Ik hoop dat mijn angst ongegrond is v>Tl 1 Heinrich Bölls angst voor "de ommekeer L/n DE TUD Waar gaat de bal nooit over de zijlijn? Casino Scheveningen ELSEVIERS Waar moetje 18 zijn om wat te spelen? Casino Scheveningen DONDERDAG 7 APRIL 1983 Onlangs was Heinrich Böll in Heerlen, waar gedurende twee dagen werk van hem werd opgevoerd in de schouwburg. Daar sprak hij ook een uur lang met de pers. Böll zei dat hij al twee jaar lang aan „een grotere zaak" werkt en dat dat nog drie jaar duurt. Op dit moment weet hij nog niet wat daar uitkomt. „Het kan zijn dat ik nog een keer een theaterstuk schrijf, maar ik houd meer van proza", aldus Heinrich Böll. „Het jaar 1945 was een nieuw be gin voor heel Europa, op elk gebied.De grote moeilijkheid was toen om in een taal te schrijven die toch meer of min der gecorrumpeerd was. Pro paganda vernietigt een taal zeer snel en wij hadden vele ja ren van massieve propaganda achter ons. In het toenmalige Duitsland waren nauwelijks schrijvers waaraan men zich kon oriënteren. Twaalf jaar lang überhaupt geen aanslui ting aan de wereldliteratuur. In zoverre was het begin geheel nieuw en zeer moeilijk. Ook om praktische redenen was het moeilijk, omdat natuurlijk geen mens in Duitsland, geen uitgever geloofde dat er nog een keer Duitse auteurs zou den zijn". Adem Heinrich Böll, die overigens ook al voor de oorlog had geschre ven („schrijven kon ik"), moest na de ineenstorting van het zgn. duizendjarige rijk „een taal vinden of weer vinden". Hij begon vooral met kortere verhalen. „Het kortere verhaal was natuurlijk ook de uitdruk king van een zekere Atemlosig- keit. „Ja, het is nauw verwant aan de lyriek, vind ik, en het had er ook mee te maken dat wij geloofden heel weinig tijd te hebben om ons uit te druk ken. Ik blijf bij het begrip 'ge brek aan adem', wat in alle kor te verhalen een rol speelt, niet alleen in de Duitse". In zijn vroege werken belichtte Böll de oorlog veelal vanuit de belevenissen van het individu en niet vanuit wat men zou kunnen noemen een soort ma cro-perspectief. „Ik geloof dat oorlog alleen maar in details is voor te stellen. Ook in oorlogsromans. Het grote, het macro-epos, beschouw ik als een misleiding omdat de oorlog als oorlog in zo'n om vang, zou ik willen zeggen, niet gewoon is. Wij vergeten bij de enorme aantallen, Auschwitz, 20 miljoen doden in de Sowjet- Unie, 12 miljoen Duitsers, dat elk individu, of het nu de Sow- jet-commissaris is, de Duitse luitenant of de kleine joden jongen uit Galicië die in Auschwitz vergast is, dat ieder een voor zichzelf gestorven is. Meestal zelfs eenzaam. En daarom vond ik en vind ik nog altijd dat het kortere verhaal de juiste vorm is. Een 'Odys see' is niet op zijn plaats. Be langrijk is het precies beschre ven detail van elke dood of elk voorval. Ik geloof ook niet in reusachtige schilderijen". Beweging In het werk van Heinrich Böll komen vaak stations, wachtka mers en treinen voor. Die heb ben, zegt de schrijver, waar schijnlijk een symbolische waarde, hoewel niet bewust. „Dat hangt samen met voorloog- se, oorlogs- en na-oorlogse er varingen en belevenissen. Want oorlog is ook een voort durende beweging van men senmassa's. Vluchtelingen, ge vangenen, soldaten, hierheen en daarheen. Er zijn geen vaste plaatsen. En bovendien is de wachtkamer, omdat ons be staan op aarde van voorbij gaande aard is, een passend oord. Niet alleen in realisti sche, maar ook in symbolische Heinrich Böll is altijd een van de meest politiek geëngageerde schrijvers in West-Duitsland geweest. In 1972 deed hij, sa men met onder andere zijn col lega's Günther Grass en Sieg fried Lenz mee aan de sociaal democratische Wahlerinitiati- ve, een groep intellectuelen die zich inzette voor de herverkie zing van Willy Brandt als bondskanselier. Böll