LEIDSCH DAGBLAD Duizendjes grens over Fiscus zet mes m "bankvoordeeltj es Inbreker steekt mes in wang wachtmeester Vijftien jaar voor drie moorden ABN signaleert toenemende kapitaalvlucht Vordering van ruim 100 miljoen Drie jaar voor geënsceneerde overval op geldtransport WD boos over uitleg bezuiniging door Lubbers VERSTARRING Kamerlid half jaar rijbewijs kwijt DINSDAG 12 APRIL 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37059 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN postbus 54 2300 ab leiden voor tel.nrs. zie colofon (Van één onzer verslaggevers) LEIDERDORP Een opperwachtmeester van de rijkspolitie is vannacht in zijn woning aan het Leiderdorpse Heelblaadjespad door een inbreker in zijn wang gestoken. De inbreker ontsnapte door dwars door de voorruit te springen. Even over vier hoorde de opperwachtmeester (35), die bij de dis trictsrecherche werkt, gestommel in de woonkamer. Hij kwam uit zijn bed en ging naar beneden, waar hij de inbreker aantrof. Een worsteling ontstond, waarna de man een mes trok en de opperwachtmeester in zijn wang stak. De inbreker vluchtte di rect daarna. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de inbreker. De opperwacht meester heeft wel een signalement gegeven. De man is ongeveer twintig jaar en droeg een blauw spijkerpak. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse rechtbank heeft van ochtend een 27-jarige inwoner van de hoofdstad veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens het plegen van drie moorden. De officier van justitie had 20 jaar geeist. De rechtbank achtte bewezen dat de Amsterdammer in '77 in Utrecht een Portugees echtpaar om het leven bracht. In 1980 doodde hij volgens de rechtbank met een mes een bejaarde Amsterdam mer in zijn woning in de Bijlmer- Dat hij vorig jaar september een 78-jarige vrouw heeft doodgesto ken werd niet bewezen geacht. De verdachte heeft steeds ont kend iets met de vier moorden te maken te heben gehad. Als bewijs voor de drie moorden voerde de rechtbank onder meer aan het feit dat de verdachte aan anderen had verteld dat hij de bewuste personen had gedood en dat hij bovendien eigendom men van de slachtoffers in zijn bezit had. "Van de alibi's blijkt niets te klop pen en de verdachte legde steeds leugenachtige verklaringen af, bedoeld om de waarheid de ver bloemen", aldus de Amsterdam se rechtbankpresident mr. S. Slagter. Alleen rond de vierde moord blijven teveel vraagte kens om hem daarvoor te veroor delen. De verdachte hoorde het vonnis onbewogen aan, de advocaat kondigde hoger beroep aan. HOLLYWOOD Regisseur Ri chard Attenborough, actrice Me ryl Streep en acteur Ben Kings- ley houden triomfantelijk de fel begeerde Oscars in handen. Attenborough kreeg het beeldje gis teravond voor de regie van 'Gandhi', Meryl Streep werd uit geroepen tot beste actrice voor haar rol als de Poolse overleven de van een concentratiekamp in 'Sophie's choice'. Nieuwkomer Ben Kingsley kreeg de prijs voor de beste acteur voor zijn titelrol in 'Gandhi' Deze biografie over de man die In dia naar de onafhankelijkheid leidde domineerde de 55ste Aca demie Awards gisteravond door maar liefst acht Oscars in de wacht te slepen, waaronder de prijs voor de beste film van 1982. 'Gandhi' kreeg ook onderschei dingen voor het beste filmscript, kostuumontwerp, kunstregie en cinematografie. Een grote over winning voor Attenborough, die twintig jaar streed om de pro- duktie van 'Gandhi' te financie- 'E.T.', de film over een beminnelijk schepsel uit de ruimte die het grootste kassucces aller tijden werd, eindigde als tweede met vier Oscars. De Oscar voor de beste vrouwelijke bijrol is toege kend aan Jessica Lange, die in 'Tootsie' speelt. Louis Gossett jr. zou gisteren de derde zwarte acteur uit de film geschiedenis worden die een beeldje in de wacht sleept. Hij verdiende zijn Oscar met zijn rol in 'An officer and a gentleman'. Gosset zei te hopen dat meer zwarte acteurs een kans zouden krijgen in Hollywood. Het Oscarbeeldje voor de beste oor spronkelijke song ging naar 'Up where we belong' uit 'An officer and a gentleman'. De Spaanse film 'Volver a empezar' (opnieuw beginnen) werd onderscheiden als de beste produktie in een vreemde taal. (foto ap> Opklaringen Geleidelijk meer opklaringen, hier en daar een bui. Middagtemperatuur rond de 7 graden. Vrij krachtige noordwesten wind, kracht 5, aan het Ijsselmeer 7 tot 8. In de loop van de avond zal de wind iets afnemen. 