Tl 11 1 1 ,lk heb altijd honderd procent inzet gevraagd9 Kerk in grote stad behoeft meer steun Directeur Knijnenburg: Veel tips na tv-uitzending Voetbal op televisie WOENSDAG 6 APRIL 1983 Varia PAGINA 17 Hotelmagnaat Knijnenburg maakte geschiedenis: hij schonk het personeel zijn hotelketen Bilderberggroep. (foto GPD) Maar daar ontbreekt het tegen woordig aan. Van mijn mensen heb ik altijd de volle honderd procent inzet gevraagd. En dat is nu beloond". Maar was werken het enige dat het leven voor Knijnenburg had te bieden? De prijs die hij er uiteindelijk voor betaalde was een hartkwaal. „Ja, kijk eens, ik ben geen man voor een postzegelverzameling. Acht pagina's uit een boek lezen is voor mij al een hele prestatie. Het is de aard van het beestje. ,Ik geef toe dat de vijftien jaar Hoe gek het ook klinkt, maar het publiek voor een vier-ster- renhotel of -restaurant is voor een economische malaise het minst gevoelig. Ze verdienen in zo'n periode zelfs nog meer. En dat had ik al vroeg door". Opzienbarend Toch blijft de schenking van Knijnenburg een opzienbaren de daad. Waarom heeft hij zich zelf geen gouden handdruk ge geven en is hij met op Zwitser se bankrekeningen gestalde miljoenen geen comfortabel le ven gaan leiden in het buiten land? Knijnenburg is daar duidelijk over: „U ziet me toch niet als al die andere stumpers op een berg in Zwitserland zitten met een metershoge antenne op 't dak om met een ontvangertje een Nederlands radiostation op te vangen. En elke morgen naar een kiosk afzakken om de Telegraaf te kopen. Die lui zijn al hun vrienden en kennissen kwijt. Daar je geld oppotten en van chagrijnigheid dood gaan. Dat geklooi is niets voor mij". Dat ondernemers hem voor een geestelijk gestoorde aanzien, kan hem niets schelen, maar dat de vakbeweging niets van zich heeft laten horen zit hem niet lekker. „Ik hoef geen ere voorzitter van de FNV te wor den", zegt hij schamper, „maar als je het als ondernemer fout doet springen ze je in je nek; schenk je een bedrijf aan werk nemers dan kan er nog geen te lefoontje of telegram met een blijk van waardering af'. AMSTERDAM (ANP) - De tv- uitzending "Opsporing Ver zocht" van de AVRO op maandagavond heeft 42 tips opgeleverd over de moord op de Amsterdamse taxi chauffeur Frans Halsema (37) in de nacht van 19 en 20 maart en 11 over de moord op de 58-jarige Chinese vrouw Jen Tsien-Moe op 10 maart in haar woning in Amsterdam. Bij de rijkspolitie in Benne- broek en de gemeentepolitie in Apeldoorn zijn na de tv- uitzending ook 25 tips bin nengekomen over de vermis te directeur van het psychia trisch ziekenhuis Vogelen zang in Bennebroek, H.W.G. Stofsel. Drie personen die contact op namen met de politie zeggen zeker te weten Stofsel ge sproken te hebben, afgelo pen zaterdag in Kootwijk en maandag in Velp. Volgens een woordvoerder van de politie zou de directeur de afgelopen week ook nog geld opgenomen hebben van zijn girorekening. ZEIST - Ondernemers verklaren hem voor gek. Noemt zichzelf een kapitalist van de voetzool tot de kruin, maar beweert tevens socialer te zijn dan de meest fer vente socialist in dit land. Voor de laatste mop loopt hij naar de knecht in de spoelkeuken, want van zijn directeuren krijgt hij alleen grappen met een baard te horen. Hotelmagnaat Guus Knijnenburg (55) maakte geschie denis door de Bilderberg GroepNederlands grootste hotelketen, aan de zeshonderd personeelsleden van het bedrijf te schenken: een onderneming - Knijnenburg was enig aandeelhouder - met een balanswaarde van 150 miljoen gulden, inclusief het eigen vermogen van de familie van 47 miljoen gulden. De aandelen zijn ondergebracht in een stichting. Het statuut bepaalt onder meer dat het personeel als aandeelhouders voortaan zelf een bestemming mag geven aan de netto-winst. De raad van commissarissen is verantwoording verschuldigd aan de personeelsleden