schreef ook kritisch over de terroris- tenhysterie die in verband met Baader-Meinhof in West-Duits land de kop opstak. Dat lever de hem de woede, ja haat op van vele rechts politici. Hem werd zelfs onbeschaamd ver weten „symphatisant" van de Rote Armee Fraktion te zijn. In die tijd heeft hij er wel eens over nagedacht Duitsland voorgoed te verlaten. Böll is nu aanhanger van de Groenen ge worden. Heinrich Böll (65), de Westduitse schrijver en win naar van de Nobelprijs voor literatuur, verschijnt niet meer zo vaak in de openbaarheid. Zijn gezond heidstoestand laat dat niet toe. In de Bondsrepubiek is Bolt niet alleen bekend als auteur, maar ook als criticus van vele maatschappe lijke ontwikkelingen in het naooorlogse Duitsland. Voor de Bondsdagverkiezingen van 6 maart deed hij tijdens een persconferentie in Bonn een beroep op de kiezers om de Groenen te steunen. Heinrich Böll (65): "Alsof de Groenen geestesgestoord zijn!". „Ik heb een pleidooi voor de Groenen gehouden, omdat het de enige partij is die zonder meer de stationering van mid- dellange-afstandsraketten af wijst. Duitsland is nu al het met atoomwapens dichtst be zette land ter wereld. We heb ben er wel genoeg in de Bonds republiek". Geen compromis "En omdat de Groenen hier geen compromis kennen en mis schien een zekere werking, ook parlementair, op dit punt kunnen hebben, heb ik mij voor ze ingezet. Bovendien ge loof ik ook niet in economische groei door investeringen. Dat is natuurlijk eenvoudig te zeg gen, maar niemand weet het, dus laten we maar afwachten". „En dan wil ik nog zeggen dat de manier waarop ons land op de Groenen reageert een hemel schreiende aanmatiging is. Alsof er geestesgestoorden aankomen. Het zijn volwassen mensen, die hun eigen overtui ging hebben, die ze ook kun nen uitdrukken, vaak zelfs wat overspannen. Maar dat is mij dan liever dan de vastgevreten, zwarte zekerheid waarmee de anderen alles maar op zijn be loop laten. En dan die idiote discussie over kleding. Of ze een das moeten dragen, of spij kerbroeken verboden dienen te worden in het parlement. Dat is toch te gek om los te lo pen". Over de gevolgen van de politie ke machtswisseling in de Bondsrepubliek, waar nu de CDU'er Helmut Kohl in plaats van de SPD'er Helmut Schmidt als bondskanselier de richtlijnen van de politiek be paalt (zo staat het in de Grond wet), zei Heinrich Böll dat hij niet voor zichzelf maar mis schien voor anderen bang is. Wat zouden de gevolgen van de 'ommekeer' kunnen zijn? „Een ommekeer die raketten brengt en oorlog. Ik hoop dat mijn angst ongegrond is. In ie der geval zullen er grote de monstraties komen, van de omvang van die in Bonn in ok tober 1981 (meer dan 300.000 mensen). En de nieuwe coali tiepartijen hebben al afgespro ken dat het demonstratierecht verscherpt wordt. Dat kan heel onaangenaam worden. Name lijk voor de demonstranten en voor die arme, ik moet inder daad zeggen die arme politie agenten die dat moeten door staan". Omgangstaal En de gevolgen voor het geeste lijk klimaat in Duitsland? Een politicus als Franz Josef Strauss heeft over bepaalde schrijvers gesproken als „rat ten en strontvliegen". Wordt dat soort uitlatingen, nu Strauss' politieke vrienden aan de macht zijn, mogelijkerwijs omgangstaal met kritische in tellectuelen? „Ik weet het niet Ik hoop dat de ze manier van polemiseren niet opduikt, en als dat wel het ge val is, dat ze in ieder geval niet serieus wordt genomen. Maar er is een conservatieve wer king te bespeuren, ook in de media. Als er al niet bewijsbare geluiden van aanpassing zijn, dan minstens tussentonen. En omdat een schrijver, een intel lectueel de media nodig heeft om zich uit te drukken - ook de regionale krant - wordt daar mede beslist of er beperkingen plaatsvinden. Ik geloof niet