Heeft u al ingeleverd? „Je moet als acteur heel ver durven gaan" Een dagje informatie bij Navigators Agenda Thom Hoffman en „De vierde man" Festikon '83 Vrij circuit Shell helpt© VRIJDAG 8 APRIL 1983 Film PAGINA 17 BLIJVERS "Tootsie" - Schitterend eigentijdse komedie met Dustin Hoffman als man en vrouw, Luxor. "De Vierde man" - Lof voor Verhoe- vens verfilming van Reve.Lido 1. "De Gendarme in paniek" - Louis de Funes voor het laatst als drift kikker, Lido 2. "Identificazione di una donna" - Antonioni op zoek naar het wezen van de vrouw, Lido 3. "Gandhi" - Schitterend portret van Indiase leider, Studio, Leiden. "Fame" - Aanvankelijk onderschat te en daardoor geflopte musical, teruggehaald na succes tv-serie, Lido 2, Leiden. "First Blood" - Vietnam-veteraan vecht zich letterlijk door de sa menleving. (OP)NIEUW "Big Bomber" - Nieuwste van Bud Spencer, City 1, Katwijk. "E.T." - Ontroerend sprookje van Spielberg, City 2, Katwijk. "De motorduivel in spijkerbroek" - City 3, Katwijk. SEXFILMS "Sweet, sweet freedom" - Rex, Lei den. "Meisjes voor de beter stand" - City 4, Katwijk. Nachtfilms "Tootsie" - Luxor Leiden "Love inferno" - Rex, Leiden. "First blood" - Euro 1, Alphen. "Sex tussen start en finish" - Euro 2 Alphen "Een hete jeugdvakantie" - Euro 3, Alphen. "The thing" - Euro 4, Alphen. DEN HAAG "Gandhi" - Asta (463500), al. "Blazing saddles" - Byou (461177), al; "Tootsie" - Calypso (463502), al. "An officer and an gentleman" - Ba bylon 1 (471656), aL "Annie" en "The world according to Garp" - Babylon 2, 12 jr. "E.T." - Babylon 3,12 jr. "De gendarme in paniek" - Cineac 1 (630637), 16 jr. "Fanny Alexander" - Cineac 2,12 jr. "Evil dead" - Cineac 3, 16 jr. "Porky's pikante pretpark" - Du Mi di (855770), 16 jr. "The great escape" - Euro, 12 jr. "De vierde man" - Metropole 1 (456756), 16 jr. "Dark crystal" - Metropole 2, aL "Tootsie" - Metropole 3, al. "Als je begrijpt wat ik bedoel" - Me tropole 4, al. "Aas der Azen" - Metropole 5, al. "First Blood" - Odeon 1 (462400), aL "Tron" - Odeon 2, aL "De vierde man" - Odeon 3, 16 jr. "The Chosen" - Odeon 4, 16 jr. "De gendarme in paniek" - Odeon 5, al. "1001 exotische nachten" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "6 Zweedse meisjes opp Ibiza" - Le Paris 2,18 jr. "Het grote voordeel" - Le Paris 3,18 jr. "First blood" - Passage (460977), 16 jr- AMSTERDAM "An officer and a gentleman" - Alfa 1 (278806), al. "Death trap" - Alfa 2, 12 jr. "Victor, Victoria" - Alfa 3, aL "Diner" - Alfa 4, al. "Dark crystal" - Alhambra 1 (233192), al. "Coup de torchon" - Alhambra 2 (233192), 16 jr. "Gandhi"- Bellevue Cinerama (234876/266227). al. 'Tootsie" - Calypso 1 (266227/ 234876), al. "E.T." - Calypso 2, al. "Annie" - Calypso 3, 12 jr. "Het meisje met de hete hobby" - Centraal (248933), 18 jr. "Race door het stof' - Cineac Dam rak 1 (245648), al. "Heerseres der barbaren" - Cineac Damrak 2, 16 jr. "Fame" - Cineac (243639), al. "Fanny Alexander" - Cinecenter (236615), 16 jr. "Woeste hoogten" - Cinecenter (236615), 12 jr. "Mean Street" - Cinecenter, 16 jr. "La notte di San Lorenzo" - Cine center, 16 jr. "Diva" - Cine D 16 jr. "Jesus Christ Superstar" en "De vierde man" - Cinema 1 (151243), 16 jr. 