actief in I vrije tijd ^Comité roept april lot maand van actie «tegen tascisme mt Kritiek op kerk en gemeente Gezinsvervangend tehuis aan Boshuizerlaan is bijna ldaar DeRodeo tenniskollektie is binnen! ILÜNSDAG 5 APRIL 1983 Leiden En die is tóch voordeliger! mw.w 2^3232 tOA] Swami Swami Deva Amrito, voorheen de schrijver jan Foudraine, verspreidt vanavond in Leiden zijn Bhagwan-boodschap. The ma van zijn lezing: volwassen religiositeit. Plaats van hande ling: Shanti-Niket Rajneesh Sannyas Asram, Breestraat 56. De lezing begint om 20.00 uur. Folk De Leidse folkclub Horus organi seert op donderdagavond (vanaf 21 uur) in samenwer king met de gemeente een folk- muziekconcert in de Waag (naast V&D). Shegui, een vijf mansformatie uit Ierland ver zorgt de muziek. Naast Ierse nummers worden ook enkele Bretonse en Schotse nummers ten gehore gebracht. Film Het buurthuis Cornelis Joppensz, Du Rieustraat 4, vertoont woensdagmiddag 6 april van twee tot vier een Nederlandse kinderfilm in kleur. In de pau ze is een bekertje limonade ver krijgbaar. Tamboerijn In de Tamboerijn aan de Vale- riusstraat vinden de komende dagen verschillende paas vakantie-activiteiten plaats. Voor kinderen van 4 tot 12 jaar: naar Duinrell met de bus op woensdag 6 april, vertrek 9.15 uur, sport en spelmiddag op donderdag 7 april twee tot half vier) en een vossejacht op vrijdag van twee tot half vier. Tieners en andere jongeren kun nen woensdag naar de Horsten in Voorschoten op de fiets of de brommer. Vertrek tien uur. Donderdag dagje Amsterdam met bezoek aan Anne Frank huis. Vertrek negen uur. Vrij dag kunnen ook de tieners mee doen aan een vossejacht. Van twee tot half vier. Bram Vermeulen In de Koets.O.Theek treedt don derdag Bram Vermeulen en de Neefjes op. Aanvang: 21.00 uur. Verder op 26 mei een op treden van Cheyenne. Popdichter De Amsterdamse popdichter Ton Lebbink treedt op donderdag 7 april op in café Scarabee aan de Pieterskerkchoorsteeg 24 Leiden. Aanvang 21.30 uur. Film De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia zal op woensdag 6 april de Ingmar Bergman film The Touch verto nen. Aanvang: 21.30 uur. Plaats: Rapenburg 100. Veilig Het VACO-erkende bedrijf Ster Bandenservice, Zoeterwoudse- weg 7, te Leiden organiseert een veiligheidstest. De test wordt gehouden op donderdag 7 april, vrijdag 8 april van 09.00 tot 12.30 en 13.30 tot 17.30 en op zaterdag 9 april vanaf 09.00 tot zolang zich liefhebbers melden. Kijkhuis Het Kijkhuis draait deze week louter Italiaanse films uit de jaren vijftig. Vanavond is "Mamma Roma" te zien van Passolini met een schitterende Anna Magnani in de titelrol. "Bellisima" een lichtvoetige film van Visconti weer met Magnani in de hoofdrol is mor genavond te zien. Donderdag, vrijdag en zaterdag wordt "II bidone" van Fellini vertoond. De voorstellingen beginnen steeds om acht uur en kwart over tien. ïr Bh, 'waar' jEIDEN - Het comité 'Leiden tegen Fascisme' heeft de maand april uitgeroepen tot èopj actiemaand tegen discriminatie en onderdrukking. Onder het motto 'Geef fascisme -n d geen kans' worden verschillende activiteiten georganiseerd in buurthuizen, filmhuizen, ,mm bibliotheek, Vrouwenhuis en kerken. Bedoeling is informatie te geven over het gevaar or b van fascisme. Ook kan iedereen kennis maken met de cultuur van buitenlanders en discussiëren over problemen en oplossingen. De actiemaand begint morgen met lurt een tentoonstelling in de biblio- theek aan de Nieuwstraat. Wet- ging houder Peters opent de expositie 10. l die als titel 'Nederland Tole- 7 ui rant?' heeft meegekregen. Deze :erdi tentoonstelling is tijdens de hele )r p' actiemaand te zien, namelijk tot fen en met 7 mei. Als centrale actie- "ca} dag staat de 23-ste april op het programma. Overdag op het t 73, Stadhuisplein en 's avonds in het n Vi Volkshuis zijn er dan optredens w< van cabaretgroepen, buitenland- se bands, video en kraampjes met informatie. if.Het comité 'Leiden tegen Fascis me' is al ruim een jaar actief >ree maar treedt nu voor het eerst met ;tan zoveel activiteiten naar buiten. Juijen Jacobs en Wilfred van der Wal van het comité