10 Op veel plaatsen vredesbetogingen Ongeluk met zeilboot: 2 doden, 2 vermisten HYPOTHEEK RENTE Toch nog 600.000 buitenlanders met Pasen in ons land Al ruim een week vermiste vrouw nog niet opgespoord Huisvuil van Nederland nu naar Wallonië Verdachte van schietpartij aangehouden s* JAAR VAST Politieke strijd over acties in Duitsland DINSDAG 5 APRIL 1983 LEEUWARDEN (ANP) - De rijks politie te water heeft tot het in vallen van de duisternis gister avond gezocht naar twee van de vier opvarenden van een zeil boot, die vrijdag op het Sneeker- meer was omgeslagen. De licha men van de andere twee opva renden, twee studentes uit Leeu warden, waren toen al geborgen. De twee vermisten zijn de 36-jarige leraar Jaap Andringa uit Leeu warden en zijn 24-jarige broer Antonie, student aan het conser vatorium in Groningen. De poli tie heeft de familie van de twee ingelicht. Zij waren vrijdavond gaan zeilen op het Sneekermeer, in een zoge naamde kleine EM. Het bootje werd zaterdagmorgen gevonden, ondersteboven aan de oever van het starteiland. Volgens de poli tie verkeerde het scheepje tech nisch in goede staat. Er stond vrijdagavond een straffe noord oostenwind, toen het viertal uit Terhorne vetrok. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend, maar vermoed wordt dat de open zeilboot op de terugweg, pal te gen de wind in, is omgeslagen. De giek zou zijn geknapt. Nadat een uitgebreide zoekactie op gang was gekomen, werden za terdag en zondag de lichamen gevonden van de twee vrouwelij ke opvarenden: Henriëtte Tij huis (23) uit Emmen en Harriet Hummel (22) uit Roden. Beiden studeerden in Leeuwarden. De zoekactie zou vandaag ver sterkt worden voortgezet. Ook de rijkspolitie te water uit Har- lingen zal dan meedoen, aldus de politie. Het zoeken is gisteren ge beurd met zes boten. MAASTRICHT (ANP) - De al meer dan een week vermiste M.J.J. Narinx-Otten (34) is nog steeds niet opgespoord, zo heeft de gemeentepolitie van Maastricht gisteravond laten weten. Haar man, autohandelaar,M. Narinx (35), die kort voor de verdwijning van zijn vrouw met vakantie ging, zonder dat de politie wist waar hy verbleef, is inmiddels wel opgespoord. Narinx viert vakantie in een Italiaanse kustplaats. Hij zegt niets af te weten van de vermissing van zijn vrouw en is voorlopig niet van plan naar Nederland te komen. Dit laatste had de politie hem verzocht. Het opsporingsteam heeft intussen Interpol ingeschakeld om de moge lijk ontvoerde vrouw op te sporen. Mevrouw Narinx was in Maastricht werkzaam als fysiotherapeute. In verband met een echtscheidingspro cedure woonde zij al geruime tijd niet meer samen met haar man, maar was zij ingetrokken bij haar ouders in Meerssen. Vele honderden politiemannen hebben het paasweekeinde tevergeefs ge zocht naar de heer H.W.G. Stofsel (53), directeur van het psychiatrisch ziekenhuis Vogelenzang in Bennebroek. De man wordt sinds donder dag vermist. De politie houdt geen rekening met een misdrijf, maar neemt aan dat de man in psychische problemen verkeert. DELFT (ANP) - Het Nederlandse huisvuil dat tot voor kort door het Delftse vuilafvoerbedrijf Zegwaard werd gestort op diver se lokaties in Vlaanderen, zal worden getransporteerd naar Wallonië. Met de overheid daar zijn overeenkomsten tot storten in onder meer Wavre afgesloten. Dit heeft bedrijfsleider F. Koele- veld van Zegwaard zaterdagmid dag