PvdA in de slag tegen proef met sluitingstijd cafés Steeds VoorsteUGoekoop gekraakt Hongerstaking alweer voorbij Het Gulden Vlies VNO-actie "Word je eigen werkgever" nu ook in Zuid-Holland Sen m'e/ê kolcmb btadbheeid Raad stelt bijna twee ton beschikbaar voor Autokrakers aangehouden Op heterdaad 3 UUR OOK VOOR ON' mOE^NlRS Leidse vrouw 102 jaar DINSDAG 12 APRIL 1983 LEIDEN - De raadsfractie van de Partij van de Arbeid heeft de vloer aangeveegd met het voorstel van burgemeester Goekoop om vijftien Leidse cafés op zaterdagavond één uur langer (tot drie uur) open te laten. Volgens het PvdA-raadslid Eikerbout is het voorstel van de burgemeester moeilijk uitvoerbaar, juridisch onhoudbaar, concurrentieverval send en leidt het tot een ontoelaatbare overlast voor omwonenden van de betrokken cafés. Horeca-ondernemer Kamphues wiens cafe's niet i jan de gemeenteraadsvergadering bij de ingang va i de strekking op de deur te lezen is. de proef zijn opgenomen) overhandigt voor de aanvang het stadhuis PvdA-raadslid Van der Molen een pamflet, (Foto Holvast) LEIDEN - Mevrouw Paulien Hart, die gisteren een hongerstaking begon bij de sociale dienst, heeft gistermiddag haar actie kunnen staken. Haar doel, een bijstands uitkering voor haar en haar twee kinderen, werd namelijk bereikt. Ook werd de overgangsregeling waar Paulien Hart recht op had, in werking gesteld. Paulien Hart: "De sociale dienst heeft uitgebreid excuses ge maakt voor de regelingen en computerfouten waar ik de dupe van was geworden. Ik was erg blij toen ik zwart op wit kreeg dat ik weer in de bijstand kan. Maar ik kan me nog steeds erg kwaad maken over de manier waarop dat gebeurd is. Zodra je actie voert, kan het kennelijk wel snel". Hart had besloten tot haar actie omdat ze geen uitweg meer zag voor haar financiële problemen. De laatste weken moest ze leven van voedselpakketten die vrien den kwamen brengen. Haar WW-uitkering werd namelijk maandelijks gekort als gevolg van ongemotiveerde beschikkin gen van de sociale dienst. Een aantal horeca-ondernemers die niet tot de vijftien bevoor rechten behoren, demonstreer den gisteravond voor het stad huis tegen het plan van Goe koop. Dat gebeurde voor het be gin van de raadsvergadering waarin het voorstel over de latere sluitingstijd werd behandeld. De 85 caféhouders die niet in aan merking komen om een uurtje langer open te blijven menen dat zij dit goed zullen merken in de omzet en trekken daaruit de con clusie dat het voorstel concur rentievervalsend is. "Gelijke monniken, gelijke kappen", is hun motto. Zij riepen raadsleden gisteravond op tegen het voor stel van Goekoop te stemmen. De caféhouders hadden dit weekeinde hun klanten ge vraagd om met spandoeken en muziekinstrumenten naar het stadhuis te komen. Aan die op roep had niemand gehoor gege- De verruiming van de sluitingstijd zal, volgens het voorstel van de burgemeester, aan vijftien café houders een jaar lang, bij wijze van proef, worden toegestaan. De bewuste cafés liggen in de wijken Levendaal-west, D'Oude Morsch, Noordvest en Pancras- west. Uit het voorstel van de bur gemeester blijkt dat alleen die cafés in aanmerking komen die nu al een ontheffing hebben om doordeweeks tot één uur en in het weekeinde tot twee uur open te blijven. Verder wordt gelet op het al dan niet toelaatbaar zijn van de overlast voor de buurt, of het café aan een nauwe straat met woningen ligt eri hoe de par keersituatie ter plaatse is. Ook dient volgens Goekoop te wor den voorkomen dat een rustig LEIDEN - Een meerderheid in de Leidse gemeenteraad is gister avond akkoord gegaan met een voorstel van het college van B en W om twee ton beschikbaar te stellen voor de inrichting van Het Gulden Vlies aan de Bree- straat. De restauratie van het pand, dat vorig jaar enige tijd gekraakt is geweest, is