De fraudebestrijding het bedrijfsleven van Damrak houdt zich sterk Economie Extra Twee-verdieners Belasting Beursweek ZATERDAG 9 APRIL 1983 Extra PAGINA 23 Het moest er eens van komen. Het idee, dat er aan de duizenden faillissementen een goede boterham te verdienen valt. Dongelmans Business Services, begeleider van krediet-management, heeft een systeem ontwikkeld waarin alle faillissementen in Nederland zijn opgenomen. Onder de naam Nederlands Faillissementen-register treedt Dongelmans op als dienstverlener voor bedrijven en particulieren. Eén van de grote voordelen van een dergelijk systeem is volgens Dongelmans het aan het licht brengen van malafide ondernemers: het bedrijfsleven werpt zich op als fraudebestrijder. Vorig jaar zijn er in ons land bijna 8600 faillissementen uitgesproken. De daarbij be trokken bedrijven - toeleve ranciers e.d. - moesten geza- melijk zo'n twee miljard gul den aan oninbare vorderin gen afschrijven. Vanaf 20 april staan deze gefail- leerden met naam en toe naam in het Nederlands Fail lissementen-register. Door een eenvoudige druk op de knop kan iedereen - tegen vergoeding - te weten komen wie, waar en hoe vaak failliet is gegaan. "Uniek in Europa", zegt Don gelmans Business Services die het systeem heeft ontwik keld. Tot dusver werden fail lissementen slechts per regio gepubliceerd. Met dit sys teem kan nu een landelijk overzicht worden gegeven. Het bedrijf Dongelmans houdt zich bezig met het inwinnen en verstrekken van financiële informatie over bedrijven. Ook maakt Dongelmans in opdracht analyses van be drijfstakken. Uit een vorige maand gepubliceerd onder zoek van hun hand bleek, dat verreweg de meeste faillisse menten te wijten zijn aan een falende bedrijsleiding. (Al moet volgens het bedrijf de economische recessie niet over het hoofd worden ge zien.) In ongeveer 71 procent van de gevallen was de dirèc- teur verantwoordelijk voor de ondergang van het bedrijf. Dit percentage was nog ho ger bij de besloten vennoot schappen. Niet minder dat 77 procent van de faillissemen ten van bv's was de schuld van de leiding. Leeg De bescherming tegen malafi de ondernemers is van de kant van de overheid nog on voldoende, meent Dongel mans. Het Nederlands Fail lissementen-register moet worden gezien als een aan vulling op maatregelen als De Wet op de Ketenaanspra kelijkheid, de Wet op de Jaar rekening en de verhoogde oprichtingsdrempel voor bv's. De terreur van de zogenaamde "lege bv's" heeft in de achter liggende jaren grote schade aangericht. Bekend zijn prak tijken als het inschrijven van "papieren bedrijven" in het handelsregister van de Ka mers van Koophandel en het opkopen van lege bv's ter ontduiking van het over heidstoezicht. Deze construc tie is voor kwaadwillende on dernemers vaak een gemak kelijke manier om van schuldeisers af te komen: im mers, van een kale kip kun nen geen veren worden ge plukt. De banken ontsprin gen bij een dergelijk faillisse ment meestal net de dans; le veranciers en klanten kun nen hun te vorderen schul den op de buik schrijven. Opsporen Het politieapparaat is ontoerei kend voor de bestrijding van het gigantische aantal fraude zaken. Voor het bedrijfsleven zelf ligt er daarom volgens Dongelmans een duidelijke taak om fraudeurs voor te blijven. In het Faillissementen-register worden alle in Nederland uit gesproken faillissementen opgenomen. Ook belangrijke gegevens van betrokken per sonen (directeuren en com missarissen) en naam en adres van de curator zijn in het register te vinden. Hoe wel het commerciële belang voor Dongelmans natuurlijk niet valt uit te vlakken, is het doel van dit systeem volgens de oprichter in de eerste plaats gericht op de bescher ming van de bonafide kredi- teuren. Bedrijven kunnen, al vorens met iemand in zee te gaan, zijn "staat van dienst" opvragen bij het register. "Notoire raddraaiers komen er vanzelf uit", aldus Dongel mans zelf. Het register staat behalve voor bedrijven ook open voor par ticulieren. Iemand die van plan is te solliciteren zou bij voorbeeld kunnen opvragen of zijn eventuele toekomstige werkgever niet een duistere ondernemer is. Het vooraf verkrijgen van deze informa tie zou ook banken (geld schieters) kunnen behoeden voor debêcles. van "fraudebestrijding". Het Nederlands Faillissementen- register