Meer geld voor kosten bijstand C Arts klaagt inspecteur aan PTT niet naar Groningen bij te hoge kosten Verdachte schietpartij inZaanstad aangehouden Yilmaz: Turk of Nederlander? Advocaat wenst intrekking beroepsverbod door rechter Legerleiding waarschuwt voor dubieuze expeditie De Graaf komt gemeenten tegemoet bij afschaffing wwv voor jongeren Bodem door accuzuur aangetast Opslag in Zijpe zeker VRIJDAG 8 APRIL 1983 ROOSENDAAL (GPD) De commandant van het Korps Commando Troepen (KCT) in Roosendaal, luitenant-kolonel W. Leunissen heeft in het blad voor commando's en oud-commando's 'De Groene Baret' in veel krassere en duidelijkere bewoordingen dan tot dusver gewaar schuwd tegen deelneming aan de activiteiten van de Andes Medical Aid-Expedition (de zogenaamde AMA). Hij zegt dat de expeditie een 'zeer dubieus karakter' heeft. Overste Leunissen doet dit omdat diverse oud-commando's zijn bena derd voor dit avontuur. De initiatiefnemers hebben tegenover oud commando's toegegeven dat het beslist niet ging om het afleveren van medicijnen en ook niet - wat later als verklaring werd gegeven - ter beveiliging van het bezorgen van medicijnen. „Bedoelde expeditie heeft voor mij dan ook een zeer dubieus karakter", schrijft de commandant in 'De Groene Baret'. Wat dan wel het doel was, waarvoor kennelijk mensen met een commando-opleiding bij uit stek geschikt zouden zijn, is ook overste Leunissen niet bekend. Hij acht het echter toch gewenst met klem tegen deelname te waarschu wen. Binnenland Vermiste vrouw is ontvoerd MAASTRICHT (ANP) - Tien- tallen bij de Maastrichtse ge meentepolitie binnengeko men tips over de sinds 28 maart vermiste fysiothera peute uit Meerssen hebben nog niet geleid tot opsporing van de vrouw. Wel is inmid dels duidelijk geworden, dat de vrouw is ontvoerd door meerdere personen. Op 28 maart toen de vrouw haar praktijkruimte verliet, is zij door meerdere personen vastgegrepen en in een witte bestelbus geduwd. De bus reed in volle vaart weg. De wagen is nog niet gevonden. ARNHEM (ANP) - De Ermelose arts J. Reuchlin heeft gisteren bij de officier van justitie in Arnhem een klacht ingediend tegen de in specteur voor de geestelijke volksgezondheid in Gelderland, dr. H. Pleiter. Volgens Reuchlin heeft de inspecteur tal van klach ten over de slechte behandeling van zwakzinnigen en psychiatri sche patiënten volstrekt onvol doende onderzocht. Pleiter heeft zich volgens de Erme lose arts bovendien schuldig ge maakt aan valsheid in geschrifte door in medische verklaringen naar aanleiding van klachten za ken weg te laten of onjuist te ver melden. Reuchlin, die tot oktober 1981 als internist werkzaam was in het psychiatrisch ziekenhuis Veld wijk in Ermelo, heeft zelf ver schillende keren geklaagd over de onzorgvuldig behandeling van psychiatrische patiënten in dat ziekenhuis, die tussen 1979 en 1981 volgens hem zelfs slacht offers tot gevolg heeft gehad. De internist meent dat ten minste vijf patiënten zijn gestorven, ten gevolge van de uiterst slechte sa menwerking tussen psychiaters en internisten, waardoor medi cijn verstrekkingen en verdere behandelingen onvoldoende op elkaar waren afgestemd. Reuchlin: "Klachten daarover zijn nooit serieus door Pleiter behan deld. Een onderzoek van de in spectie in augustus 1981 werd onzorgvuldig verricht en ikzelf Werd nauwelijks gehoord". De Ermelose internist werd in het najaar van 1981 door het zieken huis Veldwijk ontslagen, naar zijn zeggen omdat hij de misstan den in het ziekenhuis aan de kaak stelde. Volgens Reuchlin zijn ook door an deren bij inspecteur Pleiter inge diende klachten over de slechte behandeling van zwakzinnigen onvoldoende onderzocht of ge bagatelliseerd. Vorig jaar stapte de moeder van een zwakzinnig kind naar het Medische Tucht college in Zwolle nadat klachten over verwaarlozing