■c Belangstelling voor zelfbouw enorm gedaald \Leidse agenda Nieuwe stal moet worden gesloopt School mag toch verbouwen Zoeterwouds plan dreigt te mislukken Rechtbankpresident moet beslissen over opheffing Deylschool jllSqHK Opslag stookhout storend voor omgeving Stad en rand DINSDAG 12 APRIL 1983 In Zoeterwoude ZOETERWOUDE/DEN HAAG Zoeterwoudenaar Vlasveld moet zijn pasgebouwde paar denstal aan de Gelderswoudse- weg afbreken. De Raad van State heeft zijn verzoek om het besluit van de gemeente Zoe terwoude de sloop te bevelen te schorsen afgewezen. Vlasveld vroeg enige tijd geleden een vergunning aan om een nieuwe hooitas te bouwen. De gemeente Zoeterwoude ver leende die vergunning omdat er al een dergelijk bouwsel stond. Vlasveld veranderde echter van gedachten. In plaats van de hooitas moest er een paardenstal komen. Hij deed een nieuwe vergunningsaan vraag, maar hoorde daar niets op. Hij besloot toen maar te gaan bouwen. De gemeente Zoeterwoude kwam daar echter achter en beveelde Vlasveld de paarden stal af te breken omdat daar geen vergunning voor was ver strekt. De paardenstal, die even groot geworden is als de hooitas moest worden, zou niet passen in het landelijk gebied. De Raad van State heeft Zoe terwoude nu gelijk gegeven. "Ik had deze uitspraak niet ver wacht", reageert Vlasveld. "Je mag wel een hooitas bouwen maar als je dat wil omzetten naar een paardestal stuit dat te gen het zere been. Als ik nou iets volkomen nieuws had neergezet dan zeg ik tja, maar dit bouwsel staat er al. Het is allemaal eigen geld, er zit geen cent subsidie in. Ik voel me wel erg zwaar gestraft. Twintig mille boete en levenslang. Le venslang omdat ik de stal moet afbreken". De paardenstal aan de Gelderswoudseweg die moet verdwijnen. De gemeente Zoeterwoude vindt dat de stal misstaat in het landelijk gebied. (foto Holvast) men. Van mij mogen ze echter nog wel een tijdje wegblijven. Batig saldo feestweek in Zoeterwoude wordt verdeeld ZOETERWOUDE - Het comité Verkeer(s)weg heeft aan de festi viteiten ter gelegenheid van de opening van de provinciale weg 17 een fiks bedrag overgehou den. Zo'n 3.400 gulden heeft het weekje feesten opgeleverd. Een gedeelte van het geld, duizend gulden, wordt op een spaarreke ning gestort. Dat geld is bestemd voor een toekomstige organisatie die te vergelijken is met het co mité Verkeer(s)weg of het comité 7t)0 jaar Zoeterwoude. Voorwaar de is verder dat de besteding van het bedrag inclusief rente te goe de komt aan de gehele Zoeter- woudse bevolking. "Uit onze er varing is gebleken dat juist het starten van een comité een groot probleem is zonder enige finan ciële mogelijkheid, schrijft het comité aan B en W van Zoeter woude. Het resterende bedrag zal gelijk worden verdeeld over de werk groep Casa Materna, de Zoeter woudse missie- en ontwikke lingshulp en de Zendingscom missie hervormde kerk. ZOETERWOUDE - Het Zoeterwoudse zelfbouwproject in het Blankaartpark begint steeds meer aan zijn doel voorbij te schieten. Van de zestien belangstellende Zoeter- woudenaren zijn er nog vijf overgebleven die daadwerkelijk in het gebied nabij de Zwetkade gaan bouwen. Het Zoeterwoudse college van burgemeester en wethouders heeft daarom een noodsprong moeten maken om de voortgang van "de unieke kans om zelf een huis te bouwen" te garanderen. Gisteravond werd tijdens de verga dering van de commissie van volkshuisvesting bekend dat een aannemer drie huizen gaat gou wen om zodoende tot een aan eengesloten geheel van zeven huizen te komen. Deze beslissing staat loodrecht op het uitgangs punt van het plan om Zoeter- woudenaren zelf te laten bou wen. In de vergadering van gis teravond werd verder gesteld dat de gemeente zich nog maar eens moet bezinnen hoe de tien nog onverkochte kavels aan de man kunnen worden gebracht. Op het rijtje van zeven kavels langs de Dr. Kortmannstraat worden nu drie huizen onverkocht door een aannemer gebouwd. Deze huizen zullen in eerste instantie aan ingezetenen van Zoeterwou de worden aangeboden. De prijs van de woningen zal gelijk moe ten zyn aan het bedrag dat de vier zelfbouwers voor hun wo ning kwijt zijn. Tijdens de bouw van de huizen zijn de woningen beschikbaar voor Zoeterwoude- naren. Op het moment dat de huizen