Raad: spoed achter werk aan Zijlpoort Kroon op het werk van 'keizer Waal' Goede prestaties "Bona" bij basketbal nCHTMRIP Puntertje van Goekoop Overleg met eigenaar Open huis bij rekeninstituut universiteit Tweede en vierde op internationaal toernooi in Den Helder Expositie van foto's in het Waaggebouw Vrouw (71) van tasje beroofd Nuttig 'Plan van Aktie' inventarisatie gegevens LEIDEN - Het Leidse politie korps heeft gistermiddag met 2-3 verloren van het elftal van de Koninklijke Kaderschool Luchtmacht Schaarsbergen. Zelfs enkele sterspelers bij de politie, zoals burgemeester Goekoop, wethouder Tesse- laar, brandweercomman dant Mark en de directeur van de gemeentelijke afde ling sport en recreatie, Duy- vestein konden deze neder laag niet voorkomen. Staatssecretaris Ploeg land bouwdie het team uit Schaarsbergen zou verster ken, bleef bij nader inzien toch maar liever langs de kant staan. Hij vond het veld te drassig en het weer te nat. Dat slechte veld kon burge meester Goekoop er niet van weerhouden met de punt van de schoen een voorzet los te la ten. Zijn tegenstander schrikt er zichtbaar van. (foto Holvast) DINSDAG 12 APRIL 1983 LEIDEN - De gemeente zal gaan overleggen met de eigenaar van de Zijlpoort, de heer Melkert, om te bereiken dat de restauratie van het bouwwerk zo spoedig mogelijk wordt afgerond. Indien dat overleg tot niets leidt zal het college van B en W gebruik maken van de mogelijkheid om Melkert een boete op te leggen. De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met een voorstel van die strekking op initiatief van het PPR-raadslid Van Oosten. Vol gens de erfpachtsovereenkomst zou Melkert de restauratie bin nen zeven jaar voltooien en de Zijlpoort een passende bestem ming geven. Die zeven jaar zijn thans om, had Van Oosten uitge rekend. Maar de restauratie is nog niet voltooid. Een raam en de poorten ontbreken nog. Tijd om de boetebepaling in de erf pachtsovereenkomst toe te pas sen. aldus Van Oosten. Een raadsmeerderheid vindt ech ter dat het college van B en W eerst nog maar in wat vriendelij ker sfeer moet proberen zaken te doen met Melkert. Blijft de Zijl poorteigenaar in gebreke dan moet het college, volgens de raad, als laatste redmiddel ge bruik maken van de mogelijk heid de heer Melkert een boete op te leggen. Het is de hoogste tijd om de res tauratie van de Zijlpoort te voltooi en, vindt de gemeenteraad. Het werk aan de toren (zie foto) is al klaar; het wachten is op het plaat sen van deuren en ramen op de ba- gane grond. (foto Holvast) LEIDEN - Het Centraal Reken-in stituut van de Leidse universiteit houdt op woensdagmiddag 20 april een open huis. Het Centraal Reken-instituut is een dienstverlenende instelling, die rekenfaciliteiten verschaft aan de universiteit ten behoeve van onderwijs, onderzoek, be heer en bestuur. Het instituut is in 1961 opgericht als onderdeel van de faculteit wiskunde en na tuurwetenschappen. Gezien het feit dat de dienstverlening al lengs een meer algemeen univer sitair karakter kreeg, besloot het toenmalige college van curato ren het C.R.I. met ingang van 1 januari 1967 tot centrale dienst van de universiteit te verheffen. Het instituut is sinds 1971 geves tigd aan de Wassenaarseweg 80, in een gebouw dat tevens huis vesting biedt aan het Mathema tisch Instituut én afdeling medi sche statistiek van de faculteit der geneeskunde. Voorafgaande aan de rondleiding zal op de open middag in het kort een uiteenzetting worden gege ven over de faciliteiten, die het C.R.I. biedt. Tijdens de rondlei ding krijgt men o.a. de centrale computers te zien en andere ap paratuur zoals schijven, tapes, etc. Tevens wordt de dagelijkse gang van zaken uit de doeken ge daan. Belangstellenden kunnen zich tot en met maandag 18 april