-c „Drommels moeilijk om Alphen te verkopen" Tuinders zetten deuren van kassen weer open Mevrouw Lubbers doopt tulp Dit weekeinde op tal van plaatsen in streek VOA slaat vleugels uit; voorzitter Groenendijk: Katwijkse scholieren voetballen VRIJDAG 8 APRIL 1983 REGIO - Kwekers uit Rijnsburg en omgeving en de bloemenveiling Flora in Rijnsburg zetten zaterdag de deuren wagenwijd open voor het publiek. Onder het motto "Kom in de Kas" krijgt het publiek de mogelijkheid eens achter de schermen te kijken bij bloe- menkwekers. Streek Een aantal kwekerijen is vanaf ne gen uur 's morgens tot vijf uur 's middags te bezichtigen. Het cen- j trale punt van de dag is de vei- G. de Vroomen onderscheiden LISSE - De heer G.B.N. de Vroo- j men uit Hillegom is onderschei- den met een medaille in de orde van Oranje Nassau in goud. De Vroomen kreeg deze onderschei- I ding uitgereikt van Lisses burge-. i meester mr. R.W.M. Gerrits, in I verband met zijn veertigjarig ju bileum als directeur van het ex portbedrijf Jac. Th. de Vroomen j BV in Lisse. Naast zijn normale werkzaamhe den is De Vroomen sinds 1958 bestuurslid van de Rabobank in Lisse en was hij van 1962 tot 1978 voorzitter van de Vereniging tot Bescherming van Dieren, afde ling Lisse. ling in Rijnsburg. Hoewel er za terdag geen veiling is krijgen de belangstellenden "toch een ge degen uitleg van de gang van za ken rond het veilen van bloe men", aldus de organisatoren van "Kom in de Kas". Na afloop van deze uiteenzetting volgt er een diapresentatie. Ook zal er een team van arrangeurs klaar staan om de bezoekers te demonstreren hoe voor weinig geld en met eenvoudige midde len een bloemstukje is te maken. Loopafstand Op loopafstand van de veiling zijn diverse bedrijven te bezichtin- gen, zoals het strelitzia- en free- siabedrijf van de firma Van der Haak, de Rijnsburgse proeftuin (een bedrijf waar allerlei proeven worden genomen met nieuwe en bestaande gwassen) en het on langs geopende bomencentrum van de veiling Boskoop. Kortom, aldus de organisatoren, "een unieke gelegenheid om uw kennis op het gebied van de sier teelt te vergroten en op te fris sen". Op het veilingterrein is vol doende parkeerruimte. Elders in Rijnsburg gooit de kwe kerij van de firma Cor van Duyn aan het Kanaalpad de deuren voor het publiek open. Maar ook op andere plaatsen willen kwe kers laten zien wat zij zo al te bie den hebben. Zo zal de anthu- riumkwekerij van de firma Van Haaster aan de Zilkerduinweg 394 in De Zilk te bezichtigen zijn, terwijl een bezoek aan de orchi- deeënkwekerij van de familie Van Kampen volgens "Kom in de kas" beslist de moeite waard Ook in Aalsmeer wordt bij een groot aantal kwekers open huis gehouden. Boekjes met platte gronden en deelnemende kwe kers worden in Rijnsburg op het Floraterrein uitgedeeld en in Aalsmeer zijn de boefjes te ver krijgen aan het begin van de Ui- terweg. De laatste hand wordt gelegd in de kas om de bezoekers morgen te ontvangen bij het jaarlijkse "Kom in de kas' (Foto PR) Mevrouw Lubbers sprenkelt royaal de champagne over de "Telecom"-tulp. (Foto Holvast) Wat dertig jaar geleden een gezellig bor relclubje was, is nu uitgegroeid tot een statige club: de OA, letters die staan voor Vereniging van Onderne mingen Alphen aan den Rijn. Hon derdvijftig bedrijven zijn er inmid dels lid van. Van die vereniging is de heer A. Groenendijk, directeur van Mavom, nu en jaar voorzitter. Een jaar waarin de VOA haar gezicht meer dan ooit tevoren aan de buitenwereld heeft getoond. Voorbeelden? De Oudshoornsekerk kreeg een aanzienlijk bedrag voor de restauratie, er was een symposium waar onder andere prof. Lambooy een interessant verhaal vertelde en er wa ren nog wat activiteiten. Vraag aan voorzitter Groenendijk: waarom treedt de VOA zo nadrukkelijk op de voorgrond? LISSE - Mevrouw M.E.J. Lubbers-Hoogeweegen heeft gisteren op de Keukenhof in Lisse de doop plechtigheid verricht van de "Telecom tulp". De echtgenote van de minister-president deed dit door champagne te sprenkelen over de kruising van twee "Triumph"-tulpen. Tijdeps de doop merkte me vrouw Lubbers op dat zij hoopte dat de nieuwe tulp zou bijdragen aan het verbeteren van de communi catie tussen de mensen onderling. Na een welkomstwoord door de voorzitter van de raad van bestuur van Keukenhof, Lisses oud-burgemees ter drs. A. J. Berends, sprak directeur Van der Geest van Philips Telecommunicatie. Van der Geest haal de in zijn toespraak de koppeling tussen bloemen en telefoonsystemen