gereed zijn en nog onver kocht komen economisch aan Zoeterwoude gebondenen in aanmerking voor de huizen. Daarna is de rest van Nederland aan de beurt om een van de drie huizen van de aannemer te be machtigen. Houdijk wees erop dat de voort gang van het project in gevaar komt als er slechts door de vier overgebleven bouwers wordt be gonnen. Dan zouden er twee open gaten in de aaneengesloten rij van zeven kavels ontstaan. Hierdoor wordt de grond tussen de in aanbouw zijnde woningen helemaal onverkoopbaar. Tegenvaller Burgemeester Houdijk noemt het afhaken van zo'n tien potentiële gegadigden een regelrechte te genvaller. "Het loopt heel anders dan we hadden gedacht. Nu zul-' len we weer een oproep moeten plaatsen om Zoeterwoudenaren warm te krijgen voor zelfbouw. De oorzaak van het afhaken van de meeste geïnteresseerden is dat er geen premies op de huizen zitten. Voor de meeste bouwers werd het daarom te duur. We zul len ons nu moeten herbezinnen hoe we de voorwaarden voor on ze eigen inwoners aantrekkelij ker kunnen maken om een kavel te kopen", aldus Houdijk. Volgens hem zijn de ontwikkelin gen niet in strijd met het woning bouwbeleid van de gemeente. Dit beleid is erop gericht slechts voor de eigen inwoners te bou wen. "Als de tien onverkochte kavels aan mensen van buiten DEN HAAG (WASSENAAR) - Honderd ouders, verzorgers en leerkrachten hebben gisteren in kort geding voor president mr. J.W. Portheine van de Haagse rechtbank geprotesteerd te gen de voorgenomen opheffing van de Den Deylschool in Was senaar. Het bestuur van de Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs (VPCO) in Wassenaar heeft 21 maart la ten weten dat het besloten heeft de school, met ongeveer 95 leerlingen en vier leerkrachten, op te heffen. Namens zijn honderd clienten betoogde mr. H. Vlek dat het be sluit "onverwacht en zonder overleg" tot stand is gekomen en dat sluiting van de school onnodig en ongewenst is. Verder vindt hij het niet in overeenstemming met de medezeggen schap. Namens de VPCO zei mr. P. von Schmidt Auf Altenstadt dat sluiting noodzakelijk is door het teruglopend leerlingental. De leerlingen kunnen naar een andere school van hetzelfde schoolbestuur, aldus de raadsman. Hij wees erop dat de be- stuursbeslissing op 14 april aan de algemene ledenvergade ring wordt voorgelegd. Deze heeft dan de gelegenheid haar standpunt te bepalen, aldus Von Schmidt, die op basis daar van het spoedeisende karakter van de vordering ontkende. Mr. Vlek verwoordde echter de vrees van zijn clienten dat het schoolbestuur de algemene ledenvergadering eveneens met het "besluit" zal confronteren en niet de bedoeling heeft enig overleg te voeren. De president moet het bestuur daarom eerst tot overleg met ons dwingen, zo vinden zij. Mr. Patheine zei echter liever de uitkomst van het overleg tus sen het bestuur en de algemene ledenvergadering, donderdag, af te wachten. Mocht het dan nog nodig zijn een vonnis uit te spreken, zegde hij toe dat op 26 april te doen. Zoeterwoude worden verkocht is er pas sprake van doorkruising van ons woningbouwbeleid", meent Houdiik. F. de Graaff (Progressief Zoeter woude) had grote problemen met het voorstel van B en W om een aannemer drie kavels te la ten bebouwen. "Je schiet je doel volledig voorbij. Dit heeft niets meer met zelfbouwers te ma ken". Houdijk beaamde de op merking van De Graaff en kon niets anders dan een nuancering aanbrengen: "We hebben nog tien kavels over. We moeten de zaken eens op een rijtje zetten en kijken waar het spaak gelopen is. Misschien als we de voorwaar den bijstellen en andere verlan gens vervullen dat de kopers wel komen". Het christen-democratische raads lid mevrouw Plantinga-Heerde meldde gisteravond dat er veel voormalige Zoeterwoudenaren (die door de verlegging van de gemeentegrens met Leiden bui ten de gemeente kwamen te wo nen) voor de kavels in aanmer king willen komen. Zij vroeg of deze mensen geen voorrang kon den krijgen boven andere niet- Zoeterwoudenaren bij de wo ningtoewijzing. Burgemeester Houdijk bleek deze suggestie wel te willen overnemen. Met na me aan de Leidse Vrouwen weg die tot 1966 bij Zoeterwoude hoorde wonen veel mensen die zich in hun hart Zoeterwoude naar voelen. Het WD-commissielid P. Mulder