c Dames Scyüa: titel smaakt naar meer... Toekomst Zweeds tennis gewaarborgd Sterk slot waterpoloploeg Bekerstrijd volleybal Leidse aangelegenheid Weer winst Kortsjnoi !*V Wüander wint in Monte Carlo Lentebeker voor Oranje Belg wint op De Kaag Sport DINSDAG 5 APRIL 1983 PALMA DE MAJORCA (ANP) - De Nederlandse poloploeg heeft het toernooi in Palma de Majorca sterk afgesloten. De laatste drie wedstrijden leverden vier pun ten op, 8—8 tegen West-Duits- land, 9-9 ten Spanje en 11—10 te gen Italië. De verjongde ploeg van coach Denis Pocsik kwam daarmee op een gemiddelde van precies vijftig procent, waarmee het team dat Van Belkum, Nieu- wenhuizen en Van Mil miste, fei telijk niet alleen de verwachtin gen, maar ook zichzelf heeft overtroffen. Ook op de laatste dag van het zwa re programma, zeven wedstrij den in krap vier dagen, was niets merkbaar van de zowel lichame lijke als geestelijke verzadiging, die verklaarbaar zou zijn na de competitie en de slopende play offs, die pas kort voor het vertrek naar Majorca werden afgesloten. Denis Pocsik heeft niet uitsluitend op resultaat gespeeld. In Palma is bewust gewerkt aan het inpas sen van "nieuwe" spelers als John Janssen en Dick Nonne- kens. Zeker in de laatste wed strijd tegen de Italianen kon de coach weinig anders doen met het team dat aan de verwachtin gen heeft voldaan en alleen tegen Joegoslavië gewoon slecht heeft gespeeld. In het eerste kwart al raakte de ploeg Ton Buunk kwijt en in het laatste kwart was er ook voor Ni co Landeweerd (vierde op de topscorerslijst van het toernooi met zestien treffers) nog slechts plaats op de kant. De taak het team drijvend te houden kwam daardoor op de schouders van de sublieme doelman Wouly de Bie en middenvoor Anton Heiden, die zich bijzonder waardevol toonde. De middenvoor van Zian/Vitesse scoorde zelf maar een keer, maar verleidde de Italianen tot een lange reeks overtredingen, die Nederland alles bij elkaar vijf keer een man meer opleverde. Daarvan werd uitstekend gepro fiteerd, want de numerieke meerderheid leverde vier treffers op. Daarmee revancheerde het team zich voor het toch enigszins te genvallende geliike spel tegen Spanje. Ook toen was het score verloop "zonnig" voor de Neder landers, die het laatste kwart be gonnen met een voorsprong van 8-6. Voornamelijk door een ge brek aan ervaring werd de winst mogelijkheid weggegeven, 9-9. Eindstand SowjetUnie 7 6 0 1 12 76-55 West-Duitsland 7 5 1 1 11 57-42 Italië 7 4 0 3 8 64-54 Joegoslavië 7 3 2 2 8 62-59 Nederland 7 2 3 2 7 62-61 Spanje 7 3 1 3 7 58-63 Frankrijk 7 1 0 6 2 42-66 Cuba 7 0 1 6 1 53-74 BAD KISSINGEN (DPA) - Viktor Kortsjnoi heeft zijn toch al ruime voorsprong in de tweekamp voor het kandidatenschaaktoernooi tegen de Hongaar Létjos Portisch zaterdag verder vergroot. De voor Zwitserland uitkomende ex-Rus wist in de tweede zitting de vrijdag afgebroken vierde partij op zijn naam te brengen. Kortsjnoi leidt nu met 3,5 - 0,5 en heeft uit de resterende zes partij en nog slechts twee punten no dig om zich voor de halve finales te plaatsen. Na een blunder gaf Portisch zich op de 56e zet ge wonnen. De Hongaar had na 51 zetten door een torenruil remise met eeuwig schaak kunnen af dwingen. Hij besloot echter op winst te spelen en kwam door een zwakke damezet in ernstige moeilijkheden. In de zesde partij tussen Hübner (WDL) en Smislov (SOV) werd de strijd na 41 zetten afgebroken in een stelling die remise doet verwachten, hoewel de Westduit- se grootmeester een pion meer heeft. Na vijf partijen leidt Smis lov in