Wrevel tussen medici en directie Endegeest Steeds r 3M en DSI gaan naar Zoeterwoude en Breda Gemeente koopt 189 aandelen bouwvereniging Wastora niet in gebouw Mijnders Rapport signaleert communicatiestoornissen Het Gulden Vlies uit de steigers Werkmanswoningen Vestestraat afgesloten Sen iweï /celonib btudbteefd DONDERDAG 7 APRIL 1983 Leiden LEIDEN - Tussen de directie van Endegeest en het medisch team van het psychiatrisch ziekenhuis is sprake van een ernstige communicatie-stoornis. Een opstapeling van on genoegens zette het medisch team er in februari toe een boze brief te schrijven aan de directie over de voorgenomen verhuizing van het team naar De Nachtegaal. Volgens het medisch team, bestaande uit de klinische diensten en het biologisch onderzoek, voldoet het huidige A-gebouw nog goed en behoeft het niet te worden afgebroken. De verhuizing uit het A-gebouw is echtér niet het enige twistpunt tussen medisch team en direc tie. Dat bleek gisteravond toen de bestuurscommissie van het psychiatrisch ziekenhuis zich boog over het onderzoek dat commissielid Dallinga over de kwestie heeft gedaan. Volgens de bevindingen van Dal linga zijn er ook binnen het me disch team spanningen, als ge volg van de vrij grote verschillen in opleidings- en kennisniveau. Volgens Dallinga wordt er aan deze kenniskloof weinig gedaan, en wanneer dat niet snel gebeurt ziet hij 'het somber in'. Onzeker Wat de verhuizing naar De Nachtegaal betreft, ziet Dallinga een wantrouwige en onzekere houdig van het medisch team. Het team had namelijk gevraagd om deskundige hulp die de voor- en nadelen van verhuizing zou kunnen inventariseren. Volgens Dallinga zouden de bezwaren te gen de verhuizing geen stand houden wanneer er een gedach- LEIDEN - Het monumentale Gul den Vlies is bijna vit de steigers. De fraaie voorgevel van het voor malige hotel staat weer te pron ken aan de Breestraat, bijna in oude luister hersteld. De volledi ge restauratie van het pand gaat nog geruime tijd duren, maar de kop is er af. 'Het Gulden Vlies' werd vorig jaar gekraakt nadat het gemeentelij ke eigendom enkele jaren had leeggestaan. De gemeente had aanvankelijk geen geld voor een opknapbeurt. Pas na de kraak- actie werd ruim een miljoen gul den voor de restauratie 'gevon den' en werd de krakers gesom meerd het pand te ontruimen. Het gemeentebestuur wilde 'Het Gulden Vlies' na restauratie een kantoorbestemming geven. Volgens de krakers zou het voorma lige hotel aan de Breestraat een woonbestemming moeten krij gen. Zij waren niet van plan 'Het- Gulden Vlies' op stel en sprong te verlaten en maakten een alterna tief plan waaruit bleek dat het pand. uitstekend geschikt is te maken als woonruimte voor een woongroep. De gemeente voelde echter niets voor dit plan. Het col lege van B en XV meende dat het maken van woonruimte tn 'Het Gulden Vlies' dermate duur zou uitvallen dat de huren onbetaal baar zouden worden. Pas na een maandenlange discussie, waar bij de gemoederen zeer 'verhit raakten, verlieten de krakers het pand vrijwillig en kon een begin worden gemaakt met de restau ratie. De huurprijs van de kantoorruimte wordt, na de grootscheepse op knapbeurt, ook dermate hoog voor particulieren dat alleen de ilf in het pand terecht Sulden Vlies' zal ge- tenwisseling kwam op basis van argumenten. 