Ansichtkaarten verzamelen is pure nostalgie "Het blijft moeilijk mensen over de drempel te krijgen L X Luisteren geeft een veilig gevoeV "Het is een hang naar het verleden" Noordwijker richt vereniging op in bollenstreek Koffiemiddagen voor Koudekerkse werklozen Kraker krijgt toch gas, water en licht Unieke club voor dertienjarigen in Hazerswoude 'éT v/.vV DONDERDAG 7 APRIL 1983 Streek PAGINA 21 NOORDWIJK/KUST- EN BOLLENSTREEK "Ansichtkaarten verzame len? Dat is vaak een hang naar het verleden. Op prentbriefkaarten kun je zien hoe je woonplaats er vroeger uit heeft gezien". Als het aan Noordwijker T. van Rhijn en enige van zijn plaatsgenoten ligt, heeft de bollenstreek er over niet al te lange tijd een nieuwe vereniging bij de prentbriefkaartenkring "De Bollenstreek". Het doel van de vereniging wordt het uitwisselen van prentbrief kaarten zodat de leden hun ver zamelingen kunnen aanvullen. Daartoe willen de initiatiefne mers beurzen en veilingen orga niseren. Van Rhijn: "Een prent briefkaartenvereniging is uniek voor Nederland. Terwijl in het buitenland vaak tientallen van dergelijke verenigingen bloeien, is er in Nederland nog niet één". Aanvankelijk wilden de oprichters de vereniging beperkt houden tot Noord wijk. Zij vreesden ech ter dat de kring verzamelaars en daardoor het aanbod van kaarten te klein zou worden. Voorzichtig staken de Noord wij kers hun voelsprieten uit naar de rest van de bollenstreek. Al snel meldden zich leden uit Leiden, Warmond, Voorhout, Noordwijkerhout en Noord wijk zelf. In totaal heeft de vereniging in oprichting onge veer twintig leden. Als de kring uit 25 tot 30 verzamelaars bestaat loont het volgens Van Rhijn de moeite om een prentbriefkaar tenkring op te richten. Braakman Om de leden de gelegenheid te ge ven kaarden uit te wisselen, is het de bedoèling om één keer per maand een ruilavond te houden. Daarnaast wil de vereniging twee keér per jaar een landelijke beurs organiseren. Tevens is het de bedoeling dat dan tegelijker tijd een tentoonstelling over an sichtkaarten wordt gehouden. De eerste grote beurs is voorlo pig gepland in oktober. De daar aan gekoppelde tentoonstelling gaat waarschijnlijk over de Noordwijkse uitgever van an sichtkaarten Braakman. De prentbriefkaarten van Braak man zijn volgens Van Rhijn zeer geliefde verzamelobjecten. "De kaarten van Braakman stammen uit de periode van 1900 tot 1905. Hij fotografeerde veelal in de bollenstreek. En dat deed hij bij zonder goed. Ik durf wel te zeg gen dat hij zijn tijd wat de kwali teit van de kaarten betreft, ver vooruit was", vindt Van Rhiin. door Wim Wegman Overigens zijn nog niet alle an sichtkaarten die Braakman ooit heeft uitgegeven teruggevonden. Volgens Van Rhijn zijn een stuk of twintig van de 175 kaarten spoorloos, voornamelijk ansich ten met onderwerpen uit Hille- gom. "Misschien hebben men sen nog oude ansichtkaarten op zolder liggen. Ik geloof dat er zich nog een onvoorstelbare hoe veelheid prentbriefkaarten bij particulieren bevindt". Veilingen Behalve ruilavonden en beurzen, denken de initiatiefnemers er ook over om veilingen te organi seren. Volgens Van Rhijn is er voor prentbriefkaarten op dit moment nog geen zelfstandige veiling. "Wel worden er tijdens bijvoorbeeld postzegelveilingen wat ansichtkaarten geveild, maar een aparte ansichtenveiling be staat nog niet. Of we een grote veiling gaan houden is nog niet zeker. Eerst willen we kijken hoe de kleine veilingen die we tij dens de ruilavonden willen hou den, verlopen", aldus Van Rhijn. De Noordwijker zegt dat het verza melen van ansichtkaarten de laatste tijd duidelijk in opmars is. "In Nederland maar vooral in het buitenland. Maar ook in Ne derland komen steeds meer ver zamelaars". Van Rijn legt uit dat dit merkbaar invloed heeft op de prijs van de ansichtkaarten. "Vroeger kon je voor een tientje een hele schoenendoos met an sichtkaarten kopen. Immers, nie mand keek naar die dingen