13 april 1983 Zon op: 06.50 uur, zon onder: 20.33 uur. Maan op: 07.23 uur, maan onder: 20.43 Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.27 en 16.37 uur. DEN HAAG (GPD) - De Rabo, ABN, Amro en NMB hebben van de fiscus voor in totaal ruim 100 miljoen gulden extra belasting aanslagen ontvangen voor aan het personeel gegeven voorde len. Dit betreft leningen (al of niet met hypotheek) tegen lage rente, au- In Wassenaar DEN HAAG (ANP) - De recht bank in Den Haag heeft dinsdag een 43-jarige Fransman uit Casa blanca wegens zijn aandeel in een geënsceneerde overval op een geldtransport in Wassenaar veroordeeld tot drie jaar gevan- genisstrf. De officier van justitie had vier jaar celstraf geëist. De overval op het geldtransport van Van Gend en Loos in Wasse naar geschiedde op 6 maart 1980. Elf kluizen met geld van ver scheidene banken, in totaal 850.000 gulden, werden meege nomen. De chauffeur en de bijrij der van het geldtransport waren medeplichting. Zij zijn al eerder veroordeeld tot respectievelijk vier jaar en een jaar en drie maanden. tokostenvergoedingen en kortin gen op bij de bank geboekte rei zen. Zelfs personeelsreisjes be horen volgens de fiscus tot de se cundaire arbeidsvoorwaarden die bij het looninkomen moeten worden opgeteld. De fiscus is tijdens een inspectie bij diverse banken op het spoor gekomen van al deze secundaire arbeidsvoorwaarden en heeft daarvoor de werkgever een aan slag gestuurd over een periode van de afgelopen vijf jaar. De bankdirecties hebben besloten deze aanslagen te zullen betalen, maar tegelijkertijd de voordelen voor het personeel terug te draai- Zo is er al een aantal banken dat het verschil tussen de goedkope aan het personeel berekende hy potheekrente en de marktrente op het loonstrookje bij het inko men tellen zodat er loonbelasting over het rentevoordeel wordt in gehouden. „De belastinginspecties worden voor wat betreft de niet bij cao geregelde bijkomende arbeids voorwaarden steeds moeilijker. Bij de invoering van goedkope hypotheken en leningen voor het eigen personeel hebben de bank directies om zich heen gekeken en met name bij de overheid ont dekt, dat het overheidspersoneel ook veel extra voordelen heeft gekregen van de werkgever. Wie appelen vaart eet nu eenmaal ap pelen", aldus Nico van der Stel van de Dienstenbond CNV. Tijdens de laatste cao-onderhande lingen hebben de bankdirecties het probleem waarmee ze door de fiscus werden geconfronteerd met de bonden aangesneden. De AMSTERDAM (ANP/GPD) - Steeds meer Nederlanders brengen een deel van hun geld naar het buitenland, bij voorkeur in briefjes van duizend gulden. Dit heeft te maken met een verscherpte houding van de belastinginspectie. Het gaat hier deels om zwart geld. Ook zijn er mensen die in het buitenland bankpapier omzetten in vreemd geld om er met name vakantie-uitgaven van te betalen. Dit zegt de voorzitter van de Raad van Bestuur van de Algemene Bank Nederland NV, dr. A. Batenburg. De ABN presenteerde gisteren het jaarverslag over 1982. In het eerste kwartaal van dit jaar was de geld- vlucht anderhalf keer zo groot als in de maanden januari-maart 1982. "Als dit zo doorgaat, verdwijnt er dit jaar zo'n 2,5 tot 3 miljard gulden aan bankbiljetten over de grens", al dus Batenburg. Het geld gaat volgens hem vooral naar de ons omringende landen. "De mensen zorgen ervoor, dat ze liefst nog dezelfde avond weer thuis zijn", merkte de bankier op. De ABN kan dit alles afleiden uit de hoeveelheid Nederlands bankpapier, die buitenlandse banken via de ABN weer terug laten vloeien. Dat was in 1982 drie maal het bedrag van tien jaar geleden en anderhalf keer dat van 1981. In biljetten van duizend gulden was het bedrag in het eerste kwartaal 1983 bijna twee keer zo groot als in de