Hannover Messe '83: tien beurzen in één pastor' Kardinaal weigert boek 'Homo en Reportage Inzendingen zeer indrukwekkend DINSDAG 12 APRIL 1983 Varia door Hugo van der Heem Ongeacht de economische situatie komen elk jaar meer dan een half miljoen professionele bezoekers uit zo'n honderd landen naar de Hannover Messe. Aan de ko mende beurs, die van 13 tot en met 20 april genoteerd staat, zullen ongeveer 5000 bedrijven meedoen. Bijna honderd daarvan komen uit Nederland met indruk wekkende inzendingen. Het bijzondere van de Hannover Messe is dat telkens een ongeëve naarde know-how op het beursterrein is samengebracht. In feite is het Duitse gebeuren een combinatie van 10 vakbeurzen op het ge bied van technologie. De netto beursruimte die in 1983 voor de expo sitie is gereserveerd is bedraagt 400.000 vierkante meter. Een heel groot deel van de beurs is ingeruimd voor nieuwe technie ken en met name voor de elektronica. Omdat de tien vakbeurzen elkaar aanvullen ziet men - behalve op de uitsluitend op elektronica gerichte onderdelen van de expositie - ook allerhande besturings technieken op de rest van de beurs. Bij de vakbeurs Aandrijven, Sturen, Bewegen bijvoorbeeld (met 700 deelnemers) is een uitgebreid aanbod van componenten en syste men voor de machinebouw, de elektro-techniek en de elektronica. In het kader van de ASB wordt bovendien een internationaal con gres gewijd aan de toepassing van robots in de industrie. Voor het beursonderdeel Elektrotechniek en Elektronica, inclusief de 'Wereldlichtshow', worden 1650 deelnemers verwacht. Dit ge deelte van de Hannover Messe is de grootste vakbeurs in de combi natie van tien. Hij heeft, vooral op het gebied van de micro-elektro- nica, een stimulerende invloed op alle andere takken van industrie. Het 'innoverend gebruik van de micro-elektronica' is het thema van een speciale tentoonstelling Hannover Messe: stimulerende invloed op alle takken van industrie. „De dood is mooier mét dan zonder wapen in de hand", is een uit spraak van Marek Edelman, de enige leider van de ghetto-opstand in Warschau die de vier weken du rende vernietiging van het ghetto en zijn inwoners overleefde. Onder leiding van SS-Brigadefuhrer Jur- gen Stroop begon de aanval van de nazi-troepen op het ghetto op 19 april 1943, en toen de aanval op 16 mei 1943 voorbij was, waren er vol gens Stroops eigen rapport aan Heinrich Himmler 56.065 joden ge vangen genomen of gedood. Himm ler gaf (op 16 februari 1943) de op dracht het ghetto met zijn inwoners te vernietigen, maar omdat de jo den (Stroop zelf sprak van „Juden, Bandilen und Untermenschen") ge wapenderhand weerstand boden, voor zover dat althans mogelijk was, duurde het toch nog een kleine maand voordat het karwei ge klaard was. Het was overigens de „Endlösung" van het Warschau-ghetto. Nadat de bevolking in de eerste jaren van de oorlog van 160.000 was uitgegroeid tot een half miljoen joden, uias dat getal door deportaties en epide mieën in 1943 teruggebracht tot 60.000. Uit hen kwamen de 22 ver zetsgroepen voort, die elk tussen de 20 en 30 mannen en vrouwen telden en over twee of drie geweren, enkele pistolen, vier of vijf handgranaten en een flinke hoeveelheid molotov cocktails beschikten. Verder kon de hele organisatie op één machinege weer bogen. Dit handjevol mensen met hun handjevol wapens bood vier weken verzet tegen een goed bewapende overmacht die op de eerste dag uit 31 officieren en 1262 manschappen bestond en onder meer over een vlammenwerper, een 10 cm houwit- zer, drie