Tante Koba en de emancipatie HUISHOUD' CTE Transfersysteem behoud van het betaalde voetbal van de ene verbazing in de andere op de 38e DONDERDAG 7 APRIL 1983 Meningen PAGINA 11 Het transfersysteem in het betaalde voetbal is een van die dingen die er niet zouden mogen zijn, maar desondanks al jaren, ja zelfs al gene raties lang bestaat. Wat is er fout aan het transfersysteem? Als een gewone werkne mer van baan wil ver anderen, neemt hij de gebruikelijke opzegter mijn in acht, of dient zijn contract uit, en gaat vervolgens naar een andere werkgever. Alleen in uitzonderlijke gevallen komt het wel voor dat aan de over gang naar een andere werkgever beperkende voorwaarden zijn ver bonden. Werknemers in het betaald voetbal zijn echter over het algemeen niet vrij om te gaan en te staan waar zij willen. Als een speler zijn contract heeft uitgediend, en overeen stemming heeft bereikt met door Prof. dr. J.J. van Duijn een nieuwe club, moeten de oude en de nieuwe club het nog met elkaar eens worden over een transfersom, of ver goedingssom. De speler wordt beloond voor zijn voet baldiensten, maar de club krijgt een vergoeding voor het 'voetbalkapitaal' dat de speler belichaamt en dat nu naar een andere club over gaat. Waarom gebeurt zoiets in het betaald voetbal (en in sommi ge andere betaalde sporten)? Als ik naar een andere uni versiteit verhuis krijgt mijn oude school toch ook geen vergoedingssom? Het vak manschap dat iemand heeft, zijn 'human capital', behoort toch aan hemzelf en niet aan de werkgever aan wie hij zijn diensten aanbiedt? Tegenstanders van het trans fersysteem vinden het inder daad een absurde zaak dat betaalde voetballers niet de zelfde rechten hebben als ge wone werknemers. Zij spre ken van 'slavenhandel', of soms van 'mensonterende slavenhandel': de gedachte dat Michel Valke voor Feye- noord speelt maar 'eigen dom' is van PSV. Spelers die 'verhandeld' worden als koopwaar. Wat zijn dat voor negentiende-eeuwse toestan den? De tegenstanders willen dan ook van het transfersys teem af. Een voetballer moet zich gewoon aan de club var. zijn keuze kunnen verbin den, en niet weggetransfe- reerd worden naar een of an dere buitenlandse club, al leen omdat zijn werkgever dan zoveel meer aan hem ver dient. Ongewoon Om de ratio van het vergoedin gensysteem (dat zoals gezegd al generaties lang bestaat) te kunnen begrijpen, moet wor den bedacht dat de bedrijfs tak betaald voetbal geen ge wone bedrijfstak is. Een ge- Als alles aoed paat verhuist Sören Lerby (l) het komende seizoen van Ajax naar Bayem München. De transfer-som zal ongeveer twee miljoen Duitse marken bedragen. (Foto ANP) wone bedrijfstak kan goed functioneren met 100 onder nemingen, met 10 onderne mingen, en soms zelfs met maar een onderneming - goed in de zin dat de behoef tevoorziening voor de consu ment goed verzorgd is. Het aantal producenten hoeft niet bepalend te zijn voor de kwali teit van het geleverde pro- dukt. !n een competitiesport als voet bal ligt dat heel anders. Met alleen Ajax kun jé geen va derlandse competitie begin nen. Om een voetbalcompeti tie attractief te maken zijn meer clubs nodig, en liefst clubs van gelijke sterkte. Hoe meer gelijkwaardige clubs, des te attractiever de voetbal competitie zal zijn en des te meer publiek en dus geld er binnen zal komen. Hier ligt het eerste onderscheid met gewone bedrijfstakken. In het betaald voetbal is het aantal clubs, en de onderlin ge krachtsverhoudingen tus sen clubs, bepalend voor de aantrekkelijkheid van het ge boden produkt en voor het geld dat daarmee verdiend wordt. Betaalde voetbalclubs