Onbegonnen Werk actief in I vrije tijd I Eis tegen Koning Klant: Uitspraken terugnemen' Ik ga stofzuigen en ramen zemen. En ik wil een Weer hulptransport naar stad in Polen PAGINA 4 Lelden VRIJDAG 8 APRIL 1983 Leidse kroniek door Ruud Paauw Bijdrage: John Kroon Politieke manupulaties als inspi ratiebron voor poëzie. Ik had daar nog nooit van ge hoord, zelfs niet bij stilgestaan of dat wel mogelijk was, maar er zijn gelukkig mensen met wijder blik dan de mijne. Mr. dr. Joyce Hes (36), van 1978- 1980 gemeenteraadslid voor de PvdA in Leiden, heeft haar te leurstellingen uit die periode verwerkt in een geschriftje van veertig pagina's met op de ene bladzijde een vuistregel uit de "Handleiding voor politieke trucs" en op de andere een ge dicht. Het heet "Liever dit theater?", kost vijf gulden en is volgende week, aldus de schrijfster, in de Leidse boek handels verkrijgbaar. Toen Joyce Hes in 1978 raadslid werd, hield ik mijn hart met een al vast. Want ze koesterde nog illusies. Ze had de hoop dat de kracht van argumenta tie doorslaggevend zou zijn en ze stopte in haar werk ook nog heel wat emotie. Allemaal din gen die je in de politiek nogal kwetsbaar maken. Maar haar grootste fout was dat ze te lang heeft gedacht dat het intern in haar partij netter, fat soenlijker, degelijker en demo cratischer toeging dan in ande re politieke gezelschappen. Dat nu was een hartverscheu rende misvatting die slecht te rijmen viel met haar onmis kenbare intelligentie en in zicht. Als het om de beklim ming van machtsposities gaat heerst in de gelederen van de PvdA natuurlijk dezelfde wet van de jungle die in andere partijen geldt. Er zit wat ironie in het feit dat haar levenspartner, Rene Ei kerbout (nu zelf raadslid), een man die alle politieke trucs als de tafel van twaalf kan opdreu nen, haar daarvan kennelijk niet heeft kunnen overtuigen. En laties waartegen op het beslis sende moment niet op te tor nen viel. Aan de spreiding van kennis schortte het ook zeer: de wethouders wisten altijd meer dan de fractieleden. Kees Na twee jaar vruchteloos zwoe gen, gaf ze het op. Ze was scherpzinnig genoeg om de po litieke spelletjes te doorgron den, maar kennelijk niet in staat om zich er zelf van te be dienen. Blijkbaar zijn de erva ringen toch in haar blijven rondtollen, want nu is er dat werkje met al die trucs en ge dichten. (bij voorbeeld tijdens een frac tievergadering). Hiermee kunt u twee kanten uit: 1) U kunt stellen dat de tijd nog niet rijp is voor de behandeling van het desbetreffende onder werp, dat de kwestie nu nog te gevoelig ligt etc. 2) u kunt ook stellen dat de zaak inmiddels al niet meer actueel is, en dat u geen oude koeien uit de sloot wilt halen". Zo zijn er nog vele hoofd- en hul pregels. Ze rekent ook nog even af met enige partijgenoten in een hul pregel die luidt: "Maak ge bruik van een bepaald image dat bij u past en goed in de markt ligt". In de gedichten zit alles: woede, berusting, melancholie, on macht. Een enkel voorbeeld: len welke dan zo worden toegepast dat ze de onmacht van de mach telozen alleen nog maar vergroten evenals de macht van degenen die die regels toepassen machteloos tegenover de door onszelf ge maakte regels kwam Joyce er op hard handige wijze achter dat hoe fractie of partij ook wrong en spartelde, het machtsblok van de vier PvdA-wethouders de zaken naar zijn hand zette. Daar kwam niemand tussen, want er waren altijd wel proce dures, manoeuvres en manipu- Lily Herfst en Kees Walle (van de Stichting Welzijn) hebben haar daarbij terzijde gestaan. Zeker de hulp van Kees zal te pas zijn gekomen, want hij is iemand die op het gebied van slechtig heid over encyclopedische kennis beschikt. Het resultaat van die samenwer king is aardig en vooral nuttig. Heel de truccendoos open. Burgemeester Goekoop moet het aankomende raadsleden maar ten geschenke geven, dat bespaart teleurstellingen la Joyce. Het is tijd voor enkele voorbeeld jes. Ik citeer maar even Hoofd regel 2: "Maak gebruik van het TIJDSTIP