Debacle dreigt voor financiën van Oegstgeest 0=i eidse agenda c Ontslag voor zes mensen bij Oud Poelgeest J Gevolg van bezuinigingen op vormingscentra Indien rijk gemeente weer kort Geen arbeidstijdverkorting bij gemeente Voorschoten Meer winkelinbraken in '82 in Oegstgeest Nieuw post- laadstation Voorschoten Stad en rand VRIJDAG 8 APRIL 1983 OEGSTGEEST - Bij het Oegstgeestse vormings centrum Oud Poelgeest, waar onder andere cur sussen worden gegeven voor mensen die met pensioen gaan, voor be jaardenhelpers en bij voorbeeld leden van me dezeggenschapscom missies, moeten per 1 ju li zes arbeidsplaatsen verdwijnen. Deze maat regel is een gevolg van de lagere subsidie van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur (WVC). Voor Oud Poelgeest een van de vier vormingsinternaten in Zuid-Holland is het subsi diebedrag verlaagd met 320.000 gulden per jaar. Dit be tekent een structurele korting van bijna 25 procent. Er werken momenteel 33 mede werkers op Oud Poelgeest: ten behoeve van de cursusleiding 11; administratie 4; huishou ding 15 en de technische dienst 3. Onder de ontslagenen bevin den zich twee vormingsleiders. Nadat de muren van het eeuwenoude kasteel Oud Poelgeest in Oegstgeest al jarenlang ernstige scheuren vertoonden, wordt nu ook het erin gevestigde vormingsinstituut nog door de economische neergang aangetast. (Foto Holvast) Door het wegvallen van deze sen - het vormingscentrum een bedrag aan bezuinigingen zes zogenoemde formatieplaat- houdt er dus 27 over - komt e op tafel van 260.000 gulden. De overige noodzakelijke 60.000 gulden moeten in de materiële sfeer gevonden worden. Volgens vormingsleider en woordvoerder van Oud Poel geest Jos Bouvrie moeten vooral de cursuskosten om laag. "Goedkopere films zullen uitgezocht worden en er zullen ook minder fotocopieën wor den gemaakt. Daarnaast gaan we kijken of de reiskosten ver der gedrukt kunnen worden. Maar tevens zal de voedings- prijs van de cursist nog lager moeten", aldus Bouvrie. Een lager gebruik van gas en elektriciteit en minder kosten voor het onderhoud van de ge bouwen moeten het bezuini gingsbedrag volmaken. Nog meer ontslagen De subsidiëring van vormings centra berust bij het rijk en de provincie. Tot 1983 bedroeg de rijksbijdrage 70 procent. De provincie Zuid-Holland gaf de vormingscentra een subsidie van negen procent. Door de be zuinigingsoperatie van het mi nisterie dreigt nu ook de pro vinciale subsidie over 1984 voor Oud Poelgeest verloren te gaan. Het rijk bereikt met het korten van de subsidies voor alle vor mingscentra in het land een opbrengst aan bezuinigingen van elf miljoen gulden. De eventuele stopzetting van de provinciale bijdrage aan Oud Poelgeest van 190.000 gulden zou volgens Bouvrie nog eens een verlies van drie tot vier ar beidsplaatsen betekenen. "En dit zou dan een grote bedrei ging van ons werk betekenen. Enkele andere vormingscentra moeten als gevolg van het be zuinigingsbeleid van het mi nisterie toch al dicht. Ook voor ons begint dan de vraag te rij zen of je nog levensvatbaar bent, of je met je exploitatie nog rond kunt komen. De be zuinigingen drukken voor het grootste deel op de personeels kosten. Structureel betekent dat dan ontslag omdat je de mensen niet meer kunt beta len. Het werk voor de overigen blijft echter gewoon doorgaan. Dat houdt in dat ieder meer werk moet verzetten, maar dan zit je toch vrij snel aan je pla fond. We proberen nu de pro vincie ervan te overtuigen dat ons internaatswerk voor Zuid- Holland van groot belang is. Tachtig procent van onze cur sisten komt immers uit de Randstad", aldus Bouvrie. OEGSTGEEST - "Er hoeft in de sfeer van wat het rijk de gemeenten tot nu toe heeft aangedaan niet veel meer te gebeuren of de Oegstgeestse gemeentelijke financiën zijn niet meer te beheersen. Als je in zo'n kort tijdsbestek vanaf november 1982 zo snel achteruit gaat, zo'n 6,7 miljoen gulden, dan toont dat wel aan hoe erg het is". Sombere woorden van de Oegstgeestse wethouder voor financiën Kohlbeck. Hij heeft met de commissie financiën in het diepste geheim overleg gevoerd over de precaire financiële situatie van Oegstgeest. Voorlopig zijn uit dat overleg bezuinigingen ter waarde van ruim 400.000 gulden gerold. Een eerste aanzet, want de komende jaren zal er nog meer moeten worden geschrapt uit de Oegstgeestse begroting. De problemen zijn