de tweekamp met 3-2. Piket In het gisteren gestarte Haskoning- schaaktoernooi, waarin tot en met vrijdag wordt gestreden om de nationale jeugd- en meisjes kampioenschappen in de leef tijdsklassen tot 13 en tot 16 jaar, stond er in de eerste ronde direkt al een derby op het programma. Bij de jeugd tot 16 jaar moest ti telverdediger Jeroen Piket uit Leiderdorp het namelijk opne men tegen Peter van de Plas uit Leiden. Het werd een boeiend gevecht, waarin Piket steeds het betere spel had. Direkt in het be gin van de tweede zitting ver zuimde Piket echter de beste voortzetting, waarna Van de Plas kon ontsnappen in een voor hem wat minder toreneindspel. Uit eindelijk werd de partij opnieuw afgebroken. In de analyses zal moeten blijken of Piket nog vol doende kansen heeft op de over winning. Bij de jeugd tot 13 jaar startte Anne Reedijk uit Leiden met een pun- tendeling tegen Oostelijk Kam pioen Sjoerd Dekker uit Arn hem. LEIDEN Waren de Scylla-vrouwen zaterdag na het vero veren van de lentetitel blij? Wis en waarachtig! En vier den zij dat derhalve uitgebreid. Driewerf neen! Natuur lijk de 3—6 triomf op Torenstad smaakte goed, maar hij smaakte vooral naar meer. Komende zondag worden de prijzen pas echt uitgereikt, dan is er vanaf een uur in het N.T.T.B.-centrum in Zoetermeer een landstitel te verdie nen. Slagen Sandra de Kruiff, Stephine van Gennip en Marian van der Vliet erin de Zutphense formatie op nieuw pootje te lichten dan zou dat voor Scylla de vierde titel op rij betekenen. De Leidse club mag zich overigens Marian van der Vliet stonden op gelukkig prijzen dat de N.T.T.B. scherp. de protesten tegen Zoetermeer yanaf de eerste partij hebben de als plaats van handeling van de hand heeft gewezen want zo dicht bij huis bestaat de kans dat genoeg Leidse spporters acte de presence zullen geven. Op de een of andere manier moet Scylla die dan in twee groepen splitsen want zoals bekend gaan ook de Scylla-heren de strijd om de landstitel aan. Hun kansen moe ten echter aanzienlijk lager inge schat worden dan van de vrou welijke collega's. Opponent de Veluwe is erop ge brand de eigen altijd fanatieke aanhang een prolongatie van de landstitel aan te beiden en zater dag lazen de broers Van Spanje Scylla in Apeldoorn alvast stevig de les 6—2. Natuurlijk was deze pot om des keizers baard be paald geen zuivere graadmeter want Sjoerd Meyer bleef aan de kant en zijn drie maatjes Vlieg, Swier en Lingen speelden niet met het mes op tafel. Anderzijds moet worden geconsta teerd dat Ron en Jaap van Span je dat evenmin deden. Bij 3-0 liet Ron heel beleefd Hans Lin gen voor, waarna de oudste der drie vlasharigen, Jaap, zijn best deed van de partij tegen Patrick Swier een lolletje te maken. De Scylla-man wilde dat niet en het was heel vermakelijk om te zien dat opponent Jaap systematisch meer geïrriteerd raakte en zijn best ging doen, om uiteindelijk net als de N.K. te verliezen. Psy chologisch stom. De Scylla-mannen hadden van coach Theo Bakker de opdracht te winnen of vrijblijvend te ver liezen. Anne Vlieg koos rap voor het laatste en verloor van Ron en Henk. Hans Lingen kreeg zoals gezegd vrije doorgang van Ron nadat hij in de openingspartij te gen Jaap in een serieuze pot een zekere winst vergokte. Swier was in zijn eerste duel zo onge veer kaalgeslagen door Benja min Henk. Na de zege vlak voor de thee op Jaap volgde in de achtste en laatste partij nog een vrij kansloos verlies tegen in. In het dubel kon het duo Lingen/ Swier de N.K.