thans in volle gang. Bij het bepalen van de kosten van de restauratie is, volgens wethouder Bordewijk, geen re kening gehouden met de inrich tingskosten omdat de bestem ming van het pand pas later dui delijk is geworden. Het Gulden Vlies zal na de restauratie ge bruikt gaan worden als vergader ruimte voor de raadsfracties en voor raadscommissies. Een ge volg daarvan is onder meer dat een groot aantal stoelen moet worden aangeschaft. Het PSP-raadslid De la Mar zei zich ervoor te schamen dat ieder een bezuinigingen wordt opge legd terwijl het college twee ton vraagt voor de aanschaf van stoe len. Volgens Bordewijk zijn de kosten een logisch uitvloeisel van het besluit van de raad dat in Het Gulden Vlies meer vergader ruimte moet komen. Het raadslid Van Oosten (PPR) meent dat er sprake is van "pure misleiding" omdat het college tot dusver zou hebben gesugge reerd dat er geen sprake is van inrichtingskosten behoudens wat kleinigheden. CDA-raadslid Bleijie zei geen behoefte te heb ben aan een dure stoel en drukte de wethouder op het hart vooral te kijken of het niet goedkoper kan. Een meerderheid van de raad ging akkoord met het voorstel van B en W om 195.000 gulden beschik baar te stellen voor de inrichting van Het Gulden Vlies. buurtcafé zich ontwikkelt tot een onrustig 'bovenwijks' café. Weg strepend kwam Goekoop tot vijf tien cafés die voorlopig voor een ontheffing van de sluitingstijd in aanmerking komen, eventueel uit te breiden tot maximaal acht tien. Dat is ongeveer vijftien pro cent van het aantal horecagele genheden dat nu tot één of twee uur mag openblijven. Tegenstrij digheden Het PvdA-raadslid Eikerbout he kelde met name de normen op grond waarvan het éne café wel en het andere niet in aanmerking komt voor een extra ontheffing. Hij wees op tal van tegenstrijdig heden in de criteria die Goekoop op een rijtje heeft gezet. Eiker bout signaleerde ondermeer dat caféhouders die, bij een vorige proef in 1981, niet voor een extra ontheffing in aanmerking kwa men, op grond van dezelfde nor men, thans wel in aanmerking komen voor een verruiming van de sluitingstijd. Ook de criteria ten aanzien van de parkeersituatie en de te verwach ten overlast voor de buurt deugt volgens Eikerbout van geen kant. Het PvdA-raadslid zei er een goede fles wijn om te durven verwedden dat een caféhouder, die in beroep gaat tegen de wei gering van een extra ontheffing, een goede kans maakt dat hij zijn zin krijgt. Hij noemde de criteria slecht en juridisch onhoudbaar. Het voorstel van de burgemees ter zou bovendien voor de politie moeilijk uitvoerbaar zijn. Behalve de PvdA verzetten ook de kleine linkse partijen zich tegen het plan van Goekoop. Het groot ste bezwaar tegen de latere slui tingstijd is wel de verwachting dat de overlast voor omwonen den zal toenemen. Van Oosten (PPR) noemde het voorstel in strijd met de grondslag van het collegebeleid om het wonen in de binnenstad aangenamer te maken. Een meerderheid in de raad (WD, CDA en D'66), door Eikerbout als de horeca-coalitie bestem peld, zal echter met het plan van Goekoop akkoord te gaan. De WD kwam gisteravond niet aan woord maar steunt uiteraard de twee WD-wethouders en de burgemeester. Het D'66-raadslid Hoekema zei dat het voorstel van Goekoop niet de schoonheids prijs verdiend maar de proef het voordeel van de twijfel te gun nen. Volgens Hoekema moet de ze proef wel de laatste zijn. Liberaler CDA-fractievoorzitter Walenkamp noemde het voorstel "verre van ideaal maar een noodzakelijke stap in de richting van een libera ler horecaklimaat". Volgens Wa lenkamp is het gebrekkige voor stel een compromis dat is ont staan dank zij het "geèmmer" van de PvdA. Op de criteria valt best wat aan te merken, vindt Walenkamp, "maar de PvdA voelt gewoon geen bal voor een latere sluitingstijd". Een