EIDSCH DAGBLAD Man (27) schiet 6 mensen dood na kleine ruzie Iran verlangt excuses Irak Klein Gefb Thuiswerkkoning krijgt anderhalf jaar Niet veel extra banen bij 32 uur Aanslag in Delfts café: ook vier gewonden Belg bekent moord op vijf mensen BENNINK Pi 449- Groot mhifien video ENSDAG 6 APRIL 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37054 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 230O AB LEIDEN VOOR TEL.NRS. ZIE COLOFON Thee duurder en koffie goedkoper AMSTELVEEN (ANP) - Thee wordt morgen duurder, kof fie goedkoper. De verhoging van de grondstof- fenprijzen op de wereld markt leidt voor thee tot een verhoging van zes cent per 100 gram. Wat de koffieprijs betreft vin den verlagingen plaats voor een aantal soorten, afhanke lijk van de prijsverlaging van de verwerkte grondstoffen. De prijsdaling kan tot 12 cent per 250 gram gaan. AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft van daag de 55-jarige Amsterdamse zakenman M.G., beter bekend als de "thuiswerkkoning", ver oordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf wegens oplichting en flessentrekkerij. Tegen G. was drie jaar gevangenisstraf geëist. G. kreeg de naam thuiswerkko ning, nadat hij in het verleden di verse malen veroordeeld was voor zijn thuiswerkpraktijken. G. maakte er een gewoonte van om via advertenties in kranten en bladen allerhande thuiswerk aan te bieden. Hij bediende zich daarbij van ontelbare nepfirma's. Wie op de advertenties reageerde moest een paar tientjes neertel len en zou dan later het werk ont vangen. Dat geld werd voor niets betaald want werk zagen de mensen nooit. Volgens de rijksrecherche, die steeds het onderzoek naar G. in handen had, lichtte de thuis werkkoning op die manier mil joenen mensen op. Zelfs vanuit zijn cel ging hij volgens de offi cier van justitie nog door met het aanbieden van thuiswerk. G. ont kende elke keer voor de rechter de mensen moedwillig te hebben opgelicht. "Ik adverteerde niet alleen wan neer ik onmiddellijk thuiswerk te verdelen had, maar ook als een soort aanvulling van het adres senbestand voor het moment dat er wèl thuiswerk zou zijn, aldus G. Behalve het oplichten van mensen werd G. dit keer ook veroordeeld voor flessentrekkerij. Bij firma's in Amsterdam en Hilversum had hij voor 84.000 gulden goederen besteld maar nooit betaald. 24 PAGINA'S DELFT (GPD/ANP) - Een 27-jarige Delftenaar heeft gisteravond in het buurtcafé ,,'t Koetsiertje" tegenover het Delftse station zes mensen doodgeschoten en vier ver wond. Wereldkampioen dammen op tilt PAGINA 13 Booy Clean kon jarenlang lozen PAGINA 7 De vermoedelijke aanlei ding voor de aanslag was een kleine ruzie met de kastelein of met een van de bezoekers. De gewon den zijn alle buiten le vensgevaar. Drie van de in totaal dertien cafébezoe kers bleven ongedeerd. BRUSSEL (ANP) - In het West- I vlaamse plaatsje Elverdinge, na bij leper, zijn vijf slachtoffers Ivan een moord ontdekt. Een 17- jarige jongeman heeft inmiddels bekend die vijf mensen (zijn ou ders, grootmoeder, oom en tante) om het leven te hebben gebracht. Twee stoffelijke overschotten had hij in de tuin begraven en drie in een waterput gegooid. De 17-jarige dader was enig kind van het echtpaar, de 79-jarige grootmoeder van de dader woon- I' de bij het echtpaar in huis. De oom en tante woonden in een aanpalend huis. De jongeman, zo is later gebleken, j beschikte over verscheidene wa pens. Hij heeft de vijfvoudige moord gepleegd met een auto matisch geweer. Hij handelde waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering. Buren die ongerust geworden wa ren omdat ze de familieleden van de jongeman niet meer hadden [j gezien, waarschuwden gisteren j» de rijkswacht. De 17-jarige jon gen was toen inmiddels met de I fiets naar de jaarbeurs van leper vertrokken, 's Avonds laat, toen hij met een taxi uit leper terug- kwam werd hij verhoord. Toen bekende hij de vijfvoudige moord te hebben gepleegd. Vernielingen - In het gerechtsge bouw aan de Noordsingel in Rot- j terdam hebben onbekenden van- I nacht door vernielingen voor ve le tienduizenden guldens schade I aangericht. De daders zijn het ge- j bouwencomplex binnengeko- j men na het ingooien van een ruit. Zo werden schrijfmachines en i meubilair uit de ramen gegooid en werd de geluidsinstallatie vol- ledig onklaar gemaakt. Ook moesten tal van telefoons het j ontgelden. Zonnige perioden Zonnige perioden met mogelijk een bui, minimumtemperatuur onge veer 3 graden, middagtempcratuur omstreeks 9 graden. Matige wind draaiend van west naar zuidwest. 