen niet voldoende is. Al leen by een aantrekkende econo mie kan het beleidsdoel van het kabinet worden gehaald. Maar ook Lubbers erkende dat op kor te termyn dat herstel nog niet te verwachten is. CDA-fractieleider De Vries her haalde gisteravond in het Gro ningse Warffum zijn kritiek op de uitlatingen van de WD'er Nijpels. Tegenover de KRO ver klaarde De Vries voorts een eventuele korting op de uitkerin gen voor dit jaar niet zo belang rijk te vinden. „Het is veel be langrijker dat we in oktober een goede en solide begroting voor 1984 hebben," zei hij. "Grabbeltonbeleid" De verbondsraad van het CNV heeft gistermiddag de voorstel len uit de Voorjaarsnota afgewe zen. CNV-voorzitter H. van der Meulen sprak van een „grabbel tonbeleid" en benadrukte dat zijn vakorganisatie vasthoudt aan koppeling van het inkomen tussen de actieven en niet-actie- ven. Hij verwierp de voorgeno men verhoging van de wao-pre- mie. Het CNV heeft uitgerekend dat werknemers met een bruto- inkomen van f 2.800 hierdoor per 1 juli een reële inkomensdaling hebben te verwachten van ruim tien gulden. By een bruto-salaris van f 4.000 wordt dit byna 24 gul den lager. Voorzitter De Jong van de Christe lijke Federatie van Overheids personeel (CFO) verklaarde wel met minister Rietkerk te willen praten over de twee procentsver laging van ambtenarensalaris sen, maar pas als deze maatregel per 1 januari zou worden doorge voerd. Het kabinet wil de korting op 1 oktober laten ingaan. Scherpe kritiek uitte ook voorzit ter Van Commenee van de CNV Hout en Bouwbond. Hij noemde de aangekondigde verlaging van de huursubsidie, en de voorge nomen daling van het woning- bouwprogramma „een volledige afbraak van de totale bedrijfs tak". Volgens Van Commenee zal het aantal werklozen in de bouw erdoor stijgen van 143.000 naar zeker 160.000. Ondernemers Voorzitter Perquin van het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) leverde gisteren in het Twentse Borne bij de opening van een beurs voor het midden- en kleinbedrijf eveneens ernstige kritiek op het kabinet. Dat maakt volgens hem de belofte niet waar om orde op zaken te stellen in zijn huishou ding. Perquin stelde vast dat het kabinet er ondanks de voorne mens niet in geslaagd is de finan ciële tekorten terug te dringen, met als gevolg dat de collectieve lasten nog steeds maar groeien. De Christelijke werkgeversorgani satie NCW vindt dat de voorge nomen korting met twee procent op de uitkeringen al per 1 juli moet worden doorgevoerd. Daar mee kan de verhoging van de wao-premie met gemiddeld 0,75 procent worden voorkomen. Het NCW schrijft dat in zyn blad "De Werkgever".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7