lijkt in een duidelijke behoefte te voorzien. Boven dien kan centrale registratie op deze schaal inzicht geven in het aantal faillissementen in bepaalde bedrijfstakken. Een bedrijf kan zo te weten komen, of er eventuele con currenten uit de markt zijn verdwenen. Voor een te voe ren markstrategie een be langrijk gegeven. Een ondernemer echter, die eenvoudigweg wordt achter volgd door pech zal niet al te gelukkig zijn met deze ma nier van registreren. De kans om opnieuw te beginnen zou hierdoor wel eens belangrijk kleiner kunnen worden. Privacy De vraag is dan, kan iemand zc maar met z'n hele "doopceel" in een voor iedereen toegan kelijk systeem worden ver meld. Komt hiermee dan niet de privacy in het geding? Volgens een woordvoerder van het ministerie van justi tie is het opvragen van derge lijke gegevens ten behoeve van een openbaar register in derdaad mogelijk. Ook nu worden alle uigesproken fail lissementen gepubliceerd in de Staatscourant. Het grote verschil tussen het register door Anneloes Timmerije zoals dat door Dongelmans is ontwikkeld en het bestaande systeem is, dat gegevens niet met elkaar in verband wor den gebracht. De gevolgen van het openbaar maken op de manier van het Nederlands Faillissementen- register zijn in dit stadium ook nog moeilijk te overzien. Voorlopig is het initiatief van Dongelmans positief ontvan gen. Vreemd is echter, dat bijvoorbeeld de Kamers van Koophandel nooit zelf op het idee van een dergelijk cen traal systeem zijn gekomen. De commercie, kennelijk vin dingrijker, doet er haar voor deel mee. Gat Het mag duidelijk zijn, dat het werkelijke effect van een centrale registratie van fail lissementen, dat woensdag 20 april officieel in gebruik wordt genomen, op termijn moet worden beschouwd. Dan pas zullen voordelen en eventuele schaduwzijden aan het licht kunnen komen. Op dit moment bevat het sys teem gegevens van ongeveer dertigduizend faillissemen ten vanaf 1978. Bij de huidige toename van zevenduizend per jaar, zal het bestand bin nen vijfjaar uitgroeien tot on geveer 65.000 faillissementen en iedere dag komen er meer. Het Nederlands-Faillisse- mentenregister zal zichzelf voorlopig niet hoeven regi streren. Het lijkt het bekende gat in de markt te hebben ge vonden. In 1979 heeft de toenmalige staatssecretaris Nooteboom een belas tingnota uitgebracht onder de titel "Op weg....": op weg naar een gelijke behandeling van de (werkende) gehuwde vrouw en haar man èn van samenlevenden". Daarin werd de idee gelanceerd om iedereen een "basis"-belastingvrije som toe te staan. De belasting vrije som is het bedrag (aan de onderzijde van het inkomen), waar over men geen belasting betaalt. De hoogte van dat bedrag is afhan kelijk van de tariefgroep, waarin men wordt geplaatst: jongeren een lagere belastingvrije som dan ouderen, gehuwden een hogere dan ongehuwden. De nota belandde in de ijskast, maar de roep om "dubbele inkomens" (van mèn en vrouw dus) zwaarder te belasten, bleef aanhouden. Toen er geld moest komen om iets te doen aan de koopkracht van de echte minima ("koopkrachtbijstellingen voor 1983"), waren de slachtoffers snel gevonden: de gezinnen, waar man èn vrouw werken. Er bestaat nu een wetsontwerp met een voorlopige opzet voor het jaar 1983, welke later nog moet uitmonden in een definitieve rege ling. Vanwege de heersende regeringsdrukte moest men de aan vankelijk beoogde ingangsdatum (1 april 1983) laten vervallen. Dat is nu 1 juli 1983 geworden, zodat de maatregelen -indien deze on verkort door het parlement worden aanvaard- in het jaar 1983, op jaarbasis gemeten, een halve werkingskracht hebben. Gunstige positie De officiële motivering van het voorstel komt op het volgende neer. De gezinnen, waarin man en vrouw eigen inkomen aanbrengen, verkeren door de afzonderlijke belastingheffing van beiden in een relatief gunstige positie ten opzichte van huishoudens, waarin er maar één de inkomsten verwerft. Deze constatering is op zich cor rect: een alleen-verdiener zou, indien het inkomen van de huwe lijkspartner tot zijn/haar inkomen worden gerekend, het sterk pro gressieve belastingtarief uiterst pijnlijk voelen. Bovendien hebben gehuwde twee-verdieners tezamen een belastingvrije som van 15.265,- en een alleenverdiener slechts 12.716,-. Het wetsont werp neemt in