LEIDSCH DAGBLAD "Ambtenaar naar 36 uur" VAVO enthousiast wer aanbod Reagan Nader onderzoek gifbelten Opnieuw corruptie ambtenaar bij volkshuisvesting hortere verkweek 3liilips n 1985 Kabinet bekijkt plan verplichte arbeidstijdverkorting "Kwart bouw verdwijnt nog" Deetman wil af van kleine scholen JNDERDAG 31 MAART 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37050 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIDEN VOOR TEL.NRS ZIE COLOFON •JDHOVEN - Het Philips-per- oneel gaat met ingang van 1 ja- uari 1985 jaarlijks vijf procent orter werken. Dat is het belang- ijkste onderdeel van de nieuwe 'hilips-cao waarover het con- ern en de vakbonden het van- chtend vroeg zijn eens gewor- en. e de arbeidstijdverkorting 7ordt uitgevoerd zal het komen- le jaar door de bonden en Phi- ips worden besproken, lgens de nieuwe cao die tot 31 lecember loopt krijgen de 73.000 /erknemers van Philips in Ne- lerland behalve de twee collec- ieve vrije dagen die ze al had- len, in 1983 en in 1984 drie extra oostervrije dagen. Die dagen irorden per bedrijfsonderdeel in •verleg met de ondememingsra- len vastgesteld. vut-regeling wordt in 1983 en 984 éénmalig verruimd. Mede- verk(st)ers kunnen vanaf hun ilste van de regeling gebruik naken. De inkomensdaling die laardoor ontstaat zal voor een leel worden opgevangen door :en bijdrage van het bedrijf, t 1 januari 1984 wordt het inko- nen van alle medewerkers met ;en half procent verhoogd. Op 1 uli van dat jaar wordt een nieuw beloningssysteem ingevoerd, dat rooral de inkomens van de vak- ieden en een aantal produktie- nedewerkers zal vergroten. De bestaande ploegentoeslagrege- ing wordt verlengd, dlips zal nieuwe werknemers tot 13 jaar een deeltijdbaan aanbie- ien. Vanaf 25-jarige leeftijd kan lat dienstverband worden omge- jet in een volledige baan. ;t principe-akkoord werd bereikt *ia 32 uur onderhandelen. letnamees offensief ANJAPRATHET (AP) - Bij en offensief van de Vietnamese ezettingstroepen tegen een bol werk van de Rode Khmers aan e Cambodjaanse-Thaisê grens ijn al zeker 350 Cambodjanen edood of gewond. Meer dan 0.000 Cambodjanen zijn voor et hernieuwde geweld de grens iet Thailand overgevlucht. Asfalt-occasion (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeentekas van Alphen zal binnenkort gespekt kun nen worden via de verkoop van tweedehands asfalt. Het gaat om het asfalt van het af gesloten gedeelte van de Oranje Nassausingel. Vol gens directeur A.A. Bos van Openbare Werken is er bij aannemers belangstelling voor het spul dat tot dusver als rommel werd beschouwd. Door omsmelting kan het weer bruikbaar worden. Di recteur Bos mag van B en W proberen het te verkopen. Provinciebestuur Zuid-Holland ernstig verontrust (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Op een groot aan tal plaatsen in de provincie Zuid-Holland moet een nader onderzoek worden verricht naar de grondvervuiling. Op voordracht van de gemeenten en andere grondeigenaren heeft de provincie de afgelo pen maanden circa 170 terrei nen globaal laten onderzoe ken. Op grond van de resultaten moeten. 