dat die Strauss-geschiedenis zich zal herhalen. Dat was een ont sporing, geen tijdbom, maar een ontsporing. En de heer Kohl is, daar zou ik de nadruk op willen leggen, niet van deze soort. Kohl is sterker uit de coalitieonderhandelingen ge komen dan men geloofd had. Hij zal dat soort zaken zeker niet dulden en al helemaal niet provoceren". Heinrich Böll maakte in Heerlen een vermoeide indruk. Ook een bedachtzamere. Maar de conclusie dat hü zijn idealen heeft verloren, zou fout zijn. Zijn werk ademt een utopie van het menselijke, een soort Prinzip Hoffnung om de titel van een boek van Ernst Bloch te gebruiken. Kan dat op den duur werkelijkheid worden? Strijd „Het zal een bittere strijd wor den, een belangenstrijd van een harde soort. Maar zeker door de aanwezigheid van de Groenen in het parlement zijn er binnen de democratie aan wijzingen dat deze menselijke utopie mogelijk wordt en poli tiek vertegenwoordigd is. Dat is een begin". Terug naar de verschrikkelijke oorlog. „Onze generatie", zegt de op 21 december 1917 in Keulen geboren Böll, die tus sen 1938 en 1945 de oorlog op verschillende fronten mee maakte tot hij eind 1944 in een Amerikaans krijgsgevangen kamp terechtkwam, „heeft de kans laten lopen die met het begrip 'Unfahigkeit zu trauem' (het niet in staat zijn te rouwen, de titel van een boek van Alexander en Marga- rethe Mitscherlich) werkelijk is samengevat. Niet de eigen geschiedenis 'bewaltigen' (overwinnen, verwerken), dat is onzin. Het woord Vergan- genheitsbewaltigung is ver schrikkelijke nonsens. Maar zich met de geschiedenis be zighouden, te vragen: Wat is gebeurd? Hoe kon dat gebeu ren? Ik krijg de indruk van nu misschien 25-jarigen, dat zij beginnen zich die vragen te stellen. Onze generatie heeft dat verzuimd". VRIJ NEDERLAND Over het zwart-geldcircuit bij de FC Utrecht is inmiddels veel be kend, maar dat het ook werd ge financierd door officiële instan ties als de KNVB onthullen Frits Barend en Henk van Dorp deze week in VN. De vele petten van Eric Vile (bondsbestuurder, be stuur FC Utrecht, advocaat) pas seren andermaal de revue. Afgelopen week werd volgens VN een verzetsinvasie in Suriname afgelast, maar binnen afzienbare tijd zal het toch tot een tegen- coup komen. De Nederlandse re gering blijkt door de inlichtin gendienst slecht op de hoogte te zijn gebracht van de pogingen om het regime Bouterse van de troon te stoten. Dat maakt het volgens VN alleen maar lastiger om te bepalen welke positie Ne derland straks tegenover een nieuw bewind in Suriname moet Lodewijk Brunt gaat in op het boek van Derek Freeman dat in de media als de genadeslag in omschreven voor het destijds (en nog immer)roemruchte onder zoek van Margaret Mead over het paradijselijke leven op de Sa- moa-eilanden, waar jongeren on gestoord door bekrompenheden hun weg vinden. Freeman ziet in Samoa een heel andere samenle ving dan Mead en ontzenuwt haar stelling dat op grond van de praktijk aldaar bewezen kan worden dat de puberteitscrisis een niet noodzakelijk kwaad is. Het kleurkatern bevat de ontroe rende briefwisseling die Adry Benschop sinds begin vorig jaar onderhoudt met ter dood veroor deelden in hun cellen, waar ook ter wereld. Ook in VN een ge sprek met regisseur Kagan over zijn film "The Chosen" en een re constructie van de Falklandcri- De bedrijfsadviseur heeft een ge heel eigen jargon. Hij is troubles hooter, tackelt problems, is voortdurend on the spot en ver heft zich bij zijn werk boven het day-to-day management. De Tijd bericht over een oprukkend fe nomeen. Van het eenmansbu- reau tot de absolute topper in Nederland, het bureau Beren schot. Zelfs in vergelijking met de Verenigde Staten heeft ons land in de adviserende sfeer een hoge bezettingsgraad. Voor tweeduizend gulden per man per ADVERTENTIE Terwijl er tóch ingegooid wordt? Bij Roulette. Een ronde cylinder met een lijst aan de bovenkant - daar kan een balletje in principe niet uitwippen. En dat bij zo'n aanvangsnelheid van tachtig kilometer per uur! Met na een rondje of acht het grote moment. In welk vakje valt ie? Mensen wat een spanning langs de lijn. Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, Tel. 070-512621 dag helpen de bedrijfsadviseurs ondernemingen aan reorganisa tieplannen, die niet zelden als bliksemafleider fungeren voor het bedrijfsdirectoraat. Bijvoor beeld in het geval van het KBB- concern: "Net een week voor de 'nationale Bijenkorfdag' lekte het rücksichtlose en zeer ver trouwelijke saneringsplan van McKinsey uit. Massaal spoedden de gealarmeerde Nederlandse consumenten zich op 22 januari naar het dichtsbijzijnde Bijen korf-filiaal. O wonder, vijf dagen daarna presenteerde de raad van bestuur van KBB een verrassend milder getoonzet herstelplan. Salvo's van applaus weerklon ken". De Tijd gaat ook in op de bewering van de Leidse psychiater prof. dr. J. Bastiaans dat stress een be langrijke rol kan spelen bij het ontstaan van kanker. Met name gesloten persoonlijkheden (de binnenvetters) die een ernstige traumatische ervaring achter de rug hebben maar daar over nooit hebben gesproken, lopen vol gens Bastiaans een grote kans kankerpatiënt te worden. Hij ba seert zich op verschillende on derzoeken die dat zouden heb ben uitgewezen. ("Ik ben er echt de man niet naar mijn naam te verbinden aan iets wat niet wa terdicht is"). Maar andere weten schappers, onder wie de radio loog prof. dr. D.W. van Bekkum, reageren uiterst geresreveerd op Bastiaans' stelling. Verder in De Tijd een verhaal over de actieve ondersteuning van Honduras door de CIA in de guerrillastrijd tegen het Sandi- nistische bewind in Nicaragua, een interview met World Press Photo-winnaar Robin Moyer en een ontmoeting van de schrijver Cees Nooteboom met het werk van de metafysische kunstenaar Ciorgio de Chirico op een ten toonstelling in München. Het conflict tussen plicht en gevoe lens. Dat is het uitgangspunt van de romans van John le Carre. Wereldberoemd dankzij The spy who came in from the cold en de anti-held Smiley. HP portretteert deze Engelse au teur, die ondanks zijn fascineren de spionageverhalen zelf geen echte spion is geweest. Toegege ven hij is een blauwe maandag bij de Britse Militaire Inlichtin gendienst geweest, maar "dat had weinig met inlichtingen te maken". Zijn nieuwste boek, The little drummer girl, is overi gens geen Smiley-boek. De ver koop is er niet minder om: alleen al in de VS zijn er inmiddels 450.000 exemplaren van ver kocht. Het liefst hanteert Le Carre de vorm van een spionageverhaal om zijn thema uit t werken: het conflict dat het volvoeren van plicht met zich mee brengt, waarvan vooral de mensen die midden in dit gebeuren staan de dupe worden. "Liz uit The Spy wordt doodgeschoten, Smiley is eigenlijk niets meer dan een lege huls, en Charlie uit The little drummer girl, daar moge god van weten wat er met haar ge beurt". De VS zijn hard op weg van Cen traal Amerika een tweede Viet nam te maken. De betrokken heid bij de schermutselingen tussen Nicaragua en Honduras worden niet eens meer ontkend. Op politiek niveau probeert Rea gan de schijn op te houden dat in Nicaragua een binnenlandse burgeroorlog woedt. In werkelijkheid gaat het om grens incidenten tussen Hondurese en Nicaraguaanse troepen, waarbij Honduras terzijde wordt gestaan door aanhangers van de verdre ven president Somoza en indi rect de VS. Anti-Sandinistische commando's krijgen in Amerika een opleiding. En ook om pens hoeven zij, dankzij weder om de VS, niet verlegen te zitten De Amerikaanse president is be reid van Centraal Amerika - Ni caragua, Guatemala, El