'Verbetering van het A-gebouw is niet onmogelijk, maar kwaliteit en kwantiteit van het werk zouden onder een ver bouwing te lijden hebben'. Het medisch team had in zijn brief van februari ook nogal wat kri tiek op hun inspraakmogelijkhe den. Endegeest is sinds kort zo georganiseerd dat de directie re gelmatig contact heeft met de coördinator van elke afdeling. Bij het medisch team lijkt dat niet zo te lukken. Volgens het medisch team omdat het te laat wordt ingelicht over vergaderin gen, volgens de directie omdat er nooit een coördinator wordt ge stuurd. Medisch directeur La- meijn gisteravond: 'Ik word door steeds weer andere leden van het team aangeschoten in de wandel gangen. Ze hebben het dan over de vermeende intenties van mijn collega, alsof die de zaak onder uit zou willen halen. Dat is be slist onjuist'. Als hoofdprobleem, dat als eerste moet worden opgelost, ziet Dal linga de situatie van het weten schappelijk onderzoek in Ende geest. Net als de directie denkt Dallinga dat het medisch team bang is voor het bestaan wan neer het ziekenhuis moet inkrim pen. 'Noch tegenover de geldver- schaffers, noch tegenover de rest van het ziekenhuis is een volle dig ontzien van het medisch team te rechtvaardigen bij een voortgezette inkrimping of be zuiniging. Daarom is het snel no dig een onderzoekprogramma voor drie vijf jaar op te stellen. Daarbij moet er rekening mee worden gehouden dat het team kleiner kan worden en meer op de rest van het ziekenhuis ge richt'. Het bestuur van Endegeest besloot gisteren de aanbevelingen van Dallinga over te nemen. Het functioneren van het medisch team moet worden verbeterd, en daarom wordt vastgesteld hoe veel en welk onderzoek er in En degeest nodig is. Een werkgroep zal hierover adviseren aan het bestuur. De directie maakt een voorlopige schets over de verhui zing naar De Nachtegaal en het Het bijna gerestaureerde Gulden Vlies aan de Breestraat. (foto Hoivi bruikt gaan worden voor fractie- en commissievergaderingen. Met de restauratie is een bedrag ge moeid van ruim twee miljoen gulden. Na het binnenhalen van een rijkssubsidie is het resterende bedrag van acht ton, met de grootst mogelijke moeite, door het college van B en W bijeen ge schraapt. Aanstaande maandag mogt de Leidse gemeenteraad nog een uit gave van bijna twee ton goedkeu ren voor de meubilering en stoffe ring van 'Het Gulden Vlies'. Hon derdduizend gulden zal ten laste worden gebracht van de reserve voor de verbetering van de huis vesting van het gemeentelijk ap paraat en het resterende bedrag kan uit andere middelen worden bekostigd. Voor de totale inrich ting is een bedrag nodig van 195.000 gulden. LEIDEN - De firma 3M, aan de Rooseveltstraat in Leiden, zal waarschijnlijk begin volgend jaar verhuizen van Leiden naar Zoeterwoude. DSI, een zuster maatschappij van 3M, eveneens gevestigd aan de Roosevelt straat, gaat zich binnenkort in Breda vestigen. Het vertrek van beide bedrijven uit Leiden heeft gevolgen voor ruim 300 arbeids plaatsen bij de ondernemingen. Slechts enkele van de huidige werknemers zullen als gevolg van de verhuizing op straat ko men te staan. The Minnesota, Mining Manu facturing Company (3M), waar van de hoofdvestiging in Ameri ka staat, heeft ruim tweehonderd mensen in dienst. De vestiging in Leiden is geen produktiemaat- schappij maar houdt zich bezig met de verkoop van goederen die elders worden geproduceerd. Het bedrijf maakt onder meer soft-ware-apparatuur, copieer- machines, video-tapes en casset tes, medische instrumenten en industriële produkten. DSI houdt zich bezig met het trans port van 3M-goederen over heel Europa. Beide bedrijven hebben in Leiden al lange tijd te kampen met ruim tegebrek. Ook de ligging van de huidige vestigingen aan de Roo seveltstraat wordt