te wijten aan drie oorzaken: de kortingen van het rijk, de invoering van de nieuwe financiële verhoudings wet en de te optimistisch ge raamde bouwproductie. Deze drie hebben er voor gezorgd dat er geen overschot van 1983 tot en met 1987 is van vier miljoen gul den, zoals in november 1982 was geraamd, maar een tekort van 2,7 miljoen. Een nadelig verschil van maar liefst 6,7 miljoen gul den. Een voorbeeld: in 1987 dachten B en W van Oegstgeest 1,6 miljoen gulden over te heb ben voor nieuw beleid. Nu zal het college bezuinigingen ter grootte van bijna 750.000 gulden moeten zoeken. Minder De invoering van de nieuwe finan ciële verhoudingswet bepaalt dat de gemeente Oegstgeest vanaf 1984 tien jaar lang ongeveer hon derdduizend gulden per jaar moet inleveren. Daar komt nog bij dat de woningbouwproductie veel te hoog was geraamd. In 1983 en '84 dacht het gemeente bestuur achthonderd woningen te kunnen bouwen. Nu is dat aantal geschat op slechts drie honderd, maar het is maar de vraag of dat gehaald wordt. Het rijk geeft steeds minder geld voor woningbouw en de toekom stige bezuinigingen op volks huisvesting maken het toe komstbeeld alleen maar somber der. Omdat de gemeenten in de toekomst geld krijgen op basis van onder andere de bebou wingsdichtheid (het aantal wo ningen per hectare) gaf de te op timistisch geraamde bouwpro ductie een veel gunstiger finan cieel beeld. Om de tekorten te dekken is door de commissie financiën en de wethouder in twee besloten ver gaderingen een bezuinigingplan ter grootte van ruim 400.000 gul den opgesteld. Twee vacatures bij gemeentewerken worden niet opgevuld. Volgens Kohlbeck zal het werk daar echter niet onder leiden. Bovendien zal er bijna 32.000 gulden op energie moeten worden bespaard in gemeentelij ke gebouwen. De huren van de sportaccommodaties zullen vijf procent extra, boven de verho ging door de inflatie, worden ver hoogd, evenals de zwembadprij- zen. De subsidie aan "De Leidse Hout", die activiteiten organi seert in het openluchttheater, wordt geschrapt. De jeugdsport- subsidie gaat met vijf procent omlaag en woningzoekenden zullen tien gulden moeten beta len als ze ingeschreven willen worden. Daarnaast zal ook de vergoeding voor het vakonder wijs (gym, handenarbeid enzo voorts) met 44.000 gulden wor den verminderd. Voor een be drag van 60.000 gulden moet nog een dekking worden gezocht. Minimum "We hebben geprobeerd de pijn wat te verdelen", legt Kohlbeck uit. Toch zijn er een aantal pos ten ontzien. Het sociaal-cultureel werk bijvoorbeeld. Kohlbeck: "Op dat vlak kun je eigenlijk niet meer bezuinigen. Als je bijvoor beeld kijkt naar SJJO en SWOO dan zie je dat ze daar op een mi nimum zitten. Daar gaan we structureel niet meer bezuini gen". De sportaccommodaties en het zwembad gaan een deel van de tekoVten dekken. Volgens Kohl beck is dat terecht. "Een groot deel van de subsidies aan de sportverenigingen zijn indirect. Als je weet dat het onderhoud van een veld ons een kleine 20.000 gulden kost, nu dat is de huur bij lange na niet", aldus Kohlbeck. door Henny van Egmond In tegenstelling tot andere ge meenten, die ze juist verlagen of op hetzelfde peil houden, wor den ook de toegangsprijzen van het zwembad fors verhoogd. "Dat zwembad houden we open zolang we het open kunnen hou den", begint Kohlbeck. "We heb ben al die verhalen over verla ging wel gehoord. Ons zwembad is relatief duur, daar zijn allerlei oorzaken voor. Nu de whirlpool weer open is denken we dat de attractiviteit weer hoger zal zijn" Kohlbeck meent overigens dat de zwembaden onderling aan het concurreren zijn. Niet alleen de tarieven worden volgens hem ge bruikt om meer zwemmers te trekken ook de watertempera tuur speelt een belangrijke rol. "Wij hebben de indruk dat men de kachel wel eens opjaagt om klanten te trekken, maar daar doen wij niet meer aan mee", al dus Kohlbeck. Bij de verhoging van de huren van de sportaccom modaties en de zwembadtarie ven heeft het profijtbegingsel, de gebruiker betaalt, een grote rol gespeeld. De nieuwbouwproductie was veel te hoog geraamd in Oegstgeest. Er wordt nog wel gebouwd, zoals hier in Haaswijk, maar veel minder dan werd verwacht. Die raming is nu bijgesteld en onder andere daardoor is het verwachte overschot op de begrotingen van de komende jaren omgeslagen in een fors tekort. De gemeente Oegstgeest is als gevolg