r= c Werknemer minder beschermd Gas uit vuilnisbelt Nachtwerk geen passende arbeid Groen licht RDM-reparatie Kappeyne: Winkelier lij dt schade Consument wil vers Personeel niet mee bij overname failliet bedrijf marktberichten Gratis krant lijdt 3 ton verlies in twee weken Stikker weg bij Heineken College Rotterdam akkoord Nederlandse oliereserve verdubbeld Beurs Amsterdam Vrijdag 8 april i983 Economie Sluiting Marathon schoen- en lederwaren- fabriek in Waalwijk gaat dicht. Het bedrijf is in staat van faillis sement verklaard. Voor de 94 werknemers (onder wie een aan tal thuiswerkers) wordt collectief ontslag aangevraagd. Dat heeft j curator mr. J. Hoek gistermid dag desgevraagd meegedeeld, friet bedrijf is in moeilijkheden ge komen onder meer wegens de concurrentie uit het buitenland. Bovendien heeft zich in de afzet van schoenen in het algemeen een stagnatie voorgedaan. Een beslissing om het bedrijf te slui ten werd definitief toen de bank niet meer krediet beschikbaar wilde stellen. DEN HAAG (ANP) - Nachtarbeid in de industrie valt voor vrouwen en mannen die thuis een verzor gende taak vervullen niet onder het begrip passende arbeid, wat van belang is voor het verkrijgen van een ww-uitkering. Ook voor vrouwen en mannen van 45 jaar en ouder valt nachtarbeid niet onder passende arbeid. Even eens geldt dit voor vrouwen die zich alleen voor deeltijdarbeid beschikbaar stellen. Aldus staatssecretaris Kappeyne van de Coppello van sociale za ken en werkgelegenheid in ant woord op kamervragen ter voor bereiding van de behandeling van een wetsontwerp tot wijzi ging van de arbeidswet. De Euro pese richtlijn inzake de gelijke behandeling van mannen en vrouwen bij de arbeid vereist een wettelijke aanpassing waarbij vrouwen van 18 jaar en ouder on der bepaalde voorwaarden nachtarbeid in de industrie wordt toegestaan. De afbakening van het begrip pas sende arbeid is van belang in ver band met het recht op de werk loosheidsuitkering. De directeur van het gewestelijk arbeidsbu reau gaat na of er bij aanbieding van nachtarbeid aan vrouwen sprake is van passende arbeid. Hij kijkt naar het laatst verdien de loon en de opleiding en beoor deelt hiernaast of de vrouw in de prive-sfeer verzorgende taken heeft die extra belastend zijn. Vervolgens beslist de uitkerende instantie of er een uitkering wordt toegekend. Bij verzorgen de taken (kinderen, zieke en hulpbehoevende huisgenoten) is nachtarbeid volgens de staatsse cretaris in het algemeen geen passende arbeid. De werkgever die een vrouw nachtarbeid laat doen, heeft daar een vergunning van de arbeids inspectie voor nodig. De werkge ver moet zorg dragen voor een goede introductie, voor vervoer en andere voorzieningen. Me vrouw Kappeyne verwacht van de wijziging geen uitbreiding van de totale hoeveelheid werk die als nachtarbeid wordt aange boden. Evenmin verwacht zij een grote toeloop van vrouwen die in de nachtdienst gaan werken. DEN HAAG (GPD) - Sedert kort moet op de levensmid delenartikelen in de winkel de aanduiding „ten minste houdbaar tot" staan. De ver plichte invoering van de „THT-code", zoals het voor schrift gemakshalve wordt genoemd, heeft haar gevol gen: assortimenten worden kleiner en het publiek kijkt naar de verst verwijderde da tum op de verpakking en neemt dat pakje, blikje of doosje dan mee Fruit De Nederlandse fruittelers moeten zich niet te veel specialiseren op een fruitsoort. In het verleden is namelijk gebleken dat de bedrij ven waarop meerdere fruitoorten werden geteeld, het best waren gewapend tegen crisissituaties. Verder zullen de fruittelers er naar moeten streven dathet hui dige areaal wat betreft omvang wordt gehandhaafd. Dit heeft voorzitter J.L. Nijsten vandaag gezegd op de algemene vergade ring van de Nederlandse fruitte lers organisatie (NFO) in Utrecht. De laatste tien jaar is het appelare aal in ons land met zesduizend hectare verminderd en het pere nareaal met tweeduizend, terwijl de specialisatie sterk is toegeno men. Volgens Nijsten heeft de appelteelt als specialisatie daar bij te veel aandacht gekregen. Het op het