annex aandeelhouders. „Zoiets lijkt heel bijzonder", zegt Knijnenburg, achteroverleu nend in een antieke stoel in de lounge van hotel-kasteel 't Kerckebosch in Zeist, „maar het personeel heeft er recht op. Met de steun van mijn perso neel ben ik er in vijftien jaar tijd in geslaagd een financieel kerngezond bedrijf op te bou wen". Versnippering Een half jaar geleden begon Knijnenburg te fantaseren hoe hij uit het bedrijf zou stappen zonder de continuïteit van het uit 25 vestigingen bestaande concern in gevaar te brengen. Zou hij de zaak verkopen dan had dat naar zijn mening onte genzeglijk versnippering van de keten tot gevolg. Bovendien was het volgens de hoteleige naar nog maar de vraag of de afzonderlijke hotels en restau rants het dan economisch nog zouden redden. „Het bedrijf is met hard werken tot stand gekomen", vervolgt een zelfverzekerd ogende Knij nenburg. „Dat wil je niet stuk laten gaan. M'n zoon van dertig zou de tent hebben kunnen overnemen, maar dat vind ik niet de manier om een goed on dernemer te kunnen worden. Ik kwam ook niet in een opge maakt bedje. Je moet zelf car rière maken. En daar zal ik m'n zoon best mee helpen. „Je ziet zo'n jongen toch niet van de ene op de andere dag op de stoel van de voorzitter van de raad van bestuur zitten. Ik hoor hem al zeggen: ja, mijne heren, dat kan wel zo zijn, maar m'n vader zou dat zo ge daan hebben. Als ik zo'n baas zou treffen dan spande ik een dun touwtje over de trap". Advies Knijnenburg won advies in. Toen een van de adviseurs hoorde van het plan het bedrijf aan het personeel cadeau te doen, liep hij achter de rug van Knijnenburg om naar diens vrouw, met de raadgeving haar echtgenoot snel in contact te brengen met een psychiater. Knijnenburg: „Ach, die man heeft dat goed bedoeld. Ik kan me zo'n reactie wel voorstel len. Maar stel dat ik alleen maar tien miljoen gulden uit de zaak had gehaald en was op gestapt, dan had de keten nooit meer winst gemaakt. „Vermogens bezitten doet me niets. Ik geef er geen cent om. Geld is voor mij handel. Han del waar ik lol in heb. Werken is m'n hobby. Al die miljoenen: je leeft maar één keer, je kunt maar één biefstuk per dag eten en doodshemden met zakken moeten nog worden uitgevon den. Wat rustiger Waarschuwingssignalen uit de kransslagaders waren voor Knijnenburg aanleiding het wat rustiger aan te gaan doen. Van de hotelketen houdt hij zelf enkele onderdelen in ei gendom. „Dan heb ik nog een boterham en nog wat om han den", motiveert hij zijn besluit niet alles van het bedrijf aan het personeel over te doen. De hotelmagnaat is in woord en daad nu niet bepaald het schoolvoorbeeld van een suc cesvol ondernemer. Van franje in zijn positie is hij wars. Het pak dat hij draagt oogt goedko per dan het kostuum van alge meen directeur F. Nijhof, die het interview bijwoont. Boven dien drukt hij zich recht voor z'n raap uit. „Ik ben een domme jongen met een mulo-diploma. Een plus een is voor mij drie. Ik ben er groot mee geworden. Het on dernemerschap is een kwestie van hard willen werken. In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood verdienen. Dat is al tijd mijn lijfspreuk geweest. HILVERSUM (GPD) - De acteur Piet Hendriks zal binnenkort een nogal curieuze mijlpaal in zijn carrière beleven. De vierde aflevering van een nieuwe reeks uit de VARA-serie 'Man Alleen' wordt zijn 2000ste optre den op de Nederlandse televisie. Dat bijzondere feit werd gisteren in Hilversum alvast bescheiden gevierd, tegelijk met de voorvertoning aan de pers van twee afleveringen uit die nieuwe reeks. Piet Hendriks verscheen al op het scherm toen de televisie hier nog in een experimenteel stadium verkeerde. Eveneens in de jaren '50 speelde Hendriks in de zo befaamd geworden show 'Saint Germain des Prés', waarin Tom Manders triomfen vierde als Dorus. Later speelde hij in een lange rij