Eerste paal uitbreiding winkelcentrum geslagen Tentoonstelling: hoe tolerant is de Nederlander? Boek na boek na boek na boek na boek verhuist Tweede supermarkt op (straks overkapt) Diamantplein Week over werkloosheid jongeren Lelden LEIDEN Al veel stalen boeken rekken in de dependance van de universiteitsbibliotheek zijn leeg. Vreemd is dat nietwant de verhuizers zijn al tien we ken bezig met het verplaatsen van de ingebonden tijdschrif ten. Van de Volmolengracht verhuizen ze naar de nieuwe universiteitsbibliotheek aan de Witte Singel. Toen de universiteit het gebouw aan de Volmolengracht jaren geleden in gebruik nam - en de tijdschriften naar dat adres moesten worden verhuisd - ver liep het allemaal wel even iets anders dan nu. Een bibliotheek-functionaris zegtwijzend naar kistjes: "In die kistjes hebben we toen de boeken hier naar toe gebracht. Wat een gebeul was dat. Je schiet dan echt niet hard op". Voor de verhuizing naar de Witte Singel wordt gebruik gemaakt van speciaal ontworpen kar retjes. Elk karretje telt vier planken en kan worden afge sloten met een stuk zeildoek. Er wordt gebruik gemaakt van dit type karretje om ander half miljoen boeken te verhui- (Foto Holvast) De bibliotheekman: "Op elke plank kun je vier meter boeken kwijt. Handiger werken dan met kistjes dus. We moeten na tuurlijk wel waakzaam zijn, want een boek dat fout is weg gezet vind je nooit meer terug". Is men klaar aan de Volmolen gracht, dan zullen de magazij nen aan het Rapenburg en de Nonnensteeg worden verhuisd. Hierna volgt een korte adem pauze. Die overigens niet zo lang zal duren, want na de ma gazijnen is de bijzondere col lectie aan de beurt. Is dit ach ter de rug, dan worden de stu die- en uitleenzalen, gevestigd aan het Rapenburg, ver plaatst. Zit alles mee, dan is men half november klaar. On geveer anderhalf miljoen boe ken hebben dan een nieuwe plank. Het laatste hoofdstuk van het statige gebouw aan het Rapenburg, waar de universi teitsbibliotheek sinds 1581 is gevestigd, is dan geschreven. Plumeau De studenten ondervinden rela tief gezien zeer weinig hinder van deze grote verhuizing, waarvan het uitgangspunt dan ook is: de studenten moe ten rustig boeken kunnen blij ven lenen. Ze zullen hooguit een paar dagen langer moeten wachten voordat ze het gewen ste boek of tijdschrift ontvan gen. Slechts gedurende een kor te tijd zal er helemaal niet uit geleend kunnen worden. In één van de ruimtes aan de Vol- molengracht pakt de biblio theekman een boek uit een kast. Hij zegt: "Het verhuizen van de tijdschriften valt reuze mee, want kijk maar: die ingebon den jaargangen liggen lekker in de hand. Ze zijn niet onhan delbaar". Hij zet het boek terug en pakt ver volgens een plumeau. "De schoonmakers zijn hier al druk De bovenste etage van het ma gazijn aan de Volmolengracht is leeg. (Foto Holvast) bezig. Moet je eens kijken: deze plumeau is al zo vaak gebruikt dat—ie helemaal versleten is. Nee, we hebben de boeken hier niet vaak afgestoft. Geen be ginnen (jan. Maar nu is het na tuurlijk wel nodig. Want het is niet de bedoeling dat het daar aan de Witte Singel een stoffige boel wordt. Lijkt mij zo". Burgemeester Goekoop sloeg gistermiddag de eerste paal voor de uitbreiding v Diamantplein. Links de supermarkt Centra, rechts flats met daaronder winkels e theek van het Morskwartier. Een tekening van de toekomstige situatie: het winkelcentrum i s Avonds kan het worden afgesloten. LEIDEN Burgemeester Goe koop heeft gistermiddag de eer ste paal geslagen voor de uitbrei ding van het winkelcentrum aan het Diamantplein in het Mors kwartier. De winkelruimte wordt er in twee fasen vergroot met 2100 vierkante meter. Het plein wordt overkapt. In het uitbreidingsplan is een tweede supermarkt opgenomen: een vestiging van Digros, de tweede in Leiden, die overigens van bescheidener opzet en om vang zal zijn als het complex aan de Langegracht. De komst van Digros is opgenomen in de eerste fase van de uitbreiding van het winkelcentrum Diamantplein; de supermarkt verwacht in okto ber van dit jaar open te kunnen gaan. Ennia