Oostblok herhaalt aanbod Franse regering eist sportboycot Z.-Afrika Brandt wijst op gevaar van bewapeningswedloop Groei Russische import uit het Westen verwacht Moord op meisjes-baby's nationaal probleem China Niet-aanvalsverdrag met NAVO sluiten Conferentie Golfstaten onderbroken Tass: "Operaties CIA vanuit Parijs Frankrijk wil één EG-beleid voor buitenlandse handel Leiders PLO wijzen Hoessein af I VRIJDAG 8 APRIL 1983 Buitenland PARIJS (DPA/AFP) - De Franse regering heeft er bij de nationale sportorganisaties op aangedron gen alle betrekkingen met Zuid- Afrika te verbreken. In een giste ren gepubliceerde brief, die is ge richt aan alle Franse bonden, wordt het standpunt gemoti veerd door te wijzen op het apartheidsregime in Zuid-Afri- ka. Met name "de ontoelaatbare praktijken van de Zuidafrikaan- se sportbonden en clubs" wer den gelaakt. De Franse regering zegt rassen scheiding ondubbelzinnig te ver oordelen. De minister voor jeugd, recreatie en sport, Edwige Avice, verlangt dat de bonden niet langer sportlieden naar Zuid-Afrika afvaardigen en in Frankrijk geen evenementen meer organiseren met deelne ming van Zuidafrikanen. De minister maakt een uitzonde ring voor beroepssporters, die op individuele titel in Zuid-Afrika aan wedstrijden willen meedoen. "Zij vertegenwoordigen slechts zichzelf. Bovendien kunnen zij zich beroepen op het recht hun arbeid uit te oefenen", aldus me vrouw Avice. De voorzitter van de Franse rugby bond, Albert Ferrasse, reageerde negatief op de brief. "Allemaal politiek, dat heeft niets met sport van doen". Ferrasse wilde niet zeggen of dat betekent dat de rugbybond zich bij het rege ringsstandpunt neerlegt. De Franse rugbyploeg is voorne mens in juni een toernee door Zuid-Afrika te maken. De minis ter verklaarde van plan te zijn sancties te treffen indien bonden toch betrekkingen met Zuid- Afrika handhaven. Over de aard van de eventuele maatregelen Avice zich niet uit. PEKING (Reuter/AFP) - Het doden van pasgeboren meis jes-baby's neemt op sommige delen van het Chinese platte land de omvang van een na tionaal probleem aan. In sommige streken telt men vijf tot tien maal zoveel jon getjes als meisjes, zo bericht te gisteren het Chinese Volksdagblad. Het is voor het eerst dat de Chi nese pers gedetailleerde cij fers verstrekt over het doden van vrouwelijke zuigelingen, een verschijnsel dat hand over hand toeneemt sinds de Chinese autoriteiten een straf beleid van geboortebeper king voeren. Het Volksdagblad noemt het voorbeeld van sommige dis tricten in de centrale provin cie Anhui, waar dit verschijn sel voor het eerst werd gesig naleerd in 1979, maar waar het vooral in 1982 sterk is toe genomen. In een produktie- brigade in Anhui zijn in 1980 en 1981 zeker 40 meisjes-ba by's gedood. In het eerste tri mester van 1982 werden in dezelfde brigade vijf meisjes geboren, drie werden er ge dood en twee te vondeling gelegd. Maar de drie jon getjes die in dezelfde periode werden geboren maken het uitstekend. Het strikte geboortebeper- kingsbeleid komt er op neer dat echtparen in feite maar een kind mogen hebben. De meeste echtparen geven de voorkeur aan een jongetjes, die de familienaam voortzet, meer werk kan doen op het land, en later beter voor de oudedagsvoorziening van de ouders kan zorgen. WENEN (GPD) Het Warschaupact heefl de NAVO-lan- den gisteren opnieuw voorgesteld een niet-aanvalsver drag te sluiten. De ministers van buitenlandse zaken van het Warschaupact roepen in een slotcommuniqué, uitge geven na twee dagen vergaderen in Praag achter geslo ten deuren, de NAVO voorts op tot vermindering van het aantal wapens. Na de besprekingen over 'de wa