c Tipgever gijzeling in Oegstgeest hoort twee jaar cel eisen [Le/cfer J Rondtrekkende spreeuwenkolonie nu langs rijksweg in Vlietland agendy Daders veroordeeld tot twee en vier jaar In Voorschotense Rosenburgh Eerst kappen, dan weer planten Nieuw womngbouwplan voor Noord-Hofland "Hinderlijke lichtreclame" in Leiderdorp mag blijven WOENSDAG 6 APRIL 1983 Heeft dit weekeinde een wolk spreeuwen automobilisten op rijksweg 27 ter hoogte van Utrecht-Noord zodanig afgeleid dat er zelfs enkele aanrijdingen uit voort kwa men, de spreeuwenkolonie in Vlietland langs de auto snelweg A4 tussen Leiden en Leidschendam heeft dit nog niet op haar geweten. De Oegstgeestse amateur-ornitholoog Kees van Rijn ver baast er zich zelfs over dat de vogelmassa tot nu toe zo weinig aandacht van de voorbijrazende autobestuur ders heeft gekregen. Hij en enige anderen zijn wél elk weekeinde in het toekomstige recreatiegebied te vin den om het natuurspektakel van nabij mee te maken. Paul van der Kooij en fotograaf Jan Holvast gingen eens mee. Stad en rand VOORSCHOTEN - Secon- denlang is de lucht boven onze hoofden verduisterd zo'n 200.000 spreeuwen vliegen over onze kruinen, terwijl we aan de rand staan van één van de me ren van recreatiegebied Vlietland. Het is acht uur 's avonds en de beesten zijn op zoek naar een ge schikte slaapplaats in het riet. "Wat een vogels, hè", schreeuwt de Oegstgeestse vogelkenner Kees van Rijn (16). "Dit fascineert me", zo vervolgt het actieve üd van de vogelbescherming. "Ieder weekeinde ga ik hier naartoe met mijn verrekijker. Mijn moeder wordt er wel eens dol van, maar ik vind het fantastisch hier en ik schrijf op wat er allemaal ge beurt". Tornado "Meestal komen ze rond half acht in groepjes van honderd aanvlie gen. Die groepjes gaan een beetje rond het meer vliegen. Lang zaamaan wordt het een grote groep. Eigenlijk is het net een zwarte tornado", zegt hij, terwijl hij wijst op de sliert vogels die inmiddels is aangegroeid tot een lengte van enkele honderden meters. Het ene moment vliegen de vogels dicht op elkaar en is het een grote zwarte kluwen, het volgende moment vliegen ze iets uiteen en is de zwerm vele tinten lichter van kleur. Dit tot grote wanhoop van de foto graaf. Hij had gehoopt om half- acht de foto van zijn leven te schieten met een ondergaande zon en duizenden vogels. Het pakte echter anders uit: de vo gels kwamen later dan anders en de zon was reeds achter de wol ken verdwenen toen de vogels arriveerden. En nu moet hij pro beren precies op het moment af te drukken dat de vogels dicht op elkaar vliegen. Kees denkt dat de vogels vandaag zo laat zijn gekomen omdat ze moeite hebben gehad met het Zo'n tweehonderdduizend spreeuwen hebben enkele bomen in het toekomstige recreatiegebied Vlietland uitge kozen als overnachtingsplaats. zoeken naar voedsel: ,,'s Mor gens vertrekken ze een kwartier voordat het licht wordt op zoek naar wormen. Ze komen pas te- (foto Holvast) rug wanneer ze genoeg hebben gegeten". Huisjes Het verbaast Kees dat er zelden mensen komen kijken naar de spreeuwenkolonie: 'Ik vind dat heel raar. Hooguit komen hier een paar vogelkenners, zoals die daar". Een seconde lang knikt hij naar een groepje mensen dat op enkele meters afstand van ons door verrekijkers de spreeuwen bespied. "De vogels zitten al vijf weken hier. Daarvoor hebben ze in Lei den, Oegstgeest en Sassenheim gezeten. Vanaf de rijksweg kun nen de automobilisten zien wan- neeer de vogels hier landen. Maar er zal geen auto stoppen. En dat vind ik heel