aan. "Zowel bloem als telefoon zijn een middel om gevoelens te vertolken", aldus Van der Geest. De doop van de "Telecom tulp" stond in het teken van het in 1981 genomen besluit van de Verenigde Na ties 1983 uit te roepen tot "wereld communicatie jaar". De nieuwe tulp zal dit jaar in binneri- en bui tenland door Philips bij vele evenementen worden uitgereikt om daarmee aandacht te vragen voor de idealen van het wereld communicatiejaar. De Telecom-tulp is het resultaat van een kruising van twee "Triumph tulpen". De moeder was "Triumph tulp Paris" en de vader een "Triumph tulp Prima donna". Beide tulpen werden in 1964 gekruist bij de frma Konijnenburg Mark BV in Noordwijk. Het kruisen en de kweek van de nieuwe variëteit is een proces dat vijftien tot twintig jaar in beslag neemt. In de officiële beschrijving van de tulp wordt de variëteit omschreven als: karmijnrood overlopend in oranje. Naast mevrouw Lubbers waren ook Philips-directeur A.F. Philips, Lisses burgemeester mr. R.W.M. Ger rits, gemeentesecretaris S.P. Broersen en echtgeno te, PTT-directeur Ph. Leenman, een ambtenaar van het ministerie van verkeer, de heer De Man - die door "ceremoniemeester" J. Delfgou, werd aange kondigd als staatssecretaris van verkeer - en de se cretaris-generaal van de International Telecommu nication Union, de heer R.E. Butler. Op de velden van de voetbalvereniging Katwijk is de. was het de beurt aan de meisjesteams van het voortge- afgelopen drie dagen het jaarlijkse paasvoetbaltoer- zet onderwijs. Gisteren volgden de jongens, waarvan nooi gehouden. Dinsdag werd het toernooi geopend een spelmoment op bovenstaande foto. door teams van lagere scholen. Afgelopen woensdag (Foto Hogewoning) ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen verkopen? "Nou", reageert VOA- voorzitter Groenendijk, "dat valt om de drommel niet mee. Heel wat zaken zouden echt wat beter kunnen worden geregeld. De verbindingen zijn slecht, we hebben maar een klein station, culture le voorzieningen zijn ma ger (alleen Avifauna) en zo kan ik nog wel het een en ander opsommen." Groenendijk schudt die tekortko mingen zo uitz'n mouw. Vraagt zich hardop af waar hij met hon derd mensen heen moet als 'ie eens wat op touw wil zetten. De Oudshoornsekerk is schitterend, vindt hij, maar of het nu de idea le plek is om, bijvoorbeeld, een culturele ontmoeting te houden, Groenendijk zet er de nodige vraagtekens bij. "En toch", reageert de VOA-voor- zitter, "heeft Alphen alles in zich om goed verkoopbaar te zijn. Het ligt centraal in de Randstad op een steenworp afstand van de vier grote steden. Bovendien is het gebied mooi. Ik zeg altijd maar het is de tuin (plassenge- bied) van Zuid-Holland. Een mooiere plek voor zaken aan te trekken kun je je toch niet voor stellen." Maar het is niet gebeurd. Hoe kan dat dan? Groenendijk wil zeker niet. alle schuld in de schoenen van Alphen schuiven. De provin cie, zegt hij, wil dit deel van Zuid-Holland zo groen mogelijk houden. "Natuurlijk is dat haar goed recht, maar je moet er niet direct van uit gaan dat al de be drijven die je aantrekt ook de omgeving onaanvaardbaar aan tasten. Zo'n jaar of tien geleden is die angst daarvoor ontstaan en alleen maar gegroeid. Nee, in veel gevallen vind ik dat niet te recht." Praten De VOA wil daaraan daadwerke lijk wat gaan doen. De vereni ging heeft een commissie in het leven geroepen die regionaal de zaken eens op een rijtje moet gaan zetten en moet bekijken welke mogelijkheden, met name voor niet ondernemers, er zijn. Een soort commissie zoals de re gering die onlangs aanstelde met als voorzitter Shell-topman Wag ner. Die commissie moet wegen zien te vinden om de economie van het land weer wat op te vijze len. Dit wil de VOA nu ook, al leen in veel kleiner verband. Voorzitter Groenendijk: "Samen met de overheid moeten we gaan Voorzitter Groenendijk van de Vereniging van Ondernemingen Al phen aan den Rijn: "Ondernemers staan niet te trappelen om zich in te laten met het politieke wereldje". WjJ/ Dijkman) Groenendijk steekt het niet onder stoelen of banken. "Ik ben wel eens geschrokken. Als je met do centen sprak en hoorde hoe ge brekkig hun kennis over de be drijven binnen de gemeente was. Je kunt, denk ik, niet alle schuld in de schoenen van de scholen schuiven, de ondernemers zou den ook best eens de deur van hun winkel kunnen openzetten. Sommigen zijn te veel met hun zaakje bezig en denken daar dan niet aan. Maar de kennis van het onderwijs over het bedrijfsleven is