televisiestukken zoals 'Ja zuster, Nee zuster', 'Waaldrecht', 'De Senioren Show', 'Hof van Holland', 'Het Schaap met vijf poten', 'De late late Lien-show', 'Stiefbeen en zoon', 'De Wolvenman' en 'Man Alleen'. Al vele jaren is Hendriks bovendien vrij- wel dagelijks te zien in de kinderserie Sesamstraat. Piet Hendriks was volkomen verrast door het feestelijke tintje dat de VA RA aan dat 2000ste tv-optreden had meegegeven. Hij werd toegespro ken door VARA-televisiedirecteur Maurice Koopman, amusementschef Han van Essen, regisseur Frans Boelen en collega-acteur Ene Meijer. Op de foto wordt Piet Hendriks (rechts) gefeliciteerd door v.l.n.racteur Frans Vrolijk, regisseur Frans Boelen, actrice Bruni Heinke en IJf Blok ker. (foto GPD) HAMBURG (DPA) - De voetbal wedstrijd Real Sociedad-Ham- burger SV, die vanavond in San Sebastian voor de halve finales het Europese bekertoernooi voor landskampioenen wordt ge speeld, komt rechtstreeks op de Westduitse televisie. De uitzen ding op het eerste Duitse net (ARD) begint om 20.30 uur. Voor en na deze wedstrijd worden flit sen van de wedstrijden Austria Wien-Real Madrid en Juventu- s-Widzew Lodz uitgezonden. De Belgische televisie zendt van daag zowel Abcrdeen-Water- schei (20.25 uur) als Bohemians Praag-Anderlecht (17.00 uur) rechtsteeks uit. dat ik aan dit bedrijf heb ge werkt slopend zijn geweest. Driedubbele tropenjaren. Tachtig sigaretten per dag en vaak pas om drie uur 's nachts naar bed. Ik zou die tijd dan ook niet meer over willen doen. Maar voor mij was het de enige manier om een solide be drijf te vestigen. En dat geldt voor elke ondernemer die iets wil bereiken". Betere klasse In 1968 begon het allemaal. Knij nenburg kocht het hotel Klein Zwitserland in het Gelderse Heelsum. Hij was toen al veer tig jaar. Door oude hotels en restaurants tegen de markt waarde op te kopen en ze voor miljoenen op te knappen ont stond een keten waar hij over enige tijd - als alles rond is met de fiscus en de banken - niets meer over te vertellen heeft. Aan het investeren in failliete boedels heeft hij zich nooit ge waagd. „De kracht van het on dernemen in de hotelbranche zat voor mij in de top. De klei ne laag van de betere klasse. Verlies Voor mensen die moeten leren leven met een moeilijk verlies heeft de Leidse volksuniversi teit K. en O. twee gespreks groepen gevormd, die deze en volgende maand regelmatig bijeenkomen. De groep voor mensen die hun levenspartner hebben verloren staat onder leiding van me vrouw H. Bovenberg-Spoel- stra, maatschappeüjk werker, en ds. C. A. ter Linden (tot voor kort hervormd predikant te Oegstgeest). Op 14, 21 en 28 april en op 19 en 26 mei komt deze groep samen in het K. en O.-gebouw aan de Oude Vest. De andere groep - voor ouders die een kind hebben verloren - op 11 en 25 april en 2, 9 en 16 mei, ook in het K. en O.-ge bouw. Van deze groep hebben de artsen J. Breetvelt en J. Breetvelt-Papineau de leiding. Vrede. De Deense evangelische kerkedagen staan dit jaar van 2 tot 7 juli in Silkeborg op Jutland in het teken van de vrede. Sprekers zijn onder an deren de Duitse theologe Do- rothee Sölle en de Noorse ac trice Liv Ullman. De thema's van deze kerkedagen zijn: 'vre de zij met u', 'vrede in Dene marken', 'vrede op aarde' en 'vrede voor nu en morgen'. Luthers. Dietrich Mendt, be kend auteur en als theoloog verbonden aan de Evangelisch Lutherse Kerk van Saksen (DDR), vraagt zich in het evan gelische weekblad 'Der Sonn- tag' af, of het bijvoeglijk naam woord 'luthers' langzamer hand niet uit de kerknaam moet worden verwijderd. Mendt beroept zich op Luther zelf en op het feit dat er nauwe lijks een kerk op aarde is te vinden die in haar naam de naam van een mens heeft opge nomen. De kerk in de grote steden moet vanuit de landelijke kerk meer worden geholpen, om te voorkomen dat ze ver dwijnt. De vandaag gepubliceerde nota van