jammer. Over vijf weken gaan de vogels terug naar hun huisjes in Noorwegen en Rusland" Hij heeft geen verklaring voor deze geringe belangstelling: "Mis schien zijn mensen niet geïntere- seeerd in de natuur, maar mis schien ook denken ze: het is maar een spreeuw. Het is eigen lijk maar een hele gewone vogel. Iedereen heeft wel eens een broedende spreeuw onder zijn dakpannen gehad. Maar", zo ver volgt hij met een twinkeling in zijn ogen: "geen tweehonderd duizend". DEN HAAG/OEGSTGEEST De tipgever van de roofoverval op een postagentschap in Oegstgeest hoorde gistermiddag twee jaar gevangenisstraf tegen zich eisen bij de Haag se rechtbank. Vrijwel tegelijkertijd werd in het arrondissement Utrecht de groep ver oordeeld die de overval daadwerkelijk had uitgevoerd en het beheerdersechtpaar een nacht lang had gegijzeld, veroordeeld. Deze drie mannen uit Utrecht en 00k eiste de offlcier van justitie Hilversum, Van P. (28), W.V. (32) en W.B. (25) hoorden straffen van twee en vier jaar tegen zich uit spreken. Officier van justitie mr. Bender had twee weken geleden drie tot vijf jaar cel geëist. Het doek voor de roofovervallers, die door de officier van justitie als "professioneel en koelbloe dig" werden omschreven, is ge vallen. Behalve de roofoverval in Oegstgeest had deze bende - waarbij nog twee anderen, die niet aan deze roofoverval hadden meegedaan nog 41 andere in braken, brandkastkraken en overvallen op haar conto staan. Maar de Utrechtse rechtbank til de aan het gebeurde in de nacht van 7 op 8 oktober vorig jaar in de Oegstgeestse Geversstraat toch het zwaarste. Tijdens deze overval werd het beheerder sechtpaar Beukman een nacht lang gegijzeld. Toen de overval lers 's avonds rond acht uur het pand binnendrongen eisten zij de inhoud van de kluis op. De kluis was echter voorzien van een tijdklok die stond ingesteld op zeven uur 's ochtends. De hele nacht hielden de drie overvallers het echtpaar in gijzeling. De heer en mevrouw Beukman werden geschopt, geslagen en met vuur wapens bedreigd ("De sleutel of je gaat kapot"). Tot 's morgens vroeg werden zij vastgebonden. Toen de kluis eenmaal geopend kon worden verdwenen de over vallers met ruim een ton 102.400,-) aan baar geld, cheques en postzegels. Het echtpaar werd gekneveld op bed achtergelaten. De overvallers waarschuwden nog wel de politie dat er in de postagentschap een paar mensen lagen. Voor betrokkenen een tien uur du rende nachtmerrie. Om die reden in Den Haag gisteren een relatief hoge straf tegen tipgever T. (34) uit Hilversum. T. had tijdens het drinken van een biertje aan V. verteld dat hij nog wel "een klusje" voor hem wist bij het Oegstgeestse echtpaar, dat hij nog van vroeger kende. Het motief van T. was tweeledig: enerzijds kampte hij met wraak gevoelens jegens de beheerder, omdat deze acht jaar geleden "een oogje had op zijn vrouw", mede waardoor T. uiteindelijk was gescheiden. Anderzijds bleef V. maar aandringen, en na die ene keer dat hij zich de tip liet ontvallen in het café was er geen weg meer terug voor T. Hij wist dat de achterdeur van de drogisterij annex postagent schap vaak open stond en hoe het interieur er uitzag. Hij maak te een situatieschets en reed de bende naar Oegstgeest om haar de weg te wijzen in het dorp. Daarmee was zijn werk, dacht hij, afgelopen. De bijzonderhe den van de overval las hij later in de krant; zijn deel van de buit - zesduizend gulden - ontving hij in termijnen. Maar dat het alle maal zo uit de hand zou lopen en dat het echtpaar zelfs was gegij