c Willen Russen nog wel met Reagan praten? 'Ikhout bij lekker: Meer troepen naar grens met Cambodja D Uitgewezen Russen "militair werkzaam Hoessein praat binnenkort met Arafat verder "Barbie was spion voor de VS in Duitsland" Offensief Thailand Franse autoriteiten: Arrestaties in verband met vergiftiging Jordaanoever WOENSDAG 6 APRIL 1983 Buitenland Kunstmaan na storing weer onder controle CAPE CANAVERAL (AFP Reuter) - Het Amerikaanse ruimtevaartbureau Nasa heeft gisteren de verbin dingskunstmaan TDRS-A weer onder controle gekre gen nadat de satelliet op drift was geraakt kennelijk als ge volg van een storing in de verbindingen. Eerst had het er naar uitgezien, dat de satelliet verloren was. De controle over de maan ging verloren, kort na de in werkingstelling van de raket ten die haar in haar baan moesten brengen. Reddings pogingen vanuit het controle centrum per radio mislukten aanvankelijk doordat de ac cu's in het raketsysteem leeg waren. Verlies van de satelliet zou een zware slag hebben betekend voor het ruimteveerprogram ma van dit jaar. WASHINGTON (UPI) - Functio narissen van de Amerikaanse mi litaire geheime dienst hebben de nazi-oorlogsmisdadiger Klaus Barbie aangeworven om na de Tweede Wereldoorlog in bezet Duitsland geheim agent voor de Verenigde Staten te worden. Dit heeft CBS-Nieuws gisteravond gemeld. Volgens het Amerikaanse tv-jour- naal blijkt uit nog niet openbaar gemaakte documenten dat Bar bie, die nu in Frankrijk een pro ces wegens 'oorlogsmisdaden wacht, in de jaren 1947-1950 spion voor de Verenigde Staten werd, "betaald en beschermd door de Amerikaanse geheime dienst". CBS haalt een voorma lig functionaris van de Ameri kaanse geheime dienst aan, Gene Bramel, die verklaarde: "Wij wis ten dat Barbie een Gestapo-offi- cier was geweest. We wisten dat hij voor verscheidene zaken door de Fransen werd gezocht. Maar dat maakte ons niet uit". Barbies eerste opdracht was gege- CBS- vens te verzamelen over ver meende communistische in vloed in de Franse regering en geheime dienst, waarbij hij ge bruik maakte van zijn contacten als SS-officier in Lyon. Volgens CBS spraken functionarissen van de Amerikaanse geheime dienst er in het midden van de jaren zestig over Barbie in Boli via te gebruiken tijdens de guer rilla onder de Argentijnse revolu tionair Che Guevara. Maar de CIA verwierp dat idee. CBS meldde dat Amerikaanse functionarissen voor een door- reisvisum voor Barbie zorgden, die onder valse naam uit Duits land naar Argentinië en later naar Bolivia vluchtte, waar hij 32 jaar woonde. Het Amerikaanse ministerie van justitie onderzoekt op het ogen blik de banden van Barbie met de Verenigde Staten van het eind van de oorlog tot zijn arrestatie door de Franse autoriteiten in fe bruari. Functionarissen van het minsterie bevestigden in maart dat Barbie in 1969 en 1970 vier maal naar de Verenigde Staten reisde, maar volgens hen is er geen bewijs dat hij door de Ame rikaanse regering is geholpen. Salvadoriaanse militairen in hinderlaag gedood SAN SALVADOR (UPI) - Salva- doriaanse guerrillastrijders heb ben gisteren op klaarlichte dag noordelijk van de hoofdstad San Salvador een militair transport in een hinderlaag gelokt en daar bij zeker zeven soldaten gedood. Onder de groep soldaten, onder wie leden van de nationale garde en politie, werden er zeven ge dood en twee gewond, aldus de functionarissen. De radiozender Venceremos van het nationale bevrijdingsfront FMLN waarschuwde eerder gis teren voor "mogelijke bloedba den" door leger en politie. De zender liet weten dat de guerril labeweging spoedig begint met "een nieuwe nationale sabotage- campagne" tegen de economie van het land, die al zwaar is ge troffen door de hoge kosten van de 41 maanden oude burgeroor log. BANGKOK (AP/Reuter/UPI) - Thailand zond gisteren meer troepen naar het grensgebied met Cambodja. Vol gens Thailandse legerofficieren hebben zij