wilde de verkoop van meerdere kavels aan één persoon niet uit sluiten. Hij wees er verder op al in een vroeg stadium te hebben gewaarschuwd dat de gemeente met de grond zal blijven zitten. Schrijven De vermeende stookhoutopslag bij boer Rodenburg. Het hout is tijdelijk opgeslagen in de schuur. DEN HAAG/WASSENAAR - „Al die papieren rompslomp, een sik krijgen we ervan. Doodziek zijn we zo langzamerhand van die bemoeienissen. Wij zijn boer, praktische mensen dus. Van al die formulieren hébben wij geen kaas gegeten. Alle maal veel te moeilijk voor ons. Tachtig uur in de week werken wij. En zijn we 's avonds klaar willen we ons even ontspannen en niet nog eens in die paperas sen hoeven duiken". Aanval is de beste verdediging, moet de Wassenaar se mevrouw Rodenburg hebben gedacht. Ze was in de plaats van haar man naar de Raad van State geko men om uit te leggen dat de sta pel hout achter de boerderij op het landgoed van Duivenvoor de louter en alleen wordt ge bruikt om de kachel ermee op te stoken. „Het wordt er neerge gooid", vertelde zij, gesor teerd en opgeslagen. Wat we niet kunnen gebruiken wordt weggehaald en afgevoerd. Er gebeurt niets wat niet door de beugel zou kunnen", aldus de vrouw. Ambtenaren van de provincie vonden het opslaan van het hout echter ontsierend voor de omgeving. Bovendien had de familie Rodenburg, ondanks dat zij dit had toegezegd te zul len doen, geen vergunning Bij Wassenaarse boerderij aangevraagd voor het mogen storten ervan. Om een einde aan die voor de provincie onge wenste situatie te maken had zij de politie ingeschakeld. Ge dreigd dat die zou ingrijpen als er niet werd gehoorzaamd. Daarom was de familie Roden burg naar de Raad van State gestapt om uit te leggen dat de zaak lang niet zo ernstig was als werd voorgesteld. „Wat ik nou zo raar vind", zei de vrouw, „is dat er van die mes thoop niks wordt gezegd en wel van dat kleine beetje hout. Die mesthoop stinkt en werkt meei ontsierend dan die paar plan ken". De gemeente Wassenaar bemoeit zich niet met de stortingen en ook de Stichting Duivenvoorde heeft, aldus de vrouw, er geen moeite mee dat het hout wordt opgeslagen. „Het wordt alle maal zwaar overtrokken", al dus mevrouw Rodenburg. De wens van de provincie Zuid- Holland is dat het sorteren van het hout wordt verplaatst naai de andere kant van de boerde rij. Dan, aldus een woordvoer der van de provincie, wordt het hout onttrokken aan het zicht van fietsers die over het rij wielpad passeren. Daarnaast moet de familie een vergun ning aanvragen om het hout te mogen laten storten. ,Ach, het is geen halszaak", zei de heer Hofman van de provin cie, „maar je moet nu'eenmaal paal en perk stellen aan dit soort zaken. Want van het één kan het ander komen. Wij zijn bereid om samen met mevrouw Rodenburg de benodigde pa pieren in te vullen". Binnenkort gaat de familie mei de provincie om tafel zitten om één en ander te regelen. De Raad van State doet 20 mei uit spraak in deze zaak. Willem de Zwijgerlaan in Leiderdorp Amnesty International houdt vanavond weer een schrijf- avond in Leiderdorp. Brieven naar politieke gevangen in alle delen van de wereld kunnen tussen half acht en half negen worden geschreven in de Sjelter aan de Heemraadlaan. Talen K O Leiderdorp organiseert voor vakantiegangers speciale talencursussen. Engels, Frans en Italiaans staan voorlopig op het programma. Het lesmate riaal is speciaal ontwikkeld en toegespitst op "vakantiesitua ties". Haast is wel geboden, want de eerste cursus begint woensdag 13 april. Voor nadere inlichtingen of opgave: Splin terlaan 91, Leiderdorp, 411732. LEIDERDORP - Het Leiderdorp- se protestants-christelijk school bestuur kan een verbouwplan gaan opstellen voor de Willem de Zwijgerschool. De gemeenteraad verleende in meerderheid gister avond medewerking aan de aan vraag. Vorige maand was de aanvraag voor de verbouwing van de Wil lem de Zwijgerschool en die voor de Kastanjelaanschool afgewe zen door een kleine meerderheid van de gemeenteraad. Dat dreig de opnieuw te gebeuren maar door de afwezigheid van twee te genstemmers en de ommezwaai van wethouder Gehner kreeg de aanvraag een meerderheid. Tien raadsleden stemden voor, zeven (een deel van de WD, D'66 en PvdA) bleven tegen. Een