huidige niveau hand haven van de omvang van het areaal is belangrijk om ook de voorzieningen op peil te houden, zo zei hij. Chrysler Het Amerikaanse automobielcon cern Chrysler zal een ongebruike fabriek van Volkswagen in Ster ling Heights bij Detroit kopen om daar een nieuw model met voorwielaandrinving te gaan produceren. Dit heeft Chrysler gisteren bekendgemaakt. Over de prijs is niets meegedeeld, maar volgens Volkswagen zal Chrysler contant betalen in de loop van de komende twaalf maanden. Het Amerikaanse con cern wordt op 1 juni eigenaar en zal 160 miljoen dollar investeren om de fabriek geschikt te maken voor de produktie. Begin vol gend jaar zullen de eerste auto's van de band komen. De fabriek zal werk bieden aan 1600 men- Berkel Van Berkel (elektronische weegap- paratuur, snijmachines en koel installaties) heeft het verlies het afgelopen jaar zien oplopen tot 42,2 min (1981: 22,2 min). De Amerikaanse dochter Berkel Systems Inc. was verantwoorde lijk voor een verlies van 13,1 min 9 min). Inmiddels is beslo ten deze dochter op te heffen, wat gepaard gaat met nog eens een eenmalig verlies van 9,2 min, wat ook ten laste van het re sultaat over 1982 is gebracht, al dus Van Berkel. DEN HAAG Bij de overname van een failliet bedrijf is de koper niet verplicht ook al het personeel over te ne men. Minister van justitie Korthals Altes schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Omdat de wet op dit punt voor tweeëlei uitleg vatbaar blijkt, zal de minister de betreffende bepalingen aanvullen om de bedoeling duidelijker te maken. - Nijverdal Koninklijke Nijverdal-Ten Cate (textiel) heeft mede dank zij be langrijke incidentele baten van 8,6 min vorig jaar de nettowinst zien toenemen van 5,3'tot 14,8 min. De omzet steeg van 448 tot 466 min. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 6 tot 8 en 10,7 min toe te voegen aan de reserves. De bijzondere baten zijn ontstaan door verkoop van onroerend goed boven de boekwaarde als mede door het verschil tussen verzekerde waarde en boekwaar de van door brand verloren gega- ne activa. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 7 april. Waspeen AI 9,50- 12,60. All 4,50-11,40, BI 13,20-17,50, Bil 3,20-10,40. Cl 3.60-7.50 CII 3.40- 5,20 per kist. Aanvoer 360 ton, prei A per kg 41-63, prei B per kg 0,28, uien per kg 57-71, peterselie (krul) 0,77, sel derij 30-36. In de praktijk heeft de volgens Korthals Altes niet juiste toepas sing van de wet al enige malen ten onrechte geleid tot groot ver lies aan werkgelegenheid. Dat komt voor wanneer derden nog wel brood zien in voortzetting van (een deel van) een failliete of in surséance van betaling verke rende onderneming, maar daar bij niet al het personeel willen overnemen. Nog vrij nieuwe artikelen in het Burgerlijk Wetboek leken in zul ke gevallen te verplichten tot het mede overnemen van het voltal lige personeel. Wat er dan toe leidde dat van de hele overname van een bedrijf werd afgezien. Daarmee ging dan niet alleen de werkgelegenheid verloren die met de afslanking gepaard zou AMSTERDAM (ANP) - Het Eind- hovens Nieuwsblad, dat als enig dagblad in Nederland gratis huis-aan-huis bezorgd wordt, had na twee weken een exploita tietekort van naar schatting drie ton. Dit blijkt uit een berekening die het Cebuco, het Centraal Bu reau Courantenpubliciteit, ge maakt heeft. Bij deze berekening zijn de aanloopkosten buiten be schouwing gelaten en is alleen rekening gehouden met de dage lijkse exploitatie. Het Cebuco is bij de berekeningen uitgegaan van het aantal adver tenties in het Eindhovens Nieuwsblad en de tarieven die het blad hanteert voor die adver tenties. De kosten zijn begroot op basis van gegevens, die leden van het Cebuco (dagbladorganisaties) hebben verstrekt. De kosten zijn onder meer het uitbesteden van het drukwerk bij de NDU, het contract met het ANP, de loon kosten van redacteuren en acqui siteurs en de kosten van bezor ging. "Uiterst conservatief be groot" bedragen de kosten 47.500 gulden per dag. In het Eindho vens Nieuwsblad werden in de eerste week in totaal 30 