bevestigd. Hij deelde mee dat Zegwaard noch de eigenaren van de Vlaamse stortlokaties officieel bericht hebben ontvangen van de Vlaamse milieuminister, die vo rige week een decreet uitvaardig de waarbij het storten van Ne derlands afval in Vlaanderen per 1 april werd verboden. De woordvoerder van de Delftse onderneming twijfelt ten zeerste aan berichten als zou ook de Waalse minister van milieu Fe- haux van plan zijn binnenkort een ontwerp-decreet aan zijn re gering aan te bieden. "De Waalse stortexploitanten, die geen risico willen lopen, hebben bij het mi nisterie geïnformeerd". Koeleveld laat verder weten dat zo dra de in aanbouw zijnde vuil verwerkingsinstallatie in Zoeter- meer gereed is de Zuidhollandse gemeenten hun huisvuil daar kunnen laten verwerken. AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft zondag een 24-jarige man uit de hoofdstad aangehouden die ervan wordt verdacht vrij dagavond laat in zijn woning aan de Barentszstraat tijdens een schietpartij de 30-jarige Peter Veerman om het leven te hebben gebracht. Dit heeft een woord voerder van de politie gister avond meegedeeld. Bij deze schietpartij werd Gerrit van der Steeg (31) ernstig gewond. De vermoedelijke dader kwam zichzelf melden bij de politie in de Warmoesstraat, omdat hij had gehoord dat hij als bewoner van de woning waar de schietpartij had plaatsgevonden, werd ge zocht. Hij werd gelijk, als ver dachte aangehouden. De man had kans gezien na de fatale schietpartij te ontkomen. Volgens de politie stond de man voor enkele duizenden gulden in het krijt bij Veerman en Van der Steeg (beiden uit Amsterdam). Deze twee kwamen vrijdag avond bij de man thuis om dat geld op te halen. Toen zij een maal in zijn woning aan de Ba rentszstraat waren, volgde de schietpartij. WEERRAPPORTEN d d E gisterer lo ll Amsterdam zwaar bew. 6 1 2 De Bilt 6 2 03 Deelen 8 2 2 Eelde 9 3 02 Eindhoven 7 2 2 Den Helder 6 2 2 Rotterdam regenbui 5 3 2 Twente hagenbui 9 3 Vlissingen 5 3 3 Zuid Limburg regen 7 2 1 Aberdeen 6 -1 02 Athene 21 12 0 Barcelona licht bew. 6 0 regen 10 2 01 Bordeaux half bew. 12 6 10 Brussel geheel bew. 3 2 4 Frankfort 8 1 09 Genève regen 8 3 Helsinki regen 7 3 3 Innsbruck geheel bew. 9 1 4 Klagenfurt 11 -1 0 Kopenhagen licht bew. 8 -1 0 Locarno onbewolkt 13 2 06 Londen sneeuwbui 10 2 3 Luxemburg sneeuwbui 4 0 4 Madrid onbewolkt 15 7 0 Malaga onbewolkt 23 11 0 Mallorca licht bew. 17 6 0 München 6 1 06 half bew. 14 9 0 Oslo 5 0 1 Parijs licht bew. 8 4 7 Split 13 5 2 Stockholm 5 -4 0 Wenen 10 4 01 Zürich half bew. 8 1 4 Casa Blanca licht bew. 7 Istanbul licht bew. 21 12 0 Las Palmas 20 16 0 Beiroet 20 13 0 Tel-Aviv 19 13 0 Tunis half bew. - 8 0 Een mistroostig beeld op tweede paasdag: eenzame bloemenverko per trotseert regen en kou om bloe men aan de man te brengen. De ne ringdoenden in de bollenstreek troffen het niet. Bloemen en slin gers gingen spaarzaam van de hand. Het emmertje met drie bos voor twee-vijftig bleef niet zelden gevuld. (Foto ANP). ADVERTENTIE Een nieuw Bouwfonds-aanbod om uw woonlasten voor lange re tijd op een laag rente-niveau vastte leggen .Voor nieuwbouw en bestaande woningen. Informatie bij uw makelaar, assurantie-tussenpersoon, het Bouwfonds-infocentrum te Leiden: Botermarkt 2,071-134343 Haarlem: Anegang 29,023-313852 Den Haag: Nassauplein 13,070-650800 of door onderstaande coupon. j Coupon in gesloten