Dames van Matla zoeken alles op... Voetbal eist te veel aandacht van politie IKON koopt film van vredesconcert 'Haagsch Persbureau' ontgaat vrijwel niets Burgemeester Groningen: SER stemt in met Boycot van Beach Boys ingetrokken Deze man in Managua Grote steden willen zeggenschap lokaal omroep/kabelbeleid VRIJDAG 8 APRIL 1983 „In het verleden ligt het heden, in het n u wat worden zal", citeert juffrouw Huberts met graagte. „Wij werken veel met naslagwerken, noteren daaruit de geboortedatums van bekende mensen en het eerst volgende kroonjaar. Iemand die dus in 1937 geboren is, wordt in '87 vijftig jaar. Dat gaat in ons chronolo gisch archief. Van bekende mensen houden we ook de jubilea bij. En in ons persoonsarchief zitten alle mensen op alfabet, levenden en doden, binnen- en buitenland, door elkaar". „We letten ook heel goed op fa milie-advertenties. Daarin vind je de juiste gegevens van sterfdatum en waar hij of zij gecremeerd of begraven wordt. En je hebt de familie verhoudingen. We moester eens weten waar Ton Lensink woont. We wisten dat het een klein dorpje in Italië was. Toen verscheen een overlijdensad vertentie van zijn schoonmoe der en daar stond hij onder. Toen hadden we de plaats". Goed sorteren „Maar ook andere advertenties kunnen belangrijk zijn. Veel bedrijven adverteren met hun jaartal. En tegenwoordig zijn er ook nogal wat bedrijven die adverteren met 'Wij zijn een jong en dynamisch bedrijf en dan vertellen ze hoeveel werk nemers ze hebben, soms wor den er zelfs salarissen ge noemd. Maar het gaat ons in eerste instantie om het jaartal. Als je ze dan opbelt voor de juiste datum, blijkt soms dat het jaartal helemaal niet klopt. Soms zeggen ze zelfs: Dat heb ben we zomaar gezet, want we vonden het zo'n mooi jaar. „Veel datums in encyclopedieën zoals de Winkler Prins kloppen ook niet. En als je vragen krijgt, blijkt altijd dat mensen denken dat het korter geleden is. Dat klopt nooit, iedereen vergist zich in de jaren, het is altijd langer geleden". „Ja, we zijn dol op jaartallen. We halen ze zelfs van vrachtauto's. Laatst kwam ik een grote ver huiswagen tegen en daar stond een jaartal op: 1885. Daar heb ik meteen een notitie van ge maakt. Onlangs kreeg ik in een restaurant een servetje en daar stond een jaartal op: 1894. De volgende dag heb ik op de zaak meteen een eeuwfeest ge maakt op 1994". „Je moet de informatie goed sor teren en bij het opbergen van een artikel moet je leidraad zijn: waar zou ik het zoeken? Als je het niet goed gesorteerd hebt, vind je het nooit meer te rug", aldus de Matla-dames. Trefwoorden „Soms hebben bedrijven geen zin in een feest en dan ver schuilen ze zich achter een an der jaartal. Als we dan opbel len voor de precieze datum zeggen ze: Oh nee, dat is pas volgend jaar. Dan bel je vol gend jaar en hoor je: hoe komt u daar nou bij. Dat was vorig jaar. We zijn altijd boos als ze een jubileum tevoren gaan vie ren. Scholen doen dat vaak. Meestal zijn ze in september opgericht, maar dan vieren ze het eerder, vlak voor de grote vakantie. Als je ze dan in sep tember belt, zeggen ze: ja, dat hebben we allemaal al gevierd. En in België vieren ze het jubi leum vaak als het jubileumjaar ingaat, dus een jaar te vroeg". „Onze onderwerpen zijn geor dend op trefwoorden. Daar zit wel een soort mode in. In 1968 maakten we het trefwoord 'mi lieuhygiëne', dat kwam toen in de mode. Ik weet dat nog goed, want het was vrij kort na het overlijden van meneer Matla en het is altijd een gebeurtenis je als je een nieuw trefwoord maakt. En zo'n jaar of tien gele den was overal de lucht veront- reinigd. Dat is in zekere zin verdrongen door de bodem verontreiniging en de kerncen trales. De lucht, daar hoor je niet zoveel meer van. Nou be ginnen ze over die zure regen, dat is weer zo'n opkomend iets. Maar die luchtverontreini