Bonden vragen steun Rietkerk Miljoenenfraude: eis 5 jaar Minister akkoord met vrijgeven naam dader contact lenzen.. -C Opsporingsbericht via televisie na bloedbad in Delfts cafe Schietpartij bloedigste in Nederland Andere opzet recherche Amsterdam "Ambtenarensalaris niet korten" Bewindsman: leerling voldoende motiveren De Brauw wenst meer interesse voor BMD Oud-directeur Beatrixhaven in beklaagdenbank Twee jaar cel voor Pistolen Paultje geëist DONDERDAG 7 APRIL 1983 Binnenland DELFT (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) heeft gisteren uit drukkelijk toestemming gege ven de volledige naam en het sig nalement van de dader van de Delftse aanslag via de televisie te verspreiden. Dat heeft het Open baar Ministerie gisteren meege deeld. De Delftse politie gaf gisteren eer der op de dag al de identiteit van de man vrij. Hij heet Cevdet Yil- maz, is 27 jaar oud, 1.77 meter lang, heeft een slank postuur, zwart haar, zwarte wenkbrau wen, een lichtbruine huidskleur, bruine ogen, een iets kalend voorhoofd en een licht baardje. Hij was gekleed in een lichtbruin colbert, een lichte broek, een lichte trui of pullover. DEN HAAG (ANP) - De schietpartij van dinsdag avond in "t Koetsiertje" is voor zover bekend de bloe digste tot nu toe in Neder land, de oorlogstijd niet mee gerekend. Een van de be kendste moordzaken is die van 18 januari 1929 toen in het Groningse Grootegast IJ- je Wijkstra vier veldwachters doodschoot die zijn geliefde Aaltje van de Tuin kwamen halen. Hij kreeg levenslang en stierf in 1942 in Leeuwar den. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft de rechterlijke macht sindsdien alleen nog te ma ken gehad met misdrijven waarbij maximaal drie doden te betreuren vielen. Of in het geval van de schiet partij in Delft sprake is van moord zal de rechter moeten uitmaken. Voor moord is voorbedachte rade vereist, wat zeer moeilijk zal zijn aan te tonen. De officier van justi tie kan de verdachte dan doodslag ten laste leggen. Op moord staat volgens het Ne derlandse strafrecht een le venslange gevangenisstraf of een straf van ten hoogste 20 jaar. Voor doodslag geldt een maximum van 15 jaar. Sinds de jaren vijftig zijn vol gens het ministerie van justi tie slechts drie Nederlanders tot levenslang gevangenis straf veroordeeld. Via de televisie werd gisteravond een opsporingsbericht uitgezon den. Daarbij waarschuwde de politie ervoor dat de man waar schijnlijk nog in het bezit is van het vuurwapen waarmee hij zes Delftenaren doodde en vier ver wondde. Ruzie Een van de drie cafebezoekers die de schietpartij lichamelijk onge schonden heeft overleefd, wist gisteren te vertellen dat het de dader te doen is geweest om het slachtoffer Smits. Met hem had hij twee weken eerder ruzie ge had. Dinsdagavond in 't Koet siertje" laaide de ruzie weer op en kwam deze tot een climax toen de dader zijn wapen trok en Smits als eerste doodde, aldus de ooggetuige. "Ik dook achter de bar en hield me zelf verborgen. Alles speelde zich binnen zeer korte tijd af. Ik zag het strakke, lijkbleke gezicht van hem en verder niets. Ik hoor de alleen dat het een slachting moest zijn. Binnen een minuut was die een feit". Daarna rende de klant "totaal overstuur" het cafe uit. Hij werd later door de gealarmeerde politie opgevan gen. De ooggetuige schetst de dader als een lastige, agressieve man en laat het daarbij. Zijn emoties wegens het verlies van goede bekenden en vrienden verstikken zijn woorden. Yilmaz had al eerder aan t Koetsiertje" een bezoek gebracht, maar was daar geen graag geziene gast. Hij was dat evenmin in een aantal andere cafe's in en rondom het centrum van Delft. Zwarte lijst Yilmaz stond niet op de zwarte li st die in een oplage van 400 is ver spreid in de Delftse horeca en sportkantines. Op deze om streden - lijst staan 11 Delftena ren met naam en toenaam ver- Brief korpsleiding aan actievoerders: AMSTERDAM (ANP) - Binnen kort zal de recherche-afdeling van bureau Warmoesstraat van de Amsterdamse politie worden gereorganiseerd. Er zal een scheiding worden gemaakt tus sen het recherchewerk en het op nemen en verwerken van de aan