7 april Zon op 7.03, onder 20.23 uur. Maan op 5.21, onder 13.35 uur. Hoogwater in Katwijk om 11.52 uur, laagwater om 6.59 en 19.51 uur. Op een persconferentie gaven commisaris van politie J.W. Bakker, burgemeester mr. R.M. Gallas (voorheen burgemeester van Alphen aan den Rijn) en hoofdinspecteur F.H. Tullener (v.l.n.r.) verdere informatie over de aanslag in 't Koetsiertje". Burgemeester Gallas was gisteravond en vannacht op het hoofdbureau van politie om samen met de hoofdofficier van justitie mr. R.J.C. van Randwijk het opsporingsonderzoek in gang te zetten. (Foto Anefo) Voor veroorzaken olievlek (Ml Het Motorhuis Vondellaan 80, Leiden. Tel 071-769313 KOEWEIT (AP) - Iran heeft vandaag geëist dat Irak zijn excuses maakt voor het bombarderen van Iraanse olievelden waardoor een grote olie vlek in de Perzische Golf is ontstaan. Ministers van de acht Golfstaten komen vandaag bijeen om te trachten tenminste een tijdelijk staakt-het-vuren in de 31 maan den oude Golfoorlog te bewerk stelligen zodat de spuitende olie bronnen in de olievelden van Nowruz kunnen worden gedicht. Op een persconferentie voor de bij eenkomst vertelde de Iraanse ambassadeur in Koeweit dat Te heran geen mensen voor herstel werkzaamheden zal sturen zon der de garantie van Irak dat ze niet onder vuur zullen worden genomen. "Alles wat Irak moet doen is zeggen 'Sorry, we heb-' ben verkeerd gehandeld met de aanval op 2 maart'," aldus Arde- kani. Hij herhaalde de eerdere Iraanse afwijzing van voorstellen van Bagdad voor een staakt-het-vu- ren met de beschuldiging dat Hij bood echter wel aan om ook Iraakse experts toe te laten in de olievelden van Nowruz. "Iraakse experts en deskundigen uit an dere landen zullen we toelaten onder auspiciën van de regionale organisatie van de acht Golfsta ten die zich bezighoudt met de bescherming van het leven in bouwmaterialen Grlndtegels soxso... v a. 3,95 Vuren niw 22x50 nu 0.78 pm Lauan deur p.stuk v a. 230.- Parket v.a54.50 pm2 Bielzen v.a. 29.50 p st. 2.60 m Grindplatenj schaarbekken, zand, straatklinkertjes, flag stones, enz. Hoofdstraat 130 Leiderdorp Tel. 895420. Ook zat. 9.00- 16.00 uur open. De dader was vanochtend nog voortvluchtig. Volgens hoofdinspecteur F. H. Tul- lener van het Delftse politie korps is het bloedbad gister avond om kwart voor negen aan gericht. Hij deelde vanochtend op een persconferentie mee dat de aanslag is gepleegd met een 9 mm handvuurwapen, waarmee vermoedelijk elf of twaalf scho ten zijn afgevuurd. De politie houdt het er voorlopig op dat het een automatische pistoolmi trailleur is geweest, waarmee met één schot meerdere mensen Kun nen worden gedood. Het is nog niet duidelijk of de schutter het wapen bij zich had, dan wel of hij het van elders - thuis of uit zijn auto - is gaan ha len. Volgens een van de getuigen ging de dader na een kleine ruzie even weg en kwam hij korte tijd later met het wapen terug. Ver volgens schoot hij gericht op de bezoekers en de kastelein in het vier bij tien meter grote café. Daarbij kwamen om het leven W. van Baarle (50), A. C. Smits (31), W. Janssen (41), J. van Dronge- len (47), mevrouw A. P. C. S. Sneekes (38) en haar 12-jarige dochter C. Sneekes. Haar 51-jari- ge man C. Sneekes raakte ge wond. De overige gewonden zijn de kastelein J. C. de Hoog (39), P. Kardolus (34) en de 66-jarige me vrouw C. L. Berkelaar-van Tig- chelhoven. Allen zijn inwoners van Delft. Drie andere cafébezoekers wisten te ontkomen; één vluchtte naar de wc, de twee anderen vlogen de straat op. Een van hen waar schuwde in het café telefonisch de politie, die zo'n vijftig meter van het café is gehuisvest. Met het oog op het grote aantal slachtoffers