menen dat het zeer belangrijk is dat ieder een overtuigd raakt van de ern stige gevolgen die rascisme en fascisme kunnen hebben. "Groe pen als de Centrumpartij slagen er in deze slechte tijd steeds be- ens, ter in aanhangers te vergaren. Ze £r- spelen in op de problemen die bij veel mensen spelen, zoals de va werkloosheid en woningnood. Aa, Het gevaar is dat zij de buitenlan- wo ders van alles de schuld geven. Wij moeten aantonen dat dat niet 1 1' zo is". ei Toch richt het comité zich niet spe ciaal tegen de Centrumpartij. "Het gaat ons alleen om de ach terliggende ideeën van zo'n par tij. Zij menen anderen te mogen onderdrukken omdat ze zich be ter dan die anderen voelen. Nog maar kort geleden maakte de Ne derlandse Volksunie veel op gang, nu is het de Centrumpartij, straks misschien wel weer een ander. En nu zijn vooral de bui tenlanders het slachtoffer, straks moeten andere groepen het mis schien wel ontgelden. We moe ten het fascisme daarom zo breed mogelijk bestrijden". Scholen Het comité probeert dat op de eer ste plaats te doen door veel voor lichting te geven. "Op scholen worden de oorzaken van de tweede wereldoorlog nog steeds niet goed behandeld. De leerlin gen krijgen geen inzicht in de manier waarop het fascisme aan de macht heeft kunnen komen. Daarom wordt tegenwoordig te snel gedacht dat die toestanden nooit meer terug kunnen komen. De situatie zal inderdaad nooit hetzelfde zijn, maar we zien welk degelijk dezelfde elementen als die van de jaren dertig. Dat de Centrumpartij in de Tweede ka mer heeft kunnen komen, bete kent dat het nu al te ver is ge gaan". Ook wil het comité 'Leiden tegen Fascisme' ingaan op de meest onjuiste vooroordelen tegen bui tenlandse Leidenaars. "Sommi ge mensen denken dat er bij de Islamieten elke week een schaap wordt geslacht". Verder wil het comité de problemen van deze tijd niet ontkennen. "Heel veel mensen hebben het wel degelijk moeilijk, maar duidelijk moet zijn dat het fascisme niets kan oplossen. Nederlanders en bui tenlanders hebben fundamen teel dezelfde problemen, dat hebben we ook proberen aan te geven in het krantje met activi teiten dat huis-aan-huis is ver spreid". "Vlak bovendien de mogelijkheid niet uit", zo besluiten Jacobs en Van der Wal, "dat de negatieve gevoelens ook op andere groe pen kunnen overslaan. Straks hebben de bijstandsmoeders het misschien weer gedaan. En er is nu al een tendens dat het a-so ciaal zou zijn wanneer twee men sen op één adres een baan heb ben". LEIDEN - Een 23 jarige jongen is, in de nacht van zondag op maan dag, zonder enige aanleiding in elkaar geslagen op het Rapen burg. De jongeman werd omstreeks twee uur 's nachts door een onbeken de knaap tegen de grond gesla gen en daarna getrapt en gesla gen. Hij liep een bloedneus, schaafwonden, ontvellingen en inwendig schouderletsel op. LEIDEN - De bouw van het ge zinsvervangend tehuis op de hoek van de Boshuizerlaan en Vijf Meilaan nadert zijn vol tooiing. Naar verwachting wordt het gebouw over twee a drie weken opgeleverd. Vervol gens kunnen de toekomstige be woners er dan omstreeks half mei intrekken. Het gezinsvervangend tehuis wordt gebouwd in opdracht van de Stichting Voorzienin gen Gehandicapten Noordelijk Zuid-Holland. Het moet onder dak gaaan bieden aan 26 geestelijk gehandicapte bien- sen. Van hen is een gedeelte af komstig van de voormalige Voorgeesten die bij het psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest hoorden. Anderen wonen nu nog in internaten of thuis. Het gezinsvervangend tehuis be staat uit drie woningen voor acht personen, terwijl er een kleiner appartement is voor twee geestelijk gehandicapten die zelfstandig kunnen wonen. Ook in de Merenwijk en in Oegstgeest wordt op het mo ment nog gebouwd aan gezins vervangende tehuizen van de stichting. Deze huizen zullen in juni klaar zijn. (foto Holvast) Centrum Levensvorming doet onderzoek jeugdwerkloosheid LEIDEN - "De Leidse kerken blij ken veel intenties maar weinig concrete activiteiten te ontplooi en ten aanzien van jeugdwerk loosheid. Dit zou te maken kun nen hebben met het weinige zicht dat men heeft op