zeld, daarvan was T. wel ge schrokken. Dat had hij van tevo ren niet geweten. probeerd de boot af te houden, maar ze bleven aandringen of ik niks voor ze wist". De tip was met tegen dovemanso ren geuit, zo concludeerde de of ficier van justitie. Maar dat gege ven pleitte T. niet vrij van uitlok king van geweld. "T. is ook aan sprakelijk voor de gevolgen", zo oordeelde hij. T.'s advocaat mr. Sprenger dacht er anders over: zijn cliënt had niets meer gedaan dan 'een adresje' verschaft en een keer meegereden naar Oegst geest. De advocaat vroeg onmid dellijke invrijheidsstelling plus een eventuele geldboete, temeer daar T. tijdens de feestdagen al een maand in voorlopige hechte nis heeft gezeten in een politie bureau. Uitspraak over twee weken. Tussen de stronken van de nog maar kort geleden gekapte volwassen bomen prijkt de jonge aanplant, vonden dat het toch wel een beetje kaal was geworden in het park". (foto Holvast) VOORSCHOTEN - Twee maanden nadat de gemeente Voorschoten in park Rosenburgh ruim hon derd bomen heeft omgekapt, Aandringen De rechtbank kon zich niet voor stellen dat T. geen flauw vermoe den had gehad dat er geweld bij de overval zou worden gebruikt. Hij kende de bende toch? Daar om juist, zei een deemoedige T. "Die jongens hadden veel in vloed op mij. Ik heb steeds ge- heeft ze op de plek die door lus tig kappen kaal geworden was, enkele tientallen nieuwe boompjes en heesters geplant. "We hadden nog een paar boompjes over en we dachten la ten we die in Rosenburgh zetten. We vonden dat het toch wel een beetje kaal geworden was in het park", zo verklaart een woord voerder van de gemeente deze onverwachte aanplant. De Voorschotense amateur-bio loog Edwin Brussee denkt min der laconiek over de herbeplan ting: "Dit is waanzinnnig", meent hij. "Waar zijn we mee be zig?, vraag ik me af. De gemeente vernielt een prachtig bos en plant daar nieuwe bomen. Ze had veel beter die oude bomen kunnen laten staan. Ze had zo een heleboel kunnen besparen en het park had bovendien veel mooier geweest. Nu wordt het nieuwe gedeelte van het park. heel rechtlijnig aangelegd. Het is helemaal geen natuurlijk gezicht meer". De woordvoerder van de gemeente is het niet eens met Brussee dat de bomen beter niet hadden kun nen worden omgekapt: "We heb ben in februari die bomen ge kapt om de waardevolle bomen zoals eiken de ruimte te geven om te groeien. De kleine boompjes die nu zijn geplant hebben nog niet zo'n volume en staan de grote bomen niet in de weg. Het duurt nog wel twee jaar voordat ze manshoog zijn". Brussee: "Ze hadden hetzelfde re sultaat bereikt wanneer ze iets minder bomen hadden omge kapt, zoals ik aan de gemeente - heb voorgesteld". WOENSDAG Leiden - Buurthuis Comelis Jo[- Du Rieustraat 4, kinderfilm 1( Leidse Studenten Ekklesia - Rap 100, film per video 'The Touc Ingmar Bergman, 21.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'I de' van Alexander Dovzhenfc en don 20 en 22.15 uur. i Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstn-^» film 'Bellisima' van Visconti, 22.15 uur. Leidse Volkshuis - Apothekers<{ID] huiswerkhulp voor volwassen uur, inl. 130701. 