Vóórtdurende acties tot stadsvernieuwing Steeds r Minister Rietkerk: Leids politiebureau verouderd Nog vele opbrekingen in binnenstad Wethouder: uitspraken Goekoop schadelijk Sen met hofmnb btacUfieeld VRIJDAG 8 APRIL 1983 Leiden LEIDEN - De gemeente Leiden zal het stadsher stel de komende jaren krachtig blijven stimule ren. Ondanks donkere, wolken aan het Haagse fir mament, en dus ook aan het Leidse, zal de binnen stad dit jaar en in 1984 weer op tal van plaatsen worden opengebroken. Tot de werken waarvan Leidena- ren het meest zullen merken be horen ondermeer: - de vernieuwing van de over kluizing van het Kort Rapen burg - het bouwen van woningen in open plekken in de stad - de restauratie van de Mors- poort - het vernieuwen van bruggen en walmuren - het herstel van rioleringen in het Levendaal en de Hogewoerd als onderdeel van het zoge naamde busbanenplan. Er is veel opgeknapt, maar er moet ook nog heel wat gebeuren in de Leidse binnenstad en in de voor oorlogse wijken daaromheen. Die conclusie valt trekken uit het 'Plan van Aktie voor de Stads vernieuwing' dat wethouder Waal van ruimtelijke ordening en verkeer gisteren ten doop heeft gehouden. Het 'Plan van Aktie' geeft een allesomvattend overzicht van de stadsvernieu wingsactiviteiten zoals die sinds 1975 in Leiden zijn uitgevoerd. Bovendien wordt op een rijtje gezet wat er de komende jaren nog allemaal te gebeuren staat op het gebied van het Leidse stadsherstel. "De gemeente blijft investeren in de stadsvernieuwing", zei wet houder Waal tijdens de presenta tie van het actieplan. Maar de continuïteit van de stadsvernieu wing vraagt wel om een continuï teit in de overheidsfinanciering. De financiële steun van het rijk, die tot dusver is verleend, is on ontbeerlijk voor de stadsvernieu wing. "Ik houd niet van doem denken", aldus Waal. "Maar het toekomstperspectief voor de ko mende jaren is onzeker en zou ik niet als positief wilen kenschet sen. De voorgestane meerjaren raming van de staatsecretaris voor volkshuisvesting is voor Leiden niet gunstig". Donkere wolken die zich boven de stadsvernieuwing samenpakken zijn: het te krappe woningcontin gent dat wordt toegewezen, de stagnatie in de goedkeuring van stadsvernieuwings-plannen, de stremming bij het verlenen van restauratiesubsidies, het ontbre ken van bijdragen voor het ple gen van onderhoud om het her stelde intact te houden, en de aangekondigde vermindering van de zogenaamde 'verfijning historische stadskern' in de nieu we financiële verhoudingswet. Doordat de bezuinigingen van het rijk voor een belangrijk deel op de gemeenten worden afge wenteld moet er ook op het on- derhoud van de stad (vooral op groenvoorzieningen en bestra tingen) te drastisch worden be zuinigd, aldus meent de beleids groep stadsvernieuwing van de gemeente. Oerwoud In de historische binnenstad van Leiden en in de wijken uit het eind van de 19e en vooral het be gin van de 20e eeuw bruist het desalniettemin voorlopig nog van de stadsvernieuwingsactivi teiten: renovaties, restauraties, nieuwbouw, groenaanleg, ver nieuwing van walmuren, brug gen, rioleringen en bestratingen en kleinschalige verkeersrecon- structies. Al deze werkzaamhe den vloeien, voort uit bestem- mings- en verbeteringsplannen die de gemeente de afgelopen ja ren voor de stadsvernieuwings- wijken heeft opgesteld. Door de veelheid van activiteiten, beleidsnota's en plannen is het voor velen intussen ondoenlijk geworden om nog enig zicht op het geheel te houden. Ook de be schikbare financiële dekkings middelen zijn voor menigeen een ondoordringbaar oerwoud. Hoe wel alles volgens een integrale en planmatige aanpak plaatsvindt zien zelfs raadsleden en ambte naren door de bomen het bos niet meer. In het 'Plan van Aktie voor de Stadsvernieuwing' wordt gepro beerd alles kort en bondig op een rijtje te zetten: welke stadsver nieuwingsactiviteiten sinds 1975 zijn voltooid, wat er op het mo ment gebeurt en welke plannen de komende jaren hun beslag Stadsvernieuwing in de Leidse binnenstad. Onder de rook van de Mare- kerk aan de Mirakelsteeg zijn nieuwe woninkjes gebouwd voor gezinnen. De nieuwbouw is op een oor na gevild. (Foto