voorstel van de PvdA om de bewoners van de bewuste wijken te raad plegen noemde Walenkamp op portunistisch. De beschuldigingen van de CDA- fractievoorzitter aan het adres van de socialisten leidde tijdens zijn betoog een aantal keren tot een pittige woordenwisseling met PvdA-wethouder Waal. De CDA-voorman raakte onder meer met de PvdA in de clinch over de vraag of de vorige proef nu wel of niet een gunstig ver loop had gehad en over de vraag of de PvdA het huidige voorstel van de burgemeester dwars boomt. Volgens Waal is zijn par tij zo tolerant om het minder heidsstandpunt van de WD-col- lega's naar voren te laten komen. Walenkamp meende dat er geen sprake was van tolerantie maar van bemoeizucht van de PvdA- wethouders met de portefeuille van de burgemeester. Volgens Eikerbout verwijdert het CDA, met zijn pleidooi voor een latere sluitingstijd op zaterdag, zich van haar beginsel van de zondag heiliging. In de volgende raadsvergadering zal de discussie worden voortge zet en het voorstel van Goekoop in stemming worden gebracht. LEIDEN - De actie "Word je eigen werkgever" van het Verbond van Nederlanndse Ondernemingen (VNO) zal ook in Zuid-Holland worden gehouden. Met deze ac tie wil het VNO beginnende on dernemers of mensen die dat wil len worden, adviezen geven hoe ze een bedrijf van de grond kun nen krijgen. Woensdag 20 april zal er in de Stadsgehoorzaal aan de Bree- straat daarom een informatiedag worden gegeven, als startschot van de actie in Zuid-Holland. In 1980 begon het VNO de actie "Word je eigen werkgever" in het noorden van het land. Het succes hiervan in Groningen, Friesland en Drente was aanvankelijk re den om de actie uit te breiden naar Gelderland en Overijssel en nu dus ook naar het westen van het land. Sinds het begin van de actie heb ben ongeveer achttienhonderd mensen (gratis) adviezen gekre gen. Als gevolg hiervan zijn bijna Om te huilen Menselijk drama in de Cosijn- straat (Rijndijkbuurt). Na ruim anderhalf jaar een gereserveer de parkeerplaats voor de deur te hebben gehad, moet het slecht ter been zijnde echtpaar Den Dop zijn vervoermiddel voortaan elders stallen. En om dat de smalle Cosijnstraat meestal volgepropt met blik staat, moet meneer Den Dop nu meestal een straatje om wil hij zijn bolide bereiken. Jaloerse bewoners hebben de in valideparkeerplaats voor 'hui ze Den Dop' tot aan de Raad van State bestreden. Vorige week oordeelde de staatsraad dat de 'reservering' moet ver vallen omdat het maar zelden zou voorkomen dat er voor de woning van de familie Den Dop geen parkeerplaatsje zal zijn... Elf bewoners van de 24 wonin gen tellende Cosijnstraat had den hun handtekening gezet onder het protest tegen een ge reserveerde parkeerplaats, toe gewezen door de GG en GD. De bezwaarmakers beweerden dat mevrouw Den Dop onvol doende invalide is en alleen met krukken loopt als ze in druk wil maken op artsen of bepaalde instanties. Bij de Raad van State werd de sug gestie gewekt dat alle bewo ners van de Cosijnstraat dezelf de mening waren toegedaan. Nadat de voor het echtpaar Den Dop negatieve uitspraak van dé staatsraad in deze krant had gestaan, regende het telefoon tjes op de redactie. Lang niet alle Cosijnstraatbewoners ble ken achter de actie te staan van wat zij "jaloerse autobezitters" noemden. Integendeel, sommi gen spraken zelfs schande van een dergelijke "mensonteren de onderneming". Het blijkt dat mevrouw Den Dop juist op doktersadvies zo veel mogelijk zonder krukken of stok moet lopen en daar op korte afstanden, in huis dus, mee oefent. Bovendien is me neer Den Dop, die zijn vrouw zo veel mogelijk met de auto mee uit neemt, zelf afgekeurd als gevolg van een zwakke rug. Na de uitspraak van de Raad van State zitten beiden behoor lijk in de vernieling. Niet zo zeer om het verlies van de par