c /IföirrK "Zo snel mogelijk dertig kilometer- limiet invoeren y Curieflat in conflict met gemeente agenda V) Over vernieuwen verwarmingsinstallatie [Le/cfee Raadslid Hein van der Zande, Leiderdorp: "Burgemeester naar protest over plaatsing kernwapens" Gebroken ribben bij aanrijding in Leiderdorp Wandel- en fietspaden op markt Voorschoten Stad en rand DONDERDAG 7 APRIL 1983 VOORSCHOTEN - Bewo ners van de Voorschoten- se gemeenteflat aan de Curielaan dreigen hun centrale verwarmingsin stallatie los te koppelen van de verwarmingsketel die de hele flat verwarmt, wanneer de gemeente weigert op korte termijn uit te rekenen hoeveel zij moeten betalen voor de vervanging van de huidi ge verwarmingsketel. Dit hebben zij gisteravond na af loop van de raadscommissiever gadering voor financiën ver klaard. De gemeente heeft beslo ten de ketel te vervangen op aan dringen van de bewoners. Eind vorig jaar klaagden zij erover dat ze erg hoge verwarmingskosten hadden omdat de installatie ver ouderd is en bovendien op olie gestookt wordt. Hoewel de ketel niet is afgeschre ven heeft de gemeente in de ver vanging toegestemd omdat de ketel binnen enkele jaren tóch moet worden vernieuwd en het gunstig is het op dit moment te doen. De gemeente kan namelijk deze klus combineren met het aanbrengen van een verwar mingsketel in het aanpalende ge zondheidscentrum. Het cen trum, dat eveneens gebruik maakt van de ketel, krijgt name lijk binnenkort een eigen ver warmingsinstallatie. De gemeente heeft een lijstje opge steld met negen verschillende soorten verwarmingsinstallaties die zouden kunnen worden aan gebracht in de flat. De bewoners hebben te kennen gegeven wel wat te voelen voor twee van de negen mogelijkheden. Een indi viduele gaswandketel voor alle bewoners lijkt hen ideaal. Ze menen echter dat ze geen goede keuze kunnen maken, omdat de gemeente niet met harde cijfers heeft aangetoond hoeveel de be woners moeten betalen voor de verschillende. mogelijkheden. "De cijfers zijn nergens op geba seerd", meent een deskundige van Konsumenten Kontakt, die door de bewoners is aangetrok ken. "Het is echt natte-vinger- werk. Van één mogelijkheid is nog niet eens zeker of het prak tisch uitvoerbaar is". "Er is hier nog nooit een deskundi ge van de gemeente geweest", vult bewoonster J.M. Wiegerink aan. "Ze kennen onze problemen niet". Wethouder Van Leeuwen beaamt dat de flat niet is onder zocht. Hij voegt hier echter aan toe dat dit "in dit stadium" een gebruikelijke zaak is. "We heb ben tot nu toe nog slechts een be groting opgesteld. Uiteindelijk kunnen er natuurlijk hogere of lagere kosten uitkomen. Maar we hebben de begroting gebaseerd op ervaringen bij andere wonin gen. Wanneer we een officieel be stek zouden moeten laten opstel len zijn we duizenden guldens kwijt. Woordvoerdster De woordvoerdster van Konsu menten Kontakt ontkent dat het "bekijken van de flat duur is": "De ondernemers staan tegen woordig te springen om werk. Ze willen voor een vriendenprijsje komen kijken". verhoging. En dat is niet de be doeling. We willen juist de huren zo laag mogelijk houden. Ik vind dat het woord aan de bewoners is". De woordvoerdster van de consu mentenorganisatie: "De gemeen te zet ons voor het blok. De ver warming van het gezondheids centrum wordt binnenkort aan gelegd. En dan moeten we ook voor dat gedeelte van de vaste lasten van de ketel opdraaien wat nu door het gezondheidscen trum wordt betaald. Dan betalen we ons helemaal blauw". Gemeentesecretaris De Graaff geeft toe dat de bewoners voor de vaste lasten moeten opdraai en. Het verbaast hem echter dat de bewoners hierover struikelen: "Een van de bezwaren van de be woners was vorig jaar dat ze ex tra lasten hadden omdat ze niet alleen moesten betalen voor de verwarmingskosten die waren gemaakt in de flat maar ook moesten opdraaien voor de kos ten die waren gemaakt in het ge zondheidscentrum. Dat pro bleem is nu opgelost. Zij krijgen bvendien een nieuwe ketel, waar ze zo zo naar hebben verlangd". Volgens de bewoners "gaat het daar niet om": "We willen best betalen voor een goede oplos sing. Maar dan wel wanneer daardoor ons woongerief wordt verbeterd. We willen niet betalen voor de vervanging van de ketel. De ketel is op, en het is een ver vangingsinvestering. Daar moet de gemeente maar voor opdraai- Volgens wethouder Van Leeuwen is dat laatste niet mogelijk: "We hebben de ketel in een laag tem po afgeschreven om de huur zo laag mogelijk te houden. Nu kunnen we niet opeens die zaak terugdraaien. Dat kan de ge meente niet betalen". Hij kan de bewoners niet overtui gen met zijn woorden: "We wor den met een kluitje in het riet ge stuurd", menen zij. "Maar we ne men gewoon allemaal een elek trisch kacheltje, wanneer de ge meente niet snel stappen onder neemt. Elektrisch stoken is goedkoper dan het stoken nu. En we hebben er meer plezier van, denk ik. Als mensen bij mij op visite komen, zeggen ze tegen el kaar: we moeten wel even een extra trui aantrekken. Ik kan het hier niet warm stoken". LEIDERDORP - "Leiderdorp is een redelijk veilig dorp, maar het is wachten op de eerste grote klap. Als je ziet hoe hard er wordt gereden en dan met name op de Voorhof laan met al die woonerven die er op uitkomen dan denk ik niet datje een spelend kind die de weg oprent kunt ontwijken. Ik hoop dat automobilisten door het invoeren van de limiet van dertig kilometer per uur wat voorzichtiger worden, niet meer zo scheuren". Van der Zande op de Voorhoflaan. "Als je ziet hoe hard er soms loordt gereden en dan met name op de Voorhoflaan met al die woonerven die er op uitkomen dan denk ik niet datje een spelend die de weg oprent kan ontwijken. Ik hoop dat automobilisten door het invoeren van de limiet van dertig kilometer per uur wat voor zichtiger worden, niet meer zo scheuren". (Foto Holvast) LEIDERDORP - Burgemeester Van der Have moet de gemeente Lei derdorp vertegenwoordigen op de komende bijeenkomst van burge meesters die verontrust zijn over de voorgenomen plaatsing van kruisraketten. Bovendien moet er een hoorzitting komen waarop Leiderdorpse burgers en organisaties hun mening kenbaar kunnen maken, zodat de burgemeester die kan vertolken op de conferentie. Dat is in het kort de strekking van schriftelijke vragen die het PPR- raadslid Van der Zande aan burgemeester Van der Have en het colle ge van B en W heeft gesteld. Van der Zande is van mening, zo blijkt uit de vragen, dat de gemeente zich wel degelijk bezig moet houden met de kernwapenproblematiek. Volgens Van der Zande kan een ge meente niet meer zeggen dat zij niet betrokken is bij de plaatsing van nieuwe kernwapens. Een dergelijk antwoord is volgens Van der Zan de "ontoereikend" en "onbevredigend". Kinderen beschilderen viaduct LEIDERDORP - De Leiderdorp- se kunstkring heeft van Rijkswa terstaat toestemming gekregen om de binnenkant van het via duct van de rijksweg aan de Hoofdstraat te beschilderen. De kunstkring wil kinderen van Leiderdorpse scholen ontwer pen laten maken. Eén van die ontwerpen wordt dan uitgeko zen en door de kinderen onder begeleiding van een kunstenaar aangebracht. De beschildering zal worden behandeld met een beschermende laag. Op die ma nier moet voorkomen worden dat de beschildering wordt be schadigd of