LEIDSCH DAGBLAD Sowjet-Unie dreigt met vergelding Dader van Delftse aanslag spoorloos I Bral Polak kan AZ '67- Ajax niet verbieden Rechter tegen "antenne-verbod" Italiaans 'brein" in nitvoerings- 5aak gepakt Turkse samenleving "zondebok" China verbreekt culturele banden met VS Straaljagers door vogels gebulderd Frans parlement stemt in met bezuinigingen DNDERDAG 7 APRIL 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37055 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIDEN VOOR TEL NRS ZIE COLOFON tevrouw Van der Valk DEN BOSCH (ANP) - In Italië is een 32-jarige Ita liaan aangehouden die door de politie wordt be schouwd als een van de "breinen" achter de ont voering van mevrouw Van der Valk uit Nuland. Twee rijkspolitiemensen zijn vandaag naar Italië ver trokken om te assisteren bij het verhoor van de ver dachte. De man werd enkele dagen gele den in het Noorditaliaanse Tres- core Balneareo aangehouden, toen hij zich bediende van een rijbewijs met een valse naam. De Italiaan had volgens de politie een groot aandeel in de voorbe reidingen van de ontvoering, die werden getroffen in een huurwo ning in Den Bosch. Later werkte nij-daadwerkelijk aan de ontvoe ring mee, aldus de Bossche poli tie. Uitlevering De politie kwam hem al tijdens de ontvoering op het spoor, maar de man verdween naar Italië, waar hij - en de politie was daarvan op de hoogte - al die tijd verbleek Twee maanden geleden werd de 27-jarige vriendin van de Ita liaan, met wie hij in Den Bosch samenwoonde, in Italië opge spoord en na verhoor vrijgelaten. De Italiaan.moet in eigen land nog een straf van vier jaar en acht maanden uitzitten. Mede daarom acht de politie de kans op uitle vering aan ons land nihil. Drie andere, bij de ontvoering betrok ken Italianen, die eerder in Brus sel werden gearresteerd, zijn in middels aan ons land uitgele verd. Twee van hun collega's-in- het-kwaad zitten nog vast in West-Duitsland. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse afdelingsbesturen van de Nederlandse Politiebond (NPB) en de Algemeen Christe lijke Politiebond hebben zich in een open brief aan burgemeester Polak van Amsterdam gekeerd tegen de verplaatsing zaterdag van de voetbalwedstrijd AZ'67 - Ajax van Alkmaar naar het Olympisch Stadion in Amster dam. De bonden noemen het onbegrij pelijk dat opnieuw een groot aantal Amsterdamse politiemen sen deze extra werkbelasting op zich geladen krijgt. Zij zullen nu dienst moeten doen op hun vrije dag of in gewijzigde diensten. De grenzen van aanvaardbaarheid op het punt van de werkdruk voor de Amsterdamse politie zijn al lang overschreden, vinden de bonden. "Gezien de toch al ver hitte gemoederen binnen de Am sterdamse politie wijzen wij deze gang van zaken ten stelligste af', aldus de twee politiebonden in hun open brief. Burgemeester Polak heeft echter laten weten geen mogelijkheid te hebben de wedstrijd te verbie den. Dit zou alleen kunnen ge beuren op grond van artikel 219 van de gemeentewet. Maar toe passing van de vergaande be voegdheden, die dit artikel geeft, kan alleen in uitzonderlijke om standigheden, die in dit geval in Amsterdam niet aanwezig zijn. Wedstrijden tussen AZ'67 en Ajax hebben in Amsterdam (anders dan in Alkmaar) tot nu toe nooit grote problemen in de openbare orde-sfeer opgeleverd. En op de Amsterdamse schaal zijn gebeur tenissen als deze wedstrijd niet uitzonderlijk. Na het besluit van de burgemeester van Alkmaar de wedstrijd daar aanstaande zater dag te verbieden, heeft burge meester Polak het bestuur van Ajax verzocht alsnog ernstig te willen overwegen de wedstrijd op zondag in Alkmaar te spelen. Het bestuur heeft echter ge meend de wedstrijd toch op za terdag te moeten laten doorgaan. Gezien het feit, dat de wedstrijd nu onverwacht in Amsterdam plaatsvindt en gezien de extra werkdruk, die dit voor het Am sterdamse politiepersoneel met zich meebrengt, heeft