ongunstig geacht. Toen enkele jaren gele den over nieuwbouw werd ge dacht was geen geschikt be drijfsterrein in Leiden voor han den. Volgens een woordvoerder van het bedrijf was de gemeente Leiden niet. in staat iets aan te bieden. In 1975 kocht 3M daarom een stuk grond in Zoeterwoude waar het bedrijf al een magazijn heeft laten bouwen. De verhuizing van 3M komt voor de gemeente dus niet als een ver rassing. De plannen voor de bouw van een nieuw kantoor lig gen al geruime tijd klaar. Het wachten is op een beslissing van het Amerikaanse moederbedrijf over wanneer er gebouwd mag worden. "Wij hopen dat het be gin van de nieuwbouw niet al te ver meer in het verschiet ligt", al dus een woordvoerder van het Leidse bedrijf. Verwacht wordt dat deze maand een positief be sluit zal worden genomen. Het personeel van 3M zal met het bedrijf mee verhuizen naar Zoe terwoude. Er zullen geen ar beidsplaatsen verloren gaan. Eerder verwacht het bedrijf dat de bouw van een nieuw kantoor de komende jaren gepaard zal gaan met een uitbreiding van het personeel. "Het gaat, ondanks de recessie, goed met het bedrijf', aldus de woordvoerder van 3M. De zustermaatschappij van 3M, Distribution Services Internatio nal (DSI), zal op korte termijn naar Breda verhuizen waar het zich zal vestigen op het voormali ge Enka-terrein. De vestiging in de driehoek Rotterdam-Antwer- pen-Roergebied wordt zeer gun stig geacht voor de transporton derneming. De betere verbindin gen met klanten buiten Neder land heeft een belangrijke rol ge- speeld bij het besluit om voor een vestiging buiten de Leidse grenzen te kiezen. Bij DSI werken ongeveer tachtig mensen. Het grootste deel van het personeel verhuist mee naar Brabant. Voor een aantal werk nemers van DSI is werk gevon den bij de zustermaatschappij 3M. Voor ongeveer vijftien men sen is ontslag aangevraagd. Er is overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling. medisch team zet op een lijst welke bezwaren er tegen de ver huizing zijn. Ten slotte moeten de interne verhoudingen binnen het medisch team worden verbe terd, eventueel met hulp van bui tenaf. Rust Woordvoerder Bemermans van het medisch team vertelde gister avond dat de rust binnen het team al is weergekeerd. 'Omdat de directie ons al twee jaar laat wachten op een profielschets voor een coördinator, zijn we in middels al zelf aan de slag ge gaan. We hebben drie coördina toren aangewezen en voeren nu ook werkbesprekingen'. Angst om het bestaansrecht van het medisch team bestaat er volgens Bemermans niet: 'Het belang rijkste knelpunt is het gebrek aan communicatie tussen ons team en de directie'. Overigens heeft Dallinga met zijn Bestuurslid Dallinga: "Medisch team kan bij bezuinigingen niet worden ontzien". (foto Wim Dijkman) onderzoek niet willen aantonen wie er wellicht fouten heeft ge maakt of wie er meer gelijk heeft dan de ander. Wethouder Schou- te benadrukte gisteravond nog eens dat van deze kwestie geen wellus-nietus-verhaal moet wor den gemaakt. 'Bovendien is dit wel een belangrijk incident, maar bepaald niet dé natuur ramp die Endegeest de laatste vijftig jaar is overkomen'. Intus sen is het besluit om het A-ge bouw af te breken overigens aan gehouden totdat er meer duide lijkheid is in de hele kwestie. LEIDEN Wastora komt niet naar Leiden. Het Noordhollandse winkelbedrijf in (onder meer) huishoudelijke en elektrische apparaten met vestigingen in Alkmaar en Zaanstad, gold lange tijd als de voornaamste gegadig de voor het gebouw aan de Lan- gegracht waar tot voor kort meu