bij de aanval van maandag op Vietnamese troepen gebruik gemaakt van napalm. Een woordvoerder van het militaire opper bevel in Bangkok zei echter hiervan niets af te weten. PARIJS Na uitgewuifd te zijn door het personeel van de Russische ambassade in Parijs, stappen Russische diplomaten in de bus die hen naar het vliegveld zal brengen. Frankrijk wees gisteren 47 Russen uit. (Foto AP) Door het Vietnamese offensief, dat gisteren zijn zesde dag inging, is een grote chaos ontstaan langS de 800 kilometer lange grens tus sen Thailand en Cambodja. De stroom van vluchtelingen uit Cambodja naar Thailand, die midden in de vuurlinie terecht kwamen', werd gisteravond ge schat op 80.000 mensen. Er zou den onder hen tot dusver zeker 250 doden zijn gevallen. Uit de omgeving van Phnom Phra, waar de napalm tegen de Vietna mese soldaten zou zijn gebruikt, evacueerden de Thailandse auto riteiten gisteren 6.000 Cambod jaanse vluchtelingen. Offensief Thailand lanceerde gisteren een di plomatiek offensief tegen Hanoi. Op het Thailandse ministerie van buitenlandse zaken werden de ambassadeurs van meer dan twintig landen ontbonden. De zen werden opgeroepen de Viet namese agressie te veroordelen Overval Een Parijse juwelier heeft gis teren een overval verijdeld en een van de daders daarbij doodgeschoten. De twee an deren, van wie één wist te ontkomen, liepen verwon dingen op. Vorige maand waren ook bij een overval op een Parijse ju welier de daders gedood. Expositie De lijkwade vap Turijn, de graf doek waarin het stoffelijk overschot van Jezus Christus gewikkeld zou zijn geweest, wordt misschien naar Rome overgebracht. Daar zal de wa de worden geëxposeerd ter gelegenheid van het Heilig Jaar. De lijkwade was eigen dom van de onlangs overle den ex-koning Umberto van Italië, die de doek aan de roomskatholieke kerk ver maakte. Vernielingen Neo-nazi's zijn afgelopen week einde het voormalige concen tratiekamp Flossenbürg bin nengedrongen en hebben daar voor meer dan tiendui zend gulden schade aange richt. De politie vermoedt dat de vandalen tot dezelfde ex treem-rechtse groepering be horen die vorig jaar tot twee maal toe vernielingen aan richtte in het kamp. Vrijheid Twee jongemannen uit Oost- Berlijn zijn op spectaculaire wijze naar het Westen ge vlucht. Met behulp van pijl en boog, een vissnoer en een staalkabel wisten zij over de Berlijnse muur het westelijke stadsdeel te bereiken. Het tweetal had met de boog van af het dak van een gebouw bij de muur een aan een pijl be vestigd vissnoer over de muur geschoten. Aan het ein de van het snoer hadden zij een negentig meter lange staalkabel bevestigd. Aan de andere kant van de muur stond een vluchthelper ge reed, die met het snoer de ka bel over de muur strak trok. Hangende aan twee takelrol- len gleden de twee toen naar het Westen. en Thailand te steunen bij de ver dediging van zijn grondgebied. Het ministerie van buitenlandse zaken gaf tevens een verklaring uit waarin werd gesteld dat Viet nam aanstuurt op een directe ge wapende confrontatie met Thai land. Hanoi wordt er voorts van beschuldigd dat het de Cambod jaanse grensbevolking op wrede en barbaarse wijze uitmoordt. Niettemin zei de secretaris-gene raal van het ministerie dat Thai land nog niet van plan is een be roep te doen op het defensiever drag met de VS. "Het Thailandse leger kan de situatie nog best zelf aan". Waarschuwing Bangkok waarschuwde wèl de Sowjet-Unie, Vietnams voor naamste bondgenoot, dat haar betrekkingen met Thailand in gevaar kunnen komen. De Russi sche ambassadeur in Thailand werd te verstaan gegeven dat Moskou niet kan streven naar be tere betrekkingen met de niet- communistische landen in Zuid- oost-Azië, terwijl het tegelijker tijd Vietnam bewapent. TEL AVIV (Reuter/DPA) - Israëli sche troepen hebben gisteren verscheidene Palestij nen gear resteerd in verband met de mys terieuze ziekte die honderden Palestijnse