stuks luchtdoelgeschut, een tank en twee pantserwagens be schikte. In zijn laatste telex van 24 mei 1943 berichtte SS und Polizei- fuhrer Stroop, dat van de 56.065 ge pakte joden ongeveer 7.000 vernie tigd waren tijdens de „Grossak- tion" in het voormalige ghetto, dat 6.929 joden werden vernietigd („vemichtet" is de term) op trans port naar Treblinka II en dat daarnaast nog 5.000 tot 6.000 joden door explosies of brand waren ver nietigd. Verder werden 631 bun kers vernietigd en werden zeven Poolse geweren, een Russisch ge weer, een Duits geweer, 59 pistolen, enige honderden handgranaten waaronder Poolse en handge maakte, een paar honderd molo tovcocktails, explosieven, tijdbom men en ammunitie buitgemaakt, alsmede 1.240 gebruikte uniform jasjes, 600 paar gebruikte broeken, Duitse Stahlhelmen en 108 paarden waarvan er vier nog in het voor malige ghetto verbleven. In de laat ste regels van zijn laatste rapport meldt Stroop dat het voormalige ghetto op acht gebouwen na geheel verwoest is, maar „aus den Ruinen sind aber noch Steine und Schrott in unubersehbarer Menge zu ver- werten", ofte wel: „uit de ruines zijn nog onoverzienbare massa's stenen en schroot voor nuttig ge bruik te halen". De operatie kostte de Duitse SS en de Wehrmacht zeven doden en 85 gewonden waaronder ook collabo rerende Poolse politieagenten. Al deze gegevens ontleen ik aan „The Stroop Report", bestaande uit 32 telexberichten, een beschrijving van de totale operatie-, en vieren vijftig foto's met gotische onder schriften. Van dit drieluik werden drie exemplaren vervaardigd: een tje voor Himmler, eentje voor SS- generaal Kruger, en eentje hield Stroop zelf. Ze zien eruit als fami liealbums en zijn in zwart leder ge bonden. De titelpagina is in gotisch schrift gecalligrafeerd en draagt als titel: „Es gibt keinen judischen Wohnbezirk in Warschau mehrl". Marek Edelman, die ik in het begin even citeerde, leeft nog steeds. Hij is arts, en voormalig bestuurslid van de afdeling Lodz van Solidarnosc. Als enige overlevende leider van de ghetto-opstand werd hij uiteraard uitgenodigd de herdenkingsplech tigheden bij te wonen, die deze week al begonnen zijn en ongetwij feld op 19 april hun hoogtepunt zul len krijgen. Marek Edelman be dankte voor de eer met deze open brief: „Men heeft mij gevraagd zitting te nemen in het erecomité ter viering van de 40-jarige opstand in het ghetto van Warschau. Ik zal in het kort uitleggen waarom ik- dit ge weigerd heb. Veertig jaar geleden streden we niet alleen voor het le ven, maar ook voor een leven in vrijheid en met zelfrespect. Het vie ren van onze herdenkingsdag hier, nu ons hele maatschappelijke leven gekenmerkt wordt door vernede ring en onderdrukking en woorden en gebaren volkomen worden ver valst, zou deelnemen betekenen aan iets geheel tegenovergestelds en een daad van cynisme en ver achting betekenen. Ik zal daar niet aan deelnemen, en ik zal de deelna me van anderen ook niet accepte ren, waar zij ook vandaag komen, en welke redenen zij ook zullen De ware herinnering aan de helden en slachtoffers en hun eeuwig men selijk streven naar vrijheid en waarheid, zal ver van de gemani puleerde plechtigheden in onze harten en in de stilte van hun gra ven blijven voortleven". Dan is er nog de vakbeurs 'Ce BIT - wereldcentrum voor in formatietechniek en kantoor- efficiency' die met deelnemers en een groot aantal innovaties tot een van de belangrijkste ge beurtenissen in deze branche wordt gerekend. Ook 'Engi neering, procestechniek, mate rialen' wordt van jaar tot jaar interessanter. Honderdtachtig deelnemers geven demonstra ties met apparatuur en (com- puter)programmatuur. 