belzaak Mijnders was gevestigd. Wasstora heeft er echter van afge zien om buurman van super markt Digros te worden. Het be drijf zag volgens Digros-direc- teur Van der Broek op tegen de kosten die een verbouwing van het Mijnders-pand met zich mee zou brengen. Er moest onder meer een lift worden aange bracht. Een belangrijk gegadigde is nu Bristol Shoes, een winkel in schoenen en vrijetijdskleding met onder meer een vestiging op het Spui in Den Haag. Volgens Van der Broek is het zeker dat Bristol Shoes, dat is ontstaan door de combinatie van een aan tal schoenenketens, het gebou wencomplex aan de Lange- gracht zal delen. Directeur Kui ten van dit bedrijf reageert ech ter terughoudend: "Zeker is hon derd procent. En daar is nog geen sprake van". Van der Broek blijft optimistissch over de mogelijkheid om het het complex te verhuren, nu Mijn ders naar Leiderdorp is ver huisd. Als lokker geldt de toe komstige parkeergarage naast het complex. Waarschijnlijk wordt nog deze maand de eerste paal daarvoor geslagen. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft beslag weten te leggen op 189 aandelen van de woning bouwvereniging Werkmanswo ningen. Het WD-raadslid Krants uit Kampen heeft zijn aandelenpakket, met een nomi nale waarde van 18.900 gulden (100 gulden per stuk), aan de ge meente verkocht. Daarmee heeft de gemeente ruim een derde deel van het aandelenpakket van Werkmanswoningen in handen gekregen. Vorige week heeft de Leidse ge meenteraad een bedrag van 60.000 gulden beschikbaar ge steld, voldoende om alle 558 aan- deelbewijzen van de woning bouwvereniging te verwerven. Het is de gemeente echter alleen te doen om de aandeelbewijzen die in handen waren gekomen van twee speculanten die hun aandelen, ten koste van de wo ningbouwvereniging, winstge vend trachtten te maken. De twee aandeelhouders, het WD- gemeenteraadslid Krants uit Kampen en de in Engeland ver blijvende Meijer, speculeerden er vermoedelijk op dat zij de be- drijfsreserve van Werkmanswo ningen te gelde konden maken. Toen die vlieger niet bleek op te gaan, boden zij hun aandelen pakket te koop aan aan de ge meente. Het Kamperraadslid zou een bedrag van 310.000 gulden voor ongeveer tweehonderd aan delen (met een nominale waarde van 20.000 gulden) hebben ge vraagd. Hij zou dat er zelf ook voor betaald hebben. De wethou der van volkshuisvesting, Tesse- laar, wees het aanbod echter van de hand. Dat het Kamper-raadslid zijn aan delenpakket nu voor de nomina le prijs aan de gemeente heeft verkocht zou dus betekenen dat hij voor bijna drie ton het schip is ingegaan. Het vermoeden be staat dat het raadslid mede onder druk van zijn Leidse partijgeno ten tot verkoop is overgegaan. Het moet hem inmiddels echter ook duidelijk zijn geworden dat het aandelenpakket niet meer waard is, aldus de redenering van de gemeente. zullen er nog zeventien volgen. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting laat desgevraagd we ten er erg blij te zijn dat het WD-raadslid zijn aandelenpak ket aan de gemeente heeft ver kocht. Hij hoopt dat ook de ande re groot-aandeelhouder, de in Engeland verblijvende Meijer, eieren voor zijn geld zal kiezen en bereid zal zijn zijn aandeelbe wijzen voor de nominale waarde van de hand te doen. Tesselaar zegt de indruk te hebben dat Meijer daar thans nog niet voor voelt. De gemeente heeft met het aande lenpakket van het WD-raadslid ruim een derde van de aandelen in handen gekregen. Daarmee is de lucht voor Werkmanswonin gen enigszins opgeklaard. De woningbouwvereniging dreigde