-titel weer niet waarmaken. Hadden de Scylla-mannen zater dag een rustig avondje, voor de vrouwen lag dat anders. Toren- stad wist zich zijnde al herfst- kampioen bij winst in eigen om geving verzekerd van de Lenteti tel en de landstitel tegelijk. De ploeg van Leermakers vocht gesteund door een zeer luidruch tig publiek voor wat het waard was, maar genoeg was dat niet. Want De Kruiff, Van Gennip en Leidse dames de dans geleid. De openingswinst van Sandra de Kruiff op Jansma, van wie ze in Leiden nog verloor, was een mooie opsteker. Kloppenburg kon tegen routinier van der Vliet gelijk maken, maar Straalman had geen verweer tegen Van Gennip: 1-2. De vierde pot was zeker de mooiste van de avond en van hoog gehalte. De Kruiff verloor uiteindelijk met 21 18 in de derde game van Miriam Klop penburg, maar de manier waarop was hoopvol. De kleine Scylla- vrouw beaamde na afloop als eerste dat zij eigenlijk voor het eerst sinds zo'n twee jaar weer eens op haar best had gespeeld. En dat zo kort na de deceptie niet voor Tokio te zijn geselecteerd! bij 2—2 producederde Van Gen nip 16-21, 8-21 tegen Jansma. De 2-3 ruststand bouwde Marian van der Vliet secuur uit tegen Straalman. Het dubbel Van Gen- nip/De Kruiff wil vaak, omdat het dan niet hoeft, niet vlotten. Zaterdag waren beiden er sterk van doordrongen dat het dit keer nodig was de mouwen op te stro pen. Gevolg was een niet geplan de 22—24, 20—22 winst waarmee de lentetitel (Scylla had aan re mise genoeg) een feit was. Ste phine van Gennip kon Kloppen burg niet van haar derde tegen- punt afhouden, zodat aan Sandra de Kruiff de eer was het karwei tegen Straalman af te maken: 3-6. Sjaardema speelde met Wilno. Fri- so Reitsma kon door een blessu re de hattrick van Herman van der Broek niet evenaren. Met zijn twee ingebrachte punten ging hij de na zaterdag terugtredende Po lak toch nog voor. Voor hem no teerde de scheids een een. Als eindscore kon hij 7—3 neerkrab belen want het Oegstgeester dubbel triomfeerde eveneens. Docos speelde met twee invallers. Dolf Alberts en Ed Faullaux kre gen de gelegenheid ervaring op te doen. De laatste won tegen het Zand direct drie keer daarmee de basis leggend voor de keurige 7—3 overwinning. Het is nog steeds discutabel of kampioen Docos volgend jaar in de tweede divisie de reserves van Scylla kan ontmoeten. Rob van der Zeeuw en Frits Kantebeen zullen eeuwig spijt hebben dat zij de eerste twee duels niet meespeel den waardoor tegen twee zwak ke broeders vier punten verloren gingen. Dat kostte niet alleen ti tel en promotie naar de eerste di- vise, maar het houdt bovendien een groot degradatiegevaar in. pm LONDEN (SID) De universiteit van Oxford eerste op foto) heeft zaterdag op de Thames voor de achtste achtereenvolgende keer de jaarlijkse roeistrijd met Cam bridge over zeven kilometer tus sen Putney en Mortlake gewon nen. De zwaardere Oxford-acht nam meteen bij het begin van de 129s- te editie van deze traditionele ra ce de kop en finishte met een voorsprong van vier en een halve lengte. De tijd van Oxford was negentien minuten en zeven se conden, Cambridge kwam uit op 19^,20. De wedstrijd werd gehou den onder zware weersomstan digheden. Oxford heeft nu 60 keer gewonnen, Cambridge heeft nog acht overwinningen meer. Een keer eindigde de race onbe slist. De voorbereidingen op de wed strijd werden gekenmerkt door het protest van Cambridge tegen de plaats van Boris Rankov in de boot van Oxford. Volgens de Cambridgeroeiers mocht Rankov niet meer deelnemen, omdat hij kortgeleden als wetenschappelijk medewerker aan de universiteit