van haar dochter in de Arnhemse inrich ting 's Koonings Jaght door Plei ter naar haar mening onvoldoen de waren onderzocht. DEN HAAG (ANP) - De gemeenten krijgen 120 miljoen gulden extra uit het Gemeente fonds ter vergoeding van de kosten die voortvloeien uit de afschaffing van de wwv (wet werkloosheidsvoorziening) voor jongeren. Dat blijkt uit een nota die staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) had om een bedrag van 130 miljoen gulden gevraagd. De Graaf wil de wwv voor jongeren beneden 23 jaar afschaffen, zodat ze na een half jaar ww-uitkering direct in de bijstand komen. Aangezien de gemeenten tien procent van de bijstandsuitke ringen betalen, zouden zij hier door voor extra kosten komen te staan. De staatssecretaris wil dit nu voorkomen door middel van een extra bijdrage uit het Ge meentefonds. In- de nota zegt De Graaf te ver wachten dat de gemeenten door de maatregel straks meer uitke ringen zullen moeten doen, om dat bij een bijstandsuitkering eerst moet worden bekeken of de betrokkene nog andere inkom- - sten heeft. Bij de wwv gebeurt dat niet. De staatssecretaris vindt het echter niet nodig dat de gemeentelijke sociale diensten er meer ambtenaren bij krijgen. DEN HAAG (GPD) - Als de overplaatsing van de centrale directie van de PTT van Den Haag naar Groningen f 1,6 miljard of meer gaat kosten, zal dat spreidingsplan niet door gaan. Dat zei premier Lubbers gisteren in Utrecht, waar hij sprak voor het Nederlands Ver bond van Ondernemers in het Bouwbedrijf. Volgens Lubbers is de spreiding van de PTT-directie alleen aan vaardbaar, indien de kosten per over te plaatsen werknemer be perkt kunnen blyven. Hoeveel de operatie wèl mag kos ten zei Lubbers niet. De exacte kosten van de overplaatsing van de Centrale Directie van de PTT zijn nog niet bekend. In Den Haag wordt gesproken over een WEERRAPPORTEN bedrag tussen f600 miljoen en f 1,6 miljard. In het regeerakkoord van CDA en WD was afgesproken drie jaar lang f 200 miljoen beschikbaar te stellen. Voorlopig lijkt het kabi net de komende drie jaar echter niet meer dan f375 miljoen voor deze overplaatsing over te heb ben. Een deel van dat bedrag - ca. f50 miljoen per jaar - zou kunnen worden gevonden door verho ging van de telefoontarieven. Het kabinet zal hierover in de Voor jaarsnota - waarover vandaag wordt beslist - een standpunt be palen. De VNG heeft laten weten dat af schaffing van de wwv voor jon geren per 1 april (voor nieuwe wwv-aanvragen) en per 1 juli (voor bestaande wwv-uitkerings- trekkers) niet haalbaar is. Het zou de gemeenten dubbel onder zoekswerk opleveren en boven dien zouden ze in de vakantiepe riode een groot deel van het wwv-bestand opnieuw moeten bekijken. Wwv-recht beperkt In zijn nota, die vooruitloopt op de behandeling van het wwv-wets- ontwerp volgende week in de Tweede Kamer, merkt De Graaf overigens op dat jongeren bene den 23 jaar die in de bijstand zit ten, niet automatisch weer recht krijgen op een wwv-uitkering als ze 23 jaar worden. Integendeel, dat zal volgens hem slechts by uitzondering het geval zijn. Hij verwacht trouwens dat het af schaffen van de wwv-uitkering (75 procent van het loon) voor jongeren de keuze voor een zelf standig bestaan niet in de weg zal staan. Hij wijst erop dat er in de bijstand (rww) rekening mee wordt gehouden of jongeren van 18, 19 en 20 jaar nog bij hun ou ders wonen of niet. Is dat wel het geval dan krijgen ze een bij standsuitkering die ligt tussen 78,75 en 116,95 per week. Wo nen ze op zichzelf dan krijgen ze een uitkering tussen 116,95 en 172. Van 21 jaar af wordt er geen verschil meer gemaakt. Dan krij gen alle jongeren 194 gulden, bij 22 jaar 213,45 en bij 23 jaar 233,75 netto per week. DELFT - De man die wordt verdacht van het doodschieten van 6 mensen in een cafe in Delft is gisteren