envelop I zonder postzegel naar I Bouwfonds, I Antwoordnummer 10306 j 2300 WB Leiden j Ik wil meer informatie over j de Bouwfonds-hypotheek met 10 jaar vaste rente. Naam: I DEN HAAG (GPD/ANP) - On danks het koude weer hebben toch nog 600.000 buitenlanders tijdens het Paasweekeinde een bezoek aan ons land gebracht. Dat blijkt uit tellingen die in op dracht van het Nationaal Bureau Postcode: I Plaats: i Telefoon: I I Nederlandse Gemeenien Wolk spreeuwen leidt aandacht autorijders af UTRECHT (ANP) - Een zwerm van naar schatting een half miljoen spreeuwen heeft op zaterdag- en zondag avond het verkeer op rijks weg 27 ter hoogte van Utrecht-Noord zo afgeleid dat de politie er aan te pas moest komen om de automo bilisten tot de orde te roepen. Door de ongewone aanblik van de vele duizenden vogels die boven de snelweg in het rond vlogen, ontstonden ver schillende aanrijdingen met blikschade, zo heeft een woordvoerder van de Utrechtse politie gisteren meegedeeld. Automobilisten die zaterdag en zondagavond om acht uur ter hoogte van Utrecht-Noord op de A-27 reden, raakten zo ge boeid door de spreeuwen massa, dat zij langzaam gin gen rijden, midden op de weg afremden of zelfs op de vluchtstrook stopten om de zwerm goed te kunnen bekij ken. Een enkeling vergat zelfs te sturen, zodat verschil lende auto's uit de bocht raakten, aldus de politie woordvoerder. Volgens ornithologen verzame len de spreeuwen zich 's zo mers zo uit een soort gezellig- heidsdrang. Op verschillende plaatsen in ons land zijn al eerder soortgelijke zwermen waargenomen. Overigens bleef het op de Ne derlandse wegen gedurende het paasweekeinde vrij rus tig, al deden zich wel de tradi tionele files voor bij de grens overgangen. DEN HAAG (ANP) - Gedurende het paasweekeinde is op verschillende plaatsen in ons land en ook daarbuiten gedemonstreerd tegen kernwapens en tegen kernenergie. Er waren bijeenkomsten in Almelo, Venray, Amsterdam en Haarlem, waar groepen men sen aan deelnamen die varieerden van ongeveer honderd tot duizend. Nergens kwam het tot ongeregeldheden. voor Toerisme (NBT) aan de grensposten zijn gehouden. Vo rig jaar waren het er 650.000, maar toen viel Pasen een week later en was het weer beduidend beter. Als altijd waren het vooral Duit sers die een bezoek aan ons land brachten. Verder waren er vrij veel Fransen en Britten. Opval lend was het aantal Fransen. De maatregelen van de Franse rege ring met betrekking tot de devie- zenbeperking hebben geen merkbare invloed op het bezoek van Franse toeristen gehad. Het NBT veronderstelt dat de Fran sen hun vakantie reeds hadden geboekt en betaald voordat de maatregelen van kracht werden. Goede Vrijdag was de drukste dag aan de grensposten, maar ook za terdag en zondag kwamen nog vele buitenlanders naar ons land. Omdat het aantal bezoekers be perkt bleef, deden zich op de we gen weinig problemen voor. Ook het onderbrengen van de toeris ten verliep zonder moeilijkhe den. In het hele land waren nog voldoende kamers vrij in hotels en pensions. Bungalows waren wel goed bezet. Op campings vie len voornamelijk caravans en kampeerauto's te zien. De Nederlanders zelf zijn er vol gens het NBT in grote getale op uit getrokken. Met name de bun galows hadden een zeer hoge be zetting. Het verblijf op kampea»* terreinen is echter tegengeval len. De hotels en pensions in de grote steden waren goed