Holvast) De Kerkpleinbrug over de Herengracht is weer zo goed als nieuw. Een karwei dat bijna een miljoen gulden heeft gekost. Als het rijk niet over de brug komt loopt de stadsvernieuwing in Leiden dan ook vast. (Foto Holvast) zullen krijgen. Het plan bevat geen nieuwe doelstellingen of beleidswensen, maar is louter een samenvatting van actiepun ten. Door de bestaande gegevens overzichtelijk te rangschikken ontstaat wel een nieuwe en hel dere blik op de voortgang van de stadsvernieuwing. Wethouder Waal wees tijdens de presentatie van het plan nadruk kelijk op het feit dat het een stuk is van het gehele college van B en W. Het 'Plan van Aktie' is op gesteld door de Beleidsgroep Stadsvernieuwing, een club waarin ambtenaren van verschil lende afdelingen van de gemeen te zitting hebben onder voorzit terschap van Waal. Economi sche-, milieu-, welzijns- en on derwij saspecten maken deel uit van het actieplan omdat alles met elkaar te maken heeft. Het 'Plan van Aktie voor de Stads vernieuwing' omvat 51 kaarten en ruim 200 pagina's. Het bestaat uit drie delen. Een algemeen deel gaat over de wijze waarop de stadsvernieuwingsplannen in Leiden worden voorbereid en over de financieringsmiddelen. Het tweede deel behandelt de ac tiepunten per beleidssector (ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, economische zaken, enz.) Hier komen ook concrete beleidspunten op het gebied van de stadsvernieuwing aan de orde zoals die vastliggen in het struc tuurplan voor de binnenstad, het volkshuisvestingsplan, het ver keerscirculatieplan en het econo misch beleidsplan. Actueel Het laatste deel van het 'Plan van Aktie' omvat de actiepunten per wijk. Voor elke wijk wordt op een rijtje gezet wie er in de werk groep voor de stadsvernieuwing zit, wat de stand van zaken is van het bestemmings- en verbete ringsplan, welke werken sinds 1975 zijn uitgevoerd en wat er nog moet gebeuren op het ge bied van openbare werken, ver keer, volkshuisvesting en grond verwerving. Verder komen ook per wijk weer de actiepunten per beleidsonderdeel aan de orde. Het losbladig systeem maakt het mogelijk dat de inhoud actueel kan blijven. Het 'Plan van Aktie' gaat dus over de stadsvernieuwingsactivitei ten in de binnenstad en de voor oorlogse wijken die rondom de binnenstad liggen. "Uiteraard wordt er ook buiten dit gebied nog heel wat verbeterd", aldus het actieplan. "Maar het brand punt van het stadsvernieuwings beleid ligt in de oude wijken waar verwaarlozing en achteruit gang gedurende decennia en zelfs eeuwen diepe sporen heb ben achtergelaten. Hiet valt een grote achterstand in te halen". Het 'Plan van Aktie' is voor vijfen twintig gulden verkrijgbaar bij LEIDEN - Wethouder Waal (ruim telijke ordening en verkeer) heeft gisteren bij de presentatie van het 'Plan van Aktie voor de Stadsvernieuwing' onverholen kritiek geuit op een toespraak die burgemeester Goekoop vori ge week heeft gehouden tijdens de Nationale Monumentenstu diedag in Amersfoort. Waal noemde de uitspraken van de burgemeester "schadelijk voor het stadsvernieuwingsproces". Goekoop pleitte in zijn toespraak voor een ander subsidiesysteem waarbij doeluitkeringen aan de gemeenten worden gegeven op basis van een meerjarenbeleids- plan gebaseerd op een totale res tauratie van het monumentenbe- zit in ongeveer dertig jaar. De ge meenten zouden vrij moeten zijn om het geld dat zij krijgen op ba sis van het goedgekeurde plan, zo doelmatig mogelijk te verde len ten behoeve van restauratie werkzaamheden. Goekoop zei verder onder meer dat de stelling dat de economische functie voor de binnenstad een sterke functie is en de woonfunctie een zwakke thans is achterhaald. Die laatste uitspraak, dat wonen ei genlijk de sterkste functie is in de binnenstad, is bij de wethou der van ruimtelijke ordening in het verkeerde keelgat geschoten. Waal noemde die uitspraak "ge vaarlijk" en "een bedreiging voor de stadsvernieuwing". Vol gens de wethouder schept een dergelijke beeldvorming een kli maat waardoor straks "tegen el ke economische ontwikkeling weer "ja" gezegd moet worden al is die nog zo onzinnig". Als het om een belangenafweging gaat is de economische