door de politie gepakt. Terwijl een rechercheur de deur van het Delftse politiebureau openhoudt, schermt zijn collega de verdachte af van pers en fotografen en door de slip van zijn regenjas om het hoofd van de man heen te slaan. DELFT (GPD) - De 27-jarige Cev- det Yilmaz, die wordt verdacht van de schietpartij in het Delftse cafe 't Koetsiertje waarbij zes do den en vier gewonden vielen, is gisteren gearresteerd. De man heeft nog geen bekentenis afge legd. Omtrent het verhoor, dat gisteravond laat op het hoofdbu reau van politie in Delft zou be ginnen, zal justitie het grootste stilzwijgen in acht nemen. Dit is in het belang van zowel het on derzoek als van de verdachte. Het verhoor zal enkele dagen in beslagen nemen. Cevdet Yilmaz werd gistermiddag om half drie in een woning in Zaanstad gearresteerd op aan- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg w. 10 4 05 Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg 'Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs zwaar bew. 10 regen 10 geheel bew. 10 geheel bew. half bew. licht bew. 10 2 06 regen 15 11 11 motregen 9 6 05 regen 11 7 4 regen 14 8 8 geheel bew. 7 -1 05 zwaar bew. 14 5 1 zwaar bew. 14 3 02 half bew. 9 2 02 zwaar bew. 17 12 0 motregen 17 10 0 regen 11 5 2 regen 9 5 6 Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis zwaar bew. 21 10 0 motregen 3 11 regen 11 8 08 half bew. 18 0 0 licht bew. 17 7 0 licht bew. 6 10 zwaar bew. 14 5 01 zwaar bew. 12 8 7 zwaar bew. 19 11 0 mist 15 6 0 licht bew. 21 16 0 zwaar bew. 19 12 0 onbewolkt 21 10 0 DEN HAAG (ANP) - Mag de ene rechter, behalve in hoger beroep, een oordeel uitspreken over het optreden van een andere rech ter? Voor deze vraag werd de president van de Haagse recht bank, mr. M.R. Wijnholt, gisteren gesteld in het kort geding van de Amsterdamse advocaat mr. J.G. Donk tegen de president van het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag, mr. Th.W. van den Bosch. Van den Bosch liet begin januari tijdens de behandeling van de zaak tegen een 24-jarige dienst weigeraar weten, dat hij over woog een klacht in te dienen te gen mr. Bonk, die in deze zaak de dienstweigeraar verdedigde, we gens onbetamelijk gedrag. Enige tijd later diende de president in derdaad een klacht in. Hij liet bo vendien weten dat hij Donk niet meer als raadsman zou toewijzen aan beklaagden bij het gerechts hof. Dit was voor de Amsterdamse ad vocaat reden om Van den Bosch te dagvaarden. Zijn raadsman, mr. T. Hoogenboom, eiste giste ren onmiddellijke intrekking van het besluit om Donk niet meer toe te laten, op straffe van een dwangsom van 50.000 gul den voor elke keer dat Van den Bosch zou weigeren. Donk en zijn advocaat hebben zich met hun grieven tot de president van de rechtbank gewend, om dat er geen andere rechtsgang openstond, zo verklaarden zij. Volgens Hoogenboom is de alge hele uitsluiting van Donk een re gelrecht beroepsverbod. Hoogenboom vindt dat Van den Bosch misbruik maakt van zijn macht. "Hij misbruikt zijn be voegdheid om een hem onwelge vallige raadsman om persoonlij ke redenen uit de rechtszaal te Uitspraak is op 22 april. wijzing van de Amsterdamse po litie, die een tip over zijn verblijf plaats had ontvangen. Hij ver bleef bij kennissen, die volgens de politie niet op de hoogte wa ren van het feit dat Yilmaz werd gezocht. Woensdagavond had hij bij deze familie om een slaap plaats voor de nacht gevraagd. De politie van Zaanstad deed op twee adressen van Turkse gezin nen een inval. Daarbij werden in totaal vier arrestaties verricht. Toen een van hen de gezochte man bleek, werden de anderen weer vrijgelaten. Tijdens de inval lag de verdachte in een bed te slapen. Zonder ver zet gaf hij zich over aan de poli tie. Een wapen had hij niet bij zich en is ook daarna niet gevon den. De vermoedelijke vluchtau