schakelde deze de GG en GD's uit omliggende ge meenten in. De doden waren bijna allen in het hoofd geraakt. De gewonden kregen kogels in schouder, keel en hartstreek. De kastelein was door enkele schoten in de hart streek getroffen, waardoor hij tot vanochtend in levensgevaar heeft verkeerd. De dader van de aanslag is door een van de cafébezoekers geï dentificeerd als een 27-jarige in woner van Delft, genaturaliseerd Nederlander, geboren in Turkije. Hij woont bij zijn moeder en kwam wel vaker in ,,'t Koetsier tje". Na de aanslag is hij ge vlucht. Een speciaal samenge steld arrestatieteam van de rijks politie is een klopjacht op de Delftenaar begonnen. Volgens hoofdinspecteur Tullener, die het onderzoek leidt, is de man na de aanslag niet thuis geweest en is het wapen niet gevonden. Mede namens de twee Haagse offi cieren van justitie die met het on derzoek zijn belast, verklaarde de Delfste commissaris van poli tie J. W. Bakker dat de politie „niet het idee" heeft „dat deze man verder nog gevaarlijk is voor de Nederlandse samenle ving". De man is overigens wel eerder door de politie aangehou den wegens mishandeling en het rijden onder invloed. Thailand: troepen naar grensgebied PAGINA 9 Reddingsplan RDM- reparatie wankelt PAGINA 21 Ambtenaren over korter werken DEN HAAG (ANP/GPD) - Als by de overheid per 1 juli vacatures worden opgevuld met banen van 32 uur, levert dat bij het rijk na een jaar slechts 550 extra ar beidsplaatsen op, in 1987 onge veer 2.000 en in 1990 ongeveer 3.300. Dat heeft een werkgroep van ambtenaren van Binnen landse Zaken, Sociale Zaken en Financiën berekend voor het centraal georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. De werkgroep noemt het resultaat van de arbeidstijdverkorting be scheiden. Daarom vindt zij dat er verder moet worden gekeken naar maatregelen voor een alge mene werktijdverkorting. De ambtenaren hebben ook geke ken naar een opvulling met ba nen van 36 uur, maar dat zou he lemaal weinig opleveren. De werkgroep is er van uitgegaan dat dertig procent van de 144.000 volle-tijdsfuncties onder de 32- uurs maatregel valt. Daarbij heeft zij het personeelsverloop geschat op de huidige zeven pro cent en heeft zij aangenomen dat alle vacatures opnieuw worden bezet. De ambtenaren concluderen uit hun berekening dat het niet van de kandidaat maar van de func tie moet afhangen of iemand by de rijksoverheid een baan voor 32 uur kan krijgen. In het regeer akkoord staat dat jongeren bij de overheid in de regel een baan voor 32 uur moet worden aange boden. Ouderen zouden slechts voor 36-uursfuncties in aanmer king moeten komen. De grens tussen die twee categorieën zou bij 23 jaar moeten komen te lig gen. De werkgroep vindt bet discrimi nerend dat, althans volgens het regeerakkoord, een deel van de solliciterende kandidaten geen recht heeft op een 40-uursbaan om redenen die er voor de desbe treffende functie niet toe doen. De ambtenaren menen dat van tevoren de functies moeten wor den aangewezen waarvoor nieuw personeel in banen van 32 uur kan worden aangenomen, on geacht de leeftijd van de kandi daat. Volgens de werkgroep kan dat voor de helft van alle functies bij de rijksoverheid. De belangrijkste schakel NIEUW BOSE 301 SERIE II 10-75 watt, continu belastbaar, 8 ohm, Direct Reflecting, 3 luidsprekers: nieuw ontwikkelde basspeaker en 2 tweeters in Free - Space opstelling (meer lage en een betere sprei ding van de hoge tonen). 5 jaar garantie. van f 529,- Bij aankoop van 1 paar 301 SERIE II boxen f 100,- extra inruilkorting op uw oude speakers. AKTIE Wij zijn gespecialiseerd in hifi en video. \ferkopen niets anders en weten er dus meer van. Tbch zullen onze prijzen u als muziek inde oren klinken. Kom dus eens langs. Klein-Gefo Haarlemmerstraat 92-94 Leiden Tfelefoon (071) 134228 Nieuws S^S^r'éénobonnenient Stuur mij uw krant vier weken op proef voor f 9,50. Daarna beslis ik. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (I 61,25). Vóór het abonnement ingaat, ontvang Ik de krant twee weken gratis. Naam Adres isTREEKEÉNK^ LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1