werd aangenomen en dus geen student meer was. Drie weken ge leden kreeg Rankov toch toestem ming mee te roeien. Zaterdag kon men tegen Onkyo ondanks een 0-3 en 2—4 achter stand en een officiële waarschu wing voor Kantebeen, toch nog met 6-4 ontsnappen. Komend week-end met echter ook nog een punt behaald worden tegen De Korenbeurs dat twee jokers, Jan Vliet en Koetsveld, inzet. Avanti is kampioen als in de laat ste wedstrijd geremiseerd wordt tegen de reserves van Tempo Team. Zaterdag wees men Quick 'very quick' op haar belabberd niveau, 6—0. De Avanti-vrouwen beëindigen deze compettie als derde. Konigslust had in Wilmie van Rijswijck een speelster die bij machte bleek Marijke Olst- hoorn en Jose Bakker (net als op het N.K.) achter zich te laten. El len Bakker bracht genoeg klasse in voor een 6-2 eindstand. Phoenix 3-Sjaardema 2 4—6, Smash- De Treffers 4-6, T.T. 4-Avanti 4 3-7, Scylla 3—The Back Hands 5—5, Scylla 4 (kampioenb)-M.Z. 7-3. Vrouwen: Scyl la 2-Oldra 0-1, Docos-H.H. 5-5, Be Quick-Avanti 2 (kampioen) 2-8. MONTE CARLO (AFP/Reuter) Op de baan, waar de 26-jarige Björn Borg afscheid heeft genomen van het grote tennis, is zondag gebleken, dat de toekomst van het Zweedse tennis is gewaarborgd. Mats Wilander, achttien pas, won het toernooi van Monte Carlo op een manier die geen enkele twijfel over de kracht van de finalisten laat. Mei Purcell werd verslagen met 6-1, 6-2, 6-3. Mats Wilander: winnaar ESPOO (ANP) - De Nederlandse heren volleybalploeg heeft gisteren in Espoo (Finland) het toernooi om de Lentebeker gewonnen. In de finale werd Finland met 3-1 verslagen via de setstanden 11-15, 15-10, 15-4 en 18-16. De Nederlandse heren hebben tijdens het toernooi een opwaartse lijn gevolgd in hun prestaties met de finale van gisteren als het onmisken bare hoogtepunt. Mentaal was de ploeg niet stuk te krijgen, dat bleek na de verloren eerste set, het werd in de vierde set opnieuw duidelijk op een achterstand van 10-14. De ploeg van Rob Hachmang wilde de vijfde set niet en vocht terug, werkte de achterstand weg en won ten slotte met 18-16 de set, de wedstrijd en de beker. Dames De Nederlands dames volleybalteam daarentegen verloren in Birming ham de eindstrijd met 1-3 (15-10, 16-18, 8-15, 6-15) van West-Duitsland. Die eindstrijd ontwikkelde zicht tot wat een finale hoort te zijn: de beste wedstrijd van het toernooi. Nederland bleek de juiste taktiek te bezitten om de Westduitse ploeg in moeilijkheden te brengen. Haar blok en de veldverdedigingleken niet tegen Oranjes aanvalskracht te zijn opgewassen. Tot 10-10 ging de eer ste set gelijk op. Nederlands druk werd daarna zo groot dat juist in de kritieke fase de tegenstander een reeks onbegrijpelijke fouten produ ceerde. Niettemin bleken de Duitse dames het sterkst. De Amerikaanse nummer dertig van de wereldranglijst had een simpele verklaring voor zijn ne derlaag: "Wilander is eenvoudig weg sterker dan ik, hij speelt ten nis op een hoger niveau. Ik heb het helemaal niet zo slecht ge daan met zijn zes gewonnen ga mes. Wanneer ik deze zelfde par tij nog eens zou moeten spelen, zou ik niet weten wat ik anders of beter zou kunnen doen. Ik denk dat het dan opnieuw in an derhalf uur zou zijn afgelopen." Purcell (die in de halve finale Oran- tes had geklopt) probeerde het lange spel van de jonge Zweed te doorbreken door bij iedere gele genheid naar het net te rennen. Voor de Amerikaan was het de snelste manier van tennis-zelf- moord, want Wilander sloeg de ballen keer op keer langs hem. "Het ging eigenlijk veel gemakke