om. Tegenwoordig kun je voor dat tientje één goede kaart kopen". Dorpsgezichten De meeste Nederlandse verzame laars leggen zich volgens Van Rhijn toe op het verzamelen van dorpsgezichten. "Dat zijn ook de meest voorkomende kaarten in Nederland. Dat gebeurt, zoals ge zegd, vaak uit pure nostalgie. Op de kaarten kun je de ontwikke ling van het dorp door de jaren heen volgen". De prentbriefkaartenverzamelaar schat dat er in de loop der tijden ongeveer 4000 ansichtkaarten van Noordwijk zijn gemaakt. Het Noordwijkse raadslid C. Verweij - die overigens wordt getipt als voorzitter van de vereniging heeft al ongeveer 3500 kaarten van Noordwijk. Overigens worden niet alleen oude dorpsgezichten verzameld. "Ei genlijk wordt elk willekeurig on derwerp verzameld: honden op ansichtkaarten, katten op an sichtkaarten, natuurrampen, grotten en noem maar op. Zelfs zijn het niet alleen oude kaarten die worden verzameld. Ik ken ge noeg verzamelaars die kaarten- molentjes afstropen op zoek naar ansichtkaarten die ze nog niet hebben", aldus Van Rhijn. Straattafereeltj es Van Rhijns voorliefde gaat uit naar oude straattafereeltjes die het meest op Franse kaarten staan. "Al zou ik graag een oude kaart met een straattafereel uit Rotter dam of Amsterdam willen heb ben. Die zijn namelijk bijna niet te krijgen". Van Rhijn vindt ook dat de kaarten vroeger mooier waren dan de huidige. "De men sen gebruikten toen ontzettend veel fantasie om de kaarten op te sieren". Hij laat uit zijn verzame ling een aantal voorbeelden zien van rond 1900: handgeschilderde kaarten, kaarten waarop echt mensenhaar is geplakt, kaarten met complete vertellingen en an sichtkaarten waarop erotische afbeeldingen tevoorschijn ko men als ze tegen het licht worden gehouden. Een opvallende verschil tussen de kaarten van rond de eeuwwisse ling en de huidige is dat mensen de persoonlijke boodschappen toen vóórop de kaart schreven. Op de oude kaarten is vaak ook een gedeelte wit gelaten om dit mogelijk te maken. Pas later schreef men de tekst op de ach terkant van de kaart. Overigens is het verschijnsel an sichtkaart al ruim 110 jaar oud. De eerste prentbriefkaart werd in 1870 ontworpen door de Oos tenrijker Hermann. Uit enkele oude kaarten leidt Van Rhijn af dat toen al vrij snel clubjes on stonden van verzamelaars die el kaar prentbriefkaarten toestuur den. Op die kaarten gaven de af zenders namelijk een opsom ming van de kaarten die zij reeds in hun bezit hadden en welke kaarten zij nog tegoed hadden. Volgens Van Rhijn was een ansicht vroeger een luxe. "De gewone man kon nog niets eens een post zegel kopen, dus laat staan dat hij een ansicht kon versturen". Ansichtverzamelaars die lid willen worden van de prentbriefkaar tenkring "De Bollenstreek" of die meer inlichtingen willen heb ben kunnen bellen naar Van Rhijn, tel. 01719-16051. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De belangstelling voor de koffie middagen die worden georgani seerd voor de Koudekerkse werklozen is nog niet bijzonder groot te noemen. "Het aantal mensen dat komt is wisselend", zegt mevrouw T. Broekhof, één van de initiatiefneemsters, "Er is een vast groepje dat altijd komt en ook blijkt het dat de mensen meer voor de gezelligheid komen dan voor de thema's die we de afgelopen weken hebben ge had". De Koudekerkse werklozen heb ben vooralsnog meer behoefte aan gezellig vermaak, een beetje contact: "Zo'n themamiddag met een lezing en een film slaat niet zo aan. De spellenmiddag daarentegen viel enorm in de smaak", vertelt Broekhof. Ook F. Ebben, chef van de afdeling sociale zaken in Koudekerk is van mening dat de animo voor de koffiemiddagen nog niet bijzon der groot is. "Maar er zijn natuur lijk mensen die nog niet zo lang werkloos zijn en zich gevoelsma tig nog niet tot het leger der werklozen voelen behoren. Ook zijn er werklozen die cursussen volgen om daardoor betere kan sen op de arbeidsmarkt te heb ben", vertelt Ebben. "We zullen