functie in de binnenstad nog steeds de sterk ste, meent Waal. De wethouder had ook kritiek op Goekoop's pleidooi voor een an der subsidiesysteem. De "wel- zijnsachtige aanpak", waarbij de gemeenten een meeijarenbe- leidsplan moeten maken, is vol gens Waal een "onzinnige proce dure dat in feite alleen maar leidt tot centralisatie". De wethouder noemde een dergelijk systeem "dirigistisch". "En je krijgt er toch niet meer geld mee". Waal zei te hopen dat het idee van Goekoop niet gevolgd wordt. LEIDEN Minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) hoopt de bouw van een nieuw politiebureau in Leiden te kunnen versnellen door gebruik te maken van geld dat het ministerie van sociale za ken beschikbaar heeft voor het stimuleren van de werkgelegen-, heid. Hij zal daartoe contact op nemen met zijn collega-minister De Koning. "Maar ik beloof niets", zei hij gis teravond nadat hij de huidige be huizing van de Leidse politie aan de Zonneveldstraat in ogen schouw had genomen. De minis ter bezocht gisteren politiebu- reau's in Rotterdam, Zutphen, Almere en Leiden. Op Almere ha steden met verouderde bureau's, zoals er vele zijn in Nederland. "Ik had bijvoorbeeld ook naar Zandvoort, Veendam en Amster dam kunnen gaan", zei Rietkerk. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft een voorlopig pro gramma voor de bouw van nieu we politiebureau's voor de ko mende jaren klaarliggen. Leiden staat daar nog niet op, hoewel er een kant-en-klaar plan is voor de bouw van een complex aan de Langegracht. Zoals de zaken er nu voorstaan zou Leiden in elk geval niet voor 1985 met de bouw van het politiebureau kunnen beginnen. Wanneer wel, is ondui delijk. Tenzij het oriëntatiebe- zoek dat Rietkerk gisteren aan een aantal gemeentepolities bracht, daarin verandering brengt. Hij noemde het huidige politiebu reau in Leiden een "verouderde en niet meer adequate huisves ting. Het is duidelijk dat verbou wen geen mogelijkheid is. Dus moet er nieuwbouw komen". Toen Rietkerk in Leiden arriveer de, had hij net een bezoek aan het nieuwe politiebureau in Al mere achter de rug. Neergezet volgens systeembouw en dus goedkoper. Een voorbeeld hoe het ook elders in het land zou kunnen, vindt de minister. Het Leidse bouwplan is mede geba seerd op de ideeën die in Almere zijn ontwikkeld. Voldoet het dus aan de eisen van soberheid? Rietkerk: "Ik heb de indruk van wel, maar ik zou het plan nog wat nauwkeuriger moeten bekij ken". Hij erkende wel dat wat in Almere mogelijk was, niet zo maar naar de Leidse situatie kan worden verplaatst. "Je moet re kening houden met de plaatselij ke omstandigheden, je kunt niet een detonerend gebouw neerzet ten". Met andere woorden: het politiebureau moet passen in de gevelwand aan de Langegracht (nabij Digros). Dat werkt kosten verhogend. Naar schatting zal het Leidse bureau 21,6 miljoen gulden kosten. Is burgemeester Goekoop, het hoofd van de politie, door het be zoek van Rietkerk hoopvol ge stemd? "Je bent natuurlijk nooit pessimistisch als een minister komt". Rietkerk: "Maar ik moet een selectie maken, rekening houdend met de problemen el ders en de beperkte financiële middelen". Minister Rietkerk, gisteravond bij aankomst bij het Leidse politiebureau. Voor de scherpe waarnemer is links nog net politie-voorlichter Graveland zichtbaar en verder (v.l.n.r.) burgemeester Goekoop, plaatsvervangend- commissaris Mostert, commissaris Van Voorden, minister Rietkerk, ambtenaar De Graaf (directeur-generaal van de afdeling openbare orde en veiligheid van het ministerie van binnenlandse zaken) en voorlichtingsambte naar Vermaas. (Foto Holvast) Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Kraakonhelder (1) De dierenbeschermers en kan kerbestrijders zitten met de handen in het haar. Zij dreigen beide een bedrag van een ton mis te lopen. Daaraan zou een groepje van vijf krakers schul dig zijn dat in de nacht van vo rige week dinsdag op woens dag in een woning aan de Rijnsburgerweg is getrokken. Het kapitale pand Rijnsburger weg 154 staat volgens de kra kers al ruim een jaar leeg en sinds juni 1982 te koop. Zoiets staat in schril contrast met de enorme woningnood in