keerplaats ("Want daar hebben we ons al bij neergelegd, dat is gewoon jammer"), maar meer om het succes dat een aantal Een met blik volgepropte Cosijntraat. Volgens de staatsraad is er voor de invalide mevrouw Dqn Dop altijd wel een plekje voor de deur te vinden. (Foto Holvast) buren met hun actie heeft ge had. Den Dop: "Na de uit spraak van de Raad van State hebben ze hier aan de overkant zelfs een klein feestje op de goede afloop gevierd. Dat is toch om te huilen?" J.V. Kraakonhelder (2) Het troebele 'kraakverhaal' van de villa Rijnsburgerwég 154 wordt iets duidelijker. Dieren beschermers en kankerbestrij ders hebben zich in elk geval niet schuldig gemaakt aan spe culatie. Het blijkt namelijk dat zij pas sinds enkele weken af weten van het testament van de ruim tien jaar geleden overleden villa-eigenaar J.J.G. De Cler. Volgens notaris J. Brouwer van de Boerhaave- laan is dat testament van De Cler bij toeval via de fiscus bo ven water gekomen. Dat zou mogelijk zijn door een manke ment in de Nederlandse wetge ving die bepaalt dat alle nota riële acten geregistreerd moe ten worden behalve testamen ten. De laatste wilsbeschikking van De Cler bepaalt dat wanneer zijn vrouw zou komen te over lijden het pand Rijnsburger- weg 154 moest worden ver kocht en dat de ene helft van de opbrengst ten goede zou ko men aan de kankerbestrijding en de andere helft aan de die renbescherming. Mevrouw Ra chel De Kler-Den Duik over leed vorig jaar op 3 april. Nabe staanden van haar meenden het huis te erven en gaven ma kelaar Proper opdracht de villa te verkopen. Aanvankelijk was de vraagprijs 345.000 gulden. Later zakte die naar 320.000 gulden, vervolgens naar 285.000 en uiteindelijk naar 250.000 gulden. Vorige week werd het pand verkocht voor 225.000 gulden en op hetzelfde moment gekraakt door een vijftal woningzoekenden die beweren dat het pand door speculatie al meer dan een jaar leegstaat. De krakers hebben aangekondigd alleen in geval van een uitspraak van de rech ter onder hun nieuwe onder dak vandaan te trekken. Zowel makelaar B.J. Proper als de makelaar van de koper, A.F.M. Rodenburg van het kantoor Eigen Haard, vindt dat er in het geval Rijnsburgerweg 154 beslist geen sprake is van speculatie. Rodenburg: "Wat is er nu eerlijker dan je huis te koop aanbieden en in een half jaar tijd vier keer met je prijs zakken? Dat is hier dus ge beurd en daarom durf ik rustig te zeggen dat er serieus is ge zocht naar een koper. Die dus uiteindelijk is gevonden. Bo vendien kan die koper zijn ei gen huis weer kwijt aan ie mand die groter wil gaan wo nen terwijl een geregistreerde woningzoekende weer in het huis van die iemand wil trek ken. Er is hier sprake van een klassiek geval van doorschui ving: er gaat iemand dood en alles schuift op om uiteindelijk een woningzoekende aan on derdak te helpen". Eén van de nabestaanden van Rachel den Duik, A.J. Den Duik uit de Verdistraat, beves tigt het verhaal dat de direct belanghebbenden pas enkéle weken geleden van het bestaan van het testament van De Cler op de hoogte zijn gesteld. De lange leegstand van het pand is volgens hem niet te wijten aan 'huisjesmelkerij' van de erfgenamen Den Duik. "Wij hebben het pand onmiddellijk te koop laten zetten en herhaal delijk geïnformeerd hoe het nu met de verkoop zat. Maar steeds bleek dat de notaris het bod te laag vond. En ja, toen kwam drie weken geleden op eens dat testament van de man van mijn tante boven water. Sindsdien hebben wij er ver der geen bemoeienissen meer Voor de erven Den Duik achteraf maar goed dat de villa niet eer der is verkocht anders waren zij blij gemaakt met een 'dooie mus' die dus eigenlijk voor de helft aan de dierenbescher ming was toegedacht. J.V. honderdtachtig ondernemingen van de grond gekomen, die voor zeshonderd mensen directe