de ernst van de situatie. Veel parochies zeggen nauwelijks of geen werk lozen te kennen, de kerk wordt bevolkt door mensen uit de mid denklassen, waar de effecten van de crisis veel minder merkbaar zijn, en de kerken bereiken nau welijks meer de jongeren, dus ook niet de werkloze jongeren". Dit is één van de conclusies van een project over jeugdwerkloos heid in Leiden dat is begonnen vanuit het Service Centrum voor Levensvorming in Den Haag, een ondersteuningsinstelling voor levensbeschouwelijk jeugd- en jongerenwerk in Noord- en Zuid-Holland. Voor het project werd een groot aantal instellin gen, van gemeentelijke diensten tot alternatieve werkprojecten, jongerencentra, LBO-scholen en kerkelijk werkers bezocht. De bevindingen zijn gebundeld in een verslag "Werkkaart, een ver kenning door Leiden". In het verslag wordt een aantal ge gevens over de Leidse werkgele genheidssituatie en de beleids keuzes die de gemeente Leiden heeft gemaakt, op een rij gezet. Naar aanleiding daarvan wordt de nodige scepsis geuit over het effect van die keuzes en over de bereidheid van de wethouder van economische zaken om in sa menwerking met de vakbewe ging invloed uit te oefenen op de ontwikkelingen in bestaande be drijven waar het gaat om be drijfssluitingen, verplaatsing van bedrijven of om de uitbreiding van bestaande werkgelegenheid. In de kinderschoenen De werkgelegenheidsperspectie- ven voor de Leidse bevolking zien er niet gunstig uit, zo is de algemene conclusie. In januari 1983 bedroeg het aantal inge schreven werkzoekenden 7432 personen. Daar tegenover ston den nauwelijks openstaande va catures. Het korte termijnbeleid van de gemeente Leiden, zoals dat in de nota "Zicht op Werk" naar voren komt, levert volgens het college van B en W hooguit 100 a 200 arbeidsplaatsen op en is dus niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat van de Leidse werkgelegenheid. Het beleid voor de wat langere ter mijn staat, volgens het rapport, in de kinderschoenen en draagt een groot aantal onzekerheden in zich met name voor wat betreft het positieve effect dat valt te verwachten van de uitbreiding van de kantorenbranche in Lei den. Eén van de conclusies is dat de financiële onderbouwing van het economisch beleid op zijn minst onduidelijk is. Gevreesd moet worden dat de teruglopen de financiële middelen de be leidsruimte van de gemeente om een krachtig werkgelegenheids beleid te voeren steeds verder zal beperken. "Met de nota's "Deeltijdarbeid", het "Economisch Beleidsplan" en "Zicht op Werk" heeft het ge meentebestuur een poging ge daan te komen tot een samen hangend en geïntegreerd beleid. Gezien het feit dat de neergang in de economie zich al geduren de de jaren zeventig begon af te tekenen is de beleidsvorming in Leiden echter pas laat op gang gekomen. Onduidelijk is wat de prioriteiten binnen het voorge stane beleid zullen zijn wanneer de financiële middelen verder zullen afnemen en wat er gebeurt met bepaalde beleidskeuzes wanneer onderdelen daarvan niet gerealiseerd kunnen wor den. Wanneer het rijk, bijvoor beeld, geen geld vrijmaakt voor de vestiging van een HEAO en een HTS in Leiden, wat voor ge volgen heeft dit dan voor het wervingsbeleid van de gemeen te?" Klappen "De werkloosheidscijfers van de laatste tijd laten vooral een ster ke toename zien van de werk loosheid onder jongeren. De grootste klappen vallen in de ca tegorie lagergeschoolden en on- gediplomeerden. Het is dan ook de vraag in hoeverre het gemeen telijk beleid inspeelt op met na me deze groepen jongeren. Zij maken in elk geval weinig kans op functies binnen de kantoren- branche", aldus het rapport. Geconstateerd wordt verder dat een aantal activiteiten voor en door werklozen weinig perspec tief bieden op langere termijn. "Activiteiten op het gebied van alternatieve werkgelegenheid blijken slechts aan te slaan bij een zeer specifieke groep jonge ren. Bovendien is naar voren ge komen dat degenen die zich in zetten voor alternatieve werkge legenheid en de groepen die werken aan behoud van structu rele arbeidsplaatsen (vakbon den) volkomen langs elkaar heen werken. Organisaties