lijker dan ik had gedacht", ver telde Wilander, die slechts twee keer een achterstand had gekend in de partij, op 1-2 in de tweede set en op 2-3 in de derde. "Ik heb geprobeerd mijn spel zo veel mo gelijk te variëren, ik ben vaker aan het net geweest. Deze wed strijd was voor mij tevens een voorbereiding op de komende toernooien. Net als vorig jaar op Roland-Gar ros toonde Wilander zich ijzer- sterk op gravel. Beschouwt hij zich als de sterkste man op, dit soort banen, nu Borg definitief heeft afgehaakt? "De open-Fran se zullen het leren. Borg speelt op dit moment geen rol meer in mijn loopbaan. Ik ben niet Borg- nummer-twee, ik ben Wilander- nummer-een." De overeenkomsten tussen de twee Zweden zijn niettemin tref fend. Een dubbelhandige back hand, de Zweedse nationaliteit, blond, rustig op en buiten de baan en opmerkelijke overwin ningen als tieners. Vorig jaar in Parijs versloeg Wilander op weg naar zijn eerste grote succes Ge- rulaitis, Lendl, Clerc en Vilas. De meesten van hen waren ook in Monte Carlo, maar troffen Wilan der niet. De Zweed bouwde zijn succes op tegen achtereenvolens Taroczy, Sundström, Leconte, Barazzutti (die Vilas had uitge schakeld) en Purcell. Dames Billie Jean King en Sharon Walsh zijn zondag in Tokio winnaar ge worden van een 150.000 dollar damesdubbel tennistoernooi. De Amerikaanse dames versloegen met 6-0, 6-1 hun landgenoten An ne Smith en Kathy Jordan. De fi nale duurde 51 minuten. Het was de eerste overwinning voor de 39-jarige Billie Jean King sedert november 1982, toen zij zegevier de in Brisbane. LEIDEN - Hoewel de weersom standigheden nu niet bepaald gunstig waren, kregen de zeil wedstrijden op de Kagerplassen toch een goed einde. Er werd tij dens de paasdagen in vier klas sen gevaren: de Cadet-klasse, Yling-klasse, Olympia-jollen en Hornet-klasse. Bij de Cadet-klasse, die alleen is bestemd voor jeugd, namen 56 personen deel. Bart Bomans uit België werd eerste, Thierry den Hartogh tweede, Robert Drontmann derde. Yling-klasse: 1. Leen Menken, 2. Frans Slyuters, 3. Jan Berend Heikensveld- Jansen. Olympia-klasse: 1. Rinie Kagchelland, 2. Jos de Jonge. 3. AJ van der Veen. Hornet-klasse: 1. Hein Bloemers, 2. Jan Engel, 3. Gebr Putte. LEIDEN In het afgelopen week einde werd er door de volleybal lers druk gebekerd. Opvallend was bij de heren de uitschake ling van alle vertegenwoordigers van de distrikten Delft en Gouda waardoor de bekerstrijd een strikt Leidse aangelegenheid wordt. DAC versloeg Donar met 3-1 en WVC bleeft met 3—2 net de baas over RW. Bij de dames bleef van de Leidse vertegen woordigers alleen WW over, dat uit bij Jodan Boys met 1-3 won. DAC tegen Donar was meer span nend dan fraai. In de eerste set werd Donar min of meer zoek ge speeld. De organisatie was vol komen weg en DAC besliste met 15-3 deze set. DAC ging goed door en nam een 11—6 voor sprong. Donar gebruikte zijn ou de taktiek de DAC ploeg te ont regelen. Dit had succes, want met 11-15 was de stand weer ge lijk. In de derde en vierde set zakte het spelpeil naar een be denkelijk niveau al kon het pu bliek zich nog best amuseren. Het was een echt bekerduel waarin aan Donarzijde Fred Wes- sels en bij DAC Hans Schimmel een hoofdrol grepen. DAC bezat genoeg overwicht om via 15—12 en 15—10 een 3—1 te bereiken. Ook coach Groen van Donar kon daar niets meer aan veranderen. In de Leiderdorpse sporthal Op Dreef werd Leython - Skania verspeeld. In de eerste set liep Leython in een haast moordend tempo met de fabelachtig verde digende Kees v. Dipten finaal over