telefo nisch aanmelden bij de dienst in terne en externe voorlichting van de universiteit, telefoon: 071- 148333. toestel: 3133 of 3665. Aan vang 14.00 uur. LEIDEN - Twee mannen van 17 en 20 jaar uit Maarsbergen en Am sterdam zijn zaterdagnacht op de Lammenschansweg aangehou den, nadat ze een telefooncel op het Kamerlingh Onnesplein had den vernield om er geld uit te krijgen. De politie is de mannen op het spoor gekomen via een anonieme tip. Na verhoor bleek dat de 'telefoonkrakers' op acht plaatsen in Leiden telefooncel len hadden vernield. LEIDEN - Op het zesentwintigste interna tionale schoolbasketbaltoenooi in Den Helder heeft zowel het jongens als het meisjesteam van Bonaventuta SG goed gepresteerd. De jongens werden vierde, terwijl de meisjes in het sterk bezette veld zelfs de tweede plaats voor zich op eisten. Het organiserende SG Nieuwendiep kreeg pal voor de aanvang van het toernooi en kele tegenslagen te verwerken. Bij de jon gens kwamen een Deense en een Belgi sche school niet opdagen, terwijl ook het Tjechische Kosice bij de meisjes niet ver scheen. Voor Kosice deed het sterke da mesteam van Noordkop buiten mededin ging mee aan het toernooi; bij de jongens werd een selectie onder de naam Amstel veen aan een poule toegevoegd. Zoals gezegd speelden de meisjes een pri ma toernooi. Er werd een halve competi tie gespeeld en daarin verloor de Leidse formatie maar twee maal. Er werd van ge wonnen van het Duitse Bremerhaven, Ei- keli uit Denemarken, Nottingham, Scha- gen en ook Nieuwendiep moest er aan ge loven, al was het verschil maar één punt. Van het in de eredivisie uitkomende Noordkop werd met 55-34 verloren en ook het Tjechische Brno bleek met 44-23 te sterk. Noordkop won wel van Brno, maar deed buiten mededinging mee, dus Brno kreeg de eerste prijs uitgereikt. Bij hét Bona was de absolute hoofdrol weg gelegd voor Renate Sluis, terwijl ook Yvonne Dubbeldam onder de borden leu ke dingen deed. Bij de jongens werd er in twee poules ge speeld. Bona versloeg als eerste Amstel- veen, dat in de Stars spelers Emanuels en Van Noord zijn sterkste mensen bezat. Amstelveen was echter nog niet compleet en Bona maakte daar mede door het goe de spel van Robert Jan Rijsbergen en Ro nald van der Geest knap gebruik van: 41-35. Via een effectieve zóne-press werd ook Nieuwendiep weggevaagd met 50-20. Tegen het Belgische Arlon bleef Bona net aan de goede kant van de score: 46-45. Wel moest center Boris Monk- horst met een enkelblessure uitvallen die hem de rest van het toernooi buiten de lijnen zou houden. Praag verloor verras send van Amstelveen, zodat de Leidse school ondanks de 34-32 nederlaag tegen Praag eerste in de poule werd. In de kruisfinales moest toen Bremerhaven bestreden worden. Na een spannende wedstrijd verloren de Leidenaars met 49-50. Er was kans geweest op de over winning, maar Wim van Niekerk miste het beslissende schot. Na deze wedstrijd moesten vier spelers naar Ridderkerk voor een belangrijke wedstrijd voor de Trotters en hield coach Bert van der Mark nog maar vijf man over. Leiderdorp spe lers Wim Creighton en Joop Brakenhoff werden van de tribune geplukt, maar de strijd om de derde plaats tegen Arlon kon onder deze omstandigheden natuurlijk niet gewonnen worden: 48-36. De finale tussen Bremerhaven en Bratisla va had een bloedstollend slot. In de aller laatste seconde scoorde Bratislava bij de stand 38—38 de ogenschijnlijk winnende treffer. De scheidsrechters keurden deze score echter niet goed en een verlenging moest de beslissing brengen. De coach van Bratislava was het echter met deze gang van zaken niet eens en vertrok met zijn spelers naar de douches en weigerde verder te spelen. Voor de organisatie zat er toen niets anders op dan Bremerhaven tot winnaar