twee maanden geleden in grote moeilijkheden te komen door de handelwijze van de grootaan deelhouders. Nu het merendeel van de aandelen weer in handen is gekomen van aandeelhouders die het beste voor hebben met het belang van de vereniging is het gevaar voor Werkmanswo ningen geweken. De woningbouwvereniging Werk- manswoningen is de oudste wo ningbouwvereniging van Leiden en de enige Leidse woningbouw- verenging die het bezit van aan delen kent. De gemeente zal de aandeelbewijzen die zij heeft ver worven tezijnertijd weer afstoten maar niet eerder dan nadat de statuten van de woningbouwver eniging zijn gewijzigd. Door mid del van een statutenwijziging zal men de invloed van aandeelhou ders aanzienlijk kunnen beper ken. LEIDEN - De Vestestraat is de eerstkomende zes weken afge sloten voor doorgaand verkeer.' De werkzaamheden tot herbe strating en herinrichting van de straat zijn deze week begonnen. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Poortjesmelkert De naar België uitgeweken 'Zijl poorter' Melkert heeft geen ho ge pet op van politici. "Dat zijn mensen die nergens anders voor deugen", zegt de zaken man die zes jaar geleden voor het symbolische bedrag van één gulden de Zijlpoort van de gemeente overnam. Hij ver plichtte zich daarmee de antie ke stadspoort op te knappen. Dit karwei is al een paar jaar geleden grotendeels geklaard. Alleen moet er nog een groot raam in de zijkant van de poort worden gezet en moeten de poortdeuren in hun antieke scharnieren worden gehangen. Maar deze laatste restauratie- loodjes wegen kennelijk zo zwaar dat Melkert er maar niet toe komt de laatste hand aan de opknapbeurt te leggen. Het op 1 mei afzwaaiende PPR-ge- meenteraadslid Frits van Oos ten vindt dat het stadsbestuur maar moet ingrijpen. Volgens Van Oosten kan de gemeente op grond van de erfpachtover eenkomst Melkert een boete opleggen omdat de Nederland se Belg zich niet aan zijn ver plichting houdt d*5 restauratie binnen zeven jaar te voltooien. Van Oosten vindt dat wie niet horen wil maar eens moet voe len. Melkert moet hier hartelijk om lachen en zegt dat die politicus er werkelijk niets van snapt. Ook moet hij lachen om het door gemeente-ambtenaren geopperde plan om te snijden in zijn restauratiesubsidie. "Dat raam en die deuren heb ben namelijk niets met die subsidie te maken. Ik heb sub sidie gekregen voor dat deel van de restauratie dat al is vol tooid. Het inzetten van dat raam en het aanbrengen van die deuren gebeurt op mijn ri sico". Melkert schuift de schuld van de vertraging van de restauratie door naar aannemer Du Prie, de gemeente en de fietsers bond ENFB. Met Du Prie heeft Melkert ruzie gekregen waar door de renovatie op zeker mo ment vastliep. Ook met de ge- meemte kreeg Melkert bonje. Hij vond dat er niet hard ge noeg werd gewerkt aan het op kalefateren van de verpauper de omgeving van de poort. Voor de ENFB heeft Melkert helemaal geen goed woord over. Gezeten op hun stalen Melkert voor zijn Zijlpoort: "Ik moet dat hout van die ENFB terughebben" (Foto H rossen ramden de wielrijders eind vorig jaar de tijdelijke houten schuttingen zodat zij voortaan onder de poort door konden galopperen in plaats van er om heen. Melkert was gisteren een dagje in Leiden om besprekingen te voeren. De lucht is nu volgens hem grotendeels opgeklaard en hij verwacht nog deze zo mer een openingsfeestje in de poort te kunnen geven. "Die deuren liggen kant en klaar in Scheveningen, maar kunnen pas worden opgehangen als de gemeente een nieuw pad langs de poort heeft