schoolmeisjes op de bezette Jordaanoever de afgelo pen dagen heeft getroffen. Vol gens een militaire woordvoerder zitten "politieke agitatoren" ach ter de ziekte, die door Palestij- nen wordt toegeschreven aan vergiftiging. De ziekte heeft tot nieuwe onrust geleid op de Jordaanoever. On bekenden gooiden drie benzine bommen naar het politiebureau van Jericho. Niemand werd ge wond. Enkele scholen werden gesloten en een aantal studenten van de Bir Zeit universiteit heb ben aangekondigd een honger staking te beginnen uit protest tegen wat zij noemen "Israëls massale vergiftiging". Het Israëlische ministerie van ge zondheid heeft gisteren ver klaard dat een arts van het inter nationale Rode Kruis heeft vast gesteld dat er geen bewijzen zijn van fysieke vergiftiging. Het in ternationale comité van het Rode Kruis in Genève heeft echter la ten weten dat de arts, de Zwitser dr. Altherr, slechts de opdracht had te onderzoeken of de patiën ten een goede behandeling kre gen en niet naar de oorzaken van de ziekte. Altherr is inmiddels naar Genève teruggekeerd om rapport uit te brengen. Afgelo pen maandag arriveerden in Is raël twee artsen van de wereldge zondheidsorganisatie (WHO) om een onderzoek in te stellen naar de ziekteverschijnselen. De leden van de Veiligheidsraad hebben VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar gevraagd een onafhankelijk onderzoek in te stellen naar de vergiftigingsver schijnselen bij de Palestijnse schoolmeisjes. PARIJS (AFP) - Het Franse mi nisterie van binnenlandse zaken heeft gistermiddag officieel be kendgemaakt dat "een veertig tal" Russische burgers is uitge wezen die "vooral op militair ge bied" werkzaam waren als "agenten". In het communique van het minis terie staat dat de Franse binnen landse veiligheidsdienst op ge zag van het ministerie van bin nenlandse zaken gedurende eni ge tijd een onderzoek had uitge voerd, dat had aangetoond dat een aantal geheim-agenten van de Sowjet-Unie op Frans grond gebied stelselmatig wetenschap pelijke, technische en technolo gische inlichtingen had inge wonnen, "vooral op militair ter rein". De omvang en de ernst van deze inmenging door agenten van een buitenlandse mogendheid die "zoveel mogelijk" profiteerden van de diplomatieke status, al dus het ministerie, "rechtvaar digt het vertrek van de betrok ken personen". "De Sowjet-Unie is van de maatre gel op de hoogte gebracht", al dus de verklaring van binnen landse zaken in Parijs. Protest De Russische ambassade heeft "krachtig" tegen de maatregel geprotesteerd, die volgens haar "totaal ongefundeerd en wille keurig" is. In een door de ambassade uitgege ven verklaring legt de ambassa de "de gehele verantwoordelijk heid voor de negatieve gevol gen" van het uitwijzingsbesluit voor de Frans-Russische betrek kingen bij de Franse regering. "De ambassade protesteert krach tig tegen het totaal ongegronde en willekeurige besluit van de Franse autoriteiten. Men heeft ons van geen enkel feit van ille gale aktiviteit door Russische medewerkers in kennis gesteld", zo wordt in de verklaring gezegd. Volgens de ambassade is er geen enkel bewijs of verklaring ver strekt. "Die kunnen er ook niet zijn, want de medewerkers van de Russische vertegenwoordi gingen in Frankrijk oefenen hun functies uitsluitend uit in het normale kader van de ontwikke ling van de Russisch-Franse be trekkingen". Naar de mening van de ambassade kan dan ook slechts de conclusie worden getrokken dat de uitwij zing verband houdt met politie ke overwegingen van de Franse autoriteiten en los staat van het werk van de ambassade en van andere Russische vertegenwoor digingen in Frankrijk. Het Britse ministerie van buiten landse zaken in Londen - dat eind maart twee Russische diplo maten en een Russische journa list uitwees wegens "aktiviteit, onverenigbaar met hun status" verklaarde dat het Franse optre den bewijs was van een "ge meenschappelijke