verwijderd. LEIDERDORP - De echtgeno te van een 52-jarige Leider dorper heeft gisteravond rond half tien enkele gebro ken ribben opgelopen toen de door haar man bestuurde auto op de kruising Persant Snoepweg/Engelendaal in botsing kwam met de auto van een 36-jarige Hillegom- mer. De Hillegommer had volgens de politie niet goed uitgeke ken toen hij de kruising van af de Engelendaal wilde pas seren. Hij kwam daardoor in botsing met de uit de richting van de provinciale weg ko mende leiderdorper. Deze laatste auto vloog daarna op de ANWB-mast op de krui sing. Veiling Het PPR-raadslid Hein van der Zande wil dat de gemeente Lei derdorp zo snel mogelijk een snelheidslimiet van dertig kilo meter per uur invoert in wijken en straten waar dat kan. Hij heeft het college van B en W dat schrif telijk gevraagd. Sinds begin maart mogen gemeen ten deze snelheidsbeperking in voeren, aldus een besluit van de minister van verkeer en water staat. "De gemeente heeft die re geling in handen en moet daar op zo kort mogelijke termijn ge bruik van maken. Voor wegen waar het mogelijk is moeten con crete plannen worden opge steld", aldus Van der Zande. Van der Zande heeft al twee wegen in gedachte voor de nieuwe snel heidslimiet: de Voorhoflaan en de Hoogmadeseweg. Omwonen den van de Voorhoflaan strijden al jaren voor meer veiligheid. Woonerven komen uit op de bochtige weg, waar auto's soms met snelheden van zestig of ze ventig kilometer per uur rijdén. Vooral de vele bochten maken de situatie levensgevaarlijk. Ook het autoverkeer op de Hoog madeseweg wil Van der Zande niet harder laten rijden dan der tig. Vooral 's zomers maken veel fietsende kinderen gebruik van die weg omdat het zwembad daar aan ligt. Automobilisten rij den met hoge snelheid en zo ont staan er vooral bij de uitrit van het zwembad, gevaarlijke situa ties. Lineumsneden In de Voorschotense bibliotheek aan de Wijngaardenlaan zal vanaf 8 april een tentoonstel ling van foto's en lineumsneden zijn te zien die het circusleven weerspiegelen. De werkstukken zijn van de hand van Carla Vin ken, die hiervoor speciaal enige tijd met het circus meereisde. De expositie duurt tot 7 mei. Jazz De Warmondse jazzsociëteit heeft voor zondag 10 april zangeres/ pianiste Pia Beek uitgenodigd om in Boerderij Meerrust een concert te geven. Het optreden begint 's middags om drie uur en er zal ook worden opgetre den door Jack Redler's Rhytm Club. Mime Het Animate Theatre komt zater dag 9 april naar De Muzenhof in Leiderdorp om er de mime-spe- len Passage en The Winner op de planken te zetten. De voor stelling begint om acht uur en de acteurs en actrices van het Animate Theatre zijn bereid om na afloop ervan met de bezoe kers over hun spel van gedach ten te wisselen. Film Sociëteit De Fuik aan de Juliana- laan 1 in Oegstgeest draait vrij dagavond 15 april de film "Die Blechtrommel". De projector start om negen uur maar de soosruimte is al om acht uur open. De toegangsprijs voor de film be draagt drie gulden, voor niet-le- den vijf gulden. Postzegelvereniging De Rijn- Niet mooi streek houdt vrijdagavond 15 april voor de tweede keer dit seizoen een veilingavond in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. De veiling begint om half acht maar de kavels zijn vanaf half zeven te bezichti gen. Er zullen meer dan 600 ka vels worden geveild. Poppen Het Voorschotense poppentheater Wellus-Nietus brengt woens dagmiddag 13 april de voorstel ling "Kissebissen" in de kast. De gordijnen worden voor de voorstelling om half drie ter zij de geschoven. Het poppentheater Wellus-Nietus is in de keet aan de Sir Winston Churchillweg. Fietscross