133 plaatsen aan een nader onderzoek worden on derworpen om na te gaan wel ke maatregelen er moeten worden getroffen. De situatie wordt door het provinciaal bestuur, dat deze gegevens vanmidag bekend maakte, als vrij ernstig omschreven. In de Leidse regio en Bollen streek worden de volgende terreinen nader onderzocht: Leiden: Broekweg, Vlietweg en Roomburg; Katwijk: In dustrieweg; Noordwijk: He renweg; Noordwijkerhout: twee terreinen aan de Tespel- laan; Rijnsburg: Noordwij- kerweg; Voorschoten: Admi raal de Ruijtersingel, Rouwkooplaan, terrein Inaba (voormalige lakfabriek De Beerjen Horstlaan; Warmond: Warmonderdam; Wassenaar: Hoogeboomseweg en Ter Weerlaan; Zoeterwoude: ter rein bij Geerbrug. Praatshow van Mies verdwijnt HILVERSUM (GPD) - Mies, de praatshow van Mies Bouwman, verdwijnt na twee seizoenen van het tv-scherm. Wel keert de presentatrice in het nieuwe tv-seizoen terug met een ander programma. Hoe dat programma er pre cies gaat uitzien is volgens de AVRO nog niet bekend. Mies Bouwman is teleurgesteld over de beslissing. Bij de AVRO zegt men dat een "nieuwe aanpak" aanleiding is geweest en niet dalende waarderingscijfers. DEN HAAG - Het kabinet buigt zich de komende dagen over een voorstel om voor ambtenaren en trendvolgers een verplichte werkweek van 36 uur in te voeren. Op 1 juli zou al een begin kunnen worden gemaakt met een arbeidstijdverkorting en gelijktijdige inlevering van inkomen. SAINT QUENTIN - Bernard Paringaud, de directeur van een groot concern dat chemisch afval verwerkt in Frankrijk, werd gisteravond gearresteerd. Hij werd aangehouden omdat hij weigerde gegevens te verstrekken over de plaats waar hij de zwaar giftige grond afkomstig uit het Italiaanse Seveo had gedumpt. Voor de invoer van het gif waren geen vergunningen afgeven. De regering beschouwt dit als een van de mogelijkheden om de fi nanciële tegenvallers van in to taal 3xh miljard gulden te com penseren. Met name minister Ruding (financiën) heeft aange drongen op nieuwe bezuinigin gen om deze tekorten te dekken. In de Voorjaarsnota, die volgen de week wordt verwacht, moet voor deze tegenvallers een oplos sing worden aangedragen. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft grote bezwaren te gen het nu ingebrachte voorstel, omdat hij met de ambtenaren bonden al afspraken voor 1983 heeft gemaakt. Die afspraken houden onder meer in dat amb tenaren hun prijscompensatie van 2,06 procent inleveren voor drie extra vrije dagen en 5200 ex tra arbeidsplaatsen. Anders Er wordt ook nog gesproken over andere mogelijkheden om de fi nanciële tekorten te dekken. Ge noemd zijn een verhoging van het werknemersaandeel in de premies voor de sociale voorzie ningen, een verlaging van de so ciale uitkeringen en het mini mumloon voor jongeren, en een (tweede) verhoging van de benzi- ne-accijns. Als het kabinet besluit de ambte naren extra te laten inleveren per 1 juli, zal dit ongeveer anderhalf miljard gulden opleveren. Daar van zou het kabinet het grootste gedeelte willen gebruiken voor het scheppen van nieuwe ar beidsplaatsen bij de overheid en in de (niet-commerciële) dienst verlenende sector. Ambtenaren en trendvolgers heb ben 1 januari door af te zien van hun prijscompensatie al 1,3 mil jard ingeleverd. Hiervan kwam 350 miljoen gulden terug in de vorm van nieuwe arbeidsplaat sen. De rest verdween in de schatkist. Premier Gonzales Spanje haalt band met Marokko aan PAGINA 9 Cao voor dokters assistentes nodig Druk op koopkracht van gehandicapten PAGINA 13 Britten verlagen de prijs van olie PAGINA 27 ASHINGTON/BRUSSEL (GPD/ AFP/UPI) - De NAVO-bondge- noten zijn enthousiast over het tussenvoorstel dat de Ameri kaanse president Reagan de Sowjet-Unie heeft gedaan voor een beperking van de kernwa pens in Europa. >ndskanselier Kohl sprak van een "flexibel aanbod", premier Thatcher betuigde "van harte steun", de Franse regering zei er met "grote interesse kennis van te hebben genomen" en ook Ne derland reageerde positief. idio-Moskou noemde de