Feyenoord: les goed geleerd Die Segers mogen ze wel een krans om de nek hangen' 5?D^T Ajax: met dank aan Roda Excelsior rekent op Silooy en Van't Schip Invaller-doelman redt PSV 'Kneet' morgen onder het mes Groningen heeft nu niets in te brengen tegen Rotterdammers AZ'67-Ajax definitief in Amsterdam DINSDAG 5 APRIL 1983 ROTTERDAM (GPD) Excelsior rekent erop voor het komend seizoen de Ajax-spelers Van t Schip en Sil ooy in te lij ven. Zo gauw de trainer van de Amsterdammers, Aad de Mos, zijn selectie voor volgend seizoen rond heeft, zullen de clubs tot een uitleenovereenkomst overgaan. „Sjaak Storm heeft bij Ajax onze public relations uitstekend be hartigd, aldus Joris Hoogvliet, die bij Excelsior de begeleiding van de geleende spelers voor zijn rekening neemt, „Ajax. ziet er brood in ons nog twee reserve spelers uit te lenen. Officieel moeten we nog wachten tot De Mos zijn plaatje voor het volgend seizoen rond heeft, maar bij Ajax heeft men al laten doorscheme ren dat het uitlenen van Van t Schip en Sil ooy geen enkel punt is. Afkeuring Overigens beschouwt Excelsior- doelman René Vermunt zijn voetballoopbaan definitief als beëindigd. „Het gaat echt niet meer, aldus Vermunt, die begin van het seizoen zijn kruisbanden scheurde, „het is nu een kwestie van wachten op de afkeuring. Dat is nog een verhaal apart. Met een beetje pech duurt dat nog een jaar of twee. In keepersproblemen zal Excelsior overigens niet komen. „Als Storm door Ajax wordt terugge roepen, krijgen wij Menzo, aldus trainer Rob Jacobs. PAGINA 13 ROTTERDAM - Tegen sluitingstijd kreeg Sparta het rad van Europees avontuur toch nog aan de praat, nadat PSV 89 minuten lang een spaak in dat wiel had gestoken. GENT —.Als de heerschappij van de Post-ploeg in de komende weken zo blijft als zondag tijdens de Ronde van Vlaanderen (ge wonnen door Jan Raas) moet Gerrie Knetemann (foto) in het Aca demisch Ziekenhuis in Gent een extra kamertje afhuren om de bloemen te kunnen opslaan. Zijn ploegmaats hebben namelijk af gesproken dat alle overwinningsbloemen worden gestuurd naar de Kneet, die na een zware val anderhalve week geleden in de semi-klassieker Dwars door België in het Gentse ziekenhuis is opge nomen. Woensdag zal de renner uit de ploeg van Post worden ge opereerd aan de gecompliceerde beenbreuk die hij bij die val onder mee^ heeft opgelopen. Knetemann heeft vorige week overigens een telegram gestuurd aan een andere Nederlandse profwielrenner, Ad van Peer uit de kleine Nederlandse formatie van Jacques de Goede. Van Peer kwam ten val in de driedaagse van De Panne afgelopen week en liep daarbij een meervoudige bekkenbreuk op. Er worden pogin gen ondernomen om de twee onfortuinlijke renners op één kamer i het Gentse ziekenhuis te krijgen. Uiterst negatief hadden de Brabanders dat gedaan, massaal verdedigend be gaven ze zich gistermid dag op het Rotterdamse Kasteel weer eens op het hellende vlak van de voet balsport met de vroeg door Hallvar Thoresen aangereikte 0-1 in de por tefeuille. In weerwil van alle redelijkheid leek het Eindhovense wanprodukt pure winst op te gaan le veren, maar met een sub tiel omhaaltje ontsloot Sparta-invaller Edwin Ol- de Riekerink exact 45 tel len voor het laatste eind signaal van Charles Cor- ver de bekwaam door Hans Segers bewaakte PSV-poort. Met die 'prikactie' schonk Olde Riekerink zijn ploegmaten een deel van het loon, waar ze gezien hun met zoveel vlijt verrichte ar beid recht op hadden. De 1-1 hield het Rotterdamse voetba lensemble, mede door het verlies van FC Groningen en Roda JC, in de voorste rijen van de voet baltombola, waaruit binnenkort de deelnemers aan het UEFA Cup-toernooi tevoorschijn moe ten komen. "Jammer dat ik die bal moest laten gaan", treurde naderhand Hans Segers, de voortreffelijke plaats vervanger van Pim Doesburg. oepen, krijgen wij Menzo, aldus