c voor wereldrecord" het slavenarbeid" „Soms is rier kappa i "Ideaal parcours Scholma houdt voorsprong vast Salazar-De Castella: marathon van het jaar KNVB wijst beschadiging af Anne Vlieg aan vooravond tafeltennisfinale met Scylla "Der Kaiser" kan het nog niet laten Vriesekoop nummer 7 RCL Zwart Wit'28 VRIJDAG 8 APRIL 1983 HAARLEM Auke Scholma heeft ook in de negende ronde van het toernooi om het Nederlands damkampioenschap zijn voorsprong van twee punten op Rob Clerc behouden. Beiden kwamen in Haarlem, waar de beslissende fase van het 65e titelgevecht wordt afgewerkt, niet verder dan remise. Hun onderlinge duel dat vandaag op het program ma staat, kan beslissend zijn. Clerc is in het voordeel, omdat bij gelijke aankomst de titelverdediger op reglementaire gronden automatisch het kampioenschap krijgt toegekend. Zover is het echter nog niet. Want Scholma wist de eerste aanval van een van zijn belagers gisteren goed te pareren. De Nijmegenaar Ruud Pal mer, die met een gedeelde vierde plaats nog aanspraak maakte op een van de plaatsen voor het zone-toernooi, zag dat Scholma complicaties niet uit de weg ging. Scholma liet zich op zijn korte vleugel opsluiten, waarvan Palmer wilde profiteren. Toen de Nijmegenaar dacht de zaak voor elkaar te hebben, koos Scholma in tijdnood voor een venijnige combinatie, waardoor hij een schijf won. De overgebleven stand bood Palmer echter voldoende compensatie om tot remise te komen. Lange tijd zag het er naar uit dat Jos Stokkel in deze ronde de tweede plaats van Clerc zou overnemen. De dammer uit Huissen had al vroeg de punten binnengehaald tegen Frits Luteyn. Clerc stond in een onregelmatige partij tegen Evert Bronstring voor de opdracht iets van zijn achterstand in te lopen. De titelverdediger kon zich ook na de tijdnood in een door velen als verloren getaxeerde stand ten koste van enkele schijven redden. Johan Bastiaannet zag een fu rieus gespeelde aanvalspartij tegen Vermin wel in een voordeliger vier- om-twee dammeneindspel eindigen, maar moest na 75 zetten toch met slechts remise genoegen nemen. Sport ROTTERDAM (GPD) - Het is moeilijk voor te stellen dat ze elkaar morgenmiddag in de Rotterdamse marathon, bij wijze van spreken dan, naar het leven zullen staan. Ontspan nen zittend in de Rotterdamse raadszaal, daarbij de stoelen bezettend die gewoonlijk bestemd zijn voor het college van burgmeester en wethouders, zijn ze erg aardig tegen elkaar: Alberto Salazar en Robert de Castella, de nummers een en twee van de wereld ranglijst aller tijden, van wie er een op het punt staat gezichtsverlies te lijden, want zo werkt dat in de topsport. Alberto Salazar: de computer rekent hem een nieuw wereldrecord voor in de marathon van Rotterdam. Zijn concurrent De Castella: "Morgen zal blijken wie de sterkste is". (AP-foto) ZEIST (ANP) - De KNVB heeft op geen enkele wijze bewust mee gewerkt aan een eventueel zwart-geldcircuit van de eredi visieclub FC Utrecht. Dat heeft het sectiebestuur betaald voet bal van de KNVB gisteren in Zeist laten weten. In een artikel in Vrij Nederland werd de sug gestie gewekt dat de voetbal bond betrokken is geweest bij "zwarte betalingen". Het gaat in het artikel om de beta ling van 18.880 gulden (inclusief btw) voor het afstaan van doel man Hans van Breukelen van FC Utrecht aan de KNVB tijdens het toernooi om het Europees kam pioenschap van 1980 in Italië. Volgens de KNVB heeft de fi nanciële administratie van de voetbalbond het bedrag overge maakt op een rekening, die de stichting FC Utrecht heeft ver zocht. Dat is de gebruikelijke gang van zaken. De stichting had de KNVB ver zocht het bedrag over te maken op een rekening bij de NMB te Utrecht. Naar de mening van het sectiebestuur bleek uit de fac tuur niet dat de rekening niet ten name van FC Utrecht was ge steld. Van de zijde van de KNVB wordt gesteld dat er geen enkel be zwaar bestaat om gelden die een club toekomen aan derden over te maken. Indien de