hebben elkaar hard nodig. Maar er is nog wat: voetbalwed strijden moeten (afgezien van tv- en video-opnamen) ter plekke genoten worden. Het maakt dus uit waar de wed strijden worden gespeeld: in grote steden, in kleine ste den, dichtbevolkte gebieden of dunbevolkte gebieden. In principe kan een club uit Rotterdam op meer toe schouwers rekenen dan een (even sterke) club in de Ach terhoek. Het toeschouwers- potentieel van de Rotter damse club is veel groter dan dat van de Achterhoekse club. In Rotterdam en om streken wonen nu eenmaal veel meer mensen. Maar dat betekent ook dat clubs in grote steden hogere recettes (inkomsten, red.) hebben en hun spelers een hoger salaris kunnen bieden. De beste voetballers gaan daarheen, waar de salarissen het hoogst zijn. De clubs in de steden krijgen dus de bes te spelers. Voetbalcompeti ties worden saai en voorspel baar, want alleen Ajax en Feyenoord zullen landskam pioen kunnen worden, tenzij er ergens gebroeders Mole naar opstaan die veel eigen geld in een club pompen en zo het bezwaar van een te klein achterland compense- Balans Het transferstelstel is nu be doeld, en steeds gerechtvaar digd door de voorstanders er van, als middel om een 'com petitive balance' tussen clubs te bereiken. De rechtvaardi ging berust op de gedachte dat voor een competitie meer clubs nodig zijn, en dat voor Tante Koba is een tegenwoordig steeds vaker langskomende gast bij de emancipatiediscussies. Zij vertegenwoordigt de vraag naar de Kosten-Baten analyse van emancipatie. Wat kost emancipa tie en wat levert het ons op? Laat ik voorop stellen dat het kiezen voor emancipatie een politieke keuze is geweest en ook nu weer in het regeerakkoord van CDA- WD is opgenomen. Toch blijkt het steeds weer nodig, op alle ni veaus van politieke besluitvor ming, het nut van een emancipa tiebeleid aan te tonen. Emanci patie staat voor een persoonlijk en maatschappelijk proces van verandering en groei, dat moet leiden tot een grotere keuzevrij heid van vrouwen en mannen om individueel en gezamenlijk vorm en inhoud te geven aan le ven en samenleven. Juist omdat emancipatie een persoonlijk én maatschappelijk proces is, wordt genoemde tante Koba zo vaak ten tonele gevoerd. Een kosten-baten analyse is niet meer dan een hulpmiddel bij het nemen van een beslissing. Als mevrouw Van Dijk besluit met de trein naar een bijeenkomst te gaan, dan heeft ze andere moge lijkheden op hun voor- en nade len beoordeeld en uiteindelijk aan de baten die het reizen per trein voor haar oplevert de voor keur gegeven. Als meneer Van Dijk een spijkerbroek voor zijn dochtertje koopt, zal hij de baten van een goede broek afwegen te gen de hogere kosten daarvan in vergelijking met een broek van mindere kwaliteit. Een gegeven is echter dat het kind „in de groei" is en zijn portemonnee niet. Een broek moet er echter wel komen. Rolpatronen Hoe zit dat nu met emancipatie? Ik beperk me in dit stukje tot dat begrip emancipatie, waar meest al de emancipatie van de vrouw mee wordt bedoeld. Gelijke ont plooiingskansen van vrouwen, los van traditionele rolpatronen, waarbij hun plaats thuis is, bete kenen een stimulerend onder wijsbeleid voor vrouwen en een stimulerend werkgelegenheids beleid. Een evenredige deelname van mannen en vrouwen aan het maatschappelijk leven, zonder fi nanciële afhankelijkheid van el kaar is voor D'66 de doelstelling van emancipatie. Zo gezien levert emancipatie uit eindelijk mondige mensen op, bevrijde mensen die in staat zijn hun creatieve vermogens ten vol le te ontwikkelen. Ook in tijden van economische crisis wenst D'66 