to, een blauwe Lancia, werd evenmin aangetroffen. De daadwerkelijke aanhouding is door vier man van de plaatselijke politie verricht. Een grotere poli tiemacht werd achter de hand gehouden. Bij het korps in Zaan stad waren overigens verschil lende tips binnengekomen van mensen die meenden de ver dachte te hebben gezien. Twee uur na zijn aanhouding werd hij in een personenauto naar Delft vervoerd. Daar bracht men de verdachte via de achterdeur het hoofdbureau van politie bin nen, ondanks de afspraak met de pers dat dit via de hoofdingang zou gebeuren. De politie deed dit uit angst voor mogelijke wraak acties uit het vezamelde publiek. De Delfste politiecommissaris J. W. Bakker meldde gisteravond op de persconferentie dat de ru zie tussen de verdachte en Ton Smits, een van de gedode cafébe zoekers, waarschijnlijk handelde over het Nederlanderschap van Yilmaz. Op Tweede Paasdag zou Smits tegen hem hebben gezegd: „Dat maakt je nog geen Hollan der". Dinsdag was de eind vorig jaar tot Nederlander genaturaliseerde Turk met een pistool naar het ca fe gekomen. Na even te hebben gekaart, stapte hij op de ook aan wezige Smits af en vuurde mid den in zijn gezicht. Daarna schoot hij op de andere gasten. De kastelein van 't Koetsiertje, de 39-jarige J. G. de Hoog die de schietpartij overleefde, zal ook door de politie worden vervolgd, omdat hij illegaal een licht kali ber pistool in zijn bar bewaarde. De Hoog heeft overigens geen gebruik gemaakt van dit wapen. DELFT Het beeld dat leden van de Turkse gemeenschap in Delft geven van de in Turkije geboren Cevdet Yilmaz verdachte van de moord op zes cafébezoekers, is tegenstrijdig. De 27-jarige man zou behoren tot de fascistische Turkse organisatie De Grijze Wolven. Dit wordt beweerd door leden van de Turkse gemeen schap in Delft. Cerdet Yilmaz Anderszijds zou hij ook sympathie hebben getoond voor Armeniërs, een uit Turkije verjaagde min derheidsgroep die uit wraak re gelmatig aanslagen pleegt op op Turkse autoriteiten. „Na een ge slaagde Armeense aanslag lachte hij als er maar één of twee doden waren gevallen. Eén dode is geen dode; het moeten er minstens vijf zijn, zei hij dan, aldus een Turkse koffiehuiseigenaar. door Weert Schenk en José Smits Maar de vraag is of dit strookt met opmerkingen dat de verdachte zich isoleerde van de Turkse ge meenschap. „Hij wilde Hollan der zijn en met ons liever niets te maken hebben, is een veel ge hoorde uitlating in Delft. De ei genaar van een Hollandse hore cazaak in de buurt van t Koet siertje, het café waar het drama plaatsvond, zegt: „Ik zag hem hier voornamelijk met Hollandse vrienden. In ieder geval geven de steunbetui gingen aan zowel Grijze Wolven als Armeniërs het beeld van een man die geweld bewonderde. Hij ging zelf evenmin geweld uit de weg, wat afgelopen dinsdag wel erg duidelijk werd. Hij stond be kend als iemand die zeer agres sief kon zijn, vooral na enig drankgebruik. In februari 1976 stak hij een 30-jari- ge landgenoot tweemaal met een mes in de rug, na een woorden wisseling waarbij hij een klap op het oog had gekregen. Het slachtoffer moest met een ern stig beschadigde long in het zie kenhuis worden opgenomen. De woordvoerder van de gemeen tepolitie van Delft had dit eerder omschreven als „geen ernstige mishandeling. Het was dan ook geen aanleiding voor de politie om een verzoek tot naturalisatie van de verdachte, eind vorig jaar, tegen te houden. Behalve wegens „mishandeling kwam de inmiddels tot Neder lander genaturaliseerde verdach te ook door familie-omstandig heden met de politie van Delft in aanraking. Op Eerste Paasdag 1979 werd zijn broer Nuri door diens zwager vermoord. Dat ge beurde na een hevige woorden wisseling over de vraag of Nuri zijn vrouw al dan niet goed be- i zijn stoel Ook bij buitenlandse politiekorp sen moet de man bekend ge weest zijn. Turkse bronnen be weren stellig dat de verdachte twee jaar in Bulgarije gevangen heeft gezeten in verband met handel in verdovende middelen. De Delftse politie zegt niet op de hoogte te zijn van deze veroorde ling. Het is nog niet precies duidelijk wat de achtergrond van de schietpartij in t Koetsiertje is ge weest. Hoewel de politie het in eerste instantie onwaarschijnlijk achtte dat zijn Turkse oorsprong het belangrijkste motief was, be gint het daar nu wel op te lijken. Uit getuigenverklaringen valt op te maken dat een ruzie met één van de cafégasten, de 31-jarige Ton Smits, wel degelijk ging over zijn Nederlanderschap. Smits, die dikwijls ten koste van anderen grappen uithaalde, zou op Tweede Paasdag tegen de ge naturaliseerde Turk hebben ge zegd: „Je bent dan wel een Ne derlander, maar dat maakt je nog geen Hollander. En dat wilde de man kennelijk juist wel zijn. DEURNE (ANP) - De bodem in het Brabantse Deurne is plaatselijk ernstig verontrei nigd door gemorst accuzuur. Het gaat om het fabriekster rein van de firma Osbo, een bedrijf dat handelt in nonfer- ro-metalen. Het wordt sterk ontraden in de directe omge ving grondwater te gebrui ken. Het bewuste stuk grond ter grootte van 800 vierkante me ter is in gebruik geweest als opslagplaats voor accu's. Uit een onderzoek dat in op dracht van het gemeentebe stuur door de Grondmij is uitgevoerd, blijkt dat zowel het grondwater als de bodem een extreem zuur karakter hebben. Bovendien komt in het grondwater een hoog ge halte aan zware metalen voor zoals zink, koper, chroom, nikke, lood en cadmium. Wat er met het betreffende stuk' grond moet gebeuren, zal moeten blijken uit een nader onderzoek. Of de gemeente dat onderzoek op eigen kos ten zal laten uitvoeren, be spreken burgemeester en wethouders nog. De bevol king is aangeraden voorlopig geen zelf opgepompt grond water te gebruiken. Het be treffende bedrijf ligt midden tussen de bebouwing. Waterleiding bij standsmoeder mag worden afgesloten AMSTERDAM Ook al heeft een waterleidingbedrijf ook een pu blieke taak dat betekent nog niet dat het rekening moet houden met de maatschappelijke positie van een afnemer, als het bedrijf het water wil afsluiten. Dit heeft de vice-president van de recht bank in Amsterdam, mr. B.J. As- scher, gisteren gezegd in zijn vonnis in het kort geding dat me vrouw Lof uit Landsmeer had aangespannen tegen het Provin ciaal Waterleidingbedrijf Noord- Holland (PWN). Het PWN sloot op 8 maart het wa ter bij mevrouw Lof af, omdat zij de rekening over het laatste kwartaal van 1982 niet had vol daan. Volgens Lof kan zij die re kening niet betalen, omdat zij met haar 9-jarige zoon moet rondkomen van een studiebeurs en een aanvullende bijstandsuit kering. Volgens mr. Asscher kan van het waterleidingbedrijf moeilijk worden verwacht dat het ten koste van andere afne mers toelaat, dat de eiseres haar rekening niet betaalt. DEN HAAG (ANP) Het voorbe- reidingsbesluit, waartoe de ge meenteraad van Zijpe op 31 maart besloot, heeft de laatste belemmering voor het opslaan van laag- en middel radioactief afval op het ECN-terrein in Pet ten weggenomen. Dit schrijft mi nister Winsemius (volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer) aan de Tweede Ka- Het radioactieve afval zal dit jaar niet in zee worden gedumpt, zo als de laatste jaren steeds ge beurde. Ook is tijdelijke opslag van dit afval op een industrieter rein bij Velsen nu van de baan. ADVERTENTIE ZARESKA- KATOENIS FAVORIET Zachte pasteltinten bepalen de kleur van de vrolijke voorjaarsmode. Zareska biedt u een rijke keus, vriendelijke prijzen en gratis breipatronen v WANTMOOIE MODE HOEFT NIETDUUR TE ZIJN... Het adres van de dichtstbij zijnde Zareska- winkelier vindt u in de Gouden Gids.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7