ging, die is er natuurlijk nog wel. Die lucht is heus niet schoon geworden". „Een woord als 'spookrijder' bij voorbeeld registreerden we voor het eerst in 1979. En je ziet aan het trefwoord dat 'belastin gontduiking' ook toeneemt. Fraude hebben we moeten uit splitsen in bijvoorbeeld bouw fraude, sociale fraude en vlees fraude. Een ander nieuw be grip dat vroeger praktisch niet bestond, is burgerlijke onge hoorzaamheid - een heel nieuw woord, daar hebben we beslist geen oude knipsels van". Glaasje op „Dan heb je de vrouwenbewe ging. Die is een andere richting uitgegaan. Vroeger had je dat serieuze feminisme, dat was heel netjes. Aletta Jacobs, dat was doodserieus, van haar heb ben we natuurlijk een aparte enveloppe. We hadden haar nog pas op de agenda, want op 23 maart was het honderd jaar geleden dat ze verkiesbaar In de journalistiek is het 'Haagsch Persbureau Mat la' een begrip en een insti tuut. Kranten, Veel tijd schriften en omroepen zijn geabonneerd op de fameu ze Matla Agenda, waarin bijna elk denkbaar jubi leum staat vermeld. Daar naast kan men zich nog abonneren op de informa tiedienst en dan heeft men toegang tot het immense archief dat voor het groot ste deel bestaat uit vele honderdduizenden enve lopjes waarin artikelen en advertenties over elk denkbaar onderwerp geru briceerd bewaard worden. In 1927 begon Jean Hubert Matla met het persbureau. Toen hij in 1968 overleed, liet hij zijn levenswerk na aan twee van zijn trouwste medewerksters: juffrouw Gerda Huberts en juffrouw Wil Kortekaas. In bijgaand interview ventileren zij hun zucht naar archiveren. door Henk Meier Juffrouw Wil (voorgrond) en juffrouw Gerda: "Wij zijn boos als ze een jubileum tevoren vieren". (foto GPD) werd gesteld voor de gemeen teraad. We hebben trefwoor den als ongehuwde moeder, werkende vrouw en vrouwene mancipatie. Je had destijds ook de trefwoorden Man- Vrouw-Maatschappij en Dolle Mina. Daar hoor je nooit meer van. En de manier waarop ze nu net al die pornofilms ver trapt hebben, dat is natuurlijk weer het andere uiterste". „Zo hebben we ook het tref woord Glaasje Op. Dat hebben we zo genoemd toen die actie kwam: alles over rijden onder invloed. Die uitdruking hoor je haast niet meer, maar wij stre pen het nog onder dat tref woord aan. Laatst moesten we alle prominenten opzoeken on der Glaasje Op. Dan komt je ze tegen: Smallenbroek, Jan Pronk en Erica Terpstra. Die „Met jongeren is dat moeilijker. Die komen om de een of ande re reden in de krant, maar je weet nooit of ze een jaar later nog bekend zullen zijn. Dat had je ook met de allereerste berichten over Hitier. Dat heeft meneer Matla me vaak genoeg verteld: die man moe ten we in de gaten houden. En dat had Meneer al 'aange streept'. Nou, het is wel bewe zen dat je hem in de gaten moest houden". Dokter O. „Dan heb je bijvoorbeeld het trefwoord 'moord'. Dat is iets ontzettends op 't ogenblik. Ja, sowieso al. Maar dat deden we vroeger allemaal op 'moord'. Nu hebben we het al gesplitst op 'moord binnenland', op 'moord Amsterdam, Den Haag en Rotterdam' en dan nog op 'moord buitenland'. En nu splitsen we het al op de per soonsnaam, meestal de naam van het slachtoffer, omdat die tegenwoordig voluit genoemd wordt". „Vroeger stonden alleen in de Belgische kranten moorden. Die waren misschien veel moordlustiger. Hier was het echt een uitzondering. Dat is dan zo'n dertig jaar geleden. En Landru of Jack the Ripper, die kent iedereen nog. Maar nu kun je geen krant opslaan of het is er elke dag wel één... Nu kennen ze de 'portier Koos H.' nog, maar over een paar jaar zegen ze ook: wie was dat ook al weer? Zo zie je hoe het beeld in de loop van de jaren veran dert". „Kijk maar naar dokter Opdam, die arts uit Berkel, 'dokter O'. Het is treurig dat ik het zeggen moet, maar die had 'alleen maar' zijn