club daar om schriftelijk verzoekt, volgt de KNVB een dergelijk handelwij ze. In het verleden is het gere geld voorgekomen dat de KNVB gelden heeft geboekt op rekenin gen van derden. Dat gebeurde op grond van overeenkomsten van clubs met crediteuren, zoals de belastingdienst, bedrijfsvereni ging en sponsors. De KNVB stelt daarbij geen onderzoek in naar identiteit en achtergronden van deze derden. Speelverbod De burgemeester van Edam-Vo- lendam, Frits Pouw, zal pas in de loop van maandag een beslissing nemen of hij in navolging van Alkmaars burgemeester Cees Roozemond een speelverbod af kondigt voor de eerste divisie confrontatie Volendam-FC Den Haag. De burgervader van Edam-Volendam wil, nu het sec tiebestuur betaald voetbal heeft besloten het verzoek van de bur gemeester om de wedstrijden te verplaatsen naar de zondagmid dag niet in te willigen, eerst over leg plegen met onder meer de of ficier van justitie in Alkmaar. Wereldrecordhouder Salazar, van wie bekend is dat hij zich nooit zo erg bescheiden opstelt, wijst zelfs op de mogelijkheid van een verrassing. „Er gaan namelijk meer dan twee lopers van start", klinkt het. Opmerkelijk deze uit lating uit zijn mond, want was het niet dezelfde Alberto Salazar die voor zijn eerste marathon, die van '80 in New York, zijn in schrijfformulier opstuurde met daarop het „bijschrift" 2 uur en 10 minuten? Brutaal voor een jonge twintiger, die nooit meer dan 32 kilometer tempo had gelopen. Zijn opti misme stoelde toen vooral op zijn unieke vorm van voorberei ding, waaruit zijn fanaticisme blijkt. Zijn „geheime wapen"? Hoogtetraining op het eigen trai ningsparkoers met behulp van een vier kilo zwaar apparaat, compleet met masker. Aerobic exerciser is de naam van die draagbare zuurstofbevoorrader. Een jaar later kon de op Cuba ge boren 24-jarige Amerikaan het voorspellen weer niet laten. „Ik noemde toen, ook voor New York, een winnende tijd van 2.08. Toen ik mijn mond had openge daan kon ik niet meer terug". Dat hoefde ook niet, want in '80 bleef hij in zijn eerste marathon zelfs onder zijn voorspelling 1 2.10 (2.09.41) en in '81 rolde die 2.08 er inderdaad uit (2.08.13). Eindelijk was afgerekend met het van '69 daterende wereldre cord van de Australiër Derek Clayton (2.08.34). Na die wereldrecordrace was de vraag niet actueel wie 's werelds beste marathonloper was: Alber to Salazar, al kwamen er al toch gauw de eerste twijfels. Degene die deze veroorzaakte was Ro bert de Castella, landgenoot van de onttroonde, nu in Amerika wonende Derek Clayton. Voor iedereen onverwachts liep hij en kele maanden na Salazars recor drace in het Japanse Fukuoka 2.08.18, slechts vijf seconden bo ven Salazars toptijd. De twijfels kwamen zelfs in Ameri ka aan de oppervlakte, toen de LEIDEN Soms heeft hij genoeg van het spelletje. Kwalificeert hij het tafeltennis als "slavenarbeid" en keert vervolgens een periode terug in de anonimiteit. Eenmaal weer op adem gekomen, dan heeft het celluloid Anne Vlieg weer in de ban. Op die momenten traint en speelt de 26-jarige Groninger als een bezetene en is hij van grote waarde. Scylla kan er over meepraten. Mede dankzij de inbreng van Anne Vlieg acteert het eerste herenteam zondag in het nationaal sportcentrum in de finale tegen De Veluwe om de Nederlandse clubtitel. En om het Leidse feestje helemaal compleet te maken, maakt op hetzelfde moment het Leidse vrouwendrietal haar opwachting in de eindstrijd met Torenstad om de damestitel. Nog voordat het celluloid de groe- ne tafel heeft beroerd, kan het seizoen eigenlijk al niet meer stuk voor Scylla. Want ging het herenviertal niet alleen uit van handhaven en volgden de dames eigelijk niet hetzelfde principe, nadat Sandra de Kruiff het bijltje erbij neer had gegooid? Maar zie, waar een bal over winst en ver lies moet beslissen, laat niets zich voorspellen. De heren lie pen in de herfstcompetitie zö hard van stapel dat meteen maar een titel werd geincasseerd. En