'Re search en Technologie' is ei genlijk een toeleveringsmarkt voor de overige branches, waar 290 bedrijven en branches voor hebben ingeschreven. Andere beursthema's zijn nog Be- drijfsoutillage, Werktuigen en Gereedschappen, Toelevering, Transport en Verkeer, Bouw techniek en Centrum der Re clame: een ondersteunende beurs. Verder zijn er tal van se minars en congressen inzake Industriële vormgeving, effi ciency en een foFum 'Jeugd en Techniek'. Overdracht Het belangrijkste deel van de ex positie is zonder twijfel 'Elek trotechniek' met de Wereld lichtshow. Naast het tentoon stellen van grote machines, kleinere apparaten en compo nenten, is het overdragen van kennis een van de belangrijk ste aspecten van deze beurs. De rode draad hierbij zijn de laatste technische ontwikke lingen en de trends die daarbij horen. Eén vdn die trends is de op dit moment steeds verdergaande integratie van de micro-elek- tronica in alle overige gebie den van techniek. Een goed voorbeeld daarvan is de mi- Kardinaal Willebrands heeft een boek over de houding van rooms- katholieke pastores in het aarts bisdom Utrecht tegenover homo seksualiteit niet in ontvangst willen nemen. Volgens zijn secre taris ontkent de kardinaal het mogelijke belang van dit onder zoek niet, maar een officiële in- ontvangst-neming zou, naar het gevoel van Willebrands, een 'on verantwoorde vorm van betrok kenheid' zijn. Er is geen vooroverleg over het on derzoek geweest. Willebrands vindt, dat hij te weinig weet van de manier waarop het onderzoek is gedaan en de resultaten zijn verwerkt. Bezwaar heeft hij ook tegen de medewerking van de Vereniging van Pastoraal Werkenden aan het onderzoek, dat een initiatief was van de cen trale pastorale werkgroep 'Ho mofilie'. Het boek 'Homo en pastor' is het verslag van een enquete onder 350 van de 757 pastoraal werkenden in het Utrechtse bis dom. De meeste pastores menen, dat de homoseksueel zijn leven zelf vorm moet geven. Zeven procent zou een homoseksueel adviseren, zijn gevoelens te over winnen of in seksuele onthou ding te leven. Wie voor deze geaardheid uitkomt, moet in principe voor een benoe ming in het basispastoraat in aanmerking kunnen komen, vindt 84 procent van de onder vraagden. Of een samenlevende homofiele pastor daar goed zou kunnen functioneren, is wat an ders. Slechts een derde ant- lieutechniek met betere be heersing van processen. Regel technieken raken dan ook steeds meer verweven met pro- duktietechniek. Ook automati sering wint trouwens snel ter rein door nauwe relaties met de meet- en regeltechniek. Een uitermate verfijnde distributie techniek opent nieuwe wegen voor een economisch verant woorde en bedrijfszekere elek triciteitsvoorziening. Door di gitalisering van overdracht ontstaan nieuwe communica tienetwerken en -systemen. De belangrijkste tentoonstel lingsthema's zijn elektriciteits voorziening, meet-, regel-, test en automatiseringstechniek, communicatietechniek, com ponenten en modules, installa tietechnieken, elektro-akoes- tiek en videotechniek, beveili gingstechniek en tenslotte pro cestechniek in de industrie. Talrijke exposities en congres sen in het kader van 'Elektro techniek' zijn niet uitsluitend bestemd voor deskundigen uit eigen branche. Lezingen en symposia houden rekening met de leek of de jeugd om in- woordt daarop positief. Van de ondervraagden verklaarden er 28, zelf