1!J 1 Stats jongerencentrum - HaartyCll straat 73, cursus stijldansen; doaa| met films en informatie-prt ma's, 15-17 uur. an Jongeren Advies Centrum - CLgjd straat 67, meisjes-telefoon, 16-? tel. 126052. VljH rijk Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-nil i tel. 213490. U11 Architektenwinkel - Oude Ves®®^ kosteloos advies, 17-18 uur. m Warmond - gemeentehuis, commL.». nanciën, 20 uur. vel Voorschoten - Ambachts- en BerC huis, commissie openbare werk- uur. 114 00< DONDERDAG Leiden - Koets-o-theek, Kruisstraat treden Bram Vermeulen en d«at d jes, 21 uur. jerc Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg v treden popdichter Ton Lebbink; uur. v rek\ De Pancrat - Ir. Driessenplein,m groep Herengracht-Zijlsingel, l"™"" Filmhuis LVC - Breestraat 66, fi" Aarde' van Alexander Dovzhei en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vesi kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidl 33, Voorschoten, tel. 01711 spreekuur voor invaliden, 19-2IJ Architektenwinkel - Pieterskerk) vrü advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, Werl| Dienstweigeren, spreekuur f uur, tel. 216180/149324. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstr, Italiaanse film 'II bidone' van l| 20 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksuall Caeciliastraat 18. soos, 21-1 uur|jj 't Spoortje - Bernhardkade 40, s uur hulp- en adviesbureau WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505.1 Buurtwinkel - Haarlemmerstraajjl spreekuur Comité Gasprijsverh: NEE, 19-20 uur. Milieuwinkel/informatiecentrum eniging Milieudefensie - Zonne straat 2, 18.30-21.30 uur, tel. 1EI£ (ook 'giflijn'). an Leidse Volkshuis - Apothekersdjjj^ tel. 149180, rechtsspreekuur 't vrouwen, vrijdag 9.30-11.30 uurJL en. APOTHEKEN Se De avond-, nacht- en zondagsdienst de apotheken in de regio Ltdd wordt waargenomen van: vr 1 tot 4 april 8 uur door: Zuider theek, Lammenschansweg 7, 123553 en Apotheek Linnaeus, 1 penaerstraat 31, Oegstgeest, 173330; van ma 8 uur tot 8 april: traal Apotheek, Breestraat 74 120552 en Apotheek v. Breest J lenburg, Loevestein 6, Leiden tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 31 ten noorden van de Rijn: 13460 ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gebouw, Berkenkade 7, tel. 41 spreekuur ma t/m do van 13-141 Gezondheidscentrum, Florijn 10 896193, spreekuur ma, woe, vr v 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 154500. Voorschoten - gezondheidsceni v.d. Waalslaan, tel. 4641. VÖORSCHOTEN - Een 7-j jongetje uit Voorschoten is termiddag licht gewond ger toen hij op de Veurseweg in woonplaats werd aangen door de auto van een 33-ji plaatsgenote. Het ongeval gebeurde omsta vier uur en uit verklarir maakt de politie op dat de joi met zijn fiets aan de hand pl( ling de weg is overgestoken, VOORSCHOTEN - In totaal zo'n 92 woningen, 60 vrije sector huurwoningen, 22 premiekoop- A woningen en 10 woningwetwo ningen, zullen nog dit jaar in aan bouw genomen worden in deel- plan 11 van de Voorschotense wijk Noord-Hofland. Dit deelde wethouder van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Van Leeuwen gisteravond de omwo nenden op een hoorzitting over de plannen mee. Het nieuwe woonwijkje ligt tegen het Savornin Lohmanplantsoen en Het Wedde aangedrukt en is met de nieuwe woningindeling anders dan in eerdere plannen was voorzien. "De marktsituatie noopte ons een andere opzet te kiezen", aldus wethouder Van Leeuwen. Noord-Hoflandbewoner De Kok laakte de naar zijn mening sterie le opzet van de geplande nieuw bouw en pleitte voor een meer fantasievollere opzet. "Zodat de mensen van het Savornin Loh manplantsoen ook wat aan de nieuwe wijk hebben", zo meende hij. Hij wilde met name wat meer wa ter in de wijk en het geheel wat lichtvoetiger zien. Wethouder Van Leeuwen zag het echter minder somber in en wees erop dat de aangegeven bebouwings- vlakken op