KSoC#/ in het Gentse ziekenhuis te krijgen. rainer Rob Jacobs. mn .iimi «m i -«mm»» GRONINGEN (GPD) Feyenoord begint zich steeds meer als een serieu ze kampioenskandidaat op te werpen. De manier, waarop de Rotterdam mers gistermiddag het op eigen veld uiterst lastige FC Groningen aan de kant zetten, was dermate indrukwekkend, dat de noordelijken een half uur voor het einde al met gebogen hoofden over het veld doolden. „Er was geen kruid tegen gewassen, concludeerde ook Groningen-trainer Theo Verlangen, wiens ploeg er nog genadig afkwam met een 2-1-neder- laag. Erwin Koeman - fraaie treffer - ALKMAAR - AZ'67-Ajax wordt definitief in het Olympisch Stadion gespeeld op zaterdag 9 april, aanvang 19.30 uur. Het bestuur van Ajax heeft gisteren afwijzend beschikt op het verzoek van de Alk- maarse voetbalstichting de wedstrijd op zondag in de Alkmaarderhout te laten ver spelen, na het verbod van Alkmaars burgemeester om het duel op zaterdagavond in de Alkmaarderhout te doen plaatsvinden. Zoals bekend was het besluit van de burgemeester ge grond op de vrees voor de Ajax-aanhang, die volgens hem op zaterdagmiddag mo gelijk een spoor van vernie lingen door de Alkmaarse binnenstad zou kunnen trek ken. Voor de KNVB was het veto van de burgemeester aanleiding de wedstrijd naar het Olympisch stadion te ver plaatsen. Ajax besloot giste ren de bond te volgen, omdat verplaatsing van de wedstrijd naar zondag naar de visie van de Amsterdamse club niet past in de voorbereiding op de tweede halve finalewed strijd van het KNVB-be- kertoernooi tegen PSV, woensdag 13 april in Eindho- Zijn Rotterdamse collega Ab Fafié was in de zevende hemel. Feye noord had als een berg opgezien tegen het treffen in Groningen, want de uitschakeling in het be kertoernooi (enkele maanden te rug) was nog niet vergeten. Het werd echter in de verste verte geen kopie van dat bekerduel, want van meet af aan dicteerden de Rotterdammers het spel. De gebroeders Koeman werden door Valke en Stafleu volledig uit de wedstrijd gespeeld en daarmee was meteen de angel uit het Groninger spel gehaald. Eens te meer bleek, dat de noordelij ken zonder de Koemannetjes weinig in de melk te brokkelen hebben. Fafié: „Op het middenveld is er heel gedisciplineerd gespeeld, want we hadden ons lesje ge leerd in die bekerwedstrijd. De manier waarop dat is gebeurd, biedt perspectieven voor het kampioenschap. Op het middenveld legde Feye noord de basis voor de overwin ning, maar de bijdragen van het spitsentrio Vermeulen-Jeliaz- kov-Gullit (Houtman werd voor noodgevallen achter de hand ge houden) was ook erg groot. Met hun vele positiewisselingen speelden ze de Groninger defen- operatie herstellende voorstop per Waalderbos node werd ge mist, dol. Vooral de wervelende Gullit en de veelvuldig in de voorste linie opduikende Hoek stra bezorgden de Groningse ver dediging een weinig plezierige middag. Het was dan ook niet be paald rechtvaardig dat de Gro ningers met een 1-0-voorsprong konden rusten. Welgeteld zeven kansen kreeg Feyenoord voor de pauze, maar paal (Gullit), lat (Hoekstra) en doelman Tukker stonden een doelpunt in de weg. Groningen kreeg alleen in de be ginfase enkele mogelijkheden via spits McDonald, maar die moest zijn meerdere erkennen in Feyenoord-keeper Hiele. Het was een lukrake pass van Hid- dink, die in de 40e minuut de in leiding tot de openingstreffer vormde. Erwin Koeman nam de bal fraai onder controle en haal de steenhard uit: 1-0. Snel In de tweede helft stelden de Rot terdammers snel orde op zaken. Al na twee minuten profiteerde Hoekstra heel simpel van een on achtzaamheid in de Groninger defensie na een vreemde kopbal van Gullit. En in de 54e minuut was het 1-2, toen Gullit vrijwel onbelemmerd een corner van Valke hoog inkopte. De Groningers sputterden vervol gens nog wat tegen. Verder dan wat