uit te roepen. LEIDEN - Wethouder Schoute opende gisteravond de foto-ten- toonstelling van de Leidse Ama teur Fotografen Vereniging. Ei genlijk had burgemeester Goe koop dat moeten doen, maar die was verhinderd. Op de tentoonstelling in de Waag waren ook de foto's te zien van de deelnemers aan de wedstrijd Wo nen in Leiden. In de categorie zwart/wit werd de eerste prijs ge- wonnen door J. Wassenaar uit Voorschoten, in de categorie kleur was nummer één Ruud Brussee uit Leiden. De tentoonstelling duurt tot en met 23 april. Openingstijden: doorde weeks en zondag 12.30 tot 17.00 uur, zaterdag 10.00 tot 17.00 uur, donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. de Uiterstegracht heeft ge- LEIDEN - Een 71-jarige vrouw uit Leiden werd gistermiddag om streeks drie uur op de Toscanini- laan van haar tasje beroofd. De dader griste het tasje waarin slechts een paar schoenen en een bos sleutels zaten uit haar han den en liep hard weg. Een paar honderd meter verder stapte hij in een gereedstaande auto met chauffeur. De vrouw werd direct na het ge beuren aangesproken door een onbekende dafne die volgens haar zeggen alles had gezien. Het verzoek is of deze onbekend ge bleven vrouw contact met de po litie wil opnemen. LEIDEN - "Bhoetan, Land van de. vreedzame Draak" is de titel van een tentoonstelling die binnen kort in het museum voor volken kunde aan de Steenstraat te zien zal zijn. De tentoonstelling wordt op 22 april officeel geopend. Dan gaat ook de door Unicef uitge brachte film 'De Koning en de Maan' in première. Kinderfilms De kinderfilmmiddag van K&O bevat ivoensdag een serie te kenfilms met veel bekende stripfiguren en de lachfilm De Emigrant met Charley Cha plin. De films worden gedraaid in de Kapelzaal van het K&O- gebouw. Aanvang half drie. Populieren De populieren in de Amstelstraat en de Van de Aarstraat staan een aantal bewoners in de weg, bijvoorbeeld omdat ze te veel licht wegnemen. De gemeente lijke directie Groen (vroeger Plantsoenendienst gehetenwil ze vervangen door kleinere bo men. Het onderwerp wordt woensdag besproken op een in formatie-avond in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat. aanvang acht uur. Hugo de Groot Ter gelegenheid van de vierhon derdste verjaardag van Hugo de Groot houdt prof. mr. J. Th. de Smidt woensdagmiddag aan de Leidse universiteit om vier uur een lezing met als titel "In het straatje van Hugo de Groot". Dat doet hij in het Juri disch Studiecentrum Hugo de Groot, Hugo de Grootstraat 27, zaal A. Filmochtend De maandelijkse filmochtend voor vrouwen in het Volkshuis heeft woensdag "South Africa belongs to us" (Zuid-Afrika be hoort ons toe) op het program ma staan. Een film over zwarte vrouwen in Zuid-Afrika, onder de regie van Chris Austin. De film geeft een beeld hoe het apartheidssyteem het leven van de vrouwen beïnvloedt. De film begint om tien uur; vrou wen kunnen om half tien in het Leidse Volkshuis (Apothekers- dijk 33) terecht. Buitenlanders In het kader van de actiemaand "Geef fascisme geen kans" wor den woensdag in Jongerencen trum Stats (Haarlemmerstraat 73) videoprodukties gedraaid over de situatie in Marokko en Turkije. Onderwerpen als werk, sociale verhoudingen, vrouwen, jongeren, vooroorde len en toekomstverwachtingen komen aan bod. De videofilms worden gedraaid in doorlopen de voorstellingen, 's middags van twee tot vijf uur en 's avonds van half acht tot tien uur. De organisatie is in han den van de Stichting Welzijn Buitenlanders "Rijn en Lek", Stats, de Taakgroep Migranten van de Raad van Kerken, de Onderwijswinkel en het Kijk- huis. Excursies K&O K&0 heeft voor een aantal excur sies nog plaatsen vrij. Op za terdag 16 april wordt er een ex cursie naar het waterwinge bied van de Leidsche Duitwa- termaatschappij