Leiden en de schandalige praktijken van speculanten en huisjes melkers, vinden de krakers van wie er twee al lange tijd als woningzoekende in Leiden staan ingeschreven. De Leidse makelaar B.J. Proper, die het pand vorige week heeft verkocht, vindt dat wanneer er ergens geen sprake is van spe culatie en huisjesmelkerij dan is dat in het geval Rijnsburger weg 154. Wie het ook bij het rechte eind mag hebben; duidelijk is dat er aan het 'verhaal Rijnsburger weg 154' de nodige tragiek kleeft. Wat is namelijk het geval? De vil la was eigendom van J.J.G. De Cler. Deze overleed ruim tien jaar geleden. Zijn vrouw, Ra chel De Cler-Den Duik bleef al leen in de villa wonen en over leed op 3 april van het vorig jaar. Het echtpaar De Cler had geen kinderen. Nadat nabe staanden van mevrouw De Cler de woning hadden leegge haald, probeerden zij haar te verkopen. Op dat moment bleek dat er een testament be stond van J.J.G. de Cler waarin hij bepaalde dat wanneer zijn vrouw zou komen te overlijden het huis moest worden ver kocht en dat de ene helft van de opbrengst ten goede zou ko men aan de kankerbestrijding en de andere helft aan de die renbescherming. Kraakonhelder (2) Vice-voorzitter Schouten van de afdeling Leiden en omstreken van de dierenbescherming wil nu een moreel beroep doen op de krakers om de wilsbeschik king van weldoener De Cler niet in de weg te staan: "Er schijnt een koper te zijn die 225.000 gulden voor het huis wil betalen. Met aftrek van de onkosten zou er dan voor ons en voor het Koningin Wilhel- minafonds een bedrag van een ton overblijven. De kankerbe strijding zit te springen om geld en ook wij zouden een dergelijk bedrag goed kunnen gebruiken. Wij zouden er iets voor de jeugd mee willen doen en een bepaald bedrag aan in stanties als Greenpeace en het wereldnatuurfonds schen ken". Het krakers vijftal reageert in eer ste instantie een beetje be duusd op het testamentver- haal. "Als dat inderdaad zo is dan komen we natuurlijk voor een morele afweging te staan". Zelf hebben zij inmiddels een speurtocht ondernomen naar de achtergronden van de leeg stand van hun nieuwe woning en zijn tot de conclusie geko men dat er een niet al te sma kelijk spelletje met de villa wordt gespeeld. De krakers: "Wij willen instanties als het Wilhelminafonds en de dieren bescherming niet zwart maken maar enige voorzichtigheid ten aanzien van hun emotionele verhalen is volgens ons wel ge boden. Want feit blijft dat dit huis al ruim een jaar leeg staat en al een maand of tien te koop, aanvankelijk voor drieë neenhalve ton. Het Wilhelmi nafonds en de dierenbescher ming hebben gewoon willen wachten met de verkoop totdat de huizenmarkt aantrok. Met andere woorden: zij hebben zich schuldig gemaakt aan spe culatie". Vreemd vinden de krakers het ook dat Proper het huis ver kocht, naar verluidt voor 225.000 gulden, op het moment dat hij hoorde dat er krakers in waren getrokken. "Hij is daar natuurlijk van geschrokken en heeft alsnog de boel verkocht. Maar het schijnt dat de koper van onze kraakactie gebruik wil maken om de koopprijs nog verder te laten zakken. On dertussen heeft die koper zijn eigen huis al weer te koop aan geboden en daar schijnt ook al een belangstellende voor te zijn. We hebben die speculatie keten nog verder gevolg en aan het eind blijkt dus een echte woningzoekende te zijn. Nou, en hier zitten nu dus vijf wo ningzoekenden". Al met al vinden de krakers dat er een merkwaardig spelletje wordt gespeeld met het pand Rijnsburgerweg 154. "Vandaar dat wij ons op dit moment niet moreel verplicht voelen dit pand te verlaten. We laten het eventueel op een juridische procedure aankomen en zullen in elk geval niet zonder slag of stoot vetrekken. Immers, wan neer wij er vorige week niet waren ingetrokken dan had dit huis misschien nog wel een jaar leeggestaan". Hoe de vork precies in de steel zit, zal misschien pas in de rechtszaal blijken. Krakers die kankerbestrijders en dierenbe schermers in de weg zitten of 'weldoeners' die speculeren en dat op krakers willen afwente len; de afloop van dit verhaal zal hoe dan ook tragisch zijn. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3