N.V., de'verhuurder van de winkelruimte, mikt verder op vestiging van winkeliers die da gelijkse goederen verkopen: bij voorbeeld een bakker, een groentezaak en een poelier. Ge sprekken met gegadigden zijn gaande. Het tweede gedeelte van de uitbreiding zal waarschijnlijk volgend jaar worden gebouwd. Dan is de komst van een Chinees restaurant voorzien. Het zal straks mogelijk zijn het winkelcentrum 's avonds af te sluiten. Het dak wordt mede ten behoeve van de flatbewoners aan het Diamantplein - zo aan trekkelijk mogelijk gemaakt door er bomen doorheen te laten groeien. Het plein zelf krijgt een levensgroot schaakbord. Het Haagse verzekeringsbedrijf liet in 1966 het Diamantplein be bouwen. Het ging toen om een complex van 135 flatwoningen, dertig garages, elf winkels en een supermarkt. Inmiddels is het Morskwartier, mede door de be bouwing van Boekhorst en Kop- pelstein, gegroeid naar ongeveer elfduizend inwoners. Reden voor Ennia om het winkelcentrum uit te breiden. Jazz (2) Zondag wordt het vijfjarig be staan gevierd van Jazz on Sun day. Dit festijn vindt plaats op een boot die vaart op de Kager- plassen en Braasemmermeer. Het kwintet van Frits Kaatee verzorgt de muziek. Het vertrek van de boot is zondagmiddag om drie uur, vanf de kade bij de Touwfabriek aan de Zijl te Leiderdorp. Kaarten via het secretariaat van Jazz on Sun day. Rituelen In het Rijksmuseum voor Volken kunde houdt dr. Sanjukta Gupta zondagmiddag een le zing over een vrouwenritueel in Bengalen met een demon stratie en uitleg van rituele handelingen. Ook zullen er films, dia's, muziek en voor werpen uit India te zien zijn. Aanvang: 14.30 uur in de aula van het museum. Ruilbeurs De ruilclub Koningskerk", die deze maand twintig jaar be staat, organiseert zaterdag een grote ruildag en beurs. Op die bijeenkomst kunnen ver zamelaars van munten, postze gels, lucifgermerken, sigaren bandjes, ansichtkaarten, bank biljetten en dergelijke terecht. De ruildag wordt gehouden in de aula van de Willem de Zwijger- school aan de Willem de Zwij gerlaan 44 in Leiden. De school is van 's morgens 10.00 tot 's middags 4.00 uur geopend. Re serveren van tafels kan bij J. v.d. Ende, telefoon 071-211150. uitbreiding winkelcentrum diamantplein te leiden Vrijwilligers Voor de maaltijdvoorziening cmn ouderen worden vrijwilli gers gevraagd. Al geruime tijd zijn er ouderen in Tuinstadwjk en Vreewijk die de warme maaltijd thuisbezorgd krijgen via het verzorgingshuis in de wijk. Om de prijs van de maal tijden zo laag mogelijk te kun nen houden, worden vrijwilli gers gezocht die in het bezit zijn van een auto en de maaltijden éénmaal per week vanaf het verzorgingshuis bij de ouderen thuis willen bezorgen. Zij ont vangen daarvoor een kilome tervergoeding. Heeft u belang stelling neem dan contact op met dienstencentrum 'De Lin de', Herenstraat 64, tel. 144112 vragen naar Jacques van Eke- ren). Vrouwenrecht Een rechtsspreekuur voor vrou wen en door vrouwen. Elke vrijdagochtend van half tien tot half twaalf in het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk. U kunt terecht met vragen over: bijstand; werken; huwe lijksproblemen; wonen. Kinde ren kunnen meekomen. Youth for Christ In de bovenzaal van het Hoog landse Huys (bijzaal van de Hooglandse kerk) organiseren de Hervormde wijkgemeente Kooi-Pniël en Youth, for Christ zaterdag een open avond. De folkgroep Gabriëlzal voor de muzikale omlijsting zorgen. Een groep die de boodschap van God aan de wereld wil doorgeven, 's Middags kan men langskomen voor een bak thee en eigen gebakken cake. Underground. Zaterdag speelt de uit Los Ange les afkomstige groep Gun Club in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat. De muziek klinkt volgens zanger/gitarist Jeffrey Lee Pierce "Like Velvet Underground coming from Te xas". De eerste lp "Fire of Lo ve" van deze groep kreeg goede kritieken van de Europese pers en bevat een aantal 'rockende' composities met teksten over dood, liefde en rituelen. De zaal gaat om negen uur open. New-wave In het open café - wederom in het Leids Vrijetijds Centrum - treedt zaterdagmiddag van twee tot vijf uur de band 'Mo dern Complex' op. Ze spelen ei genzinnige new-wave met een cool swing. Herkenbaar zijn de strakke bass en drum Jazz (1) Het kwartet van gitarist Wiebe Wilbers geeft zaterdag, een con cert op de Jazzzolder Hot Hou se. Wilbers is volgens jazzlief hebbers een van de weinige jonge en interessante jazzgita- risten in Nederland. Zoals ge woonlijk begint het concert om tien uur 's avonds op de zolder van het Leids Vrijetijds Cen trum. Zaal open om negen uur. LEIDEN - Met de opening van de tentoonstelling 'Nederland Tole rant...?' is gistermiddag de maand april ingeluid als actie- maand tegen het fascisme. Wet houder Peters opende de ten toonstelling, georganiseerd door het comité 'Leiden tegen Fascis me', officieel in de bibliotheek aan de Nieuwstraat. Vanaf nu tot en met 8 mei zullen buurthuizen, filmhuizen en vrouwenhuis ver dere activiteiten ontwikkelen, met als hoogtepunt op de 23-ste april een manifestatie op het Stadhuisplein en in het Volks huis. De tentoonstelling 'Nederland To lerant...?' is een produkt van de Anne Frankstichting en wil de positie van ethnische minderhe den in Nederland belichten. Daarbij wordt de vraag gesteld hoe groot de mate van verdraag zaamheid is in de Nederlandse samenleving. Tendens is name lijk dat minderheidsgroepen die de laatste twintig jaar naar Ne derland kwamen, in toenemende mate aan discriminatie en rascis- me blootstaan. De vreemdelingenhaat wordt door kleine ultra-rechtse en neo-fas- cistische groeperingen gestimu leerd, zegt het comité 'Leiden te gen Fascisme'. 'Bovendien is er sprake van verborgen discrimi- natie. Openlijk uiten van voor- oordelen is voor velen taboe, maar binnen de besloten kring van de huiskamer geldt dit min der. De stap naar intolerantie en onverdraagzaamheid wordt makkelijker". De tentoonstelling wil aangeven wat de gevaren zijn van een toe nemende discriminatie van min derheden als bijvoorbeeld de buitenlanders hier. Dat gebeurt met beelden van onder meer de tweede oorlog, waarin joden, zi geuners en homofielen vooral het slachtoffer van fascisme wa ren. Ook meer actuele voorbeel den van discriminatie worden getoond. Wethouder Peters zei gisteren "te hopen dat de tentoonstelling meewerkt aan de bestrijding van het fascisme door het onthullen van een aantal kenmerken". "Even belangrijk is het om de pretenties van onze samenleving hoog te houden en te realiseren. Die pretenties zijn gelijkheid, de mocratie en menswaardigheid. Dat is het beste wapen tegen fas- De tentoonstelling is tot maandag 7 mei te zien tijdens de openings uren van de bibliotheek. Maan dag, woensdag en donderdag van tien tot half negen, dinsdag en vrijdag van tien tot half zes en zaterdag van tien tot een uur. LEIDEN De Leidse jongeren centra Stats, Breehuys, Leids Vrijetijdscentrum en de jonge renvereniging Augustinus orga niseren in de periode van 16 tot en met 21 mei een week over werkloosheid onder jongeren. De verschillende centra zullen dan programma's verzorgen, die met dit thema te maken hebben en gezamenlijke activiteiten op zetten, waarin speciaal de pro blematiek van de Leidse jonge ren centraal staat. De week wordt op zaterdag afge sloten met een markt op het Stadhuisplein en een slotfeest. Het is de bedoeling voor de markt mensen uit te nodigen, die op de een of andere manier hun eigen werk hebben gecreëerd. Bijvoorbeeld mensen die een niet-commercieel bedrijfje of een alternatief platenlabel hebben opgezet. Ook andere initiatieven op het gebied van de werkgele genheid, zowel uit Leiden als de regio, kunnen op deze manier meer bekendheid verwerven. Wie belangstelling heeft om aan de markt mee te doen, kan contact opnemen met de organisatoren, vóór 1 mei. Voor informatie of aanmeldingen kan men terecht bij Nicole van Tooren of Aukje Sannen, p/a LWJ Augustinus, Rapenburg 24, 2311 EW Leiden, tel. 071-121531. Wethouaer Peters (rechts) bekijkt de tentoonstelling van de Anne Frankstichting in de bibliotheek aan Nieuwstraat. (foto Holvi

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4