giften. Bovendien zal de recher che-afdeling van dit bureau wor den omgevormd tot vijf recher cheteams. Dit blijkt uit het communique dat de korpsleiding gisteren heeft gezonden aan de actievoerende rechercheurs en de hen steunen de politiebonden. Een en ander gebeurt in eerste in stantie als een soort proef. Als het experiment slhagt zullen ook de recherche-afdelingen van de andere bureaus worden gereor ganiseerd. Uit het communique wordt niet duidelijk of er ge schoold recherchepersoneel bij zal komen, zoals bonden en re chercheurs eisen. Wel kan uit het communique wor den opgemaakt dat de gedachten uitgaan naar het inzetten van personeel, dat niet de zware re-, cherche-opleiding heeft gevolgd.' Vandaar de splitsing van de re cherche-afdelingen in groepen voor recherchewerk en aangifte afdelingen. De actie bij de recherche als pro test tegen de verlaging van de toeslag, voor onregelmatig werken is even van de baan, na dat de politiebonden gisteren overleg hebben gevoerd met mi nister Korthals Altes (justitie). De minister heeft de bonden aan geboden de teruggang in het in komen van de rechercheurs, te gen te gaan door overwerkuren voor een deel in geld te vergoe den in plaats van in vrije tijd. De minister vindt zo'n maatregel mede verantwoord gezien de drukke werkzaamheden bij de recherche. De vakbonden zullen het voorstel binnenkort aan hun leden voorleggen. Ook heeft de minister de politie bonden toegezegd dat hij een on derzoek zal laten verrichten naar een eventuele herwaardering van de functie van rechercheur bij de rijkspolitie. WEERRAPPORTEN d 1 tg gisterer Amsterdam zwaar bew. 8 4 0 De Bilt hagelbui 9 4 06 Deelen 9 4 2 Eelde regenbui 8 2 4 Eindhoven 8 0 6 Den Helder 7 4 0 Rotterdam regenbui 9 4 04 Twente regenbui 10 4 4 Vlissingen hagelbui 8 4 03 Zd.Limburg 10 3 2 Aberdeen licht bew. 6 0 5 Athéne onbewolkt 19 9 0 Barcelona onbewolkt 7 0 10 2 3 Bordeaux 12 9 8 Brussel 10 3 2 Frankfort 11 3 1 Genève 8 6 9 Helsinki regen 3 Innsbruck regen 12 3 4 Klagenfurt regen 13 -2 01 Kopenhagen regen 7 3 5 Lissabon licht bew. 17 8 0 Locamo half bew. 10 4 0 Londen licht bew. 11 2 5 Luxemburg regen 8 6 Madrid licht bew. 19 3 0 Malaga licht bew. 24 13 0 Mallorca 21 10 0 Malta onbewolkt 18 10 0 München 8 1 10 Nice onbewolkt 19 14 0 Oslo 5 2 07 Parijs licht bew. 11 6 3 geheel bew. 17. 11 0 Split geheel hew. 14 10 0 Stockholm geheel bew. 6 1 0 15 5 03 half bew. 4 Istanbul 12 8 Las Palmas geheel bew. 21 16 0 Tel-Aviv geheel bew. 27 0 1 Tunis onbewolkt 23 10 0 DEN HAAG - De centrales van overheidspersoneel hebben minister van binnenlandse zaken Rietkerk in een gezamenlijke brief op het hart gedrukt te voorkomen dat de ambtenaren op 1 juli worden gedwongen tot inlevering van twee procent salaris in ruil voor een één uur kortere werkweek. Marian Schaaf speldde staatssecretaris Van Leijenho rst gisteren op de onderwijstentoonstelling in Uti echt een button van de basisschool op. (Foto ANP' Onderwijstentoonstelling geopend UTRECHT (GPD) - Volgens staatssecretaris Van Leijenhorst (Onderwijs) zullen de scholen de tijd tot het jaar 2000 moeten ge bruiken om te bewijzen dat zij de leerlingen nog voldoende kun nen motiveren. De staatssecreta ris zei dit bij de opening v£ Nationale Onderwijs Tentoon stelling, gisteren in Utrecht. He1 motto van de tentoonstelling is 'Scholen voor 2000'. De komende zeventien jaar zullen de scholen tevens open moeten staan voor nieuwe ontwikkelin gen, zoals de technologische ont wikkelingen met computers op scholen, aldus Van Leijenhorst. De vertegenwoordigers van deze computerfirma's zijn, evenals de uitgevers van schoolboeken en andere leermiddelen, ruim verte genwoordigd. Deze keer laten de leveranciers van leermiddelen voor de vakken biologie, schei kunde en natuurkunde verstek gaan omdat zij door de bezuini gingen op onderwijs een te lage omzet vrezen. Namens de educa tieve uitgevers uitte mr. H. J. Schutte zijn bedenkingen tegen de concurrentie die de schoolle- veranciers ondervinden van ge subsidieerde instellingen die ook onderwijsmateriaal maken, zoals de onderwijstelevisie. Ook deze niet-commerciële instan ties teijn