hiervan en van kortingen van het rijk in grote financiële problemen gekomen. (Foto Holva: ASC Duidelijk is dat de financiële krap te gevolgen zal hebben voor de drie grote projecten die Oegst geest de komende jaren nog wil uitvoeren. De aanleg van de Haaswijklaan (kosten 1 miljoen gulden) en de verbetering van de riolering in het oude dorp (kos ten nog onbekend, maar gigan tisch) zullen worden uitgevoerd. Anders staat het met de aanleg van de nieuwe velden van ASC in Haaswijk. "Ik denk dat we over de sportvelden van ASC op nieuw moeten gaan praten met de gemeenteraad. Op deze meer jarenraming is geen ruimte voor de jaarlijkse lasten. Die ruimte is er niet en is ook op geen enkele manier te vinden", maakt Kohl beck duidelijk. Nieuw beleid, zoals de sportvelden van ASC, kan er alleen komen als oude zaken worden afgesto ten. "Nieuw beleid door belas tingverhoging vinden wij onac ceptabel", zegt Kohlbeck. De on- roerend-goedbelasting zal ook niet extra worden verhoogd evenmin als de rioolrechten en reinigingsrechten Ook zal de gemeente Oegstgeest niet gebruik maken van de mo gelijkheid om 125 procent van de kosten voor reiniging en riole ring te innen. B en W willen dat 80 procent van die kosten wor den gedekt zoals dat in het verle den is vastgesteld. Enige tijd ge leden heeft het rijk aan gemeen ten de mogelijkheid gegeven om financiële problemen op te los sen door een forse verhoging van de reinigings- en rioleringsrech ten. Kohlbeck: "De minister geeft zo een voorzet tot de zonde, want die reinigings- en riole ringsrechten zijn geen belasting. Wij zullen de suggestie van de minister dan ook niet volgen". Ruiten Komen er nog meer kortingen van het rijk, die in het kader van de voorjaarsnota door velen worden verwacht, dan zal Oegstgeest voor enorme problemen komen te staan, voorspelt Kohlbeck. Niet alleen de tekorten moeten dan weer worden opgevangen ("Ik denk dat er dan personele gevolgen zullen zijn bij de ge meente en de subsidie-ontvan gers") ook de burger zal zich dan gaan roeren. "Dan staat de bur ger wel bij jouw op de stoep om bij wijze van spreken de ruiten in te gooien. En terecht want wij zijn het laagste overheidsni veau", vertelt Kohlbeck, "maar de schuld ligt bij de rijksover heid, die onvoldoende heeft gelet op de verplichtingen die ge meenten in het verleden zijn aan gegaan. Als het rijk zou kunnen bewijzen dat we in het verleden nutteloze uitgaven hebben ge daan of op een veel te grote leest hadden geleefd dan waren de kortingen terecht. Maar het rijk kan dat niet bewijzen". VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten is niet bereid op korte termijn arbeidstijdverkorting in te voeren. Dat blijkt uit antwoorden van B en W op vragen die tijdens de begrotingsbehandeling vorig jaar zijn gesteld. Op de vraag of B en W bereid zijn nieuwe ambtenaren voor een 36-urige werkweek in dienst te nemen, antwoordt het college negatief. Eerst wil het college afwachten wat het rijk beslist over arbeidstijdverkorting. B en W zijn bovendien bang dat "de gemeente zichzelf op de arbeids markt in een nadelige positie manoeuvreert". "Weliswaar is er een gro te werkloosheid, maar voor allerlei specialistische functies zijn goede krachten veelal nog moeilijk te krijgen", luidt het antwoord. Ook de vraag om voortaan jongeren aan te nemen voor slechts 30 uur wordt negatief beantwoord. Er is soms te weinig ruimte voor een groter aantal personeelsleden en part-timefuncties zyn duurder, aldus het ant woord. Andere gemeenten, onlangs Oegstgeest nog, nemen wel alleen nog nieuwe ambtenaren in dienst voor een 36-urige werkweek. OEGSTGEEST - Het aantal inbra ken in winkels heeft het afgelo pen jaar in Oegstgest 25 bedra gen tegen 10 in 1981 en het aantal winkeldiefstallen is vorig jaar met 5 toegenomen tot 29. Fiets diefstallen en/of vermissingen werden 176 maal vermeld tegen 122 keer in het jaar ervoor. Het aantal overige diefstallen steeg met 35 tot 222. Het aantal inbra ken in woningen liep in Oegst geest in 1982 met 9 tot 67 iets te rug en ook het aantal inbraken in scholen (16) is 4 minder dan in 1981. Dit zijn enkele van de opzienba rendste cijfers uit het jaarverslag van de groep Rijkspolitie van Oegstgeest die deze week zijn be kendgemaakt. VOORSCHOTEN - De Voor- schotense PTT wil aan de Zwaluwweg, tussen het poli tiebureau en de brandweer kazerne, een