vastbesloten heid" der regeringen in het Wes ten om "zulke bedrijvigheid van de zijde van de Sowjet-Unie niet te dulden". Overigens hingen de twee zaken niet met elkaar sa men, aldus een woordvoerder en heeft Parijs Groot-Brittannië niet van tevoren van de uitwij zing van de zevenenveertig op de hoogte gesteld. In NAVO-kringen in Brussel be staat grote, en voor zover na te gaan oprechte teleurstelling over de negatieve reactie van Moskou op het laatste tussen voorstel van president Reagan voor de nieuwe kernwapens in Europa. „Ik begrijp de Russen niet", zegt een NAVO-diplo- maat, die zeker niet tot de havi ken behoort, „zelden hebben de Verenigde Staten zo'n ruim voorstel gedaan, en daar krijg je meteen zo'n afwijzende reac tie op terug. Het lijkt er steeds meer op dat de Russen gewoon geen zin meer hebben om met Reagan te onderhandelen". Het moet. zeker voor de Europe se NAVO-landen, een forse te genvaller zijn. December dit jaar, waarin de eerste van de 572 geplande nieuwe NAVO- raketten geplaatst gaan wor den, nadert snel en de publieke weerstand groeit nog steeds. Alleen een gunstig resulaat bij de Amerikaans-Russische on derhandelingen in Genève ter beperking, of liever nog voor koming van die plaatsing, kan brokken voorkomen. Maan denlang hebben de Europese partners Washington daarom de kop gek gezeurd om zich in Genève soepeler op te stellen. President Reagan hield lang vast aan zijn alles-of-niets-benade- ring van de nul-optie: geen en kele nieuwe NAVO-raket, maar dan ook alle nieuwe 351 Russische SS-20-raketten de deur uit. Vorige week pas ging hij onder zware Europese druk met veel tegenzin door de Nu is er, zeker als het om kern wapens gaat, met cijfers veel te bewijzen: een Russisch over wicht, een Amerikaans over wicht, een redelijk evenwicht tussen beide supermachten, wat men maar wil. En wat men wil, daar gaat het dezer dagen om. Als er in Washington en Moskou voldoende politieke wil is om tot overenstemming te komen, dan blijken, zo heeft het verleden aangetoond, die typisch militair-technische problemen ineens overbrug baar te zijn. Zijn de politieke verhoudingen slecht, dan krijgt het aloude cqferspel de overhand, waarin Russische en Amerikaanse generaals haar fijn weten te bewijzen dat de tegenpartij sterker is. bocht en verklaarde zich be- In Moskou en lange tijd ook in reid tot een tussenoplossing. De Amerikanen zijn nu bereid hun aantal nieuwe atoomkop pen evenveel te verminderen als de mate waarin de Russen bereid zijn dat met de hunne te doen. Omdat elke Russische SS-20-raket drie atoomkoppen heeft en elke NAVO-raket slechts één, zou dat overigens betekenen dat de Russen aan zienlijk meer raketten moeten ontmantelen om tot een zelfde aantal atoomkoppen te komen als de Amerikanen. „Over dit soort preciese uitwerkingen valt best verder te praten", zegt men echter in Brussel. door Ferry Mingelen Het probleem is dat de Russen er helemaal niet over lijken te willen praten. De NAVO-am- bassadeurs hadden op 31 maart nog maar nauwelijks een zeer positieve verklaring over Reagans tussenvoorstel uitgegeven, of de Russische minister van buitenlandse za ken Gromiko veegde daar op 1 april al de vloer mee aan. „Als de houding van de VS blijft zo als ze nu is, is een akkoord uit gesloten", zei Gromiko op een speciale persconferentie in Moskou. Het was de derde soortgelijke persconferentie van Gromiko sinds hij in 1957 minister van buitenlandse za ken werd, een gelegenheid en een uitspraak dus om niet over het hoofd te zien. Gromiko's belangrijkste argu ment is: er bestaat momenteel al een nucleair evenwicht in Europa. Als de Amerikanen evenveel nieuwe atoomkop pen in Europa plaatsen als de Russische SS-20 atoomkoppen heeft, zou dat evenwicht wor den aangetast. Moskou telt voor dit evenwicht de 162 Brit se en Franse kernwapens mee die volgens de NAVO buiten beschouwing moeten blijven. „Die wapens zijn