'TRON" - Cinema 2, al. "First Blood" - City 1 (234579), 12 jr. "Coup de torchon" - City 2, 16 jr. "The chosen" - City 3, al. "Pixote" - City 4, 16 jr. "Tron" - City 5 16 jr. "Aas der azen" - City 6, al. "Als je begrijpt wat ik bedoel" - City 7, al. "Fanny Alexander" - City 7 16 jr. "De gendarme in paniek" - Leidse- pleintheater (235909), al. "Meisjes die overal voor klaar staan" - Parisien (248933), 18 jr. "First Blood" - Rembrandtplein- theater 1 (223545), 16 jr. "Evil dead" - Rembrandtpleinthea- ter 2 (223545), 16 jr. "Raging masters tiger crane" - Rex (246132), 16 jr. "Black angels of death" - Saskia (244152), 16 jr. "The red shoes" - Studio K (231708), al. "Catch 22" - Kriterion (231708), 16 jr. "The chosen", "Die fYeundin", "D Bidone" - The Movies (245790), 16 jr. "De vierde man" - Tuschinki 1 (262633), 16 jr. 'Tootsie" - Tuschinski 2, 16 jr. "De gendarme in paniek" - Tu schinski 3, 16 jr. "Als je begrijpt wat ik bedoel" - Tu schinski 4, al. "Les uns et les autres" - Tuschinski 5, al. "An officer and a gentleman" - Tu schinski 6, al. "The world according to Garp" - De Uitkijk (237460), 12 jr. In de volgende film zal Thorn Hoff man de kans krijgen zo ver en diep te gaan als'ie maar kan. Hij is nu al bezig met de voorberei dingen voor de hoofdrol in de nieuwste film van Adriaan Dit- voorst („Flanagan", „De mantel der liefde"), waarvan de werkti tel „De witte waan" is. „Ik speel er een Malcolm Lawrie- achtige figuur in. Een jongen die de grote stad verlaat en op het platteland als een soort kluize naar gaat leven. Hij houdt veel contact met zijn moeder die hem ervoor wil bewaren af te glijden naar een soort langzame zelf moord. Ze wil zijn interesse voor het leven terugbrengen, terwijl hij zijn toevlucht dreigt te zoe ken in heroine en muziek. Die rol is veeleisend. Ik wil me er ook zo goed mogelijk op voorbereiden". „Dat betekent wel dat ik ervaring wil gaan opdoen met heroine. Onder begeleiding van een arts, dat wel, maar ik kan toch niet ie mand gaan spelen die heroine gebruikt zonder dat ik weet hoe dat spul op me inwerkt. De film heeft ook mystieke facetten. Daarvoor ga ik volgende week naar Manilla. Daar blijf ik een maand. Voor ik aan „De witte waan" begin wil ik zeker weten dat ik er klaar voor ben en dat ik alles uit die rol kan halen wat er in zit". Tussen de speelfilms door heeft Hoffman gewerkt aan een tv-se rie die „Truckers" gaat heten en die waarschijnlijk dit najaar op het scherm komt. De serie, ne gen delen van 50 minuten, is ge regisseerd door Eimert Kruithof. Door de speelfilms en het televi siewerk is het toneel er afgelo pen jaren bij ingeschoten. Thorn Hoffman: „De loop zit erin. Ik hoop dat die lijn niet onder broken zal worden en dat er werk voor me is als ik klaar ben met „De witte waan". Als er niet direct een grote film is, dan maar wat kleiner werk. Ik speel ook met plezier in een filmpje van 15 minuten van iemand van de Filmacademie. Als ik maar het gevoel heb dat ik van hem iets kan leren, dat'ie wezenlijke inte resse heeft voor het vak. Want daar gaat het naar mijn gevoel om". „Wie wezenlijke interesse niet heeft kan net zo goed zien dat'ie een rol krijgt in een van de slor dig in elkaar gezette stukken die in het Shaffy-theater worden ge speeld. Daar kun je ook leuk mee onder dak zijn". De eerste ontmoeting met acteur Thom Hoffman (16 jaar) was geen succes. Ze had plaats vorig jaar september vlak na een pers vertoning van „Sprong naar de liefde" van Bas van der Lecq. Die film gaf weinig aanleiding tot opgewekte