homoseksueel te zijn. Het boek pleit voor meer benoe mingsmogelijkheden voor homo fiele pastores, voor een 'homopas- toraat', als gewoon onderdeel van het pastoraat binnen de ge meente, en voor parochiële homo groepen, "opdat homoseksuele gelovigen een stem en een gezicht krijgen". Homofiel (II). "Kerkeraden die homofiele predikanten van de kansel weren, oefenen op on geoorloofde manier tucht uit". Dat zei ds. L. de Liefde, voorzit ter van de Bond van Nederland se Predikanten, gisteren in Utrecht op de jaarvergadering van de bond. Ds. De Liefde is hervormd predikant in Amstel- veen-Buitenveldert. "Deze collega's zijn toegelaten tot de evangeliebediening. De kerk heeft op hen geen maatregel van tucht toegepast. Dan is het on juist, als kerkeraden op eigen houtje tucht gaan oefenen". Bij de bond zijn brieven binnenge komen van predikanten die door hun seksuele geaardheid een be roep misliepen of een vacature- beurt niet mochten waarnemen omdat de kerkeraad zo'n domi nee niet op de preekstoel wil. Homofiel (III). De priester die op vrijdag 11 maart in Groningen een vaste verbintenis tussen twee vrouwen ('lesbisch huwe lijk') achter gesloten deuren inze gende, heeft tegenover bisschop teresse te wekken of kenni soverdracht naar deskundigen uit andere vakgebieden te kun nen bewerkstelligen. Informatica CeBIT is de vakbeurs voor infor matie, communicatie en kan- tooreffinciency. De afkorting staat voor Centrum der Buro- und Informationstechnik. Hij brengt geavanceerde appara tuur, die steeds weer aan ver andering onderhevig is door de enorme ontwikkeling op dit gebied. Op de Hannover Messe wordt elk jaar een overzicht ge geven van de stand van zaken. Hoeveel belang men aan dit beursonderdeel hecht, blijkt wel uit de inschrijving van ten minste 1000 exposanten uit al le windstreken. Bijna de helft van het totale be zoekersaantal neemt kennis van de CeBIT. Topics zijn kan toormachines, gegevensver werking en communicatie techniek. Is het eerste onder deel nog algemeen, de twee an dere delen worden geheel be heerst door computertechniek. Zaken van algemeen belang Möller van Groningen - na een paar gesprekken - toegegeven, dat zijn beslissing niet juist is ge weest Hij deelt nu het standpunt van de bisschop. In een verklaring zegt deze, dat de huwelijkssluiting voor rooms-ka- tholieken een sacramentele werkelijkheid is. "Daarom is het voor veel mensen kwetsend als een viering, die op een huwelijks sluiting lijkt, wordt gebruikt voor iets dat geen huwelijk is. Homofielen hebben evenveel recht op pastorale zorg als ande ren, maar hun wens om door de gemeenschap aanvaard te wor den kan niet op déze wijze wor den vervuld. Ambtelijke bevesti ging of inzegening van een homo fiele vriendschap is binnen de Rooms-Katholieke Kerk niet aan vaardbaar". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Ede A. Kool Utrecht, te Maas zijn onder meer kopieer- en druktechniek, microfilmtech niek, kantoorinrichting, post verwerking, organisatie- en systeemtechniek. Door de snelle ontwikkeling die de kantoor- en informatiebran che doormaakt, groeit het in formatie-aanbod bijna oneven redig sterk. Dit vindt binnen de CeBIT zijn neerslag in spe ciale tentoonstellingen - al dan niet door de deelnemers geor ganiseerd - en verder in een fo rum en circa 10 congressen. Het is het kader waar deskun digen uit vele landen elkaar ontmoeten. Naar aanleiding van de succesvolle première in 1982 organiseert trouwens de Amerikaanse Computer-Socie ty IEEE (Institute of Electrical and Electronics Egineers) op de CeBIT voor de tweede maal een seminar van een hele week buiten de VS! Revolutie Bij de beurs ASB (Aandrijven, Sturen en Bewegen) staat de elektromotor centraal. De elek tromotor heeft wezenlijk bijge dragen tot de industriële revo- sluis H. O. Molenaar Nieuwveen; aangenomen naar Enschede D. van Zijll Langhout Oosterend (Texel). Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Koog-Zaan dijk kandidaat mevrouw J. A. Verheule Amsterdam, naar Delft-Abtswoude W. J. Pantjes Westerlee. Christelijke Gerefor meerde Kerken: beroepen te Sassenheim kandidaat W. van 't Spijker Utrecht, te Doetinchem G. Bijkerk Enschede; aangeno men naar Siegerswoude-De Wilp kandidaat J. Wüllschleger Zeist; bedankt voor Hilversum J. Germs Winschoten. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Puttershoek H. Hofman Go- rinchem. Baptistengemeenten: beroepen te Emmen W. P. van Berkel Winschoten. Hervormden. Een statistiek over die jaren vermeldt, dat de her vormden in ons land tussen 1976 en 1980 6,75 procent in aantal zijn lutie. De externe krachtbron met traditionele drijfriem is verdwenen. De aandrijfmoto- ren worden nu, bijna onzicht baar, in de complete installatie geïntegreerd en zijn er onder deel van geworden. Door mid del van elektronische sturin gen zijn motoren in toerental of stap voor stap nauwkeurig te regelen. De micro-elektroni ca heeft ook zijn invloed op de hydrauliek, waar een veel fle xibeler sturen en regelen mo gelijk is geworden. Eén van de hoogtepunten op de Hannover Messe '83 is ook de gegevensverstrekking rond de laatste ontwikkelingen met ro bots. 'Monteren, hanteren en bewegen' is ook een thema van een congres dat met de beurs samengaat. Produkten en sys temen die kunnen bijdragen tot rationalisering en automati sering van fabricagemethoden staan daarbij volop in de be langstelling. Niet alleen bij grotere bedrijven overigens. Juist in middelgrote onderne mingen bestaat een dwingende noodzaak om flexibeler te kun nen produceren en is een dui- achteruitgegaan: van ruim 3 naar ongeveer 2,8 miljoen. Het aantal doopleden nam het snelst af, het aantal belijdende leden het minst. Van de 203.000 leden die deze kerk in de onderzochte periode ver loor gingen er 193.000 bewust en vrijwillig weg. Het aantal kerkeraadsleden bleef gelijk: zo'n 27.000. Onder de ou derlingen en predikanten zijn er nogal wat vacatures. Het aantal vrouwelijke ambtsdragers (niet- predikanten) nam toe van 19,5 procent in 1977 tot 24,6 procent in 1981. De kerkgang blijft de laatste jaren vrijwel gelijk. Op een gewone zondag gaat 19 procent van de hervormden naar de kerk. Met pasen is dat 25 procent. Friezen zijn de trouwste kerkgangers (24 procent per zondag), Drente zit het laagst met 9,4 procent. De fi nanciële bijdragen zijn tussen 1976 en 1980 gestegen met 33.6 procent. Rekening houdend met het afnemende ledenbestand be tekent dat een toemening van de bijdrage per hervormde van 42 procent. Bewapening In een rede voor de synode van de Evangelische Kerk van Ber- lijn-Brandenburg noemde de Oostberlijnse evangelische bis schop Gottfried Forck de huidi ge bewapening 'waanzinnig'. "Zeer ernstig moet de vraag on der ogen worden gezien, of een christen - aan welke kant hij delijke behoefte aan concrete informatie. Antwoord op gede tailleerde vragen kunnen be zoekers op congres en tentoon stelling krijgen. Bij het con gres zullen Duits en Engels de voertaal zijn, net als bij de Ce BIT en Elektrotechniek trou- Ruimtevaart Op de beurs valt ook