eerste drie maan den van 1982. Dat er meer geld in bankbiljetten wordt vastgehouden of over de grens gebracht blijkt ook uit een toene ming van het bedrag aan bankbiljetten in omloop. Eind 1981 was dit voor 22 miljard gulden, een jaar later voor 23,6 miljard en de ontwikkeling in de eer ste maanden van dit jaar wijst op een snel opstomen naar de 25 miljard gulden. De stijging zit vooral in de biljetten van f 1000. Overheidstekort De grote uitvoer van Nederlandse bankbiljetten naar het buiten land houdt volgens Batenburg in dat de Nederlandse banken min der geld paraat hebben voor de financiering van overheidstekor ten. Het bankwezen heeft de laat ste tijd de tekorten in belangrijke mate helpen dekken, maar het is de vraag of de gezamenlijke ban ken dat ook dit jaar zullen kun nen doen. De overheid mag daar wel eens aan denken, aldus de ABN-topman. In 1980 had de overheid voor de fi nanciering 16 miljard gulden no dig. Daar was niets van de ban ken bij. In 1982 was het bedrag 25 miljard, waarvan de banken drie miljard leverden. De periode vierde kwartaal 1981 tot en met derde kwartaal 1982 was 32 miljard nodig, waarvan de banken zes miljard aandroegen. De overheid moet er verder reke ning mee houden, dat de zoge naamde institutionele beleggers (pensioenfondsen enz.) minder geld zullen gaan aanbieden op de kapitaalmarkt. Zeker wanneer de vraag naar kre diet vanuit het bedrijfsleven toe neemt, dan moet het bankwezen dat allereerst financieren, aldus dr. Batenburg. Batenburg sprak "technische omstandigheden" die het nodig maken dat de over heid het financieringstekort te rugbrengt. bonden wilden in de cao regelen dat de ondernemingsraad mede zeggenschap zou krijgen over het al of niet invoeren of laten vervallen van de extra perso- neelsvoordelen. Daar wilden de bankdirecties echter niets van weten. De bankdirecties houden er nu re kening mee, dat de fiscus ten aanzien van de voordelen van het personeel steeds moeilijker wordt en proberen daar op in te spelen door de belastbare voor delen zoveel mogelijk terug te trekken of bij het inkomen op te tellen. Wel hebben de bankdirec ties de bonden toegezegd de ont vangen belastingaanslagen niet op het personeel te zullen verha len. 18 PAGINA'S Reagan: poging tot redding vredesplan. PAGINA 11 Minder woningen in sociale sector PAGINA 7 Hannover Messe: 10 beurzen in één PAGINA 13. AH breidt aantal jeugdfinalen uit PAGINA 16 DEN HAAG (ANP) - De politie- rechter in Den Haag, mevrouw mr. P. Koningsveld, heeft het WD-kamerlid Erica Terpstra vandaag wegens rijden onder in vloed veroordeeld tot twee we ken voorwaardelijk gevangenis straf, tweeduizend gulden boete en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Als bijzon der voorwaarde geldt dat me vrouw Terpstra het tweede half jaar van haar straf alleen door de week een auto mag besturen. In het weekeinde blijft een rijver bod van kracht. Mevrouw Terpstra stapte in de vroege ochtend van 26 november van het vorig jaar na afloop van de kamerdebatten onder invloed in haar auto voor een rit naar haar woonplaats Nieuwegein. Ongeveer een half uur later schampte zij een stilstaande auto in Berkel en Rodenrijs en kwam daarna tot stilstand tegen een hek. Bij een bloedproef werd een alcoholpromillage van 1,93 ge constateerd. "O, jee, wat ben ik stom geweest", verklaarde het li berale kamerlid tegenover de po litie. DEN HAAG (GPD) - In de Twee de-Kamerfractie van de WD is vanochtend boos gereageerd op een uitspraak van premier Lub bers dat de voorgenomen verla ging van de sociale uitkeringen per 1 oktober mogelijk niet door gaat. De premier zei dit gister avond in KRO's Brandpunt. Een woordvoerder van de WD verklaarde tegen het middaguur, na afloop van een fractievergade ring, dat zijn party de uitleg van Lubbers over de afspraken in de Vooijaarsnota onjuist vindt. Vol gens zijn fractie bestaat er geen twijfel over dat de uitkeringen met twee procent zullen worden verlaagd. De liberalen zijn ook niet bereid zich bij de interpreta tie van de premier neer te leggen. In de loop van vandaag zouden Lubbers en vice-premier Van Aardenne (WD) proberen het geschil op te lossen. De WD-fractie kreeg pas gister avond, tijdens een bezoek aan de show van Adèle Bloemendaal in Amsterdam, de gewraakte uit spraken van Lubbers onder ogen. Besloten werd toen niet onmiddellijk via fractieleider Nij pels te reageren, maar eerst het fractieoverleg van vanoch tend af te wachten. Daar nam de fractie het standpunt in dat eerst binnen het kabinet moet worden geprobeerd het conflict op te los sen. (Zie verder pagina 7) Het resolute terugtreden van koning Hoessein van Jordanië als be middelaar, is het zoveelste bewijs van de verstarde verhoudingen in het vredesoverleg in het Midden- Oosten. Radicale stromingen in de PLO, hoe wel in de minderheid, bepalen in doorslaggevende mate de diploma tieke speelruimte van leider Yasser Arafat. Dat bleek tijdens de februa- ri-bijeenkomst van de Palestijnse Nationale Raad in Algiers. Afgelopen week werd het eens te meer duidelijk door de onverbidde lijke afwijzing van Hoesseins on- derhandelingsrol door de pro-Syri- sche linkervleugel van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie. Niet alleen de positie van Arafat is ter discussie; ook de rol van de Ver enigde Staten staat onder druk. Het terugtreden van Hoessein kan im mers moeilijk los worden gezien van het isolement waaruit de Ver enigde Staten hem niet hebben kunnen bevrijden. Hoessein was door president Reagan bereid gevonden als leider op te treden van de Palestijnse delegatie bij het vredesoverleg, als in ruil daarvoor aan twee voorwaarden was voldaan. Een onverwijlde te rugtrekking van Israëlische troepen uit Libanon en een bevriezing van de nederzettingpolitiek van de re gering Begin in de bezette gebie den. Achtergrond was dat een praktische uitvoering van beide voorwaarden het gezag van Hoes sein ook in radicaal-Palestijnse kringen zou versterken. Hoewel Reagan met beide eisen ak koord ging, is er niet of nauwelijks aan voldaan. De aanwezigheid van Israël in Libanon is voorlopig nog een gegeven en op de Westelijke Jordaanoever is het bouwtempo aanmerkelijk opgevoerd. "Wij laten ons handelen niet door de Verenigde Staten bepalen" zei pre mier Begin toen Hoessein zijn voor waarden aan Reagan formuleerde. Die positie blijkt de Israëlische re gering zich in grote lijnen nog im mer te kunnen permitteren. Israël heeft instemmend gereageerd op de terugtocht van Hoessein. De kans dat serieus over het gewraak te vredesplan Reagan zou moeten worden onderhandeld, is nu sterk verminderd en ook de nederzettin- genbouw loopt geen gevaar. Op termijn echter, heeft ook Israël van de huidige impasse weinig goeds te verwachten. Het verspeelt met zijn confrontatiepolitiek niet al leen nog meer van de toch al ge slonken Westerse sympathie; het werkt ook een radicalisering in de hand van de PLO, die hoe dan ook een sleutelrol in het Midden-Oos ten zal blijven spelen. Een ver zwakking van de positie van Arafat gaat onder de huidige omstandig heden hand in hand met een ver sterking van de Syrische invloed. Het zijn alom erkende nuances, die evenwel slecht tot het Israëlische regeringscentrum blijken door te dringen. President Reagan is zich van dat gevaar bewust en ziet blij kens zijn recente contacten met ge matigde Arabische leiders ook dat de ontstane pat-stelling niet lang mag voortduren. Zijn inspanningen om alsnog een kli maat te scheppen, waarin Hoes seins positie kan worden versterkt verdienen alle steun. Want zowel in de bespreking van het Arabische als het Amerikaanse vredesplan, is de rol van Jordanië van groot ge wicht. Wegens rijden onder invloed Volgens mevrouw Terpstra had zij de hele dag al met tussenpozen alcohol tot zich genomen. Nadat zy lunch en diner met enige gla zen had besprenkeld, blies zij ook na afloop van de vergadering nog even uit met enkele glazen wijn in Nieuwspoort. Het kamerlid verklaarde vandaag zich niets meer te kunnen herin neren van de gebeurtenissen vanaf het moment dat zy in de auto is gestapt. Zij schreef haar blackout, behalve aan de wijn, ook toe aan oververmoeidheid en een vermageringskuur.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1