deze maatschappelijke ba ten te onderstrepen. In het grote geheel gezien leidt dat op den duur tot de herverdeling van be taald en onderbetaald werk en van inkomen, tot gelijke rechten in de sociale zekerheidssfeer en in de belastingsfeer, maar ook tot gelijke plichten binnenshuis en buitenshuis. Vanuit deze doelstelling gaat het bij een kosten-baten analyse van emancipatie om een individuele afweging, om een afweging op het niveau van de leefeenheid, en ten slotte om een maatschappe lijke afweging. Kiezen voor emancipatie betekent individue le en gezinsbaten afwegen tegen individuele en gezinskosten. Als mevrouw Van Dijk besluit te gaan werken, kost dat doorzet tingsvermogen, organisatietalent en geld voor een eventuele (aan vullende) opleiding alsmede voor kinderopvang. Daar tegen over staan baten voor haarzelf. haar partner en eventuele kinde ren. Als de kosten, materieel en immaterieel te hoog worden, zal ze van de baten afzien. Evenwicht Er hoort echter een evenwicht te bestaan tussen kosten en baten. Emancipatie levert maatschap pelijk gezien baten op, aangezien door drs. Louise Groenman bij een verdeling van betaald en onbetaald werk van mannen en vrouwen, vrouwen niet alleen premies en belasting gaan beta len bij deelname aan betaald werk, maar ook minder voor psy chosomatische klachten een be roep zullen doen op gezond heidsvoorzieningen. Het minder zwaar belasten van mannen in de betaalde sfeer leidt tot minder overwerkte mannen en dus in dat opzicht tot een geringer be roep op de gezondheidszorg. Daarnaast brengt emancipatie kos ten met zich mee, zeker in een tijd waarin emancipatie „in de groei" is en de overheidsporte- monnee niet. Ook vóór de laatste emancipatiegolf die aan het eind van de jaren '60 inzette, gold voor meisjes een leerplicht. Dat meis jes daarna veelal hun opleiding niet ten nutte maakten, is nooit als een maatschappelijke kost opgevat, terwijl onderwijs toch nogal duur is. De nadruk die thans in het emancipatiebeleid gelegd wordt op het stimuleren van onderwijs en beroepsoplei dingen voor meisjes, moet als in vestering gezien worden die op den duur maatschappelijk zijn vruchten moet afwerpen. Een lo gisch gevolg op goed onderwijs is een plaats op de arbeidsmarkt. Dat daartoe in een tijd van grote werkloosheid herverdeling van werk en arbeidsduurverkorting noodzakelijk is, spreekt vanzelf. Dubbele inkomens Als de kosten om te gaan werken voor mevrouw Van Dijk hoger zijn dan de baten, heeft de over heid vanuit haai emancipatiebe leid de taak om te zorgen dat de individuele- en gezinskosten-ba- ten analyse doorslaat in haar voordeel. Het extra belasten van dubbele inkomens hoort daar in principe niet bij, zeker niet als de baten voor het gezin en de vrouw worden afgeroomd en aan extra kosten die het werken van de vrouw met zich meebrengt niets gedaan wordt, en zolang vrou wen nog steeds vooral in de laag ste regionen van de arbeids markt te vinden zijn. Als iets een duidelijke individuele baat is en een maatschappelijke kost mag je als overheid ingrij pen. Dit kan bijvoorbeeld op het terrein van de milieuverontreini ging. De neiging bestaat om thans het betaald werken van vrouwen als een puur individue le baat te zien, en als een puur maatschappelijke kost gezien onze gespannen arbeidsmarkt. Toch mag dan niet de individue le baat van alleen de vrouw ver kleind worden door haar in de sociale zekerheidssfeer en belas tingsfeer afhankelijk te maken van haar partner. Emancipatie als maatschappelijke baat leidt er dan toe dat alle individuele ba ten, dus zowel van mannen als vrouwen, verkleind