de dames bleken in de onlangs afgesloten competitie mentaal niet stuk te krijgen. De terugge keerde Sandra de Kruiff speelde weliswaar niet op haar best, maar door haar werd het duo Van der Vliet/Van Gennip ont slagen van de plicht veel te -moé ten- winnen. Zaterdag noteerde het Scylla-drietal een psychlo- gisch uiterst belangrijke over winning tegen medefinalist To renstad. Daardoor zijn de Leidse dames zondag in de positie van favoriet gemanoeuvreerd. Als het drietal de vorm van de laatste weken etaleert, is er niets aan het handje. Voor de heren geldt een ander ver haal. Zij verloren zaterdag kans loos van opponent De Veluwe, waardoor de Leidenaars als un derdog zijn bestempeld. "De broers Van Spanje zijn momen teel de beste tafeltennissers van Nederland", vindt Anne Vlieg. "Ze trainen keihard en zijn daar door ver boven de rest uitge groeid. Maar dat wil nog niet zeg- NEW YORK AFP- Franz Beckenbauer kan geen af scheid nemen van de profes sionele voetbalsport. De - inmiddels oude - "Kaiser" van het Westduitse voetbal tekende gisteren een con tract voor de Amerikaanse profclub New York Cosmos. De verbintenis geldt voor vijf maanden en levert Bec kenbauer 250.000 dollar 675.000 gulden) op. De voor malige aanvoerder van het Westduitse elftal en Bayern Müncben speelde in de pe riode 1977-1980 ook al voor Cosmos. Hij volgt dit sei zoen de Braziliaan Carlos Alberto, die inmiddels met voetballen is gestopt, als vrije verdediger op. gen dat ze gaan winnen. In een dergelijke wedstrijd is mentali teit van doorslaggevende beteke nis. We hebben juist tegen hun bewezen dat we kunnen vechten, dus ik ben er helemaal niet zeker van dat De Veluwe zomaar wint. Die jongens geloven dat wel, als ik ze zo hoor praten op de centra le trainingen. Wat zou ik het mooi vinden als ik hun dat titel tje kan afpakken". Waarmee het eerste Leidse jaar van Anne Vlieg tot een regelrecht succes zou uitgroeien. De toe standen bij het Hooge Huys in Alkmaar zat, besloot de geboren Fries (Ferwerd) naar Leiden uit te wijken. Al enige malen had trainer Theo Bakker Vlieg aan zijn vestje getrokken, "maar tel kens hield de blonde tafeltennis ser de boot af. "Omdat ik met het pingpongen geld wilde verdie nen, daar ben ik gewoon eerlijk in", geeft Vlieg toe. "In Alkmaar kon ik nog wat meepikken, maar in het laatste jaar was de sfeer daar zó verziekt, dat ik besloot weg te gaan. Ze vonden daar de juiste wedstrijdkleding belang rijker dan goed presteren. In zo'n omgeving kon ik niet meer werken. Toen heb ik een optel sommetje gemaakt. Ik kwam uit eindelijk tot de conclusie dat Scylla de beste club voor mij was". Waarmee hij zichzelf met een wekelijkse reisafstand van 1000 kilometer confronteerde. "Maar dat probeer ik langzamer hand terug te dringen", zegt hij ruim 10 maanden later. "Ik blijf nu wat vaker bij vrienden in Lei den overnachten". Hoewel hij positieve geluiden ov^r de Leidse club kreeg overge seind, was Vlieg aanvankelijk huiverig bij zijn binnenkomst. "Ik vroeg me af of de sfeer nu wel zo goed zou zijn, of er wel hard genoeg werd getraind. Achteraf is me alles meegevallen en moet ik nu zeggen dat het een van de best geleide clubs van Ne derland is. Vooral met de jeugd worden uitstekende dingen ge daan". Zelf is Anne Vlieg als jeugdspeler bij het Groningse Midlands be gonnen, waarna hij driejaar gele den in ruil voor pecunia Alkmaar uitweek. Inmiddels v Vlieg in de Nederlandse tafelten? nisselectie beland. Op de wereld kampioenschappen van Korea en Joegoslavië mocht hij de na tionale kleuren verdedigen. Zijn partij tegen de Engelsman Des- mond Douglas op een van die toernooien is hem altijd bijgeble ven. "Dat was een van ge keren dat ik écht kans had succes. Ik was zo beduusd 1 de winstkansen, dat ik die partij uiteindelijk weggaf. Verder is het internationale succes be perkt gebleven. Ik ben er ook door Rob Onderwater niet goed genoeg voor. Als ik over een goede backhand had beschikt, was ik