de burge meester besloten via de commis saris van de koningin bijstand aan te vragen van 45 politiemen sen uit andere korpsen. Inmiddels heeft ook Feyenoord, de concurrent van Ajax voor de landstitel, geprotesteerd tegen de gang van zaken. (Zie pag. 13). MOSKOU (Reuter) - De Sowjet-Unie zal antwoorden met directe vergelding tegen Amerikaans grondgebied als zij wordt aangevallen met in West-Europa gestatio neerde atoomraketen. Dit zei de Russische minister van defensie, maarschalk Dmitri Ustinov, tijdens zijn bezoek aan Oost-Duitsland. De minister dreigde ook met een Westelijke diplomaten zien in de ENKHUIZEN Nederland krijgt er een attractie bij. Omstreeks half mei opent namelijk in Enkhuizen een nieuw buitenmuseum zijn poorten. Op de foto e?n rustiek grachtje met rechts enkele huizen, die oorspronkelijk in Hoorn stonden, een bruggetje en een muziektent. Tezamen leveren ze dit nostalgische beeld op. (Foto ANP) DELFT (GPD) - In Delft, maar ook elders in het land, wor den Turken op straat en Turkse of buitenlandse be langenorganisaties bedreigd. Dit naar aanleiding van de schietpartij in een Delfts café waarbij zes doden en vier ge wonden vielen. De vermoe delijke dader is een 27-jarige Nederlander van Turkse af komst. Frits Veldmijer, namens de ge meente Delft coördinator van lokale organisaties van bui tenlanders, vertelt dat giste ren Turken op straat werden uitgescholden en bedreigd. Datzelfde werd gedaan door een groep jongeren voor de deur van een Turks koffie huis. Toch wil Veldmijer nog niet spreken van een uitge sproken vijandige sfeer te genover Turken in Delft. Organisaties van buitenlanders in Delft gaven gisteren een verklaring uit waarin wordt geprotesteerd tegen de wijze van berichtgeving in de pers over de cafémoord. Zij waarschuwen voor het brandmerken van een gehele bevolkingsgroep en wijzen er op dat iedere bevolkings groep misdadigers heeft voortgebracht. DELFT (GPD) - De Delftse politie had vanmorgen nog geen enkel spoor van de 27-jarige Cevdet Yilmaz, die dinsdagavond in café 't Koetsier tje zes mensen doodschoot en vier anderen verwondde. De broer van Cevdet werd gisteren tegen middernacht vrijgelaten nadat hij eerder op de avond in Leidschendam was aangehouden. Zonnige perioden Zonnige perioden en in het binnenland tijdelijk meer bewolking en enkele buien. Minimumtemperatuur onge veer 4 graden en in het noorden van het land mogelijk nachtvorst, mid- dagtemperatuur omstreeks 10 gra den. Matige zuidwestelijke wind. 8 april Zon op: 7.01, onder 20.25 uur. Maan op: 5.50, onder 14.42 uur. Hoogwater in Katwijk om 0.27 en 13.09 uur, laagwater om 8.23 en 21.12 uur. Aanvankelijk verkeerde de politie in de veronderstelling de dader gepakt te hebben, maar dit bleek op een misverstand te berusten: de aangehouden man heeft de zelfde initialen als zijn gezochte broer. Het misverstand werd nog vergroot doordat de broer in de auto reed waarmee Cevdet Yil maz, volgens de politie, zou zijn gevlucht. Op Rijksweg 4 (Amsterdam-Den Haag) bij Leidschendam herken de een oplettende automobilist het kenteken dat na het NOS- journaal van 20.00 uur bekend was gemaakt. Via een praatpaal lichtte hij de politie in. Uit ver hoor is gebleken dat de broer van de verdachte niets met de moordzaak te maken heeft. Hij was onderweg van Amsterdam naar zijn familie in Delft. Over Cevdet, met wie hij een slechte relatie zegt te hebben, kon hij geen bruikbare inlichtingen ver schaffen, aldus de politie. PEKING (UPI) - De Volksrepu bliek China heeft vandaag alle lo pende culturele uitwisselings programma's met de Verenigde Staten afgebroken als vergelding voor de beslissing van de Ver enigde Staten om politiek asiel te verlenen aan de Chinese tennis- peelster Hu Na. Dit heeft het offi ciële Chinese persagentschap Xinhua bekendgemaakt. Het kenteken van de auto (ITiat) van de 22-jarige broer van Cev det Yilmaz