bezet, maar de VW's behoefden ner gens gasten naar elders te verwij- Het slechte weer is uiteraard ook van invloed geweest - met enke le uitzonderingen - op het be zoek aan attractiepunten. Boven dien werd eerste paasdag in Bel gië de ronde van Vlaanderen ver reden, waardoor het bezoek uit dat land pas tweede paasdag goed op gang kwam. De topat- traktie was de Keukenhof in Lis- se met 61.000 bezoekers (vorig jaar 75.000), gevolgd door Madu- rodam in Den Haag 33.000 (45.000), de Efteling in Kaatsheu vel 27.000 (31.250), de Beekse Bergen in Hilvarenbeek 20.000 (26.500) en het Amsterdamse Rijksmuseum 18.500 (21.000). De grootste demonstratie in ons land had eerste paasdag plaats in Almelo, waar onder het motto "Geen vrede met kernenergie" werd geprotesteerd tegen de ura niumverrijking bij Urenco in de ze stad. Volgens de organisato ren werd de manifestatie vooral gehouden, omdat het verrijkt uranium kan worden gebruikt voor de produktie van kernwa pens, vooral als wordt geleverd aan landen die zich aan elke con trole hierop onttrekken, aldus een woordvoerder zondag. De demonstratie begon in een grote tent in het centrum van Almelo, waar diverse sprekers het woord voerden. Daarna vertrok men in een fakkeloptocht naar het ter rein van Urenco aan de rand van Almelo. In de nacht van eerste op tweede paasdag werd daar een wake ge houden, waarbij de demonstran ten zich warm probeerden te houden bij een aantal vuurpot ten. Gistermorgen was het aantal demonstranten geslonken tot en kele tientallen. Incidenten deden zich niet voor. Wel werden fak kels over de omheining om het Urenco-terrein gegooid. Loco-burgemeester C. de Vogel van Almelo zei dat de demon stranten zich keurig aan de af spraken hadden gehouden. Urenco, dat tegen de demonstra tie bij zijn terrein was geweest, verklaarde bij monde van direc teur G. ter Bekke de demonstra tie nog steeds onacceptabel te vinden, omdat een relatie werd gelegd tussen kernenergie en kernbewapening. Ter Bekke: "dat Urenco tegen vrede is, is misleiding". De Peel Enkele honderden mensen demon streerden zaterdagmorgen bij de poort van de vliegbasis De Peel in Venray tegen de eventuele plaatsing daar van kruisraketten. Het was de derde demonstratie, sinds het IKV bekend maakte dat de basis zou kunnen worden aangewezen voor kruisraketten. De groep demonstratnen was on geveer even groot als de voor gaande keren. Ook nu werd een deel van het hek rond het vliegveld versierd met bloemen en witte papieren vre desduiven. Het is de bedoeling voorlopig elk weekeinde te de monstreren. Na afloop verzon den de organisatoren telegram men aan minister De Ruiter (de fensie) en CDA-partijvoorzitter Bukman, met de vraag of christe nen hun vertrouwen kunnen schenken aan wapens die dood en verderf tot gevolg hebben. Stiltekring Eveneens zaterdag werd op het Leidseplein in Amsterdam gede monstreerd voor de vrede. Onge veer honderd mensen, steeds an deren, vormden daar gedurende de dag een "stiltekring". Alleen via bordjes met opschriften als "zwijgen voor de vrede - vrede door ontwapening" in het Neder lands en enkele buitenlands ta len konden voorbijgangers te weten komen wat er aan de hand was. Ten slotte kwamen gistermiddag in Haarlem ongeveer honderd vijftig mensen bijeen om te pro testeren tegen de plaatsing van kernraketten in ons land. Op een terrein aan de rand van de stad lusiterden