werkgelegenheid hebben opge leverd en indirect nog eens voor enkele honderden personen. Daarnaast zijn nog eens onge veer zeshonderd aspirant-onder nemers door de adviezen tot de conclusie gekomen dat het voor hen juist beter was niet met een bedrijf te beginnen. Het VNO probeert de adviezen zo individueel en zo op maat moge lijk te geven en schakelt daar voor zowel eigen als externe des kundigen in. Zowel mensen die in de handel of met een ambacht willen beginnen als in de dienst verlening of met een industrieel bedrijf actief willen worden, ko men in aanmerking. De informatiedag in de Stadsge hoorzaal begint 's ochtends om half tien. Wie belangstelling heeft kan zich tot één dag tevo ren aanmelden bij mevrouw W. Nap, tel. 070-814171. Programma De opening van de dag wordt ver zorgd door drs. R.A. Schreuder, directeur van de Hasco Lakfa brieken BV en voorzitter van het VNO Zuid-Holland. De landelijk voorzitter van het VNO, mr. C. van Veen, zal vervolgens staasse- cretaris P.H. van Zeü van econo mische zaken het rapport "Een goede start is het halve werk" aanbieden. Op het programma staan verder diverse lezingen en films. De afdelingsdirecteur van de Amro Bank in Amsterdam, A.G. van den Meerakker be spreekt de financiering van een bedrijf en de rol van de bank daarbij; de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Den Haag, A.A. Keyman, geeft aan hoe het mogelijk is om met een ww of wwv-uitkering toch iets op te zetten; R. Hamelynck, lid van de Maatschap Klynveld Kraayenhof Co belicht de rol van de accountant; drs. A.D. Wil- lems, wetenschappelijk mede werker commercieel beleid van de universiteit in Groningen geeft over het onderwerp "pro- dukt en markt" praktische tips; er is een vraaggesprek met ing. C.T.M. Hes die kort geleden als ondernemer (mechanische in dustrie) in Limmen is begonnen en ten slotte geeft A. Beek, secre taris van het VNO Zuid-Holland weer wat de actie "Word je eigen werkgever" verder te bieden heeft. LEIDEN - Vijf jongens uit Leiden en Oegstgeest zijn afgelopen vrij dag tegen de lamp gelopen bij het verkopen van een rijbewijs. De jongeren in de leeftijd van vijftien tot achttien jaar hebben inmiddels bekend in de periode van half november tot eind maart tenminste twintig auto's in Leiden en Oegstgeest te hebben opengebroken. Zij hadden het voornamelijk gemunt op casset terecorders, geluidsboxen en rij bewijzen. Deze spullen werden verkocht en het geld verdeelden ze. Behalve een gestolen auto waar ze alles af en uit hadden ge haald, is er van de goederen niets teruggevonden. LEIDEN - Een 30-jarige Leidenaar is gisteravond op heterdaad be trapt bij een inbraak in een wo ning aan de Constant Huygens- laan in Leiden. Een buurman zag hoe de man via het forceren van een bovenraam de woning bin nen tuimelde. Hij belde onmid dellijk de politie. Toen enkele agenten arriveerden had de in breker de spullen, waaronder een videorecorder al klaar staan voor vertrek. Leiden LEIDEN - De 102-jarige mevrouw M.E. Kres-Landwehr kreeg gisteren bezoek van burgemeester Goekoop in haar kamer in huize Groenhoven, dat tijdelijk aan de Schubertlaan 141 is gevestigd. Eigenlijk was ze zaterdag al jarig, maar toen was de burgemeester ver hinderd. Mevrouw Kres, die op 9 april 1881 in Leiden werd geboren, wordt omschreven als een opgewekte vrouw, met een nuchtere kijk op het leven. "En gezien haar leeftijd is haar gezondheid nog alleszins goed te noemen". Haar man, H. Kres, met wie ze vroeger in een huis aan de Jan van Goyenkade woonde, overleed op 31 december 1959. Mevrouw Kres heeft één zoon. Sedert 1967 verblijft ze in Huize Groenhoven. Met de overige bewoners hoopt ze straks terug te keren naar het pand aan de Witte Rozenstraat, dat moet worden gerestaureerd. (fot0 Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3