veel gevallen een deel van het voordeel weg door de vrouw een hogere en de man een lagere belastingvrije som dat thans het geval is, toe te kennen. door J. Booy Aangezien is het merendeel van de gevallen de man een hoger inko men geniet dan de vrouw, weegt de belastingbesparing bij de vrouw niet op tegen de extra fiscale aderlating, welke de man moet ondergaan. Alleen in het geval, dat de vrouw méér verdient dan de man, levert de aangekondigde wetswijziging per saldo een voor deel op. Daarmede is dan tevens aangegeven, dat het draagkracht beginsel niet goed meer functioneert: met name de categorie „lage re inkomens van gehuwde vrouwen" wordt door de maatregelen getroffen. Ontgoocheling De emancipatie-groepen zijn door het wetsvoorstel danig in verlegen heid gebracht. Immers, de fiscale gelijkschakeling, waarvoor zo is gepleit, is voor wat de arbeidsinkomsten betreft, werkelijkheid ge worden. Maar het ideaal verbleekt en de ontgoocheling komt bo ven, als geconstateerd wordt, dat het echtpaar door de verworven gelijkstelling minder "schoon in het handje" overhoudt dan voor heen. Zo gezien heeft de ingreep wat weg van de truc: iemand zijn zin geven en gelijktijdig met nog legere handen wegsturen. Kort en goed: er was geld nodig en dat is op deze manier gevonden. De cijfers De gehuwde vrouw ,was ingedeeld in tariefgroep 1 (belastingvrije som 2.549,-) en wordt nu geplaatst in tariefgroep 2 (belastingvrije som 7.381,-). Voor de gehuwde man, die het inkomen alléén verdient, blijft alles bij het oude. Hij blijft in tariefgroep 4: 12.716,- is vrij. Indien zijn vrouw een arbeidsinkomen van minder dan 4.842,- per jaar ver dient, blijft hij ook in tariefsgroep 4 ingedeeld. De vrouw heeft dat wèl het voordeel van een hoger vrijgesteld bedrag. De man wordt ingedeeld in tiariefsgroep 3 (belastingvrije som 9.921,- indien haar arbeidsinkomsten méér dan 4.841,- maar minder dan 7.382,- bedragen. Hij zakt nóg verder weg (tariefgroep 2: vrij ƒ7.381,-) indien het inkomen van zijn gade ƒ7.381,- overschrijdt. Onder arbeidsinkomen wordt hier verstaan: "inkomen, vermin derd met aftrekposten". Zó zal een en ander met ingang van 1 juni a.s. verlopen bij de loonbe lasting. De heffing van de inkomstenbelasting, welke op jaarbasis geschiedt, komt tot stand door het gemiddelde te hanteren van de oude en nieuwe belastingvrije sommen. De hoogst mogelijke belastingbezwaring op jaarbasis komt uit op 3.020,-. dit doet zich voor als de man in het hoogste percentage van het schijventarief (72%) en de vrouw in het laagste percentage (17%) zit. De inkomens-effecten kunnen uit onderstaande opstelling worden afgelezen en wel in procenten van het gezamenlijk besteedbaar inkomen: Positie vrouw: Vz min. loon min. loon (b.i. (b.i. 10676) 21116) 2x modaal 4x modaal (b.i. (b.i. 53221) 126024) minimum loon modaal 2x modaal 4x modaal -3,4 +0,3 -0,7 -2,0 -2,5 +0,7 -0,3 -1,5 -2,2 2,1 +2,3 1,2 +1,7 -0,2 +0.7 -1.1 -0,2 b.i. belastbaar inkomen Aan dit opnieuw ingewikkelde wetsontwerp (wie riep daar wat over vereenvoudiging?) valt nogal wat af te dingen. Vanaf 1962 hebben we een wettelijke fiscale regeling voor de werkende gehuwde vrouw, met als motief, dat een verzachting van de belastingheffing een aansporing zou zijn om aan het arbeidsproces deel te nemen. Dit ontmoedigende wetsontwerp heeft slechts een remmende wer king, maar misschien is dat in dit tijdsgewricht wel de bedoeling van de regeerders. Bovendien is dit belastingplan niet best voor het instituut "huwe lijk": zeker indien ongehuwden ouder zijn dan 35 jaar, zullen ze -als de fiscus centraal in hun leven staat- afzien van een trouwdag. In deze korte beursweek legde Amsterdam een bewonderens waardige weerstand aan de dag tegen de baisse-invloeden vanuit New York. Nadat Wall Street vorige week donderdag de laatste beursdag voor de paasdagen al met een verlies van 12 punten had afgesloten, werd deze dalingsbeweging ook na de Pasen onverminderd voortgezet. In vier dagen tijds ging er van de Dow Jonesin- dex 30 punten verloren en na derde de beurs de grens van 1100. Hoewel ook een aantal voor aanstaande aandelen in Am sterdam hierdoor enig terrein verloren, bleef het koersbeeld toch uitstekend overeind. De vijf internationals boekten dinsdag door de vaste stem ming voor Koninklijke Petro