penwedloop in Europa' keerden zij zich tegen het NAVO-besluit dit jaar te beginnen met de in stallering van nieuwe middellan- ge-afstandsraketten wanneer de Geneefse ontwapeningsonder handelingen niets opleveren. Door Anton Koene Levenslang voor aanslag op Tempelberg JERUZALEM (UPI) - De Israëli sche soldaat Allan Harry Good man is gisteren in Jeruzalem tot levenslang veroordeeld wegens moord op een Arabische politie man die op wacht stond bij de Tempelberg. Goodman was de dader van de wilde schietpartij met pasen vorig jaar op de Tem pelberg, waarbij de agent weid gedood en vier mensen werden gewond. Voor het verwonden van deze mensen kreeg hij nog eens vier maal tien jaar gevange nisstraf. De moskee op de Tempelberg is een islamitisch heiligdom. Good man, die in de Verenigde Staten is geboren, diende in het Israëli sche leger. Wroeging Een Britse winkeldief, die 43 jaar lang wroeging heeft ge had over het wegpikken van een flesje parfum, heeft haar of zijn schuld met rente afbe taald. In een anoniem briefje aan een drogisterij in de havenstad Huil stond dat de afzender in 1940 een flesje parfum van 12,5 pence had weggenomen. "Sindsdien heeft het op mijn geweten gedrukt", werd erin gezegd. In de envelop was een bankbiljet van 1 pond sterling gestopt. Smokkel Twee chauffeurs van de Saoe- dische koninklijke familie zijn vorige week op de Frans- Zwitserse grenspost Vallard gearresteerd toen ontdekt was dat zij zes revolvers van groot kaliber in hun auto's hadden verborgen. De man nen deelden mee dat de wa pens bestemd waren voor de broer van de koning van Sa- oedi-Arabië. Deze heeft een particulier verblijf in Parijs. De politie heeft de twee man nen voor de zekerheid in de gevangenis opgesloten. Te duur Prinses Anne van Engeland kan niet deelnemen aan de military van Badminton. De paarden die zij op het ogen blik tot haar beschikking heeft zijn nog te jong en oner varen voor een dergelijke zware wedstrijd. En geld om paarden te kopen die wèl ge schikt zijn, heeft zij niet. Daarom zal zij ook ontbreken bij de volgende grote wed strijd in Engeland, in mei in Windsor, praktisch voor de deur van haar ouders. Haar echtgenoot Mark Philips zal overigens wèl aan die wed strijd deelnemen. Optimisme Bij de Europese ondernemers neemt het optimisme over het economische klimaat wat toe. Dat blijkt uit een peiling die de EG-commissie bij der tigduizend bedrijven in de gemeenschap heeft verricht. Hoge ambtenaren in Brussel leiden uit het resultaat van deze enquête af dat de kans op economisch herstel is ge groeid. Zoals zo vaak in de communisti sche landen ging de diplomatie- ke belangstelling niet uit naar wat in het communique staat, maar naar wat buiten beschou wing is gelaten. In het algemeen werd verwacht dat de ministers van buitenlandse zaken van de Warschaupact-landen zouden herhalen wat de sterkste man on der hen, de Russische minister van buitenlandse zaken Gromi- ko, vorige week tijdens een van zijn zeldzame persconferenties in Moskou heeft gezegd. Gromi- ko verwierp bij die gelegenheid ronduit de Amerikaanse voor stellen voor een tussentijdse op lossing over nucleaire ontwape ning, om te voorkomen dat aan het eind van dit jaar nieuwe wa pens worden opgesteld. In het slotcommuniqué wordt met geen woord gerept over de Ame rikaanse voorstellen. In plaats daarvan wijdde de conferentie haar volle aandacht aan het voor stel tot een niet-aanvalsverdrag tussen NAVO en Warschaupact. Dat werd in januari dit jaar ge daan tijdens een conferentie van het Warschaupact, eveneens in Praag. Het Westen verwierp die voorstellen omdat zij niets nieuws brachten. De ministers van buitenlandse