het evangelisatiecentrum van de Gereformeerde Kerken in Leusden is een krachtig pleidooi voor meer steun aan wankele stadskerken. "Veel gereformeerde stadswij ken kunnen het hoofd finan cieel nauwelijks boven water houden. Grote groepen kerkle den zijn naar tuinsteden of el ders vertrokken. De royale kerkgebouwen zaten vroeger vol. De tientallen bezoekers van nu verdrinken erin. Het ge volg is, dat de verantwoorde lijkheid om ter plekke het evangelie te verkondigen rust op een vrij kleine restgroep. Die moet het recht hebben, on danks alle financiële beslom meringen, te blijven bestaan". De gereformeerden kennen al de 'onderlinge bijstand' voor plaatselijke kerken die zich fi nancieel niet volledig kunnen bedruipen. "De vraag is klem mend geworden", zegt de nota uit Leusden, "of er niet nog méér gedaan moet worden om de problemen met name in de grote steden het hoofd te bie den". De nota pleit niet alleen voor steun van buitenaf. De stads kerken zelf zouden veel meer moeten samenwerken. In veel wijken stelt de oecumene niets voor. Daarnaast zijn er ge meenten waar men volledig 'samen op weg' is met andere kerken en waar men met nieuw elan weer in staat is om gemeente te zijn temidden van alle uitdagingen die de buurt biedt. "De problemen in de stad moeten gemeenschappe lijk worden aangepakt. Een kerk alléén kan niet alles op ei gen houtje oplossen". De nota doelt daarbij naast interkerke lijke ook op regionale (classica- le) samenwerking. Bijzondere dienst in Alphen Zondagmorgen om 10 uur wordt in de Salvatorikerk in Alphen aan den Rijn (Willem de Zwijgerlaan-Ambonstraat) een bijzondere dienst gehou den, waaraan naast de gerefor meerde predikant dr. Simon Schoon drie Israëliërs meewer ken. Het zijn leiders van reli gieuze vredesbewegingen in Israel, die van 9 tot 16 april in ons land zijn om te spreken over het werk voor vrede, ge rechtigheid en ontspanning in het Midden-Oosten. Dominee Ibrahim Sim'an is ara- bisch baptistenpredikant in Haifa en actief in sociaal werk in de Palestijnse vluchtelin genkampen van Libanon. Ye- hezkel Landau is secretaris van de orthodoxe vredesbewe ging 'Oz we Shalom' (kracht en vrede), die streeft naar een vreedzame samenleving van joden, palestijnen en andere arabieren. Derde gast is Edna Zartesky, een joods pedagoge, die is betrokken bij actieve vredesopvoeding op joodse en arabische scholen. Dr. Schoon, die in deze dienst voorgaat, is gereformeerd pre dikant speciaal voor de ont moeting met Israel. Hij heeft een aantal jaren in Israel ge werkt. Na de dienst is er gele genheid tot nabespreking. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Harskamp W. Roos Veen, te Emmer-Compascuum kandi daat P. Hendriks Den Dolder; aangenomen naar Ridderkerk J. Veldhuijzen Wijngaarden; bedankt voor Zevenbergen M. Smith Haarlem-Schoten. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Elburg J. D. F. Langhenkel Haarlem-Zuid, naar Zwijndrecht J. Huize bosch Steenwijk. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Roo- deschool kandidaat A. Feijen Emmeloord. Nederlands Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Rijswijk (ZH) F. van Deursen Apel doorn. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Huizen kandidaat T. Blokland Noordeloos, naar Zuidland kandidaat H. van der Ham Bar- neveld; bedankt voor Nieuw koop G. Bouw Den Haag-Sche- veningen, voor Zeist H. Kor ving Drogeham. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Boskoop A. Moer kerken Nieuw-Beijerland. Bedevaart. Legerbisschop Bar zal een van de deelnemers zijn aan de militaire bedevaart naar Lourdes van 26 mei tot 1 juni. Deze bedevaart - bestemd voor rooms-katholieke militai ren en mensen die niet in werkelijke dienst zijn maar daarvoor wel kunnen worden opgeroepen wordt dit jaar voor de 25ste keer gehouden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17