stroperig ogende acties kwa men ze echter niet. Eenmaal was Hiddink, die de buitenspelval behendig ontliep, nog dicht bij de gelijkmaker, maar Hiele was op zijn post. Feyenoord hield de zaken achterin, waar de geschor ste Troost en de geblesseerde Van Hanegem ontbraken, goed onder controle. Dat Groningen er totaal niet aan te pas kwam, was volledig de ver dienste van de Rotterdammers, hetgeen Verlangen nog eens be nadrukte. „Wij hebben er hard voor gewerkt, stelde hij, „en tij dens de wedstrijd ook nog wat omzettingen geprobeerd, maar vanmiddag hadden we tegen dit Feyenoord absoluut niets in te brengen. AMSTERDAM (GPD) - Ajax heeft na het bij vlagen flonkerende op treden tegen PSV in de halve fi nale van het bekertoernooi, te gen Roda JC moeten worstelen om boven te blijven. Cruijff en Lerby, die gewoonlijk het elftal van de landskampioenen plegen te dragen, werden door Marijnis- sen en Van der Ven onzichtbaar gemaakt. Een opvallend gegeven in een thuiswedstrijd van Ajax. Dat de Amsterdammers toch nog royaal wonnen (3-1) hadden zij dan ook te danken aan onnodige fouten in de defensie van Roda, aan teveel slordigheden van de Limburgse aanvallers en aan twee sterke momenten van Schoenaker. Trainer De Mos schreef de zwakte van Ajax toe aan het feit dat vier spelers, Vanenburg, Olsen, Schoenaker en Ophof, de afgelo- Ondanks griepproblemeii toch royale winst pen week wegens griep niet of nauwelijks hadden kunnen trai nen. Twee van hen, Vanenburg en Ophof, vielen pas in de loop van de tweede helft in. Ondanks het feit dat het voor zijn doen op een bescheiden niveau speelde had Ajax nog zoveel kwaliteit achter de hand dat het niet alleen in staat was om Roda achter zich te houden maar om tevens het af keurende gejoel van zijn aan hang te laten verstommen. Daar werkte Roda in alle opzichten aan mee. De formatie uit Kerkra- de weigerde van meet af aan ont zag te tonen voor de Amsterdam mers. Roda wilde na twee neder lagen in de kwartfinale van de bekerstrijd en het competitiever- lies op eigen veld revanche ne men. De ploeg miste weliswaar de geschorste Ehlen die als vrije verdediger werd vervangen door Calderwood, maar daar stond te genover dat vooral de midden velders erg goed voor de dag kwamen. Zij zorgden voor de im pulsen waaruit de nodige doel punten hadden moeten voort vloeien. „Dat", aldus trainer De Visser, „was echter ons manco vanmiddag. We hebben kansen genoeg gehad maar we hebben slecht geschoten". Daardoor brak het Roda op dat het in verdedigend opzicht enkele malen in de fout sprong. Voor het eerst gebeurde dat in de 24e minuut toen Molenaar de bal vanaf de rechtervleugel voorzet te, doelman Smits volledig mis- taste en Kieft simpel zijn 16e tref fer van het seizoen kon afleve ren. Molenaar stond ook aan de basis van het tweede doelpunt, zes minuten na rust van Schoe naker. Net als voor Molenaar die met een knieholte-blessure moest afha ken, leek het duel er daarmee voor Roda op te zitten. Met een topfitte tegenstander zou dat ook het geval zijn geweest. Nu zoveel spelers echter sukkelen met hun gezondheid en Cruijff en Lerby zich meestal ondergeschikt moesten maken aan hun oppo nenten, kreeg Roda toch een her kansing nu Eriksen de achter stand halveerde. Een garantie voor meer spanning bleek die tegentreffer echter niet te bieden. Ajax herstelde zich na melijk nog vrij gemakkelijk. De Mos verving Van Basten door Vanenburg, die zondag voor drie jaar bijtekende (met een optie voor het vierde jaar) en zijn me despelers weer wist te prikkelen, maar het voor Ajax bevrijdende doelpunt moest overlaten aan Schoenaker. De middenvelder kopte in twee instanties de 3-1 binnen. De 20-jarige doelman hoefde zichzelf evenwel geen verwijten te maken, als enige Eindhove- naar ontsteeg hij gistermiddag het ondermaatse spelpeil van PSV. Hoe gering dikwijls de pak kans ook was, Segers had tot de 89ste minuut op elke Rotterdam se doelpoging een gevat ant woord klaar. Zijn trainer Thijs Libregts: "Doesburg kon niet spelen. Hij heeft zijn gebit laten reguleren, maar heeft een ontste king opgelopen. 