kout. Er werd veel geschuifeld en ge-humd en de geforceerde pogingen net te doen of het zo erg niet was liepen uit op lange stiltes. De tweede keer, vorige week, ging het beter. „De vierde man" van Paul Verhoeven mag er best zijn en zoiets stemt een mens een stuk vrolijker. Bovendien voelde Hoffman zich betrokken bij de film en bij de rol die hij erin speelt: de man die zich door schrijver Gerard Reve (Jeroen Krabbé) laat versieren. Zijn betrokkenheid bij deze film en eigenlijk bij alles wat met film te maken heeft zal al snel als een rode draad door het gesprek gaan lopen. „Als je wezenlijke in teresse hebt voor je vak, voor datgene watje aan het doen bent, dan leg je je nooit bij een ongun stige situatie neer. De meeste ac teurs trekken zich terug als ze te gen een rol aanlopen die vreemd is. Waar ze niet direct houvast aan hebben. Je hoort ze dan ook tegen elkaar zeggen: „Dat doe ik niet. Daar leen ik me niet voor". Maar ik vind dat je voor elke rol heel ver moet gaan. Als acteur moet je met de billen bloot dur ven gaan. Niet alleen letterlijk maar oök figuurlijk". Thom Hoffman is watje noemt een self-made acteur. Hij heeft geen opleiding gehad, maar is door wat mazzel en veel doorzettings vermogen in het vak gekomen. Eerst bij de Theaterschool in Amsterdam in een compilatie van Albee-stukken. Daarna bij musicals die in hoofdzaak door Amerikanen waren bemand: „A funny thing happened on the way to the forum" en „Celebra tion". Het filmwerk kwam met de IKON- tv-serie „De pomp" en enkele korte films. Daarna volgde, in '81, „Luger" van zijn vriend Theo van Gogh. De film werd nauwe lijks vertoond en daar waar-ie wel werd gedraaid werd er heel wat afgekletst over de niet kin derachtige scènes die erin zaten. Maar Hoffman werd gezien. Eerst door Bas van der Lecq en daarna door Paul Verhoeven. Toen „Sprong naar de Liefde" van Van der Lecq in roulatie ging toonde Hoffman zich in de pro- motietoernee solidair met de re gisseur. Van harte gebeurde dat niet. „Bas heeft te maken gehad met een hoofdrolspeler die niet bereid was tot het uiterste te gaan en met een cameraman die rare dingen deed. Er is nog meer fout gegaan. En dat terwijl het verhaal deugde, ik sta daar nog steeds achter. De film had goed kunnen worden, had goed móe ten worden". In elk geval is er voor geen van de acteurs reden om zich te bekla gen. Een acteur kan nooit gedu peerd worden door een regis seur, vind ik. Als'ie niet wordt geinspireerd door de regisseur dan moet'ie maar geinspireerd worden door zichzelf. Het wor den droevige vertoningen als dat niet gebeurt. Als acteur hoor je de prikkel te hebben tot het ui terste te gaan, ook als de omstan digheden niet al te gunstig zijn". In „De vierde man" speelt Thom Hoffman de belangrijkste bijrol. Hij is tevreden met zijn prestatie al was hij graag dieper gegaan. „Ik ben er vooral om Jeroen Krabbé profiel te geven. Ik ben een bordkartonnen figuur die in een aantal scènes het verhaal een andere wending komt geven. Dat wist ik van te voren. Het is ook niet erg of zo. Ik wist waar ik aan begon. Ik wist ook dat ik door de rol wel eens mensen boos zou kunnen maken. In „Luger" was ik een broodpoot. In „De vierde man" ben ik de vriend van Renée Soutendijk, maar ik laat me ver sieren door Jeroen". ,Ik hou er serieus rekening mee dat er mensen zijn die me als een homo gaan zien en