vrouw vermoord, wat nu aan de lopende band gebeurt. Maar dat is toen heel bekend geworden. Toen heeft hij in de gevangenis nog ie mand vermoord en hij heeft twee keer levenslang gekre gen. Hij is een van de drie men sen die na 1950 levenslang heb ben gekregen. De anderen wa ren dus die portier Koos H., en Hans van Zon, met die 'ouwe Nol' die daarbij betrokken was. Maar als je die kwestie- Opdam nu leest, dan zeg je: was dat nou de moeite? Hij deed een beetje cyaankali in het drankje van zijn vrouw...". Lange zinnen Onder journalisten is de Matla- agenda befaamd om zijn taal gebruik: elk bericht, hoe lang ook, wordt in één ?in verteld. „Dat is juist ons principe, een soort gekkigheidje. Het begint simpel en wordt langzaam op gebouwd. Wü schrijven dan ook geen artikelen, maar geven berichten. De journalisten moeten daarvan zelf hun arti kelen maken". „De eerste keer dat ik zelf een lang bericht maakte was in september 1967", zegt juffrouw Huberts. „Meneer leefde toen nog en de moeilijke berichten deed meneer altijd zelf, maar hij had me die berichten einde loos gedicteerd en zo heb ik het geleerd. Mijn eerste lange zin was een bericht over Napo leon. Die was niet op St. Hele na overleden, maar ontsnapt. In Wenen was hij op zoek naar zijn zoon en daar is hij door een schildwacht doodgeschoten". Het zijn vooral moord en mis daad die de lange berichten op leveren. De dames herinneren zich een ander befaamd geval. „Het was een moordzaak in vooraanstaande Belgische kringen; die waren erbij be trokken. Er was een moord ge pleegd in een huis op een tapijt en daar waren bloedvlekken op gekomen. Uiteindelijk heeft die moordenaar zelfmoord ge pleegd, is de zee ingelopen en verdronken. Toen hij aanspoel de kwam er een schelpenkar langs. Die schelpenboer heeft het lijk toen gewikkeld in een oud tapijt dat hij over zijn paard had liggen. En dat bleek hetzelfde tapijt waarop die moord was gepleegd". „Of het waar was, tja... Maar het was het langste bericht dat we gehad hebben en er waren meer mogelijkheden om er een jubileum van te maken: je had de datum van de moord, maar je had later ook de datum waarop die man aanspoelde. Later hebben we het weggela ten omdat we het tè lang von den. Het was meer een geintje eigenlijk". Notarissen Bij alle jubilea in de Matla-agen- da zijn de notarissen sterk (over) vertegenwoordigd. Elk notarieel kroonjaar vindt een plaatsje in de agenda. Waarom juist notarissen? Die vraag ver oorzaakt enige hilariteit: „Dat is bij ons ook in zekere zin een omstreden zaak geworden. Me neer Matla heeft destijds de agenda helemaal zelf bedacht en hij moest ergens mee begin nen. Er was niks, dus elk boek waar jaartallen in stonden was voor hem belangrijk. Als hij geen jaartal had, kon hij geen agenda maken". „Hij snuffelde altijd al die oude boekhandels af. Toen kwam hij dat boek van Fikkert tegen, het notarissen jaarboek. En daarin wemelde het van ge boortedata. Dan ben je dolge lukkig datje weer jubilea hebt. Dat boek hebben we gehouden en geregeld aangeschaft". „Er zijn wel interviews geweest waarboven stond 'Matla weet alles'. Dan zei meneer: Nee, dat is fout. Het moet zijn: Matla kan alles ópzoeken". En dan krijgen beide directrices toch even een miniem verschil van mening over de tekst op een bij na-antiek asbakje dat de oprichter zelfheeft ontworpen. En ja hoor, het staat er wél: Matla weet alles. Meer dan 100.000 klachten over ongedierte thuis AMSTERDAM (ANP) - Ieder jaar worden 140.000 klachten ingediend over overlast door ongedierte. Dit betekent dat een op de honderd mensen last heeft van muizen, ratten, kakkerlakken, vlooien of fa raomieren. Behalve de ge meentelijke bestrijdingsdien sten behalen de particuliere ongediertebestrijdingsbedrij- ven een omzet van 20 tot 30 miljoen gulden per jaar. Van de verschillende