'Does' zat onder de penicilline. Maar nu is aange toond dat we twee goeie keepers hebben, één van 20 jaar en één van 39". Zodra Doesburg echter fit is, mag Segers zijn vertrouwde plaats op de bank weer innemen. Libregts ziet hem als een waarde voor de toekomst, de keuze tussen die twee laat de naar Feyenoord ver trekkende Rotterdammer aan zijn opvolger Jan Reker over. "Aan hem is het om volgend sei zoen te kiezen. Hij moet het maar uitmaken", stapte Libregts wel erg gemakkelijk van een op zich prettig probleem af. Licht In elk geval was Segers tegen Spar ta het enige licht in de Eindho vense duisternis. Zoveel courage hij na een aarzelend begin uit straalde, zo laf was het optreden van zijn zoveel beter betaalde collega's. De counter ligt al jaren verankerd in het spelpatroon van de Oostbrabanders, die in Rot terdam meer dan eens alle man schappen op eigen helft verza melden. Vooral nadat Danny Blind in de negende minuut de 0-1 op de schoen van Thoresen had gelegd, leunde PSV compact verdedigend op de hoop van een goed gelukte uitbraak. Zegge en schrijve vier maal peur den de te vorstelijk beloonde voetballers van het gloeilampen- concern in het zuiden des lands een kwartet doelrijpe kansen uit die aanvalsopzet van de armoe de. In de negende minuut vond Thoresen aldus de 0-1; drie mi nuten voor rust strandde Wild schut op Formannoy, die na rust gekopte inzetten van Koolhof en Thoresen uit zijn doel ranselde. Sparta had wél de intentie aanval lend voetbal te spelen, hetgeen vertaald werd in een grotesk aan tal scoringskansen en een posi tieve cornerverhouding van 12-1. Maar al domineerde de thuis ploeg op alle fronten, zette bij voorbeeld Louis van Gaal zijn te genstrever Lokhoff voortdurend te kijk, de aanvankelijk veel re bounds weggevende Segers liet zich eenvoudig niet passeren. "Ze mogen hem wel een krans om de nek hangen", vond Spar- ta-trainer Barry Hughes. "Hij heeft PSV gered, al moet ik zeg gen dat we door onkunde ook kansen hebben laten liggen". Steeds meer gelovend in zichzelf verfrommelde Segers de sollici taties van de op 1-1 beluste Spar tanen Van Tiggelen, Van den Berg, Van Gaal (2x), Holverda (2x) en de ditmaal zwakke Leng- keek, die elf minuten voor tijd zijn plaats moest overdoen aan Edwin Olde Riekerink nadat hij kort tevoren onbeheerst nad naastgepoeierd. Beter "Verdiend was die voorsprong na tuurlijk niet, Sparta was gewoon beter", meende ook Thijs Li bregts, die halverwege de tweede helft de alleen als veldvulling dienstdoende René van de Kerk hof en Jurrie Koolhof van het strijdtoneel haalde ten faveure van Martin van Duuren en Willy van de Kerkhof. Die wisseltruc haalde PSV overigens niet uit de impasse. Libregts: "Er zat bij ons geen opbouw in, geen voetbal". Hoewel uiterst mager presterend had even tevoren zijn ploeg alle winsttroeven nog in handen ge had. Pas in de laatste, zinderende minuut trof Edwin Olde Rieke rink doel, na even daarvoor nog via Segers de lat te hebben ge troffen. Na een door Blind omge bogen hoekschop van Ron van den Berg wist hij de PSV-poort te ontsluiten. De weer hard werkende Geert Meijer liet na die meer dan verdiende 1-1 het rad van Europees avontuur op volle toeren draaien, maar een redding van Ton Lokhoff ver hoedde de 2-1, die bepaald niet op het scorebord zou hebben misstaan. Barry Hughes: "Zou die bal er in zijn gegaan, dan had den ze het Kasteel hier afgebro ken. We hebben een punt laten liggen, maar we doen nog steeds mee aan de loterij om Europees voetbal en dat is het voornaam ste". GERARD VAN PUITEN.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13