voor stellen gisteren evenwel een "nieuwe uitgave van de nul-op tie", die al door het Kremlin is verworpen. Vanavond wordt een officiële reactie van de Sowjet- Unie verwacht. •esident Reagan stelde gisteren voor de kernwapens voor de middenlange afstand in Europa te verminderen, onder het motto: „Het is beter zulke wapens hele maal niet te hebben, maar als ze er toch moeten zijn, is weinig be ter dan veel". Aantallen noemde hij niet. et Amerikaanse staatshoofd maakte zijn lang verbeide plan nen bekend voor een gehoor van NAVO-diplomaten, die al vroeg naar het Witte Huis waren geroe pen, om daar de coulissen te vor- lanhoudend koud ilf tot zwaar bewolkt en mogelijk een bui, minimumtemperatuur om streeks 4 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 9 graden, zwakke tot matige wind, kracht 3, hoofdzakelijk oost. 1 april 1983 Dn op: 07.17 uur, zon onder: 20.13 uur. Maan op: maan onder: 09.09 uur. aterstanden Katwijk: hoogwater 06.30 en 18.50 uur, laagwater 02.28 en 14.47 uur. Pil lijkt reuma te voorkomen ROTTERDAM - De pil als an ti-conceptiemiddel lijkt als gunstige bijwerking reuma- toide arthritis, beter bekend als "reuma in het bloed" te gen te gaan. Deze conclusie trekt de Rotterdamse inter nist J. P. Vandenbroucke in een proefschrift over dit on derwerp. De internist vond 724 vrouwen bereid aan een onderzoek mee te doen. Daarbij bleek dat bij pilgebruiksters onge veer de helft minder reuma voorkomt. Het onderzoek gaf geen uitsluitsel of het nuttig zou zijn met de pil te begin nen als de ziekte als is on- staan. Op Goede Vrijdag zullen onze kantoren tot 16.00 uur geopend zijn. Voor het aannemen van advertentieopdrachten voor onze edities van zaterdag 2 april geldt als uiterste inleveringstermijn: gewone advertenties vrijdagmorgen 1 april 12.00 uur, Sleuteltjes 11.00 uur. Voor de krant van dinsdag 5 april is de sluitingstijd voor het aannemen van advertenties en Sleuteltjes vrijdagmiddag 1 april 15.00 uur. Directie LeidschlAlphens Dagblad (van één onzer verslaggevers) DEN HAAG, - Bij het ministerie van volkshuisves ting is weer een corruptiezaak aan het licht gekomen. Twee maanden nadat een ambtenaar werd gearresteerd omdat hij smeergelden zou hebben aange nomen van installatiebedrijven voor centrale verwarmingen, koestert de officier van justitie in Den Haag weer verdenkingen te- mige gevallen door de knieën ge gaan en hebben de adviezen op gevolgd. Van Velzen wil echter geen namen noemen van wo ningbouwverenigingen. De Nationale Woningraad, het overkoepelend orgaan van een groot aantal woningbouwvereni gingen, heeft anderhalfjaar gele den al tegen de twee ambtenaren gewaarschuwd. gen een ambtenaar van het mi- Het onderzoek in de nieuwe cor- Reagan (2de van links) temidden van de NAVO-ambassadeurs. men voor de bondgenootschap pelijke eendracht die Reagan wilde demonstreren. In een rede voering te Los Angeles zal Rea gan vandaag zijn voorstel nog verder toelichten. Volgens Reagan blijft de zoge naamde nul-optie, die totale af schaffing van de Euro-wapens beoogt, in Genève op tafel. Maar na dit interim-voorstel heeft die geen praktische betekenis meer, meent men in diplomatieke krin gen. Het tussenvoorstel betekent niet alleen dat de Russen bereid moe ten zijn een belangrijk aantal van hun 351 SS-20's te ontmantelen om tot een gelijk aantal wapens te komen als de Amerikanen, zonder de Britse en Franse wa pens mee te tellen. Het wil ook zeggen dat dit jaar de plaatsing van Amerikaanse wapens in Eu ropa gewoon doorgaat. Slechts wanneer de Russen hun hele ar