dan ook proberen het wat meer in het recreatieve vlak met onder andere sjoelen en klaveijassen te houden". Vakature De vakaturebank die is samenge steld uit aanbiedingen uit het be- drijfs- en het verenigingsleven voor vrijwilligerswerk door men sen die langer dan een half jaar werkloos zijn, begint te functio neren. Er zijn al verscheidene mensen aan een vrijwilligers- baan begonnen. Onder andere bij het bejaardenhuis is iemand bezig met het uittikken van het blad "Uit en Thuis". Ook bij de bibliotheek en de Burgemeester De Herderschool zijn mensen in gezet. De wilgenknotgroep die een aantal malen enthousiast heeft geknot, gaat thans werkzaamheden ver richten voor de vogelwerkgroep. "Het is jammer dat de gemeente Koudekerk een beetje klein is voor veel aanbod van klussen die ook zinvol zijn", zegt mevrouw Broekhof. Zij vindt tevens dat er geen klusjes moeten worden aangeboden onder het motto "jullie willen bezig zijn, dus ga dat maar doen". Ebben heeft de indruk dat produkr tief werk onprettiger wordt erva ren, dan werk in de ideële sfeer, zoals hulp bij bejaarden. Mensen die belangstelling hebben voor het doen van vrijwilligerswerk kunnen op de donderdagmidda gen in De Ridderhof de vakatu- remap doorkijken en inlichtin gen vragen. Jongeren De jongere Koudekerkse werklo zen bezoeken de middagen in veel mindere mate dan de oude ren. "De meeste bezoekers zijn zo rond de vijftig jaar", aldus Broekhof, "Deze groep heeft misschien de hoop op werk al opgegeven. Maar dit was niet de opzet. Als er behalve de oudere ook jongere werklozen zouden komen, zou er naast gezelligheid ook aandacht aan andere zaken kunnen worden gegeven". Als voorbeeld noemt zij het schrij ven van goede sollicitatiebrie ven. Het is haar gebleken dat sommige mensen daar moeite mee hebben. "Maar het blijft moeilijk mensen over de drem pel te krijgen". ALPHEN AAN DEN RIJN - De door de krakers Theo en Quanita bewoonde woning in de Tuin straat wordt binnenkort van gas, water en elektriciteit voorzien. Deze zegeningen van de moder ne tijd gingen tot op heden de deur van Theo en Quanita voor bij, omdat energiebedrijf Elgawa niet levert zolang de eigenaar van een pand daartoe geen toe stemming geeft. Na bemiddeling door wethouder J.J. Goedhart heeft makelaarskantoor Holland West, de beheerder van de wo ning, die toestemming alsnog toegezegd. Een overeenkomst zal worden opgesteld, volgens welke de beheerder de krakers in de woning gedoogt. De beheer der verplicht zich daarin ook als er andere plannen met de wo ning zijn, de krakers hier vier maanden van tevoren van in ken nis te stellen. HAZERSWOUDE - "Als je der tien jaar bent zit je overal on der de plak. Thuis moet je rus tig zijn voor de televisie of de buren, en op school verstoor je al gauw de les. Je lichaam ver andert, de eerste tekenen van volwassenheid kondigen zich aan. Wat doe je er mee, en met wie praat je daarover?", zegt Hans van Meegen, promotor van de onlangs speciaal voor dertien- en veertienjarigen op gerichte jeugdclub Op blote voeten in Hazerswoude. De groep is een initiatief van ze ven jeugdleiders van de Ha- zerswoudse stichting Jeugd-, jongeren- en buurtwerk (JJB), dat is opgezet in navolging van gelijksoortige projecten in Bre da en Voorschoten. De naam Op blote voeten symbo liseert volgens Van Meegen de positie waarin de leeftijds groep van rond de dertien jaar verkeert: "De brede kinder schoen is te klein geworden en de stomme grote-mensen- schoenen staan je nog niet, zo dat je eigenlijk op blote voeten staat. Dat kan bij mooi weer een prettige ervaring zijn, maar het valt niet mee als het kli maat om je heen wat guurder is". Hij vervolgt: "De kunst van het op blote voeten gaan is niet om de dingen te verdoezelen of overal een oplossing voor te vinden. Jezelf bewust worden van de problemen en leren er mee om te gaan is voldoende. Het gaat erom dat je die verve lende dingen leert afreageren op een goede manier, niet