diersoor ten vormt de Duitse kakker lak de meest ernstige over last. In vele duizenden wo ningen en horecabedrijven is deze soort gesignaleerd. De faraomier is op haar retour. Huismuizen komen nog veel voor, maar na de komst van twee nieuwe bestrijdings middelen kan ook dit schade lijke knaagdier efficiënt wor den bestreden. GRONINGEN (ANP) - De burge meester van Groningen, H.G Buiter, vindt dat de politie te veel aandacht moet geven aan sommige voetbalwedstrijden. Hij heeft daarom de voorzitter van de club van burgemeesters van gemeenten met meer dan honderdduizend inwoners ge vraagd dit punt op de agenda te zetten van de eerstvolgende ver gadering in mei, die in Arnhem zal worden gehouden. "Ik denk zelf', aldus Buiter, "dat een aantal clubs met beruchte supportersscharen, de KNVB en de overheid om de tafel moeten gaan zitten om te bekijken wat er moet gebeuren". Het bezwaar van de Groninger bur gemeester is dat een aantal voet balwedstrijden zo veel extra poli- tie-aandacht vraagt, dat de servi ce en taakvervulling van de poli tie op andere punten aanzienlijk moet worden beperkt. Illegale lozingen MeUWe EG-richtlijn ROTTERDAM (ANP) - Het Ne derlandse schip "Salinike", ei gendom van het Rotterdamse be drijf Tanker Transport Services, heeft de afgelopen jaren regel matig chemisch afval illegaal op zee geloosd, aldus de milieu-or ganisatie Greenpeace. De kapi tein van het schip heeft inmid dels tegenover Rijkswaterstaat toegegeven geknoeid te hebben met het logboek om illegale lo zingen te verdoezelen. Volgens Greenpeace heeft de "Sa linike" regelmatig grote hoeveel heden gechloreerde koolwater stoffen geloosd; stoffen, die hele maal niet in zee mogen worden gedumpt. DEN HAAG (ANP) - De Sociaal Economische Raad (SER) ziet wel wat in de introductie van een nieuwe rechtsvorm voor de Eu ropese Gemeenschap. Naast de bestaande nationale rechtsvor men (zoals in Nederland bijvoor beeld de vennootschappen) zou zo'n nieuwe rechtsvorm vooral goed zijn voor de samenwerking tussen met name kleine bedrij ven in verschillende lidstaten, die nu onder verschillende wet gevingen vallen. De SER vindt wel dat maatregelen moeten worden genomen om oneigenlijk gebruik van de Europese rechts vorm, die de naam Europese Groepering tot Samenwerking (EGS) draagt, tegen te gaan. De SER schrijft dat in een ont- werp-advies aan de ministers Korthals Altes (justitie), Van Aardenne (economische zaken) en De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid), dat op 15 april wordt behandeld. De ministers hebben de SER om zijn mening gevraagd over een ontwerp-ver- ordening over de EGS, die is op gesteld door de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG. De werknemers in de SER menen dat een EGS geen dochteronder nemingen mag hebben. Als dat niet in de verordening komt te staan, moet er in elk geval wel in komen dat de EGS ook aanspra kelijk is voor de schulden van EGS-dochters. De werkgevers zijn het daar niet mee eens. Zij vinden dat schuldeisers van een EGS-dochter voldoende be schermd worden door de natio nale wetgevingen. van een wedstrijd zoals die op Tweede Paasdag in Groningen werd gespeeld tussen FC Gro ningen en Feyenoord. Er waren toen 167 politiemensen op de been. In manuren heeft dat onge veer vijftigduizend gulden ge kost, "maar het ergste is dat die uren op andere dagen gecom penseerd moeten worden door extra vrije tijd. Met als gevolg dat je andere taken als surveillance moet beperken", aldus Buiter. De burgemeester van Groningen is overigens niet van plan komende wedstrijden te gaan verbieden. AZ'67 Ajax De Centrale van Politie Organisa ties (CPO) in Haarlem heeft ver ontwaardigd gereageerd op een verzoek van burgemeester Polak van Amsterdam, om zaterdag avond bij de voetbalwedstrijd AZ'67 - Ajax in het Olympisch Stadion in Amsterdam