senaal van op West-Europa ge richte SS-20-raketten zouden willen vernietigen, zou de NAVO van plaatsing afzien. Reagan legde in zijn verklaring de schuld voor het uitblijven van re sultaten in Genève bij de Russen en herhaalde dat de VS bereid blijven elk serieus voorstel van Sowjet-zijde te onderzoeken. Hij zei dat de bondgenoten (die hem een interimvoorstel hebben afge dwongen) het Amerikaanse ini tiatief verwelkomen en krachtig steunen als „een eerste stap naar een uiteindelijke overeenkomst de raketten voor de middenlange afstand in Europa af te schaf- feh". (Zie ook pagina 7) UTRECHT (GPD) - De bouwproduktie zal over tien jaar een kwart lager liggen dan nu het geval is. In plaats van 40 miljard gulden, zal dan nog maar 30 miljard worden uitgegeven. Minister Winsemius (volkshuis vesting) wil de bouwproduktie niet kunstmatig hoog houden, maar wel helpen om de teruggang geleidelijk te laten verlopen. De minister sprak vanochtend voor de Orde van Organisatiedeskundigen in Utrecht. In de jaren negentig zal het zwaartepunt veel minder liggen op nieuwbouw van woningen. Kleine bedrijven zouden zich moeten toeleggen op onderhoud en woningverbetering, grote bedrijven op het bouwen van bedrijfspanden. Voor de korte termijn hebben de 145.000 werkloze bouwvakkers daar weinig aan, beaamde de minister. nisterie. Ook deze zou smeergel den in ontvangst hebben geno men van installatiebedrijven. Volgens een woordvoerder van justitie is deze zaak minder om vangrijk dan de vorige. Toen ging het om een bedrag van on geveer drie ton aan steekpennin gen. In ruil voor de smeergelden oefen den de beide ambtenaren druk uit op woningbouwverenigingen om bij hun bouwplannen centra le verwarmingen van een be paald merk te installeren. Ook probeerden de ambtenaren de bouwcorporaties over te halen om bepaalde installateurs in de arm te nemen. De ambtenaren kunnen de wo ningbouwverenigingen niet dwingen hun adviezen op te vol gen. Wel kunnen zij de beoorde ling van de plannen vertragen. Volgens N. van Velzen, directeur van de Nationale Woningraad, zijn corporaties daardoor in som- ruptiezaak bevindt zich overi gens nog in een pril stadium. De verdachte ambtenaar is nog niet gehoord door justitie. Wel is dui delijk dat de beide ambtenaren hun praktijken al enkele jaren uitoefenen. DEN HAAG - Minister Deetman (onderwijs) wil kleine scholen in het voortgezet onderwijs dwingen te fuseren of op heffen. Op die manier wil de bewindsman drastisch bezuinigen op de grote verschillen in kosten, die voor iedere leerling van het middelbaar onderwijs worden gemaakt. Volgens Deetman moet per leer ling aan kleine scholen honder den guldens meer worden be taald dan aan grote scholenge meenschappen. Exploitatie- en personeelskosten van kleine scholen met bijvoor beeld minder dan 200 leerlingen zijn hoger dan die van grotere scholen of scholengemeenschap pen. Deetman wil hierop bezui nigen door het aantal leerlingen per school op te schroeven en scholen dwingen te fuseren. Vooral dient volgens de minister bezuinigd te worden op de ex ploitatie van schoolgebouwen. 'Noch de vakorganisaties, noch het departement hebben inzicht in het gebouwenbestand. Onder zoek naar het aantal lokalen en de conditie van de accommoda tie is dringend gewenst', aldus Deetman. Toekomstige nieuw bouw van scholen acht de minis ter uitgesloten. 1 1 9 r f 9.50. 161.25) krant twe si - 8 !'?s i(| P 8 f o «1 i! 5l lis' 1 ft a I ili 1? ill x 1 if III CD Z n j 1 1 J 1 ll l! Minister Deetman.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1