om uw tegenstan ders) uit te schakelen". Dat dient dan te gebeuren door: "het plannen van een vergade ring op een tijdstip waarvan u weet dat uw tegenstander(s) niet aanwezig is of zullen zijn. En door: het aanvoeren van de ongeschiktheid van het TIJD STIP als mogelijkheid om u te onttrekken aan eventuele kri tiek of vragen om informatie "Voorbeelden zijn: - het rondborstige, rechtdoorzee type (Dick Tesselaar). Dit type past vooral by mannen. Het zijn de mannen die "zonder omhaal van woorden vertellen waar het op staat". Het 1 plus 1 is twee-type; door hun wat ar- beideristische optreden zeer geliefd bij de partij van de ar beid (ter compensatie van het gebrek aan contact met de ei- gen achterban). Door hun neiging tot demagogie ook wel geliefd bij een weinig intelligente partij als de WD". - de echte knappe kop (Hans van Dam). Het is het type van de verstrooide, wat contactar- me, uitermate intelligente (zegt men) persoonlijkheid. Vaak moeten we deze personen zoe ken op terreinen waar vrijwel geen mens iets van af weet, maar welke wel uitermate be langrijk zijn, zoals finaciën. De financieel expert krijgt dan juist door zijn onnavolgbare kennis iets even mystieks als de dokter in zijn witte jas". fluisteren we de enkeling die onze hulp inroept in hoe hij of zij onze regels kan overtreden zo hebben de brutalen toch nog de halve wereld". Moeders Als u even tijd heeft, moeders, moet u even binnenstappen bij de Stichting Welzijn aan de Breestraat. In de hal bevindt zich een kleine, heel aardige fo totentoonstelling: "Moeder word je gewoon". Watje uit veel van die foto's kunt opmaken is dat bij alle veran deringen van pakweg de laat ste twintig jaar toch veel ang sten, problemen en onzekerhe den rond het moederschap de zelfde zijn gebleven, ook al hebben de pedagogen zich in een kort tijdsbestek vermenig vuldigd met de ijver van witte muizen. Wat moet er van het kind worden in die angstaanjagende wereld, zou het wel gelukkig worden, wat kan er niet allemaal met hem of haar gebeuren, voeden andere vrouwen hun kind be ter op? Waarom doet het nu dit wel en dat niet. Waarom heeft het toch zo weinig vriendjes? Dra. Sis Heyster had het daar veertig jaar geleden al over in Libelle. Goed, met een wat ge- polijster (kroontjes)pen, een beetje nuffig soms, maar op haar manier ook gedreven. Uit haar hart liet de doctoranda het in die tijd wel om te vragen of u tot de categorie der "su permoeders" behoorde. Het idee, de banaliteit. Op de ten toonstelling kunt u dat, waarde moeders van nu, nagaan aan de hand van een vijftiental vra gen: 1) Voelt u zich wel eens schuldig, omdat u niet genoeg tijd aan uw kinderen besteedt; 2) Pro beert u uw woede altijd in te houden als de kinderen verve lend zijn; 3) Wordt de inhoud van uw leven door de kinderen bepaald; 4) Geeft u uw kinde ren gewoonlijk hun zin; 5) Ziet uw huis er altijd netjes uit; 6) Komt u altijd voor de kinderen op; 7) Kookt u lekker en ge zond voor uw kinderen; 8) Cij fert u uzelf weg voor de kinde ren als dat nodig is; 9) Vindt u dat uw gezinsleden altijd ge bruik van u moeten kunnen maken; enzovoort, enzovoort. "Supermoeder" is degene die tenminste zeven vragen met ja beantwoordt, zo meldt de be- Lantaarnpalen op de Boerhaavelaan. Oud en nieuw keurig naast elkaar. Steeds moeilijker wordt het de jeugd zo gemaakt om nog een fietsband om die statige lichtgevers te werpen. Of moet hier de ene lantaarnpaal voorkomen dat de ander omwaait? goto Dirk Ketting) geleidende tekst op de ten toonstelling. Supermoeder??? Ik denk dat je zo iemand beter zwaar mesjogge kunt noemen. Maar ja, wie ben ik. Dochters Er zijn op de tentoonsteling ook wat levensverwachtingen op getekend van zeer jonge meis jes. Mijn oog bleef enige tijd rusten op de prognose van ene Christi, zes jaar oud. "Ik ga stofzuigen en stoffen en ramen zemen. En ik wil een ba by". Tja. Zou het dan toch waar zijn dat al die woest door de maatschap pij banjerende feministes en ander revolutionair vrouwvolk gestraft