bijstand te verlenen met een peloton mo biele eenheid. De politievakorganisaties in Am sterdam hebben al eerder gepro testeerd tegen het verplaatsen van de wedstsrijd van Alkmaar naar Amsterdam. De bonden zien hierin een extra belasting voor het Amsterdamse politie korps. Volgens de CPO in Haar lem is die werkdruk de reden ge weest dat burgemeester Polak bij omliggende gemeenten heeft aangeklopt om hulp. ROTTERDAM (ANP) - In de Rotterdamse haven is gisteren de eerste tanker met ruwe olie uit Koeweit aangekomen, be stemd voor de onlangs door de Koeweitse Petroleummaat- schappij (KPC) gekochte raffi naderij van Gulf in de Euro poort. binnenlandse zaken James Watt heeft besloten het ver bod van een optreden van de Beach Boys op de Mall in Washington in te trekken. De groep zal daar echter niet zo als de voorgaande jaren op de Amerikaanse onafhankelijk heidsdag, 4 juli, optreden. Watt had eerder gezegd dat popgroepen "slechte elemen ten" aanlokken en dat de vierde juli meer in het teken moet staan van het gezin en de traditionele Amerikaanse waarden. Na een gesprek met Nancy Reagan veranderde Watt echter van gedachten. DEN HAAG (GPD) - De IKON-televisie gaat op 9 september een film uit zenden, die op 24 april in Managua, de hoofdstad van Nicaragua, wordt ge maakt van een vredescon cert, waaraan tal van be roemde Latijnsameri- kaanse artiesten meewer ken. Het concert, dat georganiseerd wordt door een Nederlandse stichting en twee Nicaraguaanse AMSTERDAM - Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht willen zeggenschap krijgen over de ontwikkeling van een lokaal omroep- en kabelbeleid. In een brief aan minister Brinkman van WVC schrijven de wethouders van de vier grote steden die belast zijn met deze zaken dat de gemeen ten verantwoordelijk zijn voor een goede exploitatie van de kabelnet ten en de prijs die de burger daarvoor moet betalen. De wethouders ("bij elkaar 750.000 kabelaansluitingen") zijn van mening dat de vraag hoe het kabelnet moet worden gebruikt dan ook het best op lokaal niveau kan worden beantwoord. Zij sluiten financiering van lokale omroep door reclame niet uit. Wel zullen daarbij naar hun mening voorwaarden gesteld moeten worden, opdat de positie van de schrijvende pers niet in gevaar komt. Verder vinden de wethouders dat abonnee-tv mogelijk moet worden. instellingen, heeft plaats op het Plein van de Revolutie direct na het tweede Festival van het la- tijnsamerikaanse lied dat steun krijgt van de Unesco. Meer dan 16 landen hebben belangstelling getoond voor de videofilm. Van het concert zal een dubbel-el- pee (waarin een speciaal geschre ven essay van de hand van No belprijswinnaar Garcia Marquez) worden gemaakt, die evenals de film verkocht zal worden ten ba te van vredesprojecten in cen traal-Amerika. Eerst zullen ech ter de leningen die zijn gesloten ter financiering van het omvang rijke project moeten worden te rugbetaald. Aan leningen en sub sidies is tot nu toe een bedrag van 5,5 ton binnengekomen by de organiserende stichting Kui tuur Kollektief Latiins-Amerika. De in Nicaragua gevestigde in stellingen, die aan het concert- evenement meewerken, zijn de onafhankelijke produktiemaat- schappij Tercer Cine en de pla tenmaatschappij Enigrac. De IKON heeft de nog te maken film reeds gekocht voor uitzen ding in Nederland. In technische zin kan gerekend worden op de medewerking van een gemengde Nederlandse- Westduitse filmploeg. Alle beno digde materialen voor de realise ring van een professionele video film en een dubbel-elpee worden vanuit Europa naar Managua getransporteerd. Voor de geluidsweergave op het plein is 5000 kilo aan geluidsbo xen en versterkers naar Managua onderweg- De producenten ho pen begin juni klaar te zijn met zowel film als plaat.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11