zijn tegenstander heen 15—5. Tot 5-0 in de volgende liep het bij Leython nog prima, maar toen er een twee-aanvallers situa tie ontstond werd er niet meer gescoord. Pas bij de tweede ti- me-out van de geblesseerde spe ler/coach Ed Hedeman werd de opslag teruggehaald: 5-8. Ley thon viel ver terug en pas op 7-14 kwam men uit het diepe dal: 12-14. Een domme fout be tekende 12-15 verlies. Het begin van de derde set liep het weer als vanouds met een excellerende Ad Kerkhof in de aanval en een goed blokkerende Rens v. Veen was deze set snel binnen. In de vierde toonde Louis Cloquet zich een nuttige invaller door op het juiste moment goed door te ko men op 11-13 voor Skania. Hij haalde de serve terug en de set kon uitgemaakt worden: 15-13 (3-1). Arbiter Spoormakers voel de de wedstrijd uitstekend aan en liet de partijen vrijuit spelen. Wat WVC in de kompetitie niet lukte gebeurde wel in de beker strijd, het won van RW, al had de ploeg er 5 sets voor nodig. De teams ontliepen elkaar echter nauwelijks iets hetgeen getuige de setstanden ook wel duidelijk is: 15-13, 11-15, 15-8, 15-7 en 15-13. Het spel van WVC is in de loop van het seizoen aanvallend sterker geworden, maar uitgeba lanceerd is het nog niet. Daar is de sevice nog te zwak voor waar door een tegenstander een opge bouwde voorsprong weer snel kan inlopen. Op 14-13 in de laat ste set voor WVC met RW aan serve paste WVC volgens de te- genstaner hetgeen beaamd werd door de tweede scheids rechter en teller - een foutieve wissel toe. Na enig heen en weer gepraat besloot de eerste scheidsrechter dat er niets aan de hand was en dat zijn beslis sing bindend was. In de verwar ring die dit veroorzaakte bij RW hield WVC het hoofd koel en maakte uit bij 15-13 (3-2). Orion schakelde door een 2-3 zege de Goudse eerste klasser Jodan Boys uit en bereikte eveneens de laatste vier. Bij de dames toonde Thor zich dui delijk sterker in de aanvangsfase dan RW. De Katwijkse dames werden weggeserveerd met 3-15. Ook in de tweede set kon RW niet op tegen Thor dat nu ook aanvallend (veel prikballen) RW de baas was: 10-15. Hierna kreeg RW pas vat op het spel van de tegenstander en kon men mede door de floaterserve iets te rug doen: 15-8. In de vierde set was het met RW weer net als in de eerste set het werd weggeser veerd: 8-15(1-3). Promotieklas- ser VELO bleek veel te sterk voor het Boskoopse Agon en won zoals het wilde met 3—0. WW had vorige week voor de competitie met 3-2 verloren van Jodan Boys in Gouda. Nu 3 da gen later moest het met een ge handicapt team weer de strijd aanbinden. Met 5 basisspeelsters aangevuld met een goeddraaien- de Trees Westgeest begon het slecht. Al snel stond WW op achterstand (5-0), maar dit bleek afgezien van de derde set die werd verloren de enige zwakke periode te zijn. Na veel spanning won WW deze set nog met 17-19. WW legde zijn set-ups hierna wat hoger waarvan met name Dicky v.der Willik uitste kend profiteerde: 10—15. In die verloren derde set nam WW een 3-11 voorsprong, maar zag door vooral concentratieverlies de set s^n^r verloren gaan met 15—12. In de laatste volgde revanche: 9—15 en de volgende ronde was bereikt. De kampioen van de eerste klas da mes Ridderveld redde het niet tegen promotieklasser Radius. Het werd een eervolle 3—1 neder laag die aantoonde dat Ridder veld het vereiste niveau nog niet geheel bezit. De loting heeft bij de heren opgeleverd: Orion DAC en WVC - Leython op 22 april. Bij de dames speelt Thor tegen WWC. GER RENES.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 18