dienen te worden. Arbeidsverdeling leidt dan ook altijd tot inkomensher verdeling over mannen en vrou- Bij standsvrouwen Als iets een duidelijke individuele kost is en een maatschappelijke baat, zal de overheid moeten bij springen. Dit geldt ten aanzien van onderwijs. Privé-onderwijs is reeds lang vervangen door een door de overheid bekostigd on derwijs. Zolang emancipatie als een maatschappelijke baat wordt gezien, waar de samenleving als geheel op den duur rijker van wordt, zowel in materiële als im materiële zin, heeft de overheid een taak om te zorgen dat de in dividuele kosten-baten analyse in evenwicht is met de maat schappelijke kosten-baten analy se. Beleidsproblemen doen zich tel kens weer voor als dat evenwicht zoek is. Oplossingen kunnen slechts dan' gevonden worden, als men naar de langere termijn durft te kijken. Nu bijvoorbeeld bijstandsvrouwen straffen als ze proberen zich een zelfstandige plaats op de arbeidsmarkt te ver werven, of hun verbieden een opleiding te volgen die hun dat perspectief biedt, getuigt van kortzichtig beleid dat er slechts toe leidt dat de betrokken vrou wen niet meer uit de bijstand ko- Dat dit laatste uiteindelijk alleen maar tot grotere maatschappelij ke en individuele kosten leidt, hoeft geen betoog. Als emancipa tie alleen een kost zou zijn en niet een directe of toekomstige baat, zou er op korte termijn veel te verdienen zijn door alle meis jes van school te halen en dat kan niemands bedoeling zijn, ook niet van tante Koba! (De auteur is lid van de Tweede Kamer voor D'66). een aantrekkelijke (en dus geld opleverende) competi tie, meerdere clubs van onge veer gelijke kracht nodig zijn, ondanks het feit dat de ene club een grpter tóeschou- werspotentieel heeft dan de andere. Voor het talent dat het provin cieclubje niet kan behouden, ontvangt het nu een vergoe dingssom. De extra middelen die de clubs met grote achter landen krijgen worden nu wat afgeroomd. Er vindt een herverdeling van middelen plaats. De provincieclubs kunnen zich zo toch staande houden en zich soms zelfs versterken. Toegegeven, het transfersys teem werkt verre van perfect. De trek naar de grote clubs kan toch niet y/orden gestuit. Maar zonder de transfergel- den die in de loop der tijd door Ajax, Feyenoord en Phi lips SV aan andere clubs zijn betaald was het betaald voet bal misschien allang ter ziele geweest. Of de overheid had jaren geleden al bij moeten springep. Het transfersysteem leidt ertoe dat clubs de spelers inder daad als hun kapitaal gaan zien ('ons kapitaal staat in het veld'). Ze gaan meer aan dacht besteden aan talent- scouting en aan de opleiding van spelers, onder het motto 'goedkoop halen, duur verko pen'. Deze trend is in Neder land heel duidelijk zichtbaar: meer eigen kweek in het elf tal; breekt er een talent door dan wordt het meestal ver kocht. Bij afschaffing van het vergoe dingenstelsel zal men zien dat de strijd om spelers voor taan via salarissen en hand gelden gaat lopen. Wat Ajax en Feyenoord niet meer aan transfersommen hoeven te betalen, geven ze direct aan spelers en makelaars uit. Sinds de afbraak van het transfersysteem in de Ver enigde Staten, een jaar of zes geleden, ziet men dat de sala rissen geëscaleerd zijn, veren ver boven het inflatietempo uit. Er zijn in het Amerikaan se honkbal dit jaar 55 spelers met een jaarsalaris van 750.000 (ong. 2 miljoen gul den) of meer. Maar het is ook zo dat clubs in kleinere agglo meraties, zoals Cincinnati, Pittsburgh en Minneapolis steeds verder achter gaan blijven. Zij ontvangen onvol doende recettes om bij te blij ven