de kaart slechts rooi lijnen zijn waarbinnen gebouwd moet worden maar dat die bouw beslist minder strak zou worden als het er op de kaart uitzag. Een van de omwonenden vond dat de grenslijn van het nu ter tafel liggende plan uit strategische overwegingen zo was getrokken en dat daardoor in het bijzonder de gestapelde woningbouw ook voor toekomstige plannen vast zou liggen. Van Leeuwen wees dit verwijt echter van tafel en zei dat een grens nu eenmaal ergens getrokken moet worden. t- WASSENAAR - Onbewust over de onzekerheid van het voortbestaan van Dierenpark Wassenaar, drinkt hier het nauwelijks enkele uren oude zebrakalfje zijn eerste moe dermelk. Echter dit vertederende voorjaarstafereeltje doet niets af van het feit dat de regio-gemeenten nog een beslissing moeten nemen of zij het dierenpark financieel zodanig zullen ondersteunen dat dit kalfje ook eens nog mag jongen. (foto Dierenpark) DEN HAAG/LEIDERDORP - De Leiderdorper R.J. van Arum zal de lichtreclame van het bedrijf tegenover zijn huis moeten gedo gen. Dat heeft de Raad van State in Den Haag bepaald. De bewoner van de Hoofdstraat had via dit overheidsorgaan pro test aangetekend tegen een be sluit van B en W van Leiderdorp om een bouwvergunning te ver lenen voor de lichtreclame. Dat het bord daar hangt, aan de ge vel van Weber Koeltechniek (Hoofdstraat 194), vindt Van Arum nog niet het ergste. Verve lender voor hem is dat het bord felgekleurd en lichtgevend is, en dat de lichtreclame voortdurend van uitvoering en lichtsterkte veranderd. De bewoner vindt dat zijn woongenot door het 'knip perlicht' ernstig wordt aangetast. Daarnaast wordt het aantal uren, dat het reclamebord mag bran den, volgens hem voortdurend overschreden. De Leiderdorpse politie onderneemt daartegen niet of nauwelijks actie. Het bord mag niet knipperen en/of bran den tussen acht uur 's avonds en zeven uur 's ochtends. De bewo ner zou in elk geval graag zien dat het knipperlicht tussen uur 's middags en negen w morgens is gedoofd. Helaas voor Van Arum ging Raad van State geheel aan argumenten over woong( voorbij. Het orgaan oord© dat deze bezwaren niets doen hebben met de afgifte de bouwvergunning. Deze gunning is strikt nageleefd, ber heeft ook terecht een ont fing gekregen van de regels in de Leiderdorpse APV, de tieverordening, staan. Het lang van Van Arum is niet in belang van de 'openbare ve heid', zo oordeelt de Raad State. Aan een ontheffing, z het bedrijf van Weber is leend, mogen nu eenmaal l nadere voorwaarden worden bonden. Het beroep van Arum werd dan ook verworf LEIDEN - Ondertrouwd: J. Vermeulen en T.C. Rolfes; A.F. van der Touw en A.M.W. Coenraad; W.P.R. Versluijs en H.G.M. Groenendal; R.A. Kruit en M.J. Remmerswaal; A.R. Noyon en S.M. Luijben; B.A. Soffner en Y.M. Devilee; J.A, van der Woude en A.T.C.M Hensen; R.E. Pattiapon en J. Bergsma; E. Kopp en C.M. Eve raarts; P.S. van Gemerden en B.M. Jansen; G.J.I. Schrama en A.H.A. Overdevest; S. Erades en A.J. den Heijer; E.W. Rorije en M.G. de Boer. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Post uitsluitend sturen naar Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Hoofdkantoor: iWitte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 61,25 Maandabonnement 20.59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: R. D. Paauw, W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Losse nummers 0.8 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo, Rome. Madrid, Mexico en Wenen. Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2