veel verder ge komen. Maar ik ben er nooit in geslaagd die slag te verbeteren. Dat is een grote frustratie ge weest". Niettemin bleven de coaches gere geld hun keus op Anne Vlieg be palen. Tot maart 1983 evenwel, want toen kreeg hij te horen dat hij niet voor het WK in Tokio was geselecteerd. "Een uitglijder", noemt Vlieg het, "en ik moet stellen dat het een terechte zaak is. Ik ben er momenteel niet sterk genoeg voor. Het ging al j w Anne Vlieg: "Scylla was voor mij de beste club. Het clubs van^ederUind". s een van de best ziekte moest ik toen uitvallen, Daardoor moest ik presteren op de Nederlandse. Winst op Potton in de kwartfinale was een vereis te, had Milan Stencel me al toe gefluisterd. Ik ging eraf, dus ik wist dat ik niet mee zou gaan naar Tokio". Treuren doet Anne Vlieg echter niet. Zonder dat hij een cent voor zijn inspanningen bij Scylla ont vangt, zal hij vechten om weer in Oranje te komen. "Het niveau in Nederland is de laatste tijd om hoog gegaan", legt hij uit, "en ik heb gewoon geen gelijke tred ge houden met die ontwikkeling. Dus ik heb vrede met de keuze van de bondscoach, hoewel ik er alles aan zal doen om hem van zijn ongelijk te overtuigen. Wat dat betreft zit ik bij Scylla goed. Er wordt hard getraind en vol gend seizoen wil Theo Bakker specifieke krachttrainingen gaan invoeren, zoals de Chinezen doen. Dat zie ik helemaal zitten. Het tafeltennis is gebaseerd op snelheid en door dergelijke oefe ningen ga je het spelletje steeds beter beheersen. Maar drie uur per dag train ik niet. Dat is ook niet nodig, want in die tijd kan je alles afwerken wat nood zakelijk is. De zes uur die Bettine Vriesekoop per dag slaat, dat vind ik onzinnig". Vlieg is volgend seizoen dus weer present in Leiden, maar of Hans Lingen dat voorbeeld volgt, is nog onzeker. "Hans twijfelt over een terugkeer naar De Koren beurs", ontvouwt Anne Vlieg. "Ik hoop dat-ie blijft, want de formule met vier spelers is een enorm succes. Ik had aanvanke lijk m'n twijfels, maar in de prak tijk werkt het uitstekend. Nu kan je gemakkelijk een keer verstek laten gaan". Dat zal zondag niet opgaan, want alle vier willen in de finale om de clubtitel zeer graag spelen. Drie zijn slechts speelgerechtigd, dus een moet er afvallen. Vlieg niet, zo wordt indirect duidelijk, hoe wel hij zeer geheimzinnig over de opstelling is. Gemotiveerd als hij nu is, wil de Groninger zon dag demonstreren dat hij niet is afgeschreven. Maar de 'duistere' momenten is zijn sportloopbaan, nee, die zal hij niet kwijtraken. "Opeens wordt alles me dan te veel, kan het me niets meer sche len en speel ik ook niet goed", beseft hij. "Dan beschouw ik het pingpongen als slavenarbeid en daar ben ik nu even iets te speels en te slim voor. Zo ben ik nu een maal en dat zal ik er toch nooit uitkrijgen". BOEDAPEST (ANP) - De Eu ropees kampioene Bettine Vriesekoop neemt op de jongste gepubliceerde we reldranglijst van de interna tionale tafeltennisfederatie (ITTF) de zevende plaats in. De Hazerswoudse, momen teel in voorbereiding op de eind deze maand te houden wereldtitelstrijd in Tokio, is op de ranglijst van de dames de best geklasseerde Europe se speelster. De eerste zes plaatsen worden ingenomen door Chinese speelsters. Bij de heren is de Chinese over heersing iet minder sterk. De Zweed Mikael Appelgren, kampioen van Europa, bezet achter drie Chinese tafelten nissers de vierde plaats. De wereldranglijsten: Dames: 1. Tong Ling (Chi), 2. Chai Yanhua (Chi), 3. Kui Bao-Chang (Chi), 4. Huang Yunkun (Chi), 5. Dai Li-Li (Chi), 6. Chen Li-Li (Chi), 7. Betti ne Vriesekoop (Ned), 8. Lee Soo Ja (Zko), 9. Pak Yung Sun (Nko), 10. Bu Chuiquan (Chi), 11. Chen Liyuan (Chi), 12. Valentina Popo- va (Sov). Heren: 1. Guo Yaohua (Chi), 2. Chai Zenhua (Chi), 3. Hsie Saike (Chi), 4. Mikael Appelgren (Zwe), 5. Yiang Yialiang (Chi). 