zaken van de Warschaupact-landen stellen nu dat zij bij individuele gesprek ken in Europa redelijke belang stelling voor hun voorstellen hebben gevonden. In het slotcommuniqué wordt ook de gedachte geopperd in de toe komst bilaterale onderhandelin gen te voeren over de Warschau- pact-voorstellen, ofschoon ook multilaterale onderhandelingen in overweging kunnen worden genomen als er een vorm zou worden gevonden die voor alle partijen aanvaardbaar is. Het is niet moeilijk te voorspellen dat dit in het Westen zal worden beschouwd als een verdere po ging een wig te drijven tussen de Europese en Noordamerikaanse NAVO-partners. In het commu nique wordt ook verklaard dat verdere stationering van Ameri kaanse middellange afstandsra ketten in Europa kost wat kost vermeden moet worden. De Russische minister van defen sie Ustinov heeft zich minder di plomatiek uitgelaten. Als Ameri kaanse raketten de Sowjet-Unie bedreigen, zei hij tijdens een re de in Oost-Duitsland, bombar deert de Sowjet-Unie West-Euro pa plat. Twee bemanningsleden van het Amerikaanse ruimteveer Challenger hebben gisteren een ruim vier durende ruimtewandeling gemaakt. De wandeling in de laadbak van de Challenger was het hoogtepunt van de vlucht van het ruimteveer. Op de foto Doriald Peterson in de ruimte boven de laadbak. (foto anp) KOEWEIT (DPA) De conferentie van ministers van de acht oever- staten van de Golf over het stop pen van de vervuiling door olie is gisteravond verdaagd tot volgen de week woensdag zonder over eenstemming te hebben bereikt. De deelnemers, uit Iran, Irak, Sa- oedi-Arabië, Bahrein, Qatar, Om an, Koeweit en de Verenigde Arabische Emiraten, willen meer tijd voor beraad en contact met hun regeringen en zullen daarna in de loop van volgende week op nieuw bijeenkomen. Dit ver- klaarde de minister van volksge zondheid van de Verenigde Ara bische Emiraten, Haman Abdul Rahman al-Medfa, in Koeweit te genover het persbureau van de emiraten. Er is, naar hij zei, wel een 'tech nisch comité' gevormd dat moet praten over een plan om de be schadigde Iraanse oliebronnen te repareren. De conferentie was gisteren door driemaal uitstel als gevolg van tegenstellingen tussen Iran en Irak, die met elkaar in oorlog zijn, een dag later begonnen dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Socialistische Internationale LISSABON (Reuter/DPA) - "Nooit tevoren is het overleven van de mensheid zo in het geding geweest", aldus de Westduitse oud-bondskanselier en leider van de SPD Willy Brandt als voorzitter van de socialistische internationale (SI), die gisteren in het Portugese Albufeira haar vierdaagse congres begon. Brandt waarschuwde krachtig voor de gevaren van de bewape ningswedloop voor de gehele mensheid. Het congres zal onder het motto "een wereld in crisis - het socia listische antwoord" een strategie opstellen voor het aanpakken van de grote economische en po litieke problemen in de wereld maar het wordt overschaduwd door interne moeilijkheden. Zo verzet de Israëlische oppositie leider Shimon Peres zich tegen de aanwezigheid van een verte genwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. De ze is voor het eerst op officiële basis uitgenodigd voor een con gres van de SI. Brandt zei in zijn toespraak dat de mensheid nooit tevoren in de po sitie was zich werkelijk te vernie tigen - niet slechts als denkbaar resultaat van een bewapenings wedloop in de wereld maar ook als gevolg van ongecontroleerde uitbuiting en vernietiging van het milieu. "Wij zouden ons zelfs dood kunnen bewapennen zon der dat wij die oorlog voeren: in dien men de volkseconomieën wurgt en op laakbare wijze ver zuimt nu te