die voor werklozen actief zijn en vakbon den zouden elkaar kunnen den in de strijd om herorganisa tie van ons arbeidsbestel", me nen de opstellers van het rap port. "Uit gesprekken op LBO-scholen is gebleken dat de voorbereiding op een toekomstige arbeids plaats of werkloosheid miniem is. Gegevens over de arbeids marktsituatie worden achterwe ge gelaten onder het mom dat dit demotiverend zou kunnen werken op de leerlingen. De voorbereiding beperkt zich veel al tot het verschaffen van enige praktische informatie over uitke- ringsregels". Pastorale werker Gezien de levensbeschouwelijk aard van de instelling van waar uit het project is opgezet is ook nagegaan welke initiatieven van uit de Leidse kerken worden on dernomen ten aanzien van (jeugd)werkloosheid. Gebleken is dat er binnen de Leidse kerken voorzichtig pogingen worden on dernomen om meer aandacht te geven aan de problematiek van de jeugdwerkloosheid. Bij een aantal van die pogingen gaat het om concrete initiatieven. Binnen het dekenaat Leiden van de Rooms-Katholieke kerk is een jongere pastoraal werker aange steld die, in samenwerking met zijn gereformeerde collega, acti viteiten voor werkloze jongeren wil ontwikkelen. Het merendeel van de Leidse parochies die hij om een reactie vroeg, stonden positief tegenover dit initiatief. De bereidheid om zich daadwer kelijk in te zetten, en de betrok kenheid bij de problematiek rond arbeid en werkloosheid, is echter niet erg groot. De Leidse parochies en gemeenten blijken niet of nauwelijks contact te heb ben met werklozen en werkloze jongeren. Geconcludeerd wordt dat de ker ken, vanuit hun diakonale taken, een grotere inzet moeten ontwik kelen om diegenen die getroffen worden door werkloosheid te be reiken en te steunen met de mid delen die hun ter beschikking staan. Het vervolg van het pro ject jeugdwerkloosheid zal wor den gebruikt om dit te stimule- Bezetting Gedacht wordt aan een interkerke lijke aanpak gericht op het verza melen van materiële middelen, ideeën en gekwalificeerde onder steuning waarmee alternatieve werkgelegeheidsprojecten. met name voor jongeren, gesteund kunnen worden. Enkele initiatie ven op dit gebied, zijn al ont plooid doordat de bezetters van het Troef-gebouw aan het Noordeinde, de coöperatieve vereniging De Klos, gebruik konden maken van gekwalifi ceerde hulp uit kerkelijke kring. De mogelijkheden van de kerken om daadwerkelijk iets te doen aan de toenemende problemen rond werkloosheid zullen be perkt zijn, aldus het Service Cen trum voor Levensvorming. "Waarschijnlijk zullen initiatie ven die nauw aansluiten bij de reeds bestaande, de meeste kans van slagen hebben. Een grotere activiteit van de kerken zal pas werkelijk waardevol zijn wan neer dit uitgaat van een daadwer kelijke solidariteit met de situa tie waarin werkloze jongeren zit ten". ir. Vorig jaar werd een vergadering van de Centrumpartij in Leiden door actievoerders verstoord. "Zij de De Centrumpartij menen anderen te mogen onderdrukken, omdat ze zich beter dan die anderen voelen", meent 20 het comité 'Leiden tegen Fascisme'. (foto Holvast) Inbraak aan Frisostraat LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Johan Willem Fri sostraat is, in de nacht van vrij dag op zaterdag, een kleurentele visie, een videorecorder, een ste reotoren, een scanner, tachtig viodeobanden en een hoeveel heid cassettebandjes en elpee's buitgemaakt. Verder werd een bedrag van ongeveer 1500 gul den meegenomen dat eigendom was van de majorettenvereni- ging 'The Angels'. De inbrekers zijn de woning binnengekomen door het forceren van de achter deur. LEIDEN Op de inmiddels traditionele Paaskermis op het terrein van de Groenoord- hallen was het de afgelopen dagen af en toe een gezellige drukte. Tussen de vele buien door werd de kermis vooral door de jongeren bezocht. Een kleinere kermis weliswaar dan we van drie oktober ge wend zijn, maar toch met botsautootjes, schiettent, touwtje trekken en gondels die in razende snelheid door de lucht vliegen. De kermis is nog geopend tot vanmiddag zes uur. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3