het start schot voor het aftellen van het Europese ruimtevaartlaborato rium Spacelab. Het laborato rium dat dit najaar binnen het Amerikaanse Space Shuttle- project zou moeten worden ge lanceerd, krijgt in Hannover enorme aandacht. Temeer daar volgens deskundigen de com binatie Shuttle en Spacelab het begin van een nieuw tech nologisch tijdperk betekent. Daarom wordt op deze techni sche expositie een tot in details overeenstemmende maquette van Spacelab getoond. Tal van demonstraties en films met toelichting door specialis ten vormen het kader voor on der meer 'Jeugd en Techniek'. De ESA-werkgroep 'Ruimteta- ken van Spacelab' geeft infor matie over de experimenten die astronauten tijdens de vlucht om de aarde zullen uit voeren. Gewichtloosheid en luchtledigheid staan centraal bij alle experimenten die in het bemande en telkens opnieuw te gebruiken ruimtelab zullen worden uitgevoerd. Heel bijzonder is nog de EBi-ser- vice die op Hannover Messe zal worden verzorgd. Hoewel wei nig bezoekers onvoorbereid naar een dergelijke technische beurs zullen gaan, zal het on vermijdelijk voorkomen dat men tijdens zijn bezoek voor een vraag aangaande de beurs komt te staan. Op zo'n moment kan de bezoeker de EBi-bank, het elektronische bezoekersin formatiesysteem, raadplegen. Alle gegevens voor de catalo gus zijn namelijk via de com puter verzameld. Door die ge gevens nog eens via bijna 100 terminals aan de bezoekers te verschaffen slaat men twee vliegen in een klap. Nederland De Nederlandse deelneming be helst zoals gezegd zo'n hon derd exposanten. Grote inzen dingen zijn er naar Elektro techniek, Toeleveringsindus trie en CeBIT. Voor Transport en Verkeer is er een gezamen lijke inzending tot stand geko men onder de vlag van de FOCWA, de Nederlandse Ver eniging van Ondernemers in Carrosseriebedrijven. Ook Van Doorne's Bedrijfswagens doet mee. De Hannover Messe is van woensdag 13 tot en met woens dag 20 april dagelijks van 09.00-18.00 uur geopend. In lichtingen en kaartverkoop voor Nederland loopt via de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, Nassauplein 30, 2585 EC in Den Haag. Het tele foonnummer van de Kamer is 070-65.19.55. Een dagkaart kost f 20. Een doorlopende kaart f45. ook staat nog wel militaire dienst kan vervullen". De evangelische kerkleiding in dit ressort heeft uitdrukkelijk uitge sproken, steun te zullen verlenen aan dienstweigeraars. Zij ziet het vredesvraagstuk als een 'uitda ging van het hedendaagse belij den'. De Hongaarse rooms-katholieke bisschoppen pleiten in een 'her derlijk schrijven' krachtig voor beëindiging van de wapenwed loop. "In deze situatie mogen wij niet onverschillig en passief blij ven". De dialoog voor de vrede is 'de dringendste opgave van deze tijd'. De Hongaarse bisschoppen geloven niet, dat de mensheid machteloos staat tegenover oor logszuchtige krachten. Een vijfdaags congres in Antwer pen van Pax Christi Internatio nal en een delegatie van de Rus- sisch-orthodoxe Kerk is geëin digd met een beroep op de kern- mogendheden om af te zien van het gebruik van kernwapens. De deelnemers spraken zich uit voor directe bevriezing van alle soor ten wapensystemen, verminde ring van hun omvang en stopzet ting van het militaire speurwerk. "De kerken moeten de machtige wapenen van gebed en woord ge bruiken om de ontwikkeling om te buigen en de mensheid te be hoeden voor een nucleaire ramp". Het volgende congres zal in 1985 in de Sowjet-Unie worden gehou den.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13