wel eens bedenkelijk ge weest." Jaren geleden dacht de VOA hier aan wat te veranderen. Er werd een week projectonderwijs geor ganiseerd. Een school ging een halve dag bij een onderneming op bezoek en de rest van die week werd besteed aan reilen en zeilen in dat bedrijf. Acht jaar ge leden bloedde dit initiatief dood. Waaraan dat nu precies heeft ge legen weet ook Groenendijk niet. "Wat mij betreft komt dat project onderwijs terug", zegt hij. "De scholen zullen er zeker positief tegenover staan want ze hebben altijd met groot enthousiasme meegewerkt. Bovendien zijn er redenen genoeg om die draad weer op de pakken. Toen was het alleen bestemd voor de lagere scholen, ik vind dat, wanneer je hieraan nieuwe impulsen geeft, ook het voortgezet onderwijs moet inschakelen." Sturen Wil de VOA met dit soort initiatie ven het onderwijs in een bepaal de richting sturen? door Jan Westerlaken kijken wat we nu willen, wat voor bedrijven we moeten aan trekken en, dat is erg belangrijk, waar we ze vandaan moeten ha len. Dan ben je lekker bezig. Ook met het verbeteren van de werk gelegenheid.' Hoe groot is de vinger die de VOA in de pap heeft bij het aantrek ken van nieuwe bedrijven in Al phen en omgeving? Groenendijk: "Het gemeentebe stuur van Alphen en openbare werken hebben contact met ons gezocht en gevraagd mee te den ken hoe er werkgelegenheid kan worden aangetrokken. Maar je mag dit niet gaan zien als een taak van de vereniging. Dat zou me echt te ver gaan. Erover pra ten en ideeën ontwikkelen, pri ma, geen enkel punt. We hebben als bedrijfsleven gezegd als we op de een of andere manier kun nen helpen Alphen te promoten, dan doen we dat. En we doen het al actief." Intern Voorop blijft echter wel staan dat de VOA eerst de bedrijven die lid zijn van de vereniging de helpen de hand toesteekt als zij daar be hoefte aan hebben. Onderne mers die door een dal gaan met raad en daad terzijde staan en daarnaast meepraten over maat schappelijke problemen. Het on derwijs, bijvoorbeeld, is dat, wat Alphen betreft, enigsins afge stemd op het bedrijfsleven? "Nee hoor", beweert Groenendijk, "dat willen we niet. Je stuit wel eens, ik heb het al even aange haald, op tekortkomingen. Leer lingen die, om maar weer eens een voorbeeld te geven, een ad ministratieve opleiding hebben gevolgd kunnen niet eens met een beeldscherm overweg. Ster ker nog, ze weten niet eens wat het is. Ik weet niet of dat uitslui tend voor Alphen geldt hoor, maar ik hoor links en rechts om me heen dat dit tekort wordt ge constateerd. Met andere woor den, als je iemand aanneemt krijg je een half-opgeleide kracht die je als bedrijf zelf verder moet vormen." Dit is een van die aspecten waar van Groenendijk vindt dat er over te praten moet zijn. Gedaan heeft hij, als voorzitter van de VOA, dit nog niet. "Het zit er wel aan te komen", zegt hij. "Wij heb ben gewoon behoefte aan zulke contacten. En dan niet alleen met de leerkrachten, maar even eens met de scholieren. Het on derwijs en het bedrijfsleven moeten elkaar veel meer opzoe ken dan tot nu toe ooit het geval is geweest. Beide kunnen we daar ons voordeel uit putten." Zelfs is de VOA bereid om een kni poogje in de richting van de poli tiek te geven. De eerste, zij het wat schuchtere, contacten zijn al gelegd. De Alphense politici krij gen het blad dat de vereniging uitgeeft geregeld toegestuurd en de VOA doet lustig mee aan dis cussies die haar raakt. Gevaarlijk Is dat niet gevaarlijk? "Tja", overweegt Groenendijk, "ondernemers staan zeker niet te trappelen om zich in te laten met het politieke wereldje. Voor die mensen geldt een heel andere lo gica dan voor het bedrijfsleven. Als we een gesprek met die poli tici uit de weg zouden gaan, dan wordt er over ons beslist terwijl we geen enkel geluid hebben kunnen inbrengen. Daarom schuwen we die contacten met de politiek niet." Maar het gebeurt kleinschalig. Groenendijk haastig: "Bewust. Want op regionaal niveau vind je elkaar een stuk gemakkelijker dan wanneer je landelijk pro beert mee te doen. Dan krijg je geen kans, zaken zijn ongrijp baar. Nu kun je alles goed over zien en dat is precies wat we wil- 'en. Ik houd van een menselijke maat. Daarnaast vind ik datje als bedrijf moet proberen je eigen broek op te houden en niet, als je even tegenwind hebt, direct naar Den Haag lopen. Een steuntje in de rug van de overheid kan, in bepaalde gevallen, geen kwaad, maar het moet geen regel wor den."

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19