zij naar sprekers. De demonstratie eindigde met het in brand steken van een aantal hou ten "raketten". BONN (GPD/Reuter) - De paas- marsen voor de vrede hebben in de Bondsrepubliek Duitsland een strijd tussen de regerings partijen en de oppositie ontke tend. Volgens woordvoerders van CDU-CSU en FDP hebben de sociaal-democraten zich door hun oproep tot deelname aan de paasmarsen „voor de kar van Moskou laten spannen". De minister van de bondskansela- rij, Jenninger (CDU), riep dat nu duidelijk is geworden dat de SPD de tot nu toe gevoerde ge meenschappelijke veiligheids- en verdedigingspolitiek heeft verlaten. Jenninger was vooral kwaad geworden over de toe spraak van de SPD-burgemees- ter van Saarbrucken, La Fontai ne, in Duisburg. Deze had ge zegd dat de Verenigde Staten een onverantwoordelijke bewa peningspolitiek bedrijven door dat zij zonder enige twijfel stre ven naar een militaire overwicht. Minister van defensie Wörner (CDU) verklaarde dat „wie nu demonstreert voor eenzijdige ontwapening, een ontwapening aan beide zijden onmogelijk maakt". Minister van buiten landse zaken en vice-kanselier Genscher (FDP) deed een beroep op ouders en leerkrachten om kinderen de „westelijke waarden van vrijheid, vrede en gerechtig heid nog duidelijk te maken". In Bonn noemde SPD-woordvoer- der Clement het een bewijs van politieke hulpeloosheid als CDU en CSU proberen de vredesbe weging als een door communis ten geinspireerde en geleide ac tie voor te stellen. Volgens de organisatoren hebben meer dan 300.000 Westduitsers meegedaan aan de paasmarsen, die overal in de Bondsrepubliek zijn gehouden. Bijna alle demon straties verliepen zonder inci denten. Gedurende drie dagen zijn 15 toegangswegen tot Ameri kaanse opslagplaatsen waar atoomwapens worden vermoed, geblokkeerd. Ook elders in West-Europa en de Verenigde Staten werden het af gelopen weekend paasdemon- straties gehouden, maar nergens op zo'n grote schaal als in de Bondsrepubliek. Tienduizenden Britten hadden vrijdag een men selijke ketting van 20 kilometer lengte gevormd tussen de lucht machtbasis Greenham Common, waar eind dit jaar kruisraketten zullen worden, geplaatst, en de Royal Ordnance munitiefabriek in Burghfield, waar kernkoppen worden vervaardigd. In het Schotse Glasgow hielden af gelopen zaterdag zo'n 4000 men sen een anti-kernwapenbetoging op het George-plein, ze gingen op de grond liggen en hielden zich een minuut lang stil om dui delijk te maken dat na een kern wapen aanval geen enkel leven meer mogelijk zou zijn. AMSTERDAM - Een man, van wie de politie alleen nog maar weet dat hij een Peruaan is, is in de nacht van zondag op maan dag ernstig gewond geraakt bij een schietpartij in een eethuisje aan de Oudezijds Voorburgwal in Amsterdam. Tijdens een ruzie schoot een ande re man de Peruaan drie maal in de buik. De Peruaan is opgeno men in een ziekenhuis. De dader zag kans weg te komen, na een getuige met zijn vuurwapen een klap op het hoofd te hebben ge geven. TILBURG - De 24-jarige S. Braun en zijn 23-jarige vriendin G. Dezentje, beiden uit Tilburg, zijn zondagavond bij een ver keersongeval in hun woonplaats om het leven gekomen. De ge huurde auto waarin het tweetal zat, vloog uit de bocht en botste frontaal tegen een boom. De kleine BM waarmee het viertal vrijdag het t Binnenland

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7