is direct uit het offi ciële opsporingsbericht ge schrapt. De politie zoekt nu naar een donkerblauwe Lancia waar in de dader van de aanslag zou kunnen rondrijden. Type en ken teken van deze wagen zijn niet bekend. Het 25 man grote arrestatieteam van de Delftse politie is de gehe le nacht bezig geweest met het natrekken van ongeveer 125 tips die gisteravond binnenkwamen nadat op radio en televisie de op sporing was verzocht van Cevdet Yilmaz. De toestand van de vier gewonden die in Delftse ziekenhuizen ver blijven, was vanmorgen bevredi gend. De zes slachtoffers van de schietpartij zullen morgen en za terdag worden begraven. Tegen de gewoonte in heeft de po litie gisteravond alle gegevens over de dader bekendgemaakt. Normaal wordt dat om redenen van privacy niet gedaan. Hiervan is afgeweken, aldus de politie, omdat het om een hoogst ernsti ge en unieke zaak gaat. Minister Korthals Altes van justitie gaf hiervoor persoonlijk toestem ming. Op de tv werd het portret van Yilmaz getoond. Binnen de kennissenkring van de dader wordt erop gewezen dat de dood van een broer hem enorm heeft aangegrepen. Die broer werd ruim twee jaar geleden tij dens een schietpartij doodge schoten. Gistermiddag meldde zich op het politiebureau van Delft de Rot terdamse eigenaar van het pand, waarin 't Koetsiertje is gevestigd. Volgens hem was ook de kaste lein in het bezit van een 9 mm- pistool en was het café allesbe halve „een normaal buurtcafé", maar "doodgewoon een onder wereldcafé". (Zie verder pagina 7) DEN HAAG - Het aantal bot singen tussen vliegtuigen van de luchtmacht en vogels neemt de laatste jaren sterk toe. Vorig jaar werden 282 botsingen geteld, eenderde van alle botsingen in de pe riode 1977-1982. In 57 geval len was sprake van een ge vaarlijke situatie voor de vlieger en schade aan de vliegtuigen. Dat blijkt uit cijfers die zijn ge publiceerd in het lucht machttijdschrift Veilig Vliegen. Vooral de Starfigh- ter- en F-16-straaljagers van de luchtmacht botsen vaak met vogels. De andere vlieg tuigen overkomt dat veel minder. Starfighters en F-16's moeten uit puur operationele nood zaak meer, lager en sneller vliegen. Opvallend is dat in tegenstelling tot vroeger meer „aanvaringen" plaats vinden tijdens de gewone vlucht en minder bij starten en landen. Gierzwaluw en kievit zijn de meest getroffen vogels, ge volgd door kokmeeuw, bui zerd en stormmeeuw. D? Ko ninklijke Luchtmacht con stateert overigens tevreden een uitzonderlijk feit: in 1982 verloor de luchtmacht geen enkel vliegtuig en geen enke le vlieger. vergeldingsaanval tegen Westeuropese landen, van waar uit kruisraketten en Pershings op de Sowjet-Unie zullen wor den afgeschoten. "Een dergelijke vergeldingsaanval zou wel eens de laatste kunnen ziin vnnr Hp meeste Westeuropese landen waar Amerikaanse kernwapens staan opgesteld", zei Ustinov tot Oostduitse militairen. Volgens het officiële Russische persbureau Tass zei de minister in zijn toespraak dat de VS zich voorgenomen hebben de raket ten in West-Europa te statione ren om hun eigen kans op overle ving te verhogen. "In feite zijn hun NAVO-bondgenoten het doelwit voor nucleaire vergel ding en zijn zij de gijzelaars van de nucleaire strategie van de VS". Maar de VS zullen "niet vrij uit gaan" als zij de nieuwe raketten zullen gebruiken. "Als ze in Was hington denken dat we alleen te gen doelen in West-Europa een vergeldingsaanval zullen uitvoe ren dan vergissen zij zich deer lijk. Vergelding tegen de VS zal onontkoombaar zijn", aldus Us tinov. De maarschalk beklemtoonde dat de Sowjet-Unie niet uit is op een wapenwedloop, maar zij wordt naar zijn zeggen gedwongen te genmaatregelen te nemen om te voorkomen dat de "imperialis ten" een voorsprong nemen die hun in staat stelt hun wil op te leggen aan Moskou. uitspraken van Ustinov geen v andering van politiek van het Kremlin. Wèl zijn de laatste uit spraken van de maarschalk in duidelijker bewoordingen ge steld dan eerdere opmerkingen over dit onderwerp van de Russi sche leiding. 