gemaakt, met een tocht per smalspoortrein door het natuurgebied tussen dé Wassenaarse Slag en de be bouwde kom van Katwijk. Op zaterdag 23 april staat een ex cursie op het programma naar de Heemtuin in Leiderdorp en op zaterdag 7 mei de molen-me- rentocht. Dat is de datum van de Nationale Molendag. Deel nemers varen van de haven in Warmond naar de Kagerplas- sen. Tijdens deze tocht krijgen ze van de secretaris van de Rijnlandse Molenstichting in- formatie over de vele water- en windmolens langs de vaarrou te. Verder brengen ze een be zoek aan minstens één molen. Opgeven is mogelijk bij K&O, Oude Vest 45, tel. 141141, van negen tot vijf uur. Niet zonder trots presenteerde wethouder Waal (ruimtelijke ordening en verkeer) vorige week het 'Plan van Aktie voor de Stadsvernieuwing'. Een lij vig boekwerk dat geen nieuwe beleidsinitiatieven of doelstel lingen bevat, maar dat is opge zet als een actueel naslagwerk over de Leidse stadsvernieu wing. Eigenlijk 'de nieuwe kle ren van keizer Waal'? Niettemin verdient de wethou der waardering voor de schat aan gegevens die in het boek werk verzameld is. Door alle feiten kort en bondig te rang schikken ontstaat een nieuwe, heldere blik op het Leidse stadsherstel. Een overzicht van wat er sinds 1975 is gereali seerd, wat er momenteel in uit voering is en welke plannen de komende jaren hun beslag zul len krijgen. Het is een respec tabele lijst geworden. In dat verband is het plan ook wel te karakteriseren als 'de kroon op het werk van de wethouder'. door Jan Rijsdam Het maakt bovendien duide lijk dat de gemeente ernst wil blijven maken met het stads herstel en welke richting dat de komende jaren opgaat. Het 'Plan van Aktie' roept, in meer dan één opzicht, 'tegen strijdige' reacties op. De op stellers signaleren zelf al dat al lereerst een indruk van ver wondering ontstaat over het grote aantal beleidsplannen dat de gemeente Leiden in slechts enkele jaren tot stand heeft gebracht en over de vele werken die sinds'1975 op basis van die plannen zijn uitge voerd. Aan de andere kant raakt men er van doordrongen dat het "ach terstallig onderhoud" van de oude stad nog bij lange na niet is ingehaald. Op veel plaatsen staan walmuren en bruggen af te brokkelen, unieke monu menten te verpauperen, ko men oude rioleringen uit op openbaar water, gapen open plekken in de stedelijke be bouwing, raken woningen ver krot en ontbreekt een leefbare woonomgeving. Reeds in 1976 en in 1979 versche nen plannen van actie, die con crete actiepunten op het ge bied van de stadsvernieuwing bevatten, zy het dat deze be perkter en anders van opzet waren dan het huidige plan. Zo behandelden de vorige plan nen alleen de binnenstad en niet de overige istadsvernieu- wingswijken. Het eerste plan van actie uit 1976 gaf vooral een belangrijke aan zet voor het binnenstadsher stel en het voorbereiden van het structuurplan voor .de bin nenstad. Een aanzet die vele vruchten heeft afgeworpen. Het tweede plan droeg in be langrijke mate bij aan de verta ling van het structuurplan in diverse verbeterings- en be stemmingsplannen. Spoor bijster Hoewel de vele activiteiten die voortvloeien uit alle plannen volgens een integrale en plan matige aanpak plaatsvinden zijn velen intussen het stads- vernieuwingsspoor bijster. Met name de kloof die gaapt tussen raadsleden en dé wet houder van ruimtelijke orde ning wordt steeds wijder. Het is daarom dat de gemeenteraad het college van B en W heeft gevraagd om een nieuw plan van actie op te stellen waarin de stand van zaken voor de stadsvernieuwingswijken kort en bondig op een rijtje wordt gezet. Het is echter zeer de vraag of die kloof door de massa gegevens die nu is geproduceerd zal wor den gedicht. De opstellers van het plan constateren