door te mopperen maar door er iets aan te doen. Loop daarbij ge rust ook maar eens met de hoofd tegen de muur, daardoor word je weerbaarder, is ons de vies. En er zijn ook een hele boel dingen waarin je als der tienjarige gewoon geen gelijk hebt". Start De start van het project heeft wel problemen opgeleverd, blikt Van Meegen terug. "Na een jaar van voorbereiding en het bestuderen van verschillende theorieën over hoe je met pu bers moet omgaan, wisten we dat je eigenlijk niet leert uit een boekje. Je moet gewoon beginnen, dan leer je vanzelf. Zwemmen leer je ook niet in theorie. Zelf hebben we van de activiteiten ook veel geleerd, wat dat betreft snijdt het mes aan twee kanten", aldus de Ha- zerswoudse jeugdleider. Belangrijk vindt hij dat de jeugd "dat rottige gevoel van bin nen" leert afreageren via crea tief bezig zijn: "Veel kunste naars doen dat op heel knappe wijze, maar het is iets dat vroeg moet worden aangeleerd. Die lessen zijn er thuis en op school echter gewoon niet". Volgens Van Meegen moet een opvoeder vooral luisteren naar wat kinderen zeggen. Zonder meer afkeuren wat ze zeggen door Anneke van Vliet lokt alleen maar steeds meer agressie uit. "Luisteren geeft ze al een veilig gevoel. Daarna kun je afspraken maken over de gedragsnormen waaraan ie dereen zich moet houden", al dus Van Meegen, die vindt dat ouders een belangrijke rol kunnen spelen. "Je moet niet proberen om ze negatieve erva ringen te onthouden. Laat ze maar ervaringen opdoen. Als je als ouder wilt weten wat ze doen, dan kun je er natuurlijk bijblijven. Maar dan niet als pottekijker, maar louter als be langstellende", vindt hij. Spel De stichting JJB probeert tij dens de Op blote voeten avonden de creativiteit van de deelnemers naar voren te ha len. Overal wordt een spel van gemaakt, maar dan één zonder competitie-element. "Ook de voetbalvereniging die verliest heeft een prestatie geleverd. Het gaat er vooral om dat je plezierig met elkaar bezig bent", aldus Hans van Meegen. Opvallend is, grinnikt de jeugd leider, dat het er op de club avonden zo luidruchtig aan toe gaat. De verklaring daarvoor is volgens hem heel eenvoudig: "Thuis verstoren ze de televi sie, op school de les. Hier hoe ven ze niet stil te zijn. Het leuk ste vinden de jongelui avonden waarop ze naast die herrie een onvoorstelbare rotzooi kunnen maken. Wij haken daarop in door alles van waardeloos van materiaal zelf te maken, zoals disco-kleding, collages en mu ziekinstrumenten. Dat zelf-ma- ken geeft enorm veel zelfver trouwen". Het zelf ontwikkelde spel Graag- niet graag noemt hij "erg suc cesvol" voor het ontwikkelen van "gevoelsintelligentie" bfj de kinderen. De speler trekt daarbij een kaart waarop ver schillende eigenschappen of omstandigheden staan: arm, rijk, blind, president van de VS of hongerig. Die kaart wordt dan geplaatst op een balk die is onderverdeeld in rubrieken als leuk, vervelend, redelijk. Vol gens Van Meegen brengt het >1 rV Oprichter Hans van Meegen met zijn jeugdclub "Op blote voeten". spel hele discussies op gang. Ideeën voor spellen halen de lei ders van de jaarlijkse spellen- beurs Kijk doe van het Servi cecentrum voor levensvor ming van jongeren in Utrecht. Van alles komt daar vandaan. "Zoals barbequen op een bloempot... kortom, met niets plezier maken, alleen je ogen en oren de kost geven, daar gaat het om. Een vader vroeg ons eens: wat het je nu met mijn jongens gedaan. Die zit ten nu thuis te knippen en te plakken, dat heb ik nooit eer der van ze gezien". Binnenkort gaan de jongens en meisjes van "Op blote voeten" een videofilm maken over hun (foto Wim Dijkman) activiteiten. Verhaal, draai boek en camerawerk worden door de jongelui zelf verzorgd. "Als het lukt is dat prachtig", vindt Hans van Meegen, "en misschien is het wel des te mooier als het mislukt..Daar leer je ook van en dan gaan we gewoon weer wat anders doen".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21