26 PAGINA'S i TB ■fe,. 1 (foto ANP) Heinrich Böll vreest "ommekeer" PAGINA 19 Bonden vragen steun Rietkerk PAGINA 7 Hogere eisen in Spaans coupproces PAGINA 9 Rechter verklaart de RDM failliet PAGINA 23 DEN HAAG (GPD) Gemeenten mogen woningbezitters niet lan ger dwingen kabel-televisie te nemen door in koopcontracten een antenneverbod op te nemen. Het gerechtshof in Leeuwarden heeft dat beslist in een proefpro ces dat de Consumentenbond te gen "het misbruik van een anten neverbod" had aangespannen. Inzet van het proefproces tegen de gemeente Harlingen, was een ab soluut verbod tot het plaatsen van een eigen antenne, dat was opgenomen in een gemeentelijk koopcontract voor bouwgrond. Daarop stond een boete van dui zend gulden per maand. De zoge noemde antenneverboden ko men volgens de Consumenten bond in zeker de helft van alle gemeenten voor, in huur- dan wel in koopcontracten of in ge meentelijke bouwverordenin gen. Het proces over het „Harlinger an tenneverbod" heeft totaal bijna zes jaar geduurd. Nadat de rech ter in Leeuwarden de gemeente in het gelijk stelde, is de zaak nu in hoger beroep in het voordeel van de Consumentenbond be slist. In zijn uitspraak stelt het Leeuwar der hof vast dat een antennever bod een inbreuk is op het recht van vrijheid van informatie-ont vangst, zoals dat is vastgelegd in het Verdrag van Rome. Volgens het hof is zo'n verbod alleen toe laatbaar als tegen redelijke kos ten een alternatieve antenne voorziening wordt aangeboden met ten minste dezelfde ont vangstmogelijkheden als een pri- vé-buitenantenne. BK maakt lpg 2V2 cent duurder ROTTERDAM (ANP) - BK-gas ver hoogt met ingang van morgen de prijs van lpg met 2,5 cent per li ter, die daarmee op 78,3 cent zal komen. De prijsverhoging is een gevolg van prijsstijgingen op de internationale produktenmarkt. Hoewel andere maatschappijen nog geen prijsverhoging hebben aangekondigd, wordt in kringen van de brandstoffenhandel in Rotterdam aangenomen dat ook zij vóór hét begin van volgende week hun prijzen voor lpg zullen verhogen. Volgens J. Oskam, secretaris van de Nederlandse organisatie van olie- en kolenhandelaren, hangt er ook weer een nieuwe prijsver hoging voor benzine in de lucht. De afgelopen dagen zijn de note ringen voor super- en normale benzine op de Rotterdamse vrije markt verder aangetrokken. Vol gens Oskam is dit voor een be langrijk deel gebeurd onder in vloed van het seizoen. Dimitri Ustinov. PARIJS (AFP/Reuter) - Na een levendig marathondebat heeft de Fran se algemene vergadering vanochtend met 323 tegen 155 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de socialistische regering-Mauroy en daarmee in haar bezuinigingsvoorstellen. De stemming verliep strikt via de partijlijnen. De Socialisten hebben een absolute meer derheid in het parlement. Het is de eerste stap naar formele goedkeuring van de harde maatrege len die de regering wil nemen om het tekort op de Franse handelsba lans te beteugelen. Vermoedelijk zal de nationale vergadering vol gende week het kabinet de macht geven bepaalde maatregelen bij decreet uit te voeren. Tijdens de stemverklaringen viel Robert-Andre Vivien van de gaullis tische oppositionele RPR premier Mauroy fel aan. "Wij verwachten een minister-president, en we zien een goochelaar, een illusionist, een onverantwoordelijke", zei hij, waarop de parlementariërs van de socialistische meerderheid de zaal uitliepen. Wat later haalde de communist Guy Ducolone op zijn beurt uit naar Vivien: "Wat bent u, een huurling of een schooier", waarop dit keer de parlementariërs van de oppositie de vergaderzaal verlieten. Vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant twee weken gratis. Plaau DajbUd A Gereld LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1