geen speel goed", benadrukte het Russi sche persbureau Tass recent. West-Europa bestond de in druk dat Washington niet werkelijk van de plaatsing van de nieuwe atoomwapens wilde afzien. Nog steeds zijn er heel wat adviseurs rond president Reagan voor ongewijzigde plaatsing, maar Reagan zelf Ujkt onder Europese pressie werkelijk wat water in zijn wijn te hebben gedaan. In NA VO-kringen in Brussel vreest men nu dat de Russen inmid dels niet meer willen. Een oud argument daarvoor is dat Mos kou rustig afwacht of de West- europese publieke opinie de nieuwe raketten kan voorko men en pas als dat mislukt, se rieus gaat onderhandelen. Dat veronderstelt wel dat de ver houdingen tussen de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie tot dat ogenblik vrij zakelijk blijven. Sinds een maand ech ter is er volgens ingewijde NA- VO-diplomaten een duidelijke verandering in de Russische stellingname waar te nemen. De Russische onderhandelaars in Genève reageren niet meer zakelijk op westerse voorstel len en zouden zich ongewoon en onnodig grof opstellen. Daarbij komt nog eens dat de verhouding tussen Reagan en de Russische leider Andropov in het openbaar tot een haast ordinaire scheldpartij is ver worden. Reagan bestempelde Andropovs volksrepubiek on langs tot „het rijk van het kwaad" en Andropov noemt Reagan „geschift" als deze met een ook voor de Europese NA- VO-partners onaangenaam verassend „Star Wars"-con- cept komt voor de nucleaire verdediging van de Verenigde Staten. Het lijkt erop alsof Andropov tot de conclusie is gekomen dat hij met Reagan toch geen za ken kan doen en nu gewoon anderhalf jaar wacht op de vol gende Amerikaanse president. Wat men daar ook van moge denken, om de plaatsing van de nieuwe atoomraketten in Europa tegen te houden, is dat in elk geval te laat, aldus een N A V O-diplomaat. AMMAN (Reuter/DPA) - PLO-leider Jasser Arafat is gisteren uit Am man vertrokken, zonder dat zijn besprekingen met koning Hoessein van Jordanië een duidelijk resultaat hebben afgeworpen. Arafat heeft Hoessein geen duidelijk mandaat gegeven om mede namens de PLO aan de vredesbesprekingen deel te nemen, zoals de Verenigde Staten wensen. Maar hij heeft dit idee ook niet duidelijk afgewezen. Arafat was sinds donderdag in Jordanië om besprekingen te voeren over de mogelijke rol van Hoessein in de onderhandelingen met Israël die onder auspiciën staan van de Verenigde Staten. Hij vertrok gisteren naar Koeweit zonder dat er een gemeenschappelijke verklaring was uitgegeven. Maar de Jordaanse regering gaf wel een verklaring uit. Daarin werd aangegeven dat de mogelijkheid van een gezamenlijke stap van Jordanië en de PLO naar een vredesregeling in het Midden- Oosten nog steeds bestaat, zo meldde het Jordaanse persbureau Petra. Arafat keert binnen enkele dagen terug naar Amman om de besprekin gen te hervatten, aldus het persbureau. Volgens Palestijnse bronnen is het Arafat en Hoessein niet gelukt hun meningsverschillen over het vredesplan van president Reagan te over bruggen. Dit plan voorziet onder meer in onderhandelingen tussen Jor danië en Israël over de teruggave van de door Israël bezette gebiedsde len en in een autonoom Palestijns gebied in confederatief verband met Jordanië. De PLO houdt echter vast aan het vredesplan van de Arabi sche Liga dat verleden jaar september in Fes is aangenomen. Hierin is sprake van een onafhankelijke Palestijnse staat. Koning Hoessein staat niet onwelwillend tegenover het plan van Reagan. Maar hij wil niet met Israel gaan onderhandelen, zonder instemming van de Arabische wereld en de PLO. ADVERTENTIE Wat echt lekker is, dat laat je niet lopen. Daarom is Echte Boter voor veel mensen het laatste waar ze op bezuinigen. Logisch. Want Echte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natüürlijke vitaminen in. Nou dan. Niet te versmaden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9