het lijkt me niet ondenkbaar dat ik in Am sterdam een keer te maken krijg met figuren die me eens lekker in elkaar willen rammen. Dat soort dingen moet je je realiseren als je met film bezig bent. Net zo goed als je moet weten datje scè nes moet spelen die soms ver van je eigen persoon, af staan. Bij de tests voor het verkrijgen van een rol in de film was ik een van de weinigen die een man een tong zoen wilde geven. In Amerika zal iedere acteur die een rol wil dat zonder meer doen. Maar hier heeft menigeen zijn bedenkin gen. Ik niet. Ik zeg het nogmaals: je moet ver durven gaan". Peter de Zwaan (Hoffman (links) met Krabbé in een scène uit de "Vierde Man". (foto Rob Houwer) Duitsland 1 biedt morgen avond (22.20 uur) Godards onvolprezen "Au bout de souffle" (1959) met Belmon- do en Seberg in de hoofdrol len. Belmondo speelt een au todief die op de vlucht een agent neerschiet en zijn toe vlucht zoekt bij de Ameri kaanse studente Patrciicia met wie hij in Italië een nieuw leven wil begonnen. Willem Frederik Hermans "De donkere kamer van damo- cles" werd door FonS Rade makers in 1963 verfilmd tot "Als twee druppels water". Zaterdag om 23.35 uur op Ne derland 2 te zien. Aan een si garenwinkelier in het Voor schoten van juni 1944 is de oorlog eigenlijk tot dan toe onopgemerkt voorbijgegaan, hoewel zijn vrouw een ver houding heeft met een NSB'er. Dat verandert als een Britse geheim agent met parachute in zijn tuintje landt en zijn evenbeeld blijkt te zijn. Lex Schoorel speelt de dubbelrol, verder is ook Elise Hooymans te zien. Zondag 21.25 Nederland 2 "Ca pricorn one" (1977). Het ver haal van een journalist die op het spoor komt van grote fou ten rond de eerste bemande vlucht van NASA naar Mars. De pakken van de austronau- ten deugen niet, maar de Amerikaanse president kan de zaak niet meer afgelasten en moet een uitweg zoeken. Peter Hyams regisseerde, El liot Gould speelt de hoofdrol. BRT 1 vertoont vrijdag "The deadly affair" (1966), één van de beste films van Sidney Lu- met met in de hoofdrollen Ja mes Mason, Simone Signoret en Maximilian Schell. Het is Simone Signoret (foto AP) het verhaal van een top-amb- tenaar op het Britse ministe rie van buitenlandse zaken die wordt beschuldigd van communistische activiteiten. Na onderzoek blijkt dat niet het geval te zijn, maar als de betrokkene zelfmoord pleegt is wantrouwen gepast. Van 2 t/m 8 juni wordt in de Amsterdamse Movies voor de 22e keer het Festi kon gehouden. Dit jaar ligt het accent op drie ac tuele thema's: nieuw fas cisme, jongerencultuur, de toekomst van de me dia. Ook is er een pro gramma rond de histori sche speelfilm. Doel van het Festikon is het informeren van mensen uit jeugdwerk, onderwijs en sociaal-cultureel werk over nieuwe films en do cumentaires. Dit keer zal meer dan voorgaande ja ren een accent worden ge legd op fora en discussies. In het kader van de maand te gen het fascisme volgende week in het Kijkhuis een se rie films met fascistische ten- denzen. Maandag "De am bassadeurs" (Frankrijk, 1976), over vreemdelingen haat in een Parijse wijk met Afrikaanse gastarbeiders. Dinsdag "Hazal" (Turkije, 1980)) over een vrouw, die weigert haar lot in een tradi tionele gemeenschap te ac cepteren en uiteindelijk weg vlucht om aan uithuwelijking te ontkomen. Woensdag, donderdag, vrijdag en zater dag is "Yol" (Turkije 1981) te