Fietscrossvereniging De Rakkers in Leiderdorp organiseert 24 april haar eerste officiële wed strijd op het circuit in De Bloe- merd in die gemeente. (Tijden en bijzonderheden worden nog bekendgemaakt). Naast de twee eerdergenoemde wegen wil het PPR-raadslid dat ook andere straten in woonwij ken een aangepaste snelheid krijgen. Binnenkort wordt het waarschijnlijk mogelijk een woonwijk of deel daarvan aan te wijzen als zone waar maar dertig kilometer mag worden gereden. "De gemeenten zullen waar schijnlijk willen wachten totdat die zones mogelijk worden want al die borden zijn niet zo mooi", aldus Van der Zande, die zelf vindt dat de gemeente Leider dorp nu al moet beginnen met het plaatsen van de borden, mooi of niet. Overigens komen niet alle wegen in aanmerking. De minister heeft bepaald dat doorgaande wegen buiten de regeling vallen. Ook moet het openbaar vervoer niet worden gehinderd door de snel heidsbeperking. "Al die beper kingen, dat is wel jammer", meent het raadslid. Het plaatsen van de borden zal geld kosten, hoeveel is niet be kend. De echte problemen op verkeersgebied, de onveilige oversteek op de Ericalaan en het 'verkeerslichten-oerwoud' op de Engelendaal bijvoorbeeld, wor den echter op deze manier niet opgelost. Kan het geld niet beter daarvoor worden gebruikt? Van der Zande: "Ik denk dat je naast het oplossen van die problemen ook moet werken aan de veilig heid in de woonwijken. Als je aan de problemen op de Enge lendaal en ook op de Ericalaan wat wilt doen zul je het sluipver- keer moeten weren. Als alles niet meer door Leiderdorp moet ben je al een heel stuk van de ver keersoverlast en dus ook de on veiligheid kwiji". "Autootje-pesten" Van der Zande wil overigens niet het verwijt krijgen dat hij bezig is met het dwarszitten van de au tomobilisten. "Iedere automobi list moet het in zijn eigen woon wijk veilig maken. Het moet dui delijk zijn dat mijn voorstel niet voortkomt uit autootje-pesten, maar uit de wens het langzame en het snelle verkeer zo veilig mogelijk naast elkaar te laten be staan. Mijn hoop is dat automo bilisten door die borden hun rij gedrag wat zullen aanpassen, want het functioneren van de re- DONDERDAG Leiden - Koets-o-theek, Kruisstraat, op treden Bram Vermeulen en de Neef jes, 21 uur. Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, op treden popdichter Ton Lebbink, 21.30 De Pancrat - Ir. Driessenplein, Werk groep Herengracht-Zijlsingel, 14 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'De Aarde' van Alexander Dovzhenko, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Italiaanse film 'II bidone' van Fellini, 20 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, sprbekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Milieuwinkel/informatiecentrum Ver eniging Milieudefensie - Zonneveld straat 2, 18.30-21.30 uur, tel. 123459 (ook 'giflijn'). Leidse Volkshuis - Apothekersdyk 33, tel. 149180, rechtsspreekuur voor n, vrijdag 9.30-11.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 1 april tot 4 april 8 uur door: Zuider Apo theek, Lammenschansweg 7, tel. 123553 en Apotheek Linnaeus, Kem- penaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330; van ma 8 uur tot 8 april: Cen traal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552 en Apotheek v. Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten v.d. Waalslaan. tel. 4641. gezondheidscentrum, geling staat of valt met het rijge drag van de mensen zelf en even tueel de controle van de politie". Burgerlijke stand Geboren: Maarten Bart zv. H.I.M. Nieu- wenhuis en J.M.M. Kloppers; Dorijn Renate dv. H. Otto en S.M. Gorter; Margaretha Adriana dv. J.J. Dubbe- laar en'J.J.M. Stipdonk; Carlo Corne lius Antonius zv. C.J.M. van Gagel donk en J.C.M. Hofkens; Christiaan zv. A.H. Plokker en Z. Rakié; Chris- tianne Eva Nathalie dv. J.W. Wiersma en H.H.C.M. Dingjan; Michael zv. T.N. Kerkvliet en M.A. Joziasse; Na- dine dv. C.A. Leidelmeyer en B. Schütte; Gerard Jacob Pieter zv G.W.B. van Westen en R.J. Peters. Willem zv. H. van der Linden en J. van Leeuwen; Esther Albertha dv. C.J. Minnee en A. de Koning; Toni zv. A. Di Stefeno en L.M.C. van den Eij- Leede en M.T. Twente; Cor zv. A. Schalkers en Y.H. Vooijs; Hasan Hü- seyin zv. Y. Sertekin en A. Nezal; Jag- minder Singh zv. P.S. Malhotra en M.J.C. van Egmond; Wouter zv. D.J.M. Mulder en M.C.G. Looman; Patricia dv. M. Vreeken en C.J. Hen- zing. Overleden: H.C. van Kapel, (1950) man; J. Rozendaal, (1889) vrl. geh. gew. met C.A. Maartense; H.D. Lens, (1916) man; C.J. Verburg, (1900) vrl. geh. gew. met W. Vletter; J.M.A. van der Weyden, (1926) man; P.C.W. Bopp. (1885) vrl. geh. gew. met A.J.A. van Driem; K. Postema, (1905) vrl.; W. Mieog, (1888) vrl. geh. gew. met A. He- merik; S. Noest, (1913) vrl. geh. gew. met A. Verlind; H.G. Steussy, (1894) vrl. geh. gew. met C. Timmers; W. Kleij, (1884) man; H. Klein, (1897) vrl. geh. gew. met C. Aangeenbrug; J.C. Veeren, (1932) man; C.J.W.M. de Bie. (1906) vrl. geh. gew. met J.F. Diepstra ten; C.W. van Slooten, (1942) vrl. echtg. van H. Anepool. Gehuwd: F.D.C. Hansen en P. van Leeuwen; R. Velthuysen en J.J.M. van Berge Henegouwen; H. Kistema- ker en A.C. van Dijk. ZOETERWOUDE - Geboren: Simone Vlasveld; Bernardus Cornelis Wilhel mus Berk; Tim Voordouw; Thijs Er- Gehuwd: Antonius Cornelis Hendrikus Maria van den Akker met Donna VOORSCHOTEN - Door de koop lieden te verbieden om vanaf ko mende zomer hun vrachtauto's achter de marktkramen op de Voorstraat te parkeren zullen er twee fiets- en wandelpromena des aan beidé zijden van de Voorstraat ontstaan. De gemeente wil aan béide zijden van de straat een strook van drie meter breedte vrijhouden voor wandelaars en fietsers. Dit maak te marktmeester Preuter gister avond bekend tijdens de verga dering van de raadscommissie voor openbare werken. Hij deelde mee dat de marktkoop- leiden hebben ingestemd met dit plan en bereid zijn hun auto's el ders te parkeren om zodoende de strook van drie meter te kunnen vrijhouden. Slechts kooplieden die kunnen aantonen dat zij hun auto nodig hebben mogen hem op het markterrein stallen. Op de fiets- en wandelpromenades zal de gemeente vijf rijwielstan daards plaatsen. LEIDERDORP - De vestiging van de Rabo-bank in Leiderdorp zal aan het einde van dit jaar ver huizen van de Hoofdstraat naar de Van Diepingenlaan 4. De eer ste paal voor het nieuw te bou wen onderkomen wordt woens dag 13 april de grond in gedre ven. De bank heeft sinds 1962 aan de Hoofdstraat gezeten maar de ruimte werd te klein, zo licht zij toe. Al vanaf 1981 is de bank be zig geweest met het zoeken van een goede locatie voor de nieuw bouw die eerst recent ook werd gevonden op vijftig meter af stand van het huidige gebouw. Het bestaande kantoor wordt ter zijner tijd gesloten. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £t DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. it ontvangen: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83,60 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Commentaren: R. D. Paauw, W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (binVbuit/ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo. Rome, Madrid. Mexico en Wenen. I. 071-144941. 1st. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2