nieuw gebouw oprichten waar het laden en lossen van post kan plaats vinden. Dit maakte wethou der van J. van Leeuwen (PvdA/PPR) bekend tijdens de vergadering van de raads- commisie voor openbare werken. Op dit moment gebeurt dit la den en lossen aan de voor kant van het het postkantoor aan de Voorstraat. De ver plaatsing van het laad- en los- punt betekent dat niet langer bestelbusjes en grote vracht wagens van de PTT door het centrum behoeven te rijden. Het postbedrijf onderhandelt op dit moment met de twee eigenaressen van de grond waar het een oogje op heeft laten vallen. De twee, de ge meente en een particulier, zijn volgens wethouder van Leeuwen in principe bereid de grond te verkopen. Er is echter nog geen contract af gesloten. De wethouder hoopt volgende maand meer nieuws te heb ben over dit plan, zo deelde hij mee. Leiden - Speeltuingebouw, Maredijk, bingo, 20 uur. LVC - Breestraat 66, optreden Neder lands jongste performende dichteres Diana Ozon, 22.30 uur. Filmhuis LVC - film The Garduate' van Mike Nichols met Dustin Hoffmann, vr en za om 21.15 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'II bidone' van Fellini, vr en za om 20 en 22.15 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, 22 uur, tel. 149987. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 ZATERDAG Leiden - Terrein Groenoordhallen. Mo biel Markt, 10-16.30 uur. Holiday Inn - Holiday Inn Squashclub houdt kennismakingsavond, 20 uur, inl. 769773. Kinder- en Jongerentelefoon: 120611, van 14-18 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Café Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, optreden het gelegenheidstrio Dolf del Prado, Neppy Noya en Dennis Luxion, 22 uur. Bovenzaal Hooglandse Huys - bijzaal van de Hooglandse kerk. open avond Hervormde wijkgemeente Kooi-Pniél en Youth for Christ, muziek door de folkgroep Gabriel. LVC - Breestraat 66, optreden de uit Los Angeles afkomstige groep Gun Club, 21 Augustinus - bovenzaal. Rapenburg 24, feest van de Jonge Socialisten afdeling Leiden en omgeving, 20 uur, om 22 uur optreden de Leidse band Next Crisis. Aula Willem de Zwijgerschool - ruildag en beurs georganiseerd door ruilclub Koningskerk, 10-16 uur. Open café LVC - optreden de new-wave band Modem Complex, 14-17 uur. Jazzzolder Hot House - zolder LVC, con cert kwartet van gitarist Wiebe Wilbers, ZONDAG Leiden - Rijksmuseum voor Volken kunde, lezing door dr. Sanjukta Gupta over een vrouwenritueel in Bengalen, 14.30 uur. Huis de Bijlen - Morsstraat, optreden de Leidse formatie The Hotrocks, 16 uur. Zwembad de Zijl - nationale kampioen schappen zwemmend redden, 12 uur. Buurthuis Groenoord - Pasteurstraat, start wandeltocht, tussen 10-12 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur: 12 en Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: R.M.G. Taytel- baum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: H. Engel, de M. van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: A.A. van Rijn, Me- lissetuin 5, tel. 210797, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420, spreekuur vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: za, H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan huis; zo, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166, spreekuur 11-11.30 uur in gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za, P. v. Dijk, tel. 217218, spreekuur van 12.30-13 uur Florijn 10, tel. 891000; zo,'J. v.d. Leden, Hoofd straat 8, tel. 894539, spreekuur van 12.30- 13 uur aan de Hoofdstraat 8. Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - za, J. Baars, R. Wagner- laan 63, tel. 2520; zo, W. van Dam, Pale- stinalaan 29, tel. 3960. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 8 april tot 15 april door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest: WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIPSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur): zaterdag van ttische overschrijving Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.N. Qüakemaat Wnd-hoofdredacteur R. D Paauw Commentaren R. D Paauw, W. F. J Wirtz en A A. van Brussel Adg. redactiechef A. van Leeuwen Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J. Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo. Rome, Madrid, Mexico en Wenen tel 071-144941. tSt. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2