zien, de veelgeroemde film van regisseur Yilmaz Guney die op het laatste festival in Cannes de Gouden Palm won. Vijf mannen krijgen een weekje verlof uit hun straf kamp. Aan de hand van die gebeurtenis wordt een beeld gegeven van onderdrukking, in de Turkse samenleving. De films beginnen steeds om acht uur en kwart over tien. In de Kapelzaal van K O dinsdagavond om acht uur het veelvuldig onderschei den "Het rijk van de passie" (Japan, 1978). Regisseur Na- gisa Oshima schetst de over spelige liefde van een man en vrouw, die samen de echtge noot van de vrouw hebben vermoord. Zijn geest ver stoort hun dromen en brengt hen aan de rand van krank zinnigheid. Het Filmhuis van het Vrije tijdscentrum zet vanavond en morgenavond (21.15 uur) de Hoffman-cyclus voort met de evergreen "The Graduate" van Mike Nichols. Behalve Dustin Hoffman is ook Anne Bancroft te zien. Woensdag en donderdag (20.00 en 22.15 uur) in de reeks Rus- Anne Bancroft (foto AP) sische klassieken "De moe der" (1926) van Vsevolod Pu- dovkin, naar de gelijknamige roman van Maxim Gorki over de politieke bewustwording van een vrouw tijdens de re volutie Vein 1905. Het Navigator-werk - een evan gelische activiteit voor onder an deren studenten en werkende en schoolgaande jongeren - geeft morgen voorlichting over zich zelf: van 2 tot 5 uur in het Ge meentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. Gert Doornenbal, leider van het Navigator-werk in Nederland, spreekt om 2 uur over: 'Christus, een hoopvol per spectief. De Navigators zijn sinds' 1948 ac tief in Nederland. Hun stichting is aangesloten bij de Evangeli sche Alliantie. Het kantoor staat in Driebergen. Het werk in Ne derland kost per jaar zo'n f. 2 mil joen. De 'vriendenkringen' bren gen dat geld bijeen. De Naviga tors 'leven' van giften. Geen ver plichte contributies, geen subsi die en ook geen bijdragen uit het internationale werk. Vier echtpa ren zijn full-time bij het algeme ne werk betrokken en coördine ren de regionale en landelijke ac tiviteiten. Het motto van de Navigators is: 'Christus kennen en hem be kendmaken'. Dat gebeurt met bijbelkringen, bijbelstudiemate riaal voor verschillende groepen (vrouwen, tieners, jonge kinde ren, echtparen enz.), evangelisa tie, studentenwerk (ook in Lei den) en clubs voor werkende en schoolgaande jongeren van 15 tot 19 jaar. Kenmerkend voor het Navigator- werk is het persoonlijke contact. "Christus biedt ieder mens een persoonlijke band met Hem aan", staat in een voorlichtings boekje. "De bijbel roept mensen op, te getuigen van Hem". De Na vigators stimuleren en begelei den mensen om daaraan een ei gen bijdrage te geven. Het internationale Navigator-werk is over bijna vijftig landen ver spreid. Het is in de jaren 30 be gonnen in de Verenigde Staten. De organisatie kan bogen op ruim 2000 full-time medewer kers. Leren leven met verlies Voor mensen die moeten leren le ven met een moeilijk verlies heeft de Leidse volksuniversiteit K. en O. twee gespreksgroepen ge vormd, die deze en volgende maand regelmatig bijeenkomen. De groep voor mensen die hun le venspartner hebben verloren staat onder leiding van mevrouw H. Bovenberg-Spoelstra, maat schappelijk werker, en ds. C. A. ter Linden (Oegstgeest). Op 14, 21 en 28 april en op 19 en 26 mei komt deze groep samen in het K. en O.