onderzoek van B en W heeft uitgewezen dat een aanvraag niet geweigerd kan worden als de mi nister daar al toestemming voor heeft gegeven. Dat is hier het ge val. De tegenstemmers stelden dan ook dat zij zich buitenspel gezet voelden, omdat de raad met de rug tegen de muur stond. Voor Holierhoek (PvdA) was dat de reden om tegen het voorstel te stemmen. De WD en D'66 bleven zich ver zetten tegen de twee verbouwin gen. WD-fractievoorzitter Hui gen kondigde alvast aan tegen het krediet dat nodig is voor de verbouwing van de Kastanje laanschool te zullen stemmen. Maar volgens wethouder Beze- mer moet de gemeenteraad mee werken, ook aan de verlening van het krediet. DINSDAG Leiden - Holiday Inn, bijeenkomst Leids City Centrum over parkeerga rage Sanders, 20 uur. Hotel Nieuw Minerva - Vrouwensteeg 11, openbare lezing Rozekruisers Ge nootschap Leiden met als onderwerp 'Het pad van nieuwe menswording', 20 uur. 20 i Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Hazal' van Ali Ozgenturk, 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur; aan sluitend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- avond, 21-1 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie financiën, 19.30 uur. WOENSDAG Leiden - Stadsbouwhuis, Langegracht: raad van advies voor verkeers- en ver- voersaangelegenheden, 15 uur. Stadhuis - raadscommissies ruimtelijke ordening, openbare werken en ver keer; volkshuisvesting; maatschap pelijke aangelegenheden, volksge zondheid, cultuur en sport, 20 uur. Wienerwald - Steenstraat, ledenverga dering CDA, 20 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, huiswerkhulp voor volwassenen, 15 uur, inl. 130701. K&O - Oude Vest 45, kinderfilmmiddag men, 20 uur. Juridisch Studiecentrum Hugo de Groot - Hugo de Grootstraat 27, zaal A, lezing door Mr. J.Th. de Smidt met als titel 'In het straatje van Hugo de Groot', 16 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, filmochtend voor vrouwen 'South Af rica belongs to us', 10 uur. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, in het kader van de actie- maand 'Geef fascisme geen kans' vi deoproducties over de situatie in Ma rokko en Turkije, 14-17 en 19.30-22 Kijkhuis Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Yol' van Yilmaz Guney, woe, don vr en za om 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'De moe der' van Vsevolod Pudovkin, woe en don om 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatie-program- ma's, 15-17 uur. Wassenaar - gemeentehuis - commissie ad hoe tot herziening reglement van orde gemeenteraad, 19.30 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie onderwijs, 20 uur. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid, cultuur en sport, 20 Filmhuis *LVC - Breestraat 66, 'De moe der' van Vsevolod Pudovkin, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Yol' van Yilmaz Guney, don, vr en za om 20 en 22.15 uur. Dienstencentrum Morschwijck - Top aaslaan 19, voorlichtingsbijeenkomst over concept-beleidsplan, 14 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Voorschoten - Ambachts- en Baljuw huis, vergadering jumelage, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie algemene en bestuurlijke aangelegen heden, 20.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, c sie financiën en welzijn, 20 u DIVERSEN Dinsdag NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20-21 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, be reikbaar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerder jarigen (vanaf 18 jaar), die door pro blemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Beweging van werkende en werkloze jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 8 april tot 15 april door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Floryn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £1 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61,25 Per post f 83,60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Wnd -hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren. R. D. Paauw, W F. J. Wirtz en A. A. van Brussel redactiechef: A. van Leeuwen Rubriekchefs. J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Caïr<

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2