adverten tiepagina's geteld, in de tweede week 13. Het exploitatietekort over de eerste week wordt be groot op 110.000 gulden, over de tweede week op 190.000 gulden. Het aantal redactionele pagina's is dagelijks drie tot vier minder dan van een betaald dagblad met een vergelijkbare oplage. De directeur van het Eindhovens Nieuwsblad, van Schalkwijk, zegt in een reactie niet "warm of koud" te worden van de cijfers van het Cebuco. Voor hem is es sentiëler of het idee, de formule van het gratis dagblad, aanslaat en volgens hem is dat het geval. zijn gegaan. In die gevallen ver dween het hele bedrijf met ook de banen die anders behouden zouden zijn gebleven. Korthals Altes schrijft nu dat men er ten onrechte van uit gaat dat deze overname-verplichtingen ook gelden wanneer het een on derneming betreft die in staat van faillissement of surséance van betaling verkeert. Ze zijn volgens de minister slechts van kracht wanneer het gaat om een vrijwillig gesloten overeenkomst tot overname van een bedrijf (fu sies). Dan moet de nieuwe werk gever ook alle rechten en ver plichtingen overnemen uit de ar beidsovereenkomsten die de werknemers met de vorige eige naar van hun bedrijf hadden. Van zulke vrijwilligheid is in geval van faillissement en surséance van betaling geen sprake, aldus de minister. Hij wijst er daarbij op dat de nu door hem gegeven uitleg van het betreffende wets- ROUEN Ongeveer honderd Franse boeren hebben gisteren geprotesteerd voor het Nederlandse consulaat in aröke^worrtbevestigd* faorde Rouen- Zii menen dat de EG-subsidies voor landbouwprodukten Nederland en ook West-Duitsland bevoordelen Europese Commissie. Volgens de Commissie strekt de Europese Richtlijn 'inzake be houd van rechten van de werk nemers bij overgang van een on derneming' zich ook niet uit tot gevallen van executoriale ver koop (op last van de rechter) van een onderneming of een onder deel ervan, of van verkoop tij dens surséance van betaling of faillissement. Aan die Europese Richtlijn heeft Nederland zijn Burgerlijk Wetboek nog slechts vrij kort geleden moeten aanpas- AMSTERDAM (ANP) - Ir. Stikker zal tevens zijn commissariaat bij Heineken opgeven. Gisteren werd bekend dat hij ook als com missaris bij de Amro zal aftre den. In onderling overleg met de overige leden van het bestuur van Heineken zal de heer Stikker volgens rooster in de jaarverga dering van 26 april aftreden en niet voor herbenoeming beschik baar zijn, aldus desgevraagd een woordvoerder van Heineken. boven Frankrijk. Om te tonen hoe zij zich daardoor voelen zij een - nog levende - geplukte kip i ROTTERDAM (ANP) - Het colle ge van burgemeester en wethou ders van Rotterdam heeft giste ren van alle partijen in de ge meenteraad toestemming gekre gen om door te gaan met de on derhandelingen en steunverle ning die moeten leiden tot een nieuwe - uit de Rotterdamse Droogdok Maatschappij te vor men - reparatie bv op Heyplaat. De steunverlening bestaat in prin cipe uit een deelname van vijf miljoen gulden (49 procent) in het aandelenkapitaal van de nieuwe werf en uit het verstrek ken van een lening van vijf mil joen gulden. De verantwoordelijke wethouder R. den Dunnen (haven en econo mische zaken) zal als de onder handelingen zijn afgerond met een precieze kredietregeling bij de gemeenteraad terugkomen. Volgens het reddingsplan voor de scheepsreparatieafdeling, dat oorspronkelijk afkomstig is van de ondernemingsraad en de di rectie van RDM, zou de werkge legenheid van vijfhonderd van de zevenhonder werknemers van de inmiddels failliete reparatie- werf van RDM behouden blij- Doorgang van het plan is behalve van de steun van de gemeente Rotterdam ook nog een aantal andere voorwaarden afhankelijk. De nationale investeringsbank zou voor twee procent deelne mer moeten worden. Het reste rende 49-procentsbelang moet voor rekening komen van het Zweedse reparatiebedrijf Scan marine, dat in deelname in de nieuwe werf wel brood ziet. Een andere belangrijke voorwaar de is dat de bedrijfsvereniging metaalindustrie afziet van een claim bij de nieuwe reparatie-bv van circa