-c oodemverontreiiiigiiig is niet verontrustend' Steeds gemeente op onderzoek: Zweminstuif Zó gevarieerd en zó smakelijk is alleen het menu van meeneem- restaurant De Smulpot. a<fï> Zonne wijzer aan muur meel fabriek Sen wiet Jco/enib btadbheeid ENSDAG 6 APRIL 1983 Leiden lm 14 kersfllDEN - De gemeente zal asseMj de provincie aandrin- aariten op verder onderzoek ;":Aaar de verontreiniging an enkele plaatsen in c>eiden, waaronder het l' >ijkpark in de Meren- vijk. Volgens de afdeling ha''«ilieuzaken van de ge- VeJeente is er geen reden m verontrust te zijn mm'ver de geconstateerde •n serontreinigingen maar werki nauwkeurig onderzoek oodzakelijk. t aantal plaatsen in de regio is •nstig vervuild, zo is komen sstra*st te staan na een onderzoek n deat door de provincie is uitge- Derd. In de gemeente Leiden is rsteïg verontreiniging onderzocht ^et woonwagenkamp aan het rek vaartplein, bij een sloperij m de Vlietweg, bij een lompen en metaalhandel aan de Timor- straat, in het gebied Roomburg en in het wijkpark aan de Meren- wijk (de voormalige vuilstort plaats van de gemeente Oegst- geest). Aan het Trekvaartplein en bij de handelaar in lompen- en oude metalen bleek de grond in het ge heel niet vervuild. Roomburg is niet door de provincie zelf onder zocht maar men heeft gebruik gemaakt van bestaand onder zoek. De polder zal op korte ter mijn verder moeten worden on derzocht. Bij de sloperij aan de Vlietweg werden enkele zware metalen in de grond aangetrof fen. Ook hier wordt nader onder zoek gewenst geacht, maar een en ander hoeft niet op korte ter mijn te gebeuren'. Meren wijk In het wijkpark in de Meren wijk zijn via peilbuizen vijf monsters genomen van het grondwater. In één van die monsters werd een te hoge concentratie tetrachloor- koolstof gevonden. Niet geheel duidelijk is, volgens de gemeen te, of de maximaal toelaatbare grens is overschreden voor wat betreft de aanwezigheid van zwa re metalen zoals kwik, cadmium en nikkel. Wanneer er sprake is van een te hoge concentratie dan gaat het slechts om een geringe overschrijding van de toelaatba re waarde, aldus de afdeling mi lieuzaken. Vast staat, volgens de gemeente, dat geen sprake is van ernstige bodemverontreiniging in de Me ren wijk. Voor alle stortplaatsen geldt dat er geen direct gevaar is voor de volksgezondheid of het milieu. Wel is nader onderzoek naar de ernst van de vervuiling gewenst omdat het onderzoek tot dusver slechts zeer globaal is geweest. De afdeling milieuza ken van de gemeente meent dat •1. IEIDEN - De Leidse jeugd houdt in zwemmen en spelletjes. Ten- ■Minste dat is de directeur, J. Dui- jxtr'steyn' van Gemeentelijke af- 'eling sport en recreatie geble- en. Ruim driehonderd zwemlus- ge kinderen doken gistermid- in het water van het zwenr- Lead De Zijl. Onder leiding van r 1 7, bekwame zweminstructeurs kon den zij al hun energie kwijt aan de meest wilde spelletjes, zoals de badmeester van het vlot proberen te trekken of een luchtband vero veren. Duivesteyn noemt de door de ge meente georganiseerde zwemin stuif - voor de Pasen was er ook een in het Vijf Meibad - een groot succes. "We gaan door met deze stoeirecreatie"zegt hij vlot. (foto Holvast) ADVERTENTIE 1. Kip au Vin stukjes kip en champignons in rode wijn saus 2. Kip Stroganoff stukjes kip in Stroganoff saus 3. Kip Madras stukjes kip en champignons in kerry saus 4. Kip Madagaskar stukjes kip in romige groene peper saus 5. Kip Bali stukjes kip in pittige saté saus 6. Porc au Vin blokjes varkensvlees en champignons in rode wijn saus 7. Porc Stroganoff blokjes varkensvlees in Stroganoff saus 8. Porc Bombay blokjes varkensvlees en champignons in kerry saus 9. Porc Ceylon blokjes varkensvlees in romige groene peper saus 10. Porc Java blokjes varkensvlees in pittige saté saus 11. Boeuf Bourguignonne blokjes rundvlees en champignons in rode wijn saus 12. Boeuf Stroganoff blokjes rundvlees in Stroganoff saus 13. Boeuf Indienne blokjes rundvlees en champignons in kerry saus 12,50 12,50 11,50 9,50 11,50 13,50 13,50 12,50 10,50 12,50 14,50 14,50 13,50 Elk gerecht krijgt u lekker warm mee in een vuurvast aardewerk potje. Bij de gerechten 1 t/'m 25 krijgt u naar keuze warme rijst of noedels. Apart verpakt. Diverse bijgerechten, groenten en salades, dranken en V_ 14. Boeuf Poivre Vert blokjes rundvlees in romige groene peper saus 15. Boeuf Sumatra blokjes rundvlees in pittige saté saus 16. Smulpot au Vin gehaktballetjes en champignons