in ruime mate op de on derwijstentoonstelling te vinden. Zo is er een heel pleintje van het ministerie van onderwijs gewijd aan de basisschool, die over twee jaar ingevoerd wordt. Tijdens de tentoonstelling ging de door het ministerie vervaardigde film „Daar komt de basisschool" in première. De film is bedoeld voor ouders van kinderen in de kleuter- en lagere school-leeftijd, die met de basisschool te maken krijgen. Voor het organiseren van scholie renverkiezingen kregen de redacties van de onderwijsbla den Reflector, Blikopener en An tenne de Kiezen en Delen Prijs 1983, die vorig jaar aan het Jeugdjournaal werd toegekend. AMSTERDAM (ANP) - De nar coticabrigade van de Amster damse politie heeft eind maart de hand weten te leggen op 9,5 kilo heroïne, met volgens de po litie een markwaarde van meer dan twee miljoen gulden. Ook werden de opbrengst van twee kilo reeds verkochte heroïne en ruim duizend kilo halfedelste nen (lapis lazuli) in beslag geno men. Tegelijkertijd werden ne gen personen - onder wie twee vrouwen - aangehouden. Ontslag anti- kernactiviste afgewezen MIDDELBURG (ANP) - Ac- tief lid zijn van een anti-kern- energiebeweging in je vrije tijd kan heel goed samen gaan met de funtie van jeugd leidster van een christelijke jeugdbeweging. Tot die con clusie komt de Middelburgse kantonrechter mr. B. Verhoe ven in zijn uitspraak waarin de ontslagaanvrage aan de or de komt van de 32-jarige jeugdadviseuze Addie van de Bosse, zij is beroepskracht bij de Middelburgse Christe lijke Jeugdorganen (MCJO). Volgens het bestuur van de MCJO wilde een deel van het vrijwilligerskader Addie niet langer als begeleidster accep teren. Als voornaamste reden hiervoor noemde het bestuur haar actieve deelname aan de anti-kernenergiebeweging "Stop Borssele". Het bestuur diende op grond hiervan een ontslagaanvrage in bij de kantonrechter in Middel burg. Addie van de Bosse, die een ontslagaanvraag op deze gronden in strijd achtte met de Grondwet en ook als een soort "beroepsverbod" er voer, heeft met behulp van de FN-advocaat Paul Hattink de strijd aangeboden tegen dit dreigend ontslag. Op een bijeenkomst van het cen traal georganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft de mi nister zich gisteren niet over de ze kwestie uitgelaten. Volgens de bonden heeft hij echter wel de stellige indruk gewekt dat hij op het omstreden punt de kant van de werknemers kiest. Al eerder heeft de minister trou wens laten merken dat hij het plan tot arbeidstijdverkorting, dat van zijn collega van Finan ciën afkomstig is, afwijst. Riet kerk staat op het standpunt dat hij voor dit jaar al afspraken met de bonden heeft gemaakt. „We zullen moeten afwachten hoe stijf hij in de ministerraad zijn been zal weten te houden", aldus gisteren een woordvoerder van een van de bonden. Het kabinet beslist morgen over de inhoud van de Vooijaarsnota. Daarin zal worden aangegeven hoe het ka binet tegenvallers in de staatsfi nanciën denkt op te vangen. Een eventuele operatie met de werk tijden en de salarissen van de ambtenaren maakt daar deel van uit. Prij scompensatie In hun brief aan minister Rietkerk herinneren de vier ambtenaren- centrales eraan dat begin dit jaar „na indringend overleg en moei zaam beraad met onze leden" overeenstemming werd bereikt over het niet-uitbetalen van de prijscompensatie. Afgesproken werd dat in plaats daarvan drie extra vrije dagen werden toegekend, met een ge ringe mate van herbezetting van de leeggekomen uren. Ook stem den zij ermee in dat een besluit over het toe te kennen percenta ge vakantie-uitkering en de be perking daarvan (met een maxi mum van 5200 gulden) zou wor den uitgesteld. „Bij dit alles heeft voor ons mede een rol ge speeld de oproep van de regering aan het bedrijfsleven om dit voorbeeld van de overheid te vol gen". De bonden stellen vast dat in het bedrijfsleven de oproep van de regering echter niet over al is gevolgd. De bonden vinden dat het niet aan gaat de ambtenaren nu opnieuw te gebruiken voor het beteugelen van begrotingsproblemen. „De tegenvallers in de begroting 1983, die in de voorjaarsnota tot uitdrukking zullen worden