-gebouw aan de Oude Vest. De andere groep - voor ouders die een kind hebben verloren op 11 en 25 april en 2,9 en 16 mei, ook in het K. en O.-gebouw. Van deze groep hebben de artsen J. Breetvelt en J. Breetvelt-Papi- neau de leiding. Opgave voor beide gespreksgroe pen is nog mogelijk tot maandag 12 uur (telefoon K. en 0.141141). Beeldje. De heer J. A. F. Doove, Papengracht 34 Leiden, is een ac tie begonnen voor de aanschaf van een beeldje ter herinnering aan MartiniLS Antonius Jansen, eerste bisschop van Rotterdam en voordien pastoor van de Lode- wijkskerk en deken van Leiden. Het in brons gegoten beeldje be staat al en stelt 'de priester' voor. Het kost met sokkel f. 8000. Het beeldje zou een plaats moeten krijgen bij de Lodewijkskerk. Er is al contact opgenomen met de gemeente en het kerkbestuur. De heer Doove denkt aan een onthul ling op 29 augustus, de geboorte dag van de onlangs overleden mgr. Jansen. Wie wil meedoen aan de uitvoering van dit plan, kan een briefje schrijven naar postbus 11035. Het motto is: 'Tinusbeeld'. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Stellendam M. Goudriaan Ou derkerk aan de IJssel. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Den Ham H. Veldman Winsum-Obergum. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Woerden A. Moerker ken Nieuw-Beijerland. Kunstbezit. Alle gereformeer de kerkeraden krijgen deze maand een brief van de com- misssie ('deputaten') voor de ar chieven en het kerkelijk kunst bezit met het verzoek, mee te werken aan een enquete over kerkelijk kunstbezit. Op een for mulier worden vragen gesteld over kanselbijbel, avondmaals- stel, oud of bijzonder meubilair, orgel, gebrandschilderde ramen, schilderijen, prenten, muurschil deringen, houtsnijwerk, wandk leden, tegeltableaus, kandelaars, luchters, lampen, gedenkstenen en kerkzegels. Het verzamelen van deze gegevens is van belang voor het geven van advies over het beheer van der gelijke voorwerpen en voor de tentoonstelling over de geschie denis van de kerken van gerefor meerde signatuur, die eind vol gend jaar zal worden gehouden in het Catharijneconvent in Utrecht. Almere. In Almere wordt nog dit jaar begonnen met de bouw van twee bescheiden kerken. In Al- mere-Haven hebben hervorm den, gereformeerden en rooms- katholieken al enkele jaren sa men een kerk, en nu zijn de de len Stad en Buiten aan de beurt. In Stad wonen al 10.000 mensen; elk jaar komen er 4000 bij. In Buiten arriveren de eerste bewo ners pas volgend jaar. Toch wil men daar nu ook beginnen. Dat heeft vooral te maken met subsi dies, die bouwen op dit moment belangrijk goedkoper maken dan over enkele jaren. Het percentage kerkleden op de gehele bevolking van Almere wordt geschat op 28. Adventzending. De medische adventzending van het kerkge nootschap der Zevendedags-ad- ventisten begint morgen de jaar lijkse verkoopactie voor ontwik kelingshulp in meer dan 100 lan den. Duizend mensen gaan op pad om de extra editie van het blad 'Houvast' aan de man te brengen. ADVERTENTIE Ligt het Shell helpt-boekje met kortingcoupons al in uw dashboardkastje? U weet: bij Shell is de pomppri js nooit hoger dan bij 'n ander merk bij u in de buurt. Zo tankt u bij Shell prima kwaliteitsbenzine voor een lage prijs. En op die lage prijs krijgt u nu nog eens 4 cent per liter korting bij inlevering van de Shell korting coupons.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17