in rode wijn saus 17. Smulpot Stroganoff gehaktballetjes in Stroganoff saus 18. Smulpot Curry gehaktballetjes en champignons in kerry saus 19. Smulpot Nepal gehaktballetjes in romige groene peper saus 20. Smulpot Bandung gehaktballetjes in pittige saté saus 21. Russische Visschotel stukjes kabeljauw in Stroganoff saus 22. Engelse Visschotel stukjes kabeljauw en champignons in kerry saus 23. Franse Visschotel stukjes kabeljauw in romige groene peper saus 24. Indische Visschotel stukjes kabeljauw in pittige saté saus 25. Hongaarse Goulash van rundvlees, fijne uitjes, verse paprika, zacht gekruid 26. Kindersmulpot stukjes kip in fruitige saté saus met noedeltjes nagerechten maken het verrassend veelzijdige menu van De Smulpot kompleet. Kortom, het lekkerste meencem-restaurant van Nederland is De Smulpot. Naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp. 11,50 13,50 11,50 11,50 10,50 8,50 11,50 12,50 11,50 9,50 11,50 7,50 7,50 let op'Am'- ook de plaatsen die volgens de provincie niet verontreinigd zijn beter moeten worden onder zocht om volkomen zeker te zijn. Het is de bedoeling dat de provin cie een programma gaat maken voor nader onderzoek en dat dat wordt opgenomen in het sane ringsprogramma van het rijk. Een nauwkeurig onderzoek zal vermoedelijk miljoenen guldens gaan kosten en komt voor reke ning van het rijk. Nader onder zoek in de gemeente Leiden zal op z'n vroegst in 1984 kunnen plaatsvinden. Verwacht wordt echter dat zo'n nieuw onderzoek nog wel enkele jaren op zich zal laten wachten. Het saneringsprogramma van het rijk bestaat momenteel al uit een waslijst van ernstig verontreinig de grond die onderzocht moet worden. In totaal komen in de provincie Zuid-Holland (nog af gezien van de Rijnmond) 133 plaatsen in aanmerking voor na der onderzoek. Volgens de ge meente is er geen aanleiding om het onderzoek naar de Leidse bo demverontreiniging te verhaas ten. Vragen Het D'66-raadslid Hoekema heeft de wethouder van ruimtelijke or dening en milieu, Waal, inmid dels schriftelijke vragen gesteld over de resultaten van het pro vinciale onderzoek. Hoekema wil onder meer weten of de ge meente de conclusies van het on derzoek deelt, met name de stel ling dat het terrein aan het Trek vaartplein en het terrein aan de Timorstraat niet zijn vervuild. Het raadslid wijst er op dat der gelijke conclusies in tegenspraak zijn met eerder opgaven van de gemeente aan de provincie. Hoekema vraagt ook hoe ernstig het Merenwijkpark is vervuild door zware metalen en naar de waarschijnlijkheid van de nood zaak tot bodemsanering. Het raadslid wil ten slotte weten of er nadere mededeüngen gedaan kunnen worden over het terrein van het chemische bedrijf Lilo, aan de Baatstraat, dat ernstig vervuild zou zijn. LEIDEN - Een enorme verticale zonnewijzer, vermoedelijk de grootste ter wereld, komt aan de muur van de meelfabriek De Sleutels aan de Zijlsingel/Oos terkerkstraat te hangen. Giste ren werd de gnonom (wijzer) aangebracht (zie foto). De gno nom is 15.40 meter lang en weegt 850 kilogram. De wijzer plaat is 900 vierkante meter groot, maar wordt nog uitge breid tot 1600 vierkante meter. Nog meer cijfers: de tot voor kort zo kale muur van de meel fabriek is 37 meter hoog en 55 meter lang. De zonnewijzer is ontworpen door de Leidse kunstenaar Henk Sloos. Zijn ontwerp werd ruim een jaar geleden gekozen uit acht inzendingen door een speciale commissie, waarin on der meer de meelfabriek en de gemeente waren vertegenwoor digd. Als de zon het maar wil doen, kan straks heel Leiden op de meelfabriek kijken hoe laat het ACAfhaalservice a la Carte Redactie: Sart Jungmann Jaap Visser Mobilisatie (2) Niets staat 'De Leidse Mobiel- markt' meer in de weg. Daar zijn de organisatoren Joop Ha- gemann en Cor Jansen tenmin-, ste van overtuigd. Bang voor acties van de centrale vereni ging voor de ambulante handel tegen deze tweedehands ver- voersmiddelenmarkt is het Rijnsburgse duo allerminst. "Dat hebben we rondge maakt", meldt Joop Hage- mann optimistisch. En inderdaad. Voorzitter Jan Verplancke van de belangen vereniging van Leidse markt kooplieden meldt dat zijn be stuur het licht voor de mobiele 'vlooienmarkt' in de Groenoordhallen op groen zet. Werden eerdere vlooienmark ten in dezelfde Groenoordhal len en in de Pieterskerk door de marktkooplieden met suc ces bestreden, tegen de mo- bielmarkt zal geen georgani seerde actie worden gevoerd. Verplancke: "We hebben de za ken goed