zorgen voor de tijden die komen". Hij oogstte grote bijval toen hij on derstreepte dat "Wij steeds snel ler naar de afgrond rennen. Dat wil zeggen: enkelen rennen en trekken alle anderen met zich mee". Hij riep de "Twee sterkste mo gendheden op nieuwe wegen in te slaan en meer veiligheid te scheppen door het overeenko men van een serieuze en even wichtige vermindering van de bewapening". BRUSSEL (UPI/Reuter) - De nieuwe Russische leider van de Sowjet- Unie, Joeri Andropov, zal waarschijnlijk de hoogste prioriteit geven aan versnelling van de economische groei en zal daartoe de import uit de Westerse landen sterk vergroten. Dit heeft een Amerikaanse des kundige op het terrein van de economische betrekkingen tussen Oost en West, Jan Vanous, gisteren gezegd op een symposium van de NAVO in Brussel. Vanous zei te verwachten dat de Russische import uit het Westen dit jaar met twintig procent zal toenemen en dat er in de periode 1984-1987 een jaarlijkse groei van acht procent zal zijn. De waarde van de import uit het Westen van het Oostblok als geheel zal dit jaar stijgen tot 50,7 mil jard dollar, wat nog iets meer is dan het hoogtepunt van 50,3 miljard dollar in 1980, zo voorspelde hij. "Andropov aan de macht betekent een realistischer leiderschap dat zich in de eerste plaats bezig houdt met de toestand van de economie. Zelfs de gevestigde militaire orde zal mogelijk aanvaarden dat voorrang wordt gegeven aan economisch herstel", aldus Vanous. De betrekkelijk soepele machtswisseling na de dood van Brezjnjev was volgens hem mede te danken aan het feit dat het leger Andropov op een belangrijk moment heeft gesteund. "Nu moet Andropov een aantal beloftes waar maken, ook wat betreft middelen voor de militairen. Hij kan dat echter alleen op basis van een sterke economie en daarom hebben de militai ren er nu vermoedelijk belang bij het economisch herstel te steunen", zo meende Vanous. De Amerikaanse deskundige zei verder dat er een neiging bestaat de afhankelijkheid van de Sowjet-Unie van westerse technologie sterk te overschatten. Hij wees erop dat het overgrote deel van de in de Sowjet- Unie gebruikte apparatuur binnenslands wordt geproduceerd. Boven dien kan hoogwaardiger uitrusting worden verkregen in Oosteuropese landen, vooral de DDR en Tsjechoslowakije. Voorts is het vrijwel on mogelijk te voorkomen dat technologische kennis in het Westen wordt opgedaan. Je kunt nu eenmaal niet bij elke westerse elektronicawinkel een bewaker zetten, zo zei Vanous. MOSKOU (UPI) - Het officiële Russische persbureau Tass heeft gisteren de Amerikaan se geheime dienst (CIA) er van beschuldigd groot scheepse Europese operaties vanuit Parijs uit te voeren. (Parijs wees dinsdag 47 Rus sische diplomaten en functio narissen uit op beschuldiging van spionage). De CIA is met steun van be langrijke Franse functiona rissen in Frankrijk geïnfil treerd, aldus Tass. "Ameri kaanse geheime diensten hebben de landen van West- Europa verstrikt in een dicht web van terreur en provoca ties. De Amerikaanse ambas sade in Frankrijk is een van de belangrijkste takken van de Amerikaansé spionage-af- deling in het buitenland. Spe ciale aandacht wordt gewijd aan de landen van West-Eu ropa waar een machtige pro testbeweging is ontstaan te gen Washingtons agressieve plannen tot de stationering van Amerikaanse raketten. De CIA doet zijn uiterste best om te trachten de uitbreiding van de betrekkingen met de socialistische landen te voor komen en het klimaat van ontspanning te vergiftigen". Westelijke kringen in Moskou verbaasden zich overigens enigermate over het uitblij ven tot nu toe van vergel dingsmaatregelen voor de uitwijzing 