6. Seye Ono (Jap), 7. Desmond Douglas (Gbr), 8. Wang Huiyuan (Chi), 9. Jan- Ove Waldner (Zwe), 10. Zoran Ka- linie (Joe), 11. Milian Orlowski (Tsj), 12. Dragutin Surbek (Joe). ADVERTENTIE Wanneer RCL de bij NSW uitgestippelde lijn (1-5 winst) blijft doortrekken dan zal de ploeg binnenkort evenveel fans als Doe Maar hebben. En stopt de Racing riet zo veel Doe Maar in haar spel als er foto's van deze groep in Muziek Parade staan dan zit het morgenmiddag (aanvang 15.00 uur) wel goed tegen Zwart Wit'28. Muziek Parade: hèt blad voor sportieve muziekliefhebbers. ROTTERDAM (ANP) - Volgens een Amerikaanse computer gaat Alberto Salazar in de ma rathon van Rotterdam zijn we reldrecord, dat hij op 23 oktober 1981 op 2 uur 8 minuten en 13 seconden bracht, verbeteren tot 2.07,34. Dezelfde computer voor spelt voor de Australiër Robert de Castella een eindtijd van 2.08,16. De voorspelling is ge daan op basis van de gegevens, die de atleten hebben verstrekt over hun trainingsschema, tus sen- en eindtijden van voor gaande marathons. Toen Sala zar in 1981 in New York zi n we reldrecord op 2.08,13 bracht, voorspelde dezelfde computer enkele dagen tevoren een eind tijd van 2.08,11. redactie van het Amerikaanse at- letiekblad, het zich onbeschei den Bible of Sports noemende Track and Field News ingezon den brieven kreeg na de verkie zing van Salazar als beste mara thonloper van het jaar. „Salazar liep op een veel gemakke lijker parkoers. Zonder keer punt, en bovendien is het in New York beter mogelijk meters af te snijden dan in Fukuoka. Dat zou Salazar wel eens 100 meter winst opgeleverd kunnen hebben", klonk het. En daarbij kwam nog dat Salazar in zijn recordmara thon veel minder toppers ont moette dan De Castella, die de complete Japanse top voor eigen publiek deklasseerde. „Morgen moet het duidelijk wor den wie momenteel de beste is", aldus inspanningsfysioloog Ro bert de Castella aan de voor avond van de marathon van het jaar. „Die laatste kwalificatie is inderdaad niet overdreven, want het is zeker dat Alberto en ik el kaar voor Los Angeles niet meer zullen ontmoeten. Ik loop name lijk de WK in Helsinki. Alberto niet". Bij de Olympische Spelen in Mos kou ontbrak vanwege de Ameri kaanse boycot Alberto Salazar. Ook daarna kwamen de Austra liër en de Amerikaan elkaar nooit tegen. Behalve dan enkele weken geleden in Gateshead bij de WK-cross, waar Salazar zich niet zo populair maakte bij zijn teamgenoten door uit te roepen dat hij er niet voor het team was maar voor zichzelf. „Ik ben hier om te winnen en ik zal De Castel la op 30 tot 40 seconden lopen". Na afloop kon De Castella glim lachend vaststellen: „Dat moet hij dan maar een andere keer proberen". Salazar versloeg De Castella weliswaar, maar het ver schil was maar 7 seconden. Of die kloof misschien morgen door Salazar wordt geslagen? De Castella: „Wat er in een mara thon gebeurt kun je nooit voor spellen. Ik durf wel te zeggen, dat als er een parkoers is waarop een wereldrecord gelopen kan worden, dan is het hier in Rotter dam. Een temperatuur van 10 graden, waarnaar het toch uit ziet, vind ik ideaal. Alleen de wind kan ons parten spelen, maar daar staat weer tegenover de beschutting van vrijwel het gehele parkoers". Conclusie Een bekende Amerikaanse sport- fysioloog berekende na die re cordrace de invloed van de wind. Zijn conclusie: „Acht mijl wind mee, twaalf mijl zijwind en zes mijl de wind in de rug. Onder ideale omstandigheden zou Sala zar 2.07.49 hebben gelopen". Of het morgen in de richting van die tijd gaat? De Castella: „Het zou me niet verwonderen. Bin nen niet al te lange tijd wordt er 2.05 gelopen. Daarvan ben ik overtuigd". Voor de concurrenten ligt het Rot terdamse parcours vrij om voor de ogen van honderden miljoe nen kijkers, tot aan Amerika, Au stralië en mogelijk ook nog Ja pan toe, te profiteren van eventu eel gezichtsverlies van het favo riete duo. Ondanks alle vriende lijkheid jegens elkaar aan de vooravond van de Rotterdamse marathon, speelt ook dat een rol.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13