vijf miljoen gulden. Dat is voor betaalde uitkeringen en afvloeiingsregelingen voor het personeel van de inmiddels fail liete RDM-reparatietak, dat in de nieuwe organisatie emplooi zal vinden. Volgens artikel 1639 aa uit het Bur- gelijk Wetboek zou de bedrijfs vereniging de claim moeten in dienen. Minister Korthals Altes van justitie gaf gisteren echter te kennen dat hij op basis van een EG-richtlijn vindt dat een nieu we eigenaar, die een onderne ming tijdens een faillissement overneemt, niet tevens de kosten van de uitkeringen hoeft over te DE BILT (GPD) - Uit afvalstort- plaatsen kunnen miljoenen ku bieke meters gas worden gewon nen. De Grontmij (ingenieursbu reau, werkzaam op het gebied van grond-, weg- en waterbouw, recreatie, landinrichting en ener gie) hoopt nog dit jaar uit de af- valstortplaats in Bavel 20 mil joen kubieke meter gas te halen en aan gebruikers te kunnen ver kopen. Dat zei ir. J. J. Westerhof, presi- dent-dircteur van de Grontmij, tijdens de presentatie van het jaarverslag. „Uit de stortplaat sen die maar liggen te boeren en te winden moet jarenlang een goed bruikbaar gas te winnen zijn", aldus Westerhof. ,Jfog dit jaar hopen wij het gas te gaan leveren aan onder andere een steenfabriek en aan de Amercen- trale in Geertruidenberg. Het gas is niet geschikt voor normaal huishoudelijk gebruik, omdat de verbrandingswaarde anders is (anderhalve kuub stortgas is ge lijk aan een kuub aardgas), maar voor een grootverbruiker wordt het gas na een geringe aanpassing van de installatie goed bruikbaar. De Grontmij, bestaande uit een moederbedrijf met verschillende dochterondernemingen, heeft 1982 met een iets lager resultaat afgesloten. De winst bedroeg 2,2 miljoen tegen 2,9 miljoen in 1981. De bouwsom bedroeg 415 mil joen, 7,5 procent minder dan de 448 miljoen van 1981. Dat blijkt uit onderzoekingen van het weekblad „Distri- food". De „THT" zorgde tot dusver voor versmalling van de keuze (die hier en daar ook wel zeer groot was). Deze „sa nering" speelt zich vooral af bij koek en banket, koffie, vla, vruchtesappen, chips en snacks, margarines, bier en meelprodukten. Vooral de kleinere bedrijven blijken daarvoor gevoelig te zijn, al dus de ervaringen sedert 23 december vorig jaar (datum van invoering). Daarbij kwam dat de omzet- snelheid van produkten in veel gevallen te laag was om ze in voorraad te houden. In kleinere zaken moest ook ontbijtprodukten, diepvries- artikelen en smeerkaas een „pakketversmalling" onder gaan. Maar ook grotere zaken zetten, gedwongen door de „THT" en andere ontwikke- Verder speelt de versheidsda tum op vooral zuivelproduk- ten de ondernemers parten, aldus „Distrifood". Het pu bliek neemt die artikelen uit het schap waarvan de uiter ste consumptiedatum nog het verst is verwijderd. „En de klanten weten precies waar die artikelen staan, na melijk achter in het schap", zei een van de ondervraagde winkeliers. Dezelfde ondernemer had maatregelen getroffen om te voorkomen dat de meest ver se produkten het eerst zou den worden verkocht. Zo werden zuivelartikelen bui ten de koeling in het maga zijn geplaatst, zij het zeer tij delijk. Prompt kwam er be zoek van een controleur van de Keuringsdienst van Wa ren, die een bekeuring wilde geven. Na wat heen en weer praten werd daarvan afge zien, omdat de winkelier be loofde de zuivel direct in de koeling te zetten... Met dit voorval is aangegeven dat in feite het publiek het „eerst in-eerst uit"-systeem verstoort. De wet laat niet toe dat zoals in het geval van de zuivel verpakkingen buiten de koeling worden opgesla gen om zo met een intern dis tributiesysteem het ontstaan van onverkoopbare voorra den te voorkomen. De onder nemers weten geen oplos sing; de wetgever zou een wat tegemoetkomende hou ding moeten aannemen. De ondervraagde winkeliers constateren dat het publiek redelijk kritisch op de „THT- code" let. Slechts, ruim een kwart bevond dat de klanten er geen acht op slaan. Vragen worden er niet veel over ge steld, slechts bij één op de vier winkeliers. Controle van de keuringsdiensten blijkt er wel te