doorgenomen met de organisatoren en een lijst ge kregen van standhouders en goederen. In tegenstelling tot die andere markten is hier geen sprake van oneerlijke concurrentie voor de ambulan te handel. De markt richt zich puur op de tweedehands han del van vervoersmiddelen. Daar hebben wij niets op te gen. Bovendien ziet de organi satie er prima uit". Minder enthousiast over het Rijnsburgse initiatief toont zich de Leidse politie-voorlich- ter Dick Graveland: "We heb ben een kritisch geluid laten horen in de richting van het ge meentebestuur, omdat de erva ring in gemeenten als Utrecht en Apeldoorn heeft geleerd dat dit soort markten schadelijke neveneffecten veroorzaken zo als handel in gestolen auto's". Graveland vreest ook voor han del in dubieuze goederen als valse kentekenbewijzen en al lerlei klein spul dat van dief stal afkomstig is. "Een regel matig terugkerende automarkt levert ons een heleboel extra werk op en daar zitten we nu net niet op te wachten", zegt de spreekbuis van de Leidse her mandad. Die kan z'n borst nat maken want voorlopig zijn er al negen mobielmarkten in de Groenoordhallen gepland. Za terdag begint het overwerk voor Graveland en de zijnen Hagemann (links) en Jansen, de organisatoren van de Leidse Mobielmarkt op het terrein van de rOPTI.nnrdhn.11pn.' "pr i<t hipr nppn srirnlfP linn nnoorlialro nrwtmi rron tin'3 wanneer om tien uur 's och tends voor de eerste keer de mobiele marktdeuren open zwaaien, J.V. KK-ICO (4) Groenoordhallen: "er is hier geen sprake van oneerlijke concurrentie (zesduizend gulden) opleiding hebben aangesmeerd die ei genlijk een Havo-vooroplei ding vereist. De Leidse ondernemer vindt dat de Vara hem onfatsoenlijk heeft behandeld en dat de schuld bij de inmiddels afge haakte cursist (weg zesduizend gulden) ligt, die zich uit vrije wil voor de zware opleiding tot computerprogrammeur zou hebben opgegeven. De Jong weet zich morgen in de rug gesteund door zijn raads man meester A.H. Spijker en een uitspraak van Anneleen Broekhuizen van de vakgroep burgerlijk recht van de univer siteit ("Hier is geen sprake van colportage omdat het initiatief niet bij de verkoper ligt"). Ko ning Klant-eindredacteur Joep Bonn ("Er is wel sprake van colportage omdat het meeste initiatief bij de verkoper ligt") wordt in de rug gedekt door de Consumentenbond, de Leidse Onderwijsinstellingen en de zeven inspecteurs die er in Ne derland zijn voor het volwasse nenonderwijs. Deze laatste groepering, die van uit Utrecht opereert, hoopt van harte dat het zogenaamde 'mondeünge opleidingsinsti tuut' uit Leiden flink wordt ICO-directeur De Jong en Con sumentenbond-voorlichter Ad Salverda krijgen hun zin. Het kort-geding dat in de lucht hing is niet overgedreven. Inte gendeel: morgenmiddag barst de juridische bui los. Dan staan het aan het Levendaal gevestigde Instituut Interna tionale Computeropleidingen en de Vara tegenover elkaar voor de Amsterdamse recht bank. Computeropleider De Jong hoopt dat de Amsterdamse rechtbankpresident de VARA veroordeelt tot het aanbieden van haar excuses aan De Jong in het consumentenprogram ma Koning Klant. Consumen- tenvoorlichter Salverda hoopt daarentegen dat de rechter De Jong flink op zijn nummer zet. In een uitzending van Koning Klant werd De Jong onlangs van duistere praktijken be schuldigd. Hij zou een Leider- dorpse 'Mavo-klant' een dure (Foto Holvast) aangepakt. Zij noemen de werkwijze van dergelijke insti tuten "heel kwalijk". "Maar op dit moment kunnen wij er niets tegen doen omdat we daar de wettelijke mogelijkhe den niet voor hebben. Boven- dien duiken deze instellingen,' net als vroeger met de schrifte lijke opleidingsinstituten het geval was, overal op. En als ze een slechte naam krijgen ver dwijnen ze en duiken ergens anders weer op. Op die schrif telijke opleidingsinstituten hebben we gelukkig vat kun nen krijgen. Het is de hoogste tijd dat we nu ook die monde ünge 'schooltjes' kunnen in specteren". Inmiddels ügt er een wetsvoor stel voor registratie en erken ning van instelüngen en activi teiten op het terrein van het avondonderwijs op het bureau van onderwijsminister Deet- man. Compleet met een advies van de adviesgroep volwasse nenonderwijs. Op welke termijn hopen de in specteurs met deze wet aan de slag te kunnen? "We hadden gehoopt dat die wet er al lang door was geweest. Dan had een kwestie als nu met de ICO ook nooit gespeeld". J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3