ge bracht, zijn niet toe te schrijven aan het overheidspersoneel. De ontstane tekorten zijn gevolgen van de algemene problematiek en dienen dan ook door alle in woners in dit land gezamenlijk te worden gedragen". Bereid tot overleg Onder bepaalde voorwaarden zeg gen de bonden ondertussen be reid te zijn overleg te voeren over verdergaande arbeidstijdverkor ting. Ze spreken daarbij evenwel niet over inleveren van loon dat al genoten wordt, maar over het laten zitten van toekomstige prijscompensaties. Voorwaarde zal ook zijn dat er evenwicht is in de arbeidsduur, de salaris-, pen sioen- en vakantiegeldontwikke ling tussen het bedrijfsleven en de overheid. „Er dient een einde te komen aan het ad hoc-beleid dat ten aanzien van het over heidspersoneel wordt gevoerd. De mogelijkheid moet worden geboden om in navolging van en kele bedrijfstak-cao's meerjare nafspraken te maken". van hun aanhang, of er anders zins mee te manipuleren. De Brauw zegt dat die koppeling niet plaats heeft. De gegevens zullen, zoals altijd de bedoeling was, worden gebruikt om de sa menstelling van de groep deelne mers aan de bijeenkomsten te schetsen. Verder bestaat er nogal wat twijfel aan de mate waarin regering en parlement rekening zullen hou den met de BMD-uitkomsten. Vandaar de slogan "Den Haag kan alleen naar u luisteren, als u iets zegt". MAASTRICHT (ANP) - Met di verse frauduleuze handelingen, onder meer valsheid in geschrif te en bedrieglijke bankbreuk, heeft een 41-jarige man uit Schinnen, oud-directeur van het failliete Maastrichtse overslag en transportbedrijf Beatrixha ven, de rechtsorde en de maat schappelijke orde grote schade toegebracht. Althans naar het oordeel van de officier van justi tie bij de Maastrichtse recht bank, mevrouw mr. J. Huurman- Van Asten. Aan het einde van een zitting die vijf dagen in beslag heeft geno men, eiste zij gisteravond tegen de man een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vijfjaar. Me vrouw Huurman eiste eerder op de dag wegens het illegaal stor ten van chemisch afVal twee maanden gevangenisstraf. Volgens mr. Huurman heeft de Schinnenaar diverse mensen, onder wie ondergeschikten, om gekocht en valsheid in geschrifte laten plegen. Uiteindelijk liet hij medio 1981 zijn bedrijf failliet gaan. Zestig medewerkers kwa men op straat te staan. De schul- 1 denlast bedroeg ruim 75 miljoen gulden. De officier van justitie achtte wettig en overtuigend be wezen dat hij zich onrechtmatig heeft verrijkt. Zwitsers bedrijf Mr. Huurman liet er geen twijfel over bestaan dat de verdachte de grote man achter het Zwitserse bedrijf Carbodyn in Zürich is ge weest en dat via dit bedrijf mil joenen guldens ten nadele van de Rabobank en andere schuldei- Rabobank sers zijn overgeheveld naar Zwit serland. Bedrieglijke bankbreuk, aldus de officier van justitie. Maastricht. Dit bedrijf is voor ve le miljoenen guldens, met be hulp van valse facturen en valse weegbriefjes, benadeeld, zo merkte de officier van justitie op. Beëdigde werknemers van de Maastrichte cementindustrie werden omgekocht om grotere hoeveelheden brandstoffen dan afgeleverd werden, op de weeg- briefjes te vermelden. Een van de wegers, die oneervol ontsla gen is en nu van een bijstandsuit kering moet leven, zou drie ton hebben ontvangen om valse ver klaringen af te leggen, zo liet de officier van justitie verder weten. Via het Zwitserse bedrijf heeft de man na het faillissement van Beatrixhaven nog frauduleuze leveranties gedaan aan de Eerste Nederlandse Cementindustrie in De verdediger, mr. P. Doedens uit Utrecht, voerde aan dat de ten- lastenlegging op meerdere pun ten niet juist was en innerlijke te genstrijdigheden bevatte. Niet de Schinnenaar pleegde valsheid in geschrifte maar een van zijn ondergeschikten. Hij bestreed verder de bedrieglijke bank breuk. Daarvan is pas sprake na een faillissement of daarvoor wanneer vaststaat dat een faillis sement onafwendbaar is. Diver se feiten, door de officier vai titie aangevoerd om de bedrieg lijke bankbreuk te kunnen aan tonen, hebben evenwel betrek king op perioden voor het faillis sement van Beatrixhaven. Hel