48 uur tevoren door de Franse regering. De enige officiële reactie op de Franse stap zonder weerga in de bilaterale betrekkingen was het (klassieke) protest woensdag bij de Franse am bassade in Moskou. Maar van vergeldingsmaatregelen te gen Franse diplomaten, jour nalisten of ingezetenen van Moskou was (nog) geen spra ke. Deze lauwe reactie ver klaarde men op grond van aanwijzingen uit welingelich te Russische kringen als een wens "niet te provoceren". PARIJS (Reuter) - Frankrijk wil dat de Europese Gemeenschap een gemeenschappelijk beleid ten aanzien van haar handel met derde landen uitstippelt, vooral ten opzichte van Japan en de Verenigde Staten, om te voorko men dat de EG-landen afzonder lijk protectionistische maatrege len moeten nemen. De Franse minister van buitenlandse han del, Edith Cresson, heeft dit gis teren gezegd op een persconfe rentie in Parijs. Ze zei dat Frankrijk nog steeds voorstander is van een vrije han del maar voegde daaraan toe dat "harde maatregelen" onvermij delijk worden als op de balans van de Franse handel met een land buiten de gemeenschap een groot tekort ontstaat. De minis ter antwoordde dit op vragen over de handhaving van de be perking van-de Franse import van videorecorders ondanks een akkoord tussen de EG en Japan over beperking van de Japanse export van VCR's naar de Euro- markt. Mevrouw Cresson besprak de kwestie later op de dag met Etienne Davignon, het lid van de Europese Commissie voor indus trie-aangelegenheden. Een dezer dagen zal zij het er ook over heb ben met de Japanse ambassa deur in Parijs. De minister wilde niet zeggen wanneer de maatre gel zal worden opgeheven. Frankrijk heeft op de balans van zijn handel met Japan een tekort van ongeveer veertien miljard frank, zestien procent van het te kort op de balans van de totale buitenlandse handel. Dat is vol gens minister Cresson "onaan vaardbaar". Zij merkte op de persconferentie verder op dat het gemeenschappelijke buiten- landse-handelsbeleid van de EG naar haar mening veel te traag tot stand komt. Als bemiddelaar Midden-Oosten PARIJS - Medische studenten trekken stenen uit het Parijse plaveisel om daar een barricade mee op te richten. De studenten staken al enige weken uit protest tegen de bezuinigingsmaatregelen die de Franse regering voor de studie medicijnen heeft getroffen. KOEWEIT (Reuter/AFP) - Leiders van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO blijven bij hun standpunt dat de Jordaanse ko ning Hoesein geen mandaat krijgt om namens de Palestijnen deel te nemen aan onderhande lingen over het Midden-Oosten. Dit hebben twee hoge PLO-func- tionarissen vannacht meege deeld. Hoge PLO-leiders overleggen mo menteel in Koeweit of koning Hoessein voor de PLO mag op treden in onderhandelingen met de Verenigde Staten. "De PLO weigert koning Hoessein een mandaat te geven te onderhan delen", verklaarde het hoofd van de PLO-voorlichting, Abd-Ra- bou. Hij zei dat een beslissende vergadering over de kwestie la ter wordt gehouden. Salah Kha- laf, bekend als Abu Iyad, zei. "Het is onmogelijk iemand toe stemming te geven te spreken of onderhandelen namens de PLO". De Verenigde Staten hopen erop dat koning Hoessein zal gaan deelnemen aan onderhandelin gen in het Midden-Oosten op ba sis van het plan van de Ameri kaanse president Reagan, waarin wordt uitgegaan van Palestijns zelfbestuur op de door Israël be zette westelijke Jordaanoever in een associatie met Jordanië. Maar koning Hoessein zal vol gens Jordaanse functionarissen niet deelnemen aan besprekin gen zonder uitdrukkelijke wens daartoe van PLO-leider Arafat.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9