zijn: de controleurs be zochten één op de drie onder vraagde ondernemers. In de regel blijken de ambtenaren zich soepel op te stellen. KMS De regering wil alleen meewerken aan behoud van de Marinebouw- werkzaamheden van de Konink lijke Maatschappij Schelde (KMS) in Vlissingen (onderdeel van het RSV-concern) als de ca paciteit wordt afgestemd op de gemiddelde behoefte van de Ne derlandse marine in de komende jaren. Vooruitlopen op mogelijke exportorders is de regering te ris kant. Dat staat in een brief aan de Twee de Kamer van het ministerie van economische zaken, die is onder tekend door de waarnemend mi nister voor dit departement, Ru- ding. Het verwerven van ex portorders is in de afgelopen ja ren geen eenvoudige zaak geble ken. Dat lukte eigenlijk alleen met aanzienlijke steun van de overheid. Het is dan ook onge wenst om de capaciteit van KMS-marinebouw behalve op de behoefte van de Nederlandse marine af te stemmen op een hoeveelheid exportorders, om dat dat in feite gaat om orders die gekocht moeten worden. Boven dien zijn er nogal onzekerheden rond het verwerven van ex portorders in de militaire sfeer, meent Ruding. DEN HAAG (ANP) - De aardolie reserves in het Nederlandse deel van de Noordzee zijn sinds vorig jaar meer dan verdubbeld. Be droegen de bekende reserves per 1 januari 1982 nog 20 miljoen ku bieke meter (waarvan 10 miljoen bewezen en 10 miljoen niet-be- wezen), op 1 januari 1983 was dit aangegroeid tot 49 miljoen (22 miljoen bewezen en 27 miljoen niet-bewezen), zo heeft minister Ruding als minister van econo mische zaken aan de Tweede Ka mer laten weten. Het aardolieverbruik in Nederland ligt jaarlijks op ongeveer 26 mil joen kubieke meter (1982) of 22 miljoen ton. Bij een gemiddelde uitputtingstijd van een veld van 10 15 jaar zullen de nu bekende reserves op het continentale plat van 1985/86 een bijdrage van on geveer 15 procent aan het Neder landse aardolieverbruik leveren. Wordt de Nederlandse "landpro- duktie" daarbij gevoegd, dan komt het percentage olie "uit ei gen bodem" op 20 procent vanaf 1985/86. 266 50 267 7< 216.00 215.2( Noteringen van vrijdag 8 april 1983 (tot 12:30 uur) AANDELEN binnenland doorlopend 2 perioden 30.90 130.90 4500 145.000 reesink c 250.00 sarakreek 89.70 schlumb c 550.00 slavenburg 80.30 smrt int c 51 500 telegraaf c 123.00 text twenthe 65 00 ver.g'as nb 266 00 vmfstork 68 80 vrg 44 50 wesüngh 44.50 44.40 beleggingsinst. leveraged "404.00 405.00 nwyork ind 3040.00 - obam 97 50 - tokyo pac 240.00 240.00 viking 11000+ 115.00 wereldhave 124 00 123.50 OBLIGATIES staatsleningen nl 12% 81-91 133.00 133.00 nl llVfe 81-92 116.60 116.40 bg 11V4 82-07 107.00 0 82-90 OV2 82-87 101/4 82 S 8*4 78 11650 11550 11Z00 bg 9'/? 82-07 bedrijfsleven abn 10'* a 105 4 10560 17 80 101.80 109 00 109 80 106 80 99.10 120 60 wuh9'y 79-87 wuh 8*4 78-87 parallelmarkt officieel toegelaten 130.00 129.50 296 00 290 0( 2300.00+ 2600.00 indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Index 1050 Staatsleningen 765 GOUD EN ZILVER Goud: 36730-37520. Zilver: 945-1015 (notering, vrydag 7 a| BUITENLANDS GELD Zweedse kroon (100) 34,7 5 37,75 Oeense kroon (100) 30,25 33,25 131,00 134,00 34.75 37.75 36.50 39.50 30.25 33,25 15.89 16.19 VERKLARING DER TEKENS B burden SK St L laten HV h gedaan en bieden NG oi Beursoverzicht BEURS PRIJSHOUDEND De Amsterdamse Effectenbeurs was na het positieve slot van Wall Street ti|dens de ochtendhandel goed prijshoudend Alleen Elsevier-NDU bleet onver minderd snel oplopen Het fonds opende op f295 en steeg direkt daarop nog f 1wat in totaal rutm f 6 meer was dan het slot van giste ren Philips begon op f 45.20. een verhoging van f 0.30 Maar Unile ver en Kon Olie begonnen enkele dubbeltjes beneden het vorioe slot De banken waren tot f 1 beter evenals de hypotheekbanken Ahold begon op 1170. hetgeen f 0,50 meer was, maar Gist-Broca- des opende f 1 lager op f 154,50 terwijl ook KLM onder druk bleef en op 1148 een verlies opliep van 11.30 Een goed herstel boekte Nedlloyd met f 1,50 hoger op f 103

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21