Salvador een tweede Vietnam te maken, vanwege "fundamentele strate gische belangen". Elke naar links neigende regering is een bron van gevaar, "die wij niet uit de weg mogen gaan", aldus Rea gan. Een tweede dominotheorie is geboren. Volgende week worden de be roemde Oscars weer toegekend. In Hollywood is de koorts daar om al enige weken geleden uitge broken. Wordt het "Gandhi" (elf nominaties), "E.T." (negen nomi naties) of "Tootsie" (tien nomina ties)? Op 11 april zal dat bekend zijn. ging actiecomité vervuiling Me- wedepolder een strijd, die zo op het eerste gezicht hopeloos lijkt. Velen hebben hun huis al moe ten verkopen tegen "afbraakprij- zen". Sommige bewoners leiden aan depressies en fobieën. Ze durven niet meer in het bad, om dat ze het water -zelfs om er in te baden- niet meer vertrouwen. Er dreigt een ramp voor de reiswe reld nu de zomerboekingen ze ker 25% achterblijven bij vorig jaar. De tekenen zijn zeer som ber, constateert EM. Vorige week is een begin gemaakt met de uitvoering van de zomerpro- gramma's. Maar bij Martinair al leen al heeft men voor april 40 procent van de vakantievluchten moeten annuleren. EM waarschuwt de vakantiegan ger. uit te kijken bij welk reisbu reau men boekt, aangezien nog niet alle aangesloten zijn bij de nieuwe garantieregeling. "Tegen het wankele evenwicht waarin veel reisbureaus verkeren, doet men er dus goed aan op te letten waar het vakantiegeld wèl of niet veilig is". In het omslagartikel gaan twee re dacteuren dieper in op de schei dingslijnen tussen fascisme en nationaal-socialisme. Zij komen tot de conclusie dat het fascisme in infiltratie gevaarlijker kan zijn dan in presentatie. Dit wordt ge staafd door het voorbeeld van Al fred Vierling, die voor de Cen trumpartij als Janmaats geheime wapen fungeert, maar voordien veel escapades op milieugebied uitvoerde. Het verband wordt ge legd met de Westduitse Groenen, waarvoor voormalig SA-Sturm- führer Werner Vogel bijna in de Bondsdag had gezeten, als hij zichzelf niet had teruggetrokken. "Een natuurclub in het groen is gevaarlijker dan Janmaat in de Kamer". hervormd nederland De ene gifbelt is nog niet ont ruimd, of een nieuwe komt al weer aan het licht. Hoe zou het zijn, als je ruime doorzonwoning op een gifbelt blijkt te zijn ge bouwd? Deze vraagt stelde HN zichzelf en ging op bezoek bij de (ex)bewoners van de Dordtse wijk Merwedepolder. Alweer bij na twee jaar geleden werd ont dekt, dat de wijk bovenop een mengsel van cadmium en te- trachlooretheen was gebouwd. Niet lang daarna hebben de be woners hun huizen verlaten. "Verhuisd wegens gif'. Ruim an derhalf jaar al voert de Vereni HN besteedt deze week aandacht aan de vfedesbeweging in de DDR. Een beweging, die on danks alle tegenstand groeit, met een niet aflatend optimisme. De nieuwste vijand van deze Oost- duitse IKV is de plaatsing van de Navo-kruisraketten. De speel ruimte die de afgelopen twee jaar moeizaam is opgebouwd, komt hiermee in gevaar. Zij roepen hun Westduitse collega's om steun. Uiteindelijke hebben zij dezelfde belangen te verdedigen; dezelfde strijd voor de vrede aan weerszijden van de muur, aldus HN. Van Hanneke van Buuren, sinds de jaren zestig actief van Man Vrouw Maatschappij tot en met het COC, komt binnenkort een nieuw boek uit. Ter gelegenheid daarvan sprak HN met haar over de stromingen en de ontwikke lingen binnen de emancipatiebe weging. ADVERTENTIE In 't Casino. Want verder valt er niet zoveel te spelen als je kind- af bent. Tenzij het dagelijkse mens-erger-je-niet... In zo'n Casino draait het om niks anders. Daar kun je naar hartelust spelen en hoefje niet voor donker thuis te zijn. Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, Tel. 070-512621

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19