in de salarisrace. Ander zijds kunnen ze zich toch niet onttrekken aan de enorme stijging van het salarisni veau. Het gevolg is (oene- mende verliezen, terwijl de krachtsverschillen met de rij ke clubs (in New York, Phila delphia, Los Angeles) steeds groter worden. De vergoedingssom afschaffen kan dus wel, maar men moet wel weten waar men aan be gint. Het transfersysteem lijkt een anachronisme uit de kapitalistische tijd. Maar wie het afschaft zal pas echt zien hoe de vrije markt werkt. De auteur is hoogleraar algemene economie aan de Interfaculteit Bedrijfskunde te Delft. Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs LEZERS SCHRIJVEN Brandweer vrouwen Het is te hopen dat de mening van de Commandant van de Leidse Brandweer niet de mening van het gehele korps is, ik denk het haast niet. In het artikel wordt de indruk gewekt dat het best goed is als er vrouwen dienst gaan doen in het brandweerkorps, maar de heer Mark spreekt zichzelf in hetzelfde artikel tegen. De Commandant zet z'n perso neel mooi te kijk als hij stelt dat er in de brandweer-man nengemeenschap een vrouw problemen op kan leveren. De suggestie wordt gewekt dat er alleen super hetero's werken, die van geen vrouw af kunnen blijven, met ande re woorden een vrouw is vol gens de heer Mark een sex- objekt. En wat bedoelt hij met het voe len met handen en voeten? Kunnen vrouwen dat niet? De uitspraak "je moet niet bang zijn": zijn mannen nooit bang? Wat betreft de al ver doorgevoerde emancipatie: dat de mannen alles zelf schoonmaken, nogal nor maal, heeft niets met emanci patie te maken. Ieder mens moet z'n zelf gemaakte rom mel opruimen. Dan de uitspraak dat er geen vrouwelijke ME-ers zijn: vol gens mij komt dat omdat de meeste vrouwen een gezonde afkeer hebben van geweld. Verder de genetische effek- ten bij de vrouw door radio actieve straling: dat is waar. maar bij mannen is dat ook het geval. En ik zou als ik de heer Mark was er maar niet van uitgaan, dat als we zo geëmancipeerd zijn, dat als er een kindje komt dat dan de moeder er voor moet zorgen. En dan dit nog: zijn de echtge notes van brandweerlieden anders dan bijvoorbeeld die van een verpleegkundige? Je zou haast gaan denken dat in elk ziekenhuis of verpleegin richting de buitenechtelijke verhoudingen niet van de lucht zijn. Kortom het gehele stuk is geschreven als zou ie dere vrouw die bij de brand weer binnen komt een moge lijke bedreiging zijn voor het personeel en hun ega's. S. L. Muuw, Hogewoerd 56, Leiden Spaarvarken (Commentaar naar aanleiding van bericht: "spaarvarken dikker dan ooit" van 28 maart jl. in deze krant). Ik vraag me af: Wie o wie zijn die spaarders? Zijn het de 900.000 werklozen van die zelfde pagina? Of zijn het de ge handicapten op hetzelfde blad? Of zijn het de bijstandsmoeders met hun 1300 gulden uitkering Der maand? Of zijn het de werkende/werkloze jongeren, die hun dure kamers moeten beta len? Of zijn het de ambtenaren, die blij ven inleveren? Of zijn het de dubbelverdieners, die drie-dub bel gaan inleveren? Neen, neen allemaal misgeraden. Het zijn die mensen met vier keer modaal. Het zijn die mensen met de gouden handdrukken. Het zijn die mensen (20 30 pro cent) die in deze tijd "zonder aan passing" kunnen blijven leven. W. Th. Koevoet sr., Sneeuwbes 8, Leiden ADVERTENTIE INTERNATIONALE Hi.idSf ,.n.terna,iona|t' 10 ni U beurs Amsterdam Ddgen bruisend middelpunt Woning CufeirS v' Van: «-utinair Vrije tijd Mode 'Neem het ervan dit iaar VnN^EÖoidbeurs°P ...Om n„o ".Om nog wekenlang plezier van te hebben

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11