leum voor de index zelfs een nieuwe historische top van 129,6, waardoor het oude re cord van 129 voor het eerst sinds mei 1969 werd doorbro ken. De aarzeling in Wall Street hield nauw verband met het chaoti sche karakter dat de rentevor ming de laatste dagen heeft aangenomen. Heviger dan ooit botsen de meningen over het te volgen kredietbeleid en het inschatten van het toekomstig inflatie- en daarmede rentebe loop. Zelfs binnen het bestuur van de gezamenlijke Ameri kaanse Centrale Banken tij dens het maandelijkse beraad van het Open Markt Comité vorige week bleek dat minder dan een derde van deze be stuursleden zo bevreesd is voor de thans nagenoeg geheel verdwenen inflatie, dat zij di rect weer zouden willen over gaan tot het nemen van nieuwe krediet-beteugelende maatre gelen. Gelukkig behoort top man Volcker tot de meerder heid die daar voorlopig nog niet voor voelt. Maar het tekent toch de stemming in Ameri kaanse financiële kringen. De gigantische begrotingstekor ten werken te veel als boeman, ook al waren er geruchten dat president Reagan rond 8 mil jard dollar op de defensie zou willen bezuinigen. Maar ook de rente-ontwikkeling zelf was een en al tegenstrijdigheid. Terwijl sommige banken de rente voor effectenkredieten verhoogden, brachten een paar kleine banken de officiële ren te voor grote cliënten van 10,5 procent op 10 procent, een per centage dat in drie jaar niet meer is voorgekomen. De Amsterdamse effectenbeurs wist echter zoals opgemerkt de baissedruk vanuit New York te ontwijken. De officiële beurs liet weliswaar koersdalingen zien, maar tijdens de nabeurs tot half vijf trad er meestal weer een opvallend herstel in. Daarbij bleven een aantal pro minente aandelen onvermin derd goed in de markt liggen, door aanhoudende buitenland se vraag. Na vier flauwe dagen in Wall Street stond de index voor de internationals in Am sterdam nog ruim een vol punt boven het slot van vorige week donderdag, terwijl het alge meen beursgemiddelde een paar tienden van procenten bo ven het slot voor Pasen liet zien. Dit opmerkelijke resultaat was vooral te danken aan de vaste stemming voor aandelen Ko ninklijke Petroleum, die hier mede de keer ten goede in Wall Street voor de oliewaarden volgde. Er werd deze week aanmerkelijk positiever over het kort geleden gesloten OPEC-akkoord geoordeeld en de algemene indruk dat de nieuwe basisprijs van 29 dollar t, door C. Wagenaar tf-T-kI ff f ,w,,„ per vat ruwe olie het zal hou den, nam sterk toe. De benzi- nemarkt ging zelfs stijgen. En nu de zomervakanties naderen lijkt die markt zich verder te verharden, zo is het algemene oordeel van deskundigen. Aandelen Koninklijke zetten di rect na Pasen dan ook f 4,- ho ger in, waarvan er nadien een paar gulden verloren gingen. Maar ook Philips bleef sterk gevraagd en klom op tot f45, een prijs waarop veel aanbod moest worden verwerkt. Het meest verrassende was deze week echter de doorgaande koersstijging voor Elsevier- NDU, die van f 270 tot f 290 op liep. De kans dat door aanmer kelijk lagere kosten de winst over 1983 flink kan stijgen, en vooral het opzetten van nieuwe belangen in Amerika, trokken vele nieuwe Amerikaanse kooporders voor dit fonds naar Amsterdam. Beleggingsvraag deed Verenigde Glas nog eens f15,- oplopen, Heineken kon om dezelfde reden f 7,- stijgen en Nutricia f 5,-. Maar het was niet alles koek en ei. Tegenvallende bedrijfsbe- richten van Pakhoed en Dou- we Egberts deden hier de koers f5,- inzakken en winst nemingen drukten Gist-Broca- des en Nedlloyd eveneens rond f5,- terug. KLM moest zelfs f 10,- achteruit. Het jaar- bericht van de Verenigde Ma chine Fabrieken Stork bracht de koers van f73,- op f69,-. Evenals in New York liet ook in Amsterdam de rentemarkt een onduidelijke ontwikkeling zien. De geldmarkt was tijde lijk zo ruim, dat de korte rente nergens ter wereld zo laag werd als in ons land. Maar de obligatiemarkt bleef afbrokke len, waardoor de lange rente de licht stijgende tendens van /oor Pasen wist aan te houden. Dit bracht zoveel teleurstel ling, dat vele financiële instel lingen zich gedwongen zagen de afgifteprijzen voor spaar-, bank- en pandbrieven te verla gen. Dit levert onmiskenbare gevaren op voor de hoogte van de hypotheekrente.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23