aangelegd voor de wielrijders. Als ik ze nu zou ophangen dan kan er niemand meer onder de poort door of er langs. Bovendien moet ik dat hout terughebben wat die ENFB heeft meegenomen want dat heb ik nodig om de betonnen drempels voor de deuren te kunnen storten". Wie er in de toekomst gebruik mogen maken van de Zijl poort, daar is Melkert nog al tijd niet uit. Misschien wordt het een universitair trefcen trum, misschien een museum. Ook is het mogelijk dat Mel kert z'n eigen bed in de toren zet. "Waarom niet? Er zijn mensen die denken dat ik lie ver zo min mogelijk in Leiden kom. Dat is niet waar. Ik kom hier nog bijzonder graag. Al leen kom ik niet alle Leidena- ren even graag tegen". En andersom geldt dus dat niet alle Leidenaren Melkert even graag tegenkomen. J.V. Gepeur Hengelaars: op hun stekkies be daard en in de vergaderzaal op gewonden. De jaarlijkse leden vergadering van de Henge- laarsbbnd voor Leiden en Om streken (de HVLO) verloopt steevast vol tumult. In het verleden zijn er zelfs klappen gevallen. Morgenavond is het weer zo ver en gaat een deel van de meer dan vierduizend leden tellende bond in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare om de ver gadertafel zitten. Zoals gebrui kelijk zal het er warmpjes aan toegaan. Voor de sensatiezoe kers is succes verzekerd want de gemoederen zijn nu al vóór de vergadering verhit geraakt. Ex-bestuurslid Koos Mark en een paar geestverwanten heb ben met handtekeningenlij sten een ronde langs de leden gemaakt en al meer dan hon derd vissers achter zich gekre gen. De Mark-groepering zal morgenavond haar wantrou wen uitspreken over het be stuursbeleid vooral als gevolg van de verhoging van de peur- gelden. Volgens Mark zijn die met maar üefst vierhonderd procent ver hoogd waardoor een heleboel peurders (sportvissers die met een tros wormen naar paling peuren) in de problemen ko men. En dat terwijl zeker de helft van de regionale peurders uitkeringtrekkers en mini mumlijders zouden zijn. "Men sen die om hun problemen te vergeten lekker een nachtje het water op willen om te peu ren. Vaak ook mensen die al tientallen jaren lid zijn van de bond. Trouw hun contributie en peurgelden betalen. Die moeten straks toezien hoe mensen met een dikkere porte monnee hun peurvergunning overnemen", spreekt Mark schande over een bestuursbe sluit dat buiten de leden om is genomen. Tot voor kort werden peurver- gunningen verstrekt die geldig waren voor al het bondswater van de HVLO. Mark: "Daar be taalde je dan vijf gulden voor. Nu is dat pakket in vijven ge deeld en voor elk deel moet er vijf gulden worden betaald. Dat is natuurlijk krankzinnig vooral als je weet dat de bond deze extra inkomsten helemaal niet nodig heeft omdat het ba- lansjaar 1982 met een voorde lig saldo van ruim vijfduizend gulden is afgesloten". HVLO-bestuursleden Nico Mank (secretaris) en Gé de Haas (voorzitter) verklaren de splitsing van het peurpakket in drieën (en niet zoals Mark be weert in vijven) als volgt: "Het is gebleken dat peurders maar van een paar van de dertig bondswateren gebruik maak ten. Door deze op te splitsen in wijken hebben we nu veel meer vergunningen kunnen verstrekken. Ruim tweedui zend tegen voorheen 320. Het vaststellen van de prijs is een schot in het duister geweest. We hebben begrepen dat daar leden geïrriteerd over zijn ge raakt Nou, dan kunnen we daar morgenavond mooi over praten". En dat daarbij driftig met de vuisten op tafel zal worden ge slagen leidt geen twijfel. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3