faillissement stond op dat mo ment nog lang niet vast, aldus mr. Doedens. Over de transacties met zwart geld merkte de verdediger op: "Het witten van zwart geld op papier via schijnhandelingen is bij het bankwezen geen vreemd ver schijnsel". Ook wees hij erop dat de Rabobank in Hoensbroek de verdachte twintig miljoen gul den leende zonder de daarvoor vereiste goedkeuring van de cen trale Rabobank. Volgens mr. Doedens was het faillissement niet nodig geweest. DEN HAAG (ANP) - De stuur groep maatschappelijke discus sie energiebeleid van jhr. mr. De Brauw heeft vandaag via een ad vertentie in vijf landelijke dag bladen opgeroepen mee te doen aan de discussiebijeenkomsten. De bijeenkomsten, zo'n zeshon derd tot nu toe, werden matig be zocht. Het aantal deelnemers va rieert tussen de twintig en zestig. Hoewel de meningen en wensen die via de discussiebijeenkom sten en het daar uitgereikte vra genformulier niet de enige richt lijn zijn (er komen een opinie-on derzoek en een besluitenvor- mingsonderzoek) voor het sa menstellen van het eindrapport, meent De Brauw dat politiek Den Haag alleen kan luisteren naar de bevolking als die ook wat zegt. De politiek op haar beurt zou de discussie naar de mening van De Brauw ok wel eens een zetje in de goede richting kun nen geven. Volgens de stuurgroep is een punt van zorg voor potentiële discus siedeelnemers de vermeende koppeling tussen de persoonlij ke gegevens die op het discussie- formulier gevraagd worden, en de uitkomsten van de discussie. Veel deelnemers menen dat zo'n relatie tussen die gegevens en de standpunten in het eindrapport de mogelijkheid opent voor rege ring en fracties om alleen reke ning te houden met de wensen Gegokt, betrapt DEN HAAG (ANP) - De 49-ja- rige voorzitter-penningmees ter van de Vereniging van Oud-Wezen van het Haags hervormd weeshuis blijkt de 30.000 gulden die hij het afge lopen jaar had ingezameld voor een reünie, te hebben verspeeld in het casino in Scheveningen. De man is aangehouden op verdenking van verduistering en na zijn bekentenis weer naar huis gestuurd. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. AMSTERDAM (ANP) - De offi cier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mevrouw mr. Broek-Blauwboer, heeft gisteren twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de 58-jarige vuurwapenex pert Paul A.W., beter bekend als Pistolen Paultje, uit Amsterdam. Pistolen Paultje zou in 1981 vuurwapens in zijn bezit hebben gehad en hebben verkocht en verder een grote partij goederen hebben geheeld. Verdachte gaf bezit van vuurwa pens en de verkoop van twee daarvan gisteren ronduit toe. "Ik speel vaak als gangster in Ameri kaanse en Italiaanse films. De wapens die in die films nodig zijn, lever ik. Daarnaast kent half Nederland Pistolen Paultje als vuurwapenhandelaar. Allerlei mensen van taxichauffeurs tot juweliers bellen mij voor een wa pen. Meestal zijn het alarmpisto len die ik dan lever. Soms is het ook een ander wapen", aldus ver dachte op de zitting. De heling van de goederen in 1980 en 1981, waaronder schilderijen van bekende meesters en antiek, ontkende hy. lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk; Binnenweg 114 - Heemstede; Haarlemmerstraat 58 - Leiden; Hoofdstraat 253 - Sassenheim rm SS ta 2 Fiat, die gisteren door de Delftse politie werd gezocht i band met de aanslag in "t Koetsiertje'werd bij LeidschendLam aangehou den. De chauffeur, 22-jarige broer van de verdachte, werd in Delft door de politie gehoord maar al spoedig weer vrijgelaten. (F°to anp» meld die de horeca de stuipen op het lijf hebben gejaagd door vechtpartijen, mishandeling, chantage en brandstichting. Hun is de toegang tot alle etablisse menten ontzegd op last van bur gemeester mr. R. M. Gallas. De lijst wordt ook door de Delftse gemeentepolitie "discutabel" ge noemd maar ook bijna onvermij delijk door de ontstane situatie. Kroegbazen en discotheekhou ders werden bedreigd met "ver bouwing" van hun eigendom als zij niet met geld over de brug kwamen. In enkele gelegenhe den is die bedreiging daadwerke lijk uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7