zelf dat het niet zozeer een leesboek als wel een handboek betreft. Het dikke boekwerk zal dan ook niet alleen een handig naslag werk blijken, maar zal de wet houder ook ten dienste staan om vragen van raadsleden ge legitimeerd ter zijde te schui ven omdat de antwoorden in het 'Plan van Aktie' te vinden zijn. Het nieuwe 'Plan van Aktie voor de Stadsvernieuwing' geeft veel meer dan vorige plannen een totaalvisie op de Leidse binnenstad. Het maakt duide lijk dat stadsvernieuwing niet alleen net opknappen van ou de verwaarloosde wijken be treft maar ook te maken heeft met een gemeentelijk econo misch beleid, het scheppen van werkgelegenheid, met een schoon milieu, met goede on derwijsvoorzieningen voor kinderen en volwassenen, met voldoende club- en buurthui zen, bibliotheken en peuter speelzalen. Alles heeft met al les te maken. De aanpak van de problemen, tot dusver, is het gemeentebe stuur niet slecht afgegaan. Het 'Plan van Aktie' toont aan dat Leiden zich kan meten met ste den als Rotterdam of Gronin gen die veelal gelden als hét voorbeeld op het gebied van stadsvernieuwing. Een verge lijking laat ook zien dat de ge meente Leiden, verhoudings gewijs, een flink deel heeft op gestreken van de beschikbare gelden voor de stadsvernieu wing en, met enkele andere steden, voorop loopt in de be steding van de toegezegde fi nanciën. Het uitvoeringstempo in Leiden staat dus op een hoog peil. Artikel Duidelijk is daarentegen ook dat de artikel-12-gemeente Leiden alleen maar in staat is het her stel krachtig voort te zetten als zij daartoe gesteund wordt door het rijk. Het optimisme van Waal is prijzenswaardig, maar lijkt niet geheel en al ge rechtvaardigd en zelfs in te genspraak met de in het actie plan gesignaleerde wolken aan het stadsvernieuwingsfirma ment. In het actieplan treft men de stand van zaken aan wat be treft de uitgegeven en nog te besteden stadsvernieuwings- gelden, een soort huishoud boekje van Waal. Daaruit valt de conclusie te trekken dat de bodem van( het geldpotje in zicht komt.' De meeijarenra- ming van de minister van volkshuisvesting ziet er voor Leiden niet rooskleurig uit. Het is duidelijk dat Leiden in rui me mate heeft geprofiteerd van de voortvarendheid waar mee men de afgelopen jaren tal van verbeteringsplannen bij het rijk zijn ingediend. Waal verdient daarvoor alle lof. De grote werkzaamheden die dit jaar en in 1984 worden uitge voerd vloeien nog in belangrij ke mate voort uit die plannen waaraan het rijk in de afgelo pen jaren financiële steun ver leenden. De vraag is hoe' het nu verder gaat met wijken die nog aan de beurt moeten komen. Noord- vest en de Verversbuurt, waar voor verbeteringsplannen ge reed zijn, hoeven voorlopig nergens op te rekenen of het zouden de laatste centen moe ten zijn die overschieten. Voor de wijken waarvoor nog een verbeteringsplan moet worden gemaakt (de Zeeheldenwijk en de Rijndijkbuurt komen nu aan bod) ziet het perspectief er somber uit. De stadsvernieuwing in Leiden heeft z'n beste tijd gehad, zo lijkt het. Dat dat geen reden is voor Waal om bij de pakken neer te zitten is terecht. De pa tiënt Leiden heeft er niets aan als de geneesheer Waal aan de kant ach en wee blijft roepen. Het stadsherstel moet met alle mogelijke middelen worden voort gezet. "Bedacht moet worden", zo zegt de beleids groep stadsvernieuwing, "dat de voor de stadsvernieuwing nodigde bedragen voor de ko mendejaren relatief gering zijn in vergelijking tot de kosten die voortvloeien uit toenemen de verpaupering van de stad, sociaal verval en criminaliteit. Bovendien schept de stadsver nieuwing enorme werkgele genheid, wat op zich al een re den is om met kracht het stads herstel te stimuleren".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4