worden met oer- rechtse dochters? Belastingkantoor Verbitterd waren de reacties op het onderschrift bij de foto die vorige week in deze rubriek werd geplaatst. Het belasting kantoor in beeld en een massa ambtenaren die voor de ramen stonden te kijken. Vooroorde len bevestigend, stond er in het onderschrift te lezen. Belastingambtenaren aan de te lefoon. "Gut, gut, meneer, wat zijn we weer leuk. En dat ten opzichte van mensen die toch al in het vuile goed liggen". "Meneer, dit kan er echt niet meer bij. We worden toch al zo gepest. U weet hoe er over ons wordt gedacht en dat vuurtje gaat u nog eens opstoken". Een moeder van een ambtenaar: "Mijn zoon komt elke dag doodmoe thuis. Wat die alle maal niet naar zijn hoofd krijgt. Hij zegt wel eens: het liefst zou ik stoppen, maar dan moet ik gaan trekken. En dat wil ik niet". -Maar mevrouw, het was maar een grapje. Het leed ligt blijkbaar hoog op gestapeld in 's rijks incassobu reau aan het Stationsplein. Tja. Je moet wel een torenhoge dunk van de belastingmoraal hebben om te verwachten dat de aanslagbUjetten juichend en dankbaar in ontvangst wor den genomen. Een belasting ambtenaar moet uit hetzelfde hout zijn gesneden als pakweg zijn collega's van de sociale dienst of bureau huisvesting. Een dikke huid hebben. Ongetwijfeld wordt er geploe terd in het belastingkantoor. Belastingplichtigen merken het soms aan de ijver waarmee het mes is gezet in hun aftrek posten. In alle reacties op het foto-onder schrift klonk deze vraag door: weet u wel wanneer die foto is gemaakt? Natuurlijk. Alweer een tijd gele den. Op de dag dat Prinses Margriet en mevrouw Bush, t echtgenote van de Amerikaan se vice-president, langsreden, op weg naar de school van het Pedologisch Instituut, die ze wilden bezoeken. Vandaar die ambtenaren voor de ramen. Vandaar die man op het dak. Een veiligheidsagent waar schijnlijk. De dagelijkse inspanningen met T-biljetten en wat voor formu lieren dan ook doen bij sommi ge ambtenaren, naar mag wor den gevreesd, het gevoel voor het relatieve der dingen enigs zins afbrokkelen. Kijk, een grapje bedenken is al geen pretje. Maar als je er ook nog boven moet gaan zetten: dit is een grapje, gaat de lol er helemaal van af. Dat is onbegonnen werk. Trouwens: achter opvallend veel ramen vertoonden zich hele maal geen ambtenaren. Von den die het bezoek van de prin ses, waarvan de kosten toch mede dank zij hun inspannin gen konden worden opge bracht, niet de moeie waard? Wat zijn dat eigenlijk voor re publikeinen? Bingo In het speeltuingebouw aan de Maredijk wordt vanavond bin go gespeeld. Aanvang acht Muziek (1) Het gelegenheidstrio Dolf del Prado, Neppy Noya (ex-per cussionist van Massada) en Dennis Luxion treedt zater dagavond op in cafe Scarabee, Pieterskerkchoorsteeg/rond de klok van tien uur. Muziek (2) De Leidse formatie The Hotrocks speelt zondagmiddag in Huis de Bijlen aan de Morstraat roek-and rollmuziek. Aanvang circa vier uur. Zwemmend redden De 65-jarige Leidse Reddingsbri gade organiseert zondag in zwembad De Zijl nationale kampioenschappen zwem mend redden. Daar doen 24 da mesteams en 26 herenteams, waaronder twee uit Duitsland aan mee. Onderdelen als hin- derniszwemmen met zwemvlie zen, popduiken en diverse esta fettes staan op het programma. De wedstrijden beginnen om twaalf uur. Wandeltocht Buurthuis Groenoord organi seert zondag de eerste Groenoord wandeltocht. De start is tussen tien en twaalf uur bij het buurthuis aan de Pasteur straat, die overigens in verband met rioleringswerk zaamheden alleen via de Mare- singel te bereiken is. Deelne mers kunnen kiezen uit vijf, tien, vijftien en vijfentwintig kilometer. De tochten voeren onder meer door het park in de Merenwijk en door parken in Oegstgeest. Inlichtingen: tel. 071-217222. LOM-school LOM-school De Twee Sleutels aan de Rijnsburgersingel houdt maandag "open huis", 's Mid dags van half twee tot half vijf kunnen onderwijskrachten een kijkje komen nemen, 's Avonds wordt de informatie meer ge richt op ouders en verzorgers (van half acht tot half tien). Hoe zit het onderwijs voor kin deren met leer- enJof opvoe dingsmoeilijkheden in elkaar? Dat is het onderwerp van de dag. De Twee Sleutels is een school voor kinderen van zes tot ongeveer twaalf jaar, maar heeft ook twee groepen voor de leeftijdsgroep van vier tot acht jaar, als een overgang tussen kleuter- en lagere school. Ongehoorzaam "Burgerlijke ongehoorzaam heid" is het onderwerp van een discussie die de werkgroep TV- issue van de Leidse Studenten Ekklesia maandagavond uit zendt. Wat is het nut van aller lei acties en is burgerlijke onge hoorzaamheid een bedreiging voor de democratie? Over dat soort vragen praten bisschop Bar uit Rotterdam en prof. Verdonk, hoogleraar ethiek in Amsterdam. Het programma werd eerder door de KRO op te levisie uitgezonden. Maandag is het te zien in gebouw Rapen burg 100, aanvang acht uur. Na afloop discussie. Bijstandsvrouwen Het comité Vrouwen in de Bij stand begint woensdag met een eetgroep voorbijstandsvrou wen in^buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Voor kinderen wordt een gezellige hoek ingericht en er is iemand die een oogje in het zeil houdt. De groep eet van vijf tot zeven; de kosten zijn twee gulden per persoon voor een warme maal tijd met nagerecht. Belangstel lenden moeten zich voor 11 april opgeven, tel. 142505, vra gen naar Mien of Magda. JS-feest De Jonge Socialisten afdeling Leiden en omgeving vieren za terdagavond feest. Dit omdat de Leidse afdeling nieuw leven is ingeblazen. Het feest wordt gegeven in de bovenzaal van Augustinus, Rapenburg 24. Om acht uur begint het. Eerst zal iemand van de Leidse afde ling iets vertellen over de Leid se situatie. Vervolgens vertelt landelijk voorzitter Margo Vliegenthart hoe de organisa tie in elkaar zit en waar de JS zich zoal mee bezighoudt. Rond de klok van tien uur treedt de Leidse band Next Crisis op. Het feest zal daarna nog tot minstens een uur 's nachts du- Astma Het Astma Fonds zoekt nog col lectanten voor de nationale col lecte die van 2 tot 8 mei ook in Leiden wordt gehouden. Het fonds wil dit jaar minstens acht miljoen gulden vergaren, geld dat gebruikt zal worden voor hulpverlening, weten schappelijk onderzoek en voor lichting. Wie bereid is een a twee uur te helpen, kan contact opnemen met J. Spijker, Ver- distraat 133, tel. 761720. LEIDEN - Voor de veertiende maal zijn gistermiddag van Leiden drie vrachtwagens, twee busjes en een personenauto vol geladen met goe deren richting Polen getrokken. Medicijnen, verbandmiddelen, kle ding en levensmiddelen zullen in Torün worden afgeleverd bij zieken huizen, kerken, bejaarden- en kindertehuizen. Volgens secretaris Paling van de stichting 'Regio Leiden Helpt Polen' is er nog steeds een schrijnend tekort. "We moeten ze nu niet laten stik ken, maar doorgaan", zei hij vlak voor zijn vertrek. Hij merkte op dat het steeds moeilijker wordt chauffeurs en auto's voor het transport te krijgen. "Een jaar geleden stonden ze in de regio nog te springen om mee te gaan, nu moeten we het hele land door om mensen te krijgen". Met veel moeite is dat gelukt. Er stonden gistermiddag om twee uur op het terrein van het Academisch Ziekenhuis tien chauffeurs klaar om de tot de nok toe gevulde wagens met goederen ter waarde van 115.000 gulden af te leveren op de daarvoor bestemde plaatsen. Het geld voor deze voorlaatste reis - eind mei zal er nog een transport worden verzorgd - is er gekomen met de hulp van de landelijke stich ting en collectes en inzamelingen in Rijnsburg. Hier is men de laatste weken nog bijzonder actief geweest. Deze gemeente kreeg van stich- tinghsvoorzitter, mevrouw Koning, die ook bij het vertrek aanwezig was, alle lof toegezwaaid. Als het laatste transport is geweest, is de pot van de regionale stichting echt leeg. Het bestuur van de stichting zal zich de komende tijd bera den of er door moet worden gegaan en hoe de actie eventueel na de zomervakantie nieuw leven kan worden ingeblazen. Naweeën van de Leidse wijn fraude Kort geding computer-opleiding methode in 1981 al over boord is gezet. Koning Klant zou de kij kers foute conclusies hebben la ten trekken, door dat niet te ver melden. Verdere kritiek van Koning Klant was dat ICO toekomstige cursis ten te optimistisch informeert over de voor de opleiding gewen ste vooropleiding. Mensen die gezien hun vooropleiding grote kans maakte in de cursus te mis lukken, werden door ICO toch ingeschreven. Dit terwijl volgens de VARA-uitzending ICO met haar klanten geen goede annule ringsregeling treft. Volgens mr. R.F le Poole, die na mens de omroepvereniging het woord voerde, hebben cursisten die vroegtijdig afhaakten omdat de cursus voor hen te hoog ge grepen was, tot 6000 gulden cur susgeld moeten betalen. In de uitzending werd één oud-cur sist geïnterviewd die slechte er varingen had met ICO. ICO kwam niet aan bod. Mr. Spijker betoogde dat hierdoor het princi pe van hoor en wederhoor was geschonden. Hij vertelde dat zijn cliënt een aantal aantijgingen van Koning Klant in een brief had weerlegd, maar dat in het programma deze brief fout was geciteerd. Koning Klant berichtte in de uit zending ook over een overeen komst tusssen ICO en de firma MAVIC-financieringen. Volgen Koning Klant heeft de firma MA- VIC bevestigd dat er met credie- ten is geleurd. Ook deze uitspraak sneed volgens de eiser geen hout, omdat de overeenkomst tusssen MAVIC en ICO sind augustus 1981 niet meer bestaat. Het ICO eiste nu in het kort geding dat Koning Klant in de uitzending van 16 april een rectificatie brengt, waarin eerder gedane uitspraken over de col- portagepraktijk en de oryuiste voorlichting over de vooroplei ding worden teruggenomen. Het ICO vroeg mr. Borgerhoff- Mulder aan het niet voldoen van deze opdracht een dwangsom van 200.000 gulden te verbinden. De president zal 14 april vonnis wijzen. LEIDEN - Uit een winkel aan de Haarlemmerstraat is gistermid dag omstreeks vijf uur zevendui zend gulden gestolen. Er was maar een klant in de winkel aan wezig op dat tijdstip volgens de politie: een Engelssprekende man. Het geld lag in een lade. De chauffeurs, kort voor hun vertrek naar de Poolse stad Torün. AMSTERDAM/HILVERSUM/LE- IDEN - "Foute conclusies, insi nuaties, onwaarheden en on rechtmatigheden", zouden op 19 maart door het VARA-program- ma Koning Klant over het Insti tuut voor Computer-Opleidingen (ICO-Nederland B.V.) aan het Levendaal in Leiden, de ether zijn ingestuurd. Dit stelde mr. A.H. Spijker gisteren in het kort geding dat ICO had aangespannen tegen eindredac teur J. Bonn van Koning Klant. Het kort geding diende voor de president van de rechtbank, mr. W.J. Borgerhoff-Mulder. Op 19 maart besteedde Koning Klant in een televisie-uitzending aandacht aan de manier waarop ICO deelnemers werft voor haar opleiding tot computerprogram meur. Volgens Koning Klant be naderde ICO potentiële klanten via colportagepraktijken. Men sen die op een advertentie in de krant reageerden met een ver zoek om informatie, kregen di rect daarop huisbezoek van ie mand van ICO die het te tekenen contract al op zak had. Mr. Spijker gaf namens het bedrijf toe dat in 1979 en 1980 inder daad op deze manier is gehan deld, maar voorts verzekerde hij de president dat deze wervings LEIDEN - Gelijk opgehouden herfstbladeren dwarrelden ze dezer dagen in het rond: duizenden dranketiketten die nog een ogenblik herinnerden aan wat medio 1980 als de 'Leidse wijnfraude' de geschiedenis inging. Locatie: de Lange Mare in Leiden ter hoogte van de toenmalige slijterij Run-In, eertijds in beheer van hoofdverdachte Anton de G. Nadat het pand om mysterieuze redenen lange tijd leeg heeft gestaan, wordt